Respektovat a být respektován. Líbí se vám tato kniha?

sarkabrezen
24. únor 2009

Většinu lidí, co znám, co se setkali s touto knihou nebo seminářem manželů Kopřivových, jejich principy nadchli. I pro mně bylo jejich objevení osvícením a přesně tím pravým... Jenže - přečíst knihu je jedna věc a každodenní realita věc druhá. 😒 Výchova je nesmírně těžká, zvláště když jsme sami vyrůstali v "typicky české výchově" a máme ji tak v sobě i podvědomě. Člověk se pořád přesvědčuje, že se bude chovat ke svým dětem jinak... a pak najednou s údivem a úděsem zjistí, že z něj vycházejí přesně ty samé věty, které slýchával jako malý... že jsou to jen pokyny, příkazy, rozkazy, křik... Nervy v kýblu a přitom dítě stále neposlouchá a co víc, je to čímdál horší... 😨

Převést principy RaR do praxe je těžké, hlavně ze začátku, je třeba toho v sobě hodně překopat... ale já věřím, že se to bohatě vyplatí, proto jsem rozhodnuta se s tím poprat. 😎 Vím, že RaR má i tady na Koníkovi spoustu příznivkyň, proto bych chtěla založit prostřednictvím téhle diskuse takový malý klubík 😵 , ve kterém si můžem pomáhat s různýma situacema, jak je řešit, povzbuzovat se, sdělovat si co pomáhá a co ne... a tak 🙂

jannka15
31. led 2014

@prom já jsem chodila na gymnastiku se ctyrletym chlapeckem v Praze do little gym. Jejich filozofii je cesta k úspěchu bez vítězů a poražených,uci děti jak zvítězit samy nad sebou aniž by musely vítězit nad ostatnimi.prostředí tam je nesoutezive,děti se nesrovnavaji,nezenou za výkonem,každé prostě postupuje svým tempem.na konci každého semestru se přijdou podívat rodice na takové vystoupení,kde děti ukáží co se nového naucily.

eveluska
1. únor 2014

u nas to je zatim v docela roztomily rovine, kluci sice jakoze soutezej, muzou se pretrhnout, kdo driv doji nebo se obuje, ale kdyz to starsi stihne driv a vykrikuje, ze je kral, tak jen co se to povede mladsimu, tak taky vykrikuje, ze je kral a starsi mu rika, ze je taky kral, ze se mu to povedlo 🙂 to mi prijde fakt hezky, nikdo neprohraje, absolutni win - win

jannka15
4. únor 2014

@blandik dneska to bylo na montessori kroužku mnohem lepší, maminky byly v klidu 😉 minule to bylo asi honě tím, že to bylo poprvé, tak se předváděly která víc a líp chválí nebo prostě chtěly děti co nejvíc podpořit, když to pro ně bylo nové. malé se tam moc líbilo, hezky pracovala, vybrala si činnost, odnesla ke stolečku, udělala, odnesla, přinesla další. no a jak jí ty činnosti šly, tak je tam za hvězdu, ale já vím, že je to jen tím, že jí odmala nechávám všechno prozkoumat, osahat, vyzkoušet. spoustu času jsme strávily tím, že prozkoumávala šuplíky, krabice... a ted je to znát na té zručnosti. a také ostatní děti tam třeba prvně měly v ruce např. čočku nebo skleněnou láhev a malá to všechno zná. tak jsem ráda, protože kolikrát mi někdo říkal, proč jí nechávám dělat bordel a hrabat se ve věcech a já vždycky říkala, že nedělá bordel, ale že se učí 🙂 chtěla jsem se tě zeptat na něco ohledně čtení knížek pro děti. když je v knížce třeba básnička ohýbej mě mamko dokud já jsem janko až já budu jano neohneš mě mamo a u toho obrázek jak máma bije dítě po zadku, tak co bys udělala, přeskočila to, přečetla a okomentovala (u staršího se zeptala co si o tom myslí) nebo bys to jenom přečetla? nebo třeba pohádka o ošklivém kačátku, jako proč vůbec bych malou měla seznamovat s tím, že když je někdo jiný, černý, tak se mu ostatní posmívají a říkají, že je ošklivý. no a vůbec takové to v pohádkách jak někdo je zlý tak je potrestaný, někdo neposlouchá a pak musí slíbit, že už bude vždycky poslouchat, kdo má větší moc tak poroučí... nebo třeba dědeček uřezal lištičkám hlavičky 😝 kouhout spadnul a všichni se mu smáli... my jsme s malou zatím knížky prohlížely a říkala jsem co je na obrázku, ted už i poslouchá básničky a už máme i jednu knížku s těmi klasickými pohádkami, kde vidím, že už by poslouchala i ten čtený text, ale mně to kolikrát nějak nejde z pusy 🙂 jak jsi k tomuhle přistupovala ty, když byl miška v jejím věku?

