Respektovat a být respektován. Líbí se vám tato kniha?

sarkabrezen
24. únor 2009

Většinu lidí, co znám, co se setkali s touto knihou nebo seminářem manželů Kopřivových, jejich principy nadchli. I pro mně bylo jejich objevení osvícením a přesně tím pravým... Jenže - přečíst knihu je jedna věc a každodenní realita věc druhá. 😒 Výchova je nesmírně těžká, zvláště když jsme sami vyrůstali v "typicky české výchově" a máme ji tak v sobě i podvědomě. Člověk se pořád přesvědčuje, že se bude chovat ke svým dětem jinak... a pak najednou s údivem a úděsem zjistí, že z něj vycházejí přesně ty samé věty, které slýchával jako malý... že jsou to jen pokyny, příkazy, rozkazy, křik... Nervy v kýblu a přitom dítě stále neposlouchá a co víc, je to čímdál horší... 😨

Převést principy RaR do praxe je těžké, hlavně ze začátku, je třeba toho v sobě hodně překopat... ale já věřím, že se to bohatě vyplatí, proto jsem rozhodnuta se s tím poprat. 😎 Vím, že RaR má i tady na Koníkovi spoustu příznivkyň, proto bych chtěla založit prostřednictvím téhle diskuse takový malý klubík 😵 , ve kterém si můžem pomáhat s různýma situacema, jak je řešit, povzbuzovat se, sdělovat si co pomáhá a co ne... a tak 🙂

bubelko
14. bře 2013

@ofelieee do urciteho veku maju deti "pupek jak pantata", je to tym, ze nemaju natolko vyvinute brusne svalstvo. po urcitom veku (okolo 3.roka) ten pupok stracaju - teda ak nie su deti obezne. ale to by si mal dobry pediater vsimnut a upozornit na to. (aspon nas to sledoval u obidvoch chalanov). a vidim aj na mladsom, ktory teda mal brusisko, ze mizne a nahradzaju ho brusne svaly 🙂 ale v dvoch-dva a pol roku, vyzeral, akoby po nociach pil pivo po krcmach. 😀
a co sa tyka toho jedla - chlapci zvyknu vela jest - hlavne ak rastu. ja to vidim na nasich - su dni, ked mam pocit, ze nejedia nic a potom by zjedli aj vola. vseobecne moje deti jedia viac ako ja. 😉 a to, ze ma po 2 hodinach hlad, je normalne, zalezi od toho, co mal na obed. ak maju nasi rybu, tak po hodine kvilia, ze kedy bude olovrant, ze maju hlad.

co sa toho "zobrania po okoli" tyka - su deti, ktore to robia. kamoska ma dceru (uz ma 6 rokov) a stale chodi k susedom (ale uz pomenej a pomaly ju to prechadza), ze co maju na obed a ked sa jej opytaju, co mala ona, tak povie bud nic alebo ravioli (co nevaria). vzdy nieco dostane 🙂 a tiez som ju zazila na kupalisku, ked od susednej (totalne cudzej pani) vyzobrala pizzu. robila to od mala 😉

m.i.r.i
14. bře 2013

@ofelieee nas bol podobny v tomto..aj ked nie az tak extremne..a tiez ja som nemala problem s druhymi ludmi..drzala som to stale pod kontrolou kto mu co da...ale..este v 2.5 roku mi kvilil za mliekom kazde rano...my sme davali vzdy rano po prebudeni mliecko, potom az tak pol hodinu-hodinu po mlieku boli ranajky..a to ako rano vstal, tak ja kym som v kuchyni chystala mlieko ( UM) tak on kvilil na posteli a cely cas mlieckoooo..mliekooooo..a ja som to ani pocuvat nemohla..a to priprava nebola 20 min, len asi 5 min..a aj tak to bola katastrofa...obedy som tiez vzdy musela tak chystat, ze to bolo vsetko predom pripravene a ked som zahlasila, ze sa ide jest, maly uz trielil na stolicku a ja som za 2 minuty ohriala v mikrovlnke....lebo mat to cerstvo navarene a cakat kym vychladne bola tiez hotova pohroma..my sme casto s muzom kmitali obaja..jeden riesil maleho a druhy s polievkou na balkon alebo studeneho kupela a fukat a fukat..lebo maly to nevedel vydrzat..chcelo to len organizaciu a pevne nervy..
Teraz ma 3 roky a uz je to ovela lepsie...sice trpezlivost na vela veci este nema, ale na to jedlo sa to uz ovela zlepsilo..uz si vie pekne pockat..mozem pred nim v pohode nakrajat chcela, natriet maslom alebo nakrajat zeleninku a on pocka...mlieko uz nepijeme ( tiez mame rozne dovody ze sme prestali) tak ranne stresy opadli uplne..teraz sa naucil rano papat ovocie..tak si pyta hned banan, jablcko a kiwi..a potom tak o hodinu ma "normalne"ranajky.....my sladkosti stale vobec nedavame a napodiv sa maly velmi drzi a vobec to nepyta aj ked je uz viac ako pol roka v skolke...
No ale chcem tym povedat, ze z toho proste vyrastu ti nasi spunti...ale viem ake su to nervy..to ide az pod kozu to kvilenie 😉

