Respektovat a být respektován. Líbí se vám tato kniha?

sarkabrezen
24. únor 2009

Většinu lidí, co znám, co se setkali s touto knihou nebo seminářem manželů Kopřivových, jejich principy nadchli. I pro mně bylo jejich objevení osvícením a přesně tím pravým... Jenže - přečíst knihu je jedna věc a každodenní realita věc druhá. 😒 Výchova je nesmírně těžká, zvláště když jsme sami vyrůstali v "typicky české výchově" a máme ji tak v sobě i podvědomě. Člověk se pořád přesvědčuje, že se bude chovat ke svým dětem jinak... a pak najednou s údivem a úděsem zjistí, že z něj vycházejí přesně ty samé věty, které slýchával jako malý... že jsou to jen pokyny, příkazy, rozkazy, křik... Nervy v kýblu a přitom dítě stále neposlouchá a co víc, je to čímdál horší... 😨

Převést principy RaR do praxe je těžké, hlavně ze začátku, je třeba toho v sobě hodně překopat... ale já věřím, že se to bohatě vyplatí, proto jsem rozhodnuta se s tím poprat. 😎 Vím, že RaR má i tady na Koníkovi spoustu příznivkyň, proto bych chtěla založit prostřednictvím téhle diskuse takový malý klubík 😵 , ve kterém si můžem pomáhat s různýma situacema, jak je řešit, povzbuzovat se, sdělovat si co pomáhá a co ne... a tak 🙂

ludmilabb
1. únor 2011

ahojte ja som davno nic nenapisala ale citam vas stale aj dokument Babies som si porela, paraaaada 😀
@hupcza moja svokra detto citove vydieranie typu pod ku mne, pod mi dat pusu a ked Sofia nepride tak sa zacne svokra dorabat ze akoze place a vravi jej pozri sa starka reveee lebo ju nechces, svokor sa nepara nepyta sa zchyti ju a potom len cakam co z toho bude ale vacsinou to skonci placom
@bury podobne vety pouziva aj moja svokra, dohovaranie maminku musis posluchat
zase je pravda ze aj ja ked je vyhrotena situacia tak mi rupnu nervy a poviem dcerke ze ked bude dalej vrestat ako pavian (lebo nevie co chce a vysvetlovanie atd nezabera) pojdem prec lebo ohluchnem 😖
RABRa mam rozcitaneho, moj manzel to asi len tazko bude citat
@prsky nas tiez bezne vonku stare tetky zastavuju ked mala nechce ist, spekuluje a maju pocit ze si s nou neviem rady tak jej vravia ides so mnou a preco nepocuvas maminku, vtedy chyta Sofia paniku, nechapem co ich to tak trapi aj ked sa vravi ze plac dietata nenecha ziadneho rodica lahostajnym tak vidim ze aj uplne cudzim ludom dokaze "vadit" a myslia si ze maju pravo konat

sussanah
1. únor 2011

@blandik vim, ze jsi o tady resila, ja sice tady moc neprispivam, ale pravidelne ctu 😉 Ale ono je nekdy lepsi to resit s tchyni, protoze ten vztach je precejen vice "cizi". U nas diskutovat moc nejde, muj otec je cholerik jak hrom, kdyz nekdo reken, ze treba to a to neni uplne idealni, tak se akorat nervne a vsechny serve... Fakt jsem behem pobytu asi 3x zkousela opravdu v klidu mu rict, co konkretne mi vadi, kdyz malemu rika a s cim nesouhlasim, ale skoncilo to pokazde revem (potom uz jsem radeji odchazela v polovine, protoze bych vybuchla taky..) Kdyz jsem uz byla v koncich a rekla jsem, ze prece ja jsem rodic a meli by respektovat muj zpusob vychovy, tak mi na to rekl, ze on nemusi nic a ze on je deta a maleho bude vychovavat podle sebe a ze kdyz vychoval 2 deti, tak o vychove vi mnohem vic nez ja a nejake blbe knizky... Takze mnohdy jsme se nedostali ani k te dalsi hromade veci, co mi vadi, typu moje mamka, tvori katasgtroficke scenare lepsi jak holywood a ja nevim jak ji vysvetlit to, ze kdyz bude pokazde vyskakovat 2 metry vysoko, kdyz se maly priblizi ke gauci (muze toti na neho vylezt, pak se otocit a spadnout!) tak mu tim poc nepomaha. Ani to, ze kdyz vidi psa, tak mamka rekne, pozor, pokouse te a pojedes do nemocnice a budes brecet...) Hrozne me to stve, hlavne proto, ze potom nemam vubec chut k nim jezdit, ale zas nechci aby maly prisel o prarodice, ze je uvidi 2x do roka. Ja taky bych rekla, ze nejsem 100%RABR, vim, ze nekdy asi maleho do veci obcas trochu vmanipulovavam, ale zas nekdy to proste zatim jinak neumim. Jsem proste zatim napul cesty 😅 Na druhou stranu kdykoliv prijedu k mym rodicum, tak vidim, jaky obrovsky pokrok jsem udelala oproti jejich vychove a to me drzi.

