Respektovat a být respektován. Líbí se vám tato kniha?

sarkabrezen
24. únor 2009

Většinu lidí, co znám, co se setkali s touto knihou nebo seminářem manželů Kopřivových, jejich principy nadchli. I pro mně bylo jejich objevení osvícením a přesně tím pravým... Jenže - přečíst knihu je jedna věc a každodenní realita věc druhá. 😒 Výchova je nesmírně těžká, zvláště když jsme sami vyrůstali v "typicky české výchově" a máme ji tak v sobě i podvědomě. Člověk se pořád přesvědčuje, že se bude chovat ke svým dětem jinak... a pak najednou s údivem a úděsem zjistí, že z něj vycházejí přesně ty samé věty, které slýchával jako malý... že jsou to jen pokyny, příkazy, rozkazy, křik... Nervy v kýblu a přitom dítě stále neposlouchá a co víc, je to čímdál horší... 😨

Převést principy RaR do praxe je těžké, hlavně ze začátku, je třeba toho v sobě hodně překopat... ale já věřím, že se to bohatě vyplatí, proto jsem rozhodnuta se s tím poprat. 😎 Vím, že RaR má i tady na Koníkovi spoustu příznivkyň, proto bych chtěla založit prostřednictvím téhle diskuse takový malý klubík 😵 , ve kterém si můžem pomáhat s různýma situacema, jak je řešit, povzbuzovat se, sdělovat si co pomáhá a co ne... a tak 🙂

byyz
25. únor 2009

ladu šmíruju AP....melancholik a introvert.....máme víc společnýho, než jen lásku k učebnicím 😀

nikka.vo
25. únor 2009

Byyz, já nevim, ale když řeknu 10 letému dítěti, že dostane k Vánocům kolo pokud v srpnu umyje nádobí 😀 a ono ho fakt k těm Vánocům dostane(!!!) tak už slova ,,později,, bude respektovat a brát ho vážně. To je to co tu já a Šárka říkáme, že je důležité slíbenou věc splnit! Když splním co jsem slíbila dítěti už v útlém věku (a funguje to na něj) , tak si tedy myslim, že ta důvěra tam byla, je a bude ať tomu dítěti je 1 a půl, 6, 10 nebo 15 let . Samozřejmě, že když jsou rodiče, kteří ,,mluví do větru,, tak bych se jim jako dítě na nějaký příslib hodně vzdálený taky z vysoka vys... 😖 😅

byyz
25. únor 2009

nikko, já to myslela tak, že jako v tu chvíli si to to dítě moc nepředstaví.....jakože když mu za něco, co musí udělat teď slíbíš něco, co dostane až za strašně dlouho (a že mi teda v 10 letech od srpna do Vánoc připadalo hodně dlouho), tak to pro něj nebude moc motivace (to ale není moc RaBR co? umej nádobí, dostaneš kolo 😀)
no, myslím, že jsem to nevyjádřila moc dobře....snad je z toho aspoň trochu poznat, jak to vidím já...

lenkakt
25. únor 2009

já si třeba myslím, že moje starší dcera měla už v roce a půl přesný pojem o čase a chápala význam slov za chvíli, počkej, moment a tak. konec konců, už dávno před dvěma lety mi na větu: "pojď si umý ruce" říkávala: "za chvijinku, si jenom dohraju" 🙂
nepodceňovala bych děti, nejsou blbé a to prosím od narození...
myslím, že důležité je být důsledný a když něco slíbím, tak to splnit.

osobně považuji rabr za výbornou knihu, většina z věcí tam psaných je fakt dost dobrá

bohužel jsem omezený tupý primitiv, takže na svou nebohou a vzornou starší dceru tu a tam ječím, vřeštím a někdy i plácnu... pak si to děsně vyčítám, protože samozřejmě vše šlo řešit lépe... čím méně jsem vyspalá, tím méně jsem taky respektující.

