Respektovat a být respektován. Líbí se vám tato kniha?

sarkabrezen
24. únor 2009

Většinu lidí, co znám, co se setkali s touto knihou nebo seminářem manželů Kopřivových, jejich principy nadchli. I pro mně bylo jejich objevení osvícením a přesně tím pravým... Jenže - přečíst knihu je jedna věc a každodenní realita věc druhá. 😒 Výchova je nesmírně těžká, zvláště když jsme sami vyrůstali v "typicky české výchově" a máme ji tak v sobě i podvědomě. Člověk se pořád přesvědčuje, že se bude chovat ke svým dětem jinak... a pak najednou s údivem a úděsem zjistí, že z něj vycházejí přesně ty samé věty, které slýchával jako malý... že jsou to jen pokyny, příkazy, rozkazy, křik... Nervy v kýblu a přitom dítě stále neposlouchá a co víc, je to čímdál horší... 😨

Převést principy RaR do praxe je těžké, hlavně ze začátku, je třeba toho v sobě hodně překopat... ale já věřím, že se to bohatě vyplatí, proto jsem rozhodnuta se s tím poprat. 😎 Vím, že RaR má i tady na Koníkovi spoustu příznivkyň, proto bych chtěla založit prostřednictvím téhle diskuse takový malý klubík 😵 , ve kterém si můžem pomáhat s různýma situacema, jak je řešit, povzbuzovat se, sdělovat si co pomáhá a co ne... a tak 🙂

m.i.r.i
24. srp 2012

@blandik nas tiez co len z krtka stale vsetko rozprava..na jednej strane vidim ako zacal spoznavat zvieratka, vie co ktore robi, kde byva, aka je sova mudra, ze zajacik sa stratil maminke lebo nedaval pozor...ale stale mam uz pocit, ze nevie co je realita...ked nieco robi alebo vidi, stale povie, ze to aj krtko tak robil..on chce papat taky kolacik ako krtko, chce sa vozit na takom auticku..boli sme prvy krat v ZOO teraz a pre neho sa to neratalo, lebo krtko v ZOO sa hojdal slonovi na chobote a levovi vytrhol zub a on musel na slona pozerat len spoza ohrady a cely cas chcel ist k slonovi a sandut si mu na chobot ako krtko 😀 😀 Tak neviem, ci to riesim prilis, ale aj mi to vadi...my mame tie DVD na to, ked je velmi divoky, spoteny, uz nevie co so sebou a nevieme ho skludnit, tak mu pustim krtka, nech obsedi..lebo vtedy ho nenamotivujem na nic, ze pod si citat alebo skladat puzzle..a uz vobec nie kreslit..este aj pri tom stale skace, vrti sa, beha..pri telke aspon na chvilu zasadne..a tiez ked su velmi dlhe dni, ze cely den prsi alebo je proste hrozne a neda sa ist von, tak to sa mozem akokolvek snazit, ale nevymyslim mu program na cely den bez toho, aby nebol po case popudlivy, nervozny, unudeny...tiez som si kedysi hovorila, ze telka uplne vobec, ze sa da zit aj bez toho, ved musime vediet tie deti nejako inak zabavit, ale priznam sa, ze to na uplne cely den nedokazem a nedokazem ho ani skludnit..preto ten krtko pomoze...a pomaha inak aj ako motivacny faktor - ak nieco nechce, tak staci povedat, ze aj krtko take mal alebo to robil a je to bez problemov - cim ho vlastne zase sama navadzam na to krtkovanie..ach jaj

bubelko
24. srp 2012

@berenika39 napadlo ma to iste co @betelgeuzz - bloknut kanal ak sa da.
u nas ide tv len vecer - po veceri, pred spanim, "vecernicek". ale je fakt, ze su to rozpravky, ktore presli vyberom - oktonauti, caillou, jack a nimmerland pirati, bob der baumann... alebo dvd. mozu si vybrat. niekedy rozpravky nahravam a tak pustam.
dnes si napr. pustili tv sami - rano o pol siedmej. ale naladili si orf a tam isli vicky a silni muzi a neskor nils holgerson, a to je ok. je tiez fakt, ze lukas tieto transformery, pokemonov a ine nemusi. nepaci sa mu, ako je to nakreslene a tym padom, aj ked to niekde naladi, tak to prepina.
a suhlasim s @reruna aspon je vecer kludnejsi - fakt ich to ukludni, stisi a vedia, ze po rozpravke idu spat.