Rikam, si, jestli kdyz ho povedeme svym stylem vychovy a obcas, kdyz uvidi prarodice a ti na neho budou mluvit uplne jinak, jeslti z toho nebude mit gulas. Jestli mam jeste zkouset neco zmenit (i kdyz teda moc se mi do toho nechce) nebo doufat, ze kluk pochopi ze doma plati jedna pravidla a u babi jina 😕

sussanah
1. únor 2011

@ludmilabb jj rady cizich taky miluju, onehda jsem sla po venku, bylo hodne slunecno, maly mel slunecni bryle jeli jsme s kocarkem proti slunku. No a jeden pan sle kolem a rekl "takhle se vam na slunku spali" a sel dal. Tak jsem vlastne ani nevedela, co si s tou informaci pocit 😅 😀

reruna
1. únor 2011

@sussanah no podle toho jak popisuješ tvé rodiče a hlavně taťku, tak myslím, že ti nezbude, než doufat,, že malý pochopí, že doma se jedná tak a u dědy s babičkou je to jinak, ale i dále by ses měla zkoušet prosadit ve stylu, že rodič jsi ty a zásadní rozhodnutí budou tvoje... děti stejně budou poznávat stále nová a nová prostředí a styly jednání, školka, škola atd. určitě se ve svém životě setká hlavně se nerabr chováním, tak nějak "otužilé" být musí, ale hlavní jsou základy z domu, ty mu nikdo nevezme...

hupcza
1. únor 2011

@ludmilabb: jako na jednu stranu je chápu - nemají kde brát ...tchýně je 38 ročník - tam prostě pokud není vyloženě empatická, což ona není, není na čem stavět

ad prarodiče - jako já věřím, že je to nerozhodí ..když chápe už dnes, že s mámou se necvičí a na tátu to zkouší, pochopí to i v další generaci ...myslím, že jsou dost chytré
ségra tuhle kárala synovce a vytýkala mu jakési chování, že je v jejich rodině nepřijatelné - a na otázku, kde to viděl byl informována, že to dělá dědeček .......no a ségřin tchán je totální macho, který ponižuje svou ženu i své dospělé syny a vše, co s tím souvisí .....děti to vidí ...zkouší, ale nejsou blbé

sussanah
1. únor 2011

@reruna to je fakt, ze v zivote se setkaji s ruznymi pristupy, tak snad kdyz budeme mit porad stejny pristup alespon doma, tak se dostaneme s vychovou tam, kam chceme 😅 Jen me to opravdu mrzi, je spousta veci, ktere mi na chovani mych rodicu u nich doma vadi (proto tam ani moc nejezdime) a opravdu bych nechtela, aby zrovna tyto veci maly prebral. Vim, ze v budoucnu se setka se spoustou lid a nechci ani ho nebudu izolovat, ale precejen 1,5l dite mi prijde nachylnejsi na zmeny nez treba 5l dite. Ale mozna se pletu, zkusenosti mi v tomhle chybi 🙂

