Respektovat a být respektován. Líbí se vám tato kniha?

sarkabrezen
24. únor 2009

Většinu lidí, co znám, co se setkali s touto knihou nebo seminářem manželů Kopřivových, jejich principy nadchli. I pro mně bylo jejich objevení osvícením a přesně tím pravým... Jenže - přečíst knihu je jedna věc a každodenní realita věc druhá. 😒 Výchova je nesmírně těžká, zvláště když jsme sami vyrůstali v "typicky české výchově" a máme ji tak v sobě i podvědomě. Člověk se pořád přesvědčuje, že se bude chovat ke svým dětem jinak... a pak najednou s údivem a úděsem zjistí, že z něj vycházejí přesně ty samé věty, které slýchával jako malý... že jsou to jen pokyny, příkazy, rozkazy, křik... Nervy v kýblu a přitom dítě stále neposlouchá a co víc, je to čímdál horší... 😨

Převést principy RaR do praxe je těžké, hlavně ze začátku, je třeba toho v sobě hodně překopat... ale já věřím, že se to bohatě vyplatí, proto jsem rozhodnuta se s tím poprat. 😎 Vím, že RaR má i tady na Koníkovi spoustu příznivkyň, proto bych chtěla založit prostřednictvím téhle diskuse takový malý klubík 😵 , ve kterém si můžem pomáhat s různýma situacema, jak je řešit, povzbuzovat se, sdělovat si co pomáhá a co ne... a tak 🙂

berenika39
21. led 2011

@fem ano. a obrnila jsem se proti takovým "matkám" tady na koníkovi. mám na to argument: sem píší jen ty, které mají problémy, ostatní, které fungují v klidu, podobně jako my, nic neřeší, nemusí sem psát a těch je jistě mnohem víc.
ale trvalo mi dlouho, než jsem se naučila zatvrdit se a nenapsat svůj názor do témat "akždé dítě se naučí spát" a pod.
Nemá to smysl, nechtějí slyšet, že je to špatně, chtějí se utvrdit v tom, že to dělají dobře. mám někdy pocit, že dítě, dokud nechodí,nemluví a není samostatné, je jen věc- s kterou se zachází podle nějakých pravidel, platných obecně pro všechna miminka. Taky mě to dere nervy.

bubelko
21. led 2011

@fem asi viem, na ktoru temu narazas. ale citala si celu diskusiu? nemyslim od zaciatku, ale nejakych par stran dozadu? mozno, ze sudis troska priskoro, pretoze primarne ide o to, aby deti isli spat v spravnom momente. ten "prekonany estvill" je posledna moznost, ktora existuje. ak som sa sekla, tak sorry 😉
niezeby som bola zastancom vyrevania deti do nemoty, ale su chvile (sama som zistila), ked nepomaha nic - ani nosenie, ani mojkanie, ani sedenie pri posteli. stalo sa nam to parkrat, ked sme v lete presvihli normu a isli neskor spat, ako bol zvyk. skratka bol taky unaveny, ze nepomohlo nic, len sa vyplakat. sama som z toho bola prekvapena, ale bol tak prestimulovany zo dna, ze uz dalsiu stimulaciu (uz len pritomnost jedneho z nas) odmietal. tak sme ho nechali. a trvalo to vacsinou 10-15 min. hoci teda pripadalo mi to ako vecnost, a keby som nepozerala na hodinky, tak tomu neuverim...

berenika39
21. led 2011

@bubelko ty, poslyš, ale tohle není normální????? neber to ve zlém, prosím, ale co je moc to je moc...

