Respektovat a být respektován. Líbí se vám tato kniha?

sarkabrezen
24. únor 2009

Většinu lidí, co znám, co se setkali s touto knihou nebo seminářem manželů Kopřivových, jejich principy nadchli. I pro mně bylo jejich objevení osvícením a přesně tím pravým... Jenže - přečíst knihu je jedna věc a každodenní realita věc druhá. 😒 Výchova je nesmírně těžká, zvláště když jsme sami vyrůstali v "typicky české výchově" a máme ji tak v sobě i podvědomě. Člověk se pořád přesvědčuje, že se bude chovat ke svým dětem jinak... a pak najednou s údivem a úděsem zjistí, že z něj vycházejí přesně ty samé věty, které slýchával jako malý... že jsou to jen pokyny, příkazy, rozkazy, křik... Nervy v kýblu a přitom dítě stále neposlouchá a co víc, je to čímdál horší... 😨

Převést principy RaR do praxe je těžké, hlavně ze začátku, je třeba toho v sobě hodně překopat... ale já věřím, že se to bohatě vyplatí, proto jsem rozhodnuta se s tím poprat. 😎 Vím, že RaR má i tady na Koníkovi spoustu příznivkyň, proto bych chtěla založit prostřednictvím téhle diskuse takový malý klubík 😵 , ve kterém si můžem pomáhat s různýma situacema, jak je řešit, povzbuzovat se, sdělovat si co pomáhá a co ne... a tak 🙂

fem
3. zář 2010

@blandik
😀 , mi este klasicky dej velmi nie, take povedanie o farebnych gulickach, o realiach...on cita knizky sam...a mojej intervencie je velmi malo, ak ano, tak ma prerusi a mi ukazuje, co mam hovorit, alebo ukazuje, co mam citat... 🙂 , k AJ ti IP napisem vecer 😉

zelmirka1
3. zář 2010

diky za podporu kocky, mna to desne mrzi ze som sa nechala vyprovokovat a nakoniec to bol boj kto z koho, k nicomu to neviedlo samozrejme, maly v postielke nikdy neplace a vcera plakal, ja nervozna, muz aj mamina mi radili ze to robim zle, no proste paradny vecer. 😖 Skusim dnes byt v klude a ak to bude potrebne radsej pri nom zostanem. Inak spal zle po tom ako zaspal a doobeda bol mrzuty takze to nestalo za to.

Co sa tyka rozpravok, moj Misko este dej nedokaze velmi vnimat, my citame obrazkove knizky s kratkym texom. Teraz ma oblubenu knizku s okienkami ktore otvara a su tam rozne prekvapenia a vysvetlujeme si co sa tam deje.
Inak ma prekvapuje ako velmi vnima maly nieco nasilne v rozpravke lebo ma velmi rad v TV krtecka a uz presne viem ktore diely mu pustam a ktore nie, lebo ked ho niekto nahana alebo si moc ublizi on na to velmi reaguje. Deti su velmi mudre, ked vidim niektore dnesne rozpravky som zdesena.

blandik
4. zář 2010

@zelmirka1 - u nás je to podobné, krtečka snese jen některé díly. Pohádky klasicky čtené ho taky nezajímají. Ale máme takovou knížku, kde jsou pohádky nakreslé v obrázcích a jsou k tomu říkanky- ty říkanky moc nechce, ty jsou složité. Ale když mu k tomu povídám děj po svém o karkulce, ježibabě...tak ho to zajímá. Právě předevčírem jsem zkusila malému říct "ostrou" verzi karkulky a perníkové chaloupky a malý se k tomu pak pořád chtěl vracet k tomu okamžiku, že vlk spoll babičku...a tak jsem si říkala, že už mu to nebudu povídat (mám i jednu knížku o vývoji člověka a až si přečtu o pohádkách - je to v sekci předškolák, tedy po třetím roce, tak napíšu, co jsem se dozvěděla)....jinak ale celkem snese dějové pohádky, když tam zapojím slova, co on umí.

