Respektovat a být respektován. Líbí se vám tato kniha?

sarkabrezen
24. únor 2009

Většinu lidí, co znám, co se setkali s touto knihou nebo seminářem manželů Kopřivových, jejich principy nadchli. I pro mně bylo jejich objevení osvícením a přesně tím pravým... Jenže - přečíst knihu je jedna věc a každodenní realita věc druhá. 😒 Výchova je nesmírně těžká, zvláště když jsme sami vyrůstali v "typicky české výchově" a máme ji tak v sobě i podvědomě. Člověk se pořád přesvědčuje, že se bude chovat ke svým dětem jinak... a pak najednou s údivem a úděsem zjistí, že z něj vycházejí přesně ty samé věty, které slýchával jako malý... že jsou to jen pokyny, příkazy, rozkazy, křik... Nervy v kýblu a přitom dítě stále neposlouchá a co víc, je to čímdál horší... 😨

Převést principy RaR do praxe je těžké, hlavně ze začátku, je třeba toho v sobě hodně překopat... ale já věřím, že se to bohatě vyplatí, proto jsem rozhodnuta se s tím poprat. 😎 Vím, že RaR má i tady na Koníkovi spoustu příznivkyň, proto bych chtěla založit prostřednictvím téhle diskuse takový malý klubík 😵 , ve kterém si můžem pomáhat s různýma situacema, jak je řešit, povzbuzovat se, sdělovat si co pomáhá a co ne... a tak 🙂

berenika39
14. lis 2012

@blandik za mě - optimismus, že si to sedne a tvorba mlíčka se přizpůsobí. nemám zkušenosti, z kterých bych mohla čerpat, ale o to víc na vás myslím a přeji, at najdete řešení - a za sebe ...nic není důležitější než zdraví - kdyby kojo nešlo, budeš přidávat UM. tečka. špatně se to čte, ale do života je to moc cenná informace.

fender
14. lis 2012

já myslím, že trocha UM a mattka v klidu je stokrát lepší, než jen MM a matka ve stresu 🙂
jinak btw ještě je na tvorbu mléka dobrá akupunktura. ale to už je na jiinou diskuzi 🙂

inees
14. lis 2012

@blandik Predne gratuluju k miminakovi a drzim palce s mlickem, aby ho bylo dost. Mne se osvedcila Vinea nebo Top topic, neni to supr trupr bio, ale funguje to a prsa jsou pak nality jak melouny. A sorry ostatnim za OT 😉

ofelieee
14. lis 2012

@blandik taky na vás moc myslím... a přidávám další nápad, co vyzkoušet na spinkání malé hacku (babyvak.cz)? v ní mnohá miminka usínají i v herně dunící hrou starších...

si
14. lis 2012

Tomíkem začínají mávat vzdory. Moc mi nefungují běžné metody typu popis, "je potřeba", já-výrok. Asi bych se zase měla začíst, ať si osvěžím možné přístupy. Dneska to bylo i s křikem. ☹ Jinak s ním nic nehlo. ☹

misule82
15. lis 2012

@blandik ahoj, tak to jsme na to obě úplně stejně, jestli tě uklidní aspoň trochu, že v tom nejsi sama 😉 já mám malou do 2 h ve školce, takže mám dopo "klid" na vše i na uspávání a stíhá se mi mlíko udělat a trochu si i odpočinu. Nicméně odpoledne už malá špatně spí, doma je i Klárka a o nějakém klidu na uspání si mohu nechat zdát. Také je Lucinka totální závislák na prsu, dudlík úplně bojkotuje a já mám také stresy, že jí to večer nestačí, protože je vlastně skoro nonstop u prsa. Podle váhy tedy přibrala za 2 týdny 600 g, tak snad nestrádá, ale také mám pocit, že by si dala víc. Uspáváme také u prsa vleže, to mě taky dost stresuje, že si i vybuduje návyk...no on už to návyk je. Všude slyším, jak laktační doporučují max. 20 minut u každého prsa a pak odstavit, to se u nás tedy nekoná. Uspávám klidně i přes hodinu. Vždycky když jí prso "vypadne" a ještě není ve spánku, tak se úplně probere. No je to o nervy.... Docela se děsím, až bude K nemocná, jak to vše budu zvládat. Držím ti palce, ať to vše zvládnete.

