Respektovat a být respektován. Líbí se vám tato kniha?

sarkabrezen
24. únor 2009

Většinu lidí, co znám, co se setkali s touto knihou nebo seminářem manželů Kopřivových, jejich principy nadchli. I pro mně bylo jejich objevení osvícením a přesně tím pravým... Jenže - přečíst knihu je jedna věc a každodenní realita věc druhá. 😒 Výchova je nesmírně těžká, zvláště když jsme sami vyrůstali v "typicky české výchově" a máme ji tak v sobě i podvědomě. Člověk se pořád přesvědčuje, že se bude chovat ke svým dětem jinak... a pak najednou s údivem a úděsem zjistí, že z něj vycházejí přesně ty samé věty, které slýchával jako malý... že jsou to jen pokyny, příkazy, rozkazy, křik... Nervy v kýblu a přitom dítě stále neposlouchá a co víc, je to čímdál horší... 😨

Převést principy RaR do praxe je těžké, hlavně ze začátku, je třeba toho v sobě hodně překopat... ale já věřím, že se to bohatě vyplatí, proto jsem rozhodnuta se s tím poprat. 😎 Vím, že RaR má i tady na Koníkovi spoustu příznivkyň, proto bych chtěla založit prostřednictvím téhle diskuse takový malý klubík 😵 , ve kterém si můžem pomáhat s různýma situacema, jak je řešit, povzbuzovat se, sdělovat si co pomáhá a co ne... a tak 🙂

prom
17. srp 2011

inak musim sa vam pochvalit, zarobila som si nejake etra prachy, tak som investovala a uz u mna lezia knizky:

-Jak mluvit, aby nas deti poslouchaly, jak naslouchat, aby nam deti duverovaly (Adele Faber, Elaine Mazlish)
-Sourozenci bez rivality (Adele Faber, Elaine Mazlish)
-Respektovat a byt respektovan (Pavel Kopriva, Jana Novackova, Dobromila Nevolova, Tatjana Koprivova)
-Deti potrebuji hranice (Jan-Uwe Rogge)
-Maly tyran (Jirina Prekopova)

prve som preluskala "Deti potrebuji hranice". pacila sa mi, dobre napisane, lahko sa citala, aj som si niekedy ulavila, ze supr, ze moje dieta neni az taky manipulator, ako pise o niektorych prikladoch autor. Sa mi pacilo, ze tam su uvedene aj riesenie pre rodicov.

teraz citam "maleho tyrana", v podstate podobna obsahovo, o tom, ze az kam moze zajst slepa laska rodicov, ze deti potrebuju lasku, pochopenie..ale teda aj svoje hranice. Len v tejto knihe nie su ponuknute rady, ako dane problemy riesit. Teda aspon nie tak "polopate" ako v knihe "Deti potrebuji hranice"

rady ako na bitkarstvo mojej dcerky su tam tiez, ale tie uz uplatnujem dlhsie, niekedy s uspechom, niekedy nie. Asi musim stale cakat, ze sa to s vekom zlepsi 😒
I ked minule som uz normalne mala strach, ze raz pojdem kvoli nej do vezenia a tam porodim ci co. To bol taky priserny den, vlastne najprv vsetko v pohode, supr nalada, boli sme v meste, vsetko ok. Len nasa princezna si stale namysla, ze cely svet patri jej.. Tak ako sme si tak v pohode kracali, isla okolo nas vcelku velka romska rodinka, jeden chalan asi 10rocny na bycikli, neisiel divoko, pomalicky... a moja dcerka uplne znicohonic, vymrstila nohu a kopla ho... chalan samozrejme spadol, nastastie do travy a nie na cestu.. no ja cisty infarkt.. moja kraska a taky atak na romsku rodinu..nastastie nejak zle nezareagovali... lebo inak neviem. Ona proste chcela jeho kolo, ona - dievcatko necele 2 roky prepadlo 10 rocneho roma. A o 10 mintu neskor, isli okolo nas pani a viedla za ruku svoju staru mamu.. Dcerke zasa vystrelila ruka, akoze nebuchla tu pani, len sa ta starka zlakla .. no des. A teraz poradte co s nou robit?? to neni, ze ju zoberiem prec z ihriska ked stale provokuje deti, to uz teraz vlastne nerobi.. Ale co robit ked sme v meste..musim ist nakupit.. a ona naprosto neocakavanie urobi nieco take. Milionkrat som jej vysvetlovala dovody, nic.. 😒