blumka
24. srp 2012

ahojte, pozeram ze rozoberate rozpravky. Tak to je u nas tema c. 1 😅
Mladsia dcera ani tak nepozera telku, ked aj chcem zeby chvilu posedela, tak jej to vydrzi nejakych 5 minut a uz to ma len ako kulisu. Problem je trosku so starsou, ona keby mohla tak cuci na bednu asi od rana do vecera, zaviedli sme ale doma pravidlo, ze na tv sa bude pozerat len pocas spanku mladsej, a vecer pred spanim si moze vybrat co chce robit..bud si pozrie nejaku kratku rozpravku alebo ide este von s tatinom alebo ide na navstevu ku sesterkam, pripadne k babke...co ma velmi tesi, tak si vybera radsej ludi ako telku 😀
No a co sa tyka vyberu rozpravok, tak u nas praveze idu tie klasicke disney o princeznach aj Levi kral, madagascar...pustam im len DVD. Tiez boli casy ked som s tym bojovala, ze je v nich nasilie a "dobro" a "zlo" a ako ju to oplyvni, ale nejak nevidim nejaky zly vpyv. U nas sa navyse pozeraju rozpravky takym stylom, ze sa vsetko komentuje, dcera sa ma casto pyta, ten je zly? a ten dobry? tak vtedy vysvetlujem, ze nie je zly len sa zle sprava alebo proste nieco v tom zmysle ze nie su ludia len dobri a zli....'
Co sa tyka smrti, ze niekto zomrie v rozpravke prirodzenou smrtou, to ma myslim v hlave usporiadane dobre, teda na svoj vek, kedze v rodine uz boli nejake umrtia, aj na cintorin chodime dost casto..
Co sa tyka nasilnej smrti ako napr. v Levom kralovi, to sa jej snazim vysvetlit, niekedy je to teda dost tazke nejak sa z toho vymotat 😅 Bola by som radsej keby pozerala napr. Mickeyho klubik alebo Krtka ale ju to uz nebavi. vyslovene si ziada rozpravky s "realnymi" postavami, dokonca uz zlvadne aj hranu rozpravku, co som bola prekvapena...
Je pravda ze potom pri hre vidim ten vpyv rozpravky ale ja to beriem pozitivne, mozno prave vdaka nim ma taku neskutocnu fantaziu aku ona ma.
Zas na druhej strane pokemonov by som ja asi NERABRovsky zatrhla 🤐 asi by som naozaj preladila na iny kanal a tvrdila ze to uz nechodi alebo nieco take... 😅

blandik
24. srp 2012

@berenika39 - ještě jeden nápad, takový drastický - zrušit ten kanál, nenechat si ho nalazený, že se vám to doma porouchalo..no je to lež... 😅

blandik
24. srp 2012

@berenika39 - právě, oni mají takové období, náš nekouká na tv a přesto dost často mě doma odřezává kousek těla, jakákoliv obrana při hře jednu dobu byla -já ho zastřelím...typu - medvěd se vloupá do domečku, já přijedu a zastřelím ho...Nějaké cítění - že je to definitivní, to jde mimo něj, to vidím i na tématu smrt - ještě to nechápe, tu konečnost..a nechci mu zasazovat stereotyp - kdyby jsi mi umřel, byla bych smutná, zatím na to nemá mentálně..

