Respektovat a být respektován. Líbí se vám tato kniha?

sarkabrezen
24. únor 2009

Většinu lidí, co znám, co se setkali s touto knihou nebo seminářem manželů Kopřivových, jejich principy nadchli. I pro mně bylo jejich objevení osvícením a přesně tím pravým... Jenže - přečíst knihu je jedna věc a každodenní realita věc druhá. 😒 Výchova je nesmírně těžká, zvláště když jsme sami vyrůstali v "typicky české výchově" a máme ji tak v sobě i podvědomě. Člověk se pořád přesvědčuje, že se bude chovat ke svým dětem jinak... a pak najednou s údivem a úděsem zjistí, že z něj vycházejí přesně ty samé věty, které slýchával jako malý... že jsou to jen pokyny, příkazy, rozkazy, křik... Nervy v kýblu a přitom dítě stále neposlouchá a co víc, je to čímdál horší... 😨

Převést principy RaR do praxe je těžké, hlavně ze začátku, je třeba toho v sobě hodně překopat... ale já věřím, že se to bohatě vyplatí, proto jsem rozhodnuta se s tím poprat. 😎 Vím, že RaR má i tady na Koníkovi spoustu příznivkyň, proto bych chtěla založit prostřednictvím téhle diskuse takový malý klubík 😵 , ve kterém si můžem pomáhat s různýma situacema, jak je řešit, povzbuzovat se, sdělovat si co pomáhá a co ne... a tak 🙂

luludi
17. lis 2012

@ofelieee nech ten madrac davam akokolvek, vzdy po vlozeni je milotka hlavou dole, prevazi sa dozadu. 😕 Musim pospekulovat.

luludi
17. lis 2012

@ofelieee v rychlosti ako rozmyslam nad hackou som ti zabudla aj podakovat. Dakujem 🙂

blumka
17. lis 2012

@ofelieee vdaka sa info 😉

lusy82
17. lis 2012

@blandik A jak víš že neteče, podle malý? Třeba nechce vážně mlíčko, chce jen si zadudlat, bez mlíčka. Nebo to poznáš s odsávání? Protože to taky není dobrý ukazatel. Sání dítěte je daleko efektivnější než odsávačka. Na vypouštěcí reflex je nejlepší při kojení přikládat teplý obklad, nebo před kojením teplá sprcha. Doporučujese i při kojení pít tepl=é nápoje. No a také to masírování a promačkávání, jak děláš ty.. No ale nejdůležitější je ta kldná mysl, ale zároveň je to i bohužel nejtěžší. Prostě odbourat ten problém v hlavě.
Jo a ještě mě napadlo, jak už je malá stará, jestli třeba nemáte laktační kryzi ( růstový spurt ). Ta se objevuje cca v 3 a6 týdnu a pak ještě v 3 a 6 měsíci. To znamená že malá rychleji roste a proto potřebuje víc jíst a ta tvorba se nestíhá přizpůsobit. V té době je potřeba kojit, kdykoli si malá řekne, třeba každou hodinu. A do dvou až tří dnů se mléko přizpůsobí. A taky si hlavně uvědom, že jedinýmúkazem nedostatku mléka je nepřibírání. Nic víc. Pláč může být způsoben čímkoliv. Ona klidně může být i neklidná protože jsi neklidná ty. Děti hodně nasávají náladu matky. Může jí bolet bříško. Když mají miminka koliky, tak se jim i špatně papá a proto pláče, mě tohle malej dělal asi do 4 měsíců, takže vím jaký jsou to nervy. Vždycky si zatahalal a pak začal příšerně plakat. A když tady teď čtu jak si krknula a pak pila v pohodě, tak si myslím že to tak bude. Ono to může být i tím usínáním u prsa, že pak si nekrkne a tlačí jí to. Jenže chápu, že když jinak neusne, tak se nedá nic dělat. Já bych to tedy dělala tak jak jsi psala, kojit s přestávkama a nechat ji vykrkat a vyprdět a pak dokojit. je to práce,ale když vám to pomůže Je to normální že z počátku je ta péče jen o kojení a přebalování. Kašli na nějaké tabulky jak často a jak dlouho by měli děti papat, oni to ví nejlíp. Myslím že jako příznivec NA bys to měla chápat víc než kdokoli jiný 🙂 . Ono se to po čase ustálí a pak si udělá svůj režim, uvidíš. 🙂 Věř mi já si prožívala taky krušný období tak tě chápu.
A ještě taková malá rada, mě na nedostatek mléka nejvíc pomáhalo nealko pivo, to se malej skoro topil 🙂 Ale taky z přestávkama. třeba po týdnu, pak už topřestávalo působit. Ataky jsem vypila třeba litr melty denně.