reruna
4. únor 2014

@jannka15 k pohádkám byl teď článek ve 100+1, že jsou pro děti důležité, tedy ty klasické pohádky, které všichni znají - červená karkulka, perníková chaloupka atd. děti se na pohádky dívají prý úplně jinak, než dospělí, v pohádkách je něco, co se nám neustálým opakováním těch pohádek vrývá do podvědomí, ty pohádky jsou některé i tisíce let staré (po celém světě prý je asi 150 prapůvodních příběhů, které se s různými obměnami vypráví), je to fakt zajímavý článek a právě tam píšou, že kolikrát rodičům vstávají vlasy hrůzou na hlavě při čtení pohádek, ale dětem to právě tak prý vůbec nepřijde, naopak takové příběhy potřebují pro svoje učení. Já teda čtu pohádky klasické zatím v takové jemnější úpravě od F. Hrubína ve Špalíčku, prostě klasika, od Němcové a Erbena jsou drsnější a delší, necháme to na později. Když to vemu ze své zkušenosti - jako malá jsem hltala horory atd. a teď čím jsem starší, tím méně hororů, filmů či knížek z války apod. prostě to nedávám, vždycky si představím, jak bych to přežívala já a moje děti...
Co set týká konkrétně té básničky ohýbej mě mamko, tak s tou jsem se ani zatím nesetkala v knížkách a ten obrázek k tomu, to je asi nějaká stará knížka, ne? pochybuju, že v moderních knížkách říkadel by něco takového dali, to bych asi přeskočila...

jannka15
4. únor 2014

@reruna díky za názor. ta básnička je z takové knížky říkadel, je nová. jinak je to moc krásná knížka, krásné básničky a krásně ilustrovaná, jenom takhle jedna básnička...

reruna
4. únor 2014

@jannka15 tak to se jim tam asi ten obrázek dostal nedopatřením...

prom
5. únor 2014

@jannka15 presne ako @reruna ... my dospelaci berieme strasne vsetko tragicky, vazne .. decka nie, ich aj to nebezpecenstvo fascinuje. Mozno tvoja dcera taka neni, moja starsia totalne ignorovala take tie "neutral" pohadky, kde nebola ziadna zapletka.. nic. Aj mladsia ide podobnym smerom, aj ked je kludnejsia povaha, moze byt knizka uplne ze najkrajsie ilustrovana, jak je pribeh nemastny/neslany, tak ich knizka nebavi. Zato Karkulku uplne zerie atd, kozicky a vlk atd. Ja im to potom aj tak nejak nenapadne vysvetlujem,ze to je jak v zivote.. nesmie sa vybavovat s uplne cudzimi ludmi na ulici, co ona ma na to dar, lebo je nebojacna, zvedava ... a vsetci, hlavne chlapi su z nej uneseni 😠 ze nesmie utekat odo mna daleko v obchode, musime byt stale v ocnom kontakte. A napr. ta pohadka o osklivom kacatku, si hovorime, ze to vobec nevadi, ze je skarede, ze su hlupi ti, co sa mu posmievaju, ze vsetko sa moze a da zmenit, nic nie je trvale .. a hlavne jej zdoraznujem, ze aj tak nestaci byt iba krasny, aby bol clovek stastny... toto jej musim extra natlkat do palice, lebo stale riesi krasu 😀 😀 😀

