Respektovat a být respektován. Líbí se vám tato kniha?

sarkabrezen
24. únor 2009

Většinu lidí, co znám, co se setkali s touto knihou nebo seminářem manželů Kopřivových, jejich principy nadchli. I pro mně bylo jejich objevení osvícením a přesně tím pravým... Jenže - přečíst knihu je jedna věc a každodenní realita věc druhá. 😒 Výchova je nesmírně těžká, zvláště když jsme sami vyrůstali v "typicky české výchově" a máme ji tak v sobě i podvědomě. Člověk se pořád přesvědčuje, že se bude chovat ke svým dětem jinak... a pak najednou s údivem a úděsem zjistí, že z něj vycházejí přesně ty samé věty, které slýchával jako malý... že jsou to jen pokyny, příkazy, rozkazy, křik... Nervy v kýblu a přitom dítě stále neposlouchá a co víc, je to čímdál horší... 😨

Převést principy RaR do praxe je těžké, hlavně ze začátku, je třeba toho v sobě hodně překopat... ale já věřím, že se to bohatě vyplatí, proto jsem rozhodnuta se s tím poprat. 😎 Vím, že RaR má i tady na Koníkovi spoustu příznivkyň, proto bych chtěla založit prostřednictvím téhle diskuse takový malý klubík 😵 , ve kterém si můžem pomáhat s různýma situacema, jak je řešit, povzbuzovat se, sdělovat si co pomáhá a co ne... a tak 🙂

ludmilabb
6. říj 2010

@poletucha ja som vcera tiez dcerke capla dvakrat po plienke lebo mame v chodbe zrkadlo na celu stenu a zacala nim naschval mikslovat a pekne slovo nezaberalo 😒

reruna
6. říj 2010

@poletucha musíš mu prostě zabránit to dělat, takhle malý dítě moc ještě vysvětlování nechápe, prostě říct jasně NE a chytit mu ručičku, když tě chce bouchnout nebo zatahat za vlasy. A příště zase. Až pochopí, že se to prostě nedělá. @ludmilabb to chápu, mě to taky občas ujede, ale nejlepší je dítě prostě odnést od objektu jeho zájmu... říct nechej zrcadlo - neposlechne, tak ho odnesu pryč.... když budeš pořád reagovat stejně, tak si zvykne, že zrcadlo je tabu...

blandik
6. říj 2010

@bezaz - vítej v klubu - nespaní řešíme od začátku léta, taky spával pak jen v kočárku nebo autě. Pořád jsme byli pryč. Nám pomohlo odjet k babičce, tam najednou spal, ve své staré postýlce...doma totiž o prázdninách proběhl i přechod do velké postele...a pak nám doma čtyři dny najednou chodil spát do postele, byla jsem u něj, jenže pak se asi dospal a pár dni neusnul, měl pak z toho úplný odpor k odpol spaní, nechtěl do postýlky, momentálně se snažím, aby na odpol spaní a odpor k polštáři a k tomu, že si má lehnout, zapoměl...takže posledních pár dní usíná v kočárku...vůbec se mi to nelíbí, protože ve dvou letech to je krok zpátky, navíc tím trpí i oběd, který dostává až kolem 3-4, podle toho, kdy usne...Dneska jsem byli dopol na cvičení, pak se prošli domů a usnul venku až ve dvě odpoledne...takže se mi zdá, že už začíná být ten každodenní odpol spánek trošku zbytečný, ale zase uplně bez spánku to nedává...je pak jako soudek s výbušným prachem a sotva se vleče...Neporadím jak z toho, sama moc nevím...Dumám nad relax hudbou a hračky do postýlky a naučit ho být sám v pokojíčku v posteli po obědě aspoň půl ho'dky, nejlépe hodinu...jestli se nechá, netuším. Spaní zdar. ☹

reruna
6. říj 2010

@blandik zkus to, u nás to taklhe funguje od těch dvou let, taky měl v té době přechod do velké postele a pokojíčku... navíc se narodil sourozenec, takže na nějaké uspávání nebyl čas. Poslední dobou už spí jen výjimečně, ale odpočívá si sám v pokojíčku, tak aspoň půl hodinky nelítá a neskáče 🙂 Tak u nás to spaní asi opravdu odeznívá...

