Respektovat a být respektován. Líbí se vám tato kniha?

sarkabrezen
24. únor 2009

Většinu lidí, co znám, co se setkali s touto knihou nebo seminářem manželů Kopřivových, jejich principy nadchli. I pro mně bylo jejich objevení osvícením a přesně tím pravým... Jenže - přečíst knihu je jedna věc a každodenní realita věc druhá. 😒 Výchova je nesmírně těžká, zvláště když jsme sami vyrůstali v "typicky české výchově" a máme ji tak v sobě i podvědomě. Člověk se pořád přesvědčuje, že se bude chovat ke svým dětem jinak... a pak najednou s údivem a úděsem zjistí, že z něj vycházejí přesně ty samé věty, které slýchával jako malý... že jsou to jen pokyny, příkazy, rozkazy, křik... Nervy v kýblu a přitom dítě stále neposlouchá a co víc, je to čímdál horší... 😨

Převést principy RaR do praxe je těžké, hlavně ze začátku, je třeba toho v sobě hodně překopat... ale já věřím, že se to bohatě vyplatí, proto jsem rozhodnuta se s tím poprat. 😎 Vím, že RaR má i tady na Koníkovi spoustu příznivkyň, proto bych chtěla založit prostřednictvím téhle diskuse takový malý klubík 😵 , ve kterém si můžem pomáhat s různýma situacema, jak je řešit, povzbuzovat se, sdělovat si co pomáhá a co ne... a tak 🙂

bubelko
4. zář 2012

@blumka to si viem dobre predstavit, ze rozdelenie pomoze. u nas tiez pomaha, ked je jonas dopoludnia v spielgruppe a lukas v skolke. to su po obede obaja unaveni, tak sa hraju a nevadia. ale od stredy to nastupuje a cez vikend graduje. a ak muz nahodou nie je doma, tak to je horor.
momentalne sme v rovnakej faze ako pred cca. 2,5 rokmi. to sme to mali s lukasom, len dovody boli ine. on sa chcel hrat, ale musel so mnou s malym k pediatrovi. tak sme mali cirkus pri obliekani, nastupovani do auta. teraz mame cirkus pri hrackach 🙂

petruskaz
4. zář 2012

děvčata, říkat nebo neříkat prarodičům, co se mi na jejich chování k mému dítěti nelíbí???
moje mamka je rabr celkem nakloněná, respektuje to, co a jak děláme a snaží se docela taky... ale hrozně mne štve, že matějovi diriguje a organizuje jeho hru, práci, čas, jídlo... prostě vše...
"bílou pastelkou na bílej papír nemaluj, to nejde" a bere mu ji z ruky a podsouvá červenou se slovy "to budeš mít lepší" (ne že by si na to nedokázal přijít sám)
"tahle kostka patří sem, ukaž, já to udělám.... né, tak nééé, takhle ti to spadne"
"napíchni si k tý brokolici i kousek masa, to bude chutnat líp"
"takhle do toho pytle neskákej, počkej, až řeknu 3, 2, 1 teď..... ale nééé, tys to zase zkazil... neskákej dokud neřeknu"
a mohla bych pokračovat, ale asi to znáte...
o poznání horší je to s tátou, kterej zahlásil na matěje, evidentně v tu chvíli spokojenýho s domácí hrou - skákáním do pytle - a po asi 151. odmítl vzít tepláky, aby s ním mohli jít ven (a čím víc ho tlačili, tímmenší byla jeho ochota tepláky oblíknout, taky znáte): "tak já du pryč, ale s tebou se nerozloučím, protože ty neposloucháš!!!" a odešel 😠

jde mi hlavně o toho tátu... cítím, že to s ním asi potřebuju probrat (ptže takovýhle styl jednání on s ním používá zcela běžně, nebylo to zdaleka poprvé)
jak to máte třeba vy? mluvíte s vašimi rodiči/tchánstvem, když se vám něco nelíbí? nebo to necháváte plavat pod heslem "vždyť se zas tak moc často nevidí, tak ať si dělají, co chtějí"?

