Respektovat a být respektován. Líbí se vám tato kniha?

sarkabrezen
24. únor 2009

Většinu lidí, co znám, co se setkali s touto knihou nebo seminářem manželů Kopřivových, jejich principy nadchli. I pro mně bylo jejich objevení osvícením a přesně tím pravým... Jenže - přečíst knihu je jedna věc a každodenní realita věc druhá. 😒 Výchova je nesmírně těžká, zvláště když jsme sami vyrůstali v "typicky české výchově" a máme ji tak v sobě i podvědomě. Člověk se pořád přesvědčuje, že se bude chovat ke svým dětem jinak... a pak najednou s údivem a úděsem zjistí, že z něj vycházejí přesně ty samé věty, které slýchával jako malý... že jsou to jen pokyny, příkazy, rozkazy, křik... Nervy v kýblu a přitom dítě stále neposlouchá a co víc, je to čímdál horší... 😨

Převést principy RaR do praxe je těžké, hlavně ze začátku, je třeba toho v sobě hodně překopat... ale já věřím, že se to bohatě vyplatí, proto jsem rozhodnuta se s tím poprat. 😎 Vím, že RaR má i tady na Koníkovi spoustu příznivkyň, proto bych chtěla založit prostřednictvím téhle diskuse takový malý klubík 😵 , ve kterém si můžem pomáhat s různýma situacema, jak je řešit, povzbuzovat se, sdělovat si co pomáhá a co ne... a tak 🙂

bubelko
22. led 2011

ale zmena temy. videla som tento utorok uzasny dokumentarny film o detoch - volal sa babys. boli dokumentovane od narodenia do asi 1,5 roka. vystupovali tam 4 deti - americke, japonske, namibske (ale z nejakeho kmena, nie moderne) a mongolske (zijuce nomadskym sposobom). myslim, ze niektore veci by sa vam velmi pacili a ine menej.
napr. japonske a mongolske travili vela casu same a boli ponechane same na seba. japonske malo k tomu milion hraciek, mongolske len par, brata (ktory ho z nasho pohladu dost tyral 🙂 ) a domace zvierata.
zaujimave ale bolo, ze napr. to mongolske, akonahle sa zacalo plazit, bolo priviazane za nohu o postel - co sa na prvy pohlad moze zdat velmi brutalne. ale z neskorsieho vysvetlenia vysvitlo, ze v stane maju v strede horuce kachle a kedze matka sa musi starat o zvierata, varit a pod, nemoze stale strazit dieta a preto ho privezuju, inak by sa mohlo spalit. neskor, ked bolo vonku, tak sa pohybovalo bez dozoru kade tade.
pri japonskom bolo zaujimave sledovat, ze neskor, ked mu nieco neslo, hadzalo sa o zem, bolo frustrovane, ale nikto k nemu neprisiel. alebo zaspavalo samo v koliske, ktora sa sama hojdala, plakala, ale znova nikto neprisiel. cez den absolovovalo rozne navstevy kamaratok, mc a inych.
namibske napr. bolo stale vonku, kojilo sa kedy chcelo, matka sedela na zemi, sledovala ho trebars ako obzuva kost po psovi, ako dava ruku do tlamy psa a pod.
americke zase chodilo do centier, na cvicenie s mamou a ine aktivity. rodicia mu robili opicky, ucili ho basnicky a ine veci.
co vsak bolo velmi poucne bolo nakoniec to, co povedali samotni rodicia k tomu celemu, ked to videli. namibskej matke sa pacili napr. tie domy, v ktorych zilo americke dieta. americanom sa pacil sposob, akym zilo mongolske dieta - teda ta volnost, zvierata okolo. mongolski rodicia povedali, zeby chceli lepsie hygienicke podmienky.
najzaujimavejsi bol vsak japonec, ktoreho dieta posobilo najnestastnejsie - ze vlastne on s nim travi daleko viac casu, ako jeho otec s nim.
podstatne vsak bolo a to bola pointa, ze do toho isteho veku vedeli deti v podstate bez ohladu na to, ako sa im rodicia venovali rovnake veci - chodit, zacali rozpravat, vedeli chytit do ruky predmet. 🙂

bubelko
22. led 2011
ludmilabb
22. led 2011

@bubelko toto video som uz videla ale k filmu sa neviem dopracovat 😖 inak vyzera perfektne!!!