blandik
24. srp 2012

@m.i.r.i -ono se to v čase hodně mění, věřím, že máme intuici, co dítě už snese a pochopí a co ještě ne..já přeříkavala pohádky, příběhy, ale třeba i články ve sluníčku, je to plné negativních dětských vlastností, posmívání, ubližování, trestání a pomsty - fakt nechápu ten záměr...a někdy to dá dost zabrat vymyslet na ty obrázky normální komentář..protože mi i vadí ten koncept - ty jsi mi něco udělal, já tě chytím a zbiju... (dost mě točí třeba pupík a líza nebo ty čtyři zvířátka - vavřinec, takže to říkám hodně jinak)..Na pohádkách mi vadí, že nejsou logické, oni tam řeknou -byl hospodář chudý a dobrý a sedlák bohatý a zlý..a tím to hasne..a to mi nestačí, já vynechám to dobrý a chudý, a bohatý a zlý..ale spíše uvedu nějakou situaci - př. u zvířátek a loupežníků říkám, že hospodář pěstoval len, pak tkal látky v zimě a na jaře svou celoroční práci šel prodat a pak ho přepadli loupežníci..byl zarmoucený, bude muset prodat chaloupku a zvířátka.a zvířátka mu chtějí pomoci, jdou hledat loupežníky nebo si chtějí vydělat a dát penízky hospodáři...nebo naprosto šílená se mi zdá pohádka o slepičce a kohoutkovi, který se nechtěl rozdělit o semínko a začal se dusit a slepička obíhá asi deset míst, kde prosí o vodu, a další věci a vždy se dozví, dám ti vodu, ale až mi doneseš...až nebes se zželí slepičky..to je hrozné, jakou to má výchovnou hodnotu, jakou morálku..něco za něco, když jde o život? Takže jsem si to předělala tak, že studánka chce dát vody, ale nemá vědro, slepička vodu nedokáže donést v křídlech.. tak jde k bednáří, ten chce dát vědro, ale nemá žádné a nemá ani obruče od kováře..a tak ji všichni chtějí pomoci, a spolupracují..až se jim povede donést vodu kohoutkovi a zachrání ho.. a další koncept, který nepoužívám - mnoho pohádem je o tom, že př. koza, kocourek, budulínek, smolíček pacholíček apod. přikáže jinému - kůzlatům, kohoutkovi, že nesmí nikomu otevřít, mohl by přijít vlk, někdo jiný hrozivý a sežrat...a oni prostě ne a ne si říct a pořád otvírají...takže nikdy nepovídám, že jim přikázali a oni neposlechli.. ale nechávám to jako svobodný akt, nikdo nikomu nepřikazuje, prostě příjde vlk a chce je obelstít..

Jo, jinak dneska malý něco povídal o nucení..já na to - máš pocit, že tě někdy s tátou do něčeho nutíme? On, že ano 😕 a pak mi řekl, že když se zlobíme, tak má pak pocit, že ho nutíme... 😨 Tak mám nad čím přemýšlet..

berenika39
24. srp 2012

Díky za reakce k tv, jen si vás ctu z mobilu, napisu po víkendu z pc. Peta chrupe vedle mě ve spacáku a naštěstí o vikendu o pohadce nemá ani páru. Tak si taky uzijte víkend🙂🙂.

reruna
25. srp 2012

@berenika39 te´d zrovna čtu Líného rodiče do T. Hodgkinsona a ten je proti tv, ale občas třeba dvd nebo video není špatné. Místo pohádek čte dětem poezii, psala jsem o té knize více tady https://www.modrykonik.cz/diskuse/tema/deti-2-a...

petranela
25. srp 2012

Jsem ráda, že tu probíráte pohádky 😉 Já dětem taky hodně selektuju, telka u nás naštěstí vůbec nejede, pouštíme na dvd bud Včelí medvídky, Krtečka, Medvídka Pú nebo Angličtinu s medvídkem Beboo a nebo přes youtube se snažím vybírat jenom v angličtině třeba Pocoyo, Peppa Pig, Mickeyho clubík apod... Přiznám se, že pohádky jsou moje obrovská záchrana když mám dojem, že se snad děti pozabíjí a já nestíhám vařit nebo se někam nachystat. A nebo ted je to asi pět dní kdy děti po obědě prostě nespí. A aby si aspon odpočinuly, tak jim docela dlouho čtu sama, ale pak je to přestane bavit a pak jim pouštím něco na dívání, oni u toho aspoň leží. Nemám z toho dobrej pocit, ale mám dojem, že nic jinýho vymyslet neumím.... a taky potřebuju od nich chvílu klidu. Aspon to zachranuju angličtinou a tím, že nepouštím nějaký úplný nesmysly ale myslím hezký pohádky.

