Respektovat a být respektován. Líbí se vám tato kniha?

sarkabrezen
24. únor 2009

Většinu lidí, co znám, co se setkali s touto knihou nebo seminářem manželů Kopřivových, jejich principy nadchli. I pro mně bylo jejich objevení osvícením a přesně tím pravým... Jenže - přečíst knihu je jedna věc a každodenní realita věc druhá. 😒 Výchova je nesmírně těžká, zvláště když jsme sami vyrůstali v "typicky české výchově" a máme ji tak v sobě i podvědomě. Člověk se pořád přesvědčuje, že se bude chovat ke svým dětem jinak... a pak najednou s údivem a úděsem zjistí, že z něj vycházejí přesně ty samé věty, které slýchával jako malý... že jsou to jen pokyny, příkazy, rozkazy, křik... Nervy v kýblu a přitom dítě stále neposlouchá a co víc, je to čímdál horší... 😨

Převést principy RaR do praxe je těžké, hlavně ze začátku, je třeba toho v sobě hodně překopat... ale já věřím, že se to bohatě vyplatí, proto jsem rozhodnuta se s tím poprat. 😎 Vím, že RaR má i tady na Koníkovi spoustu příznivkyň, proto bych chtěla založit prostřednictvím téhle diskuse takový malý klubík 😵 , ve kterém si můžem pomáhat s různýma situacema, jak je řešit, povzbuzovat se, sdělovat si co pomáhá a co ne... a tak 🙂

blovitc120
29. říj 2010

@fem ďakujem za link. Do budúcna snáď, keď prekoná fóbiu z wc a nočníka 🙂. Aj cena je výborná. Len neviem, či by som nemala problém položiť to na ten špinavý sedák na verejných wc 😝. Snáď raz ľudia skultúrnejú?

fem
29. říj 2010

@eaka ja som nepovazovala nic za hadave, ani utocne...len som ta oboznamila s danym faktom, ze ak prezentujem protichodne nazory...tak preto aby sme otvorili sirsi intepretacny diapazon danej temy....to znamena aj smerom k respektu intimity dietata v kontexte danej temy diskusie... preco, som to vyslovila, kvoli tomuto slovicku - "obvinovania" vid - svoj predchadzajuci prispevok...
nerada by som v tejto diskusii dostavala taketo osobne smerovane linky...dakujem
nic nie je cierno-biele ale ak posledne strany riesili len spinave wc...tak som doplnila obraz...
vidim ze diskusia sa posunula

fem
29. říj 2010

@blovitc120 vies ja som myslela aj na to, ze si niekde o otvorenej kaviarni atd...ak je to relativne ciste wc ..tak ten sedak moze pomoct...su aj take tie papierove oblozenia...neviem ci u nas sa daju kupit...ale v zahranici su za babku...
z mojej skusenosti my si musime nocnik nosit napr. na navstevy a tak..lebo maly sa citi nesvoj...lebo uz obmedzuje svoju potrebu do plienky...nechceme ho trapit

eaka
29. říj 2010

@fem možno si prehliadla, keď som Ti písala, že za ten Tvoj príspevok som Ti bola vďačná, že som bola rada, že si nás upozornila na aspekt témy, ktorý nám ušiel a Ty o ňom vieš...
"osobne smerované linky"??
a nezdá sa mi, že by posledné stránky riešili len špinavé záchody...
ale opakujem, za Tvoj príspevok som bola rada, lebo nám rozšíril obzory, preto vôbec nechápem, prečo si ďalej pokračovala s vysvetľovaním, že píšeš protichodné názory aj svojim kamarátkam...

prsky
29. říj 2010

@fem moja znama chodila nosila nocnik vsade...dokonca aj na Sarissky hrad 😀 neviem, ci by som bola az taka obetava, vliect so sebou do lesa okrem dietata, 2 psov, baglu na chrbte este aj nemoresny serbel (lebo ona "musela" mat ten svoj) 🙂

fem
29. říj 2010

@eaka preco, pre slovicko "obvinovanie", ktore si pouzila, ked som sa zakomponovala do temy....tak este raz opakujem...nikoho neobvinujem len vyslovujem protichodne nazory...co nema v konecnom v dosledku vplyv na nejaky utok, obvinovanie a pod. subjektivne aspekty k danej osobe....a preto som pouzila tuto vetu, ze protichodne nazory pisem viacmenej aj ludom ku ktorym mam, mozem mat potencionalne kamaratsky vztah...
nikdy by som to takto explicitne nevyslovila...ak by som na to nemala podnet...