ludmilabb
22. led 2011

@divoska citala som ze ti babo zaspava na prsniku je to perfektna metoda uspavania kym funguje u nas nebol problem ze co ked budem chciet prestat kojit ale to ze jednoducho prestala zaberat a dcerka mi na prsniku zaspi obcas,teraz jezaspavanie ovela zdlhavejsie

zelmirka1
22. led 2011

@bubelko mne to nejde pozriet, zaujimave co si pisala, hlavne to ze sa nam casto paci viac ako ziju ini, nie my.

berenika39
22. led 2011

@bubelko dík za ten link, jsem děsná, ale mě tohle stačí k tomu, abych uronila slzu a byla naměkko. ráda bych viděla ten film.

prsky
22. led 2011

akurat ho asi stahujem, ked to bude ozaj on a v dobrej kvalite, dodam link 😉

bubelko
22. led 2011

@zelmirka1 skus si to natukat do youtube v pc. vola sa to: babies mozno ti to tak pojde lepsie 😉

@berenika39 ten film je fakt pekny. nie je dlhy. my sme boli na tom v jednej kniznici - poriadal to zensky spolok. pozvala ma kamoska. bolo to zaujimave, pretoze ta pani, co bola zodpovedna za organizaciu si pripravila aj otazky a mala pozrete aj dvd bonus, takze dala tie komentare k tomu filmu, tie su podla mna najzaujimavejsie 😉

kubaka
22. led 2011

Ta vůdkyně layla je třída - přesně jedna z těch mesiášek, co zachrańuje ostatní, osvícená a shlíží na ostatní jako na neinformované idioty. Silně mi připomíná chování Sudíkové s tím Létáním miminek - to, že se setkává s nesouhlasem ji jen povzbuzuje v potřebě vytrvat ve své pravdě.

No ne, my samozřejmě nevíme, jak je důležité , aby se člověk vyspal, to mi teprve vysvětlila... Že já prostě nenchala Mariánka vřískat a nezavřela se na hodinu a půl k televizi - měla bych pokoj, dítě by se uřvalo, možná zadusilo, ale určitě by ztichlo - po pár dnech.

Už od toho pryč, vznáším další téma dne, zda se s tím setkáváte:

Marián v poslední době prohlašuje - Já tě nemám rád, mám rád tátu.!!! Což mu nebrání mě pusinkovat, objímat a nad ránem ke mě skočit do postele. Mám dojem, že tak testuje, zda smí říkat nepříjemné názory, smí se vyjádřit a bude pořád přijímán i s nimi.
Já na to teda reaguju spíše zrcadlením - Jo, máš rád tátu? Já mám taky ráda tátu a Mariánka a Dana. Neberu to osobně, ale s nadhledem . Jen když už to přehání, tak ho zarazím, že stačilo a že se máme rádi všichni.
Na druhou stranu ale zase přijde, obejme mě a říká, jak mě má rád - jen tak...
(Dan tohle dělal přibližně v tomto věku taky: Který panáček se ti líbí mami? (tento) Ne, ten je hnusnej, mě se líbí támhleten. (já na to, hm, to je dobře) Koukal, co řeknu přímo dychtivě. Pak toho nechal.

co si o tom myslí fem?

zelmirka1
22. led 2011

uz mi to ide @bubelko a co z toho filmu nakoniec vyslo ako zaver ked si mala zaujimave komentare ? Inak o vychove v Japonsku som dost citala a moc sa mi to nepacilo, som si hovorila ze tam by som nechcela zit kvoli celkovemu sposobu zivota, ale mozno je to len tym ze proste zijeme inak, keby sme tam vyrastali prislo by nam to normalka.
@prsky super tesim sa na link

