Respektovat a být respektován. Líbí se vám tato kniha?

sarkabrezen
24. únor 2009

Většinu lidí, co znám, co se setkali s touto knihou nebo seminářem manželů Kopřivových, jejich principy nadchli. I pro mně bylo jejich objevení osvícením a přesně tím pravým... Jenže - přečíst knihu je jedna věc a každodenní realita věc druhá. 😒 Výchova je nesmírně těžká, zvláště když jsme sami vyrůstali v "typicky české výchově" a máme ji tak v sobě i podvědomě. Člověk se pořád přesvědčuje, že se bude chovat ke svým dětem jinak... a pak najednou s údivem a úděsem zjistí, že z něj vycházejí přesně ty samé věty, které slýchával jako malý... že jsou to jen pokyny, příkazy, rozkazy, křik... Nervy v kýblu a přitom dítě stále neposlouchá a co víc, je to čímdál horší... 😨

Převést principy RaR do praxe je těžké, hlavně ze začátku, je třeba toho v sobě hodně překopat... ale já věřím, že se to bohatě vyplatí, proto jsem rozhodnuta se s tím poprat. 😎 Vím, že RaR má i tady na Koníkovi spoustu příznivkyň, proto bych chtěla založit prostřednictvím téhle diskuse takový malý klubík 😵 , ve kterém si můžem pomáhat s různýma situacema, jak je řešit, povzbuzovat se, sdělovat si co pomáhá a co ne... a tak 🙂

blandik
20. pro 2010

@zelmirka1 - k tomu mluvení, máme cca stejně staré děti...nevím, jestli tě to uklidní, náš malý do dvou let mluvit to samé - máma, táta a baba a zvuky aut a strojů...a to bylo téměř vše...Pak se to najednou odstartovalo, má o dva měsíce více a mluví tak 100 slov, možná více a má dny, kdy téměř na očích přibírá nová slova... Jeho maximální výkon je dvouslovná věta asi tak 3x za den...a rozumíme mu pouze my...pouze díky kontextu...chápu obavy, někdy mám pocit, že nás logoped taky nemine...ale pořád si to u něj vysvětluji povahou - on je děsně na sebe opatrný, všechny mototrické činnosti dělá spíše později než dříve a tak si říkám, že i to mluvení si nechal na později.

lindulak
20. pro 2010

@filipal znie to logicky, asi by sa malo na to bitie pouzit skor kategoricke nie - ziadne bitie, my sa predsa nebijeme, to boli. cosi take... Moj mm akoze cita RABR knihu, zaspal nad nou 😀 takymto cinom to bude do dalsich Vianoc 😝

lindulak
20. pro 2010

@berenika39 to ma fakt mrzi, ze to s ockom vyzera zle ☹ dufam, ze sa to zvrati a bude mu lepsie...

berenika39
20. pro 2010

😔 jste hodný, děkuju, věřím a snažím se být co nejvíc s mamčou.

@blandik petr boucháním vyjadřoval jeden čas nejistotu a nervozitu.....sice nebil nikoho, ale mlátil odrážedlem, myslím, že princip je stejný...měl motorku, plastovou, a v té době se styděl před cizími lidmi...kdykoliv na něj někdo promluvil, byl vystrašený a reakce? slezl a bouchhnul motorkou o zem a díval se, co okolí na to. jen já jsem věděla, že to dělá vždycky ve stejné situaci, když je vyplašený a stydí se. Samozřejmě reakce toho, koho jsme potkali byla jasná: no ty jsi ale....takhle bouchat motorkou....Nikdy jindy s ničím jiným nemlátil, tohle bylo tak markantní....dělala jsem to tak, že jsem zasáhla předem..upozornila ho na příchozího, motorku mu třeba chvíli vzala, že jí bolej kolečka....prostě časem to přešlo. Já si fakt myslím, že stejně jako @zelmirka1 (y) prcek tak i tvůj syn nejsou "zlobiví kluci", jen tím "nevhodným chováním" něco hlásí.....prosím, ber v úvahu ty uvozovky, dík. Srovná se to.
Zvláštní, že tu máme všichni kluky🙂

filipal
21. pro 2010

@berenika39 su na to rozne odpovede.... 🙂 🙂 dievcata (zeny) sa prisposobia....typicky priklad: v skole pre nadane deti je pomer chlapcov a dievcat 7 : 3
pritom inteligencia oboch pohlavi je zrovnatelna. rodicia si ovela castejsie vsimnu nejake " ine prejavy" na chlapcovi.
dievcatko sa castejsie prisposobi.

nikto ste nekomentovali boxovaci vak. velmi vela deti ma problemy s nevyjadrenou agresivitou. v podstate nas spolocnost nuti neustale sa ovladat, co je vsak pre nase psychicke zdravie skodlive.
samozrejme, mozeme dieta naucit vybit svoju zlost aj do vankusa, alebo kreativne do hliny...alebo v sporte....

