Respektovat a být respektován. Líbí se vám tato kniha?

sarkabrezen
24. únor 2009

Většinu lidí, co znám, co se setkali s touto knihou nebo seminářem manželů Kopřivových, jejich principy nadchli. I pro mně bylo jejich objevení osvícením a přesně tím pravým... Jenže - přečíst knihu je jedna věc a každodenní realita věc druhá. 😒 Výchova je nesmírně těžká, zvláště když jsme sami vyrůstali v "typicky české výchově" a máme ji tak v sobě i podvědomě. Člověk se pořád přesvědčuje, že se bude chovat ke svým dětem jinak... a pak najednou s údivem a úděsem zjistí, že z něj vycházejí přesně ty samé věty, které slýchával jako malý... že jsou to jen pokyny, příkazy, rozkazy, křik... Nervy v kýblu a přitom dítě stále neposlouchá a co víc, je to čímdál horší... 😨

Převést principy RaR do praxe je těžké, hlavně ze začátku, je třeba toho v sobě hodně překopat... ale já věřím, že se to bohatě vyplatí, proto jsem rozhodnuta se s tím poprat. 😎 Vím, že RaR má i tady na Koníkovi spoustu příznivkyň, proto bych chtěla založit prostřednictvím téhle diskuse takový malý klubík 😵 , ve kterém si můžem pomáhat s různýma situacema, jak je řešit, povzbuzovat se, sdělovat si co pomáhá a co ne... a tak 🙂

berenika39
7. lis 2011

@basika normálně se jen přihlaš, stejným loginem i heslem, to funguje na cz i sk, je jedno, kde jsi zaregistrovaná

fender
7. lis 2011

tady aby se v tom teď jeden vyznal, bez fotek 😅 🤐

basika
7. lis 2011

@berenika39 ďakujem..ide to,...a teda mysleli ste tieto výpysky? Pozitivní výchova sourozenců v rodině - výpisky?

berenika39
7. lis 2011

@fender se hluboce omlouvám, nicméně jedna bezduchá sousedka sem chodí a nestojím o popularitu. pardooooon. když tak se budu vždy hlásit nějakým heslem. 😀

berenika39
7. lis 2011

@basika áno

fender
7. lis 2011

jojo, postřehla jsem to u tebe i blandik, že je takový nějaký problém 😅 omluva se přijímá 😀

berenika39
8. lis 2011

Dobré ráno, jdu jen s malou inspirací na dlouhé zimní navečery🙂. Našla jsem takovou hříčku, odkaz dávala jedna maminka tady v jiné diskusi, link jsem si neuložila, byl to takový blog...
stačí krabice od nějaké hry, placatá, větší. A kostky z dupla nebo dřvěné tvary ze stavebnice. Sedneme si ke stolu, mezi nás postavím na hranu tu krabici, jako stěnu, abych neviděla k petovi a on ke mně. Jemu dám pět kostiček z dupla, mě taky, oběma stejné. Na svojí stranu krabice postavím tři kostky, odkreju mu to, pak zase schovám. A on má dát na svoji stranu stejné barvy. Nejdřív jsme to zkoušeli jen se dvěma, aby pochopil, o co jde. Pak se třemi, a víc. Zatím nezáleží na pořadí, v jakém barvy postaví, ale to je vyšší level 😉, zkusíme. Využít se dají i takové ty dřevěné kostky, je to složitější, je tam válec,kvádr, trojúhelník, kostka, ve různých barvách.
Určitě se to dá dělat pořád náročnější...petra to moc baví, děsně se raduje, když to trefí🙂.
Tak jen tak, kdybyste neměli co dělat 😀

hlavinka
8. lis 2011

@berenika39 to je super hra a dobrej napad!

