Respektovat a být respektován. Líbí se vám tato kniha?

sarkabrezen
24. únor 2009

Většinu lidí, co znám, co se setkali s touto knihou nebo seminářem manželů Kopřivových, jejich principy nadchli. I pro mně bylo jejich objevení osvícením a přesně tím pravým... Jenže - přečíst knihu je jedna věc a každodenní realita věc druhá. 😒 Výchova je nesmírně těžká, zvláště když jsme sami vyrůstali v "typicky české výchově" a máme ji tak v sobě i podvědomě. Člověk se pořád přesvědčuje, že se bude chovat ke svým dětem jinak... a pak najednou s údivem a úděsem zjistí, že z něj vycházejí přesně ty samé věty, které slýchával jako malý... že jsou to jen pokyny, příkazy, rozkazy, křik... Nervy v kýblu a přitom dítě stále neposlouchá a co víc, je to čímdál horší... 😨

Převést principy RaR do praxe je těžké, hlavně ze začátku, je třeba toho v sobě hodně překopat... ale já věřím, že se to bohatě vyplatí, proto jsem rozhodnuta se s tím poprat. 😎 Vím, že RaR má i tady na Koníkovi spoustu příznivkyň, proto bych chtěla založit prostřednictvím téhle diskuse takový malý klubík 😵 , ve kterém si můžem pomáhat s různýma situacema, jak je řešit, povzbuzovat se, sdělovat si co pomáhá a co ne... a tak 🙂

lusy82
20. lis 2012

@blandik Já vím, já si to dodnes pamatuju, jak mi bylo. Taky jsem o sobě pořád pochybovala. hlavně když o tobě pochybují tví nejbližší, tak ti to moc nedodá. Proto bych ti přála aby jsi to zvládla dřív než já za těch 5 měsíců. Moc ti držím palce a pak dej posím vědět co zítra ta laktační poradkyně, docela mě to zajímá 🙂

blandik
20. lis 2012

@berenika39 - děkuji moc, taky z toho mám radost..pořád to je v rovině, - ať se napije a pak spí, protože co kdyby se chtěla pořádně napít třeba po hodině a půl od začátku pití - to by asi byla hlady..což taky někdy bývá, protože to jeví známky hladu, ale asi fakt chce jen spát..pomáhá šátek...uvidíme, už jsem připustila, že třeba prostě nakonec kojit nebudu a začínám být pomalu i "vyrovnaná osoba" opět.... 😅

blandik
20. lis 2012

@lusy82 - určitě dám vědět, doufám, že mi řekne něco konstruktivního a nebude mě jen přesvědčovat o tom, jak je všechno v mojí hlavě a že bych dítě klidně znova nakojila i po půl hodině od poslendího pití v plné dávce, ale bohužel moje hlava to blokuje..

Teď se zeptám fakt imbecilně - ale jak to bylo u vás - když jste dítě dokojily, tak za jak dlouhou dobu jste byly schopné dítě opět znova plně nakojit? Že jste měly mlíko? Já ho tam prostě nemám - nasbírá se tam troška, ale to je jen troška, a pak nic...laktační tvrdí, že mlíko se průběžně tvoří..jo, ale to by pak nebylo nutné u některých mamin kojit z obou prsou...jsem z toho jelen...

luludi
20. lis 2012

@blandik mam dve deti - prveho syna som kojila rovnakym sposobom ako ty Lindusku - kazdu polhodinu, maximalne vydrzal hodinu - par krat si cuckol,zaspal na prsku a tak stale dookola - si tam podriemaval a pocuckaval - za prvy polrok od jeho narodenia som precitala veeeeeeeeeeeeeeelaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa knih, kym som dojcila. Zlepsilo sa to v 3 mesiaci, ked sme kupili ergonosic a zacali sme ho nosit - z toho mi vyplynulo, ze je proste "neodlozitelne" dieta, kt. musi byt stale v kontakte so mnou a ked som sa s tym zmierila, zrazu islo vsetko jednoduchsie. A priznam sa, ze som tiez pocuvala, ze mam slabe mlieko - pritom maly krasne priberal a v pol roku vazil 9 kg 😅 Dcerku nosim od narodenia v satke, lebo je tiez "neodlozitelne" dieta a kojim ju raz za 2 - 3 hodinky, tym, ze je vela so mnou uz nepotrebuje prsnik na "priputavanie sa".