petranela
4. zář 2012

@petruskaz momentálně řeším úplně to samé s tchýní a s tchánem, to co píšeš jako kdyby říkali oni 😠 a taky mne to rozčiluje. Ale neříkala jsem nic, to tchýně začala, jednou to z ni vypadlo naráz, že prý co je to za výchovu, že jim pořád dáváme cosi vybírat, že je neplácneme, že hrozně zlobí, že z nich vyrostou rozmazlenci, apod... tutlala to v sobě dlouho. Že prý pořád ječí když chtějí neco dělat, sami a ona jim chce "jenom pomoct", co prý znamenají ty hysteráky, že vztekání ona u svých děti naznala, že jsem si období vzodru vymyslela sama abych děti omlouvala, takhle to na mne chrlila, já vysvětlovala o co jde, ale ona mi moc nevěří. Tak jsem ji půjčila knížku Jak mluvit aby děti poslouchaly, vytiskla odpovědi z týhle poradny na netu, hlavně tu universální odpověd, období vzodru a neposlušnost, je to skvěle napsané http://ona.idnes.cz/rodicovska-poradna-mgr-mark... a taky vysvětla proč se za děti nemá vše dělat, jaké jsou důvody. Řekla jsem jí at si taky něco zjistí a pak spolu můžem probírat určitý situace proč a jak se dějí. Minule se mi zmínila, že už něco četla a že se jí něco líbí. No tak jseem zvědavá co bude dál..... Tyhle neshody jsou dost velký problém, tak si myslím, že se to tutlat nemá, bylo by to ještě horší. Myslím, že k nám nechtěla poslední dobou ani chodit, s dětma neuměla komunikovat, tak třeba se něco naučí z knížky.
Myslím, že to stojí za to těm prarodičům prostě nějakou vhodnou literaturu dát, protože všechno pramení z jejich nevědomosti.

petruskaz
4. zář 2012

@petranela 🙂 já to momentálně hrozně řeším... ptže máma je skvělá milující babička a dělá vše "v dobré víře"...a to, že některé věci nedělá podle mých představ, sice vnitřně nesu docela nelibě, ale na druhou stranu si říkám, jestli nejsem trochu nevděčná - vždyť matěje miluje, hraje si s ním, udělala by pro něj vše - ale to je možná taky ten problém - nenechá ho volně ani nadechnout, neumí ho jen pozorovat a místo věčnýho šikulkování se třeba jenom usmát, vše komentuje... a já z toho někdy prostě šílím 😅
ale ve srovnání s mým tátou je tohle nic... ten už se několikrát urazil (na dvouletý!!! dítě)... jeho negace a vzdor (ketrý jeho přístupem jenom sílí) chápe jako neposlušnost a zlobení... a bůh ví, co si o naší výchově myslí - asi že se nám to jednou šeredně vymstí, když mu "vše dovolíme"... ale to, že spoustu věcí umí ve srovnání s mnoha stejně starými dětmi, samozřejmě není zásluhou toho, že si může věci zkoušet a osahat, že má prostor (ale s hranicemi) - ale je to tím, že je k tý neposlušnosti a zlobení navíc ještě šikulkaaaa...
za odkaz děkuji 🙂