eveluska
17. srp 2011

@prom a v kolikatem jsi ted tt? jake mate vztahy v rodine? nevidi nejakou agresivitu nekde okolo nebo nemuze ji citit nekde v rodine/ okoli? popravde mi to prijde docela zvlastni, ze dite takhle bezduvodne napada cizi lidi.... deti se perou, to jo, ale i se divim, ze se jich neboji, ja bych jako mala na ciziho skoro nepromluvila, natoz abych ho nakopla nebo chtela prastit - dospelyho

berenika39
17. srp 2011

@prom může tím, co dělá, dávat najevo svoji nejistotu, strach, prostě reaguje neadekvátně...to není úmysl nakopnout roma 😝 , ona jenom neví, co sama se sebou v tu chvíli, třeba se ho bála...tak udělala první, co ji napadlo...určitě bych to nijak netrestala, spíš se snaž ji - jakmile budeš tušit průšvih - vzít k sobě, aby měla jistotu, aby to vůbec nemusela udělat. vím, že je asi nevyzpytatelná 😉 , ale ....už jsem to tu psala někde - petr kolem dvou let vždycky naprosto neurvale a brutálně praštil motorkou o zem, když na něj někdo chtěl promluvit nebo po něm něco chtěl - a to motorku miloval a rozhodně není barbar conan...jen to byl způsob, jak vypustit emoce - prostě musel něco udělat....a nic chytřejšího ho nenapadlo. Malá potřebuje pomoct, ujistit se, že když je v koncích a zmatená, má tam tebe...

blandik
17. srp 2011

@berenika39 - zdravím, my te'd máme něco podnébhé, aspo'n doufám. a to téměř ve třech letech. Miška začal na děti křičet, když něco chce, něco se mu nelíbí - ječí to, co říká, dost neadekvátně se brání. Nějaké dítě mu chce i pomoct a on zakřičí z plných plic svou obranu.

A ještě jedna věc se rozjíždí - začíná mi předem říkat svoje chování - že až táta příjde dočistit zoubky, bude plakat. Až půjdeme na návštěvu, bude tam plakat...Já mu říkám - ty budeš plakat, aby jsi tetu na návštěvě nějak zaujal? Odpově'd: ano.

eveluska
17. srp 2011

@blandik teda to je zas ale uzasny, ze ti to takhle rekne, tak snad to s nim pujde i nejak "vyjednat" 🙂

prom
18. srp 2011

@eveluska teraz zacinam druhy trimester, dufam ze sa aj budem uz citit lepsie, aby som dcerke stacila. Nie, agresivitu v nasom okoli nema kde vidiet. Nikdo nikoho nemlati, my s manzelom mame okrem partnerskeho aj v podstate velmi kamaratsky vztah. Aj si prejavujeme lasku navzajom aj voci malej, tak toto teda snad po nas kopiruje, lebo je ako som spominala aj velky mazlik. Ze napr. ked vidim a porovnam tie tzv. hodne, bezproblemove deti, tak tie si nedojdu pre pritulanie alebo pusu k rodicom ako moja dcerka. Ona aj dokonca aplikuje, ze ked uz niekoho pozname a ma ho rada, tak si pride pre mazlenie aj k dotycnej osobe.
Tu bojovu stranku, tuzbu po moci..neviem odkial cerpa ☹ Svokra mi sem tam spomenie, ze aj jej dcera/moja svagrova bola taka. Ale my sa s nou nestretavame, a ked uz, tak svagrova sa pred nami snazi byt hodnou tetou.
@berenika39 aj ja som chvilu uvazovala, ze to mozno prameni z nejakej vnutornej neistoty.. ale ten utok na toho mladeho roma bol planovany, proste chcela jeho kolo.. hotovo.bodka. vobec nerozmysla nad dosledkom svojich cinov, ze raz fakt "dostane cez drzku". Aj utok na tu staru pani bol cieleny, to sme totiz boli na jednom mieste kde sa ona blbne, vylieza na zabradlie, a ju nastvalo to, ze tie pani idu okolo "jej teritoria"
Fakt na nej normalne vidim, ze sa vidi ako majitelkou celeho sveta ..aj minule v zoo, miluje zvierata, ale ona 90 percent casu stravila tym, ze kopala do ludi, odtahovala ich od kleci, "zakazovala" aby sa divali na zvierata. nieco strasne.