@hupcza je to fakt, deti jsou jak houby a vsechno nasavaji. Az me to nekdy samotnou prekvapi a to bych rekla, ze to nejlepsi me teprve ceka 🙂

bubelko
1. únor 2011

@sussanah preberaniu veci sa nevyhnes, ci od rodicov (tvojich), ci od inych deti. u nas to funguje tak, ze po navrate od manzelovej mamy alebo po dlhsom case s nou stravenom (co u nas je vzdy, nakolko sa vidia raz za cas) o samote, skratka vysvetlujem, ze to co plati na babku a to co moze u babky, na mna neplati a doma to nemoze. a so svokrou som sa dohodla - skratka, ked som tam ja alebo manzel, plati nase slovo. ak tam nie sme, moze si s detmi robit co chce.
bola teraz u nas na vianoce - a bolo to viac menej v pohode. skratka sme sa kazda drzali vo vlastnych medziach a nezasahovali si do tych druhych. ona nam aj tak skor vycita, ze sme velmi prisni ako benevolentni. ale ono problem nakoniec nebol v tom, ako my vychovame nase deti, ale v tom, ako manzelova sestra vychovava to svoje. to je vsak uz iny pribeh 😉
no a co sa nasich tyka - tak moj otec a jeho priatelka to je pohoda. oni od zaciatku akceptovali, ze ked sme tam my s muzom, plati nase slovo, takze nebolo co riesit. samozrejme aj odtial si lukas donesie nejake maniere a novoty, ktore sa mi zrovna nepacia, pretoze tam zase chodi vnuk otcovej priatelky, ktory ma 5 rokov. a mozem ti povedat, ze proti tomu su veci prinesene od starych rodicov suvix. 😀 😀 😀 ale pracujeme s tym rovnako ako pri prichode od svokry 😉

basika
1. únor 2011

@blandik no moja dcéra je teda tiež dosť citlivá na takéto napínavé deje v rozprávkach. Ale čo riešim ďalej je, minule som tak náhodne vybrala DVD čo sme nahrávali ju, keď bolamaličká, keď sa narodila a potom aj neskôr nejaká zábery. No bola z toho rozhádzaná na dosť dlho. Na DVD boli zábery môjho bruška ako sa v ňom prevaľujem to bolo ešte Ok i keď už mala záchvevy "ona chce ísť do bruška" potom ako sme boli v pôrodnici a ako tam plakala, to nechcela ani počuť, tak som to pretočila. Dnes zasa pozerala keď mala 12 týždňov ako ležala v postieľke nad hlavou kolotoč...tak začala chodiť a mraučať "kde je tá positeľka ona chce tú postieľku", potom zasa videla na dVD ako sedí vo vajíčku na kuchynskej linke, tak sme zasa to vajíčko to máme ale ešte odložené vjednej izbe, občas si tam sadne. Len na zábere v DVD bola pripútaná v tom vajíčku ale teraz tam už nie sú tie ramienky sme to odstrihli, lebo sa to zaseklo..tak plaaaaaaač, že sa to nedá prpútať...no hrúza.. hrúza hrúza..proste vykoľajená zasa na min. 45 minút a žiadne tak jej hovorím. " ja by som ti zapla tie ramienky, ale zasekli sa a museli sme ich odstrihnúť" proste ostane z toho rozhladená z toho pozerania na tie zážitky natočené...no radšej to púšťať asi zasa nejakú dobu nebudem.

blandik
2. únor 2011

@basika - tak to hledím, možná to je obdobím, není rozrušená nějak více poslední dobou? Malému nevadí koukat, jak byl malý, i fotky chce, ale je fakt, že bříško nemáme ani záběry z porodnice. ON zase pořád chce, abych hledala scény, kde je u nějakého auta, kde dostal kolo k narozeninám.... - i moje fotky, jak "byla máma malá...", ale scény v pohádkách chce občas přetočit...a dost si vybírá, že tohle nebude a tak...to se podle mě uklidní...Říkáte třeba klasické pohádky? jsou dost kruté? Jak na to reaguje? - když tam není obraz, ale jen povídání.

basika
2. únor 2011

@blandik no sú to také náročné situácie, dochádzajú mi vtedy argumenty, tak to radšej nebudem púšťať. Ona chce hlavne robiť to čo robí na tom videjku, lenže niekedy to nejde, napríklad tá malá postieľka s kolotočom. Rozprávky rozrpávame aj čítame, to znáša OK, pýta si rozprávať rozprávku o kozliatkach, červená čiapočka... a pod.