A k tomu spaní - včera jsme zrušili malou postýlku. Nevadilo mu to. Ale večer jsem k němu chodila snad 50x. Byl naprosto v pohodě, ale prostě se mu líbilo, že příjdu. Pak i začal vymýšlet, že mu mám zpívat...a to jsem nechtěla, aby si zvykl na nějakou aktivitu při usínání...tak jsem mu vysvětlovala, že pohádku a písničku jsme si už řekli a že povídat si povídáme přes den, že te'd už je čas spát a že se usíná v klidu a tichu, takže proto mu už nebudu zpívat a že když usne sám, tak že se mu bude v noci lépe spinkat, že když se pak probudí, nebude se divit, že tam maminka už není...no, nevím jestli pochopil...řekla jsem mu to snad 20x a nakonec sám v klidu usnul...Zelmirka, určitě se to u vás spraví, držím palečky...občas se člověk prostě neudrží a když to není na denním pořádku, tak si myslím, že to může být i ku prostěchu - dítě asi potřebuje někdy vidět, že i máma se rozčílí (ale když to nědělá jako standardní reakci na všechny problematické podněty, tak si myslím, že je to v pořádku - stačí si jen představit, jak vypadá klasické řešení sporu a že je to na denním pořádku v rodinách a pak občasné vybočení u nás není problém).

blandik
4. zář 2010

@fem - když bylo malému 14M, tak ho knížky teprve pomalu začínaly zajímat a taky chtěl jen určité věci. Do té doby ho zásadně zajímalo jen to, že se s knížkou dá listovat a co jsem mu stačila říct při tom listování pak v době, až ho knížky začaly bavit - uměl. To jsem hleděla, jak se to v nich všechno ukládá. Mrknu se pak na IP, ta english mě dost zajímá...

zelmirka1
4. zář 2010

@blandik dufam ze to bude v poriadku, vcera zaspal v pohode, urobila som ako si mi radila, povedala mu ze si precitame rozpravku, pomojkame sa a maminak pojde vedla urobit niaku pracu a on bude spinkat. Tak sa aj stalo,
sice trochu zamrncal ked som odchadzala ale povedala som ze som hned vedla, strazim ho a ked bude potrebovat ze pridem. Zavolal iba raz, prisla som, pohladila, vysvetlila a potom uz zaspinkal. Takze sa mi opat ukazalo ze bojovat s dietatom k nicomu nevedie, len to zhorsuje situaciu. Ale je to proste narocne a su chvile kedy sa clovek neudrzi. Priznam sa ze mi pomohlo to ze som poprosila maminu aby ho poobede zobrala von, tak som mala tri hodiny pre seba, isla som sama sa prejst, na kavicku a vecer som mala trpezlivosti za troch 😀 😀 😀 .

Inak k tym rozpravkam v TV, ja zistujem ze je velmi tazke nieco vybrat, skusam sa na ne pozerat detskymi ocami a je tam fakt dost nasilia, nahanania, ublizovania...ani sa mi to nezdalo ale ked mu vysvetlujem co sa tam deje a vidim ako maly reaguje tak sa uz necudujem aka generacia dnes rastie pod vplyvom TV. To iste aj knizky, treba velmi pozorne vyberat co je vhodne pre take male deticky.
A musim sa pochvalit cim dalej tym viac funguje pomenovanie pocitov na maleho, aj ked zacina zachvat hnevu tak velakrat dokazeme sa dohodnut a zvladnut to, chce to fakt len trpezlivost a skusit sa vzit do jeho pocitov. 😉


petrunka01
4. zář 2010

Ahoj,jsem zpět... 🙂
Je to tu vážně inspirující čtení.Teď jsem byla s malým v nemocnici.Těsně před prázdninama si totiž ve školce zlomil ručičku a doktoři mu ji dvakrát rovnali a nepovedlo se a potřetí mu dali drátky,aby to drželo.NO,a ve středu nás přijali znovu a ve čtvrtek mu je vyndali,protože to má srostlé a drátky by mu vadily.Píšu to proto,že v té nemocnic to bylo náročný.Já tohle prostředí špatně snáším,ale snažila jsem se být trpělivá,co to šlo.Navíc pak skoro celý čtvrtek byl Šimonek na JIP-to se po narkoze musí,sledovali ho.Jenže po pár hodinách byl úplně čilej a chtěl vstávat.Já mu pořád dokola vysvětlovala,že to nejde,že má na hrudníčku kolečka,co sledujou srdíčko...no,sama jsem moc nechápala,proč tam musí být tak dlouho,tak mi docházela trpělivost.Navíc se odmítal oblíknout,ležel jenom nahej pod peřinkou.Jenže,pak se začal odkopávat.Tak jsem mu řekla,že se může oblíknout a být odkopaný,ale pokud se nechce oblíkat,měl by být přikrytej,aby nenastydl.Oblíknout se nechtěl a pořád se odkopával.Nechtěla jsem ho násilím oblíkat,tak jsem ho chvíli nechala a od se pak nechal přikrýt a za nějakou dobu i oblíknout,ale byl to boj,abych se udržela a nezačala se s ním "prát",aby se okamžitě oblíknul.Nevím,jestli to byla správná reakce..

