Respektovat a být respektován. Líbí se vám tato kniha?

sarkabrezen
24. únor 2009

Většinu lidí, co znám, co se setkali s touto knihou nebo seminářem manželů Kopřivových, jejich principy nadchli. I pro mně bylo jejich objevení osvícením a přesně tím pravým... Jenže - přečíst knihu je jedna věc a každodenní realita věc druhá. 😒 Výchova je nesmírně těžká, zvláště když jsme sami vyrůstali v "typicky české výchově" a máme ji tak v sobě i podvědomě. Člověk se pořád přesvědčuje, že se bude chovat ke svým dětem jinak... a pak najednou s údivem a úděsem zjistí, že z něj vycházejí přesně ty samé věty, které slýchával jako malý... že jsou to jen pokyny, příkazy, rozkazy, křik... Nervy v kýblu a přitom dítě stále neposlouchá a co víc, je to čímdál horší... 😨

Převést principy RaR do praxe je těžké, hlavně ze začátku, je třeba toho v sobě hodně překopat... ale já věřím, že se to bohatě vyplatí, proto jsem rozhodnuta se s tím poprat. 😎 Vím, že RaR má i tady na Koníkovi spoustu příznivkyň, proto bych chtěla založit prostřednictvím téhle diskuse takový malý klubík 😵 , ve kterém si můžem pomáhat s různýma situacema, jak je řešit, povzbuzovat se, sdělovat si co pomáhá a co ne... a tak 🙂

berenika39
10. pro 2010

@sussanah jj, teď se s tím taky zabývám. petrovi to venku "klouže", není mu příjemné, jak je namrzlo, tvrdý povrch a jemu se na tom špatně chodí....dojdeme do obchodu, cca 20min a hlásí. domůůůůůů (jako ten E.T. go home....E.T.chce domů.... 😀 😀 😀 .) Je mu prostě venku nepříjemně, když byl čerstvý nový sníh, byl spokojený, ale ted ne. Tak ho fakt nechám, jdem domů a třeba jsme venku 3x za den 20 minut, ale snažím se to respektovat, že se mu venku nelíbí - mě ostatně taky moc ne, rozumím mu 😀
Jinak pokud potřebuji do městečka něco zařídit, nakoupit, prostě mu řeknu, co všechno je třeba, co venku podnikneme, najdu něco, co ho bude bavit (bagry na náměstí, jak vyměnujíj potrubí) a absolvujeme výlet tak, jak je nutné. Ale pokud se jedná o procházku kolem domu, je to na něm.

lindulak
10. pro 2010

@blandik to s tou asertivitou si velmi pekne a presne napisala 🙂 mi to pripomenulo moj vztah s mamou, my sme mali vzdy taky partnersky vztah, ze som mohla slobodne povedat svoj nazor, dokonca aj kritizovat ju - z coho islo napr. mojho otcima trafit slak, ze "kura sliepku poucuje" 😀

a este by som chcela - mne sa zdala vychova - teda taky prirodzeny vztahovy sposob daleko lahsi, ked bola mala mensia.... to nejak prirodzene islo tak, ze sme na nu vzdy reagovali pekne s citom, hned. ale teraz je to tazsie ovela, cim je starsia, lebo uz ma svoju volu, ego a to sa presadzuje, aj ked su to hluposti niekedy 😀 ale to je asi prirodzene, to len tak som si potazkala...

a este by ma zaujimalo, ze ako napr. by ste riesili - ze mala nechce pit. keby som to nechala na nu, tak si pyta pit mozno 1-2krat za den a samozrejme pred spanim, ked ma spat a vymysla 🙂 clovek by si myslel, ze nechaj to na nu, ked bude smadna sa napije, lenze ona potom, ked na nu netlacim, ide cikat napr. 4krat denne, co si mysilm, je fakt malo, nie? napr. sa vycika vecer o 6ej a rano, ked vstane, jej netreba cikat, az napr. o 10ej. To sa mi teda zda nenormalne... tak ju snazim nejak pozitivne motivovat, aj hrou a tak. sladim caj medom, co som nerobila predtym. a zas, ked bola mladsia, dala sa lahsie oblbnut fintami a hrou, ako teraz.

