Respektovat a být respektován. Líbí se vám tato kniha?

sarkabrezen
24. únor 2009

Většinu lidí, co znám, co se setkali s touto knihou nebo seminářem manželů Kopřivových, jejich principy nadchli. I pro mně bylo jejich objevení osvícením a přesně tím pravým... Jenže - přečíst knihu je jedna věc a každodenní realita věc druhá. 😒 Výchova je nesmírně těžká, zvláště když jsme sami vyrůstali v "typicky české výchově" a máme ji tak v sobě i podvědomě. Člověk se pořád přesvědčuje, že se bude chovat ke svým dětem jinak... a pak najednou s údivem a úděsem zjistí, že z něj vycházejí přesně ty samé věty, které slýchával jako malý... že jsou to jen pokyny, příkazy, rozkazy, křik... Nervy v kýblu a přitom dítě stále neposlouchá a co víc, je to čímdál horší... 😨

Převést principy RaR do praxe je těžké, hlavně ze začátku, je třeba toho v sobě hodně překopat... ale já věřím, že se to bohatě vyplatí, proto jsem rozhodnuta se s tím poprat. 😎 Vím, že RaR má i tady na Koníkovi spoustu příznivkyň, proto bych chtěla založit prostřednictvím téhle diskuse takový malý klubík 😵 , ve kterém si můžem pomáhat s různýma situacema, jak je řešit, povzbuzovat se, sdělovat si co pomáhá a co ne... a tak 🙂

kubaka
24. led 2011

@divoska a to ještě nevíš, jaká je fešanda, když ji zvertikalizuješ. 😀 doufám, že jsem bereniku neurazila, ale porád si kroutím krk...

berenika39
24. led 2011

@kubaka co mi to děláš??? já si na tom tak zakládala.... 😀 ještě že je to rozmazaný.....a není to o respektu, nerespektuješ moje rozhodnutí být vodorovně. tak. a máš to.

kubaka
24. led 2011

@berenika39 jdu si spálit prsty o žehličku - stačí pokání? Do profilu ti to stejně nepropašuju, neboj... budeš furt ležatá a výjimečná. to jen my stádní ovce musíme - bůhvíproč - být nastojato. A já ještě rozmazaná odrazem blesku

berenika39
24. led 2011

no hlavně - já to neumím otočit, víš? 😀 😀 😀 . fotky v albech jdou, ale fotka v pase jde vyměnit, ne upravit. tak to je celá pravda 😀

hupcza
24. led 2011

dík za názory
fakt to nechávám být ..nejsem ani typ, co by z manžela dělal blbce, že neumí utěšit dítě - říkám: verunko, to je táta, má tě taky moc rád ...
nakonec komu bych tím prospěla, kdybych ho shazovala, že
manžela to trošku rozlazuje - ale osobně si myslím taky, že to postupně přejde až bude na něj ready ...holt děti nejsou na čudlík, že 🙂

fem
24. led 2011

@kubaka
@berenika39 😀 😀 😀 , ste perfektne...
drzi palce aby sa rychlo hojilo, to musi byt hrozna bolest, juuj

berenika39
24. led 2011

@fem no obě jsme už takové..postarší, a někdy s léty přijde rozum a někdy se stane, že léta přijdou sama.....tak to bude asi náš případ.

zelmirka1
24. led 2011

mna teraz napadlo @berenika39 neviem ci som postrehla ako je to s tatou ? zmenilo sa nieco ?

berenika39
24. led 2011

@zelmirka1 děkuju za optání. nic se nezměnilo, jen my jsme se pomalu s tou situací vyrovnali. je to ted ve středu přesně osm týdnů, vědomí nikdy zpátky nenabyl a ten stav je nevratný. narovinu mi jeden z lékařů řekl, že tohle musí vyřešit příroda. takže tak.

kubaka
24. led 2011

@berenika39 no a někdy léta přijdou a rozum odejde. Ale obdivuju, jak jsi to ukočírovala v tom Spaní. To já jsem vznětlivější element a pak napáchám víc škody... 😖

Jo, já mám vlastně taky díru - v kyčli - po biopsii kostní dřeně . 13 let pátrají, kam mi emigrují bílé krvinky se železem a blížíme se do finále. Diagnoza se blíží, sice nic moc happpy to není, ale lepší, než pořád slyšet "no to víte, medicína není všemocná".
Schválně, která se dřív zahojí -

s tátou je mi to líto, znám to, je to na přírodě a snad to nebude dlouho trvat - hlavně s ohledem na vás . 😔

hupcza
24. led 2011

@berenika39 @kubaka : no já teda mám ještě mléčné zuby ...ale jak slyším něco takového, všechny mě hned rozbolí 😅