prsky
21. pro 2010

@berenika39 tak ja mam babu a chalana v bruchu 😉

berenika39
21. pro 2010

sázela bych na ten sport....tam to má dvojí účinek, energie se má kam napřít a na duši, tam to taky udělá své...bez ohledu na nějaké výsledky v rámci soutěžení....endorfiny umí divy. 😉 😉

Nevím, jestli je to ted skutečně tak, že je v generaci našich dětí víc kluků, ale kolem nás to tak je, poměr jedna slečna na pět kluků 😉 😉

berenika39
21. pro 2010

@prsky takže nám průměr nekazíš 🙂))). víš co? stará notoricky známá hláška...hlavně at jsou zdraví....oba.-).

prsky
21. pro 2010

@berenika39 😉

@filipal ja som videla v nejakej relacii (na rtl), kde psychologicka poradila rodicom s agresivnym chalanom boxovaci vak (ten rozbijal vsetko, co mu do ruk prislo - ale to bol uz taky predpubertalny vek - izbu mal uplne hroznu - skrina bez dveri, lebo ich rozkopal, steny poobijane, co do nich hadzal v hneve predmety atd atp). no a stal sa zazrak, chalan sa vzdy, ked sa nastval, isiel vyburit tam...ale aj tak mali este kopec roboty pred sebou

basika
21. pro 2010

@filipal tiež si myslím, že tvoj názor na bitie má zmysel a postupujem rovnako. Nechcem tiež aby sa z bytia stala hra. A boxovací vak mám v zálohe ako nápad, tiež dobrý nápad.

bubelko
21. pro 2010

@filipal myslim, ze ten boxovaci vak je dobry napad. asi by som si ho mala kupit pre seba, lebo inak budu moje papuce chudata dalej trpiet - ja totiz ked mam v sebe nazbieranu agresivitu, tak hodim papuce cez chodbu 😉

filipal
21. pro 2010

😀 😀 kocky, presne tak, boxovacia suprava najlepsia pomocka pre frustrovane matky..... 😝
nebojte, aj mne by sa zisiel.
vyborna je aj posilka. len vy to pri svojich drobcoch zrejme nestihate....

bubelko
21. pro 2010

@filipal este pri lukasovi som chodila pravidelne 3x do tyzdna, dokonca do 30.tt. ale odvtedy to nejako hapruje. jonas mi nespava tak pravidelne, a tym padom nemozem vyuzit ani "skolku" vo fitku a muz nemoze chodit kazdy vecer skor domov kvoli praci. ale co uz, v najhorsom pockam 2 roky, to pojde lukas do skolky, a jonas do spielgruppe a nebudem musiet riesit, co s nimi 😀 😀 😀

zelmirka1
21. pro 2010

juj baby ta boxovacia suprava je fakt dobry napad 😀 😀 😀 uplne vazne uvazujem ze ju kupim a bude pre vsetkych 😉
@bubelko papuce to je nahodou celkom fajn, tie vydrzia a keby nie kupis nove bez problemov, moj muz raz hodil pol litrovy pohar na skleneny stolik, zistili sme ze je skoro neznicitelny, mame tam maly vryp ktory to pripomina a odvtedy sa u nas nic nehadze. Kazdy mame chvilku kedy sa to nazbiera....

bubelko
21. pro 2010

@zelmirka1 no kvalita je kvalita 😀 co pohar, prezil?

lindulak
21. pro 2010

baby ja odporucam tai-chi na ukludnenie - vravi sa je ze to meditacia v pohybe a fakt je to dobre, clovek sa uvolni. ja to cvicim hlavne kvoli chrbtu. nie je to este pre deti teda ale pre frustrovane matky dobre. u nas sa cvici aj v MC pre deti s matkami, deturence sa hraju a motkaju okolo nas a my cvicime 🙂 teda ja uz nerusene, ked je mala v MS.

zelmirka1
21. pro 2010

@bubelko pohar neprezil ale ten stolik ma udivil, je to taliansky vyrobok a sklo je fakt tvrde, aj ked ja som to prezivala dost tazko a povedala ze to bolo naposledy co sa u nas nieco hodilo, muz sa zlakol a odvtedy je klud. 😀
@lindulak kazdeho ukludni nieco ine, niekto potrebuje riadne sa znicit pri sporte, niekto medituje, iny boxuje 😀 😀 😀

tak sa tesim na vianoce, maly uz je vacsi a bude to vsetko este viac vnimat, aj vy mate take chvilky kedy vas prepadne obrovsky zachvat lasky k vlastnemu dietku, ci detom ? teda ked nahodou neriesim niake vychovne chvilky.... 😉 ale len si uzivam ze je tu s nami.

berenika39
21. pro 2010

@zelmirka1 teď. před chvílí. měl takový ten svůj mejdan v posteli, nemohl zaspat, auto,knížka, vlastní hlasivky, skoro dvě hodiny. přišla jsem za ním, přitulila ho, normálně to netrvalo deset vteřin a spal, tvrdě, spokojeně, šimrala jsem ho ve vlasech. to si myslím, že je to, na co se ptáš. jinak nevím jak kdo, ale já i dva roky po porodu mám nálady, kdy se na něj kouknu a chce se mi brečet.