blandik
5. únor 2014

@jannka15 - mně se moc líbí, jak lidi, když získají určitě pohled na dítě - viz co píšeš, že nekramaří, ale zkoumá a učí se..tak najednou vnímají věci stejně - viz ty pohádky. Mně se ty klasické výchovné pohádky nelíbí a to,co se mi nelíbilo, to jsem nečetla nebo si předělala k obrazu svému, vykládala jinak. Čtení o bití, posmívání, lhaní, lenosti atd. jsem nečetla nebo četla úplně jinak a co jsem se vnitřně zanadávala nad Sluníčkem (tam je toho plno). Ještě dodnes čtu hodně věcí jinak, a to tak, jak si myslím, že by to mělo být a jak se to mně líbí. Klasických pohádek moc neříkáme, myslím, že jsou hlavně proto, aby vedly děti k poslušnosti - někdo mladší, slabší slíbil, pak nedodržel, přišel trest, ale protože jsme v pohádce, tak nepřišel o život, ale ten starší a moudřejší ho zachránil. Čteme hodně příběhy s krásnými ilustracemi. Myslím si, že ty klasické pohádky nebo příběhy, které jsou rádoby poučné - typu lhaní, posmívání - místo aby děti od takového jednání odradily, ukázaly jim, že to není dobré, tak je to spíše naučí - jakože ty děti netuší, že by mohly lhát, a v té pohádce zjistí, že něco takového existuje..jiné to je asi později, až jsou starší, setkají se s tím třeba ve školce, škole, to možná pak už takové příběhy potřebují, ale musí být kvalitní - ne končící trestem, ale spíše vlastním poučením, a s laskavým pochopením okolí, rodičů..Jak je náš starší doma, tak se lhaním, posmíváním se nesetkal, tak tohle ještě nečteme..

jannka15
5. únor 2014

@blandik já to cítím úplně stejně jako ty. přesně jak píšeš, i s tím věkem, že u těch starších už je to jiné, že už mají vlastní zkušenosti. díky moc, žes napsala, já už si někdy připadám jako totálně švihlá, tak jsem ráda, že někdo to vidí stejně 🙂 např. vidím v televizi krakonoše a říkám si, proč by malá měla koukat na to, jak někdo z pozice moci tyranizuje ostatní a potom se zjeví někdo s ještě větší mocí a z pozice této moci jej potrestá. a to je většina pohádek, moc, trest, odměna, hodný, líný, zlý, poslušnost,... takové ty dětské čítanky ,to je zase hodná, poslušná holčička, chlapeček je chytrý a statečný, že se nebojí pana doktora, a kdo se ho bojí tak je jako blbý posera nebo co 😖 nebo si pamatuju ve slabikáři jak Adámek neřekl mamince prosím tak mu řekla že to není její Adámek a poslala ho pryč 😝 zatím tedy čteme ty básničky, to máme moc hezké knížky, pak takové ty popisné, ted jsem tu objevila o rukavičce jak tam bydlela zvířátka, ty klasické zatím přizpůsobuju, zase jako aby to znala a nebyla úplný mimoň 🙂 jako také jsem četla to jak psala reruna, že děti to vnímají jinak, že je to černobílé vidění světa, dobro a zlo pro ně důležité, že je to pro ně poučné, ale poučné v čem, že mají poslouchat jinak se jim něco stane nebo budou potrestaní? nevím no. také mě napadá, že my jsme také koukaly na všechny ty pohádky, tom a jerry, supermana a také jsme se nemlátily palicí po hlavě a neskákaly z okna. ale malá třeba viděla mášu jak si dává sklenici na hlavu a ted tu pořád chodí s plastovým kyblíkem na hlavě a říká že je máša. ale určitě je to hodně o tom věku. jinak u nás nastala obrovská změna v neodpojitelnosti 🙂 malá je ted najednou v pohodě sama s tatínkem v pokojíku, na dvorku, jí s ním, koupe se s ním, pořád za ním chodí. a já jsem moc ráda, že jsme jí nikdy k tomu nenutili, když nebyla připravená zvládat s ním být beze mě, že si k tomu došla sama. tatínka to kolikrát mrzelo, že se může přetrhnout a stejně malá jak jsem hnula, tak máma máma. ale vždycky jsem mu říkala, že to není tím. že by ho odmítala, ale tím, že zatím neumí být beze mě, a že přijde čas... a přišel 🙂

jannka15
6. únor 2014

@blandik ještě me napadlo k tem pohádkám,jestli zase to není špatně,ze tem dětem predkladame jenom to co se llíbí nám. Nebo ze jim zkreslujeme realitu, protože at chceme nebo tak v životě to chodí jako v tech pohádkách. A také je úplně jiné když knížku ctes a když si vymyslis.i je to může ochuzovat co se týče slovní zásoby. Co myslis?