Ja mam ine psycho a neviem ako to riesit..maly zacal riadne cirkusovat pred spanim..on bol vzdy ukazkovy co sa tyka spania, od malicka..sam sa poberal do kupelne umyt zuby, potom do postele..bez slova..v 2.5 roku zacali problemy, ze uz zacal vymyslat..to som tu tiez vtedy riesila co s tym, lebo prikryt, neprikryt, kopat ....nejako to v takom rozsahu preslo..teraz ale je to uz uplne vytacanie rodicov..dieta je ukazkove cely den..v skolke anjel, pride domov super..hrame sa, veceriame..az na obcasne vystrelky je naozaj zlaty...potom ale pride cas ist spat a on zacne skakat, behat,nechce sa prezliect do pyzama, nechce si umyt zuby..nechce sa vycikat..potom skoci do postele a slace po nej..nechce si lahnut..proste klasicke vytacanie rodicov..ja som uz aj porkicala, co nerada robim..aj som ho zacala ignorovat, ze ho proste chytim, obliekam aj proti jeho voli, on sa meta, kvili...prenesiem ho do kupelne nasilu, tam sa zlosti..a cely cas, ja nejdem spat, nejdem spat..pritom jasne je unaveny totalne z tej skolky..a ked ide do postele tak tam dalsi boj..ked ho necham, ze teda sa prikryvaj sam a dobru noc, tak vrieska, ze maminka ma prikryt a ked ho chcem prikryt, tak sa mi vyskiera do oci a kope nohami a vsetko..nastastie to netrva sialene dlho..cely ritual obliekania, zubov a ulozenia do postele je asi 15 minut..on potom zaspi lebo ved je unaveny..ale kazdy vecer uz s muzom vieme co bude nasledovat, ze zas bude boj, vreskot..moj muz uz vcera vykypel, uz zacal do mna hust, ze mu mame dat konecne na zadok, ze asi nasa vychova uz naozaj je nanic, ze dieta si robi co chce..uz to nie je z obdobia vzdoru a neviem coho, ale on vedome s iskrickami v ociach nas vytaca....dohovaranie a vysvetlovanie uz nezabera..skusala som vsetko mozne, ako sa treba dobre vyspinkat, lebo rano musime mat vela sily na hranie..a ked bude dobre spinkat ako velky vyrastie a bude silny, plus ine veci - ako sa rano budeme hrat ked sa blizi vikend napriklad a co vsetko zajtra bude..ale nezabera..uplne si robi co chce..
Nechcem ho ani trestat, co uz na mna tiez islo vela krat, ze mu vezmem auticko s ktorym rad spava ..to ho ale len viac rozzuri a bude krik a plac..proste cokolvek zvolim, len to stupnuje napatie a neviem ako ho proste dostat k tomu ako to bolo kedysi, ze si ideme lahnut, trebars si precitame rozpravku a spinkame...☹

lynks
14. bře 2013

@m.i.r.i no, pekné obdobie zažívate 🙂 nič už nebude ako kedysi, deti rastú a menia sa, rada, ktorú čakáš - aby sa správal tak ako doteraz, nepríde - neni to možné - obdobie vzdoru je presne čo píšeš - iskričky v očiach a robit "schválnosti" tak sa učí samostatnosti a uvedomuje si svoju jedninečnosť. bohužial , na rodičoch. Budete musiet zmeniť prístup - syn začal vyžadovať nový prístup. Skúste ho brat ako osamostatnujúcu sa osobnosť, ktorá si chce určovať kedy a za akých okolností chce spať. Spýtajte sa ho, ako by si ukladanie do postele predstavoval. čo by si prial, dohodnite si variantu, ktorá bude výhodná pre oboch nielen pre vás. Tiež začína jar a sily sa prebúdzajú - určite to cíti a je činnejší a nechce sa mu chodit spat tak skoro.Možná je tiež nevybehaný (za celú zimu) a potom sa tažko zaspáva...
Každopádne, čo vy možete pre neho urobiť je nesnažiT sa ho tvarovať do škatulky - prajem vám, aby ste dokázali byť pružní.

