Respektovat a být respektován. Líbí se vám tato kniha?

sarkabrezen
24. únor 2009

Většinu lidí, co znám, co se setkali s touto knihou nebo seminářem manželů Kopřivových, jejich principy nadchli. I pro mně bylo jejich objevení osvícením a přesně tím pravým... Jenže - přečíst knihu je jedna věc a každodenní realita věc druhá. 😒 Výchova je nesmírně těžká, zvláště když jsme sami vyrůstali v "typicky české výchově" a máme ji tak v sobě i podvědomě. Člověk se pořád přesvědčuje, že se bude chovat ke svým dětem jinak... a pak najednou s údivem a úděsem zjistí, že z něj vycházejí přesně ty samé věty, které slýchával jako malý... že jsou to jen pokyny, příkazy, rozkazy, křik... Nervy v kýblu a přitom dítě stále neposlouchá a co víc, je to čímdál horší... 😨

Převést principy RaR do praxe je těžké, hlavně ze začátku, je třeba toho v sobě hodně překopat... ale já věřím, že se to bohatě vyplatí, proto jsem rozhodnuta se s tím poprat. 😎 Vím, že RaR má i tady na Koníkovi spoustu příznivkyň, proto bych chtěla založit prostřednictvím téhle diskuse takový malý klubík 😵 , ve kterém si můžem pomáhat s různýma situacema, jak je řešit, povzbuzovat se, sdělovat si co pomáhá a co ne... a tak 🙂

emjee
17. únor 2011

@klementina hej rozmyslam, ostava presvedcit mm 😀 inak si myslim, ze aj ked to praktikuje len jeden, tak na druheho rodica sa to skor ci neskor aspon ciastocne nalepi 🙂

berenika39
17. únor 2011

@emjee souhlas, mm knížku nečetl, kurs jsme neabsolvovali, ale tak nějak hodně v klidu jsem vždycky, když něco "nešlo", jen tak mimoděk ukázala, jak je to lepší. Myslím, a snažila jsem se, že nemá pocit, že bych ho jakkoliv poučovala, on sám viděl, že to jde i jinak a postupně to zkouší taky. Ani nevedem nějaké debaty o výchově, spíš praxe 😉 .
Jistě, pokud by tam nebyla vůle na obou stranách, nastane potíž. Ale nám to celkem jde. A to je můj mm ze tří dětí, vychovaných velmi přísným pragmatickým otcem, kterého ale mají rádi a mají dobrý vztah.
Samozřejmě je ideální stav, když se na to vrhou oba, ale není to podmínka.

johanka.
17. únor 2011

@klementina @emjee tiez rozmyslam o montessori skolke v lamaci, a aj o skole, akurat sa obavam, ze to bude nad nase financne moznosti 😒 Boli ste sa tam uz aj pozriet na nejakej hodine?

klementina
17. únor 2011

johanka, (fakt neviem ako to napisat tak, aby sa ti to zjavilo v IP) zajtra, resp. uz dnes v piatok tam robia nieco ako prezentaciu "Piatok 18.2. o 9.30 Pedagogika Montessori v praxi – prednáška sa uskutoční v MŠ Montessori na Heyrovského 2, nie je potrebné prihlásenie, len príďte" z MC Oblacik z Lamača. tak som tiez sama zvedava ako to tam vyzera, ja som bola na skoleni o montessori vychove domacej v montessori v trnave( teda teraz je to uz bilingvalna skola, ale maju prvky montesori) a bola som z tej skoly uplne paf. krasne prostredie, perfektne vybavenie, fakt krasa.
ja rozmyslam dat tam malu od septembra, to bude mat 2roky7mesiacov, tak aspon na rok by sme to chceli vyskusat.
tak som zvedava ako to tam vyzera, lebo na tu lamacsku montesori som nepocula moc velke chvaly. nepoznate niekoho koho dieta tam chodi?