v kazdom pripade prajem vela sil a radosti s detmi 🙂

luludi
20. lis 2012

@blandik a este dodam, ze hoci dojcim raz za 2 - 3 hodiny - dojcim len z praveho prska - nikdy som nemala naliate prsia - ani jedno, stale su ako "handricky" a predsa je v nich mliecka akurat 🙂

betelgeuzz
20. lis 2012

@blandik vůbec nevím, jak bych měla poznat, že jsem dítě schopná plně nakojit. 🙂 Ali pila první tři měsíce asi hodinu, pak u toho usnula. Jak se vzudila, dostala znovu. Prsa se mi nenalívala, jestli jsem měla za oboje kojení tvrdý prsa tak 5x? Podle čeho poznáš, že se tam nasbírá troška?

betelgeuzz
20. lis 2012

Něco k RABRu 🙂 V Sama doma byl rozhovor s psycholožkou, není to úplně RABR, ale je to pěkný rozhovor o tom, že dítě není potřeba fyzicky trestat, že to jde řešit i jinak http://www.ceskatelevize.cz/porady/1148499747-s... jsou to ty části s Erikou Matějkovou, je to sice nazvané Problémy s chováním, ale řeší tam např. vztekání dítěte apod. A i rozhovor "jak řešit pubertu" je zajímavý, i když se to tady týká málokoho 🙂

katerina108
20. lis 2012

@jarkalada Ahoj. Já nejsem úplný odpůrce slovíčka NE. Právě pokud jde o něco, co opravdu nechci, aby syn dělal a jde i možnost rozbití něčeho, tak mu prostě řeknu NE. Ale snažím se ctít zásadu že za každým NE by mělo být ANO. Takže jak již psaly ostatní, vždy se pokusit co nejdřív nabídnout co nejpodobnější aktivitu, která ale bude bezpečná a vhodná pro obě strany. Ale pokud je dítě v emoci, tak žádné vysvětlování. Řeknu rezolutně ne a odtáhnu ho od toho. Jasně, snaží se vrátit. Ono asi ani to nabízení či odvrácení pozornosti něčím úplně jiným nefunguje, ale jsme občas tak zoufalé a rychle nás nic jiného nenapadne, že 🙂 Ale když je nějaké období, kdy ho extrémně přitahuje něco co nechci aby dělal, tak se snažím připravit něco podobného, co mu v případě nouze ihned nabídnu místo toho nevhodného. Ale nemyslím si, že na slovu NE je něco špatného, pokud se nepoužívá příliš často. Třeba můj syn, jelikož to tak často nepoužívám už brzy pochopil (ještě mu nebyl ani rok) že když už ho použiji, tak opravdu jde o něco vážného a docela to respektuje. Tedy kromě těch období, kdy zkouší ty hranice, což máte asi zrovna vy teď. Toto období by vydalo na vysokoškolské studium 🙂 Ale troufám si říct, že žádná matka, která se snaží o RaR z něj nevyjde úplně se ctí 🙂 Ale jak říkají manželé Kopřivovi - je důležitý být autentický, odpouštět druhým a hlavně odpouštět i sobě. Myslím, že je moc fajn, že se snažíš i u takovéhoto problému (který by spousta normálních mamin řešila prostě plácnutím či vyhrožováním a nepřišlo by jim na tom nic divného) najít respektující alternativu. Tvoje děti mají štěstí.
Samozřejmě využívání slovíčka NE jako předpony je o něčem jiném, to už bylo zmíněno u ostatních. Taky se snažím podávat pozitivní informace. Ale osvědčilo se mi důrazné "NE" pro zastavení nežádoucích situací, zejména když je dítko v emoci.
Hodně úspěchů

katerina108
20. lis 2012

@blandik A co homeopatika? Já mám s nimi výbornou zkušenost. Já je tedy používala na opačný problém - přílišná tvorba mléka, ale zabrala ukázkově. A jsou i na zvýšení tvorby mléka. Chce to jen mít dobrého homeopata.
Hodně sil 🙂