sem dnes malého uložila o pul 7.na noční spánek.
Spal by,ale kdybych tam stála.Tím že jsem odešla tak brečel 1hod a 30min.Ale zaspal sám.
Dnes ve 21:13 • 1 dítě • Odpověz

fem
21. led 2011

@bubelko v pohode, ale tuto temu, techniky a psychologicke veci mam prestudovane do spiky, naozaj...mam aj vlastnu empiriu, najma kvoli tomu,ze spanok je asi najdolezitejsia vec na svete a to neprehanam...da sa to aj inak, dokazali to tisice matiek akehokolvek vzdelania, len to vyzaduje trosku flexibility, zamysli sa 15, 47 min, 3 hodiny... 😝 , spankove navyky su natolko dolezite, ze obsadzuju cely den dietata, obsadzuju vychovu ako taku, ... okrem ineho sa tam rozsiruje dosti cudna "skola", ktora je fakt nebezpecna...estvill je oproti tomu dobry dedusko...ako fakt...nic v zlom...mimochodom kratkodobe ciele su splnene, dnes zaspal, ak sa to prezenie, co individualne moze byt akokolvek, kedykolvek...tak sa riesi zla priputanost dietata...a to uz je na dlhe trate..prinajmensom 4 mesiace matky vyplakanych deti riesili tvrdy program, ako ziskat doveru spat svojho vlastneho dietata, aby mohli vsetci zit dostojne...4 mesiace sa nemohli "pohnut" , to fakt nestoji za to, ani za ten reverzny program, ani za nasledujuci cas vychovy. a vztahu
@berenika39 videla som deti pred a po...to staci....kuk na oci ☹

berenika39
21. led 2011

a upřímně si myslím, že i když by někdo nebyl vzdělaný nebo sečtělý nebo prostě "vědec", kdyby to byl pračlověk - co může taková máma dělat hodinu a půl, než se to dítě vybrečí? to mi prostě nejde na rozum.

bubelko
21. led 2011

@berenika39 co nie je normalne? to co sa stalo mne, alebo to co si uviedla dole?
ak to dole, tak som sa snazila nasjt ti uvodny clanok dotycnej, ale neviem sa k tomu doklikat. ono tazko odhadovat co je a co nie je normalne. ale primarne jej bolo fakt radene, davat dieta skor spat.

@fem ja viem, ze to mas perfektne nasutdovane, myslim, ze sme to uz raz spolu rozoberali prave v tej teme. 😉 pre mna existuje niekolko dovodov, kedy chapem, ze sa mamicka k tomu uchyli. ono nespat 9 mesiacov v kuse, je ina kava ako nespat dajme tomu par dni kvoli zubom alebo chorobe. a tiez, keby mamicky nedostavali info o tom, ake je perfektne uspavanie na prsniku, hopsanim na fitlopte, spanie v spolocnej posteli, bez varovania, ze tato zdanlivo "perfektna" situacia moze trvat aj niekolko rokov, moze totalne naburat vztah medzi partnermi (lebo aj to sa stava), bolo by toho menej.
pre mna je rozhodujuci vzdy dovod, kvoli comu sa k tejto metode mamicka dostala, pretoze z vlastnej skusenosti viem, ze ked som bola nevyspata, tak som mala problem ist autom s detmi k lekarovi - nesustredila som sa za volantom, nechavala som zapnuty sporak (chvalabohu mame elektricky), pri ked som varila prikrmy, tak som zaspala a takmer znicila celu sadu hrncov. nastastie som sa chopila rozumu a povedala si dost. nebolo treba ziadnej vyplakavacej metody - u nas stacilo prestat kojit na poziadanie (tak super odporucane), vratit sa spat k removi h. largovi, precitat si co to o potrebach deti, porozpravat sa s pediatrom a dospiet k rezimu. ritualy sme mali, ale rezim nie. cize niekedy staci malo. ale keby som vtedy nebola zobrala do ruk tu spravnu knihu a nesla zrovna na kontroli k detskemu, tak mi ver, ze o par mesiacov stojim presne pred tym, pred cim stoja mamicky, ktore sa rozhoduju pre tu metodu - skratka zavriem dvere a idem. vtedy by uz totiz islo aj o moje zdravie a na psychiatrii som detom na dve veci, ako sa u nas vravi...
ale to je moj pohlad na vec 😉

berenika39
21. led 2011

@bubelko jistě jsem za nenormální považovala ten příspěvek, který jsem kopírovala. a popravdě - at už tomu předcházelo cokoliv, samotné malé mimino hodinu a půl cíleně v pláči, volání o pomoc, je brutál. říkala jsem, že to nemám číst.