takže se asi půjdu raději vyspat místo diskusí 😀

nikka.vo
25. únor 2009

byyz, já tu knížku nečetla, jen jsem tu napsala nesouhlas 😀 a přispěla troškou do mlýna 😅 Ale docela bych si jí přečetla 😉

Určitě je to pro dítě dost neuspokojívé, když za něco ,co po něm chceme dostane odměnu až za půl roku- To se mi taky moc nezamlouvá 😖 No jsem na sebe zvědavá 😀 😎

nikka.vo
25. únor 2009

Pro mně by byla asi hranice 3 měsíců ,od slibu dítěti po splnění , jako maximání. Delší doba už není motivující... 😒 🙄

jumik
25. únor 2009

Holky RaBR čtu pořád dokola se vracím..tu knížku miluju a chtěla bych strašně moc takhle vychovávat svoji dceru, ale taky naučit se tak komunikovat obecně..s mm i s rodiči prostě přejít na tenhle způsob...a plně souhlasím, že má cenu to zkoušet už teď alespoň se to do té doby než z toho bude mít malá rozum naučím 😉

a k tomu tahání a kousání..já mám teda dítě maličké a je možné, že si dělám iluze..ale neuražte se teď prosím, ale mám psa! a nějak si furt myslím, že takhle malé dítě je prostě štěňátko..no a štěně se taky musí naučit, jak moc může kousnot, když si hraje..dělá se to tak že kousne moc vy teatrálně vykřiknete au a okamžitě hru ukončíte a štěně od sebe na chvíli odstrčíte, žádné plácání či způsobování bolesti není třeba..je to vlastně přesně podle RaBR - ZPĚTNÁ VAZBA, když kousne moc, hra končí... takže já si tak nějak plánuju, že když bude malá něco takového dělat tak prostě řeknu ne..ona to zopakuje, tak řeknu znova ne a položím ji na chvíli z náruče atd. myslím, že tohle by prostě mělo fungovat když to pochopí 8týdenní štěně tak věřím, že i roční dítě a není potřeba ho plácat....ale jak píšu jsem pejskař a rodič teoretik a třeba to na děti nefunguje...

listicka77
25. únor 2009

jumi, když si dítě nahodíš na záda do šátku a ono tě kousne do krku a ty s ním potřebuješ někam jít... 😀 (to jen tak na okraj) 😉

lenkakt
25. únor 2009

no, jumi, mě zatím připadá, že základní poučka výchovy zní: "každé dítě je úplně jiné"
u nás to tak je. co platí u jednoho, naprosto nefunguje u druhého.
ale hlavně mám odpozorované, že adélka ve vztahu k jurovi přesně zrcadlí, jak se k němu chovám já. takže nějaká příliš klasická přísná výchova nepřipadá v úvahu, ona by ho pak šikanovala 😀

jojo, bytem chodí moje blonďatá karikatura a je mrazivě přesná...

jancia
25. únor 2009

baby fajna tema, knizku som zatial necitala, ale pridavam sa k Vam - zatim teda len po rady a tipy 😉
ale pacia sa mi myslienky co tu boli nacrtnute o vychove...
ja tak sledujem svagrovcov a malu neter (2r.) a odkukavam co sa mi paci a co nie pri vychove... 😅

nikka.vo
25. únor 2009

Jumik, kdybych byla v situaci, že by mě dítě hryzalo a to opakovaně, domluva ani tvůj postup by nezabral, tak bych ho asi kousla taky! Jsme si rovnocený, ne? 😀 To taky asi nebude moc RaBR, co? 😀

Tohle řešení je neproveditelné pro listicku s dítětem na zádech 😀 😀 😀

nikka.vo
25. únor 2009

Jancia, měla jsem to stejně, přesně jsem věděla, čemu se chci a mám vyvarovat, když pozoruju švagrovou jak vychovává synovce. 😅 😀 Ale řekla bych, že jsem o stylu své výchovy byla přesvědčená ještě dávno předtím (před jejím porodem) Věděla jsem jak to chci a budu dělat 😉 a toho se také držim... a taky vidim, že jsme v tom se švagrovou dost rozdílné 😅

jumik
25. únor 2009

no dobře no..vždyť jsem psala, že si možná dělám iluze že to funguje 😉

lišti a ona kouše jenom když je na zádech a zrooovna někam jdete? je jasný, že ne vždy to jde takhle řešit 😉

nikka.vo nooo asi taky postup...