johanka.
2. únor 2011

@bury tak ako vravi @reruna svokru treba upozornit, uz len preto, aby si sa ty zbytocne nezozierala, ked uz pre nic ine. Skus najprv medzi vami dvoma, ak to nepojde, tak by som to normalne riesila v trojici aj s malym. My sme mali trochu podobne, ze svokra sa stale dozadovala Miskinej naklonnosti a vzdy to zaonacovala tak, ze ide mne pomoct, nech nemam tolko starosti, trapenia s nou, namahy a tak. Bolo mi to dost neprijemne, tak som ju na to niekolkokrat upozornila, nech nestavia stale situaciu tak, ze Miska je strasna zataz a ze ona ma ide od nej oslobodzovat. Nereagovala, stale sa spravala rovnako. Potom raz, ked znovu povedala malej, ze "no pod ku mne, nech odbremenime maminu", Miska k nej nesla, mala take obdobie, ze visela len na mne, obratila som sa hned k Miske a povedala "neboj sa, Miska, ty nie si pre mna ziadne bremeno". Len raz sa to stalo a odvtedy svokra ani necekla o tom, ze ma ide od malej odbremenovat, sama som cumela, ako to zabralo. Nemam rada velmi takuto nepriamu komunikaciu, ale ked to inak nejde, co narobis.

sussanah
2. únor 2011

@bubelko no vidim to tak, ze to asi taky tak bude, proste dvoji pravidla. Ono kdybychom se dostali do faze, ze kdyz jsem tam ja, tak plati co reknu ja, tak jsem v podstate asi rada 🙂

bury
2. únor 2011

@johanka. - nemáme náhodou stejnou tchyni? ta moje mě taky "osvobozuje" 😀 😀

johanka.
2. únor 2011

@bury tak, tie spasitelske typy, ktorym je problem vysvetlit, ze az tak strasne tu spasu nepotrebujes, bez toho, aby si sa ich neprijemne dotkla 😀 je to s nimi tazke.

bury
2. únor 2011

@johanka. - já mám bohužel pocit, že moje tchyně se spíš chce zavděčit "jen na oko". Aby to jako vypadalo, že je hodná a chce mi pomoct. O to je to ještě horší 😝
Opravdu jsem zvědavá na to, co se bude dít, až bude Honzík větší.

blandik
3. únor 2011

@johanka. - to máš docela vnímavou tchýní - tohle mi tchýně taky občas dělá...že nech maminku sedět, ať si odpočine, mamaminka je unavená, já ti ho nězmu ven, aŤ si od něj odpočineš, nebij maminku, jí to moc bolí....vždy reaguji tak, že babičko, děkuji, ale za své pocity budu mluvit sama...a pak se obrátím na Mišku - maminka není unavená....Ale zatím ji to nedošlo...bohužel u nás je ten problém, že od přemýšlení je tchán, takže pokud nás navštíví společně, tak to jde, to se drží i tchýně na uzdě...jak je u nás sama, tak to mezi náma i skřípe, protože já se neudržím a občas něco koriguju...ale nemůžu říct, že by nás nerespektovali, napadli náš přístup, to se už změnilo po rozhovoru mezi osmi očima...

blandik
3. únor 2011

@sussanah - to je smutné, ale myslím si, že malého moc prarodiče neovlivní, pokud jej nebudou denně hlídat, mít každý víkend...hlavně jak bude růst tak podle mě budeš i ty více v pohodě, co se jejich přístupu týká, protože malý bude silnější, starší, bude umět lépe reagovat...dá se to pak s malým i doma probrat, až bude starší, možná se na to sám bude ptát, proč dědeček nebo babička říká tohle a tohle...tak se mu dá vysvětlit, že babička má starost, ale jinak to najevo dát neumí, dědeček to a to...Napadá mě akorát - co si tak promluvit s tvou mámou - fakt by bylo moc dobré, aby se naučili tě nepodkopávat...a jestli se otec snadno rozčílí a není šance na rozhovor, tak to zkusit s mámou...lepší jeden "spojenec" doma než žádný...možná to pak bude umět i tátovi zprostředkovat...Je to někdy těžké, když rodiče nechtějí své dospělé děti vypustit, nechat jim svobodu a stále si chtějí držet svou pozici z doby, když byli rodiče v pravém slova smyslu - tedy nezletilých dětí...Já vidím na tchánovcích - že poslední dobou obracejí, že bylo potřeba jim říct, co děláme v klidu o samotě a ačkoliv jim to samozřejmě nejde,protože zvyk je železná košile, tak už nevidím, necítím to napětí, které bývalo, když k něčemu došlo (ono se to přenášelo do celkového napětí mezi náma...).. a jak malý roste, jak vidí jak se chová, že i když mu neřeknu, že má pozdravit (stylem - pozdrav babi), tak že pozdraví sám od sebe, že jednou se s nimi rozloučí pusou a jednou ne a že to není konec světa...a bohužel, jak mají možnost srovnat s jiným podobně starým dítětem, tak je to pomalu přesvědčuje..(ale to srovnání mi nevoní...). Já se momentálně snažím tchýni vysvětlit - aby nemluvila za mě (že maminku to bolí, maminka je unavená, příjdem si pro tebe, aby si maminka mohla odpočinout...) a aby nemluvila o MIškovi před ním - že jak spí, to je dobře, že spí a jak čúrání a on toho fakt hodně sní...fakt jako o morčeti v kleci (už jsem ji i řekla, že se o tom moc ráda pobavím, ale v soukromí - že je to jakobychom se bavily o dědovi my dvě, ale bez dědy....)...Přeji hodně sil...