eaka
29. říj 2010

No, táto debata začína byť trošku smiešna... už niekoľkokrát som tu napísala, že som rada, že si nás upozornila aj "druhú stranu mince", k jednému slovíčku sa nebudem vyjadrovať v 25 príspevkoch. Prajem pekný deň a ďakujem za príjemnú debatu.

fem
29. říj 2010

@eaka presne to iste si myslim aj ja, kludne to mohlo ostat na tom jednom intencnom prispevku od teba ku mne a s jednou mojou reakciou nan...(cize pri danom komunikacnom nedorozumeni by ostali 2 prispevky) je mi luto, ale ak mam podnet...tak reagujem...preto sa to takto premnozilo... ☹

fem
29. říj 2010

mamicky na tejto stranke som nasla nocnikove problemy a ich riesenia:
http://www.pottytrainingconcepts.com/CTGY/Potty...
napr. ak dietatko ma uplnu rezistenciu na nocnik
alebo badate regresiu...ze nieco sa darilo a uz nie...
neviem ci je to uplne super, ale nejaky kontext problemu snad pomoze pochopit, lebo dane temy su porozdelovane na specifickejsie problemy

blandik
29. říj 2010

@berenika39, @filipal - k tomu přiznávání chyb - mě se tak před měsíce stalo, že jsem už rupla s nervama a malého plácla řádně přes zadek...spustil jekot, ten jeho pohled byl šílený - jakože spadl svět (no doufám, že už se to nestane, nebyl to rozhodně žádný jemný plácanec, ale pořádná po zadečku)...a tak jsme se pak tulili a bulili oba ... a já mu říkala, že máma takto spory nechce řešit...že to takhle s tátou dělat nechceme... že někteří rodiče své děti plácají, ale my nechceme a že máma udělala chybu...no nevím, jestli to je správné...každopádně mi to od té doby už asi 10x ukázal...jestli mu řeknu to samé...

berenika39
30. říj 2010

@blandik to je jasný, chyby děláme každý, dobrý je, že to víme (ne vždycky, někdy se to projeví až mnohem později), a další plus vidím v tom, že z každý chyby, kterou si člověk uvědomí, se poučí.
to jsou už dvě pozitiva, proč jsou chyby vlastně důležitý🙂. tak je klidně dělejme, sem tam...🙂))

filipal
31. říj 2010

chyby.....robime ich vsetci a patria k zivotu... tak ako neporiadok. ked robite s dietatom nejake zaujimave cinnosti vzdy je pri tom plno neporiadku....vselico sa vyleje, rozsype....
vsimnite si tie vzorne upratane byty. s hrozou som sa dozvedela, ze u niektorych ludi nemozu chodit deti do obyvacky, aby neurobili neporiadok. 😨 😨 🙄 ☹ ☹ ☹

podla mna je na omyloch najtazsie, ze su nezvratne. napriklad zistite az po rokoch, ze ste nieco robili uplne zle, nespravne. niekedy je to z neopatrnosti, niekedy preto, ze sa objavili nove vedecke poznatky....
a vy vidite svoje dieta a hovorite si, toto sa nemuselo stat....keby som....

to je len taka filozoficka vsuvka na nedelnajsie rano.... 😅 😅

zelmirka1
31. říj 2010

@filipal mas uplnu pravdu, je fajn ked si clovek uvedomi ze nieco nerobi dobre, horsie je ked je to dost neskoro ☹
inak s tou obyvackou si mi pripomenula ze kedysi boli take zvyky ze v obyvacke sa nesmie jest, na sedackach vystrete deky, musel tam byt stale poriadok, ziadne veci porozkladane, izba mi pripadala ako len pre navstevy....nastastie u nas sa to nedodrziavalo ale ked som to niekde zazila tak som si hned povedala ze u mna doma to tak nikdy nebude. Potom ked sme si urobili obyvacku tak som ju niekolko rokov pedantne upratovala 😀 😀 😀 a dnes mam namiesto obyvacky hernu, na zemi puzzle vedla koberca aby sa malemu dobre hralo, krabice s hrackami, stolik pri stene aby nazavadzal takze ked pozeram TV nemam si kde polozit ohar 😀 😀 😀 je to sice tym ze maly ma detsku izbu o poschodie vyssie preto ma hracky aj u nas v obyvacke ale smejem sa kde je moj pedantny poriadok. A v konecnom dosledku sa nic nedeje, vsetci sa citime dobre