m.i.r.i
4. zář 2012

joj kocky...to iste pisete z duse skoro vsetkym mamickam..celkovo tie konflikty co sa tykaju vychovy a ine nazory rodicov a starych rodicov su asi vsade a zvlast je to asi viditelne pri takychto styloch vychovy ako je rabr..ved kedysi nic take neexistovalo a kazdy dostal po zadku...ja som si akurat predvcerom vypocula nieco podobne od mojej mamky, neriesilisme vychovu ako taku, ale poznamky, ze ona mala nas 2 deti a ona to nepozna, ze by sme sa nevedeli podelit, ze by sme mali nejake kriciacie vystupy ked sa nam nieco nepodarilo, vybuchy zlosti..ze ako ona vidi nase (moje a sestrine) deti a aj terajsie ine deti tak ma pocit, ze ona mala tie najposlusnejsie deti na svete..medzi mnou a sestrou je 1 r a 10 mesiacov a vraj ja som nikdy na nu neziarlila ked sa narodila, nikdy som sa nehadzala o zem, ani ona..vzdy sme vsetko zjedli, poslusne sedeli, nikam neutiekli...ziadne jacanie a zlostenie sa...ze ake obdobie vzdoru ja riesim a ze nas maly ma problem sa obcas delit o hracky preto, lebo sme mu nedali surodenca a je sam jedinacik..co na tom, ze ma 2.5 roka a ja sa snazim vysvetlovat, ze to je obdobie, ktorym musi prejst..aj ked ma udrie zo ziarlivosti, to moja mama uz ani nekomentuje, ale jasne je, ze to je preto, ze nedostal este po zadku poriadnu vychovnu..svokor sa vyjadril, ze no iste vyjednavanie s detmi a ze obdobie vzdoru...ze na to je len jedno riesenie a to je papek, par krat po zadku a kazde dieta zabudne na obdobie vzdoru ☹ Ak niektori rodicia ale prijmu vysvetlenie aaspon si precitaju ako vravite, tak si myslim, ze to je uz velky pokrok..pretoze drviva vacsina, vratane tych mojich je skalopevne presvedcenych o svojej pravde a dnes psychologicke vymysly ich nezaujimaju..teraz sa vraj uz riesi kazdy sprepacenim krivy prd a nedame detom zit...takze ja mam to iste..ja nemam pochopenie nikde..ani u mojej sestry...jej mala pocuva ovela viac ako moj syn, su rovanko stari...a asi viete, ze je to tym, ze ked hneva, dostane po riti, vie kde ma svoje miesto..takze sa poslusne hra a cusi..moj maly je plne nabita baterka..a teraz ma to obdobie ze ma capne ked ziarli alebo sa zlosti pri inych detoch a to je samozrejme mojou benevolentou a vysvetlovacou vychovou ☹

lynks
4. zář 2012

@petruskaz
@petranela Já jsem pro nevysvětlovat, nevysvětlovat, nevysvětlovat 🙂 neobhajovat svoje metody, každý má právo mít svůj názor, že 🙂 I když je to moc těžké, zkusit praktikovat to co praktikujeme s dětma i na jejich babičky a dědečky. Př: Já ti rozumim, mami, ty máš strach, že z něj nevyroste dobrý a slušný člověk" Nebo " Asi tě naštvalo, táto, že (syn) nechtěl dělat to co jsi mu navrhoval" Na děti nám to jakž tak jde, žejo, ale na svý rodiče takhle mluvit docela nejde přes pusu. Pro nás to znamená , si myslím, že jsme ještě nevyrostli a reagujeme na rodiče jako děti, kterým nebylo uznáno, že jejich rozhodování je správné. (Takové děti naši rodiče vychovali)

reruna
4. zář 2012

@petruskaz praktikovat rabr metody i na prarodiče a samozřejmě na děti před prarodiči, to je asi jediná cesta, abyste se vyhnuli hádkám
@bubelko to je přesné - Míša byl letos o prázdninách poprvé na noc pryč z domu u ségry a byl nadšený, když jsem se ho ptala, jestli se mu nestýskalo, tak mi odpověděl, že vůbec, že si aspoň konečně odpočinul od Lukáška a že ta jedna noc byla málo, že by potřeboval tak 10 nocí, aby si od něho odpočinul úplně 😀 😀 😀

bubelko
4. zář 2012

@reruna no nie su podareni? 😀 😀 😀

petruskaz
4. zář 2012

@lynks děkuji, máš pravdu, že směrem k rodičům mi tyhle věci prostě nejdou přes pusu.... že jsem vlastně pořád to dítě, co potřebuje ke všemu jejich souhlas, svolení... zkusím to, ale neumím si to zatím představit... směrem k matějovi mi to jde už tak nějak samozřejmě... ale na rodiče... hmmm, to bude zajímavý... už vidím tátu, jak mu v hlavě šrotuje "ježiš co to ta holka na mne zase zkouší" 😅 😀