johanka.
25. srp 2012

vraj do troch rokov by deti nemali travit pred obrazovkou viac ako polhodinu denne. Priznam sa, ze u nas je to viac. Najvacsi problem je, ze v tom s manzelom nie sme zajedno, jemu nevadi, ked sa Miska diva na rozpravky kludne aj dve hodiny. Ked ju dostane na starost, lebo ja napriklad cez vikend doobeda varim a popritom natriasam mladsiu, tak ju milerad posadi pred notebook a pusta jej rozpravky, a on sa popritom venuje svojim veciam. Mne sa to nepaci, no ked mu to poviem, tak vraj co sa mi na tom nepaci, a preco nie, ked to Misku bavi, a teda mam vymysliet nieco ine, co ja samzrejme nesiham, lebo rozdvojit sa neviem. Dost teraz fici youtube, ale dozeram, co sa pozera, cim dalej je to od pasivneho sledovania rozpravky, tym som radsej, rada mam take tie klipy o hudobnych nastrojoch alebo roznych zvukoch, kde dieta hada, co prave pocuva (co je to za nastroj, co je to za zvuk). Toma a Jerryho napriklad som zatrhla takym stylom, ze som si jednu rozpravku pozrela spolu s Miskou a vysvetlovala som jej, co sa tam vlastne deje, ze si navzajom ublizuju, biju sa, a ze sa to predvadza ako sranda, hoci to teda vobec sranda nie je, ze chapem, ze je to lubivo animovane, prijemne sa na to pozera, no su to skarede pribehy a ja nechcem, aby sa Miska na nieco tak skarede pozerala, takze toto jej pustat nebudeme. Uplne bez problemov to prijala a mne to pride byt tiez v poriadku, ze to nepozera, lebo si to nezelame, u nas doma mame proste pravidlo, ze sa to nepusta. Urcite sa s tymi rozpravkami stretne, ale snad jej potom aspon trochu zablika v hlavke cervene svetielko, ze v tych rozpravkach nie je vsetko ok.

lopata49
27. srp 2012

Ahoj děvčata, po delší době vstoupím do diskuse - a co čtení? V dětské literatuře se taky vydává ledacos - máte nějaké tipy na rabr příběhy(či pohádky) pro děti okolo 3 let? Takové aby tam nebyly(moc) věci typu počkej ty dostaneš apod...o násilí ani nemluvě. ☹

lopata49
27. srp 2012

A jinak ještě k tématu, poštíme v so, ne dvd Pejsek a kočička. Pokaždé na 3/4 hoďky abychom si s manželem pospali🙂.Jinak přes všední den vůbec.Akorát nevím jestli pak v mš nebudem za lesní lidi 🙂🙂🙂

reruna
27. srp 2012

@lopata49 krásná knížka je tahle http://www.shopnet.cz/knihy-kalendare/dobrou-no... nebo klasický Šplaíček veršů a pohádek od Trnky a Hrubína

oktarina
27. srp 2012

@reruna prosímtě, máš líného rodiče v el. podobě? nemůžu ho nikde najít, rabr jsem našla celkem lehoučce, ale líného nee ☹

blandik
27. srp 2012

@reruna - prosím, o čem jsou ty příběhy v té knížce? Je to spíše pohádkové - typu víly, draci atd..nebo jsou to příběhy z reálu:.tipy na krásné knížky bych brala jako sůl 😅