klementina
8. lis 2011

@berenika39 super napad, dnes to skusime. inak sme zacali pouzivat to logico a moc sa mi to nepaci. uz by som to asi nekupila, ked sa tu niekto pytal davnejsie, ci je to dobra vec.
ja som teraz zasa objavila pexetrio-poznavanie stomov a zvieratiek, malej sa to velmi paci, ja sa pri tom tiez vela naucim. dnes som prave zistila rozdiel medzi vranou a havranom, tak som z toho taka nadcsena, ze uz konecne zaciname riesit take veci, kde sa aj ja nieco naucim. inak mala s tymi vedomostami chodi zo skolky, ukazovali mi vonku stromy, vedela ktory je dub, buk, breza. som bola prekvapena, lebo ja v tychto veciach zaostavam, tak studujem, aby nebola zachvilu mudrejsie ako mama 🙂
inak my mame skolku v pohode, aspon som myslela, ze mala ju super zvlada, len sa zacala pocikavat, dost casto sa nevypyta, alebo vypyta neskoro. tak som to dnes konzultovala so psychol. a povedala mi, ze tym vlastne zadrzuje ten stres spojeny s nastupom do skolky, s odlucenim, ze to nemam vobec riesit, nijako reagovat na to ked sa pocika. mame to uz vyse mesiaca tak, som jej za to dost krat dohovarala, tak ma to teraz mrzi 😒
inak aj vy to mate tak, ze su teraz krpci na vas hrozne naviazany? ked sme spolu sa odo mna nechce ani pohnut, a stale sa chce objimat a pusinkovat, co je velmi zlate samozrejme 😵 len chudak muz je z toho trosku smutny, lebo ked pre nu ide do skolky on, tak je mala z toho velmi sklamana a ani nechce ist domov

klementina
8. lis 2011

@basika to bolo pekne s tym kvietkom, to, ze ti to povedala. nasa mala o skolke skoro vobec nehovori,

berenika39
8. lis 2011

@klementina logico - to je jako se vším, nic není úplně universální, to by byl svět šedivej🙂, za nás musím říct, že jo, říkáme tomu "čudlíky", petr si to sám přinese, musím ho slovama jakoby navádět, a baví ho to. postupujem k těm těžším, je na tom fajn vidět, že ještě před pár měsíci mu některé ty obrázky vůbec nedávaly smysl, a ted už to bere.
Vždy´t to nevadí, takových věcí, které jsem koupila a nevyužíváme, mám taky pár, konkrétně u nás ani náznak nějakého výtvarna☹(((.
To pexetrio jsem už tady viděla víckrát odkaz, mrknu na to. Jsme ted od listopadu a celý prosinec přes týden bez tatínka, je brzo tma, tak pořád něco vymýšlíme🙂

Ano, petr je od září taky jednoznačně víc mazlící, i se mě regulérně ptá - máš mě moc ráda? (nikdy nic takového doma neřešíme, že bych ho neměla ráda, 😝 ), ale ujištuje se, že je všechno ok. To asi k tomu šoku z odloučení patří.

blandik
8. lis 2011

@basika - myslím, že to jde, když se přihlásíš na modrykonik.cz, normálně svým heslem tak jako na sk, a třeba to pak uvidíš...A taková vsuvka od nás - dneska jsem ukončila nemocenskou s tím, že zítra jdem do práce a do školky, a malý má normálně rýmu, vypadá to na virozku...Jsem tři a půl týdne doma už..jestli bude mít teplotu, tak nevím...nejprve jsem byla na péči o dítě, pak na nemocenské a jestli plynule přejdu na péči o dítě, tak si v práci už budou ťukat na čelo..
Fajn to malá zvládla ve školce, supr 😉

basika
8. lis 2011

@blandik no tieto choroby zladiť s prácou...je to veľmi ťažké.

Po včerajšom nedorozumení s kvietkom čo som písala, dneska cestou zo škôlky vytiahla dcérka z vrecka kvietok, že si ho odložila teda radšej do vrecka. 🙂

berenika39
8. lis 2011

@blandik ježišmarjá ☹ . už aby bylo jaro🙂. petr je ve školce druhý den🙂, a taky se bojím, když pro nějjdu, jestli nebude nudle🙂. celá školka je K.O. Jedna paní učitelka se uzdravila a druhá lehla. já nevím, ale to takhle strašný snad nebylo, když jsme byly malé, ne?

klementina
8. lis 2011

@berenika39 to je super, ze maleho to logico bavi. nehovorim, ze je uplne zle, je to dobry napad, ale u nas to funguje tak, ze mame zatial len tu prvu sadu, z ktorej vie urobit asi tri papiere, tie si urobila tak styri krat za sebou a dost. uz ju tie iste viac nebavili. mame to vylozene na policke a uz dva tyzdne to obchadza. mozno je to este mala, tym ostatnym nerozumie, a nechce to ani riesit. tak ale mam z toho taky pocit, ze aj ked bude vacsia, urobi to par krat, kym sa to nauci a koniec. nezda sa ti to taka jednorazova pomocka, vhodna skor do skolky?
@blandik to je aj tak unas, ze ked uz pride choroba k nam domov, tak ju nemame naraz, ale postupne od muza, cezo mna az po malu.. maly chodil do skolky, ked si bola chora?