bury
21. led 2011

holky že se tu tak odbočilo k tomu vyřvávání - já musela taky trošku "upravit" usínací návyky našeho Honzíka z důvodů, které píše @bubelko - už jsem prostě byla hotová, hubená a sobě i malému nebezpečná 😀 ale nechat dítě plakat 1,5 hodiny, to už je fakt moc 😝
občas vás trošku čtu a díky příspěvku okopírovanému příspěvku od @berenika39 jsem tam nakoukla.... taky sem to neměla číst .... ☹

bubelko
21. led 2011

@berenika39 nasla som ten prispevok, ale pred nim musel byt este dalsi, ten uz neviem najst. jej to dieta aj bez rad plakalo hodinu pred spanim - hoci tam chodila. ono je to tazko, niekedy fakt staci malo - upravit spanok. skratka dat spat dieta skor, ako je totalne vystavene. ale to je na dlho a nie kazda mama si to uvedomi vcas a potom sa to dostava do takeho kolotoca.
ja som rada, ze som na zaspavanie vyplakavanie u deti nepotrebovala - teda nie zamerne, zeby som sa rozhodla, tak a necham vas plakat, len aby ste spali. ale ako pisem, dokazem maminy pochopit, preco sa na to daju a neodsudzujem ich, ze sa na to dali. a hlavne sa im nevysmievam 😉

berenika39
21. led 2011

@bubelko já ti to všechno věřím. dokonce věřím i tomu, že se dá nějak pracovat na tom, aby se dítěti usínalo lépe. možná to byla chyba, že jsem sem dala ten příspěvek, vytržený z kontextu, ale mě nenechává v klidu ta suverenita -" hodinu a půl brečel - on by usnul, kdybych tam stála - ale takhle usnul sám. " sakra proč tam ta ženská nestála, proč u něj nebyla, proč musel usínat sám?

lindulak
21. led 2011

tak ja tam radsej ani nakukat nebudem 😝 my sme tiez malu nikdy nenechavali vyplakavat. dodnes zaspava mala tak, ze ja sedim "medzi dvermi" cize pootvorene dvere a ja si citam v obyvke a ona zaspava tak, ze vidi moju siluetu. k tomuto sme dospeli od toho, ze som sedela pri nej. takto jej to vyhovuje, bola schopna sem postupit, tak to respektujem. niekedy si robim aj nieco ine a ona ma len kontroluje, ze maminka co robis, odpoviem jej a tak a zaspi v pohode. nikdy som nechapala maminy, co nechaju dieta tak dlho plakat, mne to pride take proti prirode, nejake pokazenie modernou dobou, niekto nieco vymysli a skusme to.

bubelko
21. led 2011

@berenika39 tak to ti ja uz fakt nepoviem. jedine, co ti k tomu mozem povedat je, ze vacsina mam, robi len to, co povazuje za najlepsie pre svoje dieta. ono sa to fakt tazko dokazuje, co je najlepsie pre jej dieta - je to ine dieta, s inymi principami a inymi sposobmi. ty by si to riesila inak, ona to riesila takto. je spokojna, dieta zatial tiez. kto bude mat pravdu, zistime aj tak az, ked budu tie deti vacsie. teraz mozeme polemizovat, ze na to doplati. ale isto to povedat nevieme, pretoze to dieta bude vyrastat za inych podmienok ako tvoje, moje alebo kohokolkvek. cize skutocne je to tazko.
ty mas jedine vyhodu v tom, ze uz mas jedno v podstate akoby za sebou - neviem, ci som sa spravne vyjadrila. niezeby prestalo byt tvojim dietatom, ale mas za sebou vsetky tie tazke obdobia - vzdor, prva trieda, stredna skola a puberta, pravdepodobne uz aj prvu lasku v tom veku, cize vies porovnat a vies povedat, ze toto pri petovi robit uz nebdues a toto si zopakujes a pod.
ja zatial u jonasa postupujem az na par veci rovnako ako pri lukasovi. na jednu vec som sa dala odlakat a ako to skoncilo? vratila som sa spat k tomu prvemu sposobu. skratka vsetci sme rozni, v niecom sa zhodneme a v niecom mame odlisne postupy 😉

