Respektovat a být respektován. Líbí se vám tato kniha?

sarkabrezen
24. únor 2009

Většinu lidí, co znám, co se setkali s touto knihou nebo seminářem manželů Kopřivových, jejich principy nadchli. I pro mně bylo jejich objevení osvícením a přesně tím pravým... Jenže - přečíst knihu je jedna věc a každodenní realita věc druhá. 😒 Výchova je nesmírně těžká, zvláště když jsme sami vyrůstali v "typicky české výchově" a máme ji tak v sobě i podvědomě. Člověk se pořád přesvědčuje, že se bude chovat ke svým dětem jinak... a pak najednou s údivem a úděsem zjistí, že z něj vycházejí přesně ty samé věty, které slýchával jako malý... že jsou to jen pokyny, příkazy, rozkazy, křik... Nervy v kýblu a přitom dítě stále neposlouchá a co víc, je to čímdál horší... 😨

Převést principy RaR do praxe je těžké, hlavně ze začátku, je třeba toho v sobě hodně překopat... ale já věřím, že se to bohatě vyplatí, proto jsem rozhodnuta se s tím poprat. 😎 Vím, že RaR má i tady na Koníkovi spoustu příznivkyň, proto bych chtěla založit prostřednictvím téhle diskuse takový malý klubík 😵 , ve kterém si můžem pomáhat s různýma situacema, jak je řešit, povzbuzovat se, sdělovat si co pomáhá a co ne... a tak 🙂

anehap
5. čer 2012

@schnucki malá to dělá přesně tak - většinou, když ji "naštveme" tím, že třeba řekneme - uklidíme spolu hračky, půjdeme se koupat atd - prostě když musí přerušit nějakou činnost(a to i přesto, že dostatečně předem upozorníme několikrát, nevytrhneme ji ze hry) nebo musíme odejít ze hřiště, houpaček atd, tak její první reakce je, že švihne s něčím, co má v ruce nebo si pohotově něco najde. Občas hodí něco i po nás 😒 ALe její následná reakce je většinou hned taková, že se zarazí, zavrtí hlavičkou, řekne ne - nějak jí samotné dojde, že přestřelila, jako by sama nechápala svoje jednání,jen si v tu chvíli prostě musela ulevit....holky to napsaly hezky, já sama musím bojovat s tím,abych nereagovala prudce, ale např. jak píše blandik, přitom to opravdu dává smysl.ALe už se zklidňuje, bylo i hůř 😅
Vůbec mi připadá, že si tak nějak poslední dobou dá spoustu věcí vysvětlit, chápe to(až se mi tomu nechce věřit).....vždycky vyděšeně sleduje reakce jiných maminek na hřišti, jak děti mydlí hlava nehlava kvůli nesmyslům(dnes jsme třeba slyšely reakci maminky na přání dcery, že se ještě jednou sklouzne - nebudeš dělat to co chceš ty, ale to co chci já!!A následovala facka a násilné odtažení pryč 😝 ) Malá většinou řekne - mimi plaká, bac bac. Nezná to doma, tak pak nechápe, proč se to děje jinde 😔 V takových situacích si vždycky nejvíc uvědomím, že takhle opravdu jednat nechci 😒

johanka.
5. čer 2012

@blandik ano, nasla som linku na to video, no neslo mi to spustit v mojom prehliadaci, a nie som si ista, ci sa mi chce tych par vzacnych chvil, co si pre seba ukradnem, travit apdejtovanim softveru, ked ide len o to jedno video... asi nie. Ako hovoris, je tam dost co citat na jej stranke. Este som vlastne ani ten clanok nestihla uplne cely. Mnohe jej myslienky su mi uz doverne zname, akosi som sa cez to vsetko prehryzala, kym som sa "pasovala" s prvym dietatom, no velmi sa mi paci, ako vedela pomenovat akysi spolocny zaklad problemov s detmi, ci ide o babatka, batolata, predskolakov, skolakov.