asi fakt mam doma maleho tyrana ☹ docitavam akurat tu knizku, a dost veci sedi. Ze proste bojuje kolkokrat za veci, aj za cenu vlastnych strat. A premyslam, kde som spravila chybu pri vychove..alebo co.. pristupovali sme k nej rabr sposobom, nikdy som ju nezbila, nehresila ked napr. zacala obajovat svet, ze je furt spinava atd. Ako som videla u inych mamin, respektujem ze je velmi zvedava a fyzicky zdatna.. Dojcena bola na poziadanie.. proste fakt neviem, preco sa tak chova... ano, teraz jej uz sem tam supnem, ked mna/alebo niekoho druheo/ atakuje a atakuje, donekonecna..ignoruje vysvetlenia, smeje sa potom vylozene do ksichtu. Tak zopakujem voci nej posledny pohyb/atak co spravi, ked napr. stipe, tak ju stipnem presne na tom istom mieste, nech teda pociti, ze co to je fyzicka bolest, ked niekoho takto zranuje, ked slovne nam neveri. Vtedy prestane, a ide si chytro pre pomazlenie. Je to hnusne, viem, samej je mi z toho zle 😔 ☹ , ale predsa to nemozem nechat tak, ked slovne vysvetlenia ignoruje. Viete to nie je o tom, ze my sme ju mlatili ako prvi, a teraz sa nam to vracia.

proste bojim sa, aby to podobne nedopadlo aj s druhym dietatom..aby som sa vyvarovala podobnych situacii

este som zabudla, ked vas citam, ze ako to funguje medzi vami a vasmi detmi, napr. pri rieseni nejakeho amoku.. ze hovorite dietatu, ako mu rozumite, ze sa hneva, ze nech si buchne do niecoho atd. Ze vam to proste funguje.. u nas proste nie, ona sa na mna pozrie stylom: "to si robis, mamo, srandu, ja mam vztek teraz a na teba a teba zmlatim a nie nejake trapne nahrady"

inak spolupraca s nou funguje, vie chodit cez cestu, respektuje nebezpecie aut, uprace si po sebe hracky, sa teraz naucila, strasne rada pomaha v zahrade..
ale nedajboze ju prepadne "mocensky pocit", to je ohen na streche

prom
18. srp 2011

@blandik suhlasim s eveluskou, to ze ti to tak prizna, to vam aspon vyjasnuje situaciu, nemusis spekulovat o pricinach.

eveluska
18. srp 2011

@prom tak gratuluju k uspesnymu prvnimu trimestru 🙂 ja nemyslela, ze by videla nekde v okoli vylozene nasili, spis i nejakou potlacovanou agresivitu, boje o moc, napeti.... Ale tak z toho co jsi psala dal, to vypada trosku jako mala tyranka.... Ted se predem omlouvam, ze pisu o necem, s cim vlastne nemam jeste svoje zkusenosti, ze moje dite je jeste malicky, ale mam maly bratrance/sestrenky a vidim dost i na nich. ..... - Myslim, ze neni nezbytny diteti naplacat nebo vylozene zakazovat nejak hnusne, ale urcite je dulezity, aby dite nemohlo delat vsecko... jako napr. s tim zaspinenim apod. to chapu, to taky neresim, ale melo by byt obcas neco, co dite proste nemuze, neco, co nedostane apod. ... ne kvuli ty veci samotny, ale aby se naucilo, ze nebude vzdycky vsecko jenom po jejim.... treba pres vasi laskyplnou vychovu dospela k nazoru, ze se svet toci okolo ni, ze zviratka v zoo jsou tam jen pro ni, ulice jen pro ni.... a tezce nese, ze tam je i nekdo jinej a je presvedcena, ze ma vlastne plny pravo ty lidi vyhodit, sebrat jim kolo, prastit je.... atp. a je z toho uplne vedle, ze to nezabira, ze tam lidi furt jsou apod. .... Zkuste ji nejak nastavit nejaky hranice, zkusit ji doma neco zakazat nebo neco ji nedat, na co je zvykla.... bude soptit, ale srovna se s tim a melo by ji to pak pomoct se vyrovnavat i s jinejma "prikorima" jako jsou napr. ostatni nezadouci navstevnici zoo 😀 Drzim palce a preju pohodovy tehotenstvi 🙂

