Respektovat a být respektován. Líbí se vám tato kniha?

sarkabrezen
24. únor 2009

Většinu lidí, co znám, co se setkali s touto knihou nebo seminářem manželů Kopřivových, jejich principy nadchli. I pro mně bylo jejich objevení osvícením a přesně tím pravým... Jenže - přečíst knihu je jedna věc a každodenní realita věc druhá. 😒 Výchova je nesmírně těžká, zvláště když jsme sami vyrůstali v "typicky české výchově" a máme ji tak v sobě i podvědomě. Člověk se pořád přesvědčuje, že se bude chovat ke svým dětem jinak... a pak najednou s údivem a úděsem zjistí, že z něj vycházejí přesně ty samé věty, které slýchával jako malý... že jsou to jen pokyny, příkazy, rozkazy, křik... Nervy v kýblu a přitom dítě stále neposlouchá a co víc, je to čímdál horší... 😨

Převést principy RaR do praxe je těžké, hlavně ze začátku, je třeba toho v sobě hodně překopat... ale já věřím, že se to bohatě vyplatí, proto jsem rozhodnuta se s tím poprat. 😎 Vím, že RaR má i tady na Koníkovi spoustu příznivkyň, proto bych chtěla založit prostřednictvím téhle diskuse takový malý klubík 😵 , ve kterém si můžem pomáhat s různýma situacema, jak je řešit, povzbuzovat se, sdělovat si co pomáhá a co ne... a tak 🙂

lynks
2. pro 2012

@butt no hele, jaképak na hanbu, dcerce bych řekla, že nemusí dělat nic co ona sama nechce, ani nít na hanbu, ale že to může vysvětlit paní učitelce proč nechce poděkovat. Jééžiš, já mám zas husí kůži z těch školek! to je mor, já ho tam opravdu nikdy nedám!

berenika39
2. pro 2012

@lynks neházej flintu do žita. ono se to lepší, už jsem to někam psala, ne sem myslím, že u nás třeba byly ještě vloni dvě starší paní učitelky, které právě tenhle systém vyznávaly, když jsem je slyšela, bylo to o nerva🙂, ale ony to samozřejmě nedělaly nějak s úmyslem škodit, jinak byly laskavé a milé, ale prostě měly zažité ty metody ....jak dítě zpacifikovat, přimět k poslušnosti, slepé často....odešly do důchodu, místo nich jsou tam tři nové, mladé, ne úplně , ale prostě "jiné" a je to o něčem jiném. klasická státní školka, a díky té "mladé krvi" je to tam už opravdu v pohodě. ne podle mých představ, na 100%, ale není tam jen moje dítě, tak to beru🙂. hledej školku s novými tvářemi🙂. když nic jiného, dá se s nimi mluvit, jsou ochotné vyslechnout, mluví s námi, berou naše názory, děti je milují.
Ale je to i o tom, že prostě bychom měly my vést děti k tomu, že si mohou říct sovje, beze strachu z postihu, prostě se ozvat, paní učitelky brát jako partnery, ne strašáky.

lynks
2. pro 2012

@berenika39 ano, ano, ten příspěvek jsem ti četla, jo to máš radost, super - ono zdá se, že prostě jakou realitu si ochotná si připustit taková se ti děje.Holt já mám nezpracovanou školku , tak budu potkávat příklady a přístupy takové, jaké mám ZATÍM v hlavě 🙂

berenika39
2. pro 2012

@lynks nerozumím, nezpracovanou? 🙂.

lynks
2. pro 2012

@berenika39 jeje, psychologický termín - jako že je to ve mně hluboko zakořeněné, ten přístup co jsem zažila já. A když přijdu do podobný situace, tak reaguju intenzivněji. až se to zpracuje (prací na sobě a svých pocitech a uvědomění si, že kde je příčina) tak moje reakce na tu samou situaci budou jiné - očekávám, že víc v klidu 🙂) Nezamotala jsem to víc?