emjee
18. únor 2011

@klementina staci vzdy pod prispevkom kliknut na odpovedaj a ono to same napise zavinac a nick (johanka sa pise s bodkou na konci) takto: @johanka. 😉
nebola som pozriet, zatial som bola len v nasej skolke, ktoru rodicia z mojho okolia chvalia (a do ktorej som ja sama chodila 😀 ) ale prekvapil ma postoj jednej ucitelky, ktora chcela od nasich 2 rocnych deti (boli sme tam mensia skupinka mamiciek s detmi), aby zarecitovali 😝 😀 co vacsina z deti este ani rozpravat nevedela (s vynimkou mojho, ktory uz blaboce o 100-200, aj si spieva alebo recituje, ale urcite nie na poziadanie 😀 a uz vobec nie na rozkaz nejakej tetus, co vidi prvykrat v zivote) 😝 😝 😝
tak rozmyslam nad niecim inym, ale tiez su u nas financie velkou brzdou

klementina
18. únor 2011

@emjee aha uz to funguje 🙂
boli sme sa tam dnes pozriet(v montesori skolke) a neohurala ma tak ako ta v trnave, ale je tiez dobra. uplne iny svet. aj malej sa tam velmi pacilo.
mna k tomu tiez nakoplo to, ze sme boli v jednom centre, kde maju taky program zvykanie deti na skolku a uci tam zenska, co robila dlhe roky v skolke, ma po stene same certifikaty a diplomy,aka je uzasna, no a deti isli akoze tvorit v ramci skolky take zrkadielka, kde im rodicia mali pisat pochvaly a zofku hrozne bavi malovanie -tak z tych materialov co jej dala na vytvorenie toho zrkadielka isla robit svoje dielo a ta ucitelka za nou furt chodila, ze to tak nema robit, ma to robit podla vzoru, ktory jej stale ukazovala, kde co ma nalepit a nakreslit. zofka bola z toho uplne paf a nakoniec hodila lepidlo na zem a odmietla cokolvek urobit z tych veci, co mala. ucitelka na konci hodiny pochvalila vsetky deti, len zofke povedala, ze sa musi zlepsit. a mala bola z toho celkom smutna..
tak som si povedala, ze ukazkovy priklad, ako sa v detoch zabija tvorivost (potom, ze preco neviem kreslit 🙂 ) preto by som hrozne chcela tu montesori, aspon na prvy rok, lebo sak my tiez mame problem s peniazmi, ale ten prvy rok, by
som mala aspon pol roka ten prispevok od statu, kedze tri roky bude mat az vo februari.a potom na dalsi rok neviem, mi dnes povedali v tej montesori, ze to bude pre nu tazke, ak si tam uz zvykne,,,,no ved uvidime...

emjee
18. únor 2011

@klementina jej aj vy ste februarovi, aj my 😀 presne to ma desi, ze nedovolia nic detom robit podla seba, vsetko len podla nejakej predlohy 😝

krpec vcera prvykrat "kreslil" tak som jeho obrazok vycapila na stenu do kuchyne - kym som to robila, pokreslil mi stenu 😀 tak som mu povedala, ze sa to nerobi, zobrala gumu, druhu som dala jemu a spolu sme gumovali 😀

blovitc120
18. únor 2011

@emjee inak to, ako si to urobila, najlepšie funguje aj u nás, keď niečo vyvedie, vyleje alebo tak, dám jej handru (gumu a pod.) a pochopí, čo je následkom toho, že sa to urobí, nie že jej budem po funuse nadávať, čo to urobila. Minule popísala centrofixkami podlahu, tak sme spolu umývali liehom dlážku, odvtedy keď vidí fixku, povie nono sesliť (kresliť) a vybavené. Aj stolík keď pokreslí pastelkami, vie, že si ho musí vygumovať 🙂.

klementina
18. únor 2011

@emjee deti vraj radcse kreslia v stoji na tabulu, aby si rozcvicili rameno, vraj je to prirodzenejsie pre ne. ja som jej nalepila baliaci papier na stenu obojstrannou lepiacou paskou, takze aj ked to odlepsi, nie su ziadne stopy na stene. treba im len ukazat, ze kde zacina a konci papier a treba kreslit len tam. tiez sme parkrat gumovali stenu, a teraz kresli len na papier.