@blandik to sa stalo aj mne ze mi rupli nervy a maleho som pleskla, mne sa to stalo po rucickach ked opakovane nieco hadzal do steny a nepomohlo ziadne vysvetlenie, najprv pozeral co sa deje, potom zacal plakat a potom urazene odisiel prec. 😠 a este raz sa mi to stalo ked som ho nemohla obliect, kopal nozkami tak som mu pleskla po stehne a to veru bol v soku 😝 samozrejme to bola chvila ked sme sa ponahlali inak by sa to nestalo, je to zaujimave ako dieta vyciti ked ideme von v pohode ze nerobi problem a ked sa ponahlame da nam zabrat. Mrzi ma to ale som tiez len clovek a su chvile kedy je trpezlivost na hrane.

berenika39
31. říj 2010

😉 😉 dobré ráno...tak to zase trochu přeladím na pozitivno?🙂. ano, je škoda, když se zjistí, že jsem něco udělala špatně, co se výchovy týká, pozdě, když to nejde vrátit a člověk toho lituje, ale zase i přiměřeně zlobivý dítě žije a je zdravý a má se k světu. jako prů...švih vidím to, když se nevědomky, nechtíc, z nedbalosti, neznalosti a nevím čeho ještě poškodí zdraví. tady reaguji na témata "pták na paprice kojenci - ano nebo ne???" nebo na ta diskutovaná chodítka, vyřvání dětí před spaní, drezuru, sprchu na vztekání a spol. to jsou věci, o kterých se dneska už ví, že mohou do budoucna poškodit zdraví dítěte, nemusí to tak být, ale i kdyby to byla jen malá pravděpodobnost, proč to pokoušet? to nechápu. stačí jen vnímat to mrně, respektovat jeho potřeby, a jít spolu s ním tím vývojem (copak nějké mimino si řekne o omáčku s knedlíkem - dokud mu to nepředhodíme? copak mimino si v krámě vybere chodítko, že chce viset a jezdit?...)
nemluvím o fatálních chybách lékařů při porodech, kdy způsobí tragedie, které nemají řešení. vím, že příroda si někdy vybírá krutou daň, ale chyby z nedbalosti u lékařů by prostě neměly vůbec nastat.

filipal
31. říj 2010

@berenika39 nieeeee 😝 😅 to nie je velmi pozitivne!!! 😝
kocky, odchadzam prave do lesa. je krasny den a v lese uzasne farby....podte aj vy. 😵 😵 😵

berenika39
31. říj 2010

@filipal to bylo myšleno tak, že v rámci našeho rabr přístupu a obecně slušného zacházení s dítětem je sem tam nějaký prohřešek z naší strany jen zrníčko písku na pláži....prostě jsou většíprůšvihy, než naše jednorázové selhání ve výchově, o kterém notabene víme a ještě si za to drbeme hlavu.....

jdu taky, ale do kuchyně, a celkem se těším, odpo čekáme fajn lidi na pokec, mají roční slečnu, jsou super strávníci, těší se na oběd a dobroty...tak abych je nezklamala🙂.
všem hezkou neděli, at už v lese nebo u plotny🙂.

sussanah
31. říj 2010

holky poradte, protoze z toho mojeho sviste jsem fakt nekdy zoufala. Vcera ruply nervy i manzelovi, tak maly dostal trochu pres zadek. Bylo videt ze to mm potom mrzi, taky nechce timto smerem vest vychovu, mluvili jsme o tom hodne, ale fakt nevim jak na to. Fakt je mozne rocni dite primet neco udelat, aniz bych pouzila autoritu? Protoze maly zacina zkouset, kde ma hranice 😅 Posledni perlicka je jeho "zgumovateni" u umyvani rukou, kdyz ma stat na zidlicce (kterou uz pouzivame asi 2m), proste se po ni sveze a ma z toho hroznou srrandu, takze upatlane je potom komplet vsechno. Pripadne "zgumovati" v stolicce na jidlo a snazi se propadnout spodem ☹ A takhle bych mohla pokracovat.. Zkousela jsem mu to jednuduse rict, zkusit odpoutat pozornost, ale prijde mi ze je jeste maly a potrebuje spis prikaz nez diskuzi 😅

berenika39
31. říj 2010

@sussanah změna je život🙂. zkus tu situaci, kde se tohle děje, prostě vypustit. ruce mu umývat na kuchlince u dřezu, jídelní stoličku schovej do kouta a dej mu stoleček a jeho židličku s prostíráním s krtkem. bude z těch změn vykulený, potěšený, než se vzpamatuje, je umytý nebo najedený. mě když něco nešlo, něco nechtěl, tak jsem to prostě nedělala. zkusila jsem to jinak🙂)).