berenika39
2. pro 2012

@lynks ne dobrý, jakože nezpracovanou v sobě...pochopeno, děkuji, nejsem úplně bystroň🙂.
Tak to je mi líto, nicméně víš o tom, pracuješ s tím, takže ok.
At se ti to daří.

butt
2. pro 2012

@tikasi dcerka v mé přítomnosti děkuje a zdraví téměř bez problémů, nedělá to hlavně ve školce, kde asi bojuje s paní učitelkou...

butt
2. pro 2012

@lynks pozor jsem vztahovačná, takže si teď budu myslet, že jsem hrozná matka, že moje dítě posílám do školky, když jsou i takový matky, kt by tam to svoje v životě nedaly 😀 a teď vážně...možná se pletu, ale pokud dítě nedám do školky, tak se stejně s podobným přístupem setká ve škole, ne?(pokud teda ho nebude maminka učit doma...) prostě ať se budeme snažit sebevíc, tak se s tím jednou dítko setká..ale je asi fakt, že aspoň, čím později, tím líp...
a k tvé radě, že učitelce může říct, že nepůjde na hanbu...já si nejsem jistá, jestli tohle už není za hranou..jak by to asi probíhalo?odmítla by poděkovat "ne nemusím děkovat", byla by poslána na hanbu, "ne nepůjdu, nelíbí se mi to", a co by na to ta učitelka?myslím, že žádná průměrná učitelka by v takovým momentě neudržela nervy na uzdě a všechno by se to zhoršilo...já chápu, že by to bylo ideální jí to naučit, ale nevím, jestli už takový podrývání autority učitelky není za hranou...člověk ve svým životě holt má situace, kdy musí někoho poslechnout, i když s tím nesouhlasí a i to se musí naučit....(teda ráda bych ji naučila takovou obdobu Radbruchovy formule pro normální život, tj, že určité autority ze ZÁSADNĚ poslouchají, ale i z této zásady existují výjimky, když vzdálení se určitého příkazu od spravedlnosti dosáhne nesnesitelné míry) takže mě připadá rozumnější tohle řešit spíš s učitelkou, zvlášť když je ochotná to řešit, jako ta naše...a dceři říct, že výchovný postupy jako je dávání na hanbu, nebo vyhrožováním daním na zadek odmítám, ale že ve školce je pro klid všech dobrý se chovat tak, aby k ničemu takovýmu nemuselo docházet... jistá si svým postupem a názorem samozřejmě nejsem, takže budu ráda za každý názor, kt mi pomůže si to v hlavě nějak srovnat 🙂

blumka
2. pro 2012

@butt ja by som nehovorila dcere, ze ak nechce ist na hanbu tak nemusi, lebo podla mna by sa to presne zvrtlo na boj o moc, kto z koho....a podla mna by takuto hlasku od 2,5 rocneho dietat nepredychala ziadna ucitelka...Ale urcite by som ucitelke povedala, ze JA si to nezelam, aby moje dieta bolo na hanbe za to ze nepodakuje, resp. by som sa vyjadrila, ze tento sposob trestania je pre dieta zahanbujuci aj ked mozno tvoja dcera s tym nema problem ako pises, ale urcite su ine deti, ktore s tym problem maju, je to pre ne zahanbujuce. Ak chce ani ucitelka nejako potrestat (aj ked si myslim ze je to uplna volovina) tak by to mala riesit s dcerou medzi 4 ocami a nie z nej robit zahanbeneho panaka, ktoreho ma kazdy na ociach. U nas boli v skolke problem zle body na skirnkach na chodbe, ktore videl kazdy kto siel okolo...pani ucitelka to urobila raz zrejme sa stazovalo viac rodicov. Samozrejme ze to treba ucitelke predniest s kludom a poukazat na to ze to len pomoze skvalitnit vztah medzi ucitelkou a dcerou.