bezaz
15. lis 2012

@misule82 trochu mimo temu, ale doporucujem zaobstarat satku alebo iny nosic, urcite to pomoze, ja som maleho nosila 4 mesiace, aby som to nejako zvladala, to s tymi 20minutami moc nie je pravda a laktacne to nedoporucuju 😉 ak ti mala pribera, je to super, mliecka mas urcite dost, len sa ty ukludni, lebo spokojna matka = spokojne a kludne dieta 😵 😵 😵 a navyk na prso neexistuje, hovor si, ze dojcenie nie je LEN krmenie, budujes svoj vztah plus pomahas malej vytvarat si tie spravne mozgove prepojenia 😀 na vecerne spanie nam pomohla hacka zavesena v obyvacke, mlady sa hojdal a ked uz bol fakt tvrdy, tak sme ho preniesli do postielky, dceru uspaval manzel

bezaz
15. lis 2012

@blandik tiez mimo temu, plati to, co som pisala uz pred tym, plus ak mas pocit, ze tecie malo mliecka, skus stlacat prsnik, aby sa lepsie spustalo, pripadne prestriedat prsniky aj v ramci jedneho dojcenia a ak mas nejaku laktacnu poradkynu v okoli, kontaktovat, aby skontrolovala, ci mala je spravne prisata a dostatocne sa dostava k mlieku, tvoja neistota sa odraza aj na mliecku a malej 😉

bezaz
15. lis 2012

a k RABR u nas, pri dvoch detoch mam pocit, ze je to skoro nezvladnutelne, hlavne, ked je ninka doma chora, teraz uz treti tyzden, dokazu velmi pekne spolu vychadzat, ale v sekunde sa brutal pohadaju, vrieskaju po sebe, oskar samozrejme sa hned bije, ninka mu trha veci z ruk, no zologicka zahrada suvix 😝 este sladke casy, ked bol oski maly v satke a mohla som sa venovat ninke 😅
oski ako typicky chlap skusa vsetko, co je nebezpecne, ziadne vysvetlovanie nefunguje, nefunguje ani negativna skusenost (popali sa, nevadi, chyti znova, ci je to ozaj horuce), sa fakt divim, ze sme este neskoncili na pohotovosti 😝

blandik
15. lis 2012

Děkuji za příspěvky, @berenika39 - určitě souhlasím, že optimismus je základ úspěchu, že je to o víře a taky o sebedůvěře, že to půjde..ono se to hýbe k lepšímu, z porodnice jsem šla s tím, že bez dokrmu to nepůjde..a do týdne to šlo..pomalu se to upravuje, každý den je nějaký pokrok...je třeba si říkat - mám dost mlíka, dítě je syté, pije dosytosti..jak tady někdo psal, až tomu sama uvěřím a bude to tak...

@misule82 - no tak to je jak u nás, jen s tím rozdílem, že miška je se mnou celý den. Už mi hrabe z toho, jak mlíko neteče, pak pomasíruji a teče, a za chvíli zase neteče...a k tomu ten pocit, že má hlad - což odpoledne ho fakt mívá. Má pár dní a už se budí tím, že u ní nejsem, že nemá prso v puse..pokud tedy nepřejde do toho hlubokého spánku..

@ofelieee - baby vak mám, nijak extra se ji tam nelíbí, ale jde to, ale jak pak chce už spát, tak stejně začne brečet a chce prso..zkusila jsem ji ho dát v tom vaku, ale musela jsem prso totálně vytočit bokem, pořád ji vypadávalo...budu zkoušet ještě šátek...
@fender - a ty jsi měla hodně mlíka nebo ne? Já mám z UM strach, že mě to vrhne do pozice, kdy zase budu dohánět dokrmy, to už jsem si prošla v porodnici a pak doma týden a že pak ty dokrmy nedoženu, teď je téměř týden bez dokrmu a přibírá i tak, takže už je nechci..u mě je to otázka spíše toho spouštění mlíka - když vypije to první mlíko, které tam je nahromaděné a které ji dobře teče, tak prso zgumovatí a nepouští další mlíko, stačí trošku stresu, který si ani neuvědomuji a mlíko neteče...musím masírovat a pak to tam polupe a chvíli zase teče, pak zase neteče...no nejhorší jsou odpoledne...navíc nutrilon nechci i proto, že už teĎ jsem na nemléčné stravě, malý se objevily nitky krve v hovínku, které bylo totálně zelené..a já vysadila mléčné a nitky zmizley, hovínko začalo mít zrzlou barvu...i když včera se ta krev objevila znova...takže nutrilon, i ten allergy care nechci pokud možno vůbec dávat...taky se ji objevila krupička na obličeji, před pár dny ho měla úplně hladoučký ... no příliš mi to připomíná Mišku, ten to měl podobné, jen neměl ty nitky krve v hovínku..dneska už budu mít probiotika, Linda už dostává, tak snad to zabere co nejdříve...

