Respektovat a být respektován. Líbí se vám tato kniha?

sarkabrezen
24. únor 2009

Většinu lidí, co znám, co se setkali s touto knihou nebo seminářem manželů Kopřivových, jejich principy nadchli. I pro mně bylo jejich objevení osvícením a přesně tím pravým... Jenže - přečíst knihu je jedna věc a každodenní realita věc druhá. 😒 Výchova je nesmírně těžká, zvláště když jsme sami vyrůstali v "typicky české výchově" a máme ji tak v sobě i podvědomě. Člověk se pořád přesvědčuje, že se bude chovat ke svým dětem jinak... a pak najednou s údivem a úděsem zjistí, že z něj vycházejí přesně ty samé věty, které slýchával jako malý... že jsou to jen pokyny, příkazy, rozkazy, křik... Nervy v kýblu a přitom dítě stále neposlouchá a co víc, je to čímdál horší... 😨

Převést principy RaR do praxe je těžké, hlavně ze začátku, je třeba toho v sobě hodně překopat... ale já věřím, že se to bohatě vyplatí, proto jsem rozhodnuta se s tím poprat. 😎 Vím, že RaR má i tady na Koníkovi spoustu příznivkyň, proto bych chtěla založit prostřednictvím téhle diskuse takový malý klubík 😵 , ve kterém si můžem pomáhat s různýma situacema, jak je řešit, povzbuzovat se, sdělovat si co pomáhá a co ne... a tak 🙂

meleri
13. zář 2010

bereniko,
fakt si mi strašně pomohla, odpoledne venku jsem o tom hodně přemýšlela a fakt kolikrát je to i moje chyba, kolikrát jsem zklamaně řekla, co, ty si zas nic neudělal, ani lulu.....no a jak Fem psala že je to fakt hodně citlivá záležitost, tak to mě dířve vůbec nenapadlo, a samozřejmě jako blbec jsem dala na vše co řekli moji rodiče...:( teda skoro...nakonec mi kecali i do těch látkových plín, do nošení, atd....prostě do všeho... 😠

Blandik,
tak to jsme na to úplně stejně...prostě nereaguje, nebo se vyčůrá mimo. jsem ráda že v tom nejsme sami. třeba na to přijdou oba dva brzo! 🙂

berenika39
13. zář 2010

@meleri super, to mám radost, schovej si tuhle konverzaci a pak si ji přečtem, až půjdou děti do první třídy, jo?

my jsme taková putovní rodina,( manžel sport), takže od dubna do října jsme skoro každý víkend někde jinde. hotely,pensiony, celé léto karavan ,kempy,spacák🙂). a zjistila jsem, že tyhle nádherně strávené dny , kdy má petasek pořád plno práce,zábavy,podnětů, jde všechno mnohem snáz, jakoby mimochodem. jídlo,spaní, čůrání - prostě to musí být, ale nezabýváme se důležitostí těch aktů. přednější je ten čas strávený mimo - procházky,příroda,výlety,společné večery...z toho jsem usoudila, že čím větší význam se těm běžným věcem přikládá, tím je to těžší. když je den zaplněný příjemnými věcmi, tak se tam to vyspání, miska oběda a nočník vpasuje jakoby nic🙂))

berenika39
13. zář 2010

jo a abych nebyla zase přehnaně pozitivní, u nás graduje období NE a vyšperkoval to novými slůvky neci, nedubu (nebudu), nemám, nejde. takže málem používám metodu jak na manžela, když potřebuji, aby něco udělal, musím mu říct opak. on zaneguje a je tam, kde já potřebuji🙂)))))). dělám si srandičky, ale dneska třikrát jsem hllasitě funěla a hledala sama pro sebe slůvka uklidnění. je to fuška 😉