reruna
4. pro 2012

@lynks nemyslím, že je vhodné říkat dítěti, že nemusí dělat nic, co se jí nechce, takových dětí mám mraky ve škole a je to peklo, to ti teda řeknu...tohle je asi z Naomi, že? ale to nemůže nikdy fungovat, aby člověk vždy dělal jen to, co sám chce - žijeme ve společnosti a musíme se naučit i přizpůsobit se okolí

berenika39
5. pro 2012

@butt šla bych s tím děkováním do nějakého alibismu,klidně...přes paní učitelku...řícti jí svůj názor, že malá je ještě malá, doma že si spolu za všechno děkujete, že jí to učíš tím, jak se k sobě chováte doma a že vám to doma jde. tak jsetli by v té školce zatím na ní s tím děkováním nepočkala, no....kompromisy, ústupky, to všechno prostě je, bude....i když děláme, ž to nevidíme.

butt
5. pro 2012

@berenika39 přesně na tomhle jsme se s paní učitelkou domluvily 🙂

berenika39
5. pro 2012

@butt 😉 😉 😉 jsem čarodějnice, mám křišťálovou kouli, víš? 😉

ofelieee
6. pro 2012

@reruna tobě ta Naomi leží v žaludku 🙂

johanka.
8. pro 2012

@ofelieee nielen rerune, aj mne, vobec sa tym netajim 😀 Ked pocujem o Naomi, zrychluje sa mi pulz, krv mi stupa do hlavy, cerveniem, vyhadzuju sa mi vyrazky, chyta ma triaska... pekne rozvinuta alergia 😀

ofelieee
8. pro 2012

@johanka. páni... fakt? a četlas knížku?

lynks
8. pro 2012

nojoooo, názory se liší, já v tom principu úcty k dítěti smysl našla - období vzdoru se nám vyhýbá.On nemá proti komu a čemu totiž vzdorovat .

lu777
9. pro 2012

no u nás muž (je Američan) říkával Matýskovi že plno věcí prostě dělat nemusí a ignoroval to a došli jsme do bodu, že jsme nemohli normálně fungovat, protože v necelých 2 letech chtěl řídit celou domácnost....
takže nakonec na moje naléhání z toho couvl, protože jsme naráželi i ve školce (a to byla učitelka velice tolerantní si myslím a jelo se v Montessori a RABR stylu, ale přece jen nějaká pravidla si dítě potřebuje zažít, aby tam mohlo koexistovat s dalšími třeba 20 dětmi)....
nevím teda jak to dělá Matýsek ve školce ale doma mi klidně řekne "tohle se mi neíbí, tohle mi neříkej" nebo "tohle nechci"... pokud to řekne v klidu a slušně, tak to kvituju a mám radost, že to umí asertivně a v klidu říct 🙂 🙂
mladší Bella je vzteklina na třetí, ne jen proto že je v období vzdoru, ale je to její povaha dost, je hodně temperamentní a průbojná, takže od té doby co rozumí (tak od 2 let a 3 měsíců vidím že mi opravdu rozumí, i třeba časově co znamená nejdřív to, pak to, pak to.... nebo když jí něco vysvětluju, že rozumí trochu složitějším věcem), tak trvám na tom, aby mi věci řekla V KLIDU..... ona jinak na mě naběhne a začne scénka, a to já ani nevím co ještě chce takže není vůči komu vzdorovat 😅
no vyžaduju tohle pár měsíců a dost se to vztekání zkrátilo, začne, já v duchu počítám a říkám "můžeš mi to říct v klidu.." a čekám..... většinou skončí velice rychle a snaží se to říct klidně a pak už můžeme trochu komunikovat...
je to teda makačka, bo jako 2 děti který nezavřou pusu, občas musím zahlásit, že potřebuju chvíli klidu a jdu dýchat na balkon 😀 aby mi necvaklo v hlavě a nějakou úctu jsem mohla vůbec praktikovat 😀

lu777
9. pro 2012

jinak ad děkování: u nás vcelku funguje, ale zdravení je potíž, Bella zdraví moc ráda (a zlobí se, když jí někdo neodpoví, takže já zase vysvětluju, že dotyčný možná neslyšel nebo má špatnou náladu, občas je to složitější), ale Matýsek zdravit nechce, můžu mu jít příkladem, vysvětlovat atd., ale nevede to nikam, i když za poslední měsíc možná 1x sám pozdravil 😝
neustále to někdo komentuje a už jsem na to alergická 😝
vysvětluju, sama zdravím dost, ale holt se přiznám, že pro mě je podstatnější to že poprosí nebo poděkování a nebo to,že nemá ubližovat sestře... a holt stanovit 100 pravidel je naivní, mám jiný priority... ale sousedům to říkat nebudu 😀

