Respektovat a být respektován. Líbí se vám tato kniha?

sarkabrezen
24. únor 2009

Většinu lidí, co znám, co se setkali s touto knihou nebo seminářem manželů Kopřivových, jejich principy nadchli. I pro mně bylo jejich objevení osvícením a přesně tím pravým... Jenže - přečíst knihu je jedna věc a každodenní realita věc druhá. 😒 Výchova je nesmírně těžká, zvláště když jsme sami vyrůstali v "typicky české výchově" a máme ji tak v sobě i podvědomě. Člověk se pořád přesvědčuje, že se bude chovat ke svým dětem jinak... a pak najednou s údivem a úděsem zjistí, že z něj vycházejí přesně ty samé věty, které slýchával jako malý... že jsou to jen pokyny, příkazy, rozkazy, křik... Nervy v kýblu a přitom dítě stále neposlouchá a co víc, je to čímdál horší... 😨

Převést principy RaR do praxe je těžké, hlavně ze začátku, je třeba toho v sobě hodně překopat... ale já věřím, že se to bohatě vyplatí, proto jsem rozhodnuta se s tím poprat. 😎 Vím, že RaR má i tady na Koníkovi spoustu příznivkyň, proto bych chtěla založit prostřednictvím téhle diskuse takový malý klubík 😵 , ve kterém si můžem pomáhat s různýma situacema, jak je řešit, povzbuzovat se, sdělovat si co pomáhá a co ne... a tak 🙂

jannka15
30. led 2014

@reruna tak tem dětem ve škole nezbývá nic jiného než to zvládat.otázkou je co to s nimi dělá.

blandik
30. led 2014

@reruna - no říkali do 12ti let, tak nevím. Každopádně doma moc toho nemá, ale začali hrát šachy, dámu s manželem a nezdá se, že by trpěl, když prohraje..ale on si tu hru pojímá jako boj, takže více prožívá ten proces než že by řešil, kdo vyhraje, jestli mi rozumíš - jakoby mu zatím unikala podstata soutěže - že jde o to, kdo vyhraje..:o)
Jinak bez tv se žije krásně, najedou nás neovládá ta bedýnky, neurčuje nám čas a nezaměstnává mozek:o)

blandik
30. led 2014

@fender - vítej, taky jsem tady téměř nebyla, ale předevčírem jsem udělala revival..písnu ti ip, chtěla jsem se tě zeptat něco ohledně náušnic.

reruna
30. led 2014

@jannka15 no to je otázka...nevím, některé děti to asi vzdaj, ale většina si to podle mě užívá

jannka15
30. led 2014

@blandik já jsem s tema malýma detma hrála pexeso tak,ze jsme si pak na konci hry prohlidli co kdo našel,třeba i spočítali kolik,ale nerikala jsem kdo ma vic ,kdo vyhrál atd. Ve mne tohle nějak není. My televizi také nemáme,ale někdy poustim male třeba mother goose club,ma rada děti a písničky a naučila se z toho rozumět angličtině.

reruna
30. led 2014

@jannka15 není pravda, že stolní hry vždy končí pláčem a hádkou, naši kluci jsou schopní hrát už vcelku rozumně černého petra, člověče bez vyhazování, zkoušíme šachy, anglické bingo, hurá na kolo, figuráčky, stoln fotbal, kolem 5 let by měly být schopné přijmout prohru...i chápat pravidla, jednoduchá

bubelko
30. led 2014

@reruna nam sa osvedcilo na ucenie sa, ze nie vzdy vyhra aj dat lukasa na hokej - prehrava team - cize neprehrava sam, ale vsetci. a pomohlo to celkovo aj v skolke - neberie uz prehru, alebo aj to, ze sa mu nedari, tak tragicky 😉 chodi druhy rok, hral teraz prvu sezonu - a fakt je vidiet pokrok 🙂

jannka15
30. led 2014

@reruna ale já jsem nemyslela vždy u všech ,psala jsem jenom o své osobní zkušenosti.

blandik
30. led 2014

@jannka15 - mně se bez tv moc líbí. Jinak jak se narodila lida, tak jsme našemu ukázali notebook s pár pohádkama..nedalo se jinak, i když mě to pak mrzelo..ale teď se nejčastěji chce dívat na dokumenty o zvířatech, takže pouštíme i youtube někdy. Angličtinu pořád zvažuji, že bych na ně doma speakovala, už jsem i několikrát začala..budu mtí mišku doma ještě necelé dva roky (příští rok už školka bude, ale jen dopol a jen tak dva dny v týdnu si myslím), tak by to mohl doma ještě dost pochytit i s Lindou.