ludmilabb
18. srp 2011

@prom mate proste obdobie vzdoru, mne Sofia robila a tiez robi podobne veci, napr ideme po chodniku oproti ide nejaky cudzi muz, zena...Sofia zacne kricat, nie, nieee cakat, rozhadzuje rukami lebo nechce aby ten clovek okolo nas presiel alebo opacne ked nas niekto predbieha, nikto nemoze hladkat nasho psa vonku ani sa s nim hrat, hned jaci, nedajboh chyti lopticku a hodi mu ju, vsetko musi robit sama, vyzliect, obliect nevadi ze to nevie, chce zapalovat svetlo, privolavat vytah, vsetko s mojou asistenciou kedze ju musim dvihat nedajboh aby som jej povedala ze to nejde, ze je mala raz sa jej to povolilo a teraz to tak musi byt stale, ma robotu, je to jej robota a nikto ju nemoze spravit v jej pritomnosti...dnes sa nam tiez stala taka vec boli sme v restike, bol tam detsky kutik, prisadol si ku nej mladsi chlapcek, hrali sa spolu, otocila som sa a zrazu maly obrovsky plac a ja ze Sofia ty si nieco spravila a ona ze chlapcek place a ja ale preco place co sa stalo? a ona ze ho uhryzla do ruky, tak som jej povedala ze teraz chlapcek place, boli ho to, ze to sa nerobi (negacia ja viem 😒 ) a nech mu ide povedat prepac, tak ho sama od seba chcela okrem sopravedlnenia pohladkat ten chudak dostal paniku ze mu ide zase zle spravit no a to mame na kazdodennom poriadku, maleho tyrana som necitala mozno by to bolo pre mna prinosne citanie

prom
19. srp 2011

@eveluska dakujem 🙂
ano, asi fakt ma pocit, ze je majitelkou sveta..akoze, vidim, ze uz rozumie tomu, ze tomu tak nie je, ale jej akutny pocit jej asi vzdycky zaveli, aby zabojovala.
Inak ona doma ma hranice, nedostane vzdycky vsetko, co len chce. A to aj respektuje, ano, niekedy sa hodi od zurivosti potom na zem, ale po chvilke je klud, lebo vie, ze tym nic nedosiahne, takze fajn.
Aj hracky uz vie vratit druhemu dietatu, ked treba..
myslim, ze to je jej vnutornym temperamentom, ze s nim stale nevie zachadzat
@ludmilabb aj ja tak dufam, ze to je tak..ze vzdor...ale uz od jedneho roka??? zacalo to ako zacala samostatne chodit. I ked aj ako babo bola srandovna .. napr. ona nebola ziadne uplakane babo, zeby vyzadovalo nosenie, skakanie na lopte.. Uz v prvych dnoch mala vyraz dospeleho cloveka, kolkokrat sa nakukujuce zenske do kocika normalne zlakli..ze mali pocit, ze im vidi na hriechy az do 3 kolena. A ked boli tetky fest doterne takym sposobom, ze aby sa usmiala..tak mala nezacala plakat ako druhe miminka, ale hodila ksicht ze "co cumis babo" 🙂
uz vtedy som tusila, ze bude asi svojska povaha 😀 😒

eveluska
19. srp 2011

@prom tak to je dobre, ze doma to funguje, tak to je na dobry ceste, asi ma proste tu "destkou pubertu" a prejde to 🙂

blandik
19. srp 2011

@eveluska - problém je v tom, že batolata i předškoláci jsou skutečně egocentrici v tom smyslu, že věří, že věci kolem nich tam jsou kvůli nim - třeba mají pocit, že když to budou dokola povídat, tak se to stane, nebo nedokáží pochopit, že nevíme, co chtějí říct - nedokáží pochopit, že to co věcí oni nevíme my....Já souhlasím, že hranice ano - ano záleží jak se vymezují - dost dlouho mi trvalo než jsem pochopila jak na ně - a pomohla mi moc fem. Osobně se snažím, aby nebyly žádné zákazy typu - Ne, a hotovo. Už jsem řekla. Ale abych řekla, proč Ne. Nemůžeš to mít, protože to má te'd druhý chlapeček. Je to jeho a on si o tom rozhoduje. Můžeš se ho zeptat. Tím se dává dítěti návod ke světu, jak se může zeptat a proč zrovna něco nemůže mít.....A ono to pak může aplikovat na další případy v budoucnu, holý zákaz jen pro zákaz dítěti nic nedává, jen to, že se poslouchá autorita a jde vlastně o lámání jeho vůle. Neříkám - kolik "hranic" si člověk nastaví, to je každého věc - někdo jich má více, někdo méně, ale mylsím, že by vždy měly být doprovozeny logickým důvodem...Nedochází pak ke zbytečnému tabuizování věcí kolem.
@prom - u vás se mi zdá jako cesta možná toto - jak něco takového provede - plánovaný útok za cílem se něčeho zmocnit- tak ji neodsoudit, ale pochopit - chápu, moc jsi chtěla to kolo. To kolo je chlapečka. Když si ho chceš půjčit, můžeš se ho zeptat: můžu si půjčit tvoje kolo? - jakoby ji pochopit a pak ji dát info, co a jak a taky návod, jak danou situaci může příště řešit jinak. Bude to chtít asi čas. Ale snažila bych se vyvarovat se toho, aby jsi ji nějak kárala a odsuzovala za to, co dělá...chce to ale dávat jasný návod na to, co může příště udělat jinak. Tak snad to pomůže, ale určitě to bude na déle.