fem
13. zář 2010

@blandik zadrzat potrebu, ovladat tieto svaly vedia deti kolem 2 rokov, a je to individualna a znacne anatomicka zalezitost...predtym je mozne skor pracovat s reflexom tlacenia...predchadzat udalosti doslednym vypozorovanim a komunikacnymi technikami...z vlastnej skusenosti, my sme zacali early toilet training..ktory je na baze tejto komunikacie, odporuca sa najskor od 9 mesiaca, ma svoje vyhody aj nevyhody...ale dolezite je ci sa mamicka rozhodne pre ten skory trening alebo neskory...je v podstate jedno, ale pri neskorom treningu netreba cakat zazraky a deti silit...skory trening je o tom, ze toaleta sa stane prirodzenou sucastou zivota...este pred nejakymi silnymi prejavmi vzdoru, tiez tam musi byt ista pravidelnost..ak nie je tak skory trening je uplne zbytocny a dost frustrujuci...cize je to na rozhodnuti maminy...my mame dobre skusenosti a sme vsetci spokojni...tam je to uz o prirodzenosti vnimania daneho faktu, prostredie toalety sa malemu zapacilo v danom veku, bolo to prenho dost fascinujuce...dolezite je asociovat a pozitivne povzbudzovat za konkretne cinnosti...naozaj ziadna negativita tam nesmie byt...inak je to o frustracii...po mesiaci, jedna plienocka za den dost dobra motivacia...dokonca suche noci (ale treba rychlo vstavat, ked maly je hore, lebo na tu toaletu uz caka 🙂 )...toaleta musi byt prirodzena a rychla asi ako u dospeleho cloveka...porozumenie danemu faktu zo strany dietata je prvy krok k uspechu a potom je uz malicky krocik k samostatnosti...ja som zvedava, snad sa okolo 18 mesiaca dockam nejakeho vehementneho vysledku...ale nestresujem...ani nelutujem...zalezi od osobnosti, nas maly mal nejaku pracu...hlavne v obdobi, kde nove typy hraciek zvladal za 3 dni a opat nuda...a na iste typy hry este nemal...ja to vidim tak...ale obe stadia ci skory alebo neskore ucenie na wc vidim rovnocenne..a mamicky by mali skor vnimat dany fakt a nezrychlovat danu vec...

joj inak vedeli ste, ze sa predavaju na nete original hracky montessori...ach ta cena...neviem, ja som nejaka posledni dni fascinovana montessori...lebo v podstate som si uvedomila, ze maly oblubuje presne tieto typy hraciek...a ja tiez nejako v podvedomi som od toho roku kupovala drevene hracky..nas maly ak si vyberie nejako cinnost tak bud logicke skladacky, velkosti, tvary atd...alebo knizku...inak nasla som navody aj na vyrobu vlastnych montessori hraciek doma...a co ma zaujalo tak systematizacia hraciek...tak som rozhodnuta trosku to predelit...a urobit akoby kose s loptickami, autickami s vlakovymi supravami...logicke hracky dam na zem (kedze ich ma vyssie a pyta si ich) a niektore veci preriedim...ja som pocula , ze vela hraciek, velke mnozstvo deti demotivuje sa hrat a aj neporiadok po istej faze hrania, ja som zvykla vzdy pri dennom spanku upratovat 🙂 ...takze tiez uz musim nejako to vytriedit...hoci mame system...ale este by som skusila nejaky taky kluc a snad bude mat motivaciu upratovat...snad ho to bude aj bavit a viac motivovat do hier...ze ako nejaka zmena

fem
13. zář 2010

@berenika39
berenika v tomto mas pravdu, ak tam je mnoho lepsej zabavy a podnetov kaslat na nejaky zachod...ale my uz v stadiu, ze musime mat nejaky so sebou...

@meleri naozaj sa netrap, ziadne rozpory v sebe a nervozita , maly to vyciti...ty najlepsie vies ako vychovavat dietatko, boze to okolie dokaze v cloveku vyvolat tolko toho zleho ani si neuvedomuje...ja na to wc naozaj pozeram triezvo a nikoho neodsudzujem...tiez by som s malym nezacala tak skoro, ale bola zima...takze nejako sme boli viac casu doma...a inak ber to tak, to ze nejake dieta je vkuse na nocniku, a v 6. mesiacoch ma tam fotku, to este nic neznamena...ono kluc je komunikacia...a kazde dieta je jedinecne..a ta komunikacia nesmie byt len jednostrannna ....takze naozaj respekt k dietatku... inak nadherne mena si vybrala pre dievcatko , Adrien je neskutocne krasne 🙂

berenika39
13. zář 2010

@fem já vozím takovou skládací redukci, je to malé, do batohu, pasuje na kdejaké wc, když je nejhůř, snadno omyvatelné...
máme to ale téma🙂)))