blandik
6. únor 2014

@jannka15 - já si myslím, že každý má svou vlastní realitu, nejsou dva lidi na světě, kteří by měli stejnou realitu a když se bude tlupa lidí dívat na stejný film, tak každý ho prý bude interpretovat trošku jinak a ty pohádky pro mě nejsou tou realitou jak vnímám venku svět a nechci takový svět předávat dětem...můžu nakrásně dětem říct - víte tady musí kohoutek poslouchat kocourka, jako malé dítě..ale já s tím nesouhlasím..to je fajn, ale pokud je to dítě přiliš malé na takové chápání a vnímání, tak mu akorát předám nechtíc to, co mu předat nechci - že se může lhát, musí se poslouchat slepě a bezduše..v těch pohádkách třeba úplně chybí vysvětlení, proč nemá kohoutek otevřít dveře..je tam jen - slib mi, že neotevřeš...takto to nechci číst..O slovní zásobu si myslím je moc neochuzuji, snažím se vybírat pohádky, nebo spíše příběhy, které se více méně dají přečíst celé. Já tam třeba upravím jen pár vět, nebo příběh - kreslený - převyprávím po svém (viz třeba ty nesmysly ve Sluníčku).
Myslíš, že to v životě chodí jako v těch pohádkách? Já ani ne.

Ráda si s tebou píšu, cítíme to hodně stejně. V okolí máme fajn lidi, ale tohle necítí a pocitů - cítím to jinak jsem si zažila hodně, a je fakt, že se člověku uleví, když dítě je starší a vidí, že ty věci fungují. Jen to chce hodně víry ve vlastní dítě a podrobovat svoje strachy a myšlenky revizi. Kolikrát jsem měla vnitřní strach, že když ho nechám být, tak z něj bude bůhví co.
S tím dobrem a zlem to vnímám podobně - snažím se nehodnotit lidi kolem, a tím pádem je těžko hodnotit dobré a zlé..pokud dítě s tím příjde, že něco je zlé, zlobivé -tak se ptám -a co myslíš přesně, co přesně se stalo..protože zlé, dobré, poslušné, zlobivé - to je příliš obecné, já nevím, co si mám přesně představit..a taky se snažím předávat, že nikto není jen dobrý nebo zlý a ten, kdo je zlý je zlý, protože mu možná někdo dříve ublížil nebo se bojí a sám potřebuje lásku..
S tím

blandik
9. únor 2014

@jannka15 - a všechny, koho by mohlo zajímat - poslouchala jsem zajímavé povídání duška -

https://www.youtube.com/watch?v=9fnL-tJhMi0

(kdyby odkaz nefungoval, tak se to jmenuje - o vědomém početí). Na začátku je to o početí, ale jsou tam později i velmi zajímavé skutečnosti, poznatky vědy o dědičnosti, buňkách, potažmo i výchově, jak rodiče jsou genetičtí inženýři a dědičnost ve formě dna není.

reruna
9. únor 2014

@jannka15 jak píšeš "že je to pro ně poučné, ale poučné v čem, že mají poslouchat jinak se jim něco stane nebo budou potrestaní?" tak podle mě na tom něco je, proč jinak by se ty pohádky povídaly tisíce let po celém světě? svět není plný hodných lidí, kteří se respektují, bohužel☹

blandik
10. únor 2014

@reruna - myslím, že mentální vnímání lidí se mění, kdysi bylo běžné bít ženu třeba. Věci se mění, pohádky jsou ustrnuté..

pamal
10. únor 2014

@reruna jak si psala, že děti ty pohádky vnímají jinak ... Tak já si pamatuji, že jsem chtěla po mamce, aby nám na diákách promítala pořád dokola perníkovou chaloupku. Já seděla pod stolem a brečela při pasáži, jak macecha přikázala tatínkovi, aby odvedl děti do lesa, ale pořád jsem to chtěla poslouchat. Nevím, jestli proto, že jsem si chtěla prožít, že mě se nic takového netýká. Nevím, ale je to zajímavé, co si o tom psala.