berenika39
8. lis 2011

@klementina 😉 tvoje kočka je ještě na to malá, si myslím, je to určené od tří let, vyžaduje to souhru "hlava-ruce"....uvidíš časem. zjistila jsem, že u těch prvních pokusů - prvních listů - nepřipadá v úvahu, že by to byla pro prcka samostatná akce - že by si list vybral, vyřešil, zkontroloval, tak jak tam píší. to opravdu ne. petrovi to trvalo dlouho, než pochopil, že má odpověd hledat na jiné části stránky než je to zadání. vůbec se v tom neorientoval, a v tomhle vidím právě ten "přínos" 😉 - děsné slovo 😀 - jako že krom toho, že ke kalhotům od pyžama patří kabátek zjistil, kde je na stránce vlevo, vpravo, nahoře, dole, co je pod tím obrázkem, nad ním, my jsme to měli jako takový diskusní kroužek 😀 možná dva měsíce - řešili jsme to společně. ted teprve ten postup ví sám. je to jen aktivní forma společně stráveného času, větší význam bych tomu nepřikládala 😉
ale upřímně - není důvod se tím zabývat, pokud do toho malá nemá chuť, třeba časem, nebo vůbec, je to jen takový střípek....

reruna
9. lis 2011

@blandik teda...snad nebudete zase nemocní! děsím se toho, že mě to čeká příští rok, až se vrátím do práce a do školky půjde i ten mladší, abych nebyla víc doma, jak v práci ☹ snad bude mít imunitu potrénovanou od bráchy, jinak fakt nevím... a nejde, že byste se tedy vystřídali tentokrát s tm jestli bude Miško opravdu zase nemocný? Přece jen odstartovat to v práci více jak měsíční nepřítomností není zrovna ideální 😖 už nevím kde jsem četla, že pokud se prý vrací matka do práce po RD, tak první 3 měsíce by měla prý chodit do práce, i kdyby si na ošetřování dítěte měla platit nějakou paní na hlídaní... mě to přišlo strašný, k nemocnýmu dítěti někoho cizího, ale na druhou stranu, pokud je ta matka ve zkušební době, tak se může s prací asi rozloučit, když bude pořád doma...

A na této stránce je to s těma kudrnatýma hrůzama fakt nepřehledné 😠 😠 😠 ale jak najít fotku, která by nevadila a nebyla bych tam vylepená, jak v občance? A to zas ten můj portrét byl oproti některým, co tu tak různě vídám úplně v pohodě, myslím

klementina
9. lis 2011

@berenika39 je to mozne, ze je na to este mala, mozno potom to bude inak vnimat. my sme dost "tabulkovy", tak uvidime.
dnes som si bola kupit nejaku literaturu do prace a zase som stravila hodinu pri regali pedagogiky a vychove deti, a cestou domov citala "maleho tyrana" , sa mi este furt nedari preorientovat sa z materstva na pracu. 😖 😠

blandik
9. lis 2011

@reruna - jo, jsme opět doma. Dneska byl s malým doma děda, já jela do práce...ale tak nějak se to utřepalo, že mě poslali domů, že se mám vrátit, až bude zdravý...takže odpol jedem k lékaři...Ale vypadá to teď snad jen na to virózu, ne na laryngitidu..Silná rýma, kašel...a manžel nemůže zůstat doma, nemá nemocenskou a v podstatě nás živí, já jsem byla poslední rok doma bez příspěvku, protože jsem si dala příspěvek do dvou let věku dítěte, že bude mít sourozence, osud mění...ale i tak jsem zůstala doma do tří let...a s mým částečným úvazkem bychom to nedali. V práci je to tak, že ještě jsem se ani nezačala učit to, co mám dělat...takže zatím jim tam nechybím...jen doufám, že pak aspoň do konce roku bude klid a budeme zdraví...No naštěstí je u nás v práci babinec, spousta matek, i šéfka matka, tak ví, co to je a vycházejí vstříc..Ale nečekala jsem takový nástup, že bude nemocný, to mi říkal kde kdo, že to tak bývá, po týdnu v práci, dítě onemocní...nějaký murphyho zákon nejspíše...
Fotky - taky mě štvou, tak bych si tam dala nějaký předmět, něco osobního...ale fotku už asi nechci..TAk tady vypadáme jako stádo holčiček ze školky, pěkně poslušných a usměvavých za všech okolností.. 😵

klementina
9. lis 2011

@reruna nahodou tie kudrnate damy su fesandy. 😉 mne to prislo od zaciatku vylepovanie tych fotie trosku "uchylne" najviac, ked aj v bratislave spoznavam v obchode alebo na ihriskach baby, ktore poznam len z toho, co pisu. 😝

blandik
9. lis 2011

@berenika39 - no určitě nebylo, my jsme byli děti otužilé žijící v čistém prostředí (protože o tom smogu a špíně, co líta ve vzduchu se nemluvilo...). Ne vážně si nepamatuji, že bych byla často nemocná...Ale když jsem byla, tak jsem byla ráda, pamatuji si ty návštěvy u dr, jak tam se mnou byla máma a jak pak jsme byly doma, to se mi moc líbilo, jelikož školka se mi nelíbila vůbec...