sussanah
10. pro 2010

@lindulak jj taky myslim, ze cim je dite starsi, tim je to mnohem horsi, resp. slozitejsi. To si porad rikam ted, kdyz mam pocit, ze to nejak nedavam, tak si rikam, ze to jsou porad prd problemy, co mame, ze bude hur. Ono je to jen ze zcatku sok, ze z toho miminecka je najednou chodici dite, co kdyz neco chce, tak to da poradne najevo 😀 S tim pitim teda fakt tezko rict, snad jen jedine stale nabizet a nabizet a nabizet. Do krku ji to stejne nenalejes, ona holt bude muset chtit 😒

blandik
10. pro 2010

@berenika39 -taky tak...když to má nějakou důležitost, tak se nám nestává, že bychom měli problém se tam dostat a vyřídit...když je to jen tak, tak občas prostě nechce...A děkuji za tip na knížku, koukala jsem na netu...mám knížkománií - jen nám Miška musí dorůst, protože už mě berou knížky tak 6+ :o)
A jak jesle, jak se vám daří?

berenika39
10. pro 2010

@lindulak já kdybych měla nechat na petrovi, kdy chce pít, už je z něj sušenka. tohle je naše třináctá komnata. fakt. je asi velbloud. ale nechci to zlehčovat, jakmile má tmavší moč a jde na malou po delších časech, mám nervy. sám si pití ńevezme nikdy, jen - přesně jak píšeš - před spaním jako zástupný problém.-))). Pije jen čistou vodu nebo čaj, a jediiné, co ho ted trochu baví, je nalít do hrnku jen tak trochu, on to zvládne vypít celé a je "krááál"....to dělám desetkrát za den....plus pochopil, že když se vyčůrá, měl by se napít, aby zase bylo příště co čůrat...no divadlo je to, ale já se taky bojím....hodně polévkujeme, ovoce mixuju ve velkém, do brkaše mléko.....nějak si myslím, že respekt tady v tom případě není dobrá cesta...nebo jak jinak to řešit????

berenika39
10. pro 2010

@blandik děkuji za optání, jesličky se staly opravdu v pohodě součásti petrova světa chodí jednou týdně, na celý den, já do práce a funguje to. doma se plácáme v takových ne příliš závažných virozách, předáváme si to z jednoho na druhého, tak je to ted v zimě nepříjemné. jen bohužel mám trápením se svým tatínkem, ani jsem ted neměla čas ani náladu na net, všechno šlo stranou....obyčejná žlučníková kolika ho dovedla na hranici života, infekce v krvi, všechno špatně, momentálně je na metabolické jednotce a všechny životní funkce obstarávají přístroje a my nevíme dne ani hodiny, co bude. stav je podle lékařů kritický, mamča je hromádka neštěstí, Vánoce na krku a vůbec...nechci tu šřit pesimismus, k tomu mám sama osobně daleko, ale tak nějak se to všechno .......
sotva si vás občas dočtu, jen nakukuju🙂)))

lindulak
10. pro 2010

@berenika39 no tak to som rada, ze ma este niekto podobne problemy - presne ako by si o malej pisala 🙂 tiez jej hovorim, ze napi sa teraz, aby mala co cikulka cikat 😀 a napi sa tak, ako dievcatko od susedov - to pije vseko a vela a sama od seba - ticha zavist. tiez varim polievky kazdy den. najvacsi problem mam, ked ide do skolky, to rano nevypije ani ten caj, co inak hej. asi jej zacnem davat na ranajky polievku a tak chlebik alebo jogurt. ona rada papa, tak mozno to je cesta... lebo v skolke sa jej doprosovat nebudu, ponuknu a ked nechce tak neva. a ona si nevypyta ako ine deti.

blandik
10. pro 2010

@lindulak - s tím pitím - malý taky málo pije, ale nám zatím zabírá - že ho najendou někde odchytím s hrnkem a řeknu mu občerstvení... a on si cucne...ale malý je menší, tak nevím, jak u vás...možná už ji říct více, jak to je - ledviny a podobně a taky se asi napít společně, aby viděla, že piješ taky...