uff jsem fakt zvědavá co nakonec budu vyvádět se Soňulkou já 🤐

listicka77
25. únor 2009

jumi, já nerejpu. na kousavý dítě si stěžovala Valka. moje dítě naštěstí jen tahá za vlasy. 🙂

ale ten "psí" přístup není úplně od věci. 🙂

nikka.vo
25. únor 2009

JEN tahá za vlasy 😀

byyz
25. únor 2009

no jumik, položit moje dítě z náručí jindy, než když chce samo na zem, znamená nešťastnej pláč a druhej pokus znamená hysterickej řev a křečovitý se držení maminky 😀 takže u nás tudy cesta nevede, ale ona trápení zkoušela jen párkrát, jinak je fakt strašně hodná

jumik
25. únor 2009

byyz - no asi to pro každýho není, ale zas kdyby jí to odložení na zem bylo jedno, tak to asi nemá ten efekt...takže to že se to mimču nebude líbit nějak očekávám...to plácnutí aby mělo efekt totiž taky předpokládám musí být takové aby to vadilo a tudíž dítě pláče...

smary
25. únor 2009

ahojte
RaBR prave citam 🙂
strasne sa stotoznujem najma s myslienkou,ze deti mame vychovavat k zodpovednosti a nie k poslusnosti 😵 (pre tych,ktori tuto knihu necitali,upresnim,ze ak dieta nevychovavam k poslusnosti,neznamena to,ze budem mat neposlusne dieta 😉 )
a tiez prave nedavno som si pri citani uvedomila,ze ak sa len naucim, ake frazy pouzivat v tej ktorej situacii,tak to bude velky prepadak,ze sa musim naucit mysliet RaBR 😅 ...napr. momentalne som v procese,ze sa snazim vzit sa s tym,ze mam chvalit (hanit) ciny a nie cloveka,ktory ich vykonava,je to sranda,lebo kym to nemam vzite,tak moje formulacie pochval,maju cudesnsu skladbu viet (zapricinenu tym,ako sa v polke vety zaseknem,ze to musim formulovat s focusom na cin,nie na cloveka)...kazdopadne je to pre mna dobra skola 😀
a este k vasej momentalnej teme 😀 ....nase dieta hryzie,co je zvlastne,nehryzie mna,ale len mojho draheho,alebo moju mamu 😅 ....zatial nezabera nic 🙄 (teda ziadny fyzicky trest sme neskusali,ani sa nechystame)....tak snad najdeme sposob,ktorym pochopi,ze hryzt nie je pekne 😠 ,lebo ti dvaja uz zacinaju vyzerat,ako obete domaceho nasila (po tele modriny s odtlackami detskych zubkov 😅 😝 😀)

byyz
25. únor 2009

jumiku já tím jen chtěla říct, že co je pro jedno dítě legrace, pro druhý je strašnej trest naprosto neadekvátní vykonanýmu činu 😉

sarkabrezen
autor
26. únor 2009

ahoj holky, líbilo se mi, jak jumik popsala ten "psí" přístup. já to dělám víceméně přesně tak. když mně malá praští nebo tak něco tak okamžitě končím hru, odcházím atd. Ona za mnou samozřejmě hned letí, už ví, co se stalo, takže mně hned objímá a pusinkuje. Já jí v klidu vysvětlím, že takhle se k sobě chovat přece nebudeme a jsme zase kamarádky 😵

supr myšlenka smary - nestačí se jen naučit rabr fráze, je třeba se naučit rabr myslet, cítit, žít...