klementina
9. lis 2011

@blandik uprimne zavidim tvojho zamestnavatela. skvely pristup. 🙂

blandik
9. lis 2011

@klementina - když jsem byla na RD, tak jsem to nějak zkousla tu fotku, na ulicích u nás jsem nikoho nepoznávala, ale teď jak jsem se vrátila do práce, tak mi nějak došlo, že svět není jen hřiště a průlezky a že kolem taky žijou lidi...tak jsem se stáhla do vizuální anonymity...
Jo v práci mají celkem pochopení, byla jsem sama překvapená..

reruna
9. lis 2011

@blandik v práci jsou teda opravdu skvělí, že ti takhle vycházejí vstříc, snad se tentokrát brzo uzdravíte a pak to nějakou dobu vydrží

berenika39
9. lis 2011

@blandik ahoj, to je mi fakt moc líto, že to pořád pokračuje, třeba to už bude mít malý za sebou a bude to jen lepší a lepší. zaměstnavatel by měl získat titul "motherfriendly company", to je fakt co říct, že jsou operativní.
at jste brzo fit.

berenika39
9. lis 2011

@blandik mě zase, když jsem chodila do školky, a onemocněla jsem (opravdu taky jen zřídka), hlídala babička, a tu jsem milovala, hodně mi četla, vařila čaj, přesně jak píšeš - normálně na to vzpomínám ráda🙂

blandik
9. lis 2011

@berenika39 - 🙂 mě zase nedávno moje babička povídala, že si pamatuje, že mě chodila do školky vyzvedávat...a moje máma ani já si to nepamatujeme, babči se už to plete...ne já jsem byla nejmladší vnouče, navíc z tátovy strany už z druhé rodiny...takže já sjem až tak pečující babičky na plný úvazek nezažila..jen o prázdninách, to se mi líbilo..Ale jinak si přesně pamatuji tu ordinaci a čekárnu a takové to zvláštní vzrušení, když jsme měla jít k dr, líbilo se mi to tam...

fender
10. lis 2011

ty obrázky mě tady tak iritují, že sem jdu něco napsat ať je tu i jiný ksicht 😀

máme doma nějaké kousací období. nevím, jestli to nemůžou být třeba pětky, nebo co, každopádně v jednom kuse do všeho hryže, včetně manžela 😅 snad jenom mě vynechává, jinak okusuje fakt všechno, navíc velice brzo jsem pochopila, že vysvětlování tady nezabere..... tak jsme naběhli do obchodu, vybral si kousátko, takové to pro pidimimina, a je klid 🙂 chodí doma s bryndáčkem a kousátkem 😅 😅 😅 😀 😀 😀

klementina
10. lis 2011

http://www.uloz.to/10426182/dusek-styri-dohody-...
ak ste to nevideli, alebo necitali, oplati sa vypocut 😉

blandik
10. lis 2011

@fender - to je krásné, to bych vyfotila..náš si vzal včera příbal. leták z pasty a začal jakože číst - zubní pasta. dospělá, hodně floridu, musí plivat. Čistí máma a táta...
JInak u nás je nějaké období bicí a plácací..často do věcí tluče, do výtahu, do země kvedlátkem, hračkama, do mě...fakt jsem začala uvažovat o dětském boxovacím pytlu...a zdá se mi taky nezvykle divoký (na to, že je nemocný), skáče, běhá...vstává po čtvrté hodině ráno...no jo, už jsme čtvrtý týden doma...a jinak je docela sranda, jak tak začínají z něho lézt pro mě neznámé písničky, má to ze školky, ale když tam chodil, tak doma neřekl ani slovo..nic..asi toho míval tenkrát dost a školku chtěl odstřihnout...

@klementina - knížku máme doma, o tomhle jsem taky slyšela. To jsou ty čtyři dohody po česku? NO poslechnu si to určitě, těším se, díky přivedla jsi mě na ně 😉