blandik
19. srp 2011

@ludmilabb - co vím, tak ty věci, kdy děti chtějí mačkat výtah, otvírat auto, odemykat a když to tak není, tak ječí jako najaté...myslím, že to souvisí i s pořádkumilovností - ony potřebují systém v životě a je to jejich "práce", ony se podle toho orientují v daném dni...U nás to bylo taky tak a jak nebylo, tak scéna na dlouho...Ale pomohlo mi Montessori, že títmto se vyvíjí smysl pro řád a následně tedy smysl pro pořádek.

prom
19. srp 2011

@blandik absolutny suhlas..tato rada ale u nej funguje len v pripade znamych priatelov. Ked chce pozicat hracku od kamaratky tak sa uz naucila, ze s tym musi suhlasit najprv kamaratka..a ziadne nasilie, hadzanie o zem jej nepomoze ..to uz vcelku chape, aj ked to trvalo..co je vsak pochopitelne.Za to ma milo prekvapila, ze potom hracku vie aj v klude vratit naspat, aj na miesto, kde ju nasla..ze si vie upratat po sebe. Samozrejme, ze vdaka RABR vysvetleniu, ze ked hracku si neulozi, tak sa moze stratit, uz ju nenajdeme alebo sa moze rozbit a pojde do kosa. 😉 a vyznam kosa chape vynikajuco, lebo rada pomaha, ked moze hodit nepotrebne veci do kosa

ale v pripade cudzich ludi to nechape..to vysvetlenie.

A zasa je mi to blbe priznat, a vy urcite so mnou nebudete suhlasit, ale mozno ona fakt potrebuje lekciu od opacnej strany. Nemyslim tym odo mna. Ale taku realnu protireakciu - ze ked napadne ine dieta, tak ono jej to moze vratit, co sa teda stava v minimalnom pripade. Ze si len tak skusa mantinely ako daleko moze zajst, ako maly tyran. Nejake moje vysvetlenie su jej sum a fuk. Proste ako to funguje v prirode. Je o tom pisane aj v "malom tyranovi", nieco v zmysle.. "mladatko musi vediet respektovat najblizsich aj ostatne okolie"

blandik
19. srp 2011

@prom - já jsem tu knížku nečetla, ale docela mě zajímá, chystám se na ni. Já souhlasím, že potřebuje vidět protiakci u okolí. Myslím, že je báječné, že to chápe u blízkého okolí, na její věk fakt dobré, jde jen o to, že jetšě není tak jistá/zvyklá na cizí, vzdálenější okolí...takže se mi pořád zdá, že to jen chce čas, aby se to naučila i pro cizí lidi...U nás třeba začaly velmi dobře fungovat dohody po 25M, myslím, že i u vás začne tohle více fungovat...Já bych asi zatím stále jen vysvětlovala (max 1-2 věty), když by jsi viděla, že hrozí nějaká potenciální situace útoku, tak bych zkusila ji předem říct - tam je chlapeček, má kolo, ale to je jeho kolo....Děti jinak význam půjčit začínají chápat tuším až před třetím rokem:o)...a kdyby to nešlo, dá se udělat i to /(ale do toho bych šla později, až bude starší), že jak zaútočí, tak ji brát pryč stranou, tam vysvětlit.

prom
19. srp 2011

@blandik zasa suhlas, tiez myslim, ze asi musi do toho asi vekom dozriet..postupne..ked uz to akotak zvlada u blizkeho okolia.
S tym upozornovanim dopredu.. jj, to je gud riesenie, ktore robim a funguje vynikajuco nielen v tychto situaciach... Len tu prave niekedy neviem a tapem, ze ci ju zbytocne k niecomu nevyburcujem, lebo je v tomto nevyspytatelna a potom to mozno spravi schvalne. Vies jak 😉