hupcza
22. led 2011

@bubelko: já s ondrou spala nějakých 7 měsíců v posteli ....apk přešel do své postele (mřížovatou jsme zkusili týden - ta neklapla) a v roce a čtvrt bez potíží přešel do svého pokojíčku - dokonce si tam nadšeně nosil hračky už když jsme tam montovali nábytek ..bez potíží tam je, i když já jsem s verunkou v ložnici ....jen nás ráno příjde navštívit - takže spaní s dítětem nezadělává na problémy
stejně tak měl kolem půl roku potíže - vzbudil se cca v 10 a do 11 fňukal - něco ho trápilo ..v ložnici to neuměl ustát ...takže jsem ho vzala dolů do obýváku - tam jsme se spolu potulili a pak jsme ho odnesla do pelíšku ...všichni mi říkali, jak jsem blbá, že to bude dělat ještě ve školce ...houby s octem ....dělal to asi 10 dní ....až to přestal potřebovat, přestal to vyžadovat
věděl totiž, že mu dám, co potřebuje a tak si mě nemusí tupě pojišťovat nějakým jekem ...žádné scény, vydírání, manipulace ...prostě měl trápení, já mu pomohla, on byl rád a za to mě netrestal
takže shrnuto - těžko může někdo maminky na rizika upozornit, když je to tak strašně individuální

dle mého je jediná chyba - maminy hledají řešení na netu od kdo ví koho, kdo jejich dítě neviděl ani z rychlíku !!! - to je přeci hrůza - odpovědi mají přeci všechny u sebe - jen si věřit

hupcza
22. led 2011

@bubelko: tou souhlasím - děsí mě kolik naprosto zdravých dětí musí cvičit vojtovku apod .....pánaboha
taky mi tvrdili na plavání něco o nerovnoměrném vývoji, když se ondra furt rotoval jen na jednu stranu
poslala jsem je do háje s tím, že je zdravý a v pořádku ..,,jenže kolik maminek se z toho zdekompenzuje a začne číst, řešit, lítat, panikařit

berenika39
22. led 2011

ženy, dospěla jsem k závěru, že otrokyně té paní rádkyně jsou ducha mdlého. nikoho nejmenuji, nikoho neurážím, píšu obecně. fakt jsem se ted vyděsila, myslela jsem, že píšou ironicky, ale ne ...je to vážné, hodně vážné.... 😝

bubelko
22. led 2011

@zelmirka1 no vzislo z toho vlastne to, co som pisala vyssie: ze v podstate do toho isteho veku vedeli deti bez ohladu na to, ako sa im rodicia venovali rovnake veci - chodit, zacali rozpravat, vedeli chytit do ruky predmet, cize sa vyvijali rovnako. 😉 skratka do roka maju deti schopnost nasat velmi vela informacii - kvazi vedomosti - plazit sa, sediet, chodit. skratka to, co uz vieme, ze prvy rok deti urobia najvacsi skok v zivote. bez ohladu, ako k tomu prispeju rodicia.
a musim povedat, ze mne sa velmi pacilo to mongolske dieta - bolo same - jeho rodicov vo filme fakt vidno menej ako tych japonskych. ale to dieta posobilo najstastnejsie. samo objavovalo svet, nikto mu nic neukazoval, brat ho v podstate tyral (podla nasich meritok - bil ho, odkocikoval ho von zo stanu medzi kravy, bral mu veci - skratka ziarlil na neho). ale ich otec povedal, ze sa miluju a starsi je pre mladsieho obrovskym vzorom. co ma zaujalo - ako cumlik dostalo loj na zapalke - mne az zle ostalo (zlate nase dudusky), ale pre nich to bolo jedine vychodisko. a co ma zarazilo - nebolo nosene. lezalo tuho zabalene na posteli - to vidno aj z ukazky s tym kohutom. ziadne nosenie a pod, hoci bu som to tam cakala. japonske nosene bolo - tam som to zas necakala. 🙂

bubelko
22. led 2011

@hupcza to je prave to, ze u niekoho to nerobi problemy a u ineho ano. ale mamicky by to mali vediet. je to ako s cumlikom - laktacna ta upozorni, ze ak das, riskujes problemy s prisatim, detto flasa. ale u niekoho to k tomu problemu nevedie u ineho vedie. a teraz co? prestane ta laktacna upozornovat, pretoze u niektorych mamiciek to k problemom nevedie? neprestane. tak preco ta na neupozorni niekto aj pri zaspavani na prsniku, hopsani na fitlopte, spani v spolocnej posteli,atd, ze to moze viest k tomu, ze to moze trvat dlho? moze neznamena, ze bude. ale ked to mamicka vie, moze sa objektivne rozhodnut, pre aky ritual zaspavania sa rozhodne. ma sancu sa zamysliet nad tym, ze s babatkom zaspavat v jednej posteli je super, ale budem sa takto citit aj ked bude mat rok, rok a pol alebo 2?
ja som u oboch vedela, ze spat s nimi nebudem, lebo ja cestujem a ak budu (a veru cestuju) aj oni nevyspim sa. a tiez som sa zamyslela nad tym, ci sa mi to bude pacit aj neskor. par veci som si ujasnila este pocas tehotenstva, par pocas ranych mesiacov. okrem toho - manzel bol vyslovene proti. a rodinu tvorime vsetci - nielen ja a dieta. cize sme hladali kompromis. my sme do pol roka spali oddelene, manzel v spalni, ja s novorodencom v izbe, ale nie v jednej posteli. skusala som, kvoli nocnemu kojeniu aj to - ale aj tak som sa budila, nie na kojenie ako take. ale na to, ze mi je zima na odhalene prso. a ked som zaspala, tak bol maly zase hore a vsetko zase odznova. takze putoval spat do postielky.