bubelko
21. led 2011

@lindulak vyplakanie nie je moderny vynalez - skus sa opytat niekoho zo starsej generacie, ja poznam nejednu mamu vo veku mojich rodicov, ktore to praktizovali - to len na okraj 😉

berenika39
21. led 2011

mě to ted mrzí, že jsme se do toho tématu pustily. tak i kdyby se jedna maminka , co to chce zkoušet podobně, jen zamyslela a zapochybovala, tak by to to mělo smysl.... 😝 😝 😝
od zítřka ani písmenko vedle - slibuju....

divoska
21. led 2011

apropo nam funguje zaspavanie "na prsniku" ktore je take neoblubene, ale asi mam velmi spolupracujuce dieta 😅 . pretoze ho posledne dva mesiace uspavam tak ze papame poleziacky, a akonahle citim ze uz len tak potahuje a zachrapal mi, tak sa odtiahnem a on mi zostane spokojne haji. a ja som spokojna ze mam "nastroj" ako ho odliefrovat do hajan 😀 mne to vyhovuje ohromne. ale je pravda ze sa nemozem stazovat ze sa od neho nemozem odtrhnut. niekedy sice nie je az tak uspaty, otvori oci ale potom ich hned zavrie a spi 🙂 keby nam toto fungovalo dlhodobo, som spokojna 🙂
s tym placom ja som v tomto strasna, ja neviem prezit ked mi place... a kedze nedudlikujeme tak to je obcas zabavne. jasne ze sa to vzdy neda aby bol stale taky ukazkovy kludnucky ako prve tyzdne, ale niekedy staci malo. ked sa v noci strhne zo sna v zlej polohe alebo proste bez nas ze sme este v obyvacke, tak tam vletim behom par sekund a ked ma zbada tak dokaze byt fajn, inokedy to je o papani. cez den to az take lahke nie je, ked je obcas nervozny ale to hadam vymyslim. kazdopadne nemam ponatia ako by som zvladala nechat ho plakat tak dlho a neobesit sa. je sice pravda ze ked sme cvicili vojtovku tak som statocne trpela ten hukot, ale prastila som s tym po mesiaci lebo som ho odmietala dalej tyrat a zase sa vraciame k normalu. to uz bol potom nervny totiz cely den, a doteraz sa este celkom nevratil do predoslej pohody.



berenika39
21. led 2011

@bubelko vůbec nejsem odpůrce všelijakých přístupů, za dvacet let od narození mého prvního se změnilo tolik věcí, včetně mě🙂...., všechno jsem ochotná přečíst, posoudit, použít nebo zatratit, věř mi, že jsem tolerantní a nezabedněná 😝 , ale můj mateřský instinkt mi prostě říká: malé miminko bez pomoci, v pláči - to je špatně. ostatní kolem toho je k diskusi. ale opustit prcka, když mě potřebuje, to neeee