jannka15
30. led 2014

@blandik no s tím divanim na pohádky,já mám taky takový dilema,jestli jo nebo ne nebo občas... hodně pisou ze pro ty nejmenší děti je to dost škodlivé a žádný pozitivní přínos to pro ne nema. Ale zase mala se z toho třeba naučila rozumět ty angličtině a různé basnicky a písničky. Pouštěli jsme ji České lidové písničky,pak baby Einstein a mother goose club. Ale je pravda,ze pak už to začala dost vyžadovat a vydržela už u toho dlouho a také objevila masa a medvěd a už nic jiného nechtela. Tak jsem začala notebook uklízet a ted kouká tak jednou za tyden chvilku. A je pravda ze je nám bez toho tak nějak lip.

blandik
30. led 2014

@jannka15 - moje zkušenost je, že když jsou ještě malí, nemají vůbec ponětí o čase a přichází pak období, kdy to hodně vyžadují a mně nebavilo se dohadovat, stanovovat pravidla a právě - ukázali jsme na youtube třeba jezdící traktory a on pak vedle viděl pohádky a chtěl je..a furt a furt a nebralo to konce..dobrá věc u těch malých dětí je, že brzy zapomenou, že se dívali a už to nechtějí..Mně to osobně dost vadilo, když trávil hodně času koukáním a pak produkoval do hry to, co viděl..místo vlastní invence. Teď naštěstí kouká hlavně na ty dokumenty..

jannka15
30. led 2014

@blandik no právě mne už také začalo vadit,ze třeba tady byl děda a mala místo aby si s nim hrála,tak chtěla koukat nebo ze rano první co tak koukat na písničky.a pak právě taky to dohadovani. My jsme právě měli počítač porad vyndanej,tak ted ho uklizim a jak to nevidí tak si na to tak často nevzpomene nebo řeknu ze medvěd spi a ukazů ji jak chrape ona se začne smát a jde si hrát. A já jsem si zvykla byt na počítači jenom když spi a to je taky lepší,protože dřív když jsem si s ni hrála,tak jsem mela tendenci porad k tomu odbihat a jakoby pocit ze mi něco uniká když si s ni hraju.

prom
31. led 2014

@jannka15 chudak maminka, obaja synovia - vojaci .. ja si aj tak myslim, ze hodne ma tom vplyv dany temperament cloveka. Ocividne radi riskuju, su akcnejsie typy ... mozno keby ich dali v destve na hokej, tak z nich budu uspesni hokejisti .. napriklad 😉

prom
31. led 2014

k tej mojej uvahy, ze to fakt tak nejak mame v genoch - chlapci potrebuju akcne hry, dievcata - sa radi paradia. Ja osobne neriesim modu, obliekam sportovo/pohodlne, malujem sa "neviditelne". Nikdy som svojim babam nekupovala ruzove nacancane saticky. HA a moje baby - neskutocne paradnice, pritom vzor doma nemaju, skratka to tak citia sami od seba. Ta starsia vylezie na strom, ale musi mat saticky/naparadena. Tak ako spomina @blandik jej syn si hraje na bojovanie aj bez toho, zeby bol v kontakte s niecim podobnym

prom
31. led 2014

@jannka15 to ze moja starsia dcera furt riesi prvenstvo/sutazenie je fakt dane jej dominantnou akcnou povahou uz od malinka, fakt od babenka by najradsej riadila cely svet. Perlicky mojich rodicov a skusenosti v skolke to len doladili 😀 😠 Mladsia tiez sutazi, ale vidim, ze len kopiruje starsiu, ked kope sama za seba, tak je uplne v pohode 😉

prom
31. led 2014

@geliva .... "prostě jsou první všichni, takže jsou spokojení"
@reruna ... "ad soutěžení, já říkám - ty jsi první a ty jsi druhej první "

jeeej.. tak takyto argument u nas nepresiel, ani ked mala iba 2 roky 😀 😀 😀 skorej sa este viac nastve, ze sa ju snazim oklamat 😀

prom
31. led 2014

@blandik "ale on si tu hru pojímá jako boj, takže více prožívá ten proces než že by řešil, kdo vyhraje"
... to je krasne 😵 😵 supr