kubaka
22. led 2011

@hupcza no přesně, jen lidé nejistí, kteří si nevěří a nevěří ani pak svému dítěti a se chytají všeho možného i nemožného.
Raději přenesou zodpovědnost mimo sebe - "metoda je potvrzená, druhý to tak říká"
Raky jsme s Mariánem dospávali po kojení ráno spolu, přešel do své postýlky bez potíží, ale je tak rád v kontaktu, že si nadránem přijde vlézt ke mě. Někdy ho vrátím,někdy ho nechám - mám postel 120 cm, takže se pohodlně vyspíme oba.

Taky jsem nejednou poslala dětskou do háje s jejími radami (nekojte v noci v 7. měsíci, budete otrok a je to zlozvyk) - tak jsem šla k jiné, protože ani oponovat mi nestálo za to. Když začala, že Marián ve 3 m je nějaký "rozhozený" pohybově, šla jsem do háje a ne na neurologii - nic mu samozřejmě nebylo.

@berenika39 já taky myslela, že si dělá legraci - ale fakt ne... 😨

kubaka
22. led 2011

@bubelko ale proč by mi měl někdo všechno tohle říkat a upozorňovat - to nemáme vlastní rozum, instinkt, odhad, zkušenost ze života?? Jsme snad ovce? Možné je úplně všechno a na nic se nikdy nemůžeš připravit ani s tím počítat. Když pozoruju, vyhodnocuju a pak předvídám, drtivou většinu věcí odhadnu sama a dřív, než začnou dělat problémy. A Podle toho se rychle zařídím, změním činnost - při prvních známkách, že je to asi špatně, nebo se to nevyvíjí žádoucím směrem.

A druhá věc je, že vždycky přihlížím k tomu, jak to funguje v přírodě - co je vlastně nejpřirozenější.
Proto mě ani šátkování moc nebere a nezdá se mi až tak přínosné. Jednak mi nikdo nevymluví, že dítě otočené a utažené čelem k matce si nevyvrací hlavu, krk a oči aby něco vidělo a pak - nvorozenec neumí chodit, je tedy odkázán ležet - tedy není vybaven a soustruhován 😝 na to, aby byl nepřetržitě v pohybu. Potřebuje pevnou zem, kontakt. Když ho vezu v kočárku, tak alespoň má volnost pohybu a není v něm celý den. Šátkování provozují přírodní národy, protože to byl jediný způsob, jak dítě mít u sebe, když byla nutnost se pohybovat. Tedy bylo to vynucené okolnostmi.
MLáďata v pelechu leží tak dlouho, dokud z něho sami nevyběhnou. Samice ho přenáší než v případě ohrožení hnízda.
To jen příklad, jak se dá nahlížet na věci...

zelmirka1
22. led 2011

@bubelko to je zaujimave ten film, coby taka nomadka povedala keby citala knizku Kazde dieta sa vie naucit spat 😀 😀 😀 inak je sranda ze sa ludia nechtiac odklonia od prirodzenych veci a vymyslaju vsetko zlozite ked je to casto jednoduche, prave taketo narody kedze nemaju take vydobytky ako my riesia veci prirodzenejsie alebo ich neriesia 😉 nemaju Modreho konika aby sa radili. 😀

bubelko
22. led 2011

@kubaka prepac, ale to ze si matky neveria v dnesnej dobe, ked mas z kazdej strany inu informaciu, nie je vobec divne. laktacna ti povie a, pediater b a vlastna matka c a ty sa orientuj. vela veci sa meni takou rychlostou, ze informacia, ktoru si mala vcera, je zajtra uz stara.
robit si z nich preto srandu, velmi s respektom voci ostatnym nesuvisi. kazdy ma pravo na svoje rozhodnutia - a tak ako ty, si presvedcena o svojej pravde, su oni o svojej. uz vcera som to pisala - je to iny pohlad na vec a ci je spravny, sa uvidi casom. a v tej diskusii to ide stale dookola. to sa nezmeni - skupina a je za, skupina b je proti a aj ked sa postavia vsetci na hlavu, jedna skupina druhu nepresvedci.