eveluska
19. srp 2011

@blandik jj, souhlasim, taky nemam rada jen holy prikazy a "protoze jsem to rekla" si dodneska pamatuju z detstvi, jak jsem to nesnasela a akorat tim vic vzdorovala 😝 Urcite vzdy vysvetlit, ja uz ted mu rikam napr. ze nektere knizky nemuze tahat z knihovny, protoze jsou tatinka a ze tady vedle jsou jeho a zda se mi, ze tak nejak to chape uz i ted ve svym pidiveku, ale zkousi to porad 🙂 jakoby si chtel overit, jestli to fakt plati, nebo to je promenlivy... Na druhou stranu ale chci, aby me dite v pripade potreby poslechlo i bez vysvetlovani hned - napr. na ulici, kdyz se sape na psa apod., ale pak v klidu taky vysvetlit.

eveluska
19. srp 2011

@prom u nas takhle protireakce docela zafungovala u psa, porad mu rikame (teda spis ukazujem 🙂 ), ze ma delat mala, ze ji nesmi tahat, trhat chlupy, stipat, lamat nozicky apod. ... a on zkousi a zkousi.... je to fenka, takze byla fakt hodne trpeliva, vrcela, pak jen ohnani, pak takovyto nastipnuti, vetsi a vetsi, ale on z toho mel furt jen srandu, jeste se mu to libilo a tim vic ji tahal, pak se jednou dozrala a ohnala se po nem tak, ze mel fakt malej otisk zubu, rev, ale rikam mu, ze si za to muze sam, ze pejska to bolelo, kdyz videl, ze psa nevyhubuju a nebrala jsem ho hned, tak zacal jakoby trucovat a pak prilezl bliz, tak jsem ho vzala na ponuchnani a jeste mu to vysvetlovala a pak jsme delali pejskovi mala a myslim, ze to byla pro nej fakt dobra lekce..... Ale zas s tim, ze nekdo dite prasti nebo stipne, kdyz ono stipe jeho, tak s tim rozhodne nesouhlasim, rodic ma byt v tomhle nad veci, ale ostatni deti, zviratka... to je myslim ok, kdyz si to takhle "vyridej" sami

klementina
20. srp 2011

caute, ja som docitala jak mluvit, aby deti poslouchali, ale teda viacej sa mi paci RaBR, niektore veci su tam moc jednoduche, a take tie priklady v podobe dialogov ma vcelku znervoznovali, lebo zase az take jednoduche ako sa to oni snazia prezentovat nie je.
napr. mala chce hrozne kupit ziveho psika, tak pouzivam tu metodu ake by to bolo, keby sme ho fakt mali, tak o tom kecame, chvilu to zabera, ale vzdy to skonci tym, ze toho psika chce. nerobi sice ziadne sceny, ale nezabudne mi to kazdy den pripomenut.
boli sme teraz tri tyzdne v kupeloch s malou a mojou mamou, bolo super, mala to zvladla vynikajuco az na to, ze ked som isla na proceduru a vsetko jej predtym vysvetlila, ze sa idem liecit, ze sa parkrat smykne na smykacke, alebo nieco ine a som spat, tak ako som odchadzala vzdy spustila hrozny rev. mama uz bola z toho nervozna, ze bude lepsie ked sa vytratim bez toho, aby som jej nieco hovorila, tak som sa vytratila parkrat a vtedy vobec neplakala, ze ked zbadala, ze tam nie som, len sa opytala kde som, mama jej povedala, ze na procedure, ze sa vratim, tak to neriesila.
ja som si vsak myslim, ze to nie je moc ferove voci dietatu odist len tak, lenze v nasom pripade to zjavne moc nefunguje, mam fakt dost obavy ako to bude so skolkou. vy ako riesite odchody od deti?

blandik
20. srp 2011

@eveluska - koukala jsem, jak máš staré dítě. Co si pamatuji u našeho, tak v té době nějaké to "radikální NE" a jednoduché proč - křehké, spolu...funguovalo. Ale později, kolem toho 1,5 roku příjde skutečný vzdor a to pak děti dělají to, co nesmí z jiného důvodu..pak už takové to NE je jako červená na býka...Jinak k tomu - že je nutné, aby dítě v nebezpečných situacích poslechlo - mám právě zkušenost, že když se zákazy šetří, tak právě dítě stojí jako přibité, když se použíjí...Hodně pomáhá se na to, co dítě dívá z toho pohledu, že co se to potřebuje zrovna "naučit" - a uzpůsobit mu podmínky na bezpečné a neohrožující, nebo stanovit hranici - spolu /spolu zapínat rádio, počítač, pračku.../ - dítě ví, že to bude, bude to v době, kdy je to potřeba a člověk celkem pak eliminuje to, že dtíě stojí u lampy a bliká hodinu...