petranela
4. zář 2012

@lynks @petruskaz já ještě donedávna mluvila k prarodičům rabrovsky, nic jsem jim nevysvětlovala a ani jsem to neměla v plánu. Jenže.... tchýně k nám přestávala chodit, jakmile došlo k nějakýmu problému, viděla jsem na ní jak je z mýho chování zmatená, naštvaná a prostě nechápe proč na děti mluvím jinak. Pak jednoho dne přišla už s jakousi špatnou náladou, bouchla a všechno vyklopila. A to už se nedalo jinak než jí ve zkratce říct o co nám jde. Takže si myslím, že v našem případě může právě pomoc tohle vysvětlení, nabídnutí literatury a hotovo. Dál se s ní o výchově bavit ani nechci. Ona je k dětem hodná a děti ji mají rády, takže mi přišlo líto, že k nám skoro nechodila jen kvůli tomu že nic neví a necítí se u nás dobře. Takže já jsem na druhou stranu ráda, že k té vyhrocené situaci došlo.

lynks
5. zář 2012

@petranela aha, ano, tak jsi si s tím poradila hezky 🙂 Teď už jenom zbývá, aby tchýně vyrostla z díítětě a přestala vinit okolí za své nálady 🙂 Trápí tě moc? Naomi na to má jednu radu, omezit styk s lidma co nám nesedí.Počkat až děti budu chtík k ní samy. Nějak nevidím žádný přínos prarodičů pro dítě, do těch 3 let, nebo mi otevřete oči?

bubelko
5. zář 2012

@lynks podla mna stari rodicia su pre deti prinosom. venuju im uplne inu pozornost aku dostavaju od rodicov. ked pridu, su tam len pre tie deti - aspon u nas je to tak. a ked nie oni pre deti, tak deti pre nich urcite. davaju im pocit, akoby znova omladli.
my vidime starych rodicov zriedka. by si mala vidiet moje deti, ked ideme cakat dedka na stanicu, alebo babku na letisko. a to maly bude mat len 3 roky. alebo v lete - ked chodili len s babkou na ihrisko, ci sa bicyklovat.
komunikacia medzi babkou a detmi je ich vec. tiez mi dlho trvalo, kym som to pochopila. furt som sa do toho montovala, az to vyzeralo, ze babka k nam chodit nebude, lebo sa u nas neciti dobre. tak som pocuvla muza, prestala zasahovat - aj ked mi to niekedy trhalo a trha usi. a cuduj sa svete - funguje to omnoho lepsie. ono tie deti nie su hlupe, ked im bude vadit to, ako sa babka-dedko s nimi rozprava, daju to najavo. neboj, stari rodicia pochopia, ze aha, tadialto cesta nevedie. len ich treba nechat. mozno to nebude dnes, ci zajtra, ale mozno o mesiac, dva si to vsimnu. 😉

lynks
5. zář 2012

@bubelko hmmm...ďakujem za názor a odpoveď. Naši starí rodičia sú tiež daleko, malý ich videl zatial 3x. Preto sa mi zdá, že mu ani nechýbajú zatial.Jasne ked si začne uvedomovat, že existujú , tak si začne ich rozmazlovaciu prítomnosť užívať. A pekne si napísala ten záver, to si myslím tiež, že komunikáciu medzi nimi treba nechať byť.