bezaz
17. lis 2012

@reruna jo, tak dojcenie je v drvivej miere o nastaveni matky, teda myslim psychiky 😉 a moja stara mama (nar.1906)dojcila svojho najmladsieho syna do 3 rokov, mozno aj viac, babicka, jeho sestra si nespomina, kolko mal rokov, len sa traduje vtipna historka, ze sedel na priedomi a stazoval sa susedom "mama sli na seno, ani cicika mi nedali" 😵 😵 ale mas pravdu, ze bol rozdiel dedina a mesto, aj medzi spolocenskymii vrstvami... hehe a este jedna scenka z angeliky, markizy anjelov, ako pohorsila spolocnost, ked svojho syna dojcila ona a nie dojka 😉

inak mam vlastnu skusenost, dceru som dojcila 25 mesiacov, odstavila sa presne 2 mesiace pred porodom syna, medzi tym som si robila kurz laktacnej, tak som si myslela, dojcenie - gombicka a nakoniec sme s malym po mesiaci skoncili v nemocnici, lebo nepriberal.. ale napriek vsetkemu je doteraz dojceny a krabicu UM, co sme kupili, uz expirovala neotvorena 😀 😀 stalo ma to odsavanie, dokrmovanie cievkou a pod, v nemocnici absolutne ziadna podpora, akoze naco ho chcem dojcit, nejaka rada, ako zlepsit a zvysit laktaciu, nic 😝 takze je to naozaj o tom, ako matka chce 🙂

reruna
17. lis 2012

@bezaz jasně souhlasím, mnoha problémům při kojení by se zabránilo, kdyby byl personál i maminky samy mnohem více informované, já jsem taky ráda, že jsem se nakonec UM vyhnula, ale vlastně ani nevím proč vlastně, žádné studie mě zatím nepřesvědčily, že by UM bylo nějak škodlivé a výhody kojení pro mě byly prostě v tom, že bylo zadarmo, bylo bez "práce" a bylo kdykoli kdekoli k dispozici - no a samozřejmě to vytváří pouto mezi matkou a dítětem, ale podle mě i v kojení platí, všeho s mírou, pokud to nejde a vyzkouší se všechno, tak raději dokrm a dudlík, než vystresovaná maminka a hladové dítě...
@blandik doufám, že to nepletu, ale myslím, že by to mělo být ty 2 hodiny od začátku kojení - to znamená, že asi těch 40 minut kojíš, pak je čas na odříhnutí, přebalení, uspání, jsou děti, které pijí častěji a méně dlouho, jiné zase po kojení spí a vzbudí se za ty 3-4 hodiny... je to různé, ale hodinu na jedno kojení je podle mě moc dlouho - i když mě napadlo to, co lusy - není to laktační krize? -bývá ve 3. a 6. týdnu a pak ve 3. - 6. m, to může být pár dní nedostatek mléka, než se zase přispůsobí větší poptávce, takže můžeš kojit teď častěji, ale během pár dní by to mělo přejít.
Já vím, je to frustrující, jen dokojíš, přebalíš, atd. tak je čas na další kojení a pořád dokola, ve dne v noci a do toho starší dítě, nehledě na tm, domácnost a sama sebe, je to těžké, každá si tím asi musí projít, ber to tak, že tě to zase posune dál a uvidíš, že to zvládnete. Každé období je v něčem těžké. Mě například teď připadá, že žijeme v jednom velkém stresu, skloubit návrat do práce, školku dětí a jejich i naše neustálé nemoce je prostě hrozné, ještě že máme babičky....