hupcza
21. led 2011

mánkote - hodinu a půl nechat plakat dítě ....si nedovedu představit, co bych tu hodinu a půl dělala - čučela na tv, žehlila ...
jako chápu, že někdy se dítě potřebuje vyplakat - nepotřebuje hračku, útěchu (slovní) .....
ale tak mu nabídnu náruč - přece je úplně něco jiného, jestli hodinu ječí sám naprosto opuštěný v kleci (postýlka s mřížema to evokuje a můj syn v ní nikdy nechtěl spát a já ho k tomu ani nenutila - taky by se mi to příčilo) a nebo u mě
odnaučila jsem se, že bych ho měla utěšit - to pak jen stresuje, že se nedaří, když už brečí dýl - prostě tam jsem s ním teď a pro něj a hotovo a nic víc
a když má někdy bekavou, že náruč nechce, nechám ho plakat - ale řeknu mu, že ho mám ráda, že jdu vedle a moc se těším, až se ke mě připojí a chodím ho kontrolovat - nenutím se mu, ale ujišťuju, že není sám
ale takové opuštění před spaním ....brrrrrrr

hupcza
21. led 2011

@bubelko: u některých postupů to bezesporu platí - co je ok pro jedno, nemusí být ok pro druhé ..ale nechat opuštěné plačící je 100% hrozné pro všechny
proč si mámy neumí představit, že zoufale volají o pomoc a nikdo na ně neraguje, ignoruje je ...jak by se ony cítily ...no jasně, že by za chvíli přestaly volat - stejně to nemá cenu, že ...ale že by zmizelo zoufalství - jen se utvrdí.....

hupcza
21. led 2011

@berenika39: souhlas - na to netřeba číst rabr

kubaka
21. led 2011

@bubelko téma vyřvání mi vhání slzy do očí - PRO ŽÁDNÉ MIMINKO NENÍ NEJLEPŠÍ HO NECHAT PLAKAT - tohle je lež a napíšu to klidně znovu - zločin proti lidskosti. už jsem za to jednou dostala naprášeno, ale trvám na tom.
Matky jsou schopny dětem dělat neuvěřitelné věci a schovají to pod jednu z mých dalších nenáviděných floskuli "každá chce pro své dítě jen to nejlepší či dělá pro něj to nejlepší". Taky s ním provozuje třeba Létání miminek že... Taky bude tvrdit, že dělá to nejlepší.

Miminka se muckají, tulí, houpají, klubíčkují a polštářkují, rozesmívají - tohle mi radí můj mateřský instinkt a žádná praktika či metoda mi to nepřebije ani mě nedonutí k opaku - hodinu a půl pláče, šílené

divoska
21. led 2011

jo sak oni tie deti neplacu zo srandy preboha... 😒, inak ja milujem ked mi zacnu ludia hovorit ze nemam byt taka fajnovka a dieta si musi aj poplakat... mne to proste neda, ak je v mojej moci skusit nieco aby neplakal, uspokojit jeho potreby a byt tu prenho, tak naco som matka? na okrasu? alebo aby som sa mohla chvalit kedy sa moja opicka pretocila, postavila a kedy jej narastol zub? ne dik.

berenika39
21. led 2011

@kubaka no pochvalu jsem za vstup do "každé dítě se může uřvat do spaní" nedostala, @fem taky dostala co proto...ale fakt i jedna maminka kdyby se nechala odradit, to bych byla ráda.

omlouvám se, lituju, kaju se, už nikdy nebudu nikam psát sovje názory. 😉

bubelko
21. led 2011

@berenika39 ja som si nikdy nemyslela, ze si netolerantna alebo boze uchovaj zabednena. 😉 a to ti verim, ze za 20 rokov sa co to pomenilo. ja vnimam uz len to, ako som sa zmenila za poslednych 8 rokov, co zijem mimo slovenska 😉
ono je to fakt tazko hodnotit. podla mna, mama, ktora sa na to da, je s tym stotoznena a vie co robi a preco to robi. inak to nema vyznam. a ci sa jej to "vrati" v tom negativnom zmysle, zistime az neskor. ono ja poznam skutocne z rodinneho okruhu vyplakane deti, a dnes su to normalni dospeli ludia.