johanka.
5. čer 2012

@ludmilabb dakujem za gratulaciu 🙂 ano, dost dlho som tu nebola, prestala som to tu sledovat, ked to nacas akosi zmrtvelo, potom som nestihala, no chybala mi tato debata, som velmi rada, ze sa znovu rozbehla. S tymi vybuchmi zufalstva, ze som nieco neurobila, co som podla Misky mala urobit, alebo urobila nieco, co vraj chcela urobit ona, ci som to urobila inac, to poznam, ze tiez zacala strasne kricat, plakat a nerozumela som jej ani slova. Ja si to vysvetlujem ako sucast objavovania jej vlastnej vole, ze chce, aby sa veci nejak diali, no nevie este celkom presne, co a ako pre to urobit. Tak jedna vec, co som robila, ze som sa snazila tie vybuchy nejak predvidat, napriklad sa to casto dialo okolo nocnika, ze kto ho pojde vyniest, kto splachne, kto a kde ho oplachne, a vzdy som sa s nou o tych veciach vopred dost dlho dohadovala, kym sme sa nejak zorganizovali a urobili to. Samozrejme sa to nie vzdy darilo, no aspon som trochu redukovala tie jej vybuchy, ktore ma po case zacali strasne vytacat. Tiez som jej davala vzdy co najviac na vyber, hovorila som si, ze nech si skusi, ako sa jej chcenie prevadza do skutkov. Davam jej vybrat, co si oblecie, sama sa rozhoduje, co si obuje (v poslednych mesiacoch nosi von zo zasady gumaky, tak ma dvoje, nech si moze vzdy vybrat), ked idem do obchodu, necham ju vybrat, ake pohare kupime (ved je to len spotrebny tovar, a pri malych detoch sa aj pomerne rychlo spotrebuje, navyse vybera velmi dobre) a tak dalej. Nech si objavuje svoju volu a nauci sa ju pouzivat, tak ako sa naucila chodit a rozpravat, tak nech sa nauci pracovat aj so svojou volou. Zda sa mi, ze tieto jej vybuchy v poslednej dobe uz trochu ustupili, mozno aj zabralo s tym trochu pracovat, mozno to proste odoznelo ako nejake vyvojove obdobie, mozno aj narodenie druheho dietata malo nejaky vplyv, neviem. Najviac mi vadilo, ze to mna uz zacalo vcelku hnevat, ked takto vybuchla niekolkokrat za den, byvala som z toho uz dost unavna a nastvana a mala som tendenciu dost zvysovat hlas.

tea333
5. čer 2012

Ahojte,
dnes som uplnou nahodou narazila na vasu diskusiu a neviem sa vas docitat, bohuzial som stihla len par stran, ale posobi to tu mna ako ta najlepsia diskusia o detoch a ich spravani.
ja mam tuto knihu (respektovat a byt respektovan) uz takmer precitanu a velmi ma zaujala. akoby vyjadrila vsetko o vztahu, ktory by som so svojimi detmi chcela mat.
momentalne sa vsak venujem studiu a nestiham ju docitat,tak sa na to chystam uz o par dni, kedy budem mat volno.
Uz pri citani knihy som sa trochu hanbila, lebo robim vela chyb o ktorych sa tam pise a casto nepremyslam, co a ako poviem alebo urobim.Vidim na sebe vela prace, ktoru musim urobit, aby som mohla so synom dobre a efektivne komunikovat.
A teraz trochu o nas - mam 21 mesacneho syna, ktory je mimoriadne aktivny a sikovny, ale aj svojhlavy, chronicky zdrhac a obcas sa poriadne nahneva.
snazime sa vela vysvetlovat a malo kazat a zakazovat, ale stale mi to niekedy nejde ..

geliva
5. čer 2012

@anehap s tím házením jsi mi připomněla jednu situaci u nás (nádherný přirozený důsledek) šly jsme z hřiště, v pohodě v klidu a cestou si Andy vymyslela, že chce at ji nesu, to jsem nemohla, tak jsem jí to vysvětlila, a ona začla s takovým ukřivděným výrazem bouchat do jedné rostlinky u plotu - no a ona to byla kopřiva. 😉 😒

berenika39
5. čer 2012

@tea333 ahoj, tady je každý vítán🙂)) a určitě se nestyď, že něco děláš jinak, než by sis představovala nebo než píší moudré knihy. Výchova je takové dobrodužství, nikdy nevíš, jak to dopadne 😉

tea333
5. čer 2012

@berenika39 ta hanba skor vychadza z pocitu, ze to robim inak ako by som sama chcela 😅

berenika39
5. čer 2012

@tea333 to je taky dobrá zpráva - i snaha se cení🙂)). nobody´s perfect🙂. a zase tak dogmatická věc to soužití s dětmi není....