blandik
18. lis 2012

@lusy82 - ano, je to tak. víš, to, že má málo poznám podle toho, že vidím, že saje a neteče, nepolyká, hodí na mě takový smutný pohled nebo se začne vztekat...já asi nemám málo mlíka, ale mlíko blokuju, prostě z prsa neteče...ono se to hodně mění, teď pár dní skutečně pila málo, je to vidět i na přibírání, že se pár dní motá kolem stejné váhy..včera jsme byli na procházce, nemáme doma starší dítě, a pak to najednou šlo, musela jsem masírovat, ale prso pouštělo mlíko..takže určitě je to o mém nastavení..bohužel je to takové, že osciluji mezi pocitem - nikdy se to nepovede, trápím ji hlady, když to nejde..a mezi tím - supr, kojím...Spurt teĎ nemám končí čtvrtý týden, ve třetím týdnu jsem to poznala, že chtěla pořád pít...hodně se bráním dokrmům, mám pocit, že když ho dám, tak ho pak budu dávat pořád a ono to kolikrát chvili neteče a pak zase teče...a to už bych dala dokrm..
JInak to pivo vyzkouším, sprchu občas dávám, když je čas..zdá se mi, že pomáhá ji na chvíli odevzdat a pak zase začít znova kojit...
@reruna - mě by asi až tak nevadilo, že pořád kojím, to beru, že přejde a že to bude kratší, mě vadí to, že když tedy po dvou hodinách od začátku kojení "se může" znova kojit - tedy beru to spíše jako ukazatel, že skutečně může mít tedy hlad..tak já už pak nemám v těch prsou mlíko..protože můj problém je ten, že jakmile vypije to první mlíko, tak pak to někdy jde a někdy nejde, musím masírovat, cítím, jak mi v prsu praskají bubliny mlíka a je to takové střídavé - teče, neteče..a někdy se stane, že prostě neteče nic..tak pak ji vezmu spát a ona u toho prsa nějak usne..ale cítím, že se měla ještě pořádně napít a to jaksi se nekonalo..Teď se mi to změnilo, že toho prvního mlíka už není tolik, ale zase se mi včera dařilo lépe uvolňovat to další mlíko, kde mi lupou bubliny...asi to pozitivně ovlivinla procházka venku..

blandik
18. lis 2012

@bezaz - mě říkala zase jedna laktační v porodnici, že svoje první dítě strašně moc chtěla kojit a prostě to nešlo...dělala všechno možné a nešlo to...a to je sestřička na novorozeneckém a laktační poradkyně z laktační ligy u nás...to samé mi povídala za laktační poradkyně, co za mnou dojde - že tak moc o tom věděla, že měla potíže s kojením, protože pořád myslela na to, co všechno je možné...Já věřím, že to dokážem, včera moc pomohla procházka a pak ta pozitivní zkušenost s kojením, že to šlo..ono je to hodně o tom sebevědomí a to se mi odvíjí od toho, jak kojení zrovna jde...jestli se daří a malá přibírá nebo mám už půl dne pocit, že ji trápím hlady..a poslední dobou to bylo špatné, protože ani váha neukazovala nějaké přírůstky...
Takže ty sis dělala kurz laktační poradkyně?

reruna
18. lis 2012

@blandik o nastavení je to fakt hodně, však jsem to taky už psala, první dítě jsem chtěla kojit hrozně moc a měla načteno, jak by to mělo správně být a chtěla jsem to dělat správně a pořád problémy, malý nepřibíral, u kojení se vztekal, já měla deprese, odstříkavala jsem místo odpočinku a byla jsem hrozně unavená, do toho záněty, u druhého jsem byla už předem nastavená tak, že pokud to půjde, tak paráda, ale pokud to nepůjde, tak končím a dám UM, prostě jsem byla nastavená tak, že ne za každou cenu se vyhnout UM, ale prostě tak, že když to nepůjde, tak se svět nezboří, dáme UM a uleví se nám, mě pomáhalo i to, že jsem měla vzorky UM doma, jako poslední záchranu a myslela na to, že vše je ok, když tak, mám doma tohle... - musíš to tak brát, že tu je pomoc, pokud se nebude dařit, tak tvoje dítě nezemře hlady, vyzkoušej samozřejmě rady té laktační poradkyně, která za tebou přijede, rady holek odtud, abys měla pocit, že jsi fakt zkusila všechno a nikde není psané, že pokud dáš třeba 1X za den dokrm UM, tak s kojením nadobro končíte...Mě prostě vadí to, že dnes v časopisech pro maminky a na forech se bere nekojení jako příšerné selhání, ale jak už jsem psala, tak ani v minulosti se to nikdy takhle nebralo - ano bylo to přirozené, ale stejně tak přirozené byly kojné a do vynálezu UM spousta dětí do 2 let umírala hladem, protože při nějakém hladomoru se první myslelo na rodiče a starší děti, takže UM není zlo, jak se tu neustále píše.