reruna
28. srp 2012

@blandik něco je pohádkové a něco je reálné, pohádky jsou krátké na jednu dvoustranu. Je tam třeba příběh holčičky, která měla před nástupem do školky, o chlapečkovi, který nemohl usnout, o dalším, kterému se stýskalo na práznidnách, o novém pokojíčku, o holčičce, která pořád hrozně křičela a vztekala se, básnička o hlučných hračkách, obrázky k povídání o tom, co se ti dneska povedlo a nepovedlo, povídání o novém sourozenci, o příšerkách pod postelí, o mamince, která jde na večírek a děti poprvé doma hlídá večer někdo jiný a další. Mě se ty příběhy moc líbí, připadají mi i docela rabrovské, jsou napsané moc hezky, já se u toho vždycky dojmu, jsou tam krásné obrázky. U nás je fakt hodně oblíbená, některé příběhy chtěl jednu dobu Míša pořád dokola a dokola číst a úvodní básničku jsme si často říkali před spaním
"Ten, kdo zavře svoje očka, kdo si jenom chvíli počká, navštíví ho krásný sen. Dřív, než přijde bílý den, ukáže mu věci skvělé, tak už honem do postele! "

reruna
28. srp 2012

@blandik přidala jsem do svého fotoblogu 2 krátké pohádky z té knihy, je to vždy jedna dvoustrana, text má v knize různé druhy písma a jsou tam ilustrace

reruna
28. srp 2012

a ještě jedna básnička, kterou si taky říkáme před spaním - Když chceš usnout, zavři očka, sen si na tu chvilku počká. Jeden, druhý, potom třetí, líbá víčka spících dětí.

reruna
28. srp 2012

@blandik ještě jsem nafotila pár stránek z knížky k sobě do fotoblogu, tak se podívej, at se můžeš rozhodnout, jestli tu knížku pořídit. My máme jinak spoustu knížek, hlavně říkadla, obrázkové, pak nějaké pohádkové, ale ty se mi tolik nelíbí, máme třeba Pohádky o mašinkách, Příběhy včelích medvídků, Pohádky se zvířátky, O Puclíkovi, Kluci z květináče, ale ne všechno se mi zdá vhodné a nečtu všechno, knížka od Baxterové je asi to nej co máme
Taky uvítám další tipy od ostatních, kluci budou mít narozeniny, tak by to chtělo nějakou pěknou knížku

lopata49
29. srp 2012

Holky na Rodina.cz je v sekci Rabr téma Jaké knížky čtou dětem maminky praktikující Rabr, ale je to bez záruky, jen jsem na to při hledání narazila a ne všichni z tématu Rabr mi taky Rabr přijdou 😒 tak nevím jak je to i s těma knihama tam doporučenýma..

lopata49
29. srp 2012

http://www.rodina.cz/nazor15583091.htm to je okaz na to téma, ale jak říkám, bez záruky.

j.cien
29. srp 2012

ahojky vsem,chtela jsem se zeptat,zda jste nektera z vas byla na "kurzu R+R" a jestli vam to dalo nejak o moc vice,nez knizka Rabr?Kniha mne oslovila strasne moc ,stale se k ni vracim a ted jsem se prave i prihlasila na ten seminar od manzelu Koprivovych...tak jsem zvedava a natesena uz ted 🙂

m.i.r.i
30. srp 2012

kocky...ja viem, ze sa asi opytam to co tu odznieva stale, ale neviem kde to mam hladat, co ste vlastne poradili..nas maly zacina ako asi mnohe deti mna a tatina bit....celkovo je to inak pomerne poslusny chlapcek, nemavame s nim vacsie problemy, netrucuje mi v obchode, da si pekne povedat v 90% pripadoch ze sa ide domkov z ihriska, ze nieco nemozeme kupit, ze ideme robit to a ono...ale co ho zacalo v poslednej dobe chytat je ziarlivost ked sa ja zacnem s niekym rozpravat, ci uz telefonujem, ci uz stretnem znamu ci kamosku, dokonca aj vlastnu sestru...dnes sme boli pozriet moju sestru a len co ju zbadal, zacal ma kopat, buchnatovat, plieskat...nemusela este nic povedat..to iste robi, ked stretneme susedku co ma chlapca v jeho veku, uz ked ju vidi, tak zacne, ze "maminka nebude rozpravat s tetou"a len co sa priblizi, tak ma zacne neuveritelne kopat..to iste robi aj tatovi....ako mam toto riesit?ja chapem, ze to pochadza z toho, ze chce, aby som sa venovala iba jemu, aby som s nikym nerozpravala..proste chce klasika pozornost..tak sa snazim ked takto zacne mu hovorit, ze ja chapem, ze sa hneva, ze maminka sa bude rozpravat s tetou, ale, ze maminka a nesmie bit..on mi vacsinou povie ze ano, ze on nechce, aby sa maminka rozpravala, ale buchnatuje dalej..dnes to spravil v obchode pred zrakom roznych tetusiek, co jasne ze sa pohorsovali a este aj moja sestra utrusila, ze chvalabohu, ze ide v pondelok do skolky, tam ho naucia sa spravat.. 😖 az mi ho luto prislo...ale potom naozaj neviem, ako toto podla RABR najlepsie riesit... ☹

