Respektovat a být respektován. Líbí se vám tato kniha?

sarkabrezen
24. únor 2009

Většinu lidí, co znám, co se setkali s touto knihou nebo seminářem manželů Kopřivových, jejich principy nadchli. I pro mně bylo jejich objevení osvícením a přesně tím pravým... Jenže - přečíst knihu je jedna věc a každodenní realita věc druhá. 😒 Výchova je nesmírně těžká, zvláště když jsme sami vyrůstali v "typicky české výchově" a máme ji tak v sobě i podvědomě. Člověk se pořád přesvědčuje, že se bude chovat ke svým dětem jinak... a pak najednou s údivem a úděsem zjistí, že z něj vycházejí přesně ty samé věty, které slýchával jako malý... že jsou to jen pokyny, příkazy, rozkazy, křik... Nervy v kýblu a přitom dítě stále neposlouchá a co víc, je to čímdál horší... 😨

Převést principy RaR do praxe je těžké, hlavně ze začátku, je třeba toho v sobě hodně překopat... ale já věřím, že se to bohatě vyplatí, proto jsem rozhodnuta se s tím poprat. 😎 Vím, že RaR má i tady na Koníkovi spoustu příznivkyň, proto bych chtěla založit prostřednictvím téhle diskuse takový malý klubík 😵 , ve kterém si můžem pomáhat s různýma situacema, jak je řešit, povzbuzovat se, sdělovat si co pomáhá a co ne... a tak 🙂

reruna
27. dub 2011

Holky, co píšete o těch školkách, to je hrůza...zatím takové zážitky nemáme, ale někdy bych chtěla být neviditelná a vidět, jak to tam chodí...

majdula
27. dub 2011

Ahoj holky, ja mam ze skolky v tomhle ohledu hruzu, to ze tam neni RaBR pristup je asi to nejmensi... a uprimne, nechce se mi ze stejneho duvodu nechavat dlouho ani prcka(y) jednem ani druhym dedeckum (kde teda aspon vim, jak se chovaji a ze to mysli dobre 😅 ) nemluve o nejakych cizich chuvach, tetickach a podobne... dodnes me strasi, jak kdesi ve Statech natocili na skrytou kameru chuvu, jak bila a kopala hlidane detatko, dodnes je mi z toho soufl... pamatujete si to? Asi pred rokem to probehlo zpravama. 😔

Ted jsem zase cetla tady na kobyle toto https://www.modrykonik.cz/diskuse/tema/deti-si-...

Fakt sileny, uvazuju o nejake alternativni skolce, ale kde je zaruka, ze se tam toto taky nedeje?

zelmirka1
27. dub 2011

ahojte
ja tiež riešim skolku a som smutna ze u nas nie je moc na vyber len klasicke skolky a dost sa bojim toho pristupu ako su niektore ucitelky zvyknute. Absolutne nerespektujuci pristup k dietatu. Ja mam momentalne velmi dobru opatrovatelku a zrejme ho necham dlhsie u nej lebo je velmi spokojny tam.

Inak niekto sem daval kedysi dobru stranku na montessori hracky neviete aka bola ? chystam sa malemu kupit niake drevene skladacky lebo zacal uzasne skladat puzzle a objavila som krasne veci z montessorri ktore ho urcite budu bavit.

blandik
27. dub 2011

@janka108 - to snad není ani možné. Já mám z toho všeho husí kůži, čím více něčích zkušeností se ke mě dostává, tím horší názor mám na školky. Jak můžou děti popohánět při vykonávání potřeb, to nechápou, že to je patogenní, že to může děti postihnout, stresuje je to...A to je přesně to, co mi vadí - aby si to ulehčily, tak zavádějí za vlasy přitažené soutěže, namísto aby to probíhalo motivačně - kdo bude brzy v posteli, uslyší pohádku od začátku, kdo příjde později, o kus příjde...přirozené, nenucené, ponechané na dětech.

berenika39
27. dub 2011

@blandik neboj, je to jako se vším - o tom špatném se píše, traduje se to jako špatný příběh, o tom dobrém není důvod mluvit, ale věřím, že tyhle excesy jsou ojedinělé.

blandik
27. dub 2011

@zelmirka1 - ahojky,

http://www.material-montessori.cz/
http://www.montessori-material.cz/catalog/index...