To je moc fajn, že jste měly takový přímý vztah s maminkou - máš asi z čeho čerpat. Já jsem měla taky hezký - všechno bylo moc fajn - milý, jemný přístup, hodně vysvětlování...tak možná i proto nyní hledám podobné cesty, ale mám ráda info - pomáhá mi to v rozhodování, dělání si názoru...tak asi proto se jen nespoléhám na to, co se mi osobně dostalo...

Mě se na tom přístupu líbí to, že vidím na našem malém, že je takový přímý ve svém jednání, autentický...Ale souhlasím, s věkem je to někdy těžší, vůle je silnější...takže si myslím, že ono se to opravdu postupně vyvíjí - ta míra přenechání zodpovědnosti, nechání rozhodnutí na dítěti na základě informace...A přesně souhlasím - když byl malinký, tak tento přístup vedl k tomu, že celá komunikace byla taková miloučká, malý opravdu reagoval - bylo to plné citu...poslendí dobou se to mění - z jeho strany je to ostřejší...ale na druhé straně opravdu nemám pocit, že by se něco bál naznačit nebo že by si hledal cesty, jak něčeho dosáhnout....vůle se prosazuje, ale ta vůle je rovná.

berenika39
10. pro 2010

@lindulak jj, petr taky v jesličkách podle mě pije jen jako, napije se, ale objem je tak nulanula.....a i ty sousedy máme společné, kamarádky stejně starý syn pije ještě z kojenecké láhve, ale vypije jich cca sedm za den, musí mít na noc plínky, jinak by se okamžitě počůral, pije a pije jak duha. a petr nic. jo, jsem z toho nervozní.

blandik
10. pro 2010

@berenika39 - to je mi moc líto, že máte těžké období. Držím palce, a't je tatínkovi dobře, a't se uzdraví...strach o blízkého a bezmoc je hrozná. Hodně sil přeji a jestli se dá nějak virtuálně poslat, tak posílám plné doušky.

Tak jesličky jsou v pohodě, to je dobrá zpráva...začínám se pomalu ohlížet po nějaké školce od podzimu...Dneska jsem na jednu volala, je to alternativní školka, a přesto státní ... paní byla odměřená...když ale slyšela, že nám jde o principy, které tam zastávají, tak obrátila, vzala si číslo, jméno a že se těší na zápis...tak mám z toho hezký pocit...měla bych to kousek od práce, ale pro malého by to znamenalo dojíždět denně 25km jedním směrem..

blandik
10. pro 2010

@berenika39 - sedm kojeneckých láhví? Tak to je scifi. U nás tak s bídou jednu, kdybych to měla měřit na láhve kojenecké..Občas trošku cucne z hrnečku, když se daří tak vypije tak 0,5 dcl...V zimě se obecně pije méně, tak snad s jarem a teplem to bude lepší...U nás pořád pije ráno a večer mlíko - to mu dá 0,5 litru - sice se to už nedá počítat postupně za pití, ale za jídlo...ale tekutina to pořád je ...ale přes den má tu moč tmavší, to je fakt....Uf.

berenika39
10. pro 2010

@blandik jezdíme s petrem do jesliček a budeme jezdit i do školky - k mé práci - ráno 35km a odpo taky. měla jsem z toho strach, ale můžu tě ubezpečit, že nakonec je to fajn strávený čas, cca 45 minut, hodně si povídáme, co vidíme kolem, sleduje věci, co se opakují každý den (městský policajt na přechodu u školy, popleáři v ulici u školky), hlídá se mnou semafory, má zmáknuté bilboardy, které ho zaujaly (paní hajá, paní bude koupat....cestovní kancelář s nabídkou zájezdů k moři), vždycky si vezmem s sebou krabičku s něčím dobrým k snědku a mlsáme po cestě, pouštíme si písničky a pohádky....fakt, je to zváštní, ale ta cesta se dá"užít", jen my dva, nic nás neruší.
snažím se na všem najít to pozitivní. prostě bydlíme za městem, věděla jsem, že budu dojíždět, tak to beru.