lynks
6. čer 2012

holky - raďte prosím, jak mám reagovat na kňourání syna (21 měs).Poslední dny je takový na zabití-nevím co se mu dějě a jímá mě vztek z bezmoci to zjistit. Něco dělá, nedaří se mu, hned frustrace a zvukové hlasité projevy 🙂 To samý když jsem s ním, cokoliv se dějě a dělá, s ničím není spokojený. Já většinou k němu přiběhnu a pomůžu s tím co ho štve a frustruje, vystvětlím a takových koleček je je za den dost. Myslíte, že mu do toho moc zasahuju, přemyším, jestli mu příliš brzo na zakňoukání neskáču na pomoc. Nebo co se děje , zčíná takhle nějaké období, nějaký vývojový stupeň? Já ještě průběžně napíšu, někdy zoufám dost, abych si to pak tu svoji frustraci na něm "nevybrala" svým vřískotem 😖

fender
6. čer 2012

haaa, tak dneska došla knížka Vychováváme děti a rosteme s nimi 😎 už se těším, až se do ní začtu 🙂

fender
6. čer 2012

@lynks a jak moc mluví? nemůže to být prostě tím, že ještě neumí říct to, co by potřeboval (třeba: kurnik tohle mě ale strašně rozčiluje 😅 😀 ) tak kňourá? náš malej nekňourá, on se hend vzteká 😀 tak se ho zeptám, zda potřebuje pomoci a pokud nechce, tak ho nechám, ať se s problémem popere sám, bez ohledu na doprovodné hlasové a často taky velmi hlasité projevy .... popř. mu ještě řeknu, že kdyby potřeboval pomoct, tak ať mě zavolá/přijde atd....

@tea333 vítaj 😵

tea333
6. čer 2012

@berenika39
@fender dakujem za privitanie. po skuskach sa urcite dostanem aj k citaniu dalsej literatury, aj ked muz uz sa smeje na mojej malej detskej kniznici, knih o vychove uz par mam 😀
rozcitanu mam aj knihu sourozenci bez rivality, aj ked sa mi zda skor pre starsich surodencov, nez pre dve miminka ako budeme mat my 🙂
ked je rec o hneve, nas syn sa rozculuje, ked sa mu nieco nedovoli, alebo mu nieco nejde.
casto sa snazi vylozit na vyssi stol velky nakladiak, ktory tam nevie dostat, pripadne mu odtial padne. vzdy je z toho velmi nestastny a zacne plac a hnev. po chvili sa vsak obrati na nas s prosbou "hore", alebo "tam" a my mu pomozeme. horsie to je, ked nieco nemoze.najcastejsie su to veci niekoho ineho. ked sme vonku, rad sa pohrabe v cudzom ruksaku, kabelke, iducom kociari, v obchode zhadzuje veci z regalov.
v tej chvili sa mu snazim vysvetlit, ze je to niekoho ineho, a nase veci su tam a tam, a moze sa hrat s tym a tym..ale jeho hracky a veci su v tej chvili uplne nezaujimave a hodi ich o zem.

blandik
6. čer 2012

@fender - já si ji včera koupila :o)

lynks
6. čer 2012

@fender mě přijde jakoby si vybíral činosti u kterých je jasné že se naštve, že mu nepůjdou. ale jak říkám, tohle chování má teď asi týden, zdá se, že by mě chtěl mít pořád u sebe, ale pořáád.pokuď se otočím , třeba jenom něco vyndat z lednice, nebo nedejbože bez něj na záchod tak už zuří. Co mu asi tak chybí? nenapadá Vás něco?Taky si začal kousat prsty, zubů už má 12, už chybí jenom poslední stoličky, ale to by si asi cpal prsty víc dozádu, ne?Dneska jsme byli ve společnosti jiných mam a dětí a je jako sluníčko, nadšený a veselý, jakobych tam nebyla celý 4 hodiny.Co je tohle za fáze..hm

blandik
6. čer 2012

@johanka. - já se k té její knížce vrátila teď a vidím v tom nové věci, i když si nemůžu pomoci, ale v té english se mi to čte lépe, jakoby tam ten význam byl přesnější než ten český překlad. Její články v angličtině jsou pro mě nějak více hutné a širší ve významu..

lusy82
7. čer 2012

@lynks Ahoj, my máme to s těma prstama také a zoubky už máme taky všechny. A taky netuším čím by to mohlo být. Kdy si je cucá tvůj malej? My vždycky, když mu čtu nebo vyprávím pohádky. A nebo když se dívá na TV. U knížek když si něco ukazujeme tak jsou listy pak celý oslintaný. Taky si říkám, jestli se mu málo nevěnuju nebo tak. Nebo třeba že jsem poslední dobou měla takový blbí období a byla nervoznější i na něj. Ale to už je teď naštěstí trochu lepší. A taky odplínkováváme. A nebo prostě jen neví co s nima když právě poslouchá mě nebo TV.