prom
31. led 2014

@bubelko to je zaujimavy napad .. skusit kolektivny sport. Moja dcera zacala teraz s gymnastikou, u nas nic ine pre najmensie deti okrem hokeja nie je, ta gymnastika je len nahoda ze tu teraz zacala fungovat .. NO a uz s nami trenerka debatovala, jak chce robit s detmi co najvacsie pokroky, aby mohli ist na sutaze, ze to tie decka motivuje .. blabla. No ja nebozka pilna /citaj spravne - ja debil/ som sa hned ozvala, ze ja som rada, ze to dceru bavi, nie je mojim cielom vyhravat sutaze .. trenerka a druhi rodicia ostali ticho .. od tej doby vnimam, ze na moju dcerku na treningoch troska kasle.. mozno je to len moj subjektivny pocit .. neviem .. ale nevadi, od 5-6 rokov ju skusim prihlasit na tanecny kruzok, folklor ci moderna.. Dcera je v tom fakt sikovna, velmi ju to bavi, tuto gymnastiku beriem ako predpripravku na akykolvek sport

prom
31. led 2014

@fender u vas sa riesi sila u nas zasa krasa 😉
nase dialogy: "a mami, su kraaasna? najkrasnejsi? 😀 😀 😀 ano kocicko, si krasna, ale mohla by si byt aj hodna /tzn. neublizovat druhym atd./ ... ne mami, mne staci ked budem krasna......... a mame vymalovano

bubelko
31. led 2014

@prom vyhoda kolektivne ho sportu je to, ze prehraju alebo vyhraju vsetci... my sme ho tam sice kvoli tomu nedavali - on sa pytal sam, ze chce. ale ked sme mali minuly rok rozhovor s pani ucitelkou zo skolky - hodnotenie dietata - v com je dobre, co treba zlepsit - a jeden z bodov bol - tazko znasa prehry a ked sa mu nedari. a tento rok sme sa bavili zas - lebo ide do skoly - a sama ucitelka povedala. ze je vidno obrovske zlepsenie. a tiez sa to prejavilo aj v jeho sebavedomi, stabilite a koordinacii. 😉

prom
31. led 2014

@bubelko super 🙂

fender
31. led 2014

@prom má recht 😀 😀 😀

jannka15
31. led 2014

@prom oba hraji od dětství i fotbal 🙂

blandik
31. led 2014

@prom - tak to je na zapsání do kroniky s tou krásou..je fakt, že linda od miminka miluje vzory na látkách, vnímala to už jako snad 3m, že mi ohmatávala trička, měla favority..a před chvílí se neskutečně rozčílilia, protože jsem její zablácené rifle z venku hodila do pračky..kolikrát mi ukazuje, že tohle tričko ne, že tamto...

jannka15
31. led 2014

@bubelko mohu se zeptat,jak jsi psala,za jste malého dali na hokej,jak to tam probíhá třeba na trénincích? My jsme nedávno sli okolo hřiště, kde malý kluci tak kolem šesti let meli trénink hokejbalu a probíhalo to tak,ze když se někdo třeba netrefil trenér mu sproste vynadal a zesměšnil ho před ostatními. Nakonec serval všechny,ze ho neposlouchaj a at vypadnou z hřiště. Přišlo mi to příšerné u takhle malých děti. Žádná radost z pohybu,ze hry,z toho ze se ucim něco nového,jenom strach ,aby mi trenér nevyhuboval. Příště když jsme sli kolem tak byl zapas a trenér toho druhého mužstva to same. Co to delas ty ... to snad nemyslis vazne ty...Jak to probíhá u vas?

bubelko
31. led 2014

@jannka15 syn bude mat 7 rokov, hra 2 roky. trener ich usmernuje, napomina, ak nepocuvaju, posle ich dole z ladu. ale to sa ani inak neda, pretoze tych deti je tam vela a keby mal kazdemu polopatisticky vysvetlovat, co od neho chce, tak trening skonci a neurobia nic. nadavat im nenadava. zosmiesnovat tiez nezosmiesnuje, max. povie, ze su motaci, pripadne tych väcsich posle na koniec radu, aby si to zopakovali. ani na zapasoch. robila som jeden krat pomocnika - a mozem ti povedat, ze som mala potom dost - cca. 15-clenna skupina 6-rocnych chlapcov - to uz nie su male deti, aj ked tak vyzeraju. tie reci, vymyslanie, spekulovanie...
a deti su velmi flexibilne, dokazu sa prisposobit tomu, ze na treningu je sef trener, ma svoje sposoby a beru to tak.