Je jich více, ale na jedněch z těchto výše uvedených mají být ty pomůcky výrazně levnější /asi na těch druhých/, však si porovnáš. Velmi drahé jsou tady:

http://starchild.cz/ - ale zase jsou inspirativní, co se týče sortimentu. NIenhuis - je tuším certifikovaný výrobce, je to nějak přímo navázané na Montessori, vyráběli je už za jejího života.

Mě se hrozně líbí "generační puzzle", ale nemůžu je na netu nikde najít (tedy moc jsem nehledala). Jestli znáš, takové ty 4-úrovňové puzzle - nahoře nejvíce dílků, a dole jen 4 - př. nahoře děda, pak tatínek, podtím kluk s aktovkou, a dole miminko - velmi poučné a úžasné na skládání..a tak bývá i babička, žába, slepice, pták, květina...malého to v montessori moc baví (musím se zeptat odkud to mají).

Ty školky, taky mě jímá hrůza. Malý když ho třeba zadržím, že nemůže odejít nebo ho hruběji chytím, hned se brání - ve smyslu, že máma moc chytla, máma křičela (jen zvýším trošku hlas) - tak si nedovedu představit, že by měl nakráčet k nějaké despotické psychotické učitelce, kterou to přestalo bavit před 20 lety a vypracovala si promyšlený systém pochval a trestů, manipulace, soutěží, aby si ulehčila práci...Tak snad to nebude tak horké. My budem asi (zatím nepřišlo rozhodnutí) v alternativní, ale státní školce. Ale taky to není záruka, co jsem tak pochopila, tak se tam
často střídají učitelky...

blandik
27. dub 2011

@berenika39 - doufejme 😉

zelmirka1
27. dub 2011

diky baby
@blandik ja som ani netusila, ale mam doma to generacne puzzle zabu, kupila som to kedysi davno ked este maly neskladal puzzle a odlozila, sa mi to zapacilo netusiac v tej dobe co je montessori. Kupila som to v beznej predajni s drevenymi hrackami.
Pozerala som na tie stranky co si napisala, su tam uzasne veci, ani neviem co kupit, lebo by som chcela vsetko 😀 😀 ale to sa neda. Skoda ze tu nemame montessori skolku, je to uzasny sposob ako sa hrat s detmi a pritom ich ucit. Normalne si hovorim, ze by bolo uzasne zalozit taku skolu u nas, tu siroko daleko nic nie je. Ale samozrejme to nie je take jednoduche, ale verim ze by bol zaujem o inu alternativu ako klasicke statne skolky.

reruna
28. dub 2011

@blandik dík za zajímavé odkazy, škoda jen, že ty pomůcky jsou celkem dost drahé, ale jako nápady dobrý, myslím, že spousta se dá nahradit něčím, co bežně máme doma - třeba materiáy z různých druhů látek, různě drsné, hladké atd. plochy, šuplíky, zatloukačky, vkládačky atd.

johanka.
28. dub 2011

@zelmirka1 o skolku by bol urcite zaujem, uz preto, ze teraz je na slovensku viac deti nez skolky vladzu prijat, teda aspon tu okolo bratislavy to tak je. V Blave sice nejake montessori skolky su, ale tie poplatky si my bohuzial dovolit nemozeme (kedze obaja s manzelom pracujeme v skolstve, aky to paradox). Pride mi trochu smutne, ze ak chcem dietatu dopriat dobre prostredie, tak musim strasne cvakat, skratka alternativu si mozu dovolit len lepsie situovani rodicia. Pritom M Montessori vytvorila svoju pedagogiku pracujuc s detmi s tych najchudobnejsich vrstiev. Vypracovala vynikajuci system, osvedcil sa, a tak sa preradil a teraz funguje pre elitu. Je mi to luto. Ved montessori pomocky vobec nemusia byt take drahe, ako na tych linkach od blandika. Tam ide hlavne o program, aky sa detom robi a o pristup uciteliek. Preco by to aspon ciastocne nemohlo fungovat aj v statnych skolkach? Neviem, je to naozaj tak narocne? Ze ked nejaka ucitelka je ochotna pristupovat k detom respektujuco, tak si svoju pracu musi nechat zaplatit v sukromnej skolke?