bezaz
18. lis 2012

@blandik @reruna baby, ja tym, ze som dojcila dceru, tak som vedela, ze to ide, preto som vydrzala, keby sa mi to stalo pri prvom, asi to nevybojujem 😅 fakt to presvedcenie, ze to clovek dokaze, robi strasne vela a samozrejme podpora okolia..
@blandik ano, robila som si kurz, ked som cakala oskara.. mam uz aj nejake "uspechy", len v tomto nie je nad osobne stretnutia, sesternici sa v july narodila dcerka a tam som chodila kazdy tyzden (byvaju v rakusku), teraz im to ide super 🙂
ale aj tak sa v poslednom case zamyslam nad tym, ze cim to je, (nielen) zeny stratili schopnost otehotniet, vacsina rodi sekciou, to uz ani dieta nevieme porodit, a nasledne nevieme dojcit, drviva vacsina zien dojci len mesiac, dva 🙄 ci sme sa tak vzdialili vlastnej podstate, ci co... samozrejme nie je to take jednoduche, len tato zakladna zjednodusena rovnica je diivna 😝

blandik
18. lis 2012

@reruna - děkuji, to mi pomáhá, co píšeš...mě hodně popohání to, že jsem o míle dále než s Miškou, tam jsem vlastně nekojila, i když ve statistice je, že do třech měsíců částečně..ale tam vlastně ode mě nepil, jen cumlal..přes veškeré snahy...já se snažím aby to šlo, protože máme atopickou zátěž a nechci, aby měla um, nechci rozjet ekzém...už teĎ měla reakci na mléčnou bílkovinu z mého mlíka, takže ho už nejím..no dneska přibrala, ale půl dopoledne tady kňučela hlady, prsa bloklé a i pak když se odblokovala, tak toho mlíka už nebylo dost..nakonec usnula a já doufám ,že se mlíko dodělá a ona se dojí..přes den ji to prostě nestačí...

@bezaz - a je nějaký postup na to, když mi přes den nestačí mlíko? Beru už motilium týden, a i tak mi přes den mlíko nestačí, prsa se bloknout, pak je odblokuji, ale nestačím pokrývat dvě dávky během dvou hodin - že se první hodinu napije (to ji asi celkem stačí) a pak když chce pít podruhé, tak to už mi nestačí..co s tím? Když náhodou odstříkávám, tak pak když se probudí, tak je to ještě větší bída..v noci to jde..

pamal
18. lis 2012

@reruna úplně mi mluvíš z duše, jako bych to psala já. S prvním dítětem jsem to měla úplně stejně, a tak jsem u druhého taky byla nastavena, že když to nepůjde, tak dám UM. Koupila jsem si malé balení Nutrilonu, abych ho kdykoliv mohla dát. Jednou už jsem i začala vařit vodu, ale malý mezitím usnul a pak bylo mlíka dost a tu krabičku mám nenačatou doma stále.

reruna
18. lis 2012

@blandik určitě to tentokrát půjde, uvidíš, hlavní je, že malá přibírá, pro lepší spouštění mlíka pomáhá si prsa před a i během kojení nahřát například přiložením teplého obkladu - polštář z třešňových pecek z DM drogerie např., nebo rýže v ponožce zahřátá v mikrovlnce..., před kojením prsa nahřát a promasírovat, pokud máš pocit, že je mlíka málo, tak střídat při kojení prsa, jak přestane téct z jednoho a malá je neklidná, přendej ji k druhému, až se to ustálí, po šestinedělí, tak se pak doporučuje kojit už jen z jednoho prsa, ale někdo kojí z obou prsou při každém kojení, prostě každému, jak vyhovuje, už u vás byla ta laktační?