prom
31. led 2014

@jannka15 s dcerou sme boli asi 3x skusobne na krasobrusleni, mimo nasho mesta, tiez tam bola "tvrda" atmosfera, trenerky revali aj po malinkych dievcatkach. Neboli to teda nejake priame nadavky, ale teda ja sama som mala dost, jakoze strach 😖 Aj dcera bola z toho dost zaskocena, jej teda nikto nedaval, skusala prve kroky na lede, ale proste odmietala spolupracovat, normal stres za tie druhe deti ... sme to zrusili, naucila som ju bruslit sama, teraz bruslenie uplne miluje 😵

U nas vedla jednoho ihriska je letny stadion, mavaju tam trening mali fotbalisti, trener hnusne nadava, chalani to iste ... tiez mam z toho hrozne pocity 😖

ti treneri si to nejak obhajuju, ze to tak musi byt, musia byt tvrdi, aby sa nastartoval vykon, Kamoskina mala tak chodi na to krasobruslenie, ze ano, ta jeji dcera casto odmietala chodit, ze tiez stres...a ze vydrzali, chodila z donutenia .. nastal zlom .. mala uz pocituje prve uspechy, ze uz to vnima inak uz nebojkotuje ... nevim, mne to dojde ako lamanie, ja by som na to gule nemala, a hlavne ja nie som ctiziadostiva maminka co chce mat z dietata genia

Ako urcite zavisi klub od klubu, neverim, ze to je vsade rovnake, u nas na gymnastike to je v tomto v pohode, ale aj tak je to pre takych 4-rocnych namahave byt koncentrovany skoro 2 hodiny vkuse, zvykat si na ten rezim, aj ta zvysena fyzicka zatazenost.. Ja trebars aj nad tymto uvazujem, je to fakt tazke .. 😔 Lebo dcera je na toto talent, aj ju to bavi, ale aj tak mam niekedy pochybnosti, ci je to treba v takomto veku..to sa priznam

prom
31. led 2014

@bubelko ty zijes vo Svajciarsku ako vidim v pase. Tuto krajinu vobec nepoznam, ale mam pocit, ze tam by si asi nejake ponizovanie deti nedovolili, ale presne ako pises, ten trening musi fungovat .. u nas je to v tomto este dost taky system, ze rodicia/treneri hnusne nadavaju deckam na verejnosti, ponizuju, nikto sa nad tym nepozastavuje ... uz je to taky standart .. ze "ved treba nieco vydrzat" Ja som tu raz na MK citala temu o gymnastike, mamina co riesila trenerku, bola to nejaka spicka z Ruska. Najprv ju vychvalovala, semtam spomenula ze je prisnejsia, ale ze to za to stoji.. vo finale nenormalne stresy, ze ako sa ta trenerka chovala, brutal metody/chovanie .. tvrda ruska drezura

bubelko
31. led 2014

@prom no nie nedovolia. ani rodicia. akonhle je nejaka ucitelka prisnejsia, hned je problem - hlavne u rodicov, nie u deit. vela rodicov tu totiz propaguje vonlnu vychovu a potom to casto zachadza k tomu, ze tie deti nemaju absolutne ziadne hranice - mam mometnalne jeden taky exemplar na navsteve - za 2 h - 2 znicene veci - jedna definitivne (slapacie auto) a druha sa dala zlepit (masazny valcek)...no a to sa potom odraza aj v skole a v skolke... jedina vyhoda - deti maju vo väcsine väcsie sebavedomie a su samostatnejsie v niektorych veciach... chodia do skoly a skolky same... rodicia ich vodia len v pripade velkej vzdialenosti, ci aka je skolka ci skola sukromna a ma vlastnu dopravu...

prom
31. led 2014

@bubelko rodicia velmi casto pachaju skody. Kamosky ucia na zakladke, ich to povolanie ako take bavi, ale su uz normal zufale .. ako pises, problem ani nie tak v detoch ako rodicoch. Decko kasle na skolu, je drze, oslovuje rodicov na riesenie situacie .. ti ju ignoruju a az milostpan ziak dostane na vysvecko 5 pred prijimackami na strednu .. zrazu sa dovalia rodicia, ze co si to dovoluje sikanovat jejich uzasne dieta 😨
klobuk dole pred ucitelmi!