zelmirka1
6. únor 2011

ahojte
baby poradte, moj maly ma este plienky 😕 no nic moc ale nasilu som ho nenutila, mali sme obdobie kedy sedel na nocniku rad ale nikdy tam nic neurobil, potom uplne odmietal nocnik aj zachod tak som ho nechala a tak som sa rozhodla ze mu nedam plienku ale len slipy. Dopadlo to tak ze cikal kazdu pol az tristvrte hodinu a stale som ho prezliekala. V mokrom byt nechcel hned pribehol a vyzliekal sa. Pytala som sa ho stale ci ide cikat ale vzdy odpovedal ze nie. Ked isiel spat a ked sme isli von dala som mu plienku lebo to by inak neslo. Potom to vyriesil tak ze cele doobeda drzal a nevycikal sa az ked som mu dala plienku.Podla mna to svedci o tom ze ovlada zvierace velmi dobre ked dokaze drzat, ale nechce cikat ani do nocniku ani na zachod. Co by ste poradili ?
berenika39 len mi nenapis kolko je tvoj Peta bez plienok lebo to ma len utvrdi v tom ze som totalne neschoplna naucit dieta sa pytat. U nas je problem aj to ze stale nerozprava, len mama, tata a ano nie hovori tak ako hm, hm a ehm ehm. Takze ho ucim ked bude chciet cikat aby mi ukazal rucickou ale ignoruje to. Tak a teraz budte mudre aj s Rabr ci Nerabr.

majdula
6. únor 2011

Ahoj holky, jdu taky pro radu, na odpoved nespecham 🙂
Chtela bych dat precist obema babickam to, co me velice sejri (a stve me to i u sebe a manzela, ale my se to snazime eliminovat) - a sice ty jejich katastroficke predpovedi a krizove scenare typu Rado, nenene, tytyty, to nesmis, jinak... ! (spadnes, zabijes se, utopis se, pes ti ukousne rucicku, umazes se...)
Jako nenene a tytyty se mi uz podarilo odbourat - postupne zjistily obe, ze to nema zadny efekt (a ze neter, ktera takto vychovavana rodici je vcetne nasledneho placani, "nezlobi" o nic mene nez Rada, spis naopak 😉 ). Ale stve me to predpovidani pruseru - pamatuju si, jak v detstvi se mi pravidelne po takovem postraseni ten dany pruser praveze stal 😅 a taky si pamatuju, ze jsem uz nekolikrat cetla, jak je takove straseni kontraproduktivni... ale zaboha si nemuzu vzpomenout, kde. Bud v RaBR nebo v nejakem Matejckovi? nebo jste to zminovaly vy tady?
Takze vas moc prosim o radu, kde to najit, abych mela svoje argumenty nejak podlozene 😉 a take by me zajimala alternativa, jak diteti vysvetlit, proc urcitou vec nedelame, ale pritom jej nestrasit.
Diky!