blandik
15. lis 2012

@bezaz -a v jakém úvazu jsi nosila děti v šátku, já se na to chystám, protože je to neúnosné..moc mi pomohlo, co jsi napsala, že prso není jen prostředek krmení, taky to tak cítím, že nechci v ní potlačit tu potřebu prsa, jen nevím, jak si to doma zmanagovat, abychom mohli nějak fungovat...já bych ji nejraději v šátku i kojila, jenže mě to mlíko nejlépe teče ve fotbalové poloze - to je ta, jak má dítě hlavu u prsa a nohy podél boku těla (takže je celé podél boku těla, ne před tělem)...laktační poradkyně - ta příjde příští týden, pokud si tedy nebudu hledat jinou...a ta mi řekla, že je to všechno v mojí hlavě, že blokuji mlíko, mám se uvolnit a nebýt ve stresu...
S tím uspáváním, ona jak chce spát, začne plakat a hledat prso a probíhá to tak, jak psala misule - že jak se ji prso vezme a není úplně tuhá, tak se probudí a celé to jede od znova..já bych v noci i odstříkávala, aby se mlíko tvořilo, ale po půl hodině, třičtvrtě hodině uspávání už nemám sílu vstát a jít na půl hodiny odstříkávát...

blandik
15. lis 2012

@bezaz - prsa masíruji, stlačuji, jinak by se neuvolnilo po tom prvním mlíku asi nic...někdy při tom mačkání to teče - lupe to tam a pak teče a někdy neteče nic, prso je tuhé a neteče..prostě prý je to psychika, že jsem ve stresu..doporučují,aby se dítě kojilo nahé a já taky nahá...jenže při té fotbalové poloze mi je pak zima, cítím chlad, i když jsem doma zatopila na max...

misule82
15. lis 2012

@blandik já teda i hodně špatně zvládám, že vůbec nemám čas na Klárku. Občas si s ní u kojení hraju stylem, že mluvím za panáčky, ale to moc často není. Hodně mě mrzí, že jsme přišly o společné večery 😢 vždycky hodinu před usnutím jsme si četly, hrály, blbly a pak společně usnuly. Teď jí uspává a spí s ní manžel. Zkoušeli jsme spát všichni dohromady, ale nejde to. Malá se hodně budí v noci a Klárka se vůbec nevyspí. Teď už si na to K zvykla, ale byly to boje. Třeba 40x se přišla do obýváku rozloučit a pořád říká, že se jí bude stýskat... No a to odpo je teď Lucka docela vzhůru a buď je u prsa nebo pláče, takže je Klárinka mimo.... Snad se to vše upraví. Pořád uvažuju, že si koupím ten šátek na nošení, jak psala bezaz, abych měla volné ruce.

johanka.
15. lis 2012

@misule82, @blandik, pridavam sa k @bezaz, dojcenie zdaleka nie je len o prijme mlieka, dieta sa chce dojcit nielen ked potrebuje pit ale aj ked potrebuje ukludnit, utisit, zohriat, znizit teplotu, uspat sa, uistit sa, ze maminka je tu, zahnat bolest, ked sa udrie, ci len tak sa potesit. Takze ak sa chce stale dojcit, vobec to nemusi znamenat, ze je malo mlieka, akurat si uspokojuje ine potreby, tak to treba proste respektovat (aby sme teda boli v teme 😀 ) Este by som upozornila, ze pokial viem, ceska "laktacna skola" sa lisi od slovenskej, ceska je taka viac "civilizovana", ze sa snazi pri dojceni drzat nejakych pravidiel (napriklad tych 20 minut), aj cumlik odporucaju zvlast narocnym detom, slovenska mi pride byt taka viac koncept-kontinualna - cumel vyhod, flasu vyhod, ked je nejaky problem, strc prso do ust a je to. Satku tiez odporucam, malu som proste satkou priviazala o prsnik, takze fakticky nonstop sa dojcila (mam iba dve ruky, priroda to s nami matkami nedomyslela, s kazdym porodom mal narast aj novy par ruk), a ja som ficala so starsou na ihrisko, varila obed a tak, takto sme fungovali asi do troch mesiacov.