reruna
28. dub 2011

@johanka. já si nemyslím, že by ve státních školkách nebyly dobré učitelky, ale jak píše berenika - o těch dobrých se tolik nemluví, jako o těch špatných. A myslím si, že aspoň teda u nás v ČR, mají teď učitelky v MŠ docela dobré platy po tom zvyšování nedávno, tak v tom to úplně nebude. Záleží prostě na typu osobnosti té učitelky, jestli to bere jen jako práci a děti ji otravují nebo má svoji práci ráda...jinak myslím, že ta práce je určitě náročná, mám někdy plné zuby svých vlastních dětí a při představě dalších 20 -30 takových rozdováděných a cizích dětiček... no opravdu se nedivím, že jim někdy ujedou nervy, ale ty extrémní případy, co tu byl odkaz na tu diskuzi - bití dětí, nadávání, otevírání oken, by byly nemocné - to teda je neomluvitelné

berenika39
28. dub 2011

@reruna jojo, musím říct, že zatím mám zkušenost s oddělením nejstarších dětí ve státních jesličkách, kam chodí petr, jsou tam děti 2-3 leté. takže už takoví ti čertíci...a nemůžu říct jediné negativní slovo. jasně že v jeslích je třída menší, tet je víc, ve školce je to asi větší nápor na nervy učitelek, ale i tak. vím, že kdyby se petrovi něco v jeslích dělo, kdyby narazil na nějaké nevhodné zacházení, tak by mi to už řekl, a naopak - tety miluje, jednu ze tří má nejraději (ani si nepřejte slyšet proč 😀 😀 😀 😀 ....když tam začínal chodit ve 22 měsících, první dva tři týdny ráno nebo i přes den kníkal a chtěl maminku...a ta teta je taková...jak to říct...macatá, prostě hodně vyvinutá...a ona si ho vždycky vzala, přitulila ho a pak mi vyprávěla, jak se hned uklidnil, mazlil se s ní a u ní v náručí se uklidnil). Ve školce, kde jsme byli u zápisu, byly učitelky už mladší, dvě dokonce relativně čerstvé, tak ty si myslím, že takovou práci chtějí dělat a že je to baví. Doufám🙂.

basika
28. dub 2011

tak aby sme nepísali len o tých zlých pani učiteľkách tak dám jednu dobrú skúsenosť mojej kamarátky, chodí ale do súkromnej škôlky a keď čakala na svojho synčeka pokiaľ dopapá tak sledovala učiteľku inú s detičkami na dvore ako išla p. učiteľka vyliať nejakú špinavú vodu a zabavila pri tom min ana 15 minút deti, pozerali a vysvetľovali si ako tečie voda, ako si robí cestičku, ako tečie, keď sa leje z vysoka a keď zníska...tak toto by som chcela v každej škôlke takýto prístup

columbia
28. dub 2011

Je to opravdu hrozné co člověk někdy slyší, že se děje ve školkách nebo i školách, ale musím doufat, že těch lepších učitelů, co mají rádi svou práci je více. Blízko našeho města je naštěstí taková "vesnická" školka a první stupeň základky, která je sice státní, ale zakládají si na tom, že se tam chovají jako v soukromé, je alternativní, jedou na principech M. Montessori a zatím, co vím tak se mi moc líbí. Tak jen doufám, že se nám tam podaří malou za 2 roky dostat a že budeme mít možnost ji tam dovážet. Když jsem u Montessori, nemáte některá tip na nějakou knížku, která se zabývá metodami montessori nebo třeba dobré webové stránky? Vím, že existují kurzy, ale jsou dost drahé tak bych radši začala samostudium 🙂 A až budou malé 2 roky tak přemýšlím, že bychom se přihlásily do jednoho MC , kde pořádají tzv. Monte klub - 1x týdně.