lusy82
20. lis 2012

@blandik No ono to tak opravdu funguje, akorát pak když se vypijou ty zásoby tak si dítě musí víc máknout, proto je u toho takové nešťastné a po určité době se ty zásoy budou ztenčovat a dítě si musí zvyknout, na tom bohužel stroskotá spousta maminek. Pomáhá pak to masírování, které pravděpodobně už ovládáš. A to střídání prsou je dobré i proto, že kojením z jednoho se spustí reflex toho druhého a pak to jde snáz pak se zase spustí to druhé po vystřídání a tak pořád dokola. Malej už si to taky zjistil a teď už jinak ani nekojíme a asi od 10tého měsíce si to střídá jak potřebuje sám 😀
A nevíš jak se ta LL jmenuje?

reruna
20. lis 2012

@blandik mléko se prý tvoří i během kojení, takže by se nemělo stát, že prostě mléko "dojde" a musíš čekat 2 hodiny, než se znovu utvoří, dítě prý nikdy nevypije "celé prso" to prostě nejde...., tak tomu věř a buď v pohodě, opravdu to mléko se tvoří průběžně, u tebe je spíš zablokovaný ten spouštěcí reflex - to je takové to brnění, kdy mléko začne téct ve velkém... mě to někdy taky déle trvalo a malý se vztekal, že to hned neteče a musí se snažit, když to téct začlo, zase se pouštěl, že to nestíhal 😅 a i když se ti prsa nezdají "nalitá", tak v nich to mléko je prostě pořád

blovitc120
20. lis 2012

Devcata ja nikomu nechcem protirecit ohladom kojenia, ale mne mlieko proste dochadza, pri oboch detoch. Ja som vydrzala, ale niekedy je to o drzku a maly bude mat 7,5 m. U mna je kojenie jedna velka laktacna kriza od zaciatku. Vobec neplati, ze caste prikladanie zvysuje tvorbu mlieka, ja som asi divna 😅. Dodnes mi maly reve ako tur po jedeni, lebo mu nestaci, este by pil a taha chudak nenormalne, ale netecie. Prestriedat nechce, on sa na prazdne prso ani neprisaje a to, ze su prazdne, je zrejme, lebo su uplne vycucnute a makke, sama ich nedokazem chytit tak, aby sa prisal, vypadavaju mi z ruky ako vyfuknute balony a odsavackou mozem pumpovat aj hodinu a neodsajem ani kvapku. Kojim po hodine a ked po niekolkych dnoch mam pauzu, ze spi a nepapa dajme tomu 3 hodiny, ocakavala by som, ze sa prso naleje a bude plne a tvrdsie a nie, stale makke ako nechcem povedat co ☹. Ale uz vydrzim tych par mesiacov, no vazne sa tesim, ze uz ma aj prikrmy, lebo nenormalny stres pre mna to vzdy je. Ja som v zivote nemala naliate plne prsia a to prikladam extra casto.

m.i.r.i
20. lis 2012

@blovitc120 ani nevies ako ta chapem..a to si na tom este uplne skvele oproti mne..ze to takto tahate..ja som dokazala dojcit len do zhruba 6 mesiacov maleho, ale to znamenalo vkuse odsavat a na noc davat UM, lebo proste mlieka nestacilo..a presne ako ty pises som bola zufala, lebo ja som nepoznala co su to naliate prsia, ze tvrde, ze kvapkanie mlieka ked kojis z jedneho, tak z druheho tecie..ked sa nam nahodou stalo, ze som 4-5 hodin nekojila, tak proste nic..ani tampony do podprdky nebolo treba..a ked som skoncila s dojcenim, tak proste som jeden den nedala a tym to haslo..ziadne naliate prsniky, bolesti, postupne odsavanie..proste koniec a uz na druhy den nebola ani kvapka..zatial mam len jedno dietko, ale tak som si nahovarala, ze pri druhom to hadam bude inak, ale ako vidim, asi je to proste aj o istej predispozicii...a klobuk dolu, ze si to doteraz takto super zvladla..my sme to cisto na MM zvladli len jeden mesiac lebo nas to stalo obrovske stresy a vecny plac maleho..tak sme dali aj UM..a to mi odlahlo, aj ked uplne mi odlahlo az ked som uplne prestala dojcit..zial, nemozem povedat, ze som si to vychutnavala a ako mi to bolo luto ked sme prestali..prave naopak☹