reruna
10. únor 2014

@blandik nějak nevím, kterou pohádku máš na mysli konkrétně...fakt si nevybavím, jestli nějaká pohádka učí děti, že bít ženy je normální... podle mě spíš naopak - pohádky by měly učit děti, že dobro je odměněno a zlo potrestáno

blandik
10. únor 2014

@reruna - ale ne, nemyslím, že je pohádka, kde se bije žena..ale jak jsi psala, že pohádky jsou velmi staré a tudíž je v nich ukryto moudro..tak jsem reagovala tak, že si myslím, že v nich moc moudra až tak není - je to samé - něco za něco, poslušnost a trest..a s tím bitím jsem to myslela tak, že vnímání lidí se mění - a tak jako už není "normální" zbít ženu, nebo ji brát jako něco podřadnějšího, co nemůže volit, páč na to nemá rozum, tak pro mě je většina pohádek (pokud si je sama neupravím) morálně nevhodná pro děti - př. pohádka o kohoutkovi a slepičce - kohotek chtěl podvádět, ok, ale nikdo slepičce nechtěl pomoci jen tak, všichni to chtěli udělat jen za odměnu - ano pomůžu ti, dám, ale nejprve ty mi dej tohle = propána, co je tohle za morální model, vždýť kohoutek se tam třepe v oboře, nožky má na hoře, bojím se bojím, že umře.... = tohle nechci říkat svým dětem. Není v tom moc citu a souvislostí.

luthien.k
11. únor 2014

@blandik
@reruna
Mám takový pocit, že taková pohádka, kde se bije žena, je... Nevzpomenu si přesně, ale matně se mi vybavuje taková o "hloupé ženě", která nevýhodně měnila nějaká zvířata a věci nebo co a za co ji muž pak "potrestal". Každopádně se v nich bijí děti, třeba Smolíček dostal od jelena na pamětnou atd.

bezaz
11. únor 2014

@luthien.k @blandik @reruna jojo, rozpravka o hlúpej zene, chlap ju nezbil, ale ju zakopal v lese tak, ze jej trcala len hlava, ale na druhy den ju vykopal, lebo zistil, ze ju predsa len miluje, aj ked je hlupa, ehmmmm 😲 😲 😲
my teraz citame klasicke slovenske rozprávky a je to obcas des, aj napr o tom kohutikovi, on sice trepe nozkami, ale nakoniec sa sliepocke ani nepodakuje!!! ze ho zachranila, fakt rozmyslam, ci sme take prdle, ze toto riesime, alebo je tu po starocia uplne na hlavu postaveny hodnovy system alebo??

luthien.k
11. únor 2014

@bezaz ono těch verzí bude víc asi... Na toto si teda nevzpomínám.

bezaz
11. únor 2014

@luthien.k no toto je slovenska klasika, vydanie z 50tych rokov 😅

luthien.k
11. únor 2014

@bezaz je to možné, ony pohádky mají spousty variant, já prostě mám v hlavě tu, že ženě pořádně natloukl, ale dohledat ji asi nezvládnu, vůbec nevím, v jaké knížce by mohla být a knížky s pohádkami z dětství bohužel nemám.

eveluska
11. únor 2014

ad pohadky - ja si myslim, ze do urcity miry to je opravdu zbytecny nejak presprilis resit, ze deti to vnimaji jinak a spousty tech pribehu maji skutecne poselstvi dobra viteziciho nad zlem.... na druhou stranu jsem ale nektery pohadky nemela rada uz jako dite a rozcilovaly me - napr. ten tu hodnekrat zminovany kohoutek, to je proste debilni pribeh (s prominutim 😅 )... nikdy jsem to ani jako pohadku nebrala, je to spis myslim pisnicka nebo rikanka, o ten pribeh tam moc nejde a podle toho to vypada 😝..... a to mi neprijde nijak spatny, pohadky, co me samotnou iritujou, proste vynechat 😉 Ale zas se nebojim, ze kdyz ve skolce nebo u tchyne uslysi klasicky pohadky, ze by ho to nejak poskodilo 😉 Sama nekdy ziram, co davaji treba do vecernicku a to proste komentuju, vysvetluju a tim upravuju to vyzneni tak, aby mi to prislo ok 🙂