fem
4. zář 2010

@petrunka01
ahoj...och takto ste si to "uzili", nemocnica je nieco strasne pre deticky a co si musel maly vytrpiet 😢, dobre, ze si s nim bola a si ho podporovala, tak dufam, ze sa budete uz len dobre liecit... a maly rychlo zabudne...inak si to vyborne zvladla urcite...uz tam sa ti lekari a zdravotnicky personal dost s detmi "bojuju" , tak aspon ty si zvolila respektujuci pristup...hoci je to tazke, tak drzim palce

fem
4. zář 2010

@blandik
20 x...bude sa to znizovat 😉 , ja si tiez myslim, ze rozculenie , hnev su prirodzene reakcie, deti ich musia poznat...ale tak ako vravis, aby nezatienili uplne vsetku rozumnu komunikaciu
@zelmirka1 tiez ste to super zvladli, tesim sa a to TV, je to nieco hrozne, a tak tazko sa hlada nejaky adekvatny sposob , aby to dieta sa napokon necitilo blbo pri "skusenejsich" rovesnikov...no to bude nas vnutorny boj, najst zdravu mieru..ale pravdepodobne zdovodnovanie a vysvetlovanie, moze vela zachranit...musime deti ucit aj kriticky mysliet a hlavne neotupovat emocionalitu

fem
4. zář 2010

@zelmirka1 ,
a baby vy mate rovnako stare deticky, tak ja vas budem potom spatne citat, alebo neskor obtazovat...
@blandik ..ale dufam, ze vsetky rady nezabudnem...aspon sa pripravujem 🙂

kapradina
4. zář 2010

@petrunka01 tak to si me trochu vydesila.my mame jit s malym v zime na operaci triselni kyly. ted je mu 25mesicu.a mam z toho obavy.protoze kolikrat neco vysvetluju a miji se to ucinkem.melo by to byt teda jen na 3 dny.ale i tak. 😒 a to budu jeste premyslet,co se deje doma,protoze druhe dvojce bude s tatou. 😖

petrunka01
5. zář 2010

@kapradina nechtěla jsem děsit,záleží hodně na přístupu v nemocncic a na povaze dítěte.Náš malej je pohodář,všichni si ho v nemocnicic dost pochvalovali.Akorát prostě nevydrží moc v klidu,je to aktivní čertík🙂Ale dalo se to zvládnout..tatínek se o druhýho určitě dobře postará

blandik
7. zář 2010

Ahojte, koukám, že je tady nějaký klid.
@kapradina, @petrunka01 - děti a nemocnice - to je určitě hodně emočně náročné, děti se tam můžou chovat docela jinak než doma..já bych řekla, že nejdůležitější je, aby se dítě v této situaci ujiš'tovalo, že máma je u něj a že u něj bude, dítě se pak cítí silnější a jistější; a taky ho eventuelně připravila na to, co bude následovat, že něco může být něpříjemné, ale že je to nutné proto a proto...u nás se to osvěd'čuje, když malého připravím, že něco nějak bude probíhat - třeba, že se táta bude balit a pojede pryč, že nebude mít moc času si s ním hrát a že se s náma pořádně rozloučí, pomazlíme se a kdy zase táta přijede...Držím palce, ať pobyt proběhne v pohodě a všechno je v pořádku. 🙂

@zelmirka1 - jsem ráda, že se to spaní u vás uklidnilo. Myslim, že to jsou jen občasná vybočení z normálu. U nás to zatím krásně funguje. Včera nechal malý manžela krásně odejít po písničce a pohádce a pomazlení (to jsem převzala od tebe a moc se mi líbí, dítě se u toho krásně zklidní, začně zavírat oči) a ani jednou ho nevolal. Ta jistota u malého, že příjdem, když bude potřebovat a současně info, že je dobré usínat sám, v tichu a klidu, aby pak v noci mámu a tátu nehledal, je pro nás krásná kombinace...(když jedno umalý vyžadoval další pohádku a zpívání, tak jsem mu řekla, že další už nebude, že jen jedna pohádka a jedna písnička a že pak už budu jen mlčet, jestli potřebuje, abych tam byla...)...takže zatím při přechodu na velkou postel nemůsíme vůbec řešit jeho odcházení z postele...