denisocka
20. srp 2011

prosim vas,da sa tato kniha niekde stiahnut ? ak ano, napíšte mi prosim do IP

prsky
20. srp 2011

@denisocka priatel ulozto.sk

prom
21. srp 2011

@klementina s tymi odchodmi od dietata to mame u nas to iste. Zacalo to pred par mesiacmi, dovtedy uplne v pohode. Asi to suvisi s jejich vyvinom, uvedomovanim si fixacie na mamu, moznost rozhodovat. Moja dcera robi to iste, tesi sa na babku, deda..kohokolvek..ked pridu, tak zacnu nenormalne sceny, rev za mnou..ale ktore hned skoncia za brankou, a je z nej zase tajtrlik, ktory sa tesi von a uz vobec jej nechybam. Po navrate ma vyobjima, klasika. A tiez, ked zmiznem nenapadne, tak sa potom len spyta, ze kde som.. povedia jej, ze som musela odist. Na to povie, ze OK.. a neriesi to. Presne ako u vAs. Ako aj mne to drasa srdce, tie jej zachvaty, nechapem..ale asi to tak proste citia a davaju to najavo.

Kamoska, co uci v skolke /podotykam velmi mila zena, ktora vychovava svoje 3 deti v podstate rabr myslenim/, tak mi povedala, ze to proste deti robia. Ze ano, v tej sekunde im je smutno za maminou a citia hnev, ze co si to mama dovoluje, ich nechat.. tak nam to davaju "vyzrat". V tom momente. Ze ked maminy zabuchnu dvera, tak sa dieta s usmevom rozleti za detmi, hrackami. Samozrejme su vynimky, kedy dieta je fakt tak fixovane na matku, ale tam uz su asi aj ine problemy.
Inak ona mala teraz taky zazitok, starsie dve dcerky boli na tabore. Vsetko super, len ta mladsia si tam nasla kamosku a akoby spolu "zavodili", ze ktore bude viac plakat za maminou. A potom teda telefonaty domov, ze ako jej je smutno. Kamoska/mamina/ mala dobru reakciu, neodbila ju vetou, ze ved si uz velka a nedramatizuj atd.. ale ju vzdy vypocula a zaverom navrhla, ze ok.. tatko nastartuje auto a pride po teba. V tej sekunde sa dcerka zarazila, uvedomila si dosledky svojho stazovania, ze vlastne aj pride o vsetku tu zabavu na tabore atd..Tak sa len chytro rozlucila, ze "papa mami, zajtra ti zavolam"
Ako urcite jej bolo smutno, to fakt, a potrebovala uistenie od maminy, ze ano, beru jej plac vazne ...ale zaroven dostala moznost rozhodnut.. ci je to tak akutne, ten smutok alebo nie.

klementina
21. srp 2011

@prom dakujem za reakciu. inak zvlastne, ze aj u vas to tak je. lebo co citam rady psychologov z mudrych knih, tak vsade pisu, ze s dietatom sa treba rozlucit a vysvetlit im dovod odchodu a predpokladany navrat, podla moznosti ich chapanie. ze vobec nie je spravne len tak zmiznut. ze v tom prvom pripade to lepsia zvladaju..
len neviem, preco to u nas nefunguje. 😒

prom
21. srp 2011

@klementina aj ja by som bola radsej, keby to u nas fungovalo ako podla mudrych knih. Ja sa tiez snazim jednat s dietatom narovinu, neklamem jej, neslubujem hory doly, len aby som niecoho dosiahla, a potom to nesplnim.

Neuvadzaju nahodou aj vek dietata?.. ze mozno starsie deti to lahsie pochopia, ze sa nedeje nic strasne, ze zas maminku uvidia.
Inak co poznam deti v okoli, tak nie sme jedini, takze neboj.. a ked tak rozmyslam, cim temperamentnejsie dieta, tym vacsi krik. Ze tie "pohodickove deti", co im das rohlik do ruky a vydrzia v kociku aj 2 hodiny sediet, tak take cirkus nerobia

ako som pisala, vzdycky to je peklo aj pre moje srdce, pocut ako robi cirkus, ale snazim sa ukludnit, ze su to fakt sceny iba predo mnou. Samozrejme bolo by ine, ak by celu dobu mimo mna bola uplakana, podrazdena, nebodaj spadla do depresii. Nic take sa nedeje, za brankou je hned klud a pocujem ako blaboce a aj po navrate je velmi vesela, aj z toho ze sa znova vidime, co je obojstranne 😉