weri1
31. srp 2012

@m.i.r.i je to tu někde v posledních asi 2-3 stránkách, malej to taky dělá....

weri1
31. srp 2012

@m.i.r.i teda takhle až ne, on spíše jde a plácne

kaja73
31. srp 2012

@m.i.r.i mame presne to iste s malym co vy-ale on ma nebije,no strasen zacne jacat,alo ozaj strasne 😖
Riesila som to v klude-rabrovsky,ale stale sa to len zhorsovalo-zacalo to uz takmer pred rokom a ziadne zlepsovanie nebolo.
Teraz som uz zmenila pristup-uz nie je Rabr-jasne mu poviem ked ideme von,ze sa budem chvilku aj rozpravat s niekym a ze ked bude preto jacat,ideme domov-aj sme parkrat uz sli-jasne ze s revom- no teraz uz pomaly vidim zlepsovanie-tych 5 minut sa uz viem aj porozpravat-ale teda premaha sa riadne.
Mna to uz proste ozaj prestalo bavit-byt cisto jeho otrokom -vsetko mi diktuje,prikazuje,zakazuje.....a ked nebol naznak ziadneho zlepsovanie takmer rok,tak som si povedala ,ze stacilo a zacala to riesit nie rabrovsky,ale konecne s malym uspechom. iste sa to da riesit aj inak-ved ti tu mozno niekto poradi,ale ja som uz ozaj bola v koncoch-on totiz jaci za takmer vsetko,nielen toto a moje nervy su uz teda v prdeli.Jasne pravidla-ked spravis to bude ono-a aj ozaj bolo - zabrali za cca tyzden.

reruna
31. srp 2012

@kaja73 ale o tom je taky rabr - dopředu řekneš, jak to bude a tak to taky uděláš, to není vyhrožování, lhaní, strašení - to je přirozený důsledek, ty respektuješ jeho, ale on taky musí respektovat tebe, rabr není jednostranný vztah, mě spíš připadá, že teprve teď je tvůj přístup rabr, předtím, když jsi ho nechala, aby ječel tak, že ti znemožnil se normálně bavit s ostatními, tak o tom rabr není.
@m.i.r.i vysvětluj mu to stále, když tě bije, chyť mu ručičky a dívej se mu do očí a řekni, já jsem tvoje maminka, mám tě ráda, když mě biješ mě to bolí, lidi se neplácají a když už se k někomu blížíte, tak dopředu říct - tamhle je teta, řekneme jí společně ahoj, je slušné pozdravit - pak ji tedy pozdravit a zkusit do rozhovoru zapojit a dítě, aby se necítilo tak odstrčené, vzít ho třeba do náruče, aby bylo ve stejné úrovni jako ostatní dospělí, no a zkrátit to, když vidím, že to dítě zatím nezvládá

kaja73
31. srp 2012

@reruna tak to som rada,ale ja ma teraz zo seba pocit,ze ho zastrasujem a tak dosiahnem co chcem-asi v tom mam zmytok co je a co nie je rabr 😝
Za rabr som povazovala,ked mu dam najavo ze ho chapem,objimem ked place a ked zredukujem situacie co vyvolavaju jeho hnev,jacanie-teraz to robim inak-idem do tych situacia a jasne-mozno az prisne- poviem svoje este pred tym ,nez problem nastane.
Ale som rada teda, ze som az tak nevybocila.
jednoznacne som teraz prisnejsia na neho-aj ton hlasu mam iny.