blovitc120
20. lis 2012

@m.i.r.i tak ja som tak ukoncila dojcenie dcery v 11m, zo dna na den sa mi odstavila a vobec nic, presne ako pises, ze by mi zvysilo mlieko a postupne 😅. Ja som aj bola v stave dat UM pri synovi, ale on to absolutne nevzal do ust, akurat sa z neho pozvracal a vyvratil aj to malo MM, co vypil, tak som to vzdala. Ale mat nonstop na cecku dieta ked ma clovek aj starsie ditko, to je vazne o drzku, bolo mi jej tak luto, ze som na nu vobec nemala cas a ona to tak krasne zvladla, lezala pri nas alebo sedela a drzala mna aj Martina za ruku, kolkokrat som revala od zufalstva, ze maly je hladny a to sproste mlieko netecie, tak ma aj hladkala, ze neplac maminka, ja ta mam velmi rada, aj Martinka mam velmi rada. Keby som mala nejakeho divocha, tak to vzdam, ona to prezivala so mnou, ale x-krat povedala, ze je trochu smutna, lebo sa s nou nemozem hrat, lebo Martinko je hladny, ale ze sa tesi, ked narastie a budu sa hrat spolu. Moje zlato, vazne som to dala hlavne kvoli tomu, aka ona je. V kazdom pripade chapem @blandik aj teba a drzim vsetkym palce a som nenormalne stastna, ze maly je uz takyto velky a je to za nami. Hoci drzat novorodenca na rukach je zase pocit o inom 😵

blandik
20. lis 2012

@lusy82 - ta lakatační liga je - mamila.sk - a ta latkační poradkyně je - jiřina mrázková (teď nevím na co jsi se přesně ptala). Vidíš, tohle jsem potřebovala slyšet - jak to bude fungoovat dále, protože ta zásoba se už zmenšuje, protože mnohem dříve si už tahá to mlíko, při kterém mi v prsu "lupe"...dneska jsem zažila to, že se mlíko obnovuje v prsu, prso se za chvíli opět trošku nalilo a ona si trošku z toho vytáhla, ale musím masírovat a ona musí být v klidu, jinak to je konec...no momentálně mám za sebou kojení od osmi do půlnoci, protože prostě neusnula a tak jedem non stop..nakonec spí v šátku a já jen doufám, že ji přenesu a přendám do postlýky, protože už padám na "ústa"...
@betelgeuzz - no já asi myslela to mlíko, co se nasbírá na začátek, že ho ubývá a že když nakojím poprvé, tak u druhého brzkého kojení je tam toho prvního mlíka jen troška, a ona si zatím moc nedokázala vytáhnout to mlíko..až dneska se to trošku povedlo..takže už vím, že mlíko tam je, jen ho musí vytáhnout, musím ji to rozmasírovat...a snad to časem poteče rychleji, protože to moc není o plném napítí (u druhého kojení bez delší pauzy)...
@reruna - aha, to brnění mám, kolikrát ovšem prso brní jak hrom a linda jen saje nasucho...ale už vím, o čem mluvíš, snad se to bude dál zlepšovat..¨

hele, chci všem poděkovat za takovou podporu kojení po netu - asi abych mohla kojit, potřebuji tomu rozumět do puntíku...
@blovitc120 @m.i.r.i - takže i tohle je možné..někdy mě taky napadá, že aby už byla aspoň na příkrmech...dneska mi gynekolog řekl do telefonu - prostě ne každé ženě je dané kojit, stejně jako ne každý může být atlet...proto kdysi byly kojné...tak fakt klobouk dolů, že jste to vydržely s tím kojením tak dlouho...Já dneska zjistila, že se mi prsa nalívají, když je vypije, ale trošku a není vůbec jednoduché z nich pak to mlíko dostat, je to v takových vlnách, že déle nic, pak se uvolní bublina a jsou z toho tři hlty, pak zase nic..a tak furt dokola..snad se tohle upraví, protože teď po těch třech hodinách více méně kojení - pokusy o uspávání v leže, odnášení do obýváká na nakrmení, protože má evidentně ještě hlad a v leže mi to neteče a nemůžu masírovat...no a teď je v šátku..jdu ji přendat a jestli se probudí,t ak mě trefí šlak...