TV - to je kapitola sama pro sebe. Naprosto nechápu, jak můžou vysílat to, co se tam dá běžně najít...nemá to většinou žádnou hodnotu,pouze to otupuje smysly a citlivost k cizí bolesti, pěstuje touhu po nevšedních zažitcích a myslím, že v dětech buduje naprosto nereálnou představu o světě, o běžném životě....Co se týče pohádek - v tom mám zatím jasno - malému nepustím žádné cizí (tedy americké) pohádky typu cars, doba ledová, hračky a všechny to ostatní - nějak se mi vůbec nelíbí - jsou příliš nabité zážitky, pády, jsou neklidné...Zatím pouštíme občas krtečka a později pustíme i další naše "večerníčky"... myslím, že si s tím na dlouho vystačí...

Byla jsem v montessori MC, první hodina, paní jen povídala, jak to budem dělat...řekla bych, že komunikace je rabr a metoda hraní je zajímavá. Tak uvidíme, až se to rozběhne, tak napíšu více...

blandik
7. zář 2010

@fem - spaní, těch 20x k postýlce - to byl naštěstí jen jeden den. Te'd se to uklidnilo. Včera jsme nemuseli ani jednou, funguje to báječně. Jsem z toho nadšená...to jsou ty souvislosti a jiné dimenze, o kterých jsem psala, že mi docvakávají postupně, že k tomu mi pouze rabr knížka nestačila, abych si to hned takto osvojila a dokázala dítěti věřit, že v tomto ohledu nebude partnerství zneužívat.

fem
7. zář 2010

@blandik
to sa tesim a najma z toho MC, potom sa mozes podelit so zazitkami a nejakymi tipmi, zatial 🙂

blandik
7. zář 2010

@fem - zatím nám povídala jen nějaké principy - děti si hrají samy s maminkama (ne děti spolu). Děti prochází senzitivními obdobími, kdy je zajímá hodně najaká činnost (dveře, klika, voda, lžička, písek....)...takže si každé dítě vezme tácek s něčím (dvě misky, v jedné fazole....) a odnese si je na stoleček. Maminka mu nejprve mlčky předvede, co se bude dělat. Předvede to velmi pomalu a jakoby tu činnost rozfázuje. Nemluví. Dítě se pak snaží maminku napodobit. Nemá se říkat dítěti postup - dej to tam, vem to a to....Pokud dítě něco shodí, tak se to sbírá až při skončení aktivity. Dítě vrátí tácek s věcmi přesně na původní místo ve stavu v jakém si věci vzalo...Jiné dítě nesmí prvnímu dítěti věci vzít, ba se nesmi ani přidat nebo koukat, pokud si to hrající dítě nepřeje. Je tedy nutné se hrajícícho dítěte zeptat. /prostřednictvím maminky/.....Mluví pouze ten, která má slovo (má mušličku)...dětem to umožňuje se plně koncentrovat na věc, kterou si chce osvojit - vnímá všemi smysly a co vím z dřívějška, tak si takto osvojuje základy fyzikálních jevů - prostě tímto postupem by se dítě mělo učit - vidět ukázku, zkusit si samo (v tichosti) - pozorovat jak se to chová, co to dělá a ten závěr proč to tak je se říká až na konci (tedy to platí spíše už pro předškolní děti, školní děti....). Asi tak..

berenika39
7. zář 2010

@blandik ahoj. nedá mi to se nezeptat, a ber to prosím jen jako moji zvědavost....o montessori jsem nějaké informace získala už dřív a musím přiznat, že mě osobně to nějak "nesedí". nevím. to, jak popisuješ to "hraní", mě v tom chybí dětská spontánnost, to obyčejné dětské tápání, sdílení dojmů, jejich přirozený projev.....nejsou ty děti tlačeny do něčeho, co jim nemusí být úplně tak příjemné, přirozené??
znovu -nechci nějak narušovat vaši debatu, jen diskuse, zajímá mě to....
děkuji za odpověď.