emjee
19. únor 2011

@klementina dobry napad, vyclenim mu kus steny na kreslenie 😀

@blovitc120 viem, preto som to urobila takto 🙂

ludmilabb
19. únor 2011

ahojte potrebujem poradit ako riesit vyhrotene situacie typu dcerka zacne sticovat psa, ktory uz knuci od bolesti ale slovo pust ignoruje, ked jej poviem ze namiesto tahania ju ma pohladkat tiez nechce, jedine jej schytit ruky a nasilu tahat prec, ona sa rehoce dokonca aj ked ju po nej capnem pretoze uz niekedy neviem ako jej mam naznacit nevhodne spravanie, dalsia situacia co mame vonku chce chytat kontajnery, ujde mi a ked ju chytim ze to je spinave tak sa rehoce a chce si sadat na chodnik, vobec nechce stat, visi mi na rukach ked jej poviem ze idem prec a odchadzam tak ona sa veselo rozbehne naspat, mne stupa tlak a vrie to vo mne, uz som jej aj suchla po riti...v tychto situaciach neviem aplikovat RABR ☹

blandik
20. únor 2011

@ludmilabb - já bych zkusila u toho psa, když už se bude chystat zatahat - tak v ten moment říct, že "Jméno pejska chce pohladit, chce pohladit ...vůbec bych neříkala to slovo - takhat, pouze bych říkala to, co má udělat (ale ne příkazem)...a k těm popelnicím...asi bych doma začala komentovat koš - že odpadky, zbytky házíme do koše a že na koš nesaháme, protože se tam ty odpadky už kazí (a jiné důvody)...a že ty odpadky pak házíme do popelnice a že pak to vyvážejí popeláři autem a že ani popeláři nesahají holou rukou na popelnice, ale mají rukavice...a když by venku zase chtěla sahat na popelnice...tak bych ji jen řekla, že ani popeláři nesahají na popelnice holou rukou...jakoby bych ji už doma připravovala na ty popelnice venku...jinak se mi zdá, že to dělá hlavně kvůli tvoji reakce..
@klementina - miluji taky montessori, škoda že u nás je pouze jedna totálně snobská školka - školné 12tis/měsíc, která má jen prvky montessori a jinak je anglická. Byla jsem náhodou na semináři Aritmetika s paní Starkovou, dost mě to nadchlo...JInak ta učitelka, co jste na ni natrefili - to je pro mě jak noční můra - totální nepochopení dětské duše a potřeb a ještě to veřejné vytknutí....to je děs, běs.

lienka43
20. únor 2011

Ahojte, prisla som si po radu. Ako by ste vysvetlili 2,5 rocnemu dietatu ze sa jazyk nevyplazuje, neprska sa, nepluje a pod... Nasa mala to uz robi dlhsiu dobu a nezabera nic, vysvetlovanie vobec. Vsimla som si ze dovod vyplazovania je hlavne ked nieco nedovolim. Doma to zvladnem tak ze si ju nevsimam ale obcas musim pocitat do 100 pretoze je to vyslovene vrchol drzosti ked na mna ten jazyk vyplazi. Budem vam vdacna za kazdu radu... 🙂

johanka.
20. únor 2011

@klementina skoda ze som si neprecitala tvoju odpoved skorej, aj som si robila v piatok vylet do BA, bola by som sa tam skusila zastavit ☹ Nieco konkretne si pocula na tu lamacsku montessori, ze nieco nie je ok? Ja ani neviem, ake su tam v lamaci poplatky, len si myslim, ze lacne to nebude a my nie sme prave bohata rodina.

Obcas rozmyslam, ze keby sme aj mali na to zaplatit Miske sukromnu skolu, napriklad tu montessori, ze co to vlastne pre to dieta bude znamenat. Ked sa rodicia totiz prilis snazia davat dieta do tych najlepsich skol, vyberat pren vzdy to naj, tak mu vlastne vytvaraju trochu umely svet, a to sa na tom dietati asi aj negativne podpise, v podobe akehosi pocitu, ze je cosi viac, ze je ine, ze si zasluzi lepsie zaobchadzanie... mozno pocit nadradenosti, mozno neschopnost popasovat sa s beznym zivotom. Nemyslite? Tiez ide o to, s akymi detmi sa tam bude stretavat, ci to nebudu vacsinou deti bohatych zaneprazdnenych rodicov, ktori namiesto svojej spolocnosti deti zasypavali peniazmi. Co tiez neviem... dali by ste dieta do takej specialnej spolocnosti?