bezaz
6. říj 2010

@blandik presne ako u nas.. najlepsie spala na chalupe, kde behala cely den na vzduchu, ale v panelaku si to clovek moc nemoze dovolit 😝 s tym spanim v kociari, ona mi zaspi az po nejakej hodine vozenia, nemam na to, aby som ju dalsiu hodku vozila dalej, hlavne uz tolko nevladzem a ona ma taky lahky spanok, ze nebodaj ostat stat alebo niekto pri nej hlasnejsie prehovori, hned je hore 😝
u nas je aj problem, ze je naucena zaspavat na prse, cez den si ho sice obcas vypyta, potiahne, posadi sa a povie "dopinkala som" a je vybavene 🙄 vecer bez prsa jedine, ze odpadne od unavy 😖
dnes som nasla celkom inspirujuci blog https://www.modrykonik.sk/fotoblog/bihan/clanok...

brisalek
6. říj 2010

@bezaz a proc si nemuze dovolit byt v panelaku venku? My jsme v panelaku v Praze a jsme venku 1,5 pred obedem a 2 az3 hod po obede a mezitim spi 2-3 hodiny na balkone.

blandik
6. říj 2010

@lopka - u nás taky něco takového proběhlo kolem toho věku...nechtěl se oblíkat, mýt, měnit plenu...ven chodit nechtěl a neříkal ne (to máme až teď - a je to fičák, občas se dost sekne a téměř na vše říká ne, ne Ne a někdy řekne ne a udělá hned to co poněm chci - to se pak i pobavím)...NO, nám se vyplatilo netlačit na něj, nechat ho..zkusit znova..nebo i neříkat, že se budem přebalovat a odvést pozornost, on se zapoměl a klidně jsem ho přebalila...snažili jsme se to nedělat násilím, ne za jekotu..dávali jsme i na výběr.. (to moc nefungovalo), vysvětlovali, v době klidu opakovali do zblbnutí, že když se příjde z venku, umyjeme si ruce a proč...a po dvou, třech měsících ho to začalo přecházet..už mu to tolik netrvalo a te'd chodí hned a sám si to hlídá, co se má udělat...Taky nám pak i pomáhalo, že jsme mu řekli, že ho čekáme v koupleně, že příjde...S tím pískem ... těžko radit, to jsme neměli...já bych asi neřešila tolik, že si hlídá hračky a nechce půjčit, spíše jen to, že bouchne děti...to bych se ji snažila vysvětlit a zabránit, když k tomu má dojít a taky pomáhá ji to po cestě na hriště, písek vysvětlit - mluvit s ní o tom. Je malá, ale postupně to pochopí..nevím, jestli to pomohlo.

blandik
6. říj 2010

@bezaz - ten článek mi nešel otevřít z technických důvodů, tak možná pak naskočí...No u nás to je tak, že někdy usne hned, když je hotový, a pak já fičím okamžitě domů a spí tak tvrdě, že se mi /pokud je to do těch 10-15min do usnutí/ podaří ho vyvést výtahem (ten je hlučný) a normálně ho přendat do postýlky /bohužel tam pak spí ve venkovních věcech, navelečný...ale spo'n se tam natáhne, protože z kočáru mu už čouhají nohy...)...já to takhle dále řešit nechci, jen ještě asi pár dní...aby zapoměl na své frustrace s odpol spaním a pak mu zavedu hraní v postýlce, s hudbou a několika hračkama dle jeho výběru...nejspíš...Ale i tak mi to moc chybí, zvykla jsem si cvičit doma, když spí a navíc s ním odpol nemůžu nikam dál než před barák - jinak okamžitě usíná - v kočáře, v autě...nehnem se dál než do okruhu 1 km (a aby si usínal až ve tři, čtyři ...to mu zase nedovolím, když chodí spát po večerníčku - tj. v 19hod.)

blandik
6. říj 2010

@reruna - skusím, chystám se na to...můžu se zeptat, jakou to relax hudbu máte? Koukala jsem na net, zatím moc nebyl čas..ale nadchlo mě to.

blandik
6. říj 2010

@poletucha - náš nás zkoušel kousat z lásky, jenže neměl cit...nám pomohlo to nenegovat /nesmíš.../, ale když se přiblížil pusinkou k ruce, noze...tak jsem mu říkala, že maminka chce pusinku (tu už uměl dávat) a on dal pusinku namísto kousance - jde o to mu říkat, co má dělat a ne, co nemá (když řeknu neskákat - začne skákat...) - takže u tahání za vlasy - říct maminka chce pohladit, pohladit (to slovo i zopakovat vícekrát...) a pokud to nepomůže, pak vstát se slovy, že to maminku bolí, že toto si maminka nenechá dělat a asi stačí se jen postavit, přerušit hru...To nám pomáhá. Plácáním přes ruku ho právě učíte plácat vás - když vy můžete, pak může i on a zkouší si to 😉