@berenika39: možná blbá otázka - samo, nemusíš odpovídat - co je s tátou

@kubaka: 13 let? tý jo ...a nezkoušela jsi nějakou alternativu a nebo jen klasickou medicínu

berenika39
24. led 2011

@kubaka já někdy mluvím dřív než přemýšlím, taková jsem. a ta spací diskuse nakonec možná splnila svůj účel - myslím to, že jsme tam napsaly.

kdy budeš mít výsledky? pokud se to táhne takhle dlouho, tak to nebude nic neřešitelného, ale to ty víš...poruchy krvetvorby jsou prevíti záludný...tak dej vědět...

mmch, nějak jsme to tu "zosobnily", tím myslím, že o knížce a výchově nic a pitváme tu soukromí.....nechcete pro tyhle případy svěřování zdravotních stavů 😀 😀 😀 a samozřejmě čehokoliv jiného založit soukromou? když se sem pak někdo podívá pro radu a zkušenosti s rabr, najde dvě skuhrající stařeny 😀 😀 😀 .
jen nápad.

hupcza
24. led 2011

@berenika39: já tu původně vlezla, aby napsala severomoravačkám, že na podzim budeme dělat kurz .....a úplně jsem na to zapomněla 😀
http://rodinne-centrum.cz/web/novinka--kurz-res...

berenika39
24. led 2011

@hupcza v pohodě. story o tom, jak se nemá ani sebemenší zdravotní problém podceňovat. obyčejný žlučník. prý kameny nemá, ale koliky , záchvaty každý měsíc. při jedné takovém záchvatu se doma složil, rychlá ho odvezla, ale bylo pozdě. zahaprovalo mu při tom srdce, poškodil se mozek..kameny mu našli ve žlučovodech, vyndali mu je. jinak je kompletně napojený na přístroje na metabolické jednotce. byl nějakou dobu v umělém spánku, z toho ho postupně vyvedli, ale už se nikdy neprobudil. prognoza špatná - věk, regenerace, délka bezvědomí.....

berenika39
24. led 2011

@hupcza jičín mám z ruky, tak jsem ti alespoň prohlédla web sdružení...poklona 😉

hupcza
24. led 2011

@berenika39: uf ..tak to mi je líto ..navíc opravdu z takové celkem běžné a relativně jednoduše řešitelné nemoci ...
tak se držte a at to dopadne co nejlíp pro všechny, kterých se to týká

hupcza
24. led 2011

@berenika39: děkuji

lindulak
24. led 2011

ahojte baby, ja vás tiež nejako nestíham ani čítať tieto dni... prudko ste sa rozbehli 😀 ale vidím, že sa bavíte o zuboch múdrosti - ja mám von oba spodné, tiež som si ich dala vybrať až keď sa mi začali kriviť predné zuby... mohla som aj skôr, no čo už. ale inak to bolo celkom ok, nie až také bolestivé, len dosť nepríjemné - ten tlak akoby mi išlo sánku otrhnúť 😝

bezaz
25. led 2011

ahojte, vidim, ze tu mame lazaret 😀 😅
chcem sa len opytat, mate niekto skusenost, resp citali ste sourozenci bez rivality od a.faber a e.mazlish? uplne super knizka na zaklade rabr, da sa pouzit aj na jedno ditko 😉

reruna
25. led 2011

@bezaz dík za tip na knihu, zkusím si ji sehnat

blandik
26. led 2011

ahojte, jak se máte? Byli jsme nemocní, všichni...nějaký moribundus - pouze rýma a kašel, ale hotoví jsme dva týdny...
Máme novinku, malý opět po obědě spí...ani to nechci zakřiknout po 3/4 roce usínání mimo domov v poledne a neuspěšných pokusech....O Vánocích jsme měli nějaký 14ti denní vzdor - večer odmítal chodil spát, vše bylo problém..Vánoce skončily, vzdor odešel a zase je to pohoda.