bubelko
22. led 2011

@kubaka tebe ani mne to nikto hovorit nemusi, ale zjavne treba na to upozornit, pretoze potom vznikaju temy: ako odnaucit 2 rocne dieta od zaspavania na prsniku, od fitloptu, spania s nami a pod. a mas tam aj tie komentare - keby som to bola vedela na zaciatku... kamoska mi povedala, ake je to super... laktacna povedala, ze to tak mam robit.... takze asi tak. 😉

kubaka
22. led 2011

@bubelko Jsou archetypy, které platí už od dob Freuda. Když je někdo blbej, tak je blbej Proti tmářství a absurditě se nedá jinak. Pravdu mají i ty z tématu Andělé, ty s uřknutými dětmi - a jsou smrtelně uražené, když jim řekneš, že dítě určitě nikdo neuřknul. Proti blbosti se prostě musí vystupovat.
Klub skeptiků Sysifos každý rok uděluje anticenu - přínos pro vědu "Bludný balvan" Tyto kapacity ji předávají v antických rouchách, s náležitou ceremonií a srandou. Dělají si legraci - pání docenti, doktoři, vědci -protože jinak se na šílenosti, které se vydávají za "vědu" upoutat pozornost nedá. Takže sarkasmu a ironie je někdy už jediná zbraň, která zbývá.

mě tu smazali téma, kde jsem se ptala, Jak uřknout druhého - když existuje téma Co proti uřknutí. Admini nenapsali, co je to za absurditu - smazali z důvodu, že je to neetické a chci pro někoho zlo, kvůli fanatismu. Brali to, jako kdyby něco takového vůbec bylo možné !!! Jak děsné pro mě zjištění. Téma uřknutí pokračuje dál a zoufalé matky dál vyrábějí uhlíkovou vodu, nad kterou čarují. Zasluhuje si snad tohle v 21. století, ve střední Evropě respekt??

hupcza
22. led 2011

@bubelko: tak já naivně nachystala postýlku - a dny, kdy v nich spinkalo nějaké dítě by se daly lehce spočíst 😀
právě proto, že si myslím, že tohle se plánovat nedá a tedy ani nemá - myslím, že se mají poslouchat instinkty
prostě neexistuje platný recept - ani neplatí pro obě mé vlastní děti - jak by mohly platit pro děti úplně cizí
myslím, že to je jen o tom, že mámy právě hledají to upozornění - hledají tu radu
moje máma je mj. laktační poradkyně - když mě viděla prvně kojit, říkala, že kojím proti všem pravidlům, že ho držím jak prase kost ....ale ondra sál, já byla spokojená ...takže jsem kojila správně ...a o tom to je ....kašlat na pravidla - děti je totiž taky nečtou a chovají se úplně "svojsky" 😉

@kubaka: co se týká šátku a kočárku tak nesouhlasím ...kočárek pro dítě taky není zrovna přirozený ...nakonec je to vynález starý nějakých 100-150 let a to ho používali bohatí ...chudí nosili ..já taky šátkuju - zvládnu tak bez potíží veškeré práce v domácnosti, uvařit, uklidit i když je veru nenaložená (ondra na to prdí - oběd chce nálada nenálada), nakoupit (veru v šátku, ondra sedí v košíku - jinak si nákup ani představit neumím), když potřebujeme rychle a operativně něco poběhta po úřadech - s kočárem se nikde nedostanu - takhle to máme za chvíli zfouknuté
a pak se může samo rozvalovat s bráchou na zemi a válet spolu sudy do aleluja 🙂