reruna
6. říj 2010

@blandik no my ani tak žádnou spešl relax hudbu nemáme... malej si oblíbil třeba staré italské hity od Ricchi a Poveri, nebo se mu líbí Míša Růžičková, takový dětský písničky, písničky z pohádek, starý cédéčko Šmoulové s těma písničkama od Bartošové, Gotta atd. on si vždycky vybere, co chce poslouhat 🙂 takovou tu typickou relaxační hudbu nemáme. Jo a taky má od narození uspávací projektor hvězdičku od FP, tak to poslouchá večer a dívá se na ty projekce na stěnu.

reruna
6. říj 2010

@blandik to je hezký s tím pohladit 🙂 to musím vyzkoušet, starší začal totiž postrkovat a požduchovat mladšího, od té doby co začal mladší chodit, tak na něj žárlí mnohem více a tam ho bouchne, tu ho strčí.... takže příště mu řeknu, že ho má pohladit 🙂

blandik
6. říj 2010

@reruna - my máme takový mix svěrák, uhlíř, včelí medvídci, písničky z pohádek...jenže to je i rychlé, tak by ho to asi aktivizovalo...mě se moc líbilo, co psala flipal o těch zvucích zvířat - ovečky a cinkající zvonečky (jen tam nesmím být s ním - to bych okamžitě usnula...nebo mu budu pouštět vážnou pomalou hudbu...to by asi taky šlo..) Ale i tak - každý věk má svoje, a to nespaní odpoledne mi dává zabrat (momentálně spí, tak jsem zvědavá na jeho usínání v sedm večer 🙄 )

bezaz
6. říj 2010

@blandik no jo, kociar nechavam v aute, pretoze mam dvoje schody k vytahu a jedny este k bytu 😝 takze ked sa nezobudi na ulici, zobudi ju to skakanie po schodoch, vytah alebo stekajuci pes od susedov 🙄

a zistila som, ze nasa konverzacia s malou je plna zakazov a prikazov, chudatko nase terorizovane uz sama hovori ninka moze, ninka nemoze 😝 musim sa nad sebou zamysliet

@reruna ta hviezda u vas funguje? mame ju kdesi, musim najst.. my sme ju pouzivali najma pri kupani, to jej pomahalo nesustredit sa na umyvanie 😅

reruna
6. říj 2010

@blandik no já taky myslela, že ho to nemlže uspat, to co si vždycky vybral .... ale většinou jo, i když poslední dobou spíš ne.... možná by to taky chtělo nějakou tu opravdovou relaxační hudbu...

bezaz
6. říj 2010

a tiez som neuveritelne v kuse nervozna, kolko krat som sama zo seba nestastna, ako dokazem na malu kricat bleeee ☹ hormony su sfina.. a nehovoriac, ze som unavena, kde je ten slubovany naval energie v 2. trimestri???

haaa mala mi samozrejme prave zalomila pri mne an gauci 😝

reruna
6. říj 2010

@bezaz hvězdička FP u nás jede každý večer od narození, a když se v noci probudí, tak stačí mu zapnout hvězdičku a spí dál... chtěla jsem mu ji už vzít, že je na to velký, a že ji dáme na usínání zase bráchovi, ale to neprošlo.

reruna
6. říj 2010

@bezaz na mě taky hormony tak působily.... nedokázala jsem to někdy ovládat, a po porodu to bylo ještě horší... proto si myslím, že je starší syn teď takový divočejší asi... no a taky jsem ještě neznala rabr.

blandik
6. říj 2010

@bezaz - aspo'n nemáš možnost zavést zlozvyk jakým je uspávání v kočárku ve druhém roce života...já už to taky dělám proto, že nevím jak jinak...ale chystám se na ten zázrak s hudbou a relaxem, protože jinak to nevídím...mám pak výčitky, že se nám rozpadá režim, že obědvá bůh ví kdy a že místo toho má venku chleba nebo banán...Musí to být náročné, když čekáš druhé...jo, náš je přitom navyklý spát v postýlce, tak na gauči to snad nikdy neusnul nebo někde jinde po bytě...