lusy82
18. lis 2012

@blandik To stou váhou taky nemusí být takový. Při kojení je ten přírůstek nárazový. chvíli přibírá tak chvíly zase jinak někdy ti může i trochu zhubnout, nevážila bych denně ale spíše tak jednou za týden. Nejlépe za 14 dní, to je objektivnější. Prostě bych tomu nechala volný průběh. Uvidíš to půjde ani nebudeš vědět jak. Já se právě takhle nervovala celých pět měsíců, měla jsem celý kojení zkažený, hlavně díky tomu, když mi do toho mluvily příbuzný, kteří nikdy nekolily. Díky nim bych už dávno byla na UM. Naštěstí moje Dr. byla v pohodě a taky moje vůle a kamarádky co kojení rozuměli mi dost pomohli a povzbuzovali. Takhle jsme se prokojily s malými přírůstky ale ještě v "tabulkový normě" No a v pátým měsíci jsem se na všechny vyprdla, a jela si po svým a malý začal krásně přibírat. Přestala jsem to řešit a dávala mu pít jak chtěl a ignorovala ostatní "chytrý", a oba jsme byli spokojení. Takž si mylím že i ty to zvládneš a to dřív, už proto že máš tady obrovskou podporu a ne jako já.

pamal
18. lis 2012

@blandik ještě k tomu pláči. Moje první dítě hodně brečelo už v porodnici, tak ho sestra ho závazala do plenky přes hrudníček s ručičkama. Tuto metodu jsem četla i v knize "Nejšťastnější miminko v okolí", bylo to vysvětlováno tak, že dítě je z dělohy zvyklé na stísněný prostor a proto se takto uklidní. Já jsem to už ale pak nezkoušela. U druhého dítěte se mi osvědčilo, že když večer hodně brečí, tak ho dát do kočárku. Ani jsem ho nemusela houpat a vozit. Jenom mu stačí být v užším prostoru. Stejně tak když v noci kojím a usnu a za chvíli se probudím tím, že on sebou háže a nemůže spát, tak ho přenesu do postýlky a hned spí. Takže ten užší prostor by Lindušce třeba mohl pomoct.

ofelieee
18. lis 2012

@luludi jo tohle je problém... hele zkontroluj si, jestli je hlavou dole opravdu - ono to tak vypadá, když se koukáš na miminko do hacky, ale když koukneš zvenku, je vidět, že hlava je opravdu výš než nohy, je to perspektivou... možná...

ofelieee
18. lis 2012

@blandik nejšťastnější miminko v okolí je opravdu hodně inspirativní kniha 🙂 a pak, pochopila jsem, že asi máš doma váhu - vidím, že rad se tu na tebe sype tisíc, ale neodpustím si jednu další - váhu bych vyhodila/darovala/prodala... už jsme tu probraly, že dobré je vyhodit hodinky - a já jsem i pro vyhození váhy. Všech čísel. Zezačátku se chodí k Dr. dost, ta váží... já ani na všechny očekávaný prohlídky nešla, přišlo mi to zbytečný (asi se mi to mluví lehce, když jsem problémy s kojením nikdy neměla), ale mě moje porodní asistenky částečně v roli laktační poradkyně řekla "kdo kojit chce, kojit bude", já se uklidnila, když plakal, houpala a klokankovala (a díky šátku byla hodně venku, to bylo pozitivní), nevážila...a kojila. Sakriš nechci vypadat jako chlubil, chci dodat sílu!!! Moc vám fandím.

lusy82
18. lis 2012

@blandik Naprosto souhlasím s @ofelieee, chtěla jse ti to taky poradit, ať vyhodíš tu váhu, ale bála jsem se aby to nevyznělo špatně. Mě to bylo taky porazeno. Akorát tě to stresuje, že malá nepije a nepřibírá, podle nějakých kriterií, které bůh ví kdo a jak vymyslel.

katyxq
18. lis 2012

@blandik K tomu vyhození hodinek i váhy se přidávám - my vážili jen v porodnici (a to jsem většinu doby čísla falšovala, neb mi to někdy hned ze začátku ukázalo po kojení míň než před 😅), doma už jsme váhu neměli, dokrm byl po kojení mým odsátým mlíkem (tolik, kolik vypila, respektive tolik, kolik jsme byla schopná odsát, pokud pak chtěla ještě, tak zase prso) přes prst ze stříkačky, ale malá ji začínala preferovat, tak jsme se vybodli i na to, zavolala jsem laktační poradkyni a uklidnila se momentem toho telefonátu, takže když druhý den dorazila k nám, tak už vlastně nebylo co řešit 😀, jen trochu poupravila techniku kojení (a neklid malé a škubání se od prsa se upravilo až s bezmléčnou dietou).