pajinka29
21. lis 2012

Promiňte, že vám takhle vpadám do diskuze, občas ji čtu a sbírám rady, přijdete mi všechny takové pěkně "proškolené" Rabrem, takže bych vás prosila o radu. Mám tří a půl letého klučíka, od září chodí do školky. Tam to zvládá dobře, jen je divoký, ale když ho učitelky zaměstnají, tak je prý šikovný. V poslední době mě začíná vytáčet na maximum-omlouvám se za to slovo vytáčet-ale mám doma ještě malého prcka a tak mi občas rupnou nervy- že vše musí být po jeho. Míval taková období i dříve, což je samozřejmě normální a nebylo to tak hrozné. Ale třeba včera-přišla jeho kamarádka na návštěvu. Má ji moc rád, těšil se na ni. Musím podotknout, že je jí pět, takže je už jinde, ale to je jiná věc. No a pořád s ní chtěl jezdit s autíčky..ona nechtěla, tak jsme vytáhli společně nějaké puzzle a začali skládat. On se toho účastnit nechtěl, tak jsme to skládaly samy. Jenže za chvíli přišel a začal brečet, že to chtěl skládat on, celé to rozložil a chvilku skládal, ale stejně nedoskládal...a takhle to dělal po celou dobu návštěvy v podstatě se vším. Holčička už byla celkem rozhozená, já naštvaná a syn ubrečený. Místo zábavy prostě vypjatá atmosféra. Ve školce ho přitom děti mají rády, očividně jim to tam nedělá. A tohle dělá i nám, řeknu mu: "jdu napouštět vanu, půjdeš se mnou?" Odpověd jeho zní "ne" tak ji pustím a za chvíli řev, že to přece chtěl on, celou vanu vypustí a musí to udělat sám. Přijde mi,ž e se to zhoršilo ted, jak chodí do školky, tak si říkám, jestli je to nějaká reakce na to, nevím...Máte radu, jak se v takové situaci zachovat, abych nepošramotila jeho dušičku, ale zároveň jasně dala najevo, že takhle tedy ne? DOmluvu nepřijímá, nebo slíbí a potom to zase udělá..prostě nevím, co s ním☹

lusy82
21. lis 2012

@blandik No já jsem si to myslela, že to bude ona, tak to jsi se dostala do moc dobrýchy rukou. Já moc s mojí Lp dobrý zkušenosti nemám, snad jen že mě trochu povzbudila a řekla to s těma prdíkama, ale tahle mi poradila hodně i když jen přes net, je fakt výborná. Nemám ji totiž poblíž, bohužel. A když je navíc od Mamily tak se ani nedivým, jak říkám dám víc na tu slovenskou LL.
Jo a promoiň prosím, ale nevěřím, že ne každé ženě je dopřáno kojit, já doktorům nevěřím. Ani dětským, natož gynekologům. Každá žena amůže kojit, když chce, na světěje jich opravdu jen myzivé procento, které opravdu nemohou a to jen ty které mají nějaké hormonální nerovnováhy, nebo z důvodu nějaké nemoci,. A ty 100pro nepatříš ani do jedné z nich. Kojné sice byli, ale spíše kvůli tomu že ženám z vyšší společnosti nebylo kojit dovoleno. Viděla si třeba Sissy nebo Tudoovce?

lusy82
21. lis 2012

Tímto se samozřejmě nechci dotknot maminek, kterým se to nepovedlo,není to samozřejmě jejich chyba, ale spíše v celém našem systému a přístupu ke kojení, znalostech a propagaci UM.