blandik
6. říj 2010

@reruna - já jsem byla téměř celé těhotenství dost protivná, cítila jsem, jak jsem se změnila...jestli budu taková i ve druhém (tedy jestli bude druhé), tak se budu muset snažit sakra ovládat, aby to malý neodskákal ☹

zelmirka1
7. říj 2010

ahojte
@blandik som si na teba spomenula ked mi maly vcera prvy krat cez den nezaspal, po hodine a pol v postielke ked uz som bola dostatocne nervozna z toho ako sebou hadzal a z neustaleho chodenia k nemu, som to vzdala, neuveritelny den, normalne som bola hotova ako mi chybali tie dve hodiny klidku 😀 😝 😀 Nastastie dnes zaspinkal tak dufam ze to bola vynimka a ze este chvilu bude cez den spavat. 😉
Ale zase vecerne zaspavanie mame stale velmi dlhe, Misko je dost vytrvaly, nikdy neplace ale vylezie aj 4-5x, nechapem to lebo vie ze ho dame naspat a tak sa natahujeme tristvrte hodinu kym zaspi. Dneska som sa strasne pobavila,lebo ked asi tretikrat otvoril dvere tak som ho zobrala na ruky a vysvetlovala mu prisnym hlasom ze je cas spinkat a ukazovala na postielku, no vlastne som robila take gesto s prstom ked nieco zdoraznujem a maly na mna vazne pozeral a robil prstikom presne to iste a ukazoval ako ja 😀 😀 😀 keby ste to videli, on ma tak napodobnil ze som sa proste musela zacat smiat a muz sa smial este viac, vraj to robim casto tym prstom 😝 takze co sa cudujem. Nieco uzasne ako su deti obcas nasim obrazom. 😉

filipal
7. říj 2010

@zelmirka1
ty si nikdy netrpela nespavostou? aj deti tym trpia. ony jednoducho nevedia zaspat.....
zbytocne sa v tej postielke trapia a ked sa snazia,je to este horsie....nechcem vnucovat moje rady, ale ty by si nevyskusala nejake zvuky? uvidis, dieta to zaujme a prerusi sa ten krc.
mam to vyskusane nielen na mojom synovi, ale aj v mojej profesii. fungovalo to aj u problemovych deti.

zelmirka1
7. říj 2010

@filipal jasne ze obcas nemozem spat, ved ja som ani nikdy nenutila, to len ze prvykrat cez den nezaspal a preto ma to zaskocilo lebo byva dost unaveny kedze je to ranostaj 😉 my vstavame bezne okolo 6 hod. Zvuky je problem, nemame v spalni ziadny pristroj a ani ho nie je kam dat. Uz som kedysi nieco chcela skusti lebo mam kamosku ktora pusta rozpravku na CD a pri nej maly zaspi ale moj maly zatial nevydrzi pocuvat hovorenu rozpravku.
Mne je jasne ze niekedy sa proste neda zaspat a cim dlhsie sa clovek snazi tym horsie. Ale nie je take jednoduche s tym rezimom lebo napriklad vecer maly zaspaval celkom rychlo a v poslednej dobe velmi dlho. Myslela som ze nie je dost unaveny ale aj ked napriklad mame vecerne plavanie tak je to to iste a ked som skusila posunut cas kedy ho davam spinkat tak takisto to trvalo dlho. Moc sa s tym neptrapim lebo sme mali aj obdobie kedy vstaval o 5 rano co bolo fakt desne a nedalo sa nic robit az po case sa to zmenilo. Takze tak.

filipal
8. říj 2010

@zelmirka1 dost casto riesime v jednej teme nespavost a zhodli sme sa viacere na tom, ze najhorsie je, zvladnut tu "snahu zaspat". 😝 a tu obavu s ktorou sa ukladame.....zase nezaspim...alebo zase sa zobudim a nebudem moct spat. cize skor obava a strach nam paradoxne brani spat.
preto spominam to prehlusenie stereotypu. mala by si zamerat pozornost synceka na nieco ine....aby zabudol, ze ma spat. aby napriklad pocuval....vsimni si, ze v aute deti casto zaspia. nikto im nevravi ze maju spat....a uspi ich to.
teraz mozno zase ja staviam na hlavu pravidelny rezim, pravidelne ukladanie do postielky a pod...
do takeho extremu by som zase nesla, len by som vyskusala upriamit pozornost na nieco ine....