j.a.n.u.s.
26. únor 2009

"psi pristup" mam taky pripraveny....taky jsem pejskar....ja ho jen jeste nemusela pouzit...mala me netaha, nekouse ani nebije...jak uz jsem tady kdesi psala-je od malinka hoooodne empaticka, nejak proste "vi", ze to boli...(pozn. kouse sama sebe, kdyz ji neco nejde)

Jednou kousla klucinu v MC, ale holky...jak si to uvedomila(a El si to fakt uvedomila....ten vyraz!) zacala plakat, ale jak dospela-normalne ji to mrzelo a celou cestu domu o tom "mluvila"...takze fakt je nepodcenujme, je v nich vic, nez si myslime, ze je!

valka
26. únor 2009

tak ste sa rozbehli 😀
no s tym odlozenim je to trosku pre mna komplikovane z dvoch dovodov...nenaucite takto dieta, ze ked vas kusne, tak ho pustite...teda ked bude chciet niekam ist a je jasne, ze napr. v obchode nemoze volne pobehovat (myslim dieta tak do 2 rokov a berte to s ohladom na vek mojej lucky a toho, ze mam iba jedno dieta a neviem, ako to bude dalej....) tak vas kusne a vie, ze vtedy ho pustite...nebude to zneuzivat?
druhy dovod je, ze sa mi velmi paci nazor jiriny prekopovej o vychovve...ona tvrdi, ze dieta musi mat stale pocit, ze ho rodic miluje...za kazdych okolnosti...ci hneva alebo je dobre...az tak z neho vie vyrast zdrava osobnost...takze odmieta poslanie dietata prec, ked hneva, ...je nutne, aby sa rodic a dieta konfrontovali v pevnom objati...(kniha deti jsou hoste, kteri hledaji cestu)...no len na toto to neviem napasovat...
tiez pise, ze u nas sa objavuju tzv. neklidne deti, lebo sme urobili taky hybrid vychovy v primitivnych narodoch a u nas...dieta u prirodnych narodov je v satke stale...nerozhoduje, ci teraz ano alebo nie...pretoze by ho mohol stipnut had alebo nieco podobne...tak je to casto az do cca 3 rokov...u nas, ak dieta zacne plakat, mama ho zlozi, pretoze si to dieta zela...dieta este nevie zvladat tolko volnosti a z mnohych sa stavaju mali tyrani alebo hyperaktivne deti...a podla nej by sa deti mali aj prisposobovat rodicom....
dava ako priklad strom - ak strom rastie v piesku bez prekazok, tak ho vietor lahko vyvrati...ked rastie v kamennej pode, tak je pevny...tie kamene su krizy, ktore dieta musi prekonat...ale musi ich prekonat s pocitom neustalej lasky svojich rodicov, o ktorej nemozu pochybovat...
no ak dieta, ked je zle, posleme prec, tak si to berie tak, ze rodicia ho nemaju radi, ked robi nieco napr. taha za vlasy...ale ono este nerozumie, ze to druheho boli, citi len, ze je odvrhnute...to vedie castokrat ku klamstvam a depresiam u deti (podla jej praxe)...

som sa rozpisala, ale snad to zvladnete precitat 😅

j.a.n.u.s.
26. únor 2009

Ja osobne bych se nevzdalovala od ditete, jen bych prerusila hru...pevne objeti...zatim nemame vyzkousene 😕 ...ja jsem u male odpozorovala, ze ve chvilich vzdoru je nejlepsi se sama zklidnit a jen byt TAM...jakoby prozivat to s ni s laskou.....neponechavat samotne, ale jak pise valka...taky mam jedno dite a chapu, ze je tezsi vetsina takovych veci praktikovat u dvou ci vice...