berenika39
6. únor 2011

@zelmirka1 ahoj, přeci si nemyslíš, že jsem taková krátkozraká potvora....navíc to není o tom, kdy my to dítě naučíme, ale kdy "se to dítě naučí". opravdu na to nemají tvoje schopnosti moc velký vliv, tak se nepodceňuj, je to o prckovi. já bych v tvém případě úplně měsíc ignorovala cokoliv kolem čůrání a vůbec to neřešila - jestli to jde, tak ani u tebe. zkus to nechat plavat. možná je to začarovaný kruh, čím víc se snažíš, tím víc to malý bojkotuje. ted jsme se sousedkou řešili, jak má odplínkovat malého, 2.5 roku. Víš kdy se to zlomilo? Když ona nebyla deset dní doma, ,musela na plánovanou operaci (tím samozřejmě nic nečaruju a nic takového ti nepřeju 😉 ), doma chaos, na plínky se vůbec nemyslelo, nic se neřešilo, a ona se vrátila a koukala jako puk.

blandik
6. únor 2011

@zelmirka1 - náš nechtěl o nočníku, záchodě ani slyšet. Zkusila jsem to v 15M, jak začal více sedět a totální fiasko...od té doby nezájem, odpor...Pak v létě odmítal plínky, to mi ale nedošlo, že možná dává signál...a neřešila jsem to. Pak domítl plínky v listopadu, jednou ráno ji nechtěl nasadit (ani nevím, jestli to byl signál...nebo jen vrtoch)...a já mu ji nedala, jen tepláčky a čtyři dny jsme po bytě nosili sebou nočník a světe div se, najednou neměl problém si na nočník sednout a vyčůrat se. První den dopoledne čůral 4x a 1 nehoda...po čtyřech dnech jsem nechala už nočník na jednom místě...nehody se obča stávaly, dost často si učurnul a pak jsme ještě dočůrali. Do měsíce byl bez plenek venku...pak se odplenkoval i na noc, ale to byla katastrofa, tak 80% počůraných rán...Takže bych taky doporučila přestat úplně řešit ty plínky, zvlᚨt když zadržuje čůrání a čůrá jen do plenky...chce to nějakou změnu, možná na jaře, v dubnu už bývá hodně teplo, v květnu - bude moci běhat nahatý...tak na to sám příjde...Flipal tady jednou psala, že postavila nočník do chodby a řekla mu, že tady má nočník a že tam může chodit čůrat, jak bude chtít...ale asi bych nechala Mišku nějakou dobu v klidu, aby zapoměl, že protestuje...

blandik
6. únor 2011

@zelmirka1 - jen mě tak ješě napadá - jak na něj příjde vzdor, odmítá se oblíkat? odmítá plínku? možná by to byl dobrý start - nechceš, ok...tak ji nedáme..

blandik
6. únor 2011

@majdula - na str. 34 rabr je Nedělej to, nebo se ti stane... - zákazy, varování - podle mě to je v rabru i jinde, chce to pohledat...ale tohle by asi babičkám mohlo stačit...hlavně si tím uvědomí, že dítě bude pak buď nešika nebo tobude schválně pokoušet.../napsáno s nadsázkou/...A pak hned další je Z tebe jednou vyroste,...negativní scénaře, proroctví...ale to už je asi o trošku jiném. Dá se k tomu říct i to, co nám říkali Kopřivovci na semináří - že děti mají své senzitivní obodbí, kdy mají potřebu se něco naučit a v tom období jim to jde "lépe" než pozdjěji...a tak jak jim to zakážeme, znejistíme je...tak jim berem šanci získat zručnost v dané oblasti a později už ji tak nezískají a bude jim to chybět (říkali příklad - dítě chce lézt na strom, my mu to nedovolíme...později bude s partou kluků, poleze se na strom, naše dtíě to nebude umět a ještě bude mít díváky, znejistí a tím spíše spadne...měl si to natrénovat v době, kdy to měl v biologickém programu...)