ani nie je dobre mat v spalni techniku. (malokto si to moze dovolit a ma tam zaroven pracovnu)....najlepsie je to riesit prenosnym prehravacom. existuju aj detske, ktore moze dieta samo ovladat a pustat si hudbu, rozpravky...
2 - rocny chlapcek by uz mohol zvladnut vnimat nejake jednoduche texty. su aj uplne kratucke, alebo rymovane, pri ktorych uputa dieta skor rytmika, dynamika textu....ved vyskusaj. 😵

bezaz
8. říj 2010

@zelmirka1 tak uz aj vy sa pridavate do "klubu"? 😅

@filipal mam obavu, ze ak mladej nieco necham pustene, tak sa zacne s tym bavit, resp ju to nebude bavit.. no musime vyskusat.. hlave cez den nevydrzi v postielke dlhsie ako 5minut, keby som ju skusila dat naspat, da hysaka a sme skoncili 😝 vecer je lepsie, lebo to uz je taka unavena, ak cely den nespi, ale ak predsa len cosi pospi, je s nami hore aj do 22 aj dlhsie, proste fici ako maly energizer 😖

filipal
8. říj 2010

@bezaz no ano, deti su rozne...teraz vidim, ze moj syn bol vlastne pokojny....vtedy sa mi to nezdalo.... 😝 😀
on uz v 2 rokoch ani nespaval v detskej postielke, ale na klasickej a nezliezal z nej. pekne pocuval nahravky....ale zase daval mi dost zabrat, neustale potreboval podnety, cez den som sa mu stale venovala.

blandik
8. říj 2010

@filipal - malý je taky klidný, moc děkuji za ten tip s hudbou - včera nám to pomohlo 🙂 .
@zelmirka1- je to mazec jet v kuse bez odpol klidu 😠 viď? U nás je večerní spaní v klidu, to nevylézá vůbec a někdy tam chodíme i 30x, ale většinou je to 1x a pak už chrní...Jinak naše odpol spaní je takové, že jsem ho asi 4-5 dní vozila v kočárku, aby spal a přendávala do postýlky spícího a včera jsem si říkala, že prostě nikde nejdu a dala Vivaldiho Čtyři roční období do přehrávače, odvedla do poslete se dvěma hračkama a pustila, že má poslouchat a šla pryč...chodil za mnou pořád do kuchyně a měl z toho šílenou prču..tak jsem pak už byla hodně přísná, pak i mrčet a plakal...a nakonec jsem odešla do ložnice si lehnout a ona za mnou, že jo..a pořád lezl na postel a mrčel a já ho sundávala říkala, že čekám, že půjde do své postýlky a že budem poslouchat housličky a nakonec se sebral a odešel s brekem...a pak na mě volal, já netušila, kde je, ale byl v postýlce a už z ní neutíkal...jen mě pořád volal, ale v kuse...tak jsem mu nakonec řekla, že neslyším housličky a že jak na mě pořád tak volá, že mu zavolám zpátky jen občas, aby věděl, že tam jsem...a on už nezavolal a nakonec spal do chvilinky...ale probudil se 2x za ten spánek a vztával v brekem, hudba už nehrála, tak to hledal..dneska budem opět relaxovat...ale jak to dopadne... a ještě jedna zkušenost - potvrdilio se mi, co píše
@filipal, že ta hudba nebo zaposlouchaní se do něčeho pomůže dítěti se uvlnit a zapomenout, že má usínat a příjde to samo --- byli jsme v lese, 2 odpol a pořád nespal a hopsal v kočáře, tak jsem mu řekla, že vítr fouká na lístečky a že to ševelí a šustí a že budem poslouchat a pak jsem šustěla nohama v listí a jeli jsme a do 2minut spal...
@bezaz - taky jsem myslela, že bude zkoumat přehrávač, ale on ho normálně jinak se mnou zapíná, i před spaním si jej zapnul, ale nechala jsem přehrávač před pokojíčkem a přivřela dveře - na očích ho neměl...

filipal
8. říj 2010

@blandik
ja som viedla kedysi kurzy jogy pre deti. mala som aj skupinky s detmi s roznymi zdravotnymi problemami (napriklad astmaticke) ale aj hyperaktivne( tam v spolupraci s pychologickou)....ale vsetky sa mi podarilo zrelaxovat.
preto som hladala metody ako to ulahcit...niektore deti potrebuju k uvolneniu dotyk terapeuta. relaxacia vedena hlasom je potrebna....je pravda, ze som nikdy nerobila s tak malickymi detmi, ake mate vy....az od takych 3 rokov. cim su deti vacsie, tym lepsie na relaxaciu reaguju. uplne najlepsie v puberte. ale u deti mladsieho skolskeho veku uz zvycajne nebyva problem...