reruna
14. bře 2013

@ofelieee já myslím, že má prostě opravdu hlad, ráno je hlad největší a jíst se má po 2-3 hodinách, takže 2 hodiny po jídle už může mít hlad, taky ale souhlasím, že by se měl učit chvilku počkat, než se jídlo uvaří, ale je ještě dost malý, do 3 let bych to brala, kdyby chtěl jídlo prostě hned - pokud čeká, než se uvaří kaše, tak mu dej do ruky nějakou zeleninu, ovoce - klidně i mezi jídly to měj neustále na stole, aby si mohl brát, pokud tě trápí jeho váha - zadej si míry do růstových grafů, jestli je v normě, pokud ne, tak bych i zašla k dr., jestli jeho "žravost" nesouvisí s nějakým problémem zdravotním, ale jestli je v normě, tak bych řekla, že má nějaký růstový spurt a fakt potřebuje víc. S tím ochutnáváním od cizích, to bude asi povaha, v tomhle já jsem spíš taková víc hlídací - nechci, aby si brali od cizích a splácali kdeco a pak je bolelo bříško - měla bych ho asi k tomu, aby se tě nejdřív zeptal, jestli si může vzít. Jinak já nejsem u druhého už vůbec tak striktní, co se týká jídla, sladkostí atd. takže nějakou koblihu bych už neřešila, ale chápu tě, u prvního jsem taky byla tak striktní a dát mu ve 2 letech lízátko bylo něco absolutně nepřípustného, mladší už to má se mnou v tomhle lehčí a tolik to neřeším

blumka
14. bře 2013

@m.i.r.i pozeram ze nase deti su veeeeeeelmi podobne 😉 u nas mame nieco podobne, akurat ze to niekedy trva aj dlhsie...ale no pravdu povediac, ja to nejak neriesim, lebo ani vlastne neviem ci sa to riesit dajako da...ja len tak v kutiku duse dufam, ze to raz prejde...
Moje baby idu spat obidve naraz, precita sa rozpravka, niekedy 2, spravime si svoje tradicne ritualy pred spanim, ktore si baby vyzaduju, a idu do posstele...no starsia si lahne, caka na pusu a mladsia zacne poskakovat po posteli, pripadne este chce ist cikat, po vycikani chce este inu babiku, potom sa znoav posadi a surne musi nieco povedat, ani sama nevie co, proste pocuvam a vidno ako sa jej kolieska v hlave tocia aby nieco povedala, ked uz ju pocuvam 😅 , potom si nieco vymysli, ja alebo mm behame hore dou po schodoch aby sme jej vyhoveli. Boli aj casy ked sa odmietala umyvat, nechcela vyjst z vane, voda uz bola vytecena, zima v kupelni, nechcela sa obliect, revala...ale to nejak same od seba preslo, myslim ze aj kvoli Terezke, dost sa jej snazi vyrovnat a opakovat po nej. Priznam sa ze na toto jej vystrajanie a vytacanie nas rodicov absolutne nemam nejaky recept, kazdy den je iny, kazdy vecer vymysla inak...snazim jej vyjst v ustrety, lebo tiez som skusala vziat jej oblubenu vec na spanie ale to plakala strasne a tiez mi to pride take "tyranie"...tiez som skusala ju ignorovat ale to tiez bol plac a ja nemam rada ked zaspava po placi...Ja mam skor pocit, ze aj ked je unavena, ze sa nevie odstrihnut od nas...proste sa vecer hrame a jej to nie je dost, tak to posledneho dychu nas chce mat pri sebe. nam zabera ked niekto ostane pri nej lezat, to zaspi do par minut, len nie vzdy to je realizovatelne.

reruna
14. bře 2013

@m.i.r.i možná vyzkoušejte ho umýt dříve, než bude tak moc unavený, mohlo by to proběhnout více v klidu, pokud kluci jsou nějak moc rozdovádění před spaním, tak řeknu, že nebudu číst pohádku, protože mě stejně neposlouchají a většinou se zklidní, protože číst chtějí a když ne, tak prostě odejdu, nechám jen lampičku, pustím pohádku na CD a jdu do obýváku se dívat na tv a k netu, mám aspoň večer právo na klid, vysvětli, že večer je čas pro rodiče a nechej je usnout samy, nám se dost osvědčily pohádky na cd, dříve jsme používali hodně hrající projektor, teď už více ty cédéčka

hamma
14. bře 2013

@m.i.r.i A co třeba vzít si ho do postele? My chodíme spát všichni současně a nejsou tím pádem žádné scény - Jonáš vidí, že už jsme stejně všichni v pyžamu a v posteli, takže už nebude žádná legrace. Když náhodou nemůže usnout, tak si chvíli něco šuškáme a za chvíli spíme všichni.
Chodíme tak od jeho malička a tak jsem si nikdy nezvykla na volné večery a tak mi nechybí. Když potřebuju něco dělat (jako třeba teď), tak jde spát jenom s manželem a já se k nim pak přidám s miminem.