meleri
8. zář 2010

ahojte mám doma knížku aktivit a knížku her od Montessori, byl to dárek, ale přiznám se že jsou to kolikrát takové zvláštní aktivity že to nebaví ani malého ani mě. výhoda je že je přesně popsáno v kterém věku co dítě ovládá a které hry nebo aktivity s nima člověk může dělat...

meleri
8. zář 2010

jinak jsem sháněla tu knihu Respektovat a být respektován a nemohla jsem ji nikde sehnat...:( koupili jste ji např. v Librexu nebo v nějakém "alternativnějším" obchodě?

berenika39
8. zář 2010

@meleri jj, to jsi trefila správné slovo - mě to taky připadá zvláštní...a to nemyslím negativně.

dagina
8. zář 2010

Ahojky,
jen na skok nakukuji, koukám spoustu zajímavého čtení, ale nějak nestíhám ☹

@meleri Jsem rabr koupila přes net, ale i normálně v knihkupectví ji mají.

Jdu se s vámi poradit s takovou prkotinou 🙂. Nedávno jsme se manžou bavili o čertovi a mikuláši - bo máme doma malou postavičku čerta a malé se líbí.... tak jsme si tak říkali, jak malé říct, proč že ten čert a mikuláš nosí dětem drobnosti. Zatím jsem jí jen říkala, že čertík donese (např)jablíčko a přesnídávku.... , nějak mě nešlo přes pusu že "hodným" dětem nosí jablíčko.... . Mě se to škatulkování hodný, zlobivý.... nelíbí. No a podobný problém je i s ježíškem 😅. Co říkáte dětem (nebo budete říkat) vy??????

@blandik přesně, co někdy dávají za pohádky, to by jeden brčel. . My koukáme zatím jen na Kouzelnou školku - malá miluje Fanynku a Františka, ale i tam dávají takové prdlé pohádky, že žasnu. Tento pořád je vlastně úplně pro nejmenší a proložej to super kravinou.

basika
8. zář 2010

ahojte, trošku vám vstupujem do debaty...knižku zatiaľ nemám, ale mám v pláne si ju zadovážiť..chcem sa len spýtať, že či sa v knižke rieši aj obdobie nástupu do škôlky...ako riešiť krízové situácie..ako sa na škôlku pripraviť a pod.

čítam vaše debaty...sú zaujímavé a poučné..

petrunka01
8. zář 2010

ahoj..
no,takhle podle popisu Blandik,mi ty aktivity taky přijdou zvláštní..ale nevím,jak to vypadá v reálu,třeba je to fajn..
My měli včera divnej den.Šimonek šel se mnou ke švagrový-má tam bratránka,se kterým si rád hraje.Šli jsme nějkapo devátý ráno,že pak půjdem domů vařit,máme to k sobě asi 5 minut chůze.No,nějakou chvíli před odchodem jsem malýmu říkala,že půjdem,ať se připraví.Opakovala jsem mu to ještě asi dvakrtá a pak ,že teda jdeme.Samozřejmě řev,že nechce jít.Vysvětlovala jsem,že musíme domů vařit...no,zůstala jsem klidná,odešli jsme,ale ještě po cestě Kňoural kvůli všemu,co ho napadlo.Doma se odmítl převlíkat,vzal mi bačkoru a nechtěl mi ji dát,že si s ní chce hrát.Nepomohlo vysvětlování,že mi je zima na nohy a mohla bych nastydnout,že se s bačkorama nehraje,od toho jsou hračky.Nepomohlo ani,když jsme mu nabídla na hraní jeho čisté boty,co jsme den předtím koupili.Prostě se zasekl na bačkoře.Pak se teda uklidnil,šli jsme jíst,spát.Po spaní už ani nevím,proč se vlastně tak rozčílil,ale chytal ho hysterák,tahal mě za oblečení,křičel na mě.Manžel u toho luxoval,tak jsem malýho chytla,odnesla do pokojíku a snažila se ho uklidnit a promluvit s ním.To ale nešlo a on byl zlej,kopal do mě,cuchal mi vlasy,škrábal.Chytla jsem ho za ruce,aby to nemohl dělat a dál byla v klidu.Po nějaký době to přešlo a i se mi omluvil.Ale bylo to náročný.A co dělat,když se prostě zasekne,že chce..třeba tu bačkoru..já mu ji nakonec vzala v podstatě násilím,protože jsem nechtěla chodit bez ní.Cítím,že to bylo špatně,ale nevím alternativu..