hupcza
22. led 2011

@bubelko: ale člověk by měl vyslechnout tipy a rady jiných - když má tu potřebu ..ale musí to vztáhout ke svému dítěti, k sobě samému - to za něj přeci nikdo neudělá .... jenže problém je, že často ženské poslouchají vše a vše i zkouší ...takže dítě lítá jak tenisák - ode zdi ke zdi ....a neví čí je ....žádná stabilita ..nic ....to je dle mého mnohem horší než to, že musí roční dítě uspávat u prsa

kubaka
22. led 2011

@hupcza no u mě to technicky nešlo, když se narodili skoro pětikiloví - 😀 Takže pro mě nosit dvouměsíční dítě by bylo silně vyčerpávající. Takže i proto. Když jsem ho strčila v roce do děsně drahého nosítka, které bylo opravdu bezva, týden jsem úpěla s kyčlema. Já na to nejsem ani stavěná. 😀 😀 Mě kočárek třeba vůbec nevadil.
ale hodit dítě do šátku a vyběhnout - nic proti, když to zvládáte. Já už to nemusím řešit... 🙂

fem
22. led 2011

@kubaka nechcete ma niekto do nejakej skupiny, ja sa vsetko naucim...som sikovna...budem to nedotknutelne reprodukovat..to je psychologia pre detsku univerzitu...som mimo

fem
22. led 2011

@kubaka som skocila do inej temy 😀

hupcza
22. led 2011

@kubaka: no já když vyšla prvně do města - tašku, veru v šátku, ondru za ruku, tak jsem si v půli cesty říkala, jestli jsem se nepředcenila - to mi totiž naskočily řeči kamarádek o tom, jak stejně staré děti stávkují, chtějí se nosit - no přesně ty krávoviny, co tu kritizuju ....úplně jsem zapomněla, že mám šikulku a že jsme dobrý tým 🙂 ....takže jsme vše zvládli jen s malou zastávkou, kdy jsme si museli vysvětlit, že nebudeme sledovat náklaďák, ale jdeme do bankomatu 😀 ....a tak od té doby chodíme často

berenika39
22. led 2011

potřebuju poradit, ale vážně 😀 😀 😀 .
Dneska večer peta: mami, ci lítat. Já: můžeš lítat, roztáhni ruce, to budou křídla, a poletíš. Zkusil to, ale neuspokojilo ho to. Ci letět taaam. Ukazuje nahoru. Já: někdy spolu poletíme letadlem. On: už? Já: ne, ted nemůžeme, měl jsi včera teplotu, tak až budeš v pohodě. On: sem! Já: venku je tma, poletíme, až nebude tma. Letěl do pokoje rozsvítit lampičku, u které si čteme. Už není mha! (plete si tmu a mlhu). Pak jsem to uhrála na to, že zítra pojedem na blízký letiště. podívat se na letadla, a tam si to s panem pilotem domluvíme, kdy poletíme. Co budu dělat zítra????? 😀 😀 😀

bubelko
22. led 2011

@hupcza presne o tom to je. ze by si mali vypocut radu, a ak sa hodi pouzit a ak nie, nechat tak. mali by vediet, ze ci to pre nich a ich dieta vhodne je alebo nie. a preto ja neodsudzujem nikoho, ze skusi "tu" metodu, pretoze podla toho, co si napisala, je pravdepodobne presvedceny, ze na jeho dieta je vhodna.
a su veci, o ktorych sa da premyslat uz vopred a su veci, ktore sa zistia casom. ja som pri prvom zistila, ze kojenie je fajn, ale do roka. . a moze mi hocikto tvrdit, ake je skvele, mne to odkedy mali deti zuby skratka prestalo byt prijemne. to iste s kojenim na poziadanie, pri jonasovi som skusila - boli sme z toho vsetci na nervy, tak som presla na zavrhovane kazde 3 hodiny. a hned bolo lepsie. skratka, precitala som, vyskusala, ale nakoniec som urobila tak, ako som citila, ze je pre nas najlepsie.
to iste so spanim - precitala som este ako tehotna rozne tipy, prebrala s muzom a nasli sme to, co nam vyhovovalo.
a ked sme pri tych radach - kolko z novopecenych mamiciek si necha poradit od vlastnej mamy ci svokry? ale ked si to iste precita na internete od neznamej xy, tak hups do toho?

prsky
22. led 2011

tak baby, je to ono... je to stahovanie cez torrenty, takze treba mat nejaky soft (ja mam flashget) .. tu je link http://isohunt.com/torrent_details/209336697/ba...