@divoska tvoje babatko ma 5 mesiacov a ked ti dobre spi a si spokojona, ze zaspava na prsniku, je to ok. niet co riesit. je otazne je, co budes robit dajme tomu o rok, ked bude stale zaspavat na prsniku. alebo keby si mala dve a nestihas sa kvoli nevyspatiu venovat tomu druhemu a pod. ja nehovorim, ze to nefunguje a ani to nezatracujem, len si myslim, ze by mamicky mali mat info aj o tom, nielenze to funguje, ale ze to moze aj dlho trvat. pretoze to info im obcas chyba - keby nechybalo, neboli by temy stylu: ako odnaucit dieta od zaspavania na prsniku (fitlopte, hojdanim na rukach a pod.) 😉

majdula
21. led 2011

@kubaka A zapomnelas na vseomlouvajici prohlaseni "sve dite miluji, ale nehodlam byt jeho otrokem" 😝

Ja nevim, me uspavani neobtezuje, dokonce jsou to jedny z nejhezcich chvilek, kdy se ke mne prcek prituli a usne...

Moc rada vas tady ctu, jen nikdy nemam, co bych dodala, ale souhlasim, souhlasim... 😵

berenika39
21. led 2011

@bubelko ok, dnešní večer se nepovedl, ale zítra bude líp? peace and respect.... /to jsme dneska někde tady četla🙂)))).

divoska
21. led 2011

@bubelko ha vidis! este ze som to nacala. dik! zvyknem sice rozmyslat dopredu, ale nie co sa tyka takychto detailov, predsalen som matka v zacviku 😀 true true... hm, no zamysleniahodne 🙂 prve mesiace zaspal hocikde ked uz bol cas, teraz praktizujeme toto, ale tusim musim zacat rozmyslat nad nejakou novinkou mas pravdu. pretoze to ze to trva dlho si viem celkom dost dobre predstavit. ja ze gro tej temy je o tom ako sa tie mamy nemozu od tych deti pohnut lebo zacnu plakat. oneee. a ako teda uspavat? 😀 ja som vzdy len pocuvala ako ludia idu uspavat ale nikdy som si prakticky nevedela predstavit co to obnasa 😀 toto som asi offtopic od RaBR ale ked uz sme pritom hadam mi odpustite 🙂 proste vytvorenie nejakeho prijemneho ritualu napr citanie alebo tak, otazka vsak ze odkedy s tym zacat. ci to uz aj? 🙂 v takychto postupoch som absolutne mimo 🙂

bubelko
21. led 2011

@kubaka ano matky su schopne obrovskych cinov pre svoje deti, ale su hranice, ked uz ani matky nevladzu a zacnu byt skutocne nebezpecne sebe aj dietatu. a preto s tebou nebudem suhlasit v tom, ze pre ziadne miminko nie je najlepsie nechat ho vyplakat.
osobne som skor zastanca predchadzat takymto metodam, ale ked sa zajde daleko, tak radsej to, ako mrtve dieta. keby to tak nebolo - tak by nebolo tolko mrtvych k smrti utrasenych babatiek a podobne skratovych cinov. myslis, ze pre tieto deti by nebolo lepsie, ak by ich mama alebo otec nechali radsej vyplakat ako s nim triasli, nech je uz ticho?

bubelko
21. led 2011

@berenika39 je to mozne, ze sa nepodaril. ale nemusime byt vzdy vsetci vo vsetkom za jedno? alebo ano?

bubelko
21. led 2011

@divoska zacat s ritualmi mozes hocikedy 😉

berenika39
21. led 2011

@bubelko ano! určitě, od toho jsou diskuse, jen dialog posune myšlení dopředu....poplácávání po ramenou toho moc nepřinese.....tak máš pravdu, jdu spát a už se mračím o trochu mín....blbá, ale přece diskuse🙂))))).

přeji všem hezký večer🙂