berenika39
8. zář 2010

k pohádkám - zatím je to naštěstí jen a jen na nás, co jim nabídneme.
mě se třeba princip starých lidových pohádek (byť někdy jsou lehce morbidní - karkulka), líbí a nebudu to nějak měnit. vyberu ty, ketré jsou srozumitelné, mají příběh, a vždycky v nich dobro vítězí nad zlem, takže proč ne. spíš ale u nás vedou ty realstory, prostě příběhy o dětech,dospělých, životě v přírodě...to, co zatím poznal a má s tím zkušenost . petr nerozumí pohádce, kde je něco abstraktní...poslouchá chvíli, ale vidím, že je v klidu přitulený jen pro ten pocit, ale ne proto, že by vnímal a chápal, co čtu. takže karkulky,zlatovlásky,prince,draky a spol já chci nechat až na třeba 4 rok a do té doby jsme na veršovánkách,krtkovi,encylkopedi zvířat 😀 a veselé mašince.
Jinak moc fajn jsou takové ty básničky s dokresleným veršem, petrovi to strašně pomohlo v mluvení, čtu a on podle obrázku dořekne konec ...moc ho to baví, ale spíš dopo, když je čerstvý 😉 . Večer rýmovačky....

blandik
8. zář 2010

@meleri - koukala jsem tenkrát na librex a neměli ji v e-shopu. Ale sehnala jsem ji v pohodě v místním krámkovém prodeji /za 320,-)

blandik
8. zář 2010

@berenika39 - já ti taky ještě nemám zcela jasný názor na montessori. Něco se mi líbí něco ne. Ale cítím, že by toto malému mohlo vyhovovat v tom ohledu, že on není příliš sociální dítě - tedy na cizí děti nesahá, neboří jim bábovky nevytrhne hračku z ruky, nemá příliš rád, když na něj neznámé dítě sáhne (tedy ono se to hodně mění v čase, takže kolem toho jeho roka a půl úplně zamrzl, když na písek přišlo jiné dítě a to ho pak pozoroval a nezapojil se třeba i půl hodiny a spíše chtěl jít pryč, ale to druhé dítě ho fascinovalo a pak záleželo, jestli se druhé dítě chtělo kamarádit nebo no - pokud ano, pak náš malý chtěl odejít......- tak si říkám, že takto by si mohl spíše zvyknout na děli kolem sebe, když to bude mít určitý řád (který si myslím našemu vyhovuje - hodně se umí soustředit a něco si bádat po svém)...

Ten princip poznávání se mi moc líbí - nejprve mlčky dítětei ukázat co a jak funguje, rozfázovat pohyb - může se tak plně soustředit na věc, a pak si to dítě zkouší samo....aplikujem to už doma - když si malý chce něco přendávat - jako dneska sůl sypat ze solničky - tak jsem ho posadila ke stolu a dala mu pod to talíř a on sypal sůl do talíře a nakonec to nandával zpátky lžičkou 😵 No pravda, o trošku soli jsme přišli 😖

Ale napíšu více až tam párkrát zajdem a začne to tam fungovat...jen vím, že u našeho malého nebudu muset krotit jeho výpady po ostatních dětech, tak si myslím, že jeho spontánnosti se to nedotkne...uvidíme..Zkusíme i normální MC, ale asi se mi nepodaří ho nadchnout pro aktivity s ostatníma dětma typu - chyťte se za ruce a budem dělat kolo, kolo...začnem chodit asi jen do herny...

berenika39
8. zář 2010

já jsem si ji nechala objednat u nás v maloměstě v knikupectví, neměli ji, ale dodali...

blandik
8. zář 2010

@dagina - ježíšek - co takhle - je to malé miminko, které donese ostatním dětem i dospělým nějaký dáreček pod stromeček, aby měli radost. (žádné jen hodným dětem, za to že nezlobily maminku---). Čert a mikuláš - hmmmm - ti nevím, budu muset do prosince zapřemýšlet.

blandik
8. zář 2010

@basika - neřeší. Neřeší se tam jak na batole, jak na různá dětská období. Je to o komunikaci - která pomůže i při nástupu do školky, ale nejsou tam třeba tipy jak dítěti pomoci, když se mu ve školce nelíbí, stýská po mamince...je tam jen forma, jak to sdělit...

basika
8. zář 2010

@blandik tak ďakujem...mám v pláne si ju objednať... a potom sa zapojím aj do debaty ku vám možno...

blandik
8. zář 2010

@basika 😉