blandik
19. lis 2012

@ofelieee - já bych ráda vyhodila, ale když vidím, jak mi tady pláče hlady, tak tu ranní hmotnost potřeuji, jinak bych už dávno dala dokrm..a taky doktorka říkala, že poikud máme váhu, nebudeme muset do poradny, doktorka chodí k nám..nemáme to moc blízko...jinak dneska jsem poprvé uvázala šátek a je to supr, dítě hned usnulo u prsa, sice nevím z čeho pak budu kojit, když si to bude vyžužlávat postupně...ach ta tvorba mlíka a to uvolňování, z toho mě trefí...
@katyxq - to jste měli supr...já na bezmléčné už jsem, poté, co měla zelenou stolici a nitky krve a když jsem vysadila bkm, tak přešla na svou zrzavou barvu (žádná míchaná vajíčka se u nás nekonají..).

blandik
19. lis 2012

@lusy82 - mě více než váha stresuje to, že malá není spokojená, kdyby byla spokojená a najezená, tak neřeším přírůstky a je mi to jedno..u nás naopak váha je ta, která mě drží, že to ještě nevzdávám...protože podle spokojenosti Lindy bych dávno už dala nutrilon..ale od včerejška jsem klidná, pomohly procházky venku a už si říkám - půjde, nepjde, ve středu dorazí laktační poradkyně, tedy doufám, a uvidí se...dlouhodobě to není takto udržitelné...

j.cien
19. lis 2012

@blandik Ahojky,o kojeni toho uz holky radily tolik,ze jsem ani nechtela uz k tomu psat..ale moc bych te chtela povzbudit,protoze si jeste zive pamatuju,jak strasne stresujici ten zacatek byl pro mne ☹ .Z porodnice jsem si donesla 1plne kojenou a 1plne na UM ☹ a strasne moc jsem chtela kojit,tesila jsem se na to celou tu moji dlouhou neplodnost...takze jsem asi ten typ matka-kojici maniak 😀 ,ale proste ja verim tomu,ze zadna krava na svete nevyprodukuje lepsi mleko pro moje dite,nez ja 😵 .Bylo to hooodne tezke,nedelala jsem nekolik mesicu!!nic jineho nez kojila tandem,mezitim solo,mezitim prsa na elektr.odsavacce a toto dokolecka dokola..jednu v satku,naraz druhou jsem jeste hupala.. ve dne v noci!!Zpetne nechapu,ze jsem to prezila,spala jsem sotva 4hod,ale chci ti rict,ze kdo kojit chce,tak to opravdu pujde a podda se to! 😉 Ja zazila priserne zacatky,Tea vubec neumela sat,v porodnici ji samo vrazili UM z lahvicky 😠 ,navic ona ihned usinala a fakt nepribirala ☹ ☹ Ale zabojovala jsem ,co to slo a podarilo se mi ji rozkojit(sice s klobouckem),ale nakonec jsem pres 2obri bojkoty kojeni kojila stastne 8mesicu tandem moje dvojcatkove holky ,do roka jsem pro Teu pak jeste odstrikavala MM a Mia se jeste dale kojila az do 20m 😵 Muzu rict,ze jsem na sebe pysna,ze jsem si to vybojovala a ze moje holky mohly byt kojene 🙂 ,protoze spousta maminek to proste vzda i s jednim,natoz s dvojkama..
CHci te jen podporit,ze znam pocit "nespokojeneho"miminka moc dobre ☹a ver,ze to neznamena nutne hlad a nedostatek MM!Dle Karpa proste schazi ten 4.trimestr,takze nosit,houpat,satkovat...s jednim mimineckem se to da urco zvladat lepe,nez se dvema...nebo se trema.. 😉 😀,prosim,hlavu vzhuru,bude lip!!
A vahu bych nevyhazovala,pro mne to byla v zacatku jedina podpora ,ze jsem mela jistotu,ze si Tea vypila aspon tech svych 40-60ml...zatimco jeji dvojce si klidne vysoslo i 120ml...proste kazde dite je jine,jde je o to,udzet si vnitrni klid,verit v sebe,verit v prirodu,ze kojeni proste funguje co svet svetem stoji a navic,cas tak strasne leti!!!za par mesicu ke kojeni pribydou prikrmy a vse zas bude jinaci...Drz se,hodne sil a duvery v sebe a jsi uzasna maminka ,ja tvoje rady ostatnim vzdy hltala a moc mi pomahaly 😵,tak se opatruj a bude dobre!
Mne na spousteni pomahalo vzdy si ke kojeni nachystat teple!piti 😉.jinak je moznost i nechat si napsat Oxytocin a tim si vytrit nos 😉,coz spusti mlicko spolehlive...a take pro mnozstvi mleka je hodne dulezite nocni kojeni!!tehdy nad ranem je v tele nejvyssi hladina prolaktinu a oxytocinu,takze to si hlidat a kojit aspon 2x za noc.
Hodne stesti a moc vam preji,at se sladite a muzes si konecne zacit uzivat daru dvou deticek 😵