bubelko
10. pro 2010

@lindulak @berenika39 tak aby ste v tom neboli same - ja dodnes lukasa nahanam pit. lukas je schopny tiez cely den nepit. 😖 a zvlast ked je chory a mal by pit o to viac, tak je to len a len: pod sa napit. snazim sa mu to vysvetlit, ze ked nebude pit, tak budeme musiet k doktorovi, ale akosi to nezabera. a to moze aj dzus - riedeny sice vodou - na ranajky a k obedu. teraz nam pomohla zmena flase - dala som mu taku sportovu a ta sa mu paci, tak sa chodi napit castejsie - ale tiez ziadne terno. 😖 nastastie u jonasa nie je zatial problem - necham mu flasu na stole a on si pride a napije sa. neviem, ci to suvisi, ale jonasovi som zacala vodu na zapitie ponukat skor ako lukasovi, hned pri zavedeni prikrmov, u lukasa som zacala az ked som prestala kojit.

@berenika39 je mi luto, ze je otec takto vazne chory. drzim palce.

fem
10. pro 2010

ahojte respektujuce maminky 🙂 , vy ste opat popisali...tesim sa
tak len mi napadlo vseobecne, ze uz par krat sa opakuje to iste s tzv. vysvetlovanim...
vysvetlovanie by skutocne nemalo trvat dlhy cas, lebo potom moze ist o natlak, skor o manipulaciu...vlastne v tom zmysle, ak riesime kriticku situaciu, tak privela slov moze v nas spustit uplne zbytocne reakcie, kedy vlastne sklzavame do polohy uz kritiky dietata, problematizacie situacie, zbytocne rozvadzanie...
ja za tzv. vysvetlovanie povazujem udanie neutralneho infa, alebo jedneho dovodu, popr. primerane veku (napr. oblecieme sa lebo ideme von...vonku je nieco, pekne, co ma dieta rado, napr. stromceky...takze v kritickej situacii opakujem len jeden jediny jednoliaty dovod...nesnazim sa to nejako rozvadzat...) podanie infa ci dovodu, treba skutocne robit trpezlivo a s porozumenim...dietatu necham cas, popr. uputam pozornost, a opat udanie toho isteho dovodu...ideme von, musime sa obliect
preco? dieta naozaj niekedy zabudne, o co vlastne ide, hlavne ak je v hre alebo uteka niekde za hrou a uputa sa niecim inym...
dalsia veci je, ze je treba odlisovat tzv. vzdor, frustraciu a zacyklenie...v akom kontexte kriticka situacia vznikla, cize aky ma charakter
vzdor sa objavuje kedykolvek, na akukolvek cinnost...ma najradsej cinnosti, kde maminka presadzuje viac svoju volu... dieta si povie nie a ide za svojim..bez nejakych zvlastnych emocii...pokial mamicka netlaci tak tam ani neprichadza nejaka emocna labilita zo strany dietata ani jej prejavy, je to skor vola o sebe, ktora sa chce presadit, lebo ma na praci nieco dolezitejsie
frustracia zvacsa vychadza z emocneho nepokoja, z nedostku rytmu, spanku, primnoho novych situacii, zazitkov a pod...
dieta je skor nestastne a nevôla k nejakej cinnosti je skor volanim o pomoc...je to skor o tom ..bud so mnou , nic odo mna nechci, som unaveny, prestimulovany...skor ma čičikaj...trosku pockaj, kym sa ukludnim a ja s radostou budem v tvojom objati... tu je treba opatrne...v tychto situaciach ani nerozvadzam, ani nepodavam nejake info...skor artikulujem porozumenie, cakam len na chvilu, kedy mi dieta dovoli blizsi kontakt...aby som mu mohla pomoct
najhorsie je zacyklenie...to su opakovane situacie...stale tie iste..vzdy kazdy den...
tam je uz problem...to uz nie je jednoduchy vzdor...ale opakovane veci, ktore treba analyzovat...
zacyklenie jednoducho vznika...
1. prilisnym negativizovanim osobnosti dietata pri niecom
2. zakazami tej istej cinnosti ----vznik tabu
3."nasilnym" prinutenim dietata, manipulaciou a pod...