A alternativou k tomuto je pravdivá informace (plus natrénovat odolnost a ne každou pitomost komentovat, nechat dítě být...) - takže můžu říct - tady je led, klouže to...dát popis, který dítěti pomůže - když se chytne hrneček oběma rukama, lépe se nám nese a čaj tak spíše zůstane v hrnečku...pokud se jedná o nějakou aktivitu, která může být pro dítě nebezpečná, může napáchat škodu...pak se nejprve snažit vymyslet, za jakých podmínek by to bylo bezpečné...př. náš chce často šroubovat, tak může šroubovat u stolu - děláme to spolu /vůbec mi hodně pomáhá, že něco uděláme spolu - pak mu řeknu - ty chceš šroubovat, tak to můžeme dělat u stolu, šroubovák je ostrý a u stolu to bude bezpečné...)..

majdula
6. únor 2011

@blandik Super, super, to jsem potrebovala, diky 😵

zelmirka1
7. únor 2011

diky baby, ale ja som to uz nechala strasne dlho, v podstate je maly zvyknty ze ma plienku a cika si kedy chce a nemusi si to vsimat. Mna prave to ze zadrzoval presvedcilo ze to to dokaze ovladat a mam pocit ze mi aj velmi dobre rozumie. Ja prave neviem ci by to nechcelo fakt par dni to robit stale lebo ked to necham byt tak si maly povie fajn dostal som zase plienku, mamina to vzdala. Inak vzdor pri obliekani nemame, cakala som ze ci nahodou mu nebude lepsie bez plienky ale asi je mu to jedno.
@berenika39 ja viem ze nie si potvora 😀 len som si spomenula ked si pisala ako dlho je Peta bez plienok tak ma to trochu deprimuje, ale zase nie tak ze by som bola na praskoch 😀 😀 proste Misko je iny, ma svoj cas, viem ze raz sa to nauci, len sa bojim ci nerobim chybu ja ze tomu nechavam prilis volny priebeh.

Inak po vyse mesiaci u opatrovatelky je je maly spokojny, vidim na nom ked pre neho pridem ze je v pohode, ani domov sa mu nechce, mala som naozaj stastie na pani ktoru to bavi a ma deti rada. Chodia kazdy den von, to co u nej spapa to je pre mna zazrak tak som rada.

kubaka
7. únor 2011

@zelmirka1 klídek, my měli plenky do 3 let - měsíc před nástupem do školky se odplenkoval rovnou na záchod. Posazovala jsem ho každou hodinu, když byl ochotný tam sedět a když se mu to podařilo, poukázala jsem na to, že to je to dobře, žádoucí. Druhý den už si říkal, třetí chodil sám. Nočník jsme přeskočili. Prostě paličák - není to v tobě, ale fakt v děcku, kdy je ochotno se zabývat něčím jiným než jak odšroubovat kolečka od mašinky (náš případ) 😀 První syn extrémně napřed a uvědomělý - druhý syn extrémní ignorant a paličák. A jedna matka a otec. 😝 😅

bubelko
7. únor 2011

@zelmirka1 my sme tiez mali plienky dlho. lukas sa odplienkoval 2 mesiace pred 3. narodkami. raz som to skusala v lete (na radu okolia), mala som ocikaneho pol bytu, stvalo ma to viac ako tie plienky, tak som sa na to vykaslala. ono ti pride, ked bude vhodny cas. a na kazde dieta zaberie nieco ine - na niektore nocnik, niektore ide rovno na wc, ine potrebuje redukciu... u nas to boli trenky ako nosi tato - aj on chcel take 😀 😀 😀
takze skutocne to neries, nechaj a uvidis, odplienkuje sa ani nebudes vediet ako 😉

reruna
7. únor 2011

@blandik a jak jste postupovali s odplenkováním na noc, prostě jste nedali plenku? píšeš, že jste měli skoro pořád nehody... náš starší nemá plenky už skoro rok přes den, ale noční plenky se pořád nechce vzdát, různě mu domlouvám, že je už velkej kluk přece, dokonce má na zadečku ekzém, ani to ho nepřesvědčení nečurat do plenky, ráno je vždycky nacuclá.... většinou právě psycholové doporučují čekat, až je ráno plínka týden suchá a pak ji nedat.... buzení v noci, kvůli čurání se taky nedoporučuje, takže já pořád čekám, říkám, si, že do těch 4 let je ještě času dost, ale už mě to celkem štve....mě připadá, že on to té plínky čurá ještě před usnutím a pak hlavně ráno po probuzení, než za náma přijde do ložnice... v noci většinou spí a nebudí se nebo sám zase usne....