ludmilabb
20. únor 2011

@blandik dakujem skusim nabuduce nejako inak reagovat, lepsie len opakovat to denne min. dvadsatkrat ach jaj preto tie nervyy na prasknutie ☹

klementina
20. únor 2011

@johanka. skolne je tam 320EUR/mesiac.
podla mna, to co si napisala urcite plati pre sukromne skolky, ale myslim, ze montesori take nie je-tam praveze pracuju na tom, aby si deti pomahali, starsim mladsim, ucia sa slusnemu spravaniu a ohladuplnosti, nedovolia im tam bit sa medzi sebou ale podporuju ich sebavedomie. myslim, ze montesori je tak trochu aj zivotna filozofia.
ale to je na dlhu debatu.tiez si myslim, ze to nie je cielova skupina pre snobskych rodicov 😉 kazdopadne, keby som sa mala rozhodnut, ci si kupim nove auto, alebo dam dceru do montesori, tak jej urcite radcsej zaplatim skolku. urcite nebudeme mat na to aby tam chodila cele styri roky, tak vobec rozmyslam, ci ju tam dat na rok, ako by sa potom vyrovnavala s tym prechodom..
inak nasla som nove kurzy o montesori v ba, ak budes chciet dam ti kontakt. teraz je aj ba vystava montesori pedagogiky v petrźalke.
knihu RABR mi stale neprisla, dufam, ze mi nenapisu, ze je vypredana, lebo sa na nu tesim. zacala som zatial citat-deti potrebuju hranice-lebo mam s tym fakt problem. vy urcujete hranice a dari sa vam ich dodrziavat?

klementina
20. únor 2011
emjee
21. únor 2011

@johanka. tiez mi toto napadlo, ale ked to zoberies z tej strany, ze v prvych rokoch davas dietatu zaklady (a tradicna vychova u nas sa venuje hlavne poslusnosti, nie nejakemu budovaniu zdraveho sebavedomia) a ze okrem skolky / skoly bude tvoje dieta nadalej zit aj medzi "nemontessori" ludmi - myslim, ze mu davas proste na vyber ako sa spravat ako reagovat a ono same zisti, ze co ano a co nie a ziadny snob z neho nebude 😉

lindulak
21. únor 2011

@klementina tak to je smutne ta "skvela" ucitelka 😝 vies co by bolo fajn, keby si k nej prisla a povedala jej, co si myslis - ze zabija takymto spravanim v detoch tvorivost a nici ich sebavedomie. mozno by sa nad tym zamyslela, ak nie je uplne tupa.

neviem sa vyjadrit k tomu, ako by dieta znasalo zmenu z montesori na obycajnu skolku... to asi zavisi od toho, ake dieta je. ale z mojho pozorovania - zvykaju si lahsie ako by sme cakali. deti proste akceptuju, ze je to takto, lebo vo svojej malej neskusenej hlave nevedia, ze moze byt aj inak - aspon u nas je to tak.

a ja riesim veci divnej vychovy uciteliek v skolke takto - napr. pani ucitelka povedala malej, ked ju chlapec udrel, nech ide a mu to vrati. ja som je doma vysvetlila, ze to sa nerobi a dala alternativu, co moze urobit. ak sa to bude opakovat, tak pojdem za ucitelkou a poviem jej, ze si neprajem, aby viedla moje dieta k tomu, aby capalo ine deti. ona totiz potom nerozlisuje, ze koho udriem a preco ale proste udrie. nastastie sa mi zda, ze je uz rozumna baba a berie, co jej poviem.

no musim povedat, ze ako zacala chodit do skolky, tak stale nejake divne sposoby spravania nosi odtial, este v lete bola ani s medom 😀

klementina
21. únor 2011

@lindulak, ta ucitelka bola zo sukormneho detskeho centra, a pytala si za hodinu dost vela penazi, tak som jej povedala, ze tam nebudeme chodit. urcite by som to riesila, ak by to bola malej skolkarska ucitelka, ale takto mi to nestalo za to, ked ma uz hned na prvej hodine tak 'ohurila'. navyse ostatne mamicky vyzerali velmi spokojne, tak som nechcela byt zas ta konfliktna..
a zaujimalo by ma to, aku alternativu si ponukla malej, co ma urobit, ked ju ten chlapec udrel. my sme boli tento vikend s jednym u o rok starsim chlapcom, ktory tiez v kuse robil malej zle, bral jej kazdu hracku, ktoru si zobrala,a ona to riesila tak, ze ho nechala tak a isla si zobrat inu hracku. {co sa mi tiez nezdalo moc spravne| som jej hovorila, nech mu povie nie, a ona sice kricala nie, ale hracku si zobrat dala,