blandik
16. bře 2013

@ofelieee - jak já ti rozumím, náš tedy taky nikdy nepohrdne tím, co mají ostatní a jí a jí a jí..a miljuje sladké, do tří let to neznal, žádný bílý cukr a může se po tom utlouct..doma nemůžem mít nic navíc, protože jinak je schopný sníst 5 musli tyčinek třeba..prostě pořád to chce..a už ráno to žadoní, přitom máme pravidlo, že až na svačinku...a nejraději bych sladké vzala úplně pryč, aby nebylo..nebyla jsem až tak znalá procesů trávení a tak bych dneska udělala spoustu věcí jinak..ale naštěstí miluje zeleninu..ale nesnáším dny, kdy sní sladkosti, suché nudle a chleba s medem...a taky se mi zdá, že čím více řeším sladkosti, tím více na tom visí...

blandik
16. bře 2013

@blandik ofelie a taky byl spíše macek, ne přímo "tlustý", ale statný..a vyrostl z toho..ale i tak mi vadí, když si představím, co to v těle dělá za děsy..

reruna
16. bře 2013

@hamma to chodíte spát tak brzo? no jo vlastně - když byl Luki malinký, tak jsem taky většinou zalehla už s ním kolem té osmé a volné večery nebyly skoro 2,5 roku - ale popravdě mě to teda ničilo a dnes, když už jsou kluci větší, tak prostě trvám na tom, že do 20 h budou v posteli, dáno vstáváme v 6, abychom stihli do školky a do práce - a celý den se těším na ty 2 hodiny klidu, než půjdu spát, kdy můžu dělat, co já chci

m.i.r.i
16. bře 2013

dakujem dievcata za rady..skor mi to pripada ako pise
@blumka ze je to to iste a asi len vydrzat, nepanikarit...aj ked vytaca ma neuveritelne..
On spi inak rad, ked prejde ten cirkus tak do 5 minut spi...nie je problem zaspat a praveze je unaveny zo skolky este viac ako kedysi ked bol doma...skor niekedy rozmyslam, ci ho nedavat este skor..chodi spat o osmej...ale uz o siedmej je niekedy hotovy...ale je jedno kedy zahlasim ze sa ide spinkat...cirkus je stale rovnaky..a to na neho od malicka idem jemne..teda nie, ze sok, ide sa spat..ale vzdy este sa dohrame tuto hru, alebo si dokreslis a pomalinky sa vychystame spinkat...takze vie, ze ked nejaku aktivitu skonci, zacinaju predspankove ritualy...ale aj tak cirkus..

@hamma no toto si uprimne neviem predstavit...praktizovala som to takto ked bol novorodenec, vtedy som bola rada, ze nieco pospim, tak o siedmej vecer, ked akurat zacinali spravy som sa ukladala aj s malym aby som pospala aspon 3 hodiny a potom zacinal u nas kolotoc..hlavne od 2-3 rano..ked sme ho 4 hodiny nosili a cakali na kaku...ale to bolo prve tyzdne..potom sa to zlepsovalo..po 2 mesiacoch som uz chodila spavat okolo 22:00...nas maly spava celu noc asi od 7 mesiacov..medzi 3 a 7 sa budil raz za noc ale to len na dudku...takze my sme si uz rezim nastavili tak, ze o osmej maly spinka a my s muzom ideme spat medzi 23:00 a polnocou...ja si vychutnavam tie vecery, jediny cas ked sa mozeme aj jeden druhemu s muzom venovat a mat cas pre seba....pri tom stihnem aj navarit obcas, pozehlit ci nieco ine nachystat ak je treba..ale vacsinou uz oddychujeme..ak by som chodila spavat s malym, tak neurobim nikdy nic...cez den v praci, potom od 17:00 do 20:00 sa venujem malemu naplno, po tej osmej som rada, ze mam volny cas🙂 Takze klobuk dolu ak chodite spat s dietatkom naraz..ale toto by nam narusilo celu domacnost.🙂 A pravdupovediac, nas maly to nikdy ani nevyzadoval..zaspava sam v postielke od narodenia..( okrem par prvych tyzdnov ked zaspaval pri piti mliecka)...a od 1.5 roka je vo vlastnej izbicke, takze svoje ritualy ma..a v tom mu ani nic nevadi...nevyzaduje si maminku pri zaspavani..on proste chce len cirkus robit 😉

blumka
16. bře 2013

@m.i.r.i presne ako nasa JUli, spi rada, aj cez obed aj vecer, ona ked uz sa upokoji tak spi max. do 15 minut...ale to predtym to su niekedy velke "srandy", ak mam dobru naladu, vsetko ide lahsie, ak som nervozna tak aj ona znervoznie, ja by som bola najradsej keby cim skor uz stichla a spala a prave ta moja nervozita ju akoby este viac hecuje, tak ako zakon schvalnosti vtedy vykrikuje dlhsie...takze zidem dolu, predycham, vtedy ide hore manzel, urobi co si mala vyzaduje (tretikrat cikat, este vysmkrat nos, zabudla dat pusu, nevie najst oblubeneho levika atd.) a potom zas idem ja...proste sa snazime obaja s kludom...horsie je ked mame blby den obaja 😝
S Terezkou zaspaval mm do 3,5 roka...potom zacala spavat sama a odvtedy ziadny problem, lahne a spi, dokonca aj pri tych cirkusoch Julinkinych ona do 5 minut spi 😅 .
Spavat chodia spolocne o pol osmej v posteli...a to predtym mame kopu ritualov, niekedy aj 45 minut sa chystame na spanie...ale presne ako pises, cirkus je stale rovnaky...Preto to ja nejak neriesim...vidim na starsej ze ona proste uz chape, ze lahnem a zaspim, rano som zas hore a hrame sa...a to raz dojde aj mladsej... 😉