blandik
22. lis 2012

@lusy82 - jo bylo to ona. Musím říct, že mě až tak osobně nenadchla, ale bylo to asi tím, že jsme měly k řešení moji hlavu a tam není moc co poradit..a pak mi opravila přisávání, protože mě v prodnici naučili dítitě dvorec dát do pusy, což prý vede k tomu, že nemá až tak moc toho dvorce v puse, hlavně ve spodní části a tím pak po šestinedělí nevytáhne pořádně mlíko z prsu - není tam taková páka..tak to teď trénuji..a pak k té hlavě a psychice - že prý mám odložit šedou kůru mozkovou a začít používat jen tu bílou, tu primitivní část ve mě a moc to neřešit - chceš pít, tak saj, nechceš, tak nic...ale dneska jsem zrovna narazila na jednu kamarádku, které dítě bojkotuje kojení v 8 měsících, tak jsem použila to, co ti Jiřinka poradila a odkázala jsem ji na tu poradkyni, aby ještě zachránila kojení...
včera bylo kojení horor - linda brečela hlady a jak přišla poradkyně, tak se taky mlíko nespouštělo, a jak pak odcházela a byla ve dveřích, tak se mlíko spustilo---- tak nejsem já trošku "divná"???? 😅

katerina108
22. lis 2012

@pajinka29 Ahoj, tato období zkoušení co způsobí slůvko NE jsou pro děti možná víc namáhavé, než pro rodiče. Mě napadá - nedávat to třeba jako otázku ale jako výběr - je potřeba napustit vodu, uděláš to ty, nebo to mám udělat já? Docela by mě zajímalo, jesti se ten negativismus projeví i při takovéto formulaci. Osobně vyzkoušené zatím nemám. Anebo když někdy odpoví NE a ty třeba víš, že to ale dosud měl rád, tak mu jen říct - vím, že tě to vždycky bavilo, nebo tak něco. Možná je to tím, že zase poskočil v uvažování o stupeň víš a začíná si víc uvědomovat souvislosti a třeba je pro něj taky těžší se vyrovnat s nárůstem povinností a pířkazů, které asi nástup do školky přináší. Možná jste se doma snažili o respektující přístup a najednou je ve školce konfrotován s tradičním přístupem plným příkazů, zákazů a negativního formulování (nebij kamaráda, neber mu to) atp. Možná by pomohly takové ty chvilky kdy si sami dva sednete a popovídáte si o tom, co se ten den odehrálo, co se mu líbilo atp. Dala bych mu co nejvíce prostoru aby sám hovořil a měl dost času povídat o tom, co se mu líbí a nelíbí. Určitě by zvládl i spoluúčast - takové to nabízení - dnes jsi byl rozhněvaný, že jsem napustila vodu do vany já, i když ty jsi nechtěl, jak bychom to podle tebe mohli udělat příště, aby jsi byl spokojený. Podle Kopřivových děti tuto důvěru rádi využívají.
Přeji hodně sil a ať toto období ustojíte bez těch šrámů na dušičce 🙂

katerina108
22. lis 2012

@si Ahoj, nějak se to tu zvrhlo v laktační poradenství 🙂 a nejsem si jista, jestli se tu orientuju správně. Nenašla jsem, jestli ti už někdo odpověděl. Tyto vzdory asi dávají zabrat i zkušeným. O jaké situace u vás třeba jde? Zkoušíte výběr? Vyzvat ho, aby řekl jak by to chtěl on sám? Já mám někdy u Honzy pocit, že nic nezabírá. Ale on je ještě malinký a spoustu těch postupů u něj ještě nemůže zabrat, protože ani nemluví ☹ Například nemám vůbec dobrý pocit z toho, že když někam potřebujeme odejít, tak on se vždy odmítá nechat převléct. Ač jdeme např. na zpívání, které miluje. Takže to vždy probíhá tak, že já ho nějakým způsobem převleču, on si pak zase utíká hrát a já když chci odejít a on odmítá, tak použiji větu - tak já jdu sama. To on hned vyběhne a že taky taky. Ale bojím se dne, kdy on pochopí, že bez něj neodejdu a přestane to fungovat. Ale taky nemám žádnou respektující "páku", která by na něj zabírala. Když tady pročítám ty příspěvky, tak mám pocit, že ta období vzdoru přicházejí u každého dítěte nějak moc často :-/