lindulak
21. pro 2010

@zelmirka1 hej mavam take chvilky dojatia 🙂 alebo take, ze by som ju zjedla od samej lasky. uplne som milovala, ked sme spolu na obed spinkavali, najprv sa uspala na prse, neskor sme len tak pritulene vzdy zaspali, pre mna to bol vzdy taky neskutocny relax a pocit blazenosti. teraz mi to chyba, ked nie je doma a spi v skolke... uz si ani ja nepospim na obed, samu ma to nebavi 😀

zelmirka1
21. pro 2010

@berenika39 ano presne to som myslela, ked sa mi chce plakat len pri pohlade na maleho a nechapem kde sa berie ta uzasna laska 😉 nikdy by som neverila ze budem tak namakko, to sa musi zazit aby clovek pochopil.
dnes som prisla cez obed z roboty a mamina prave maleho davala spat, ked som videla tu radost ze som pri nom, sice nerozprava ale tak na mna pozeral ze mi bolo jasne - maminka moja pod ku mne...

inak som si uvedomila nedavno ze to mame super ze mozeme byt s dietom aj tri roky, v praci je pani ktora ma dceru v amerike a ma rovnako stareho syna ako ja, materska dovolenka trva 6 tyzdnov !!!!!! nieco nepredstavitelne, je to hrozne ze si neuvedomuju ze to co získa dieta prve roky ho ovlyvni na cely zivot a nikdy sa to neda nahradit, nedokazem si predstavit ze by som 6 tyzdnove babo nosila niekam do jasli alebo opatrovatelkam, ved potom snad sa nemozeme cudovat aki ludia vyrastu takto.


berenika39
22. pro 2010

@zelmirka1 dobré ráno🙂.
V pár diskusích to tu padlo, i evropské země na tom jsou tak, pár týdnů, měsíců, a do práce, jen v případě, že to tatínek utáhne, jsou s dětmi doma. Buďme rády za to, jak to tu je, i když si pořád na něco stěžujeme, to je náš národní sport. Souhlas, ani já si to neumím představit.

Chodíte s dětma ted v těch plískanicích jen tak ven? Petr z toho nadšený není, u nás není nějak moc sněhu, jak to taje, tak to pak zamrzá, blbě se mu v tom chodí, blbnout se v tom nedá, za chvíli chce jak E.T. domůůů, domůůů.

bubelko
22. pro 2010

@zelmirka1 aj ked sa obcas doma nudim, vecer ked idem spat, vzdy idem skontrolovat deti a vtedy viem, preco ich mam 😉
veru, aj tu je materska len 12 tyzdnov. v lepsom pripade 16. ale to zriedka. a potom nemas ziadne peniaze, nic. skratka u nas muz uz pomaly 4 roky taha sam financne vsetko 😉

basika
22. pro 2010

@zelmirka1 ja pociťujem také záchvaty lásky.... 😵 😵 😵

Inak tiež súhlas s tým, že je dobre, že štát ako-tak podporuje matky na materskej...do 3 rokov, dokonca ak majú nepriaznivý zdravotný stav deti, tak do 6 rokov s tým, že môžu chodiť na 4 hodiny do škôlky.

bubelko
23. pro 2010

tak prajem vsetkym stastne a vesele vianoce. vela lasky, pohody a radosti pod vianocnym stromcekom 😉

sussanah
23. pro 2010

ja myslim, ze tech 6 tydnu ameriku je fakt na hlavu padlych. Podle me je vcelku schudny UK system, tam maji tusim ze pul roku (neco se bere uz pred porodem) a pokud ma clovek slusnou smlouvu, tak ma i plny plat. Druhy pul rok zamestnavatel drzi misto, pokud chce byt matka jeste doma, ale uz zadne finance nedostava. Ja jsem taky rada, ze muzu byt s malym doma a to, ze dostavame za to jeste penize, no co vic si prat 😉

kazdopadne vsem preji krasne svatky, my pod stromeckem dostaneme mimo jine i knizku Rabr 😉 🙂

filipal
23. pro 2010

mile moje blizke duse 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂
prajem vam krasne Vianoce 😵

blandik
24. pro 2010

Připojuji se, moje virtuální přítelkyně - klidné Vánoce!

basika
24. pro 2010

Prajem vám najkrajšie darčeky, tie čo nie sú v krabiciach ale tie čo sú ukryté tam, niekde v hĺbke nás. Skúsme si ich na Vianoce priať možno ich prinesie ten, kto nás má rád. Krásne pokojné Vianoce!

reruna
24. pro 2010

Krásné Vánoce!

fem
24. pro 2010

Drahe moje, pripajam sa, vsetkym Krasne a Pokojne Vianoce, nech ziara ocicka nasich deti aj nam, naplnenymi zelaniami a nepodmienou laskou, Piece, Love a Rabr 😵