blandik
28. dub 2011

@zelmirka1 - tu žábu jsem na netu taky našla a pak nějakou slepici...ty co máme v montessori jsou trošku jiné, nemůžu je najít...ne že by to byl rozdíl...ale zkusím se zeptat, kde to objednali a dám tady pak link. Taky mě svrbí ruka a hned bych něco objednala.. Co jsem slyšela, tak ty montessori školky jsou drahé i proto, že je nezakládá stát a pomůcky jsou drahé (viz ty linky), ale je pravdou, že mě by stačila taková kvazi montessori, bez primárních hraček,ale s montessori přístupem. Taky jsem už i o tom uvažovala, v Praze je kuzr pro učitelky mateřských školek (nebo pak pro základní školu), ale mám strach, že dost lidí netuší, co je montessori (stejně jako waldorf) a označuje to za sektu. Tak jak nám říkala Štarková, že založili u Bratislavy nějací hodně bohatí lidé supr montessori školku a nemohli ji naplnit, museli ji přejmenovat na anglickou a pak už to šlo...Myslím ale že to má budoucnost, lidem více a více záleží na tom, kam své děti dají...

zelmirka1
30. dub 2011

baby ja si myslim, ze je to o pristupe a snahe, lebo napr. klasicka statna skolka by tiez mohla fungovat trosku inak, staci len chciet. najjednoduchsie je povedat ze montessori pomocky su drahe, ale myslim ze keby chceli tak dokazu v skolke urobit jednu triedu alebo kutik, ked by napriklad neboli klasicke hracky ale len rozne pomocky z domacnosti, pohariky, fazulky, zamky, kluciky...drevene hracky, proste ine zameranie, ulozili by zvieratka inym sposobom, mali by tam obrazky rastlin...a myslim si ze keby bola sikovna riaditelka tak dokaze vypracovat projekt a napr. z eurofondov by urcite bola sanca ziskat niake peniaze...a keby rodicia videli ze sa to detom paci tak by tiez urcite pomohli...proste len chciet, nemusi to byt hned sukromna draha skolka so super drahym vybavenim.
@blandik mne sa zase strasne paci skladacka mapa europy - krajiny a treba to cele zlozit a vlastne sa dieta nauci kde ktora krajina lezi a celkove su tie pomocky niektore super.

indiankaindi
30. dub 2011

@betelgeuzz ďakujem a náhodou nie je tá knižka niekde na stiahnutie na internete? Neviem čo to je zač a nechcem si ju kupovať, ak by mi náhodou nevyhovovala. Dik 🙂

reruna
30. dub 2011

@indiankaindi tak to je jednoduché - půjč si ji v městské knihovně

basika
30. dub 2011

@zelmirka1 plne s tebou súhlasím....

žienky idem niečo prediskutovať tu, dnes som mala taký zážitok a priznám sa, neviem či som reagovala správne a ako prípadne reagovať do budúcnosti v podobných situáciách. Boli sme s dcérkou (3 roky) na návšteve u známych, kde bol 8 ročný chlapček a 4 ročné dievčatko. Chlapec typická hračka samopal, blikajúci, búchajúci. 2x sa stalo, že 4 ročné dievčatko namierilo na moju dcéru, jej to zablikalo do tváre v prvom momente sa dcérka zľakla, to ani neviem ako som rýchlo zareagovala, proste že to nemieri do človeka a vonku to isté urobil na moju dcérku ten chlapec 8 ročný, ale tomu som sa sklonila a priamo blízko pri tvár som mu do očí povedala niečo v tom zmysle "čo to vidím? Toto nechcem viac vidieť, do ľúdí sa nestrieľa"

ako by ste reagovali vy? čo v takýchto situáciách?