4: zacyklenie moze jednoducho vznikat vzdy v rovnakych cinnostiach, ktore ma dieta rado...patria v tom obdobi k jeho kognitivnemu, motorickemu vyvoju alebo ho skusenostne fascinuju...ide tu skor o fascinaciu dietata v niecom..co je v podstate z jeho strany nevinne...netreba to zakazovat...skor jemne a citlivo presmerovat
pri takej situacii, ze dieta sa nechce obliect (dnes sme taku mali 🙂)
jednoduchu situaciu zanalyzujem...jemne opakujem info...popr. necham cas a rozmyslam o co ide...
v prvom rade..dieta nasilim nenutim...lebo mam na svete zaciatok zacyklenia...mozem cakat, ze sa tato situacia bude opakovat znova a vo vacsej intenzite...
nemanipulujem nasilim...pozeram, co dieta zaujalo, alebo je frustrovane, alebo jednoducho zabudlo, o co vlastne ide...atd...alebo je to hra...
mne sa velmi osvedcila jedna vec...ak od dietata nieco chcem..tak jednoducho uz predtym mu venujem dostatocnu pozornost, travim s nim cas, komunikujem...mam jeho pozornost...atd..
nie tak, ze ja nieco robim...dieta sa hra, alebo sa ma dozaduje...a zrazu boom zlom ideme von...ideme na wc...
atd...
skor je to nieco pozvolne..
boli tu uvedene super kreativne napady...kazde dieta ma zalubu v niecom inom a v kazdom obdobi je fascinovane niecim inym a to sa da jednoducho vyuzit, zakomponovat...
hlavne si treba davat pozor na nerabr pristup..utoky na osobnost...preco sa Nechces obliekat, ty robis to a to, ty vzdy nechces...atd...radsej neutralne alebo plural ideme von, musime sa obliect...
co sa tyka tych kritickych situacii zabudla som na jednu...
to su uz tie nekontrolovatelne zachvaty...a strata absolutneho stretu z realitou...sprevadzana vselijakymi telesnymi prejavmi
podla mna je to o emocnej prepjatosti, nedostatku komunikacnych schopnosti zo strany dietata...podla mna ma stale zaklad v opisanych veciach v jednoduchom vzdore (nie!), vo frustracii, v zacykleni (zacyklenie ...popr. obluba istej neziaducej cinnosti, popr. obluba v odmietani tej istej cinnosti...moze byt jednoduchym uputanim pozornosti negativnym spravanim...to vzdy funguje a dieta to vie...preto, je dobre este pred kritickymi situaciami s dietatom travit plny cas, venovany len jemu...plny porozumenia a spolocneho zdielania chvil)
u nas dnes..jednoducha situacia...isli sme sa obliect, kym som isla po oblecenie, maly sam isiel na postel, akoze ma cakal, kde sa prezliekame, skoro som odpadla...
potom zrazu nechcem sa obliekat...do toho prisiel otec (maly uz ho cakal, vedel o tom..nechcem sa obliekat...chcem vodicku...maly jednoducho chcel s nim travit cas...ale nie cas obliekanim...tak po par spolocnych chvil a objati s otcom...maly sa v pohode obliekol...a sli sme...nic hrozne...
@lindulak podla mna ide o zacyklenie...z vodicky by som temu ani problem nerobila...aspon na par chvil si daj pokoj...nic neujde...skor naopak ak budes prilis tlacit, moze to byt este horsie...
vodicku by som v pohari, polozila na pristupne miesto, blizke k jej vlastnemu priestoru (detska izba, jej stolik)...stale rovnake...moze si mala vybrat..alebo spolu polozit vodicku...(ak budes smadna vodicka je tu, mozes sa napit)
absolutne by som vodicku nevnimala ako vec, ktoru mam riadit...a nechala by som na dietati nech si sama svoj smad manazuje...
do 2 tyzdnov sa moze z primarneho zacyklenia vyvliect...ale nesmies reagovat...nesmies tlacit...zacyklenie zmizne len vtedy, ak matka na cinnost reaguje uplne inak ako dieta bolo zvyknute...
dalsia moznost je po jedle tiez podat vodicku...nenapije, nenapije sa, bez komentara...zvolit to pristupne miesto...
inak deticky maju radi nove flasticky, pohariky, to ich zvykne zaujat...
@blandik tvoje prispevky boli vskutku inspirujuce...musim precitat este raz...