evina313
21. únor 2011

chodi niekto do Montessori skolky v Lamaci ? prosim, podelte sa o skusenosti...
My sme oli obzriet viac sukromnych skolok, medzi inymi aj happy days. Vela ludi mi povedalo, ze nie.....lebo tam ucia Hubardovou metodou....ale musim povedat, ta skolka ma oslovila najviac. ani nie priestormi, hrackami....ale pristupom. Riaditelka velmi mila, malemu sa uplne venovala, ukazovala mu hracky, vsetko mu vysvetlovala, dala mu desiatu na stol, lebo maly sa ozval, ze chce jest 😀 a ten pristup....tie ucitelky s detickami vonku vyzerali ako mamy na prechadzke, bolo to naozaj velmi mile. Ziadne kricanie, pekne vsetko vysvetlovali...
V dalsich dvoch som bola v " normalnych" sukromnych. Priestory krasne, vela hraciek, ale ani jedna ucitelka si nedala za namahu oslovit maleho, poukazovat mu...nam sa sice venovali, to ano, ale chcela som vidiet aj aky maju pristup k detom. V jednej sodoma-gomora, deti natlacene v jednej triede / vyse 20 rozneho veku/, krik, nahanacky, pady....no neviem...este jedina skolka okrem happy days pripada do uvahy montessori v Lamaci. tam sme este neboli pozriet. potrebujeme skolku v tej casti Lamac, zahorska, Karlovka, prip. Dubravka

klementina
21. únor 2011

@evina313 ja som zo zahorskej,a vidavam tie ucitelky z happy days na ihrisku a prechadzkach, fakt maju super pristup-su k nim velmi mile, ta hubardova metoda je nieco na sposob RABR aspon co som ich tak parkrat pocuvala. ale tiez by ma dost odradza to, ze je to zakladatel scientologie. otazka je, co to znamena, ci len to, ze ked platis skolne, ich vlastne len nepriamo podporujes, alebo nieco do tych deti aj "zasadia"
daj potom vediet, ako si sa rozhodla.
urcite sa chod pozriet aj do montesori a uvidis.

evina313
21. únor 2011

@klementina co je RABR? 🙂 no ono to tusim cele spociva v tom, ze deti ucia chapat vyznam slova. napr. ked co viem, tak detom vela vysvetluju, nazorne im ukazuju slova, ktore su pre ne cudzie. aj moj starsi syn chodil do ich jednej institucie, kedze mal roblemy s pisanim/ vtedy som o Hubbardovi ani neslychala 😀 / a napr. to pismenko, ktore mu robilo problem zapamatat si, tak to si musel vymodelovat z plasteliny. tym, ze s tym pismenkom viac robil, tak si ho zapamatal....
Ja teda nie som zastancom ziadnej nabozenskej a uz vobec nie scientologickej vychovy, ale fakt je, ze ten pristup tam je skvely. na deti nekricia, davaju im moznost vyberu, respektuju ich potreby....My potrebujeme len preklenut obdobie do septembra, kym pojde do statnej. No snad budeme spokojni. A ta Happy days mi vyhovuje aj v tom, ze majju aj opatrovanie. Cize beru deticky aj na hodinku, dve...Tu Montessori pojdem pozriet, ale som zvedava, ci nebudu mat problem s tym, ze chceme len do septembra.

lindulak
22. únor 2011

@klementina ja som jej povedala, nech chlapcovi povie "nebi ma, lebo sa nebudem s tebou hrat" a ona sa ma pytala a ked ma zas udrie? a ja "tak sa na neho nahnevaj, uzkaz mu zdvihnuty prst ze no no no a potom chod prec". Inak podla mna aj take "zalovanie", ktore mnohi dospeli odsudzuju je lepsie, ako ucit deti sa otlkat. ked si dieta nevie rady, treba to povedat pani ucitelke, nech to riesi ona.
moja mala si inak nenecha po hlave skakat - narobi krik niekedy az moc na moj vkus 😝 aj na nas a na rodinu, co niektori dospeli nevedia rozdychat. ale o tom som uz davno pisala... ale radsej, nech je taka "tvrda" ako nech jej robia zle a ona by si to nechala. ale nebola vzdy taka, tak sa vytrenovala pri detoch od susedov... tiez najprv len revala, ked je napr. niekto zobral hracku, ale nevedela si pomoct. to sa zmeni casom..