betelgeuzz
16. bře 2013

@m.i.r.i @blumka my jsme měly taky takové období, kdy Ali před spaním dost vymýšlela. A jak píšete, jak už vlezla do postele, tak usla během chvilky, ale ta doba, než do té postele lehla 😒 Vidím, že jsou i přibližně stejně staří, tak možná je to nějaké období. teď je to už trochu lepší. Předělali jsme i večerní rituál, tak nevím, jestli je to tím, nebo to prostě odeznělo.

juliakocka
16. bře 2013

ahojte ja sa tiež chcem pŕidat som zacala citat vcera knihu a sa mi paci, ale presne tak som vychovavana autoritativne, same zakazy prikazy a budem musiet velmi vela na sebe pracovat, ale verimme 😎 ze si navzajom pomozeme a sa povzbudi

ofelieee
16. bře 2013

@blandik to mi moc pomohlo, cos napsala... je to hodně podobné. U mě v hlavě teď tenhle případ vygradoval tím, že Kuba někdy ve čtvrtek lehl s horečkou a mě to v hlavě blikalo výstražně "cukr=průser" 🙂 už jsem taky trochu pošahaná. Já do toho teď mám takový specifický období co do jídla a nejsem schopná ani Kubovi vařit to, za co dám ruku do ohně... do toho mě nahlodaly holky s tím, že teda má asi pořád hlad, jenže když si to přebírám v hlavě, tak já nevím, jestli z luštěnin-obilovin-zeleniny-semínek se dá najíst takovým tím zapláclým způsobem jak z bílý mouky a smetanový omáčky... dneska třeba jsme měli (hrůza 😀 ) br.kaši a pečený biokuře a Kuba byl prostě nadšenej a do večera klidnej... no jenže to pro mě prostě není jídlo, který chci, abychom jídávali (kaši jsem udělala poctivou s mlíkem a máslem...) hodně se ve mě pere to černý svědomí, že nefunguju jak bych měla a chtěla a ty výsledky... a jak si z toho dělám hlavu, ještě přitahuju problémy, přesně jak píšeš o těch sladkostech (ty u nás zatím naštěstí takovej problém nejsou, ale to je prostě věkem)

premca
18. bře 2013

Ahojte, já se také ráda přidám do party, zatím vás jenom čtu a neodpovídám ... byla jsem na kurzu RPBR - na podzim, snažíme se respektovat, ne vždy nám to jde; dneska mi 21 měs. děťátko povídá "nerespektovat maminku" 🙂 - je zlatá, ale někdy je to náročné 😉

blandik
18. bře 2013

@ofelieee ve mě se perou dvě polohy -čím více něco potírám - u nás to je sladké a koukání na počítač na pohádky - tím více to maloch chce...takže někdy mám pocit, že tím odmítáním sladkého a nadáváním na koukání na pohádky, ho akorát nastavuji na to, že to chce maximálně moc..a jak je toho na mě moc, tak poslední dobou to dost nevhodně ventiluji, že místo abych si uvnitř sebe uvědomila a rozhodla se, jak to budu dělat - př. že doma se budu snažit, aby sladké nebylo a nabízela jsem místo toho semínka a rozinky...tak mě popadá zlost, když vidím, že zase kouká na pohádky, nebo že zase chce sladké a pak to s ním řeším = přitahuji ho k tomu, že to chce ještě více...¨
Prosím tě, odkud bereš (si vzala) informace o stravování - já teprve nedávno přešla na určitý styl stravování /inspirovala mě knížka - Tombak - je možné žít let, a - Vyléčit nevyléčitelné - a ještě napsal jednu knížku - žít zdravě a dlouze, ale ta není u nás přeložená, tak si ji chci koupit v polštině.../..ale dost mě zaujaly ty trávicí souvislosti, co s čím jíst a proč ano a proč ne..takže bych si ráda i přečetla něco více..V poslední době si na sobě zažívám různý vliv potravin a jak se po tom cítím..bohužel nemůžu pít ráno čerstvé šťávy, protože na to lindi silně zareagovala a vůbec ji vadí spousta potravin, takže můj jídleníček je velmi omezený..na snídaně mívám v podstatě kaše se rozinkam nebo šuš. švěstkama, a na oběd více méně to samé..a na večeři maso a salát (páč jako zdroj bílkoviny pak mám už jen semínka, na ořechy taky reaguje). Takže jím takovou dělenou stravu, málo vařené kaše..ale ten pán psal o zajímavých věcech typu - pokud dáte do kaše med, tak vám to začne kvasit, kaše málo vařit, protože při dlouhém vaření se mění složité cukry na jednoduché..takže budu ráda za tip na nějaké stránky, literaturu, kde se člověk může dozvědět více..Jinak můžem klidně do IP, abychom to tady neodváděly k diskuzi o stravě. 😅