netvrdím, že to musí fungovat u každého, to je jasný, ale je lepší zabrzdit ty bitky - budeš se mejt, nebudu, budeš sedět ve stoličce - nebudu....nevede to k úspěchu, naopak....

sussanah
31. říj 2010

@berenika39 hmm, to me nenapadlo, vyzkousime, diky 🙂

blandik
31. říj 2010

tak já přeji zase hezký nedělní večer - máme za sebou aktivní víkend, jelikož dítko si hrálo celé tři dny u babičky a s babičkou...takže my jsem zvelebovali byt, dodělávali resty...musím říct, že jsme si ten klid na aktivní práci náramně užili 😉 Malý byl úžasně š'tastný, když jsme přijeli pro něj...ale prý se mu u babičky líbilo, byl v pohodě.

@berenika39 - takže to neštěstí tvých známých zavinili lékaři? Nečetla jsem celou diskuzi, jen se domýšlím...

@zelmirka1 - u nás malý okupuje celou sedačku svými auty, traktory a vlaky...a vedle gauče ten svůj arzenál skladuje (tedy krom pokojíčku)...ale od mala si nejraději hraje u gauče ve stoje....

Jasně, stane se, ujedou nervy, to je život. Žádná hrůza a chyby k němu patří..

berenika39
31. říj 2010

@sussanah a vůbec to není o tom, že bych petrovi jakkoliv usnadňovala život 😀 😀 😀 v tom smyslu - nechceš se umývat, tak nemusíš....to ani náhodou. možná naopak, jsem někdy asi i prudič s těmi pro mě důležitými věcmi - opravdu se u nás jí v klídku u stolu, opravdu se tak nějak ve stejný čas večer jí,koupe,čte,spí, opravdu se u nás ani náhodou nehází a nepatlá jídlo, nehází hračkama - myslím brutálně, netlučou se jiný děti, lidi....petr má hranice, omezení, jenom jsem ho k nim nenutila, ale tak nějak se snažím, aby to všechno dělal proto, že ví, proč je to důležitý, ne proto, že bojuje se mnou a plní moje příkazy.

už jsem to tu psala, jeden čas jsem měla honičku (asi jako každá 😀 ) ho přebalit, bylo mu tak 12-14 měsíců, no boj x krát denně, kopal nohama, zdrhal. no tak jsem zrušila přebalovák a dala deku na gauč v pokoji a ještě ho přebalovala nohama obráceně - od sebe. koukal jak puk a bylo.....

berenika39
31. říj 2010

@blandik nevím, co se stalo, zatím s nikým nekomunikují a příčinu netušíme.

blandik
31. říj 2010

@sussanah - ...já bych řekla, že to je o pohledu na věc - ono se nic nestane, pokud se věc "odloží" na chvilku - takhle malé dítě se dá ještě dobře rozptýlit - vymyslet něco, co se mu bude líbit a za chvilku neví, že nechtěl - u nás třeba chodí na záchod a do koupelny s ním hračka, kterou si vybere. ... protože neochota se mýt, přebalit, nechat si vyndat hovínko se u nás čas od času objevuje...takže jsme nakonec na to vymysleli tu hračku...takže to chce nechat chvilku čas, změnit podmínky, vymyslet k tomu nějakou zábavu (když se u nás malý nechce nechat přebalit, tak ho nalákám na prohlížení knížky, hraní s autem - přebalujeme u gauče v obýváku)...každopádně se nám naprosto potvrdilo, že pokud trváme na tom, že to musí být te'd hned a on nechce - je z toho cirát na dlouho a příště s tím jsou opět problémy...

blandik
31. říj 2010

@berenika39 - tak u nás jsme ty věci odložili s tím, že jsme řekli, co a jak a nechali ho. Samozřejmě že nepřišel za chvilku jakože chce se jít přebalit, ale po chvilce daní prostoru ty věci už pak šly samy - ochotně šel. Ale jakmile jsme zatlačili, že TEĎ se budem přebalovat a musíme...tak to byla konečná na dlouho - to pak bu'd násilím nebo dlouho ne...Samo občas to nejde, pokud jsem oblečená, že jdem ven a on nechce na sebe navlíknout rifle, pak mu je sbalím do tašky a řeknu mu, že jdu a že ho čekám v předsíni, pokud už to jinak nejde...