ešte by som dodala, nemám pocit, že moja reakcia bola RABR lebo všade bolo ne.. a ne.. a ne..., ale ako to vysvetliť tým deťom. Dcérka ale (teda podľa môjho všímania) na to nereagovala, nekomentovala, neriešila..neviem či teraz z odstupom času to mám s ňou prebrať...ale bo to nechať tak. Mám teda skôr tendenciu nechať to tak, lebo ona to nerieši, iné by bolo, ekby sa bola rozplakala, alebo by to nejak spomenula, že to urobili...

bubelko
30. dub 2011

@zelmirka1 problem s domacimi pomockami v skolke vidim ani nie tak v neochote uciteliek, ale v tom, ze su to predmety, ktore si deti lubia v istom veku strkat do nosa, usi a prehltat - a deti dokazu zhltnut aj klucik - a pri tom pocte deti, ktore maju ucitelky na starosti si myslim, ze je to privelka zodpovednost.
kamoska utekala s dcerou na pohotovost, ked si strcila do nosa kukuricu, ja s jonasom, lebo som mala pocit, ze mu zabehol kamienok z kvetinaca - a to sme strazili jedno dieta. to je ale len moj nazor 😉

a este ma napadla jedna spomienka z prazdnin, kde sme sa stretli s rodinou z nemecka, ktora mala syna v montessori skole. mamicka bola zo vsetkeho nadsena, akurat, ze po roku skoly zistila, ze jej synovi tato metoda vyucby zial nevyhovuje a napriek vsetkej snahe syn zaostava vo vsetkom a sama ucitelka jej odporucila uvazovat o zmene - a to do klasickej skoly. takze ono treba podla mna odsledovat aj to, ci to tomu ci onemu dietatu od urciteho veku prospieva alebo nie.

@basika myslim, ze by som reagovala rovnako ako ty. a co sa vlastnych deti tyka - pokial by sa lukas nepytal (co teda nepredpokladam) asi by som to neriesila. ak by sa opytal, tak by som mu vysvetlila - co je to za vec, na co sa pouziva a preco nie je dobre mierit na ludi 😉

zelmirka1
30. dub 2011

@bubelko jasne da sa na to aj tak pozerat, ale ja si myslim ze je to cele o pristupe, jednak si myslim ze v skolke kde su deti od 3 rokov uz si nedavaju nieco do pusy tak ako napr. okolo roka, lebo to by potom tie ucitelky nemohli ani v skolke existovat lebo dieta moze zhltnut aj si vopchat cokolvek napr. lego.
Inak ja som to nikdy moc neriesila co dava maly do pusy, jasne zo zeme som vysvetlovala ze nema davat ale nikdy v zivote si nic nikam nestrcil, nezjedol, maximalne vyplul nieco co mu fakt nechutilo. 😉
Mne sa montessori paci prave preto ze moj syn je trochu iny ako ostatne deti, vsimamn si to uz dlho lebo s nim chodim velmi vela medzi deti a preto som aj zacala hladat ine sposoby vychovy, inak by som k montesori nedostala. MOc mu nevyhovuje klasicky sposob, spolu tancovat, spievat, hrat sa, je velm technicky zalozeny, uzasne sklada niektore veci a prestala som kupovat klasicke hracky lebo ho strasne malo zaujali. Inak ak ten chlapeck zaostaval tak pochybujem zeby v klasickej skolke napredoval rychlejsie, ono je to tazke posudit. Ja nemam nic proti klasickym skolkam, tam aj maly pojde, lebo mi vadi ze vobec nerespektuju individualitu a mne sa na montessori prave paci ten sposob ze vyuziva uzasne potencial deti v predskolskom veku, lebo vtedy fakt nasavaju ako nikdy v zivote.

betelgeuzz
1. kvě 2011

@indiankaindi jak píše reru, zkus si ji půjčit v knihovně. Taky jsem ji měla vypůjčenou, ale až bude nějaká příležitost, tak si ji dám nadělit, protože je to knížka, ke které je potřeba se vracet. O tom, že by byla na netu, nevím.

@basika já bych vynechala tu první polovinu (co to vidím, to vidět nechci), ale nechala pouze, že na druhé se nemíří a pokud by to dělal, otočila bych tu hlaveň jinam.