m.i.r.i
19. bře 2013

@blandik co sa tyka stravovania, tak to co popisujes sme zacali aj my s manzelom pozorovat..niektore veci proste spolu nejdu, pripadne, co vadi jemu, prospieva mne..a dost sme sa zacali vrtat aj v stravovani podla krvnych skupin..tiez som tomu neprepadla uplne, nejako sa neviem este stotoznit nejako fanaticky s jednym druhom stravovania alebo pristupom, takze nic extremne, ale zacali sme pozorovat na sebe druhy potravin, ktore proste moj ci jeho organizmus nemusi..a vidim to potom aj na synovi...zacinam mat proste pocit, ze to zauzivane - jedz vsetko, nevymyslaj, nevyberaj nie je asi najlepsie..pretoze uz asi to telicko maleho cloviecika si vie povedat co mu prospieva...deti to hadam beru prirodzene.samozrejme, ze sa aj vyvijaju chute a nemam na mysli teraz uplne odmietanie jedla....ale vidim, ze proste niekomu napriklad mlieko a mliecne vyrobky ano, inemu nie, lebo ho prehana..niekto musi maso lebo mu dodava energiu, niekomu to neuveritelne zatazuje zaludok a citi sa slaby...a v tych krvnych skupinach sme vela z toho nasli, ze nam to sedi....ja s manzelom sme ine krvne skupiny, moj maly ma krvnu skupinu po mne....ja som bola vychovana jest vsetko co nezje mna, nasi nas aj nutili a teraz naozaj vsetko jem..chutove pohariky sa aj prisposobili..takze nejde tak o chut ako o to, ze potom pozorujem, ze mi urcita potravina vobec neprospieva..naduva, zatazuje creva, zaludok..niekedy mi doslova sposobi malatnost, pricom nieco ine ma nabija energiou...

Co sa tyka sladkosti a telky - my doma sladkosti nedrzime a maly sa ich este nedozaduje..uz mu to davaju v skolke a u babky samozrejme, ale zatial to sam rad nahradza ovocim...ale tiez nechcem ist sposobom zakazovania...je to tazke veru...a ta telka - my teraz napriklad mame take ritualy, ze ked pride o 17:00 zo skolky, tak si zapneme na pol hodinu nieco na DVD a pritom maly papa ovocie...spapa stale jablko, banan a kiwi..a vypije citronadu..ma z toho ritual...viem vtedy, ze aspon sedi, on je rad, ze nieco pozera, po celom dni v skolke aj potrebuje vypnut a doplni svoje vitaminove deficity 🙂 Tak jej aj vlk syty aj koza cela..potom mi sam povie, ze maminka, vypnut telku..podme sa hrat...Tiez si hovorim, ze o chvilu je tu jar/leto..budeme stale vonku..tej telky bude este ovela menej....zo skolky pojdeme este na ihrisko a nie kvasit domov..takze uz len vydrzat tie zimne dni...musime im proste najst ine motivujuce aktivity..
A neries to ..chapem, ze sa to v tebe bije, aj vo mne to zacne vriet ak nahodou pozera televizor alebo je na pocitaci o nieco dlhsie..uz zacinaju take vycitky, pozeranie na hodinky, k tomu ze si pokazi zrak ( a mame teraz pravdepodobne s tym aj problem, aj ked teda z PC to urcite nie je)...ale vsimna som si, ze on si proste sam povie potom, ze staci...a nesedi tam 2 hodiny...v lete to bude lahsie..

hamma
19. bře 2013

@reruna @m.i.r.i My chodíme všichni spát tak kolem 11. Ale je pravda, že ráno nikam nemusíme, takže vstáváme okolo 9. Jsem moc ráda, že to tak máme, protože jsem vyloženě noční pták a představa, že mě děti budou budit v 6 nebo 7 ráno mě úplně děsí.
Jsme tak moc spokojení, i manžel, který chodí pozdě z práce, takže si večer ještě může kluky užít. Ale chápu, že to není pro každýho.
A domácí práce holt dělám buďto s klukama nebo když večer přijde manžel, někdy se podaří, že spí oba současně odpoledne...no a někdy prostě doma nic nedělám. Studium zvládám po nocích - ale jak říkám, fakt mi nevadí pracovat třeba do dvou do rána.