berenika39
10. pro 2010

@bubelko díky, mě moc vadí ta bezmoc - nemůžu dělt nic, než čekat, to je ubíjející. jsem zvyklá věci řešit, nebabrat se v problémech, ale prostě život je jen jeden...nemáme na výběr. strašně s ebbojím, co bude s mamčou, žili spolu už 49 let, v pohodě, a ted je sama....no uvidíme, třeba má ještě před sebou pár let..kdo ví. díky za podporu.

s tím pitím...bohuže je to přesně ten příklad, kdy se tomu věnuje pozornost, a tím spíš petr dělá, že pít nebude. snažím se to jako ignorovat, dám mu hrnek do ruky, řeknu "pití" a odejdu pryč, to funguje nejlépe, nemá obecenstvo, nemá důvod s tím blbnout, potřebuje volné ruce na hraní, tak to rychle vypije, položí hrnek a jde dál....

blandik
10. pro 2010

@berenika39 - 😀 krásně jste si to pojali - to bych se ráda naučila, vidět na věcech nejprve to pozitivum...U nás to je tak ,že máme kolem vícero školek, ale líbí se nám jiná v jiném městě...tak to zvažujem. To pozitivum je, že bych to měla od práce 5min autem:o))) Jestli nás vezmou, tak nebudem váhat...

berenika39
10. pro 2010

@fem...ráda tě čtu🙂

berenika39
10. pro 2010

@blandik mysím, že je lepší mít prcka u práce, kdyby něco, budeš potřebovat ho vyzvednout....v místě bydliště je to velké rziko, než se z práce vrátíš, co když bude na cestě problém...já jsem rozhodnutá mít malého u sebe u práce. určitě.

blandik
10. pro 2010

@fem - taky tě ráda čtu 😵 - myslím, že u nás máme dlouhodobé zacyklení s mytím ráno a večer ... sice podle jeho reakce se mi zdá, že jemu se prostě opravdu jen nechce jít do koupelny...do nedávna jsem to řešila více lákáním na něco milého v koupelně...poslední dobou to nechvávám více na něm...a lépe to funguje..

fem
10. pro 2010

@bubelko ja som to riesila uplne rovnako, od 6. mesiaca bol hrncek sucastou stolovania, hrncek som zrytmizovala a nechala nanho, vnutorne ma trapilo, ze nepil a potom mi niekto povedal, ze kojene dieta nepije do 10. mesiaca...a aj tak stalo...zacal prosto z jedneho dna odrazu...hrncek ma k dispozicii...neriadim to...
pije len cistu vodicku... co ja viem k prirodzenym potrebam cloveka sa nema nutit, jedenie, pitie a potreba vyprazdnovania...moze to byt nebezpecne
tiez mame novy sportak, je to super, tesi sa z neho
@berenika39 uz som na teba myslela, to je mi luto, tak sa drzte moji zlati, tazke chvile

fem
10. pro 2010

@blandik to je super..my mame novy stupienok k umyvadlu...je nadseny, este to nie je vyskovo uplne ok...cast sa myje sam a cast necha na mna...

berenika39
10. pro 2010

@fem dík, nemám mylšenky na MK, na nic jiného než na tátu. zaskočilo mě to. a k tomu sentiment Vánoc. jste moc hodný, čtu vás pořád, tak pište🙂)).
hezký víkend všem🙂

bubelko
10. pro 2010

@fem u jonasa sa mi to podarilo. nie je to hrncek ale flaska, ale pre mna je podstatne, ze pije. u lukasa som ten moment presvihla a pije malo a potom ma aj tmavy moc. ale zase netlacim ho do pitia nasilim, skor sa mu to fakt snazim vysvetlit a vdaka nedavnej situacii s dedkom a hadickami tomu celkom rozumie. a ako som pisala - teraz ma novu flasu - taku akoby termoskovu, sportovu a ta sa mu paci a z nej si chodi odpijat, tak uvidim, dokedy mu to vydrzi 😉