m.i.r.i
31. srp 2012

@reruna dakujem..no tak nejako sa snazim..tiez som ho naposledy pri sestre vzala na ruky a to ma zacal mlatit rovno do tvare 😖 dnes sme boli v kvetinarstve, kupit jeden kvet, vybrala som hned, ziadne cakanie, nikto tam nebol..malemu som dala do ruky aspon oblubeny bebe kesik..a kym som platila, bolo to naozaj tak 2 minuty tak zacal hovorit, ze Erik maminku uhryzne a bije..nerobil nic len to hovoril..zareagovala na to samozrejme predavacka, velmi mila, tiez mu hovorila, ze maminku treba lubit a nie bit, tak stichol, lebo zas ina autorita asi mu to povedala..ja mu stale presne to robim, chytim rucicky, hovorim, ze maminku nesmie bit, ze ma to boli, ze mi bude smutno a ze ani ja jeho predsa nebijem ( naozaj inak neviem odkial to ma, lebo nema starsich surodencov ani nikoho v rodne, do skolky este nechodil, telku pozera minimalne a nasilie nic, my sme na neho v zivote ruku nezdvihli)..ale zatial to nepomaha...par krat som samozrejme to riesila tym, ze som sa tiez "vyhrazala", ze ked bude maminku bit, tak nepojdeme na ihrisko alebo nebude nieco oblubene..pripadne pozitivne, ze ak nebude bit a bude dobrucky, tak pojdeme k babke alebo nieco take..tak skor zaberie nieco v tomto smere..a pritom, my chodime do obchodu uplne minimalne, zili sme doteraz na dedine, vsetok cas travime s malym doma, v zahrade, na ulici, teraz na ihriskach..obchod len vtedy ak ideme kupit nieco jemu, ze ho motivujem ze ideme kupit knizku alebo lopatku, pritom si kupim 1 chlieb..alebo dnes sme sli kupit kvietok a odtial vedel ze ideme na ihrisko..nezatazujem ho obchodmi, nie je to zatial pre mna nevyhnutne, vieme si nakupit osobitne, teda ide manzel sam alebo ja sama a manzel strazi maleho..ale zas nechcem, aby bol mimo reality, nech pozna aj naco sa chodi do obchodu, ale tym, ze nechodim na velke nakupy, nie som nutena, tak necelim ani ziadnym scenam z nervozity a cakania a nicoho..ale staci ze sa mi prihovori predavacka a on ba zacina bit..inak to zacalo len tak maximalne pred 3 tyzdnami... 😒

reruna
31. srp 2012

@kaja73 pochopení je rabr přístup, to máš taky pravdu - ale není to tak, že dítě si dělá, co chce a já nemůžu nic jiného, než mu chápavě přikyvovat a donekonečna zdlouhavě vysvětlovat, co by se mělo a nemělo. Pokud něco potřebuju, tak je správné vyjádřit svoje očekávání, dopředu dítěti říct, co se bude dělat, vše samozřejmě stručně,jasně, žádné dlouhé vysvětlování, nepoužívat příkazy, ale - já potřebuju, já chci, je potřeba teď udělat to a to, abychom pak mohli.....a prostě konat, pokud se to dítěti nelíbí a vyjádří názor, tak samozřejmě dát pochopení, ano tobě se to nelíbí, ale je potřeba to udělat - s větším dítětem se můžem zkusit domluvit - jak to teda vyřešíme, dát třeba na výběr, jestli půjdeme teď nebo až po nějakém přesně určeném časovém úseku, menší dítě se nejspíš bude muset podřídit rodiči, s tím, že když se vzteká, tak ho prostě odnést někam do soukromí, kde může dát průchod emocím.
Já myslím, že je důležitý i ton, jak s dítětem mluvíš, ty jsi teď ráznější a dítě to okamžitě vycítí a spolupracuje lépe, děti prý potřebují, aby rodiče mluvili jasně, aby jejich postoj těla, ton řeči, výraz tváře a slova byla v souladu, pokud rodič něco chce a jeho výraz v tváři, tom hlasu tomu neodpovídá, tak to dítě se neřídí slovy, slova vnímá až jako poslední, největší procento komunikace je neverbální - postoj těla, výraz tváře, tón řeči