zelmirka1
19. bře 2013

@blandik ja riešim úplne to isté...malý má rád sladké a riež rád pozerá rozprávky a veru už vydrží dosť dlho. Nie som z toho moc šťastná, ale je pravda, že aj my s mužom máme radi sladké tak sa nemôžem čudovať, Miško síce má dosť obmedzené to čo má rád, ale sladké si vyžaduje. Snažím sa to aspoň čiastočne ovplyvňovať a ponúkať aj všetko možné ostatné a zdravé, ale myslím, že je to závislé na stavovacích návykoch v rodine, lebo poznám veľa rodín kde sa snažia zdravo stravovať a fungujú tak všetci, proste doma sladkosti nemajú a deťom nechýbajú. Takže jedine začať u seba čo je ťažké.
Čo sa týka rozprávok vidím, že keď sa mu niečo zapáči tak zrazu to chce pozerať stále, vydrží to tak týždeň-dva kedy to ide stále dookola a potom je kľud. Napríklad sme objavili peknú ruskú rozprávku Máša a Míša a dva týždne pozeral každý deň keď prišiel zo škôlky, teraz objavil Mickeyho klubík a úplne to žerie 😀 (vydrží aj hodinku-dve). Zaviedla som teraz jeden deň v týždni kedy technika je vylúčená, takže ani my s mužom nezapíname počítač, nehrá sa na mobile, tablete ani nič iné a rozprávka je obmedzená na jednu. Najprv mrnčal, že prečo a nakoniec keďže nebola iná možnosť tak si vytiahol hračky a zabavil sa aj tak. Len sa mu vtedy musím viac venovať, ale to nie je na škodu. Myslím, že sa s tým asi stretávame všetci rodičia a na jednej strane nechceme aby moc pozerali telku, na druhej strane si vtedy oddýchneme a stíhame iné veci a je to taký vnútorný boj koľko dovoliť a koľko nie. 😉

m.i.r.i
19. bře 2013

@hamma no tak ano 🙂 Vy to mate vsetko posunute...ale poviem ti, ze ja som tiez vyspavaci typ..kym som nemala maleho, cize skoro 32 rokov som vyspavala kolko som mohla..do prace na 9, takze sa dalo..a cez vikend aj do 11..moj muz to iste..predstava mat dieta co ma bude rano o 6 budit ma desila...tiez som po nociach studovala ked soms a ucila na skusky, bezne som sla spat o 2-3 rano...a cuduj sa svete..uz 3 roky vstavam o 6..mal obdobia ked sme vstavali aj o 5..teraz spi od 20:00 do 6...ale..nakoniec som to ocenila..pretoze sme si vlastne od zaciatku zvykli na ritual, ktory mi teraz velmi vyhovuje ked maly chodi do skolky...aj ked vikend je potom brutal ze musim zas o 6 vstat..ale cez tyzden ja nikdy nepotrebujem budik, neviem co to je uz 3 roky...maly vstane o 6, trosku sa posalime v posteli, mame do pol osmej cas sa vychystat a chodi na 8 do skolky..uplne super..a tym aj obed o pol dvanastej, obedny spanok o 12 a tak..to tak sme fungovali uz rok pred skolkou a len sme plynule nabehli..takze kazdemu nieco ine..🙂

reruna
19. bře 2013

@hamma tak to je super, že to takto máte nastavené všichni, to jsem bohužel nezažila, oba moji kluci jsou ranní ptáčata a vstávali vždy brzo - kolem 5 hodiny, ale jakmile jsem začala chodit do práce a oni do školky a musíme ráno vstávat v 6, tak je kolikrát musím budit, že by spali a pak o víkendu zase vstávají v 6 a budí nás, jako naschvál, takže o ranním pospání si můžu nechat zdát a večer naštěstí zase usínali vždy brzy, když byli menší tak mezi 18-19 hod. a teď kolem té 20 h, jenže dlouho jsme museli uspávat a vzhledem k brzkému vstávání a také vstávání několikrát za noc k jednomu nebo druhému jsme usnuli většinou s nimi a mě to nevyhovovalo - ne kvůli domácím pracem, ty stejně večer nikdy nedělám, ale kvůli sobě - prostě pocit, že nikdy nedělám, co chci, ale co musím - uznávám ale, že to bylo i o mém vnitřním nastavení, blandik to tu pak psala, že místo musím, si máme říkat chci dělat to a to, takže jsem to musela trochu přehodnotit a cítila jsem se líp