zelmirka1
26. led 2011

ahojte
tak som si pozrela ten dokument Babies ktory spominala @bubelko, bolo to zaujimave, pacilo sa mi to.
Hlavne tie kontrasty medzi prostredim a vyrastanim tých 4 detí boli neuveritelne. Ked som videla to babetko v nakupnom kosiku tak mi ho bolo az luto ako vyjavene pozeralo 😕 Najlepsie bolo to mongolske dieta, uz len ten odvoz z porodnice ako nemohla nastupit na motorku bol skvely a potom bolo dieta vlastne stale ponechane na seba, nikto sa mu nevenoval, ziadne hrajkanie, opicky, blbnutie ani raz som nevidela zeby ho mamina mala na kolenach. A pritom posobilo spokojne, liezlo si tam povonku medzi zvieratmi a nikto si ho nevsimal. Naproti tomu to japonske a americke dieta ked bolo na tych kurzoch tak mi to prislo smiesne co tam robime, keby tak deti mohli hned hovorit asi by nam povedali co si myslia raz dva. Alebo ten vysavac ako upratujeme a naproti tomu to namibijske dieta take spokojne na spinavej zemi. Ono samozrejme to bolo natocene s cielom ukazat tie kontrasty a rozdiely ale na zamyslenie to bolo zaujimave.
Potvrdilo sa mi presne to co si myslim ze nase deti maju moc podnetov. Same hracky, nakupne centra kam chodime nakupovat, rozne kurzy a taka snaha venovat sa dietatu....chyba nam taky klud a pohoda, len si posediet a pozerat prirodu, byt proste v klude a nehladat stale niaku cinnost. Diky za tip, uzila som si to.

berenika39
26. led 2011

@zelmirka1 a to co jsi napsala právě souvisí s těmi "výchovnými problémy", které se tu dokola řeší, s tím stěžováním si - stokrát mu to zakážu, a on to stejně dělá, tak na něj křiknu, tak ho nakonec plácnu....tyhle situace zpravidla nastanou , když je toho moc....nákup, kurs,lékař, návštěva,nechce spát, nespí...to všechno v jeden den. hektický život tomu jen nahrává. když se prckovi pokud to jde přizpůsobí tempo života a jen se mu nabídne prostor, podněty a nechá se v klidu být...jak spokojený tam ty děti byly. Vím, že by se opět našly námitky - ale já přecemusím to a to...já taky 😉 , ale jde to omezit na nejnutnější a nevymýšlet ptákoviny navíc, jen pro pseudosnahu "aby dítě bylo mezi lidmi, dětmi", aby mělo zážitky...ono má zážitek i z toho, když ho svobodně vypustíme na hodinu kolem domu a bez zasahování ho jen pozorujeme, necháme ho se v tom plácat 😉 - když je bláto, tak doslova. 😀
Svoboda možná začíná někde tady, třeba už tomu rozumí, proč je pořád někam tlačit a městnat... 😉

bezaz
26. led 2011

@blandik jeeej nebodaj sa este vrati spanok? 😅 nahlas zavidim.. ja som uz rezignovala, aj teraz sa tu placa uplne unavena, ale ked jej ponuknem, ze si spolu pojdeme lahnut, tak ani napad 🙄
u nas sa to zhorsuje cim je blizsie porod a ja viac nervozna, uz sa nevladzem tolko venovat..

@zelmirka1 @berenika39 neviem, ako je to s podnetmi, u nas, ked sa malej nevenujem 24/7, tak je stale ohen na streche.. sama sa vydrzi hrat mozno 20minut.. este ked varim, tak to chape, ze sa ma hrat, ale inak je to bieda.. teda samozrejme pokial by mi nevadilo, ze pozera tv cely den, to by vydrzala.. 😝 u nas snaha zaviest nejaky rezim od narodenia bola uplne zbytocna, robila si, co chcela 😝 a to chodime 2x do tyzdna na plavanie, do nakupakov tak raz za 2-3tyzdne, takze o nejakych prilisnych podnetoch sa neda hovorit

berenika39
26. led 2011

@bezaz jistě, nejsou všechny děti stejné, to se nedá paušalizovat...to byla jen taková poznámka, že to někdy může být příčinou těch "konfliktů", ne že je to špatně, když se dítěti věnuješ tak, jak potřebuje, u vás prostě víc. to asi musí vychytat každá maminka sama.
u petra jsem zjistila, že mu nejvíc vyhovuje, když je někdo jen "aktivním svědkem" jeho hraní. začal to tak dělat táta, když se vrátil z práce, většinou grogy, vzal si pití a neudělal nic jiného než si k petrovi sednul na zem a koukal na něj. odpočíval. a peta? předvedl všechno, co vymyslel za den, hrál si sám...třeba hodinu.
když něco dělám a snažím se mu naznačit něco ve smyslu - počkej, ted nemůžu, chvíli si hraj sám - to už ani nezkouším, to nefunguje. bud ho do toho zapojím, nebo si vezmu práci tam, abych mohla sedět na zemi, v křesle ...jinde než stát u kuch.linky (to nemají rády, jsme k nim zády🙂)), a jen koukám, případně odpovídám, ted je naše hraní hodně dialog, on mě zapojí do hry jen jako a je spokojený, a já si dělám, co potřebuju.