blandik
7. únor 2011

@reruna - u nás obojí proběhlo tak, že odmítl plenku, nechtěl nasadit - přes den to asi bylo to "fakt ono", protože jako zázrakem přijal i ten nočník onen den (který ještě minulý den ignoroval..), na noc odmítl plenku večer - prostě ji nechtěl nasadit, nedali jsme - tři dny byl ráno suchý, bylo to jako zázrak...pak samá nehoda.. zkoušeli jsme dávat mlíčko o 1,5 hodiny dříve, vyčůrat ještě před spaním.taky jsem myslela, že čůrá až nad ránem, ale on byl ráno tak mokrosuchý a zjistili jsme, že čůrá někdy v noci, možná ve dvě, možná kolem půlnoci - dost různé...a jelikož prospí celou noc, tak se budil až ráno celý mokrý...tak jsme zkusili dát vyčůrat kolem 11 večer, vyčůral se, hned pak zabral...ale i tak byl ráno mokrý...momentálně už tři dny dáváme plínku na noc, ale jelikož ji stále odmítá si nechat večer nasadit, tak mu ji nasazujeme až ve spaní....a jako na potvoru měl poslední dva dny plínku suchou ráno a to ani nebyl čůrat před spaním...tak aby se v tom čert vyznal...mě osobně ta plínka na noc nevadí vůbec, všechno lepší než každé ráno mokrá peřina, prostěradlo a nepromokavá podložka, pyžamo a občas i polštář a hlavně - pro mě je nejhorší věc, aby se naučil v noci budit na čůrání /hlavně mezi 2-3 hodinou ranní, to je pak hrozně na dlouho, než opět usne hlubokým spánkem, vyžaduje si jen manžela v noci, a ten tam pak ztráví i hodinu - manžel stihne několikrát se vrátit do ložnice, unsout, a opět volání tatííí, tatíííí - no fakt na dlouho - takže pro mě je důležítý ten nepřerušovaný spánek...- jen nevím, jestli dělám dobře, že mu tu plínku dávám, když ji nechce...ale je fakt, že on ví, že mu ji nasadíme pozdjěji - sám říká, že pííínu paak...Takže v tom ti asi moc nepomůžu...známých kluk měl plínku na noc do 4 let...myslím, že bych prostě kluka nechala na pokoji - jen bych se ho zeptala, jestli plínku chce...a když ano, tak ok...jsou to věci, které si řídí oni sami...a kdyby se mu mělo v noci špatně spát ze strachu, že se počůrá...náš byl vždycky ráno moc nešťastný, že je mokrý ...ten známy toho kluka, co měl plínku do čtyř to občas před tím klukem nahlas vytáhl před ostatními, a bylo vidět, že ten kluk se na něj hrozně zlobí, že to vytahuje...bylo mi toho kluka v tomhle líto...styděl se, ale asi to ještě potřeboval...neměl jistotu...

blandik
7. únor 2011

@zelmirka1 - chápu - možná u vás pomůže léto, bude teplo a Miškovi to možná příjde lepší s holým zadečkem...do té doby by to asi chtělo netlačit na něj, úplně to nechat plavat...Já bych možná měla trošku strach, že jestl iti to takhle zadržoval a čůral až do plínky, aby si nevytvořil v tomto prostor pro boj o moc, aby to nevedlo k nějakým dalším problémům - typu - kadím jen do plínky....asi bych to fakt nechala plavat...o nic nejde, a't Miška zapomene, že existuje nočník...já si myslím, že žádné dítě netouží mít plenky, od určitého času chce být jako máma a táta, ale musí si na to příjít...a možná když se nějak zatlačí, tak pak se dítko sekne...čímž nechce naznačit, že tlačíš, já jsem taky neměla pocit, že na malého nějak tlačím s tím spánkem po obědě a trvalo to od začátku léta až do tohoto ledna než začal doma opět po obědě spát...musel zapomenout, musela přijít souhra náhod a opět to jde......te'd nás hlídá jako strážný pes, že po obědě se jde "spač" a dokonce dneska jsem s nima nebyla přes poledne a nespala jsem s nima, tak jak jsem přišla a dala si oběd, tak mi malý naordinoval spánek...Podle mě vám v tom pomůže léto, chodí se plavat, plavky nebo bude naháček, bude se mu chtít čůrat, počůrá nějaké kamínky a bude bez plen ze dne na den...