sarkabrezen
autor
26. únor 2009

Nejhorší je, teda aspoň pro mně, když někdo řve po dítěti, když se dítě zlobí. Dítě má přece právo se zlobit, když není po jeho... dospělý se taky zlobí, když není po jeho a zvlášť bych chtěla vidět některé dospělé, jak by se tvářili, kdyby nebylo po jejich způsobem, jakým rodiče zakazují apod. svým dětem... Tím neříkám povolit a ustoupit ze svých požadavků na dítě, ale akceptovat jejich nesouhlas emoce. Mají na to právo. Oni sami v tu chvíli nezvládají ty emoce, které je zachvátí a perou se s tím, mají co dělat sami se sebou ne tak ještě s tím, že po nich ještě jejich blízký ječí, ať okamžitě přestane ječet apod. Proč? Proč lidem vadí, když dítě vyjádří nesouhlas? A ono ho prostě vyjádří po svém, protože jinak to neumí... A úplně mně vytáčí věta "přestaň nebo ti fláknu ať máš proč řvát" 🙄 nebo když někdo po dítěti řve furt dokola "proč brečíš??" to dítě přece nedokáže říct proč... prostě jsou to emoce...

jsem se zase rozvášnila 😅 ale to je tím, jak jsme tady mluvili o tom, že mi to vyvolává vzpomínky na dětství...

xaverov
26. únor 2009

Sarkabrez: myslim, ze ty odstrasujici hlasky, ktery jsi uvedla, jsou presne ty, ktery mame zakodovany hluboko v nasem harddisku a vyplavujou se , kdyz nevime, co delat. Doufam, ze pri konfliktech budu pohotovejsi a nebudu vytahovat z pameti prave takovyhle nesmysly.
Ze muchlani a pusinkovani muze vyst k prerustani pres hlavu, jsem jeste neslysela. 😅 To je husty.

Byyz: z toho, co jsem zatim o vychove precetla je tahle publikace vazne nejtezsi, jak k prelouskani, tak k zamysleni. Cetla jsem nekolik jinejch knizek o vychove, ale to jsou leckdy takovy selankovity kecy nebo abych nebyla zla, tak casto obecny teorie, ktery vsechny zname nebo bychom stejne intuitivne udelaly, a na ne staci dva vecery rychlocetby. Tohle je, jak jsi napsala ucebnice a to je pro me ten rozdil ve cteni. Tyjo, ale mam fakt realny obavy, ze prevedeni Rabr teorii do praxe, kdy budu mit vztekem u huby sliny, bude pro me docela orisek..Je tam nekde ze zacatku knihy priklad, jak prijde Honzik o hodinu pozdeji domu a maminka je na neho takova vlidna. Uz se uplne vidim..hehe

Sonulah: a nemas konkretnejsi vysvetleni, proc ma k tomuhle pristupu mamka takovej nazor? Me by totiz vazne zajimalo, jestli to v praxi funguje a nejsou to jen takovy asertivni a idealisticky poucky..

sarkabrezen
autor
26. únor 2009

holky, tak jsem se přihlásila i s manžou a kámoškou na kurz 😵 takže už si připravujte otázky na manžele Kopřivovy, všechno si to sepíšu a budu je tam drtit 😀 😀

krembonzur
26. únor 2009

je, sari, ja ted rychle precetla jen tvuj posl. prispevek-ja jsem vcera napsala na ten kontakt mejl,ale dosud se nikdo neozval...nemas nejake tel.c.?do ip...dik

byyz
26. únor 2009

xaver: no já asi mám ráda učebnice no....v těhu jsem přečetla učebnici porodnictví pro mediky (fakt zajímavý! doporučuju!)

jo, až mě dítě vytočí, tak se taky asi neudržím, proto trénuju už teď, dokud nevytáčí

na dospělý RaBR funguje, puberťáky nevím, asi když je to pro ně novinka, tak budou podezřívavý....brácha mi řek, že si na nich testuju nějaký psychologický postupy 🙂

jancia
26. únor 2009

baby o akych kurzoch to tu pisete? mate nejaky link? dikes 😉

sarkabrezen
autor
27. únor 2009

jancia, o kurzech RaBR... vše na www.zkola.cz