zelmirka1
26. led 2011

ja rozmyslam ze ci si to nevytvarame sami to ze dieta sa nevydrzi hrat samo, ja mam pocit ze som casto mala take myslienky ze maly nevydrzi tam alebo tam, proste som mu moc hladala aktivitiy, zabavu a potom ked som nahodou to nerobila alebo sme boli niekde kde som sa venovala inym ludom zrazu bol u plne v pohode a nasiel si zabavu sam. Ale zase napriklad chodim na ihrisko kusok od domu, to je len plocha, ziadne preliezky, piesok...tak mu vezmen motorku, auticko, kriedy ale sam sa nezahra, musim stale nieco vymyslat a mam pocit ze to vytvareme my rodicia.
Mna prave v tom filme uplne dorazila ta sitauacia okolo mongolskeho dietata lebo tam naozaj si ho nikto nevsimal,
len bracek co ho hneval 😀 ale ani jednu chvilu ho mamina nemala na kolenach zeby mu citala, spievala...stale bol ponechany sam na seba a napriek tomu ten chlapcek neposobil vobec niaky frustrovany, prave naopak to japonske dieta ktore bolo obklopene hrackami bolo nervozne a zlostilo sa.
Ono je to tazko leby zijeme v takom svete a takej dobe ze tych podnetov proste mame vela od narodenia takze je tazke to oplyvnovat ked to dieta vidi do malicka ze telefonujem mobilom, zapnem pocitac, TV, ideme na velky nakup, tie dnesne dokonale hracky ktore su farebne, blikaju, hraju....

berenika39
26. led 2011

to jsem měla na mysli. ony by si často třeba hrály samy, ale nemají čas...už jsem tu četla "poraďte aktivity pro 4,5,6 měsíční miminko, už nevím, jak ho mám zabavit, co bych s ním měla ještě dělat, věnuji se mu dostatečně...". tam to začíná, dítě to přijmě jako samozřejmost -máma mě dá pod hrazdičku, máma mi bude chrastit chratítkem, máma bude můj zdroj podnětů...a nehledá samo jiné. pak se to táhne dál dál a dítě čeká: tak s čím si bude dneska máma hrat, že bych se přidal? 😉
svět objevování naruby. 😉

zelmirka1
26. led 2011

berenika39 to je presne ono, ja uz dnes viem zeby som niektore veci aspon trochu robila inak. Ved je vlastne uplne prirodzene ze deti objavuju svet a my im to komplikujeme. Napada ma vyrok? Deti nepotrebuju aby sme ich nieco ucili, len im vytvorme pre ich ucenie podmienky a priestor. Ale ked citam ako maminy chcu za kazdu cenu dieti vsetko naucit, doslova ach jaj.
Ale aj tak som rada ze sa najde takato tema kde sa vela dozviem a v klude si pokecam.

blandik
26. led 2011

@bezaz - jsem šťastná jako blecha...že zase spí. Tak bych vám to taky přála...a jaká je malá, když nespí v poledne...dá se to? My jsme se nemohli pořádně hnout. On většinů dní sice spal, ale museli jsme autem jezdit, kočárem...hrůza...on byl alergický na představu, že by se mělo jít spát...nedokázal vypnout mozek, pořád skákal, te'd se povrtí, ale nakonec lehne, zavře oči a do pár minut spí...podařilo se nám to zlomit u babičky, že tam spal se mnou, byl do toho nemocný...a tak asi i zvýšená únava byla..a zatím je to 14 dní, už je zdravý a pořád to jde...tak kéž by to vydrželo. Je to 100 a 1 ta odpoledne s ním, když je vyspaný.

johanka.
26. led 2011

baby, vopred sa ospravedlnujem za skarede deja-vu, ze sa zas vyjadrim k spanku, ale nemozem sa zdrzat, musim to vyventilovat, prave som si totiz pozrela ten weisbludov blog a skoro som sa rozplakala... hned na uvodnej strane hned prvy pripad: 8-tyzdnove (!!!) dievcatko, v podstate normalne fungovanie, prisiel nejaky problem, moze to byt rastovy spurt a s tym spojena laktacna kriza, moze to byt nestastne prehodeny den s nocou, tazko usudit. A slecna ci pani mudra odporuca taketo riesenie: o siestej vecer ulozit babatko do postielky, odist, zavriet dvere a nevracat sa. A toto opakovat, az kym sa babatko nezlomi. PRECO?! PRECO?! PRECO?! Ved tu zensku by mali trestne stihat za navadzanie na tyranie deti! Ved toto je neporovnatelne vacsi brutal ako "Kazde dieta sa vie naucit spat"! Ja som tak rada, ze ste ju aspon z modreho konika vyhnali! Nemam sil dalej to tam citat, primakka som na to.