blandik
7. čer 2012

čaute, mám zvlaštní dotaz na maminky kluků - u nás se stává, že malý se svlíkne do slipků a chce hladit. A chce hladit i na pindikovi, říkala jsem, že pindik je soukromý, pipinka je soukromá (když ji chtěl vidět) - nicméně teď přišel s tím, že i když to je soukromé, tak mi to dovolí, že můžu - ha, co s tím?

berenika39
7. čer 2012

@blandik ha, to je kluk vynalézavá....evidentně si to potřebuje ověřit, jestli je to tak, jak říkáš. Je to hodně citlivé, ale nemyslím si, že by to vzal jako nějaký životní cíl, když mu to dovolíš. vymysli nějakou hru, at ti ukáže, jak chce pohladit, řekni mu, že se ti to taky líbí, já bych ho nechala 😉 . K tomu vysvětlení, že na hlazení jsou lepší záda, pošimrat a tak...nedávno jsem tu četla, že klučina jedné maminky ve školce tahle zkoumal holčičku vedle při spaní ve školce...ono to asi musí přijít, otázka je, jak s tím naložit. určitě bych to nezavrhla - víš jak, zakázané ovoce....co ty děti nevymyslí🙂.
ještě mě napadá - jako důvod proč, hladit jinde bych možná řekla, že pindík a pipinka čůrají, jsou od toho trochu nečisté a proto na ně raději nesahat, no...jsem se úplně zapotila🙂)).

ivular
7. čer 2012

@lynks Ahojky, to co popisuješ mi hodně připomíná našeho chlapečka, i když je mladší. Nevydrží dýl než 10 sekund beze mě i - teď ho musím mít na klíně 😅 U nás je to ale dlouhodobá záležitost a hoodně to zhoršují rostoucí zoubky. Malý to velmi špatně snáší, má pořád průjmy, koliky apod. Sotva po několika měsících už bude mít všechny přední stoličky venku, začínají se klubat špičáky, takže předpokládám, že nejmíň tři měsíce takového trápení máme před sebou. Celé dny kňourá a kňourá - chce do náruče, tak mručí, chce na zem, mručí, chce do okna, mručí, odkutálí se mu míč, mručí 😝 Ale je fakt, že ještě nemluví, takže tu mrzutost vlastně ani nemá jak jinak vyjádřit. U ničeho nevydrží, pořád si kouše prstíčky a když je nejhůř tak začne i bouchat hlavičkou o podlahu☹ To už většinou nevydržím já, dám mu Nurofen a je chvíli klid..
Píšeš, že tvůj chlapec má 12 zoubků, tak to mu ještě přece nějaké chybí - mléčných je 20. Špičáky už má venku?

inkinka
7. čer 2012

@berenika39 dôvodiť, že je to nečisté, sa mi nezdá vhodné z viacerých príčin. Ale je to oriešok, som zvedavá, čo vymyslíte 😉

berenika39
7. čer 2012

@inkinka no já nevím, ted na to pořád myslím...asi by nepochopil, že nečisté jen z toho hygienického hlediska..no sama jsem zvědavá na ostatní reakce, netuším, co bych řekla ...
proč si myslíš ty, že nečisté je nevhodný termín?🙂. se mi o tom i špatně píše, natož pak reagovat v reálu...🙂

betelgeuzz
7. čer 2012

@berenika39 mně to nečisté taky moc nesedí. I u malých dětí se objevuje onanie a říkat, že sahání na intimní místa je nečisté a nehygienické mi příjde, jako když se říkalo, že z onanie jsou chlupaté ruce 😝

@blandik držela bych se toho, že každý si sahá na svoje a o samotě, a že jemu může sahat jenom paní dr. Teda nevím jak to máte s mytím a další hygienou.

inkinka
7. čer 2012

@berenika39 mohlo by to negatívne ovplyvniť jeho vzťah k vlastnému telu, k sexualite, mohol by mať pocit, že je na jeho tele niečo, čoho sa jeho matka štíti dotýkať, čo ešte komplikuje fakt, že onedlho bude mať súrodenca, ktorého sa bude matka s láskou dotýkať všade, tak ako pred nedávnom jeho - neviem, či si to ešte pamätá, ale ak áno, mohlo by mu to vŕtať v hlave, prečo predtým áno a zrazu už nie. No ale možno to komplikujem viac, ako to je 😉