blandik
13. zář 2010

@fem - to je zajímavé s tím rozdělením na early a late toilet training. A tedy, když dítě kolem druhého roku začíná ovládat svěrače /slyšela jsem, že když dítě vyjde a sejde samo schody, tak že je schpné ovládat svěrače - náš malý sejde i vyjde s oporou o ze'ď, ale často chce ještě dát ruku nebo vzít) - bylo by tedy dobré zkusit pomalu dávat na nočník? Ráno to moc není reálné, protože on je dosti umrčený poránu (to bych ho nejspíše dost naštvala)... a nemá rád častou manipulaci s plenkou, tak to by asi taky moc nechtěl, abych mu jen tak cvičně plenku sundávala...Říkala jsem si, že počkám, až si sám začne říkat na nočník...psala jsi něco o tréningových kalhotkách, aby se nemusela nasazovat plenka - co to prosím je?

Montessori - můžu se zeptat, kde sis o tom četla - nějaký odkaz na web? Poslední dobou, jak nespí, tak nemám moc čas zkoumat, ale moc mě to zajímá.. a tom třízení hraček bych si přečetla, i nějaké návody na monti hračky...Dneska jsme byli v monti klubu - tak vám napíšu, co jsme tam dělali - třeba jsme zkoušeli sypat nějakou sypkou směs (pohanku asi s cukrem) přes nálevku do úzké skleničky a pak zpátky do skleničky s větším průměrem...(takže v podstatě různé přemís'tovačky obsahu z láhve, misky, talířku do jiného talířku...), pak tam byly kaštany v misce, kleštičky na cukr a prázný plast z bonboniéry a dítě mělo přemís'tovat kaštany v kleštičkách do plastu, dále pak knoflíky větší v jedné misce a v druhé plastové misce s víčkem byla udělaná dírka, a tím se prostrkávaly knoflíky (jako do pokladničky), visací zámky a klíče...děti se dokázaly docela dobře soustředit. Tento typ aktivit Miškovi vyhovuje, tak vás to možná taky zaujme. Pak jsme ještě lepili barevné paírky na předtištěný obrázek....

andika10
13. zář 2010

@blandik mne sa to páči ale u nas nemam kam chodiť s deťmi ☹

berenika39
13. zář 2010

@blandik kuk
http://pleny.heureka.cz/huggies-pull-ups-trenin...
plínka,která nemá sucháče pod bříškem, jako kalhotky, navléká se jako slipy, mají zvlášt pro kluky aholky, ale nevím, to je si jedno...používala jsem dlouho huggies, když ji při odpo spaní nepočural, dostal ji druhý den znovu...jsou dražší, ale funkční...

fem
13. zář 2010

@berenika39
inak naozaj je to diskutabilna tema...uplne suhlasim so vsetkym co si povedala..ale ja som do toho roka bola dost malo aktivna maminka ☹ , teraz sa to snazim napravit
ale podla mna kluc si vystihla, pre taky vek jednoducho ak sa nieco po dietati chce a ono je vzdorovite, tak to just neurobi...cize kluc je to po nom prosto nechciet a to pride 🙂
takze
@blandik inak ja si nemyslim, ze v tomto veku sa daju pouzit tie principy early toilet training...tak ako som to vyjadrila pred tym...zaujimave s tym , co si vravela...ohladom chodenia po schodoch...moze byt pravda...inak ak to komunikuje pri cinnosti, alebo predtym a sa nikde neide..lebo nevidi v tom zmysel to je skutocne prvy uspech...a ja by som pouzila ako dalsiu motivaciu ist prikladom...cize pozorovaniu u dospelych...rano ideme na wc, komunikovat o tom podla mna triezvo, vzdy rovnako a nanajvys pozitivne...davat skutocne velky pozor na negativne reakcie nielen slova ale aj mimojazykove... inak mame o tom vybornu knihu z usa...a potty for me a mali si ju so zaujmom cita...napisem link aj text ale je v english 🙂
...a link pre montessori kreativne napady je tu... http://tannawe.webnode.cz/attachment-parenting-... ...ja som si dost dointerpretovala a pomohli my videa na youtube z tychto hier...kde je jasne ze deti by nemali rusit ine hracky pri hre....
a web na nakup je tu , ta cena ale to su tie iste ako do skol montessori sa pouzivaju
http://www.edushop.sk/lista.php?page=1&fcs=8&ef...