petranela
19. lis 2012

@blandik taky jsem měla velký potíže s kojením, navíc u dvojčat. Ze začátku hrozně málo mlíka, děti mi u kojení hned usínaly a takle vydržely ležet hodinu a stejně skoro nenapily, tím pádem se mi tvořilo mlíka málo, žačarovanej kruh. Vážila jsem je po každým kojení několik měsíců, protože to bylo pro mne hrozně duležitý v tom, že jsem věděla, jestli jsou napití nebo ne. Pak jsem je dokrmovala stříkačkou od Nurofenu. U nás pláč jednoznačně znamenal málo mlíka. Pak jsem je dokrmovala bud mým odstříkaným, nebo Nutrilonem. Jediný co mi pomohlo byla odsávačka Medela Swing, díky ktere jsem měla mlíka mraky, teklo mi málem proudem. Další náš problem byl v bojkotu kojení, to teprve bylo šílený, měla jsem tolik mlíka a hlavně chlapeček nechtěl pít a obě moje děti doted pijou hrozně málo tekutin, ale to je jiná kapitola. Moc Ti držím palce, at se situace u vás zklidní, tu váhu bych taky nevyhazovala, je to dobrá věc 🙂 Tu odsávačku jsi zkoušela? Laktační poradkyně Ti může zajistit půjčení odsávačky, nebo u vás v porodnici se možná taky dá půjčit. At se daří!!!! 😉

bezaz
19. lis 2012

@blandik kopec infosiek, ze 😉 len k tomu motiliu, ak mas dobru obvodacku, daj si predpisat costi, u nas je len na predpis, neviem, ako v cechach, ma v sebe o hodne viac donperidonu ako motilium, plus uzivas to riadne? niekedy sa doporucuje uzivat az 3x 2-3tabletky denne.. ja som brala pri malom costi, inak sa predpisuje na zle travenie, takze pripadne sa mozes na to vyhovorit, mne ho obvodacka predpisala po 3-4balenia 🙂

blandik
19. lis 2012

@bezaz -snaží mse to dojednat s obbvoDačkou, ale má strach - chce vyjádření gynekologa...taky jsem měla rozjednanou jednu lékárnici, která by mi mohla sehnat tři balení po třiceti, ale nakonec z toho vycouvala, že je tam hodně dopaminu a že to má negativní vliv na srdce a taky může mít příznaky parkinsna...takže nevím, zítra budu vědět více..to motilium už týden kupujeme a je to sakra drahé, takže pokud mi to nepředepíše, tak budu muset pomalu snižovat dávku a uvidíme, jestli to nebude konec kojení...a beru 3x denně 3 tablety, takže 9. Ty jsi tedy brala jen 3-4 balení, nebo ti to předepisovala po 3-4 baleních...jak dlouho jsi to brala? Nejsem si jistá, jestli mi to obvodačka napíše, nějak se bojí, tady o tom nikdo neslyšel...a jde o miminko..takže asi budu muset snižovat už dávku (přitom na těch stránkách dr. Newmana jsem si četla, že optim je brát to šest týdnů..) a pak jsem fakt zvědavá, co to se mnou udělá...
@.cien
@petranela - holky, co máte dvojčata, fakt obdivuji, jak jste to zvládaly a zvládly..dost mi to dodává sílu v tom dál vydržet, teď se mi třeba krásně napila, fatk jako dlouho ne, prso pouštělo a pouštělo, stačilo jen tlačit na jednom místě a pila snad 20 minut a bylo hotovo..pak znervózněla a já ji dala na prso a uvázala do šátku (hurá dneska jsem se to naučila) a ona se přisála a hned spí...po obědě mi tak spala tři hodiny v šátku a je to úžasně pohodlné...a mě to hřeje prsa krásně...