@berenika39 viem presne ako sa citis. nedavno sme to zazili so svokrom. nic nie je horsie ako cakanie a bezmocnost. a chapem aj tvoj strach o mamku, ta doba co spolu prezili je dlha.

bubelko
10. pro 2010

@fem este k tej kritickej situacii - ak si narazala na tu moju - tak mas pravdu, lukas bol v absolutne nekontrolovatelnom stave. to som dovtedy u neho nezazila a dost ma to vystrasilo, takze som ho supla pod tu sprchu - ale prosim, nemysli si, ze som ho tam postavila pustila na neho studenu vodu. len som ju 2x pustila a hned vypla, cize spadlo na neho par kvapiek, ale tie skutocne stacili na to aby zacal vnimat realitu okolo seba. a co som si uvedomila az dodatocne - z coho to vzniklo - obrovska unava z jeho aj mojej strany. ale uz som sa naucila rozpoznat, kedy sa taky stav blizi - zrazu chce jedno a ked to dostane, tak to nechce a chce ine a tak stale dokola. vtedy viem - pozor - rychlo do postele. stalo sa nam to odvtedy este raz - v skolke - ale rychlo som ho zbalila a isli sme domov - behom pol hodiny spal ako zabity. a tiez este nedavno vecer - ale to som ho vybrala z vane, utrela a supla spat skor nez by zase mohla situacia explodovat.

a este pre potesenie vas vsetkych - pomaly nam silnych vzdorovych momentov ubuda. sice sa obcas este nieco vyskytne, ale je toho menej a menej 😉 tak som zvedava, co pride teraz 😀 😀 😀

fem
11. pro 2010

@bubelko nereagovala som priamo na teba, mne sa uz to citanie zlialo dokopy...ale vystihla si to, ze takym situaciam je lepsie predchadzat, je to spojene s emocnou prepjatostou, s frustraciou, s prestimulaciou...preto som zastanca rezimu (co je niekedy problem, kedze sa pribudajucim vekom meni spolu s rytmom)...ale inak si tiez myslim, ze tento zachvat moze prist z cista jasna, ako blesk z jasneho neba...my ho nemozeme vzdy uplne predpokladat, tiez vzdy dokonale reagovat...ja nemam este tolko skusenosti...mna to len caka...
inak aj ja som si vsimla, ze cim je dieta starsie tym, uz vie perfektne prekonat unavenost...uz vlastne ako dospely..takze to spravne nacasovanie spanku, je fakt velmi dolezite...a teraz caka este jonasko 🙂
fakt je dobra ta metoda predstavit si, co urobis..napr. ze capnem po zadku, zakricim, prezijem si v mysli a hned je lepsie ..a clovek sa nesili, tym, ze nechava volny priebeh emocii vo svojej mysli, nepotlacuje ich...ale hned na to, ma moznost sa spamatat...ale nie vzdy to vyjde, ani mne 😉

zelmirka1
11. pro 2010

ahojte tak sa tiez ozyvam po niakom čase, nastupila som do prace na 4 hodiny, maly je zatial s maminou ale zacali sme si zvykat na opatrovatelku, najprv som bola 3x s nim a teraz uz ho nechavam obcas u nej na dve hodiny, je velmi mila a hra sa s nim perfektne, naposledy mu povedala daj ahoj mamine, maly mi zakyval a odbehol s hrat 😉 velmi sa tesim lebo ja som ju nasla takou neuveritelnou nahodou a je skvela...asi to tak malo byt aby som mohla byt v pohode lebo inak by som v tej praci nebola moc platna. Dufam ze to bude dobre pokracovat a od januara bude uz stale u nej.