fem
13. zář 2010

@berenika39 my pouzivame pampers pull up pre chlapcov, ale dost uvazujem aj o treningovych latkovkach...princip rovnaky rychlo sundavaci a podmienka je aby bola citelna vlhkost a mokro a to pri treningovych je 🙂
blandik myslela som , ze sa nedaju pouzit principy early toilet training na neskorsi vek...chyba v predchadzajucom texte, neviem ci to bolo jasne zrozumitelne
@blandik

andika10
13. zář 2010

@fem ja tiež idem kupovať treningové latkové, aj mne sa to zdá dobré

berenika39
13. zář 2010

@fem měla jsem i látkové, popolini (snad správně?), ale bylo jen tak na přechod mezi "počůrá se nebo ne??". zůstaly mokré, sice se moc nepročůraly, ale bylo to o tom ho brzo převléknout. no prostě jsem to asi s nimi nějak neuměla či čo...🙂))).
ty jednorázové jsme užili. mmch mám tu ještě balík...věnuji🙂)))

andika10
13. zář 2010

@fem pri tých cenách mi až dych vyrazilo, u nas to nehrozí ☹

fem
13. zář 2010

A potty for Me
Mommy got me something.
Whatever could it be?
A brand new little potty, and it´s just for me!
I´ve always gone in diapers.
Thatś what they are for.
But Mom says when I´m ready, I won´t need them anymore.
I try my brand new potty.
It kind of feels okay.
But I´m not ready yet. I want to go and play.
Now I´ve got a feeling,
and I think that I could pee.
Mommy takes my diaper off.
But this potty´s not for me!
I peed in my pants...
but Mom says, "That´s okay!"
Then it´s time tu snuggle in and turn off one last light.
I wear a diaper while I sleep so I´ll stay dry all night.
Wake up! Wake up!
Good morning!
I´ll try my potty again.
Me and bunny sit awhile, but I still don´t thin I can!
Later , Mommy sits with me. We sit right there together.
She shows me how to flush the toilet and -whossh!- down goes the water.
Now itś time to take my bath. Ooh -hoo! The water feels so wet.
It makes me feel like I could go. Am I ready yet?
I sit again on my new potty. I sit and wait and sit.
Oh, I hear something in the potty.
This time it could be it!
Yeah! I really did it!
And now I know I can.
I can go in my potty, and I will do it again!
No more diapers now - I´m as happy as can be.
I get to wear big kid pants!
I´m so proud of me!

http://www.amazon.com/Potty-Me-Lift-Flap-Instru...
su tam aj obrazky ako kniha vyzera...kazdopadne mozem prescanovat
inak je tam citilny pozitivizmus a nadsenie...ziaden stress...obrazky su velmi viditelne, realne...a je to pre obe pohlavia

@blandik

fem
13. zář 2010

@andika10 asi budeme struzlikat 🙂 , hrozne fakt.. ☹

berenika39
13. zář 2010

@fem to je nádherný!!!! takhle děti uvažujou🙂

berenika39
13. zář 2010

@fem prosím, co je "struzlikat" ?????

fem
13. zář 2010

@berenika39
myslela som si ze budu dost mokre ...och joj potom rychle prebalenie, dalsi stres, tak neviem asi na to posledne stadium dam uz aj slipky a uz ...
mozno pre blandik...predsa len jedna krajina 🙂

johanka.
13. zář 2010

@meleri ja som moju zacala davat nad nocnik v asi dvoch mesiacoch, ale pravdu ti poviem, stale neviem, co si o tom mam mysliet. Ze to tvojej znamej tak krasne funguje v takom veku vlastne nie je ziaden zazrak, naozaj to funguje, lebo v tom veku deticky aj tak nemaju ovela viac na praci nez spinkat, papat a vylucovat. No takmer u vsetkych to zacne byt problem, ked sa deti zacnu viac hybat a viac vnimat okolie - tak okolo pol roka veku, to ich zacne zaujimat vsetko ine nez nocnik. Neviem, ci to pomoze k skorsiemu nauceniu na nocnik, uvidime. Vyhodu vidim v tom, ze chape, na co nocnik je, a ze som v prvych mesiacoch nemusela odpierat z plienok hovienka. Teraz mi don cika len rano po prebudeni a niekedy vecer pred spanim. Kaka do plienky.