fem
8. říj 2010

@filipal
@blandik
baby tak ste ma potesili, blandik velmi sa tesim...
inak urcite hlas a dotyk su velmi dolezite, ja som maleho od baba uspavala so sepkanim, monotonnym ci rytmickym mrmlanim a jemnym dotykom...vzdy som sa cela do toho vlozila, ale maminka musi byt fakt pokojna a odovzdat sa tomu dietatku, neviem to pomenovat, ale akoby sme v tej chvili bolijedna bytost...je to o vzajomnom vztahu, o posilnovani dovery, ja sa mu v tej chvili snazim odovzdat vsetku tu plnu lasku, co k nemu citim, lebo niekedy cez den na to ani tak cas nie je...v tom provoze a najnovsie meranim si sily nasich vzajomnych voli a ich stretov 😉
inak maly dlho zaspaval na sumeni vodicky z kolotoca...a tiez to fungovalo aj v noci..jednoducha asociacia a relax...ak samozrejme nemal ine specifickejsie potreby...
a inak dietatko sa treba prihovorat sepotom a jemnym hlasom dost blizko pri usku, hlavne ak place...lebo ak mamicka hovori normalne, tak dietatko ju nepocuje, a naviac ma tendenciu prehlusovat ten krik vlastnym zvysovanim hlasu..co posiluje len vzajomnu nervozitu a to tapanie, ked dietatko je v tranze...
mamickin hlas je velmi silny emocionalny nastroj, babatko ho pozna z bruska...
a o zaspavani len tolko...je to skutocne o vzajomnom vztahu, o nenatlaku, o posilnovani dovery a bezpecia...chce to vela vlastnej vole , sily a trpezlivosti...ale krasne dietatko pri tom spoznanete, jeho...
mne sa osvedcilo akceptovat plac dietatka, jeho volanie...na zaciatku som pri kazdom zamrncani bola pri nom, do sekundy...a maly ako babo potom vlastne ani neplakal a uplne inak s nami komunikoval...
ak nepocitam obdobia separacie...ci motorickej nepokojnosti ci choroby...tak uplne krasne zaspinkavanie aj celonocne spanie...
ale tiez ako blandik..jeden den pridete za dietatkom aj 50 x...ak vas potrebuje a potrebuje sa uistit o vasej pritomnosti, laske...a na dalsi den len raz 1 x a dietatko vam vsetko vrati...skutocne...zvycajne dietatko nema dovod manipulovat, ak nim manipulovane nebolo... u dietatku je vsetko postupne, volne...a nie nasilne a naraz...ku vsetkemu dietatku prichadza postupne, postupne si otvara vedomie a vnimanie voci vonkajsiemu svetu...postupne si buduje nezavislost...to je krehka zalezitost...preto je netreba v sekunde nicit

@blandik inak mi pomohla tvoja rada, dat dietatku cas pri negovani istej cinnosti...vcera uplne odmietnutie nocnika , nechala som tak, nemoralizovala som ho a do pol minuty bol spat a sam hopka

zelmirka1
8. říj 2010

baby vdaka za rozne rady, @filipal ja zamerne nemam v spalni ziadnu techniku ani TV ani radio, pocitac proste nic. Prenosny by sme mohli kupit ale maleho neuveritelne zaujimaju vsetky technicke veci takze to by ho velmi vzpruzilo a bol by schopny CD vyberat, davat naspat a zapinat do nekonecna, bezne so mnou si zapina hudbu ale celkove tieto technicke veci ho fascinuju. Pocuvat zatial moc nedokaze, neviem preco, kedykolvek nieco pustime/hudbu, zvuky, rozpravky/ tak fakt len chvilku na to reaguje a potom uz nie. Verim ze pomoze nesustredit sa na zaspanie a odputat niecim inym, len tam prave musi byt nieco co skludni a nie znovu nabudi. Napriklad v aute vacsina deti zaspi rychlo a moj Misko ma dost vydrz ze ani auto ho hned neuspi, az velmi dlha cesta.
Inak vcera aj dnes uz normalne zaspal takze to bola len nahoda, lebo zle spal v noci a rano potom dlhsie tak sa mu cez den nedalo.
Ja mam skor problem s tym vecernym zaspavanim, ktore je velmi dlhe /45 minut/, zaujimave je ze sa opakuje kazdy den rovnako, nikdy neplace, len obcas vylezie, vlastne len otvori dvere zo spalne a caka, jeden z nas k nemu pride, chvilu ho pohladi a zase odide. Skusala som na par dni posunut cas ukladania ale bolo to to iste tak neviem.