blandik
11. únor 2014

@bezaz - uf, tak tohle je už adept na horor..tuhle verzi jsem neslyšela..páni. Mně se právě dost nelíbí to klasické pojetí dobra a zla - v absolustickém pojetí - buď černé nebo bílé. Hodnoty a vůbec způsob smýšlení v naší společnosti - to je kapitola sama pro sebe, každopádně něco, co nechci jen tak automaticky předávat dětem - viz ta poslušnost, rádoby dětské vlastnosti, výchova k nesobeckosti, neumění říct ne, pomlouvání, hodnocení, posměch..atd...

jinak tip - objevila jsem supr autora a ilustrátora v jednom - Pavel Čech. Máme doma knížky z knihovny a jsme nadšeni. (Dobrodružství pavouka čendy, o klíči - ty známe a supr..ale má i další..)
.
@luthien.k - vidíš, děti se tam bijí...přesně ten koncept - v žádné pohádce není vysvětleno proč, ale vždy tam je - děti slibte, že budete (nebudete) dělat tohle - děti/zvířata neposlechnou a to dokonce 3x a pak je tam téměř trest..
@eveluska - pohádka o kohoutkovi - říkám ji jinak - a to tak, že všichni chtějí slepičce pomoci, ale studánka nemá vědro a slepička by nedonesla v křídlech vodu..a tak běží k bednáři )nemá obruče), jdou za kovářem - nemá oheň, jdou za panímámou - ta dá oheň, kovář ukove, bendář udělá vědro a studánka dá vody..kohoutek zachráněn, a omluví se slepičce..a poděkuje..ale už jsem ji velmi dlouho neříkala, příjde mi taková únavná..

apollo11
13. únor 2014

Ahoj ženy, dnes mě opět něco přimělo sem napsat, další podnět ze situace - jedné z mnoha -, která se mi vůbec nelíbí na školce. Je asi zbytečné to řešit, přesto bych se vás tu ráda zeptala, jestli jste se s něčím podobným v mš taky setkaly, a sice s formou určitého "trestu", notabene za něco, za co dítě v podstatě nemůže. Celkově chápu nařízení odpoledního spánku/odpočinku, ale prostě to jeho rigidní dodržování je úplně nesmyslné - naštvané jsou nakonec učitelky, spící i nespící děti. Moje dcera ve školce nikdy nespí, ne že by to občas nepotřebovala, ale chápu, že v jiném prostředí se spí těžko, mám to stejně 🙂 Není jediná, nicméně myslím, že patří k těm klidnějším dětem, dokáže ležet, případně si prohlížet knížku a být potichu. Možná se stává, že si děti někdy začnou povídat a vymýšlet a rušit - ale vadí mi, ajk na to učitelky reagují. Často mi referují, jak je dcerka hodná, jen to spaní je "hrůza", že "zlobí" u spaní apod., přitom vím, že nijak neřádí, jen je prostě vzhůru. No a dnes když jsem pro ni přišla, začala mi povídat, že nemohla spát a paní učitelka ji poslala ještě s jednou holčičkou do koutku, kde se "nemohla se hýbat" 😅 - znělo to dost dramaticky. To už už mnou běžela učitelka a začala mi trochu zmateně vysvětlovat, že děti posílá, cituju - "aby o sobě přemýšlely, jak se mají chovat" a že deset minut musely sedět bez hnutí a přemýšlet. Docela jsem na sebe naštvaná, že jsem si to s ní neobjasnila hned, nějak se mi to rozleželo až později, co vlastně řekla. Třeba se pletu a vidím to zbytečně nafoukle, ale prostě jsem na tyhle totalitní manýry úplně alergická, tím nemyslím, že bych tam dělala dusno, nejsem ten typ, ale mrzí mě to a nějak nejsem přesvědčená, že je to nutnost, byť v hromadném zařízení, kde určité podřízení se většině je potřeba a nic proti němu, ale trochu s rozumem. To je takový problém posadit ty děti ke stolečku s nějakou aktivitou? Podobně jsem byla překvapená, když mi malina vyprávěla, že než jdou jíst, musí sedět s rukama pod stolem, dokud nebudou všichni v klidu. Tak jsem jenom já divná, že jsem myslela, že podobná opatření už jsou pasé, nebo se to děje běžně ve všech školkách? Co vy na to? Jinak je zas spousta věcí, co se mi tam líbí, vcelku vím, že lepší to nikde moc není a na svoje ideály radši nemyslím..