fem
13. zář 2010

@berenika39
vyroba z dreva, dlato , struzlinky dreva http://www.folklorika.cz/fotky/remesla/drevo_3.jpg, tie take pekne zahnute jemne a tenke kusky co ostavaju po dlate 🙂

berenika39
13. zář 2010

taky mě napadlo, je to podobné jako s tím učením-mučením na nočník. měla jsem představu, jak petr bude hezky říkat děkuji,dobrý den, ahoj...no a výsledek? pokaždé, když jsem třeba v obchodě řekla: řekni dobrý den..otočil hlavu někam do neznáma a ani ťuk. stejně s děkováním, utekl s věcí, kterou už dostal...tak jsem to úplně vypustila, jen když vejdeme, sednu si k němu na bobek a děsně nahlas řeknu: dobrý den, aby si všimnul....to samé s děkováním. dva měsíce vůbec nic, bojkot. a najednou - sám od sebe začal všude tou svojí hatmatilkou hlásit dýýýennnnn...akorát že si u toho sedá na bobek...si to chudák spojil dohromady, ale to je jedno...🙂)). další zkušenost pro mě, že nic se nemá lámat přes koleno. respektovat dítě jako kohokoliv jiného, není to cvičená opička. a to jsem si vyslechla, ve dvou už by měl zdravit, děkovat, prosit....

berenika39
13. zář 2010

@fem hoblinky! hmmm, třeba z hořké čokolády🙂)). děkuji.

fem
13. zář 2010

kazdopadne je zbytocne sa nejako pozerat spat...ja v tomto vidim pozitivizmus, ze napriklad ak dieta je vo vzdore a odmieta toaletu, nechat tak, mame sancu , zacat akoby odznova a lepsie a pozitivnejsie, a to je super, ze sa mozeme vyvarovat predchadzajucich chyb, dietatko zcasti nieco zabudne...ja verim v silne v tieto pozitiva, ze ak dieta vyciti, ze nemusi mat strach , ze respektujeme aj jeho neuspechy---fakt, ze tomu nejako inak rozumie ako my...tak bude lepsie...ja tomu verim...verim aj komunikacii a prace na sebe...nesklanajme hlavky, co bolo bolo ...deticky sa rychlo menia , nic nie je konstantne a na trvalo...ta filozofia respektu k dietatu, k jeho pocitom, myslienkam a osobnosti..na tu nie je nikdy neskoro 🙂
@meleri

fem
13. zář 2010

@berenika39 presne a tieto pravdy, co by malo dieta robit v akom veku, nas mucia...no my este nevieme abecedu 😀 ,
to slovo hoblinky mi uplne vypadlo 😉

berenika39
13. zář 2010

@fem a určitě nejí prcek příborem bez skvrnky na tričku, však? 😀 😀

andika10
13. zář 2010

@berenika39 keby len škvrnka 🙂

fem
13. zář 2010

@berenika39
no sak to 😀 ...ja si myslim, ze treba vnimat uspechy alebo tie sikovnosti svojho dietatka ...v kopu veci moze byt sikovne, kazde dieta v inom, ze...a na to sa zamerat ... nie na negativizmus a idealne obrazy, ktore nikdy nie su pravdive...skor su to nejake klamy typu manipulacie ako v tv, zivot nie je dokonaly, ani my...dokonalost je prave v tej nedokonalosti, jedinecnosti...ale je pravda, ze kym som este nemala dieta, tak som nejako uvazovala v tom sposobe, ze napr. pyramidka na skladanie velkostnych kruzkov, kedze sluzi od 6 mesiacov, tak to aj dieta bude v tom veku skladat...samozrejme sa musim smiat, aka som bola naivna 😀

berenika39
13. zář 2010

Jsem ráda, že si tu mám po večerech co přelouskat, nutí mě to víc přemýšlet, a všechno mi to najednou přijde jednodušší.
Konečně něco na koňovi, co považuji za smysluplné🙂))).
hezký večer a pozitivně, hlavně pozitivně 😉 😉 😉 😉 😉 😉

berenika39
13. zář 2010

@fem samozřejmě, nejlepší škola je život 😉