@zelmirka1 píšeš, že ti příjde tvůj syn jiný a věci si nikam nestrkal. Tak to je jasný, že tě to pak nenapadne, že by to jiné děti dělat mohly. my jsme si se sestrou strčily do nosu takové ty hříbečky, jak se z nich skládaly obrázky, sestra si strčila do ucha půlku knoflíku a to všechno ve školkovém věku. 🙂

bubelko
1. kvě 2011

@zelmirka1 ono deti su rozne. klasicke lego je najskor pre deti od 4 rokov. neviem, ci v skolke maju klasicke lego. u nas v spielgruppe maju len duplo, hoci su tam aj starsie deti. 😕 mas pravdu, ze dieta moze zhltnu cokolvek, len pravdepodobnost zhltnut lego duplo je mensia ako zabehnutie fazulky, strcenie si jej do ucha a pod. u nas deti v spielgruppe pracuju s cestovinami - ale s penne - dlhe, hrube. maju aj gombiky a ine materialy. ale je ich v skupine 8 max. 10 a to je podla mna podstatny rozdiel. ci mas na starost 10 deti alebo 25 😉 😉
co sa toho chlapca tyka - on nebol zaostaly, jemu skratka nevyhovoval sposob vyucby. ale neviem, ako to dopadlo, stratili sme kontakt 😉

indiankaindi
1. kvě 2011

@reruna hm, snáď ju tam budú mať. A snáď si nájdem čas tam behnúť 🙂

blandik
1. kvě 2011

Ahojte, taky se jdu s váma poradit. Měli jsme návštěvu s malým 10ti měsíčním miminkem. Náš malý povídal, jak se s ním rozdělí o hračky /ale měl představu, že mu určí, na co se může a nemůžu podívat.../. Jenže malému se podařilo jako první sáhnout na nové auto našeho syna, ten na něj zařval -néééé...pak se mu podařilo na našeho sáhnout a náš opět reagoval dost prudce...Prostě celé odpoledne probíhalo dost hekticky, ten malý byl docela v pohodě naštěstí a náš byl totálně hotový, bránil svoje území a vůbec nedokázal vzít na malého ohled, i přes moje snahy mu vysvělit, že je malý, že sotva chodí, jak tyhle děti fungují...Přitom jak odjel, tak náš řešil, že mu nedal autíčko, že mu chtěl nějaké dát a vůbec o něm mluvil dost hezky..Ale během té návštěvy se choval jako lev, který brání zuby nehty svoje území, navíc se neustále dožadoval naší pozornosti. Kdybych byla tou návštěvou, asi dost zavrtím hlavou...

reruna
1. kvě 2011

@indiankaindi no když ji mají i u nás na malém městě tak snad jo a když ne, tak existuje i mimoknihovní výpůjční služba, no a jestli chceš mít jistotu, že se ti ta knížka bude líbit, tak se vyplatí si udělat čas a do té knihovny si zajít, já to tkay tak udělala, ta knížka i spoštovným stojí celkem dost,ale zalíbila se mi a je potřeba se k ní vracet, tak jsem si ji nakonec přes ten net objednala a už ji mám doma
@zelmirka1 souhlasím s tím, co píše @bubelko, nikdy nevíš, co dítě napadne, můj starší si třeba nikdy nic nikam nestrkal ani nic nedával do pusy od 1 roku a pak najednou měl 3 roky, byla u nás návštěva, děcka si hrály s plastelínou a on se asi chtěl nějak předvést nebo co a strčil si velký kus plastelíny do nosu - naštěstí jsem to viděla, hned jsem mu to vyndala pinzetou a řekla mu, že do nosu se nic nestrká, no a můj synovec taky nikdy nic nedával do pusy a pak si zničehonic doma při hře s tatínkem strčil do pusy kolíček na prádlo, ten klasický dřevěný a spolkl tu kovovou svorku z něj, pak čekali až mu to projde trávicím traktem a sledovali to na UTZ a to mu bylo 4 roky! A můj mladší má 19 m a musíme mít doma schované všechno, co je menších rozměrů, protože strčí do pusy kdeco a doufám, že strkat si věci do nosu a uší ho nenapadne. A ještě jedna historka - mm si jako 2 letý strčil do nosu koření hřebíček a taky s tím byli na pohotovosti, takže já osobně dětem na hraní žádné malinké věci nedávám, jedině pod bedlivým dozorem. Ve školce klasické se 25 a více dětmi ve třídě by to učitelky nemohly uhlídat a ty 3-4 leté děti napadají věci, které bys myslela, že už přece nemůžou udělat a ejhle ono jo!