Inak pisete o vysvetlovani, ja mam v poslednej dobe problem ze maly mi velmi okopava auto ked sedi v autosedacke, ma uz dlhe nozky a ziadne vysvetlovanie nepomaha, uz som aj kricala na neho co ma mrzi lebo to k nicomu nevedie, nemate niaky tip ?
prajem vsetkym pekny vikend, u nas snezi a snezi....

bubelko
11. pro 2010

@zelmirka1 kup si ochranu na predne sedadlo. ja mam taku aj s vreckami, kde ma pitie a teraz uz aj hracky 😉 plus - vyzut topanky ak je to na dlhsiu cestu 😉
inak super, ze to s tou opatrovatelkou klaplo 🙂

ludmilabb
11. pro 2010

@fem presne ako pises s tym podavanim tekutin, ja malej dam do izby flasku a niekedy si ju pri hre vezme a popri hrani s nou sa aj napije, pretoze tiez pije malo vody skor jej chuti dzus ale vsak to viem preco...
ja som si vsimla ze Sofii sa paci zazivat "dramaticke" chvilky, dala som adventny veniec na stol, s tym ze ked zacala vyberat sviecky s drotikmi tak som jej povedala, ze nech ich nevybera ze to tam patri atd a klasika zacala to robit dookola naschval a normalne s usklabom cakala ako budem reagovat, uz sa totiz stalo ze dostala po ruke ale ona to berie ako srandu, zacne sa smiat

johanka.
11. pro 2010

@blandik, @sussanah vdaka za reakcie. Bohuzial myslim, ze uz robim vsetko, co spominate. Ono to naozaj nie je o tom, ze by som sa nechala rozhadzat, ked sa nechce obliect, na to si davam pozor, aby som nereagovala na neziaduce spravanie, a to aj vidim, ze to nie je tak, ze by sa na mne bavila. Snazim sa s nou popri obliekani hrat, po case skusim znova a znova a znova, ale nepomaha, vetrovku mi aj sama donesie, ked ju poprosim, ale obliect si ju - ani sa svet. Pozornost odputavam, bavi sa, ale akonahle uciti pri ruke vetrovku, strhne sa a uteka prec. A takto to ide dookola, doobeda, poobede, stale nic, a ked sa uz dva dni nedostaneme von, tak mi to pride divne, ked si ani chlieb nemozem ist kupit, ze ci ta vychova ma naozaj takto vyzerat. A nie je to o tom, ze by nechcela ist von. Ona by aj sla, lebo ked pridem k vonkajsim dveram a tvarim sa, ze ich otvaram, hned k nim nakluse, ze ide sa von. No, asi skusim byt este invencnejsia pri obliekani, snad sa to raz podda.

@sussanah tiez to u nas casto vyzera tak, ze ked sa s nou navela dostanem von, dojdeme akurat odo dveri k branicke a uz chce ist dnu, des. Na dlhsie vencenie u nas najviac zabera, ze ju proste odnesiem niekam dalej, kde sa pre nu najde nieco zaujimave, co este velmi nepozna, pocmarana stena, nejake zaujimave schody, dake poklopy na ceste, hocico, a to ju na nejaku dobu zaujme. Striedam vychadzky s kocikom a vychadzky s nosicom, skratka nech je to zakazdym trochu ine.

sussanah
11. pro 2010

@johanka. jj taky dneska byl maly s manzelem a sli proste od domu a v pohode, bylli venku hodinu a pul 🙂 Ale kdyz je proste v okoli domu, tak si to po 10min miri zpatky. Asi to je fakt tezke s tim oblekanim u vas. A je to otazka jen te posledni vrstvy, jakoze bundy, nebo si nenecha dat ani puncochace? My totiz obcas delame to, ze kdyz uz ma boty a je hodne nedockavy, tak ho pustim ven a bundu, cepku a rukavice mu dooblikam az venku. Ale zas my bydlime v baraku, a cesta pred barakem je jen k nam, takze tam ani auta nejezdi. takze ho v klidu vypustim a nemusim se bat a pak ho jen odchytnu a doobleknu, takze neni zas dlouho venku neobliknuty 🙂