reruna
22. únor 2011

@evina313 rabr= respektovat a být respektován, název knihy

johanka.
23. únor 2011

@ludmilabb asi toto bude nie celkom rabr-koser reakcia. Celkom chapem, o com hovoris. Tiez sa mi nezriedka stava, ze sa uchylim k dost zvysenemu hlasu (to som celkom jemne opisala). Lebo nech vysvetlujem ako vysvetlujem, snazim sa navadzat pozitivne, nie negativne, predsa to casto nefunguje, proste si Miska robi, co chce. Vobec to nevyzera, ze by ma provokovala k nejakej zabavnej reakcii, praveze ma uplne ignoruje, ako keby som tam vobec nebola, a jedine, na co zareaguje, je dost prikre okriknutie. Vtedy sa zarazi, casto aj rozplace. Mrzi ma to, ale je to jediny sposob, ako sa pohnut dalej, na nic lepsie som neprisla.

Tak si myslim, ze naozajstne rabr sa da aplikovat az na starsich detoch, s ktorymi sa da uz ako-tak rozumne komunikovat. Nie ze by nemalo zmysel skusat to uz skor, uz kvoli sebe to robim, aby sa mi rabr reakcie stali co najprirodzenejsimi. Ale mnohe jej spravanie sa snazim nepripustat si prilis a brat to ako nieco, z coho proste vyrastie. Tak ako vyrastla z toho, ze si vsetko strkala do ust, vyrastla aj z toho, okamzite sa clapkat v nocniku, do ktoreho prave nacikala, to nepomahalo vysvetlovanie, motivacia k inemu spravaniu, nic nezaberalo, az z toho proste vyrastla. A dovtedy treba vo vyhrotenych situaciach jednoducho vyuzit fyzicku prevahu (vytiahnem jej tu ruku z nocnika, zoberiem jej spinavu vec z ruky) a ked je plac, rozptylit niecim inym. Mozno budu mat niektore dievcata tu iny nazor, rada si ho precitam, lebo ja to naozaj inak riesit neviem. A ked sa stretavam s kadejakymi navodmi na vychovu, tak je to spravidla tak od troch rokov, ked sa s dietatom uz da porozpravat tak, ze aj ono vie nieco povedat, ze to nie je len o tom, ze rodic don nieco husti, nech je to akokolvek mierumilovne a "respektujuco".

A aj u starsich deti niekde rabr funguje perfektne a niekde s tazkostami, ako vlastne kazda metoda. Moja sestra si pri prvom synovi nevedela tento pristup vynachvalit, naozaj to zaberalo perfektne uz od utleho detstva. Tak boli aj s manzelom hrdi, ze im ta vychove perfektne ide, ze zistili ako na to, az sa im narodil druhy syn, a na toho to proste nezaberalo. Boli aj na rabr seminari a konzultovali tam toho druheho. Priklad: za ten svet nechcel chlapec pochopit, ze dvere treba za sebou zatvarat, ziaden verbalny rabr prostriedok nezaberal. Tak im Koprivovi (ci nejaki ich kolegovia, uz neviem) povedali, ze nech teda zatvaraju dvere namiesto chlapca, bez komentara. A vraj sa potom konecne parkrat stalo, ze chlapec zatvoril tie dvere za sebou sam. Niektore deti akoby naozaj horsie reagovali na slovnu komunikaciu, asi si to musia nejak inak odzit. Ale ktosi tu raz spominal, ze u "narocnejsich deti" je rabr aj tak asi jedina metoda, ktora aspon ako-tak zabera.

johanka.
23. únor 2011

@emjee @klementina to si rozhodne myslim aj ja, ze montessori metoda v skolke dietatu neublizi skor naopak, ide mi skor o tu zlozku "sukromna", ci to dieta nebude navadzat k dakej snobskosti. No hadam nie, ako pisete. Asi bude najlepsie ist sa tam aspon raz pozriet na nejaku hodinu. Mmch na kolko vyjde statna skolka? Nejake poplatky tam asi budu (na stravu? na hracky?...)