betelgeuzz
15. lis 2012

@blandik ten začátek není lehký 😒 Když si vzpomenu, kolik jsem se v šestinedělí nabrečela, tak nechápu, že si někdo pořídí i 3 děti krátce po sobě.
Důležitý je, kolik přibírá, pokud dobře, tak bych UM nedávala. UM je podle mě poslední možnost. S kojením jsem bojovala s oběma holkama, bohužel u druhého se už nedá tomu věnovat veškerý čas, nakonec jsme skončili s flaškou 1x denně a kojila jsem 10 měsíců. Nevím, jak se ti přisává, pokud dobře, tak bych se dudlíku nebála. Mladší byla hodně uřvaná, dudlík ji uklidňoval i laktační mi ho schválila, že jí to pomáhá od bolení bříška. A šátek doporučuji, nosila jsem v kříži s kapsou, malá byla v kolíbce, doma jsem nosila hodně, Ali pak taky chodila s uvázanou panenkou 😅

misule82
15. lis 2012

Holky a co je lepší, šátek nebo něco jako ergo? Chtěla bych to používat doma i venku, třeba když vodím malou do školky. Je to kousek a nechce se mi pořád vytahovat kočár. Ale to ergo je docela drahé a nevím, jak se to dá nebo i šátek používat teď v zimě. Máte někdo zkušenost?

betelgeuzz
15. lis 2012

@misule82 já měla oboje, na miminko šátek, na větší dítě nosítko, mám liliputi, to tak drahé není. Taky ho používám na cestu do školky, někde na výlety, ale normálně ven používám kočárek, takže jsem až tolik investovat nechtěla. Možná ty dražší jsou vychytanější, ale na moje potřeby to stačí. Já nosím malou tak, že ji obleču do kombinézy a mám ji na bundě, nebo můžeš mít větší bundu, nebo speciální nosící a mít dítě pod tím, pak ho nemusíš tak navlíkat.

blandik
15. lis 2012

@betelgeuzz - přibrala za 10 dní 250gramů, což se říká, že by měly přibírat cca 140gramů za týden, takže jsme nad normou:o))) já měla včera extra slzavé údolí, k pláči je často blízko, hlavně ty odpoledne, kdy přes hluk neslyším, jestli pije nebo jen saje...a v prsou nic...nebo respektive je, ale je to bloknuté..my máme ještě zásobu mm z porodnice v mrazáku, takže um zatím není aktuální, a snad ani nebude, fakt mám blok ho dát, že budu zase dohánět...ona naštěstí neječí, když neteče, ale jen bouchá do prsa a drásá rukama, ale jen na chvíli, pak přejde do modu - spím...Přisává se vemli dobře, nejsem si jistá tím sáním, protože ji hodně tlačím mlíko tou masáží, čímž ji narušuji sání...ale ona si to sama nevytáhne, když to já blokuji...je to sranda, protože opravdu se mi stává, že jednu chvíli je prso tuhé jako guma, a do vteřiny je měkké, stačí něčemu jinému úplně věnovat pozorznost a úplně zapomenout na kojení a prso je měkké, ne vždy z něj pak ale teče...

@johanka. - a v jaké poloze jsi kojila, já právě nevím, jestil se mi podaří uvázat šátek tak, abych ji mohla kojit ve fotbalové poloze - taková ta poloha, kdy je dítě tělem podél boku maminky (ne před maminkou)..protože ona zatím má velmi krátké intervaly bez kojení, a pokud ji v šátku nenakojím, tak budu pořád jen vázat a rozvazovat..nebose ti dařilo ji vyndávat i bez rozvazování šátku?

misule82
15. lis 2012

Holky a ještě dotaz 😉 pevný nebo elastický šátek?

misule82
15. lis 2012

No já tedy nevím, ale jsem z toho docela hin... Koukám na videa šátkování a mám takový pocit, že tohle nemůžu zvládnout uvázat 😉

betelgeuzz
15. lis 2012

@misule82 miluju tohle video s vázáním šátku 😀

https://www.youtube.com/watch?v=qYdI7HH9PW0


já měla elastický šátek, prý je pro začátečníky jednodušší na vázání.