berenika39
31. říj 2010

@blandik jj, a jistojistě funguje, že jakmile se k nějaké činnosti "nastaví" negativně", tak další snahou ho k tomu přimět se to jen a jen zhorší. to je to "stokrát mu říkám nesahej na to a on na to zase sáhne". prostě to si myslím že není dobrá cesta, hučet do nich dokola to samé.....

sussanah
31. říj 2010

@berenika39 no ja jsem v podstate u toho umyvani zacala delat neco podobneho, proste ho nestavim na nohy, ale myju jo jak miminko, jednou rukou drzim a druhou oplachuju. Je to jen narocnejsi na koordinaci pohybu. No uvidime, jak to pujde dal. S tou stolickou jsme to ted poresili tak, ze jsme na ni pridali jeden pas, aby nemohl proklouznout, on totiz vzdycky bez problemu v sedel, strasne ho bavi s nama stolovat (jime vsichni spolecne, kdyz to jen trochu jde), jenom vcera zjistil, ze se da z ni sklouznout, tak bylo veselo. S prebalovanim to si snad zazila kazda, ale nastesti to uz preslo a ted uz se necha zabalit v klidu. Jeste nejaky tip, jak na stale otevirani skrinek? Nektere mi nevadi, mam dole veci naschval takove, aby je mohl zkoumat a podobne, ale precejen otevirani mrazaku neni to prave orechove. Navic zjistuju, ze cim vic se snazim, aby neco nedelal, tim spis se k tomu bude vracet. Takze zvazuju takove ty pojistky na dvirka mrazaku. Sice je to taky pozice sily a autority, ale alespon pasivni 😅

berenika39
31. říj 2010

@sussanah Tvoje věta " Navic zjistuju, ze cim vic se snazim, aby neco nedelal, tim spis se k tomu bude vracet. " je přesně to, co jsem napsala v minulém příspěvku, super, to je vončo. Nevěnuj těm skřínkám žádnou pozornost, ty, které jsou "méně vhodné" prostě zkoumej s ním a ukaž mu, co v nich je, proč se to nesmí brát a otvírat, jak se s tím zachází. Jakmile uvidí, že to není zakázané ovoce, přestane ho to tak moc zajímat. Jdi na to od lesa....

sussanah
31. říj 2010

@berenika39 no prave ze ja to taky vidim, ze to cesta neni, tak proto z vas taham rozumy, jak na to 😅 😉
@blandik jj taky u nas mame zachodove knizky 😀 Bud ma jednu erarni u nocniku, nebo si vezme neco s sebou nebo mu dam neco na prohlizeni v koupelne, vetsinou hreben, sponky apod. Ale nejcasteji se tesi, az uvidi jeho oblibene auticko na slipech, takze sedi na nocniku, probira si slipy a nadsene vola "brrrrrrrrr" 🙂

sussanah
31. říj 2010

@berenika39 no prave ze tim jsem stravila posledni 2 predchozi dny. Vzdycky, kdyz k te skrince sel, tak jsem sla s nim. Spolu jsme vytahli oleje, rikala jsem mu to atd. Presne jak popisujes, ale mam pocit ze ucinek zadny 😅 Ale asi cekam od toho rocniho prcka zazraky, ze to pochopi za dva dny 😔 Tak ok, budu v tom pokracovat, treba jednou pochopi. I mrazak jsem u ukazala (aspon chvilu), nechala ho sahnout dlani na box, ze to studi, pak zkoumal mokrou ruku no a pak chtel znovu. Navic znakujeme, takze mi naferovku ukazal ze "jeste" "prosim" a mirim k mrazaku.

samayka
31. říj 2010

@sussanah ale vyberte dobrú poistku, my sme vybrali lacnú - a dali sme ju aj tak iba na jednu skrinku 🙂 do 2 minút bola rozobraná 😀 teraz to zvláda do 5 sekúnd... ale skrinku neotvorí, stačí keď rozoberie poistku, potom ju zasa skúša zložiť a zasa rozoberať.. a tak v podstate zabudne že pôvodne asi chcela otvárať skrinku 😀 😀