blandik
5. zář 2012

@lynks - až mě mrazí z tvého příspěvku, zdá se mi to přesné - jsme jako děti, kterým rodiče neschválili rozhodnutí - protože nás svou výchovou vychovali k tomu, abychom viseli na názoru autority, okolí.... 😕 a rodič jako takový bývá pro nás zásadní většinou celý život..zrovna jsem četla nějaký úrevek z Osha - a ten radil, že člověk má vypudit své rodiče (mentálně) - tedy má se osvobodit od stereotypů, které mu rodiče předali a aby tak mohl udělat, tak má schválně dělat věci jinak, než by je udělali a řekli jeho rodiče..tím pocítí svobodu a nezávislost a bude se moci mentálně ke svým rodičům navrátit a začít je konečně bezmezně milovat a akcetovat takové, jací jsou..
Kéž bych měla tu sílu a dokázala být na prarodiče empatická, tedy v tématech mimo Mišku, se to daří, ale když jde o Mišku, tak mi neskutečně vadí ten vliv, ty hodnoty, ten stereotyp, který předávají..a právě v tomto s tebou taky souhalsím - že omezit styk s lidmi, co vám nesedí, počkat až děti budou chtít k nim samy..a přesně, u nás malý prarodiče ať z jedné nebo z druhé strany odmítal cca do tří a půl let, neměl o ně zájem, měl zájem o nás..jenže když přijela moje máma, tak se mu nevnucovala, prostě ho nechala, a on ji třeba půl dne ignoroval, pak s ní něco málo si pohrál..a pak zase my..jenže tchánovci to nebrali dobře, za účelem navázání kontaktu se vnucovali a tlačili..a brali si to hodně osobně, že je nemá rád - prostě takto se nechová typické vnouče = můžeme za to my, rodiče, a naše nemožná výchova vyčtená z knížek. My Mišku jedinkrát nenutili, aby s nimi cokoliv dělal, a najednou po tom tří a půltém roce o ně začal jevit zájem, najednou jejich nucení nevyvolává pokaždé řev a jekot a odpor a vyhledání nás rodičů, ale on je relativně vyslechne, pak jim zopakuje to, co chce on a je to...takže já osobně jsem v podstatě taky omezila kontakt s tchánovci na nevyhnutelnou míru, miška s nimi sám nechtěl být, takže nebyl, my byli vždy u toho...Jen problém jsou city prarodičů, myslím, že mezi námi vždy bude viset to, že jsem jim nedávali dítě od půl roku na noc (tedy na noc tam nebyl dosud), a že za to neseme my vinu, že si ho neužili...

lynks
5. zář 2012

@blandik vau, takže Miško vlastně už ukazuje výsledky tvé Rabr výchovy! A tchýně pěkně citově vydírá - ale opět jsou to jenom její emoce za které si nese odpovědnost ona sama.Ale to ty víš. Co víc na to dodat- já myslím,co myslím,..já cítím, že jdeme dobrou cestou 🙂 Raduji se každy den z toho,jak mě těší výchova mého dítěte (nebylo to tak vždycky) Můžou tohle naši rodiče taky říct? Bavilo je nás vychovávat? Zvláštní je tahle doba, ve které se děti (myslím naši generaci) začínají zbavovat vlivu rodičů a měnit vzorce , které byli v rodinách po celé generace.Přelomový věk! bože já mám dnes filozofickou , omluvte mě 😅

blandik
5. zář 2012

@lynks - to je krásně napsané, mívám taky velikou radost, že mě nenapadlo a nenapadá si o Miškovi myslet něco negativního - že jedná sobecky, nebo že je nevychovaný, takový nebo makový..a užívám si každý den. Neříkám - někdy bych si dala oddech, klid, svůj čas...ale ten mír, když se ho nesnažím předělat a on mě každý den překvapuje tím, jak se ke mě chová, jak myslí, jak je svobodný a rovnocenný a jak vyrůstá z těch batolecích projevů..i když vidím i vliv okolí, to se nedá říct..Myslím, že prarodiče se jako rodiče prohýbali pod tíhou zodpovědnosti za chování a jednání dětí a asi cítili i určitou hrdost, když se jim podařilo mít ty hodné a poslušné děti - ve svém světě uspěli - to, co dnes sklízí, je ovšem to, co zaseli - proč je mezi námi zaseklý problém, protože nevedli své děti k tomu, aby svobodně mohly říct, co si myslí a tak i dneska se mlčí..... je zvláštní jak najednou vidím, jak i dnes jsou sešněrování všemi těmi stereotypy, společenským chováním..neříkám, že se nám to doma třeba s MM pořád daří, ale oba jsme pochopili o čem je tolerance, volnost, nechat dýchat a nevlastnit..a je to úleva, stejně jako je úleva necítit za dítě a jeho výchovu zodpovědnost - ve smyslu - donutím tě..

myslím, že tahle doba potřebuje jiné lidi než jaké vychovává tradiční generace. Někdy se mi zdá, že lidi to mají v sobě, když se v nich něco hne, když se zbaví strachu, tak najednou "vidí" a cítí, jakoby vše to, co pracně dolujeme z nějaké knížky, co nás naučily děti, jakoby to všechno jsme měli v sobě a vlastně jsme to znali.