blandik
19. bře 2013

@zelmirka1 - no my nemáme doma tv od jara - takže už téměř rok a malému tv vůbec nechyběla a krásně si hrál dle své fantazie..pak se narodila linda v říjnu a v lednu jsem už to nedala a nabídla notebook s pohádkama - jen Byl jednou jeden život...to byl pak hit..jenže teď už si tam našel spoustu dalších pohádek a vlastně postupně se to vyvinulo tak, že se dívá na notebook, když já spím s lindi - ono se to nedá jinak, spí na prsu a jinak se budím třeba po deseti minutách, když bych hned odešla...takže většinou to je - tak 3 hodiny denně, ale dneska třeba trhl rekort a koukal 6 hodin - 4,5leté dítě...protože už jsem byla dneska tak hotová, že jsem neřešila to, že se díval i když lindi byla vzhůru a dokoukával kukyho..no a pak mi desně vadí, jak začne recitovat ty dialogy z těch pohádek..
ad sladké - já taky miluji sladké, ale doma jíme hodně zdravě, do tří let sladkosti neznal a čím více tlačíme na to, že sladkosti neprospívají tělíčku proto a proto, tak tím více je chce se mi zdá..ale je fakt, že jak to doma není ,tak si rychle dovykne a přestává šmejdit nebo se dožadovat..ale jak jdeme nakoupit, tak si o ně říká - zatím má rozum jen na to, že chce jednu sladkost, tu pak hned sní a už zase nic nemá...ale pokud je třeba mikuláš nebo velikonoce, tak to je schopný pořád chtít jíst...vůbec jeho stravování, co máme lindi šlo do háje, protože už nemám vždy čas s ním sedět u stolu a on pak sní jen trošku obědu a za půl hodiny chce svačinu...
Někdy se mi zdá, že čemu se věnuje pozornost, to se rozrůstá...nejvíce mi vadí, že jak jsem přetažená tak nedokážu to neřešit nahlas, ale normálně upadám do takových těch moralizujících přednášek, do ukřivděné oběti, jsem naštvaná..atd. místo toho,abych si to v sobě promyslela, rozhodla se - ok, žádné sladkosti, nakupovat bude jeden z nás bez dětí...

ofelieee
19. bře 2013

@blandik IP 🙂 tu je to opravdu OT. Smekám, že čteš i v polštině.

taky docházím na to, že musím pracovat na sobě. Já jsem s narozením Kuby udělala velmi ráznou otočku ve stravování a dlouho mi to moc vyhovovalo, ale teď to já špatně snáším a tak se v tom motám... prostě to nemám zvnitřněný. Musím si trochu utřídit priority... A pak se trochu držet nějakých pravidel, který budu sama chtít respektovat..

blandik
19. bře 2013

@ofelieee - jsem z východní části republiky, z pohraničí - v polsky rozumím všechno, ale nečetla jsem zatím, ale ten Tombak mě tak nadchl - já třeba věděla, že není dobré jíst mléčné výrobky, zejména ne pít pasterizované mlíko, ale nevěděla jsem proč.. a on to tak krásně zdůvodňuje..a vůbec je to takové dost burcující a přitom dává návody vycházející z místních potravin - jak se stravovat, jak si udržovat páteř zdravou, jak na očistu organismu...takže chci i jeho dvě další knížky, které u nás nebyly přeloženy..:o) jdu do IP

eveluska
19. bře 2013

@ofelieee to by me taky zajimalo, proc vadi napr. mliko a maslo? chapu, ze krabicak neni dobrej, ale takovy plnotucny z farmy...? A ty preferujes takovou tu stravu ala stredovek (mmch dost dobry jidla, co jsem ochutnala 🙂 ) jako kase z ruznych jahel apod.? nebo cim se inspirujes?

premca
19. bře 2013

Holky my také jíme dost "zdravě", jsme celá rodina vegetariáni vč. dcery 21 měs., prospívá; dalo by se o tom hodně psát, nicméně dobrá česká literatura je: Radost ze zdravých dětí - Strnadelová, Zerzán - tam se dozvíte základy typu mléko, lepek, cukr, co kdy vařit, z čeho vařit, jak kombinovat, masa tam také moc není

lynks
20. bře 2013

@premca aha tak vidím, že to tu zajímá hodně holek....ale to jde ruka v ruce se "zdravou" výchovou, kdyý už se zajímáme o to co dítěti prospívá v bříšku tak je jasné, že chceme aby prospívalo i ve výchově 🙂
to je skoro na založení další téma, já bych si taky ráda přečetla co máte holky nastudované, co cukry a tak.

lynks
20. bře 2013

@ofelieee asi to bude jarem, já teď dost měním jídelníček, protože potřebuju orazit , tak si to zjednodušuju - jinak předtím jsem pořád byla v kuchyni a něco zdravého vařila, ale teď nemám sílu..

betelgeuzz
20. bře 2013

Taky se snažím o zdravou stravu, ale otázka je, co to vlastně zdravá strava je. Protože jsem už trochu zmatená z těch různých směrů, které někdy prosazují úplný opak. Třeba zrovna Strnadelová je makrobiotit a prosazuje zeleninu ve vařené formě, z čímž zase nesouhlasí Slimáková http://www.margit.cz/. Takže já to spíš řeším tak, že se inspiruji z těch různých směrů, zkouším recepty, ale nedržím se jednoho směru.