lusy82
19. lis 2012

@blandik No uvidíš co ti poví LL. Ta tě uvidí při kojení. Ale já si stále myslím, že mlíčko je v poho. Že je to jen v tobě. A nebo opravdu to bolavé bříško a i tvoje nervozita přenesená na malou.. Vše jak to popisuješ ( vztekání u prsa, neklidnost po kojení ) mi to dokazuje a připomíná JIříka a mě. @j.cien je důkazem toho že v mlíčku to není. Kdybi měla jen Miu tak si myslí že také žádné nemá, ale Tea jí dokázala že ho má dost 😀

bezaz
19. lis 2012

@blandik o tom dopamine nic neviem, ani v zlozeni lieku nic nie je pisane, to je divne 😲 http://www.zdravie.sk/liek/4795/costi-tbl-100x1... ak by sa ti to nepodarilo, mozem skusit poprosit moju obvodacku, pojdeme k nasim teraz.. aj pre sesternicu som davala predpisat 😉

johanka.
19. lis 2012

@blandik ide Ti to super 😎 drzim palce, nech sa Ti dari aj nadalej. Tiez sa priklanam k tomu, ze nie je problem s mliekom, ze naozaj ide o ten 4. trimester. Ludia sa rodia strasne nezreli, v podstate predcasne, tie stastnejsie babatka to obdobie proste prespia, tie menej stastne preplacu (mala som dve take). Ja tie "koliky" vnimam ako nezrelost nervovej sustavy, ze babatko sa nevie odputat od vonkajsieho sveta, vypnut a zaspat. Aj preto satka pomaha, ze dietatu umozni zastavit ten mohutny prisun podnetov zvonka, ktore este nevie spracovat. Mali sme obdobia v tych prvych mesiacoch, ked sa Adelka nedokazala ani prisat, tolko plakala, ale ked som ju strcila do satky, tak zrazu bolo po probleme, prisala sa a papala. Netrap sa tym, ze je Linda nespokojna, to treba len preckat, len utisuj, ukludnuj, uspavaj.

blandik
20. lis 2012

@bezaz - no na těch stránkách jsem si četla, že domperidon blokuje tvorbu dopaminu a tím se více vylučuje prolaktin....tak taky nevím, co ta lékárnice myslela...a děkuji, napsala jsem do ip.

@johanka.šátek je fakt supr, je tam úplně klidná, teď tam zrovna je - tedy musím ji mít přisátou na prsu..a bohužel já v této poloze nekojím, moc mi to v ní neteče...takže na plné kojení to není, musím kojit v té fotbalové poloze..ale na spaní je to supr..a možná že se to nakonec rozeběhne, když bude takto sát i v tom spánku a i ta poloha bude postupně kojící...včera plakala večer asi hodinu a půl, bylo ji špatně, a pak se chtěla napít, a usnula...Jinak je to určitě hodně o mém rozpoložení, nějak jsem se zklidnila, už nebrečím, věci se postupně řeší...
@lusy82 - nejspíše to tak bude, cítím, že se musím hodně uklidnit a potřebuji pozitivní zážitky z kojení, abych mohla nabýt nějakého sebevědomí...pořád je problém - ta představa, že to mlíko potřebuje čas, aby se dotvořilo a že pokud by chtěla moc brzo, tak tam nebude..no budem si to muset vybojovat...

berenika39
20. lis 2012

@blandik ahoj, jsem moc ráda, že čtu už pozitivní zprávy, moc se tu dotoho nechci zapojovat, protože nemám zkušenosti, ale každopádně na vás pořád myslím a přeji, at je to už jenom dobré🙂