reruna
23. únor 2011

@lindulak i já jsem začla te´d Míšu učit, že si nesmí nechat ve školce od dětí všechno líbit... jak nebyl zvyklej, tak prostě nevěděl, jak reagovat, když ho třeba holka štípla, nebo mu někdo sebral hračku... jen stál a čučel a pak mi to doma povídal... tak ho učím, aby říkal, třeba - nedělěj mi to, mě to bolí, nebo - neber mi to, já jsem si s tím te´d hrál atd. myslím, že většina dětí na toto zareaguje a kdyby ne, tak jsem mu řekla, at jde za učitelkou, od toho tam jsou. V naší školce jsou smíšené třídy, tak si tam těžko bude umět 3leté dítě samo zjednat pořádek se 6letým předškolákem, tak určitě to nemůžou brát jako žalování.
@johanka. nevím, jak na Slovensku, u nás stojí státní školka měsíčně 250,-Kč a stravné je 28,-kč na den. kolik stojí nějaké jiné alternativy jsem ani nezjiš´tovala, u nás žádné takové nejsou

kubaka
23. únor 2011

@klementina ahoj, už jsem ani nezvládla všechno dočíst - ale hlavně k tomu kroužku ZVykání na školku - to je úplný nesmysl v principu. Dvouleté dítě si nepotřebuje zvykat na školku, kam půjde za rok, kdy bude už zase úplně jinak zralé a schopné. Školka sama je zvykání si na školu a kolektiv. Na školku si stačí "zvyknout" 14 dní předem.
To, co prováděla ta tvoje na holčičce je anti-všechno - no coment. 😠

A hlavně - záleží fakt jen na učitelkách - ať jsou z jakékoliv školky či školy. Já třeba dělala průzkum na sídlišti a synka jsem dostala do školky na opačném konci,(takže ho vozím) ale je to kolektiv pedagožek k nezaplacení. Žádné násilí, žádné peskování dětí, jsou velmi ohleduplné, dětem dávají prostor, nechají je zvyknout si na nové prostředí, na spaní , vycházejí vstříc a dbají na to, "aby neměly trauma" . To slovo jsem slyšela od učetelek poprvé 😝 😅 ☹ Vlastně dost smutné. Po všech stránkách jsou fantastické. to, o čem se tu bavíme mají v malíku.
První syn mě děsnou zkušenost s mateřskou školkou i s prvním stupněm - je to 10 let. Te´d jsem druhému už našla to, kde je to fajn. Malý je úplně spokojený a nenosí hlavně žádné manýry - naopak zjišťuji, že nosí samé pozitivní návyky 😀
A naopak - máme poblíž WŠ a fakt žádná výhra. Chce to pátrat, ptát se, hledat. A je to fakt těžké 😲

evina313
23. únor 2011

nemate niekto skusenosti s Montessori v Lamači ?

blandik
23. únor 2011

@johanka. - podle mě ta věc se zavíraním dvěří - šlo tam o to, že jak se na něco moc zatlačí u batolete, tak se sekne a pak nepomůže žádný argument, sebelepší vysvěltení...tak prostě se od té témy upustí, ale protože současně chceme, aby dítě vidělo, co se od něj chce, tak rodiče zavírali dveře místo něj...dítě se odcyklí a může pak opět racionálně uvažovat o smysluplnosti...Nám zase Kopřivovi říkali, jak třeba na dítě, které něco nechce udělat - třeba se jít umýt nebo se obléci - tak
1) dávat si bacha, abychom ten požadavek neříkali vícekrát - aby se dítě nenaučilo, že máma to může opakovat 100x a stejně se nic neděje...
2) druhé připomenutí už říct dítěti tak ,že se mu dívám do očí, přidřepnu si k němu a dám eventuelně možnost volby
3¨) dítě stále nechce, tak mu řeknu, že si to asi potřebuje nechat projít hlavou, že budu v kuchyni, až si to rozmyslí...jakoby ho nechat s tou informací o samotě...aby mělo možnost se samo rozhodnout...A dávat si bacha, abychom tou volbou nemanipulovali...

JInak Montessori miluji, byla jsem te'd na aritmetice 1, na těch prvních dvou jsem nebyla, ale chystám se...je to úžasné..chodíme do Monti centra, malého to tam moc baví a vůbec všechny děti. Kdyby tady byla nějaká školka za relativně slušné peníze, dám ho tam...ale máme tady jen takový malý hybrid, fakt pro snoby za nekřes'tanské peníze...bohužel pak do takové školky dávají děti opravdu pouze bohatí lidí, kteří kolikrát ani neví oč tam jde - navíc tato školka je současně anglická..

Chtěla jsem se zeptat, máte někdo doma přímo uzpůsobený pokojíček, respektive prostředí, pro montessori výchovu?