m.i.r.i
6. zář 2012

@blandik nadherne pises...citam si tvoje prispevky dookola a neda sa s nicim nesuhlasit..mas uzasne vlohy vnimat veci aj ich napisat...klobuk dolu...!

reruna
6. zář 2012

tak první dojmy ze školy - jsem na 2. stupni a některé děti tedy....uffff, doufám, že je to jen začátek a že to prostě na mě zkouší, že jsem nová, ale jinak celkem dobré. Ale asi byste byly vyděšené z některých výroků ve sborovně, hodnocení puber´táků jako - to je hajzlík, to je lajdák, to je lata, ten je blbej, ale hodnej, nálepkování jako vyšité atd. 😠 😲 raději zatím mlčím a jen se divím, zatím to spíš vypadá, že učitelé jsou nastavení na boj kdo s koho. Jsem zvědavá, jak to bude dál a jestli budu schopná aplikovat rabr aspoň na žáky, o učitelích si nejsem jistá, jestli to zvládnu...když se mi to nedaří ani na vlastní děti 😅 😔

blumka
6. zář 2012

@reruna tak to ti drzim velmi velmi velmi palce. My se sa s takymto spravanim ucitelov stretli tiez. Este ked bola Miska na 2. stupni, rovno pred celou triedou jej ucitelka povedala neraz, ze "drz hubu", "si blba" resp. "nie si az taka blba ako vyzeras"...a to je len nieco. Ked siel moj muz do skoly si to vydiskutovat...podotykam, ze on nie je hadavy typ, je to diplomat, nehada sa s nikym (ani so mnou 😅 ), tak to nakoniec dopadlo tak,ze sama Miska nas prosila nech tam uz nechodime, ze sa jej ucitelia smeju, znova pred celou triedou vyrokmi ako: "aha, stazovatelka" atd. A potom sa kazdy cuduje, ze aka mladez nam tu vyrasta 🙄 🙄

reruna
6. zář 2012

@blumka 😖 já nevím, jak se někteří učitelé chovají k dětem v hodinách, ale co někdy slyším ve sborovně....ale teda ne od všech, je pravda, že jsou tam i tací, kteří znají i Rabr, tak abych je zase jen nehanila, spousta se jich hrozně snaží, aby se děti něco naučily

blumka
6. zář 2012

@reruna jasne, netreba vsetkych hadzat do jedneho vreca 😉 drzim palce nech to zvladnes s deckami 😉 Kamoska ucila este minuly rok osmakov a deviatakov, zo zaciatku to bolo velmi tazke, ale ked deviataci odchadzali tak veru si aj chlapci poplakali...aj ked sa tvaria ze su uz dospelaci, stale su to deti...Hlavne k nim treba najst tu spravnu cestu 😉

blandik
7. zář 2012

@reruna - jsem velmi zvědavá, jak se ti teď po mateřské a s novými zkušenostmi a přístupem bude učit a nejen děti, ale i jak budeš zvládat výroky a přístupy svých kolegů...problém je v tom, že víme, že ani prarodiče se nedají předělat, natož kolegové...ale je fajn slyšet, že i mezi kolegy jsou lidi, kteří už o rabru slyšeli a snaží se..to zní pozitivně, protože já mám pocit ve svém okolí, že o rabru neslyšel nikdo.
@blumka - proboha, to je děsivý přístup, hrozný..až mám husí kůži. 😔

anehap
7. zář 2012

@reruna taky jsem mile překvapená, že jsou i učitelé, jak píšeš, kteří začínají respektovat a nebo i zkoušejí uplatňovat RABR, já sama si někdy připadám jako exot 😝 Možná se blýská na lepší časy 😉
Ale na druhou stranu - učitele fakt obdivuji - zrovna včera mi vykládala čerstvé zkušenosti kamarádka, která stejně jako ty nastoupila na druhý stupeň po mateřské - a např. chování deváťáků ji úplně odrovnalo, nad jejich chováním zůstává rozum stát, neví si absolutně rady, jak na ně.....a to ona je dost rázná, jen tak si něco líbit nenechá, ale tohle je dost i na ni, nějak se z toho nemůže vzpamatovat... 😒