johanka.
15. lis 2012

@blandik v tejto koliske:

https://www.youtube.com/watch?v=anv3O_dfGaY


len ja som si najprv trochu nachystala satku na sebe, potom vlozila a doviazala, asi takto:

https://www.youtube.com/watch?v=sp8kPPwB95s


Nemozem povedat, ze by sa tam malej nejak extra pacilo, bolo potrebne ju dostat do polospanku, potom jej ten uvaz uz nevadil, ked sa zacala budit, tak hned zacala aj pit mlieko a z polospanku isla bez protestov naspat do spanku. Potom asi v troch mesiacoch som ju tam uz nevladala uviazat, tak silno sa branila, tak sme museli hladat ine riesenia.
Ja som ju zo satky nevyberala, kym sa jej darilo upadat naspat do spanku a kym sa sama zurivo nedrala von, vtedy som ju vytiahla, prebalila, prezliekla (spravidla bola uz aj dost dogrckana), trochu ponatriasala na rukach a uviazala znova.

Neviem, ci sa da uviazat aj futbalova poloha, mozno bude treba improvizovat, tuto su tiez nejake navody na inspiraciu:

https://www.youtube.com/watch?v=eTS3wd2BbV8


https://www.youtube.com/watch?v=dINig8jKEQA


ale to sa mi nedarilo dost pevne uviazat, stale sa mi to uvolnovalo.

Ja som sa tym nikdy netrapila, ci pije alebo len dudluje, lebo priberala pekne, tak som nevidela dovod to riesit. Inak na stranke mamily www.mamila.sk su aj videa, ze ako ma vyzerat spravne sa prisavajuce dieta, ako vyzera dieta co pije a dieta co len dudluje.

johanka.
15. lis 2012

@betelgeuzz ano, slavne motivacne video - "ked to zvladol tento chlap, zvladnem to aj ja" 😀

betelgeuzz
15. lis 2012

@blandik to je přírůstek pěkný. MOžná by to chtělo přestat nad tím tolik přemýšlet, přibírá, pije, tak to neřešit 🙂 Ale chápu, že je to těžký. Závidím ženským, kterým kojení fungovalo bez problémů

betelgeuzz
15. lis 2012

@johanka. a hlavně je to fešák 😀

lynks
15. lis 2012

@misule82 holky, nechte ty hodinky v šuplíku, dítě není robot, nečasujte jak dlouho má být na prsu. Stresuje to vás i mimi. Není příjemnější nechat na dítěti co potřebuje? I když chce usínat u prsa...tak pokuď vám to není totalně proti mysli, tak nechat. U nás to vše takhle proběhlo a žádné závislosti nejsou.Nebojte!

lynks
15. lis 2012

aha, tak já to nedočetla, vidím, že jste maminky bez hodinek 🙂))sori

ofelieee
15. lis 2012

@blandik nemyslela jsem vak, viděla jsem, že ten máte, myslím hacku na spinkání, http://babyvak.cz/product.php?id_product=98 nám moc pomohla i v lehčí situaci (jen jedno dítě, co celkem dobře spí 🙂 ) a od té doby, co jí Kuba odrostl, je neustále u někoho půjčená a slyším samou chválu... držím palce, ať cestu najdete

luludi
15. lis 2012

@blandik sme trochu v podobnej situacii - syn ma 2 a 3 m a dcerka 6 tyzdnov. Od zaciatku ju mavam v satke - mam satku od Baby-Doo - uvazujem do vertikalnej polohy (mala ma reflux). Som presvedcena,ze mliecka mas dost, je to tak, ako ti pise @johanka - babatko si prosi prsko nielen ked je hladne, ale aj ked je smadne, ked sa citi osamelo, ked ho boli brusko atd, atd - UM, nedavaj, nie je treba. Skor skus satku - mala mi v nej spinka aj 2 - 3 hodinky vkuse, bez prska v puske, lebo citi mamu, ze je blizko - plus kazdu chvilu cakame kuriera s hackou - zavesnou koliskou, o kt. ti pisala @ofelieee - na preklenutie obdobia, ked ma mala lahky spanok a rychlo sa treba venovat synovi. Takze v skratke - babysatka je uzasna vec, len, len mozem odporucat a o hacke dodam info v najblizsej dobe, ale myslim, ze ju vyuzijeme na mraky.

bubelko
15. lis 2012

@ofelieee potvrdzujem. my sme mali tiez zavesnu kolisku, len inu znacku a jonas tam vynikajuco spal. mam aj foto vo fotoblogu, kde takto spi 😉