ined77
7. čer 2012

@blandik ....ahoj 🙂 , u nás k tomu taky došlo, ale vybruslila jsem z toho slovy, že pipíka necháme spinkat ve slípečkách a hladila/hladím zádíčka a bříško 😅 .
občas dojde do koupelny podívat se na pipinku..no tak co už 😅 ...ale v tom teď dal pokoj, protože má sestřičku se kterou se koupe 😉 .už mu to neznámé nepřijde.
no a celkem často si hraje s pipíkem před spaním, ale to nijak nekomentuju, akorát když má potřebu ho na nás vystrkovat, tak řeknu ať ho schová do slípků/pyžamka. na veřejnosti to (zatím) nedělá, takže to více neřeším 😉 .
jinak bych mu asi řekla, že maminky si prostě se synáčkama pindíka a pipinku nehladí a když by přišlo proč...(už se potím 😀) ...protože to dělají jen dospělí lidé? 😅 ...snad by to na tenhle věk mohlo postačit 😎

berenika39
7. čer 2012

@betelgeuzz
@inkinka
dík, až tak jsem to nedomýšlela, máte pravdu. mě to napadlo jen v souvislosti mnohem prozaičtější, jako že při odchodu z wc se umyjeme..ale ted to vidím, že to slovo "nečisté" je sakra zavádějící.

lynks
7. čer 2012

@ivular jo, tak jich teda má 16, neumím počítat, 😀 má všechny kromě těch posledních stoliček. Takže správně chápu, že malý začal kňourat jak mu začli růst zoubky? Předtím v poho? Lámu si hlavu čím to je, dneska a včera toho ale bylo míň.Pozoruji dál 🙄

blandik
7. čer 2012

@berenika39 @inkinka @betelgeuzz - děkuji, já říkám slovo, že pindík a pipinka jsou soukromé (jenže co on si tak pod tím představí, že?) Používala jsem ho už dříve, že ženy chodí čůrat hlouběji do lesa, že je to více soukromé než když muži čůrají u stromu..nebo že nemůže za babičkou na záchod, že je to soukromé :o)..a zná, že to v souvislosti, že potřebuji soukromí...Jinak koupání zatím neřeším, běžně mě vídá nahou..ten jeho dotaz na pipinku byl vyloženě - jestli mu ji ukážu 😅 To s tím hlazením už trvá déle, pár měsíců, svlíkne se do slipek, řekne mi, že je táta a že chce hladit. pindík je hned up. To, že mi řekl několikrát, že mi to dovolí sáhnout na pindíka právě taky vnímám, jakože vykonává své právo rozhodnout o jeho těle a že se rozhod, že já tedy můžu...takže právě je to pro mě citlivé, protože sahat mu na pindíka v těch chvílích (když vyloženě i při tom šimrání po těle prožívá slastné pocity, aniž bych na pindíka šahala) mi případá už za hranicí (jenže kde mají takto malé děti hranici?)...zatím to tak uhrávám do autu, ale jsem dost blízko mu říct, že na pindíka a pipinku si vzájemně sahají lidi až když jsou "dospělí", a už slyším to "PROČ"... Jinak špinavé se dá určitě nahradit slovem, že tam jsou zbytky čůránek..ale nějak nechci tímto směrem se vydat. To s tím, že na pindíka můžeme sahat jen my při mytí nebo doktor, když má důvod - to je dobré, takové utvrzení.

bubelko
7. čer 2012

@blandik je to dost zlozite. ale osobne by som na to nepristupila. tak ako si mu vysvetlila, ze to je jeho pipik a moze si ho hladit len on. a potom by som pokracovala dalej s tym, ze este sa ho moze maminka ditykat ked ho umyva a ujo doktor na prehliadke. ale hladit si ho moze len on. (co bude v dospelosti by som zatial nechala stranou - to je pre neho este scifi) a hladila mu chrbatik, brusko... a skusila odviest pozornost na inu cast tela.
ak by sa pytal preco, trvala by som na odpovedi, lebo je to jeho pipik a nikto ho nema len tak co hladit. len on. ani ujo doktor nie, ani maminka, ani tatinko, ani ujo, ani teta...
ale je to len teoria. neviem, ci je to spravne.
u nas sa lukas obcas pipikovi povenuje, neriesim. jedine, ak to robi v sprche a ja som pri nom, tak sa ho opytam, ci je to prijemne. povie, ze hej, tak mu len sepnem, ze sa to nerobi na verejnosti 😉

tortelinka
7. čer 2012

neviete ci sa da tato kniha stiahnut?

reruna
7. čer 2012

@blandik mám podobnou zkušenost, postupovala jsem asi jako bubelko