reruna
7. zář 2012

@blandik @anehap no asi vás nepřekvapí, že ti znalí Rabru jsou spíše mladší a hlavně maminky malých dětí 😉
Já naštěstí letos žádné deváťáky nemám, ale někteří osmáci i sedmáci jsou teda ofrklí už dost a šesťáky poznám až v pondělí, jestli teda nebudu hned na paragrafu, protože kluci jsou už pořádně nachlazení, tak uvidíme, snad to přes víkend vyléčíme, protože tohohle se bojím hrozně, loni to začalo později, ale pak jsme se z těch nemocí nevyhrabli až do srpna a teď už to začíná nanovo ☹

blumka
7. zář 2012

@blandik ano je to desive, ale ja verim, ze inde to nie je taketo 😉 Zas musim priznat, ze Miska nie je ziadny anjelik..ale tak ucitel by si nieco taketo nemal dovolit ku ziadnemu dietatu.

anehap
7. zář 2012

@reruna to chápu, že z toho máš strach, já teda do budnoucna taky - malá je nemocná od podzimu do jara a to ještě nechodí do školky, kde se to předává nejvíc - navíc u nás v práci nejsou v tomhle moc tolerantní, pořád nějaký termíny, uzávěrky....nemocné děti jsou to poslední, co je zajímá....tak ať se z toho kluci dostanou 😉

tikasi
10. zář 2012

Idem sa troska postazovat. Dnesnym dnom mame za sebou prvy den v skolke 🙂 Zvladli sme to bez placu,co som aj ocakavala. Dcerka je velmi spolocenska a nema prroblem rychlo sa otukat 🙂. Ked som pre nu prisla pred obedom,pani ucitelka (riaditelka MS) mi uz medzi dverami vravi,ze mala je velmi ziva vsadebolka,ktora da zabrat. Ze sa musi naucit posluchat 😠 lebo ze vraj sa jedovala,ked sa islo robit nieco,co nechcela. Podotykam,ze to bol jej uplne 1 den a ma neceleho 2,5 roka. A uplne ma dostalo,ze zistila,ze sa boji psov,tak uz vie co na nu plati...,ze ked si s nou nebude dat vediet rady,vie,co na nu pouzit 😠 😠 😠 Akoze nezmohla som sa ani na slovo a uvedomila som si to vsetko az po ceste domov. Zajtra sa jej pokusim vysvetlit,ze nikdy sme ju nicim nestrasili a ze jej staci veci polopate vysletlit,preco ano a preco nie. Akoze vysokoskolsky vzdelana pedagogicka si "nevie dat rady" !!! Vazne premyslam nad tym,ci ju tam mam nechavat. Mala by ich mat taka malducka ucitelka,cerstva absolventka VS,tak uvidime.
Stretli ste sa sniecim podobnym v skolke?

berenika39
10. zář 2012

@tikasi podobný přístup u nás měly starší paní učitelky, takové ty co jely podle starého zaběhlého systému, takové ty, ketré to už moc nebavilo a potřebovaly si jen sjednat klid a ticho☹. naštěstí na ně petr nenarazil. naopak - měl i má dvě mladé, a ty už to mají jinak. Jsou laskavé, klidné, vyjdou dětem vstříc a neznamená to, že by se musel hroutit systém práce.
To, co popisuješ je tedy vážně mimo mísu. Jak asi může první den, celá vyjukaná, ještě "plnit pokyny"? A strašení psem - ani nevím, co napsat, sama víš.

bubelko
10. zář 2012

@tikasi ja by som poziadala pani ucitelku, ze si nezelam, aby moje dieta strasili psami (ci hocicim inym), obzvlast, ak uz ma pred nimi strach. ze nech jej to skusia vysvetlit. ze chapes, ze to sice moze pre nich fungovat tym sposobom, ze vedia ako na nu, ale ze ty mas potom problem ist po ulici s nou, ak ide okolo pes (ci to, cim ju strasia). 😉

zuzka_d
10. zář 2012

Potrebovala by som pomoc. Ako by ste reagovali, keby dieta (asi 2r.) nechcelo dovolit ostatnym hrat sa s verejnymi hrackami /v materskom centre alebo na ihrisku/? Dakujem.