lynks
14. únor 2014

@apollo11 u nás ve školce to tak je -děti které nespí se jdou hrát, mají jinou místnost na spaní. Myslím si, že učitelky u vás mají rigidní konzervativní chování. Určitě bude dobré, když si to s nima vyříkáš.nejlíp je požádat o schůzku, ono ráno je chaos u převlékaní.Jasně popiš co se ti nelíbí - Nelíbí se mi, že moje dcera je nucena k spánku. Mám pocit, že tady ve školce spávat nebude .Přála bych si s váma najít řešení, které by pro ni i pro vás bylo lepší. " Vymysli něco, co by se dalo s tím udělat a to jim navrhni.
Já bych se teda klepala, nemám ráda takovéhle konfrontace, proto se mi radí z dálky fajn a chápu jestli to máš podobně 🙂 Ale šla bych do toho a kolikrát jsem i šla. Ze začátku s nasráním na úči, ale čím dál tím víc se je snažím pochopit, jak to asi mají a cítí ony. Hele, oni jinak neumí, kdo je to má naučit/ukázat jim jinoou cestu než pokrokové maminky? 🙂

zelmirka1
14. únor 2014

@apollo11 mne sa to veru nepáči, aby ich poslala do kúta aby premýšlali o sebe. Problém so spánkom riešim aj ja, malý od začiatku v škôlke nespí a ležať dve hodiny je pre neho fakt trápenie. Snažila som sa ti riešiť, ale nepochodila som, vraj nemôžu nechať niektoré deti hrať lebo to by chceli všetky a oni nemajú samostatnú miestnosť kde by sa mohli hrať tie deti, ktoré nespia. Bol to ťažký rok, malý vlastne len kvôli tomu nechodil moc rád do škôlky. Ja si myslím, že je to aj o tom, že chcú mať chvíľu kľud učiteľky a je to všetko o ochote a snahe nájsť riešenie. Dokážem pochopiť, že musia mať režim a fungovať pravidlá inak by ťažko zvládli 25 detí v triede, ale aj tak si myslím, že sa držia totalitných spôsobov, pritom vždy sa dá nájsť spôsob aby to bolo iné. Tento rok je našťastie už medzi predškolákmi a neležia tak dlho, ale ak by ho poslali do kúta to by som veru vyjadrila svoj názor, že si to neželám. Samozrejme vhodnou formou, aj sa snažím veci riešiť s úsmevom, nie príliš kriticky, ale predsa len jasne povedať čo chce keď ide o moje dietko.

betelgeuzz
14. únor 2014

@apollo11 to by se mi taky nelíbilo. U nás je výhoda, že mají společnou ložnici, kde si nejdřív lehnou a poslouchají pohádku a kdo neusne, odchází pak do třídy. Dokonce veloši mají v době spánku angličtinu.

blandik
14. únor 2014

@apollo11 - nevím, co bych konkrétně s tím dělala, ale taky se mi nelíbí už ten koncept nepochopení - pro malé děti musí být těžké bez hnutí ležet a nespat..a když je učitelka pošle přemýšlet o jejich nevhodném chování - tak to vypovídá za vše - učitelky nemají pochopení pro to, že je to pro ty děti těžké..berou to jako nevhodné chování...Jinak s těma rukama pod stolem - to všechno je otázkou, jak se to těm dětem podá a jestli se pak na ně zlobí, pokud to nedodržují..pokud jim vysvětlí, že se bude už dávat na stůl oběd a že jim pomůže, když děti budou mít ruce pod stolem, aby se nic nerozlilo..tak jetšě dejme tomu..ale obávám se, že to bude probíhat jinak..