bubelko
1. kvě 2011

@blandik myslim, ze maly sa choval uplne normalne a primerane svojmu veku 🙂 presne takuto situaciu zazili na lukasovej oslave 2. narodenin. dostal od krstneho krasne cervene slapacie auticko - nikto nan nesmel ani len siahnut. samozrejme vsetci chceli, ale nastastie maminky to chapali a vysvetlili svojim detom, ze je to nove auticko, ze ho prave dostal a preto nechce nikomu dovolit, aby sa ho dotykal. podla man ak je navsteva normalna, tak to pochopi. ved o rok a mozno aj skor sa mozu v tej istej situacii ocitnut sami 😉
inak my sme riesili pri navstevach kohokolvek u nas oblubene hracky tak, ze lukas si ich mohol schovat, aby sa s nimi nikto iny nemohol hrat. vacsinou to potom dopadlo velmi dobre. inak dnes dovoli kazdemu na to auto nielen siahnut, ale aj si zajazdit 🙂

blandik
1. kvě 2011

@bubelko - 🙂 Já jsem byla dost překvapená, protože ty reakce byly hodně prudké, řev při všem, co se mu nelíbilo. Malý mu třeba začal ohlodávat jeho židličku a náš ho hrubě odstrčil...Já vím, že máme období - to je moje, nepůjčím, nedám, bojím...asi to souvisí...Je pravdou, že my jsme původně koupili to nové autíčko pro tu návštěvu, ale pak jsme doma usoudili, že pro 10ti měsíční mimi se nehodí, tak že si ho může náš nechat...a tak asi v tom měl zmatek, a myslel, že mu ho chce vzít, protože jak odjeli, tak řešil, že ho tomu malého nedal...

dagina
1. kvě 2011

Ahojky maminy
strašně mě štve, že se na tuhle diskusi nemůžu dostat častěji, vlastně jsem tu nebyla pár měsíců, ale co se narodila druhá dcera, je doma někdy docela slušný psycho. Potřebovala bych to jak sůl být tady s váma.
Ale když už jsem náhodou jukla, zaujala mě otázka @blandik , máme ten samý problém. Většinou se tedy jedná o děti stejně staré, nechce za boha nic půjčit, je jedno zda je věc nová či stará...., někdy půjčí hračku kterou ona sama určí. Abych řekla pravdu, děti, které jsou vychovávány klasickými povely, příkazy..... hračky docela ochotně půjčí, prostě matku poslechnou.... . Při tom to je asi normální reakce, dítě si brání svoje..., někde sjem četla, že až děti po třetím roce chápají odstatu půjčování...., ale stejně mě je někdy při takových situací trochu ouzko... 😲.

Ale holky..., mám ještě jeden problém, dnes jsem se chystla s manžou, bo malá si nechce čistit zuby, vymýšlí si kdo jí bude čistit zuby - jednou to je fanynka, františek, opice... OK, není problém..., ale když už se mají zoubky čistit, tak stávkuje, řve, dnes to teda manža přehnal, nutil ji, vyhrožoval...no chápu, už prostě nevěděl..., nakonec to vyústilo v neskutečný histerák. Nakonec se vysílením poddala, ale nic příjemného to nebylo. Hrozně mě to mrzí, malá byla fakt v šoku. Bylo na ní vyloženě vidět, že chtěla špásovat, komunikovat..., manža to ale prostě nezvládl..., což chápu, je toho moc, jsem zrovna uspávala druhou dceru.