lusy82
22. lis 2012

@blandik Určitě nejsi divná 🙂. To mě taky napadlo špatné přisávání, ale to se bohužel blbě vysvětluje po internetu. Ale já si myslím že jste nadobré cestě, obzvlášť když víš v čem je problém. I když je to těžké, mechanické věci se naučíš ale změnit myšlenky je horší. Popravdě to mám občas dodnes, i když teď už to není taková katastrofa, ale zeptám se malýho jstli je tam mlíčko a on řekne že jo, i když mi taky připadá že saje naprázdno 🙂 Škoda že Linda ti to nemůže říct, viď? 😀

pajinka29
23. lis 2012

@katerina108 děkuji za odpověď. S tím povídáním máš pravdu, většinou se během odpoledne, co přijde ze školky, nebo potom večer před spinkáním v posteli, snažíme popovídat, probrat, co ten den bylo, nebylo atd...problém je, že je opravdu divočák a moc u toho povídání nevydrží. Navíc, jak je kluk a myslím, že je opravdu typický chlap v tomto, nemá moc rád probírání emocí, situací atd..prostě vždy stočí téma k autíčkům nebo tak...Ale jak tady předváděl ty své hysteráky před tou holčičkou, opravdu jsem nevěděla, jak zasáhnout. Vzali jsme si ho bokem, vysvětlili, že když ji pozval, měl by si s ní hrát, co chce ona-což chápu, že je na jeho mozeček ještě asi moc, ale měl by pochopit, že se jí nelíbí, když jí rozloží to, co sestaví sama, on by to taky nesnesl...ale prostě v těchto situacích je jakoby v amoku a nevnímá. Taky si myslím, že má trošku v hlavě přetlak ze školky. Nemyslím si, že by ho nějak dirigovali víc, než my doma, on opravdu totiž potřebuje jasné hranice, tím, jak je divoký..ale prostě asi tam přece jen více poslouchá, alespon to, co je v jeho možnostech a o to hůř se chová doma, prostě to ventiluje...ale jak tomu zabránit, nebo to zmírnit.. 😒

blandik
23. lis 2012

@lusy82 - no bylo by supr, kdyby měla na čele napsané - teď pláču kvůli toho a toho...jinak to přisávání se mi vůbec nedaří, většinou je to ještě horší, než když jsem ji ten dvorec zmáčkla a přiložila ji...protože tak mi většinou chytne jen fakt okolí té bradavky..no zkoušíme to dál...dny se hodně liší - jeden den tady pláču a linda taky - ta hlady..a pak mám dny v klidu, kdy ji ukojím někdy i z jednoho prsa, nebo jen dokrmím druhým prsem...jen začala mí takové krátké spánky, takové delší kolem dvou hodin dá tak jen dva za den, pak spí třeba jen hoďku nebo i méně....

Ale chci všem poděkovat za zkušenosti a rady a už přenechám tuhle diskuzi původnímu účelu a to výchově dětiček a ne laktační poradně:o))) Linda má přesně měsíc a váží 4600 (před třemi týdny 4100) - hurá, začíná mít i mírné faldíky...

ofelieee
23. lis 2012

😀 já byla hrozně smutná, když jsem u Kuby viděla po pár dnech (týdnech?) první faldíky. To už jako nebude takový miminko??
Hrozně vám fandím!!

lusy82
23. lis 2012

@blandik Ono se to časem podá uvidíš 🙂 Budu vám držet palce, ať to zvládnete. A jiak gratuluju moc krásně přibírá. 🙂

luludi
23. lis 2012

@blandik drzte sa 🙂

berenika39
23. lis 2012

@blandik já nepochybovala, že to bude v pohodě, to ty....doufám, že už nebudeš.... 😉 😉 😉 😉 😉 😉 😉 😉 😉
super, mám radost s tebou🙂

lidaslim
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
berenika39
24. lis 2012

@lidaslim těsně vedle, tady je to o výchově....a okolo, takové ty obrázky, to jsou inzeráty, prostě napíšeš adminům, že chceš inzerovat, a oni ti vystaví fakturu, ty ji zaplatíš a pak se ti tu bude prodávat dobře a s čistým svědomím. když si dáš inzerát do diskuse, je to jednak proti pravidlům a jednak to musí ty, co si inzereci platí, pěkně točit🙂