berenika39
21. srp 2011

@prom petr si tímhle prošel prvních pár měsíců v jeslích (chodil jednou týdně od svých 2 let do skoro tří). Ráno vstávání, pohoda, cesta - super, šatna, ok, ale jamile jsme zazvonili na tetu, otevřela dveře - pláč. Neumělijsme to "rozloučení", jen ten bezprostřední okamžik, kdy odejdu a on taky, každý jinam. Vždycky jsem zůstala v šatně, po pěti deseti minutách mi přišla teta říct, že si v klidu hraje, že můžu být v klidu. Odpo byl veselý, vyprávěl, měl to tam rád, šlo jen to loučení. Je to tak jak píšeš.
Jinak tety to tam dělaly tak, že když díě plakalo, hned ho vzaly ke stolku a šly spolu kreslit maminku, jak je v práci, co dělá a tak. Nebo mi radily dát mu fotku do kapsy, ale mě to přišlo, že by se tím pak moc "zabýval", nakonec jsme to nepotřebovali.
Ted petr bude chodit do školky, denně, a mě je z toho ouvej,ale tak to je, život 😒 .

prom
22. srp 2011

@berenika39 tiez mam pocit, ze fotka by mohla este viac uskodit ako pomoct. To kreslenie je naopak bezva napad, lebo akoze nenuti dieta zabudnut na maminku, ale pomocou cinnosti kreslenia sa moze od lutosti nenapadne vzdialit.

inak uz som docitala aj toho "maleho tyrana" od Prokopovej. Takze znova konstatujem, ze sa oplati precitat. Je tam uz teda viac aj odbornych usekov, ale aj popis jednotlivych situacii, ku ktorym sa autorka vo finale knihy vracia, ponuka riesenie, resp. este lepsie - ponuka rady vo forme prevencie, ze aby vobec k takym situaciam, kedy dieta tyranizuje cele okolie, vobec nedochadzalo. Su tam uvedene problemy s jedlom, spankom az v podstate sikanou rodicov.
Je tam aj popisana technika objatia. Ale tu asi treba zacat praktizovat pod odbornym vedenim terapeuta. Ja sa priznam, tak vo chvili amoku svojej dcery si tiez netrufam ju pevne objimat. Radsej pockam az svoj hnev vyplavi von a potom si pride ku mne pre pritulenie sama. A co si teraz uvedomujem, tak dcerka miluje ked po spanku, hlavne ked sa horsie zobudi, tak ju objimam a kyveme sa v objati z boku na boku. Ako male miminko ...ze vlastne stale potrebuje taky jemny prechod zo spankovej necinnosti k nastartovaniu svojich raketovych pohonov. A je to vlastne velmi prijemne aj pre mna, ta pritulnost. Ze to teraz mame namiesto dojcenia 🙂

berenika39
22. srp 2011

@prom věř tomu, nebo ne, ale petr dodnes denně po spaní odpoledne potřebuje (my tomu tak říkáme) dopéct 😉 . Vyleze, najde si mě, sedne si na klín, položí si hlavu ke mně na rameno a chvíli ho houpu, mazlím. Je to rituál, který má od malinka, je jedno, kde jsme, kde spí, ale tuhle chvilku prostě potřebuje. Pak se rozkouká a funguje vesele dál. A taky to miluju, jak po spaní voní, jak se přitulí......

prom
22. srp 2011

@berenika39 tak tak, dobre rozumiem 🙂 ved kazdy sa rad mazli..
a to prave Prokopova pise, ze objimanie v hupavom pohybe je velmi prirodzena vec, ze to robia maminky v indii, "primitivnych kulturach" atd.. ako prvu vec pri ukludneni dietata. A spomina, ze to len zapadna civizilizacia akokeby zabudala na taketo jednoduche triky.. tu sa hned pcha cumel do pusy, flasa .. a tusim ze Nemky /snad nekecam/ tak tie zoberu dieta do narucia, ale drzia ho staticky, bez toho hupaveho pohybu.

zelmirka1
22. srp 2011

@berenika39 presne to iste robime s Miskom, ked sa vyspinka pride ku mne a chvilu sa mojkame, je to neskutocne zlate, milujem to ako vonia a tuli sa a nedam si to vziat za nic na svete 😀, robime to aj rano ked sa zobudi tak sa valame a tulime a blbneme v posteli. Ja sa prave bojim ked pride chvila ze uz nebude chciet 😀