petruskaz
10. pro 2012

holky, chci se jen zeptat, jak to vidíte: rabr vs. čert, mikuláš a anděl?
přijde mi to jako jeden velkej rozpor... že to k sobě prostě nepasuje... mikuláš se ptá - byl jsi hodný? nebo jsi snad zlobil?poslouchal jsi maminku a tatínka? - a tohle je teda v přímým protikladu s rabrem... co by asi dítě vůbec odpovědělo... když ani takovouhle terminologii z domova nezná...
je to stejně jako s pohádkami (starými klasickými - zastrašování, vybízení k poslušnost, trest)... taky (min ve škole) bude potřeba, aby je znal, ale neplánuju, že bych mu je četla ted nebo v blízké budoucnosti... čteme jiné...
já na jednu stranu bych se bez toho fakt obešla, na druhou stranu mám obavy, aby mu to nebylo líto, že k nám nechodí a ke kamarádům třeba jo... (letos nebylo nic)... jen jsme vysvětlovali o co jde na obrázkách a tak...
manžel měl nápad, že by byl dobrej byznys 😉 udělat čerta a mikuláše ve stylu rabr 😀 bez pouštění hrůzy a vyhrožování, jen se s děckem trochu pobavit, dát dárek - nebyl by ošizenej o zážitek a výchova by "neutrpěla" 😉
jak to vidíte vy? zvete domů?

blumka
10. pro 2012

@petruskaz my nevolame Mikulasa domov, dali sme detom sladkosti do cizmy my sami a nejako sme okolo toho nerobili halo, ze preco pride a na co a ze musia byt dobre, proste sme oznamili ze dnes je den ked chodi Mikulas, treba umyt cizmy a cakat....pride mi to mila tradicia ale nemienim deti strasit.
V skolke bol tiez MIkulas, ale dosiel len s anjelmi, ale kupodivu nejak neriesil velmi ci boli deti poslusne atd..aj ked sa to spytal a samozrejme znelo halou hlasne ano, ale napr. mne sa protivi, ze Mikulas da darcek len tomu kto mu pekne zaspieva a zarecituje ako cvicena opicka, tomu sa v nasej skolke nastastie vyhli..vystupenie sice bolo, ale pani ucitelka to okomentovala, ze je to pre potesenie Mikulasa, rodicov a deti a vystupuju len deti, ktore to zvladaju.
Ked sa to tak vezme z toho krestanskeho hladiska, tak sv. Mikulas, nedaval darceky len poslusnym, on rozdaval nezistne 😉

ofelieee
10. pro 2012

@petruskaz ahoj mám k tomu podobnej přístup jako blumka, líbí se mi ta tradice, ale nechci strašit a lhát (ale Kuba je ještě maličkej) - udělaly jsme to s holkama, co mají stejně starý děti, dohromady, venku v parku, čerti a mikuláš byli tatínci, prostě přišli (zpoza keře s písničkou na flétnu), zatančili, společně jsme udělali kolo kolo a pak začali nadělovat... aktivita byla společná, slova zlobit a poslušný nebyli zapotřebí 🙂 moc se nám to všem líbilo a viděla bych to tak i pro příště...

j.cien
10. pro 2012

@petruskaz Ahojky,manzel byl pozadan,zda be nesel delat Mikulase do skoly a skolky,kam chodi nase holky.Je to vesnicka MS,skola jen 5trid,jednotridky 1+2+3 a 4+5trida..ale klasicka skola,zaden R+Rpristup nehlasaji..ale zatim se nam hodne libi 😉 Takze to byla proste vyzva,zkusit to pojmout ,jak my to citime..
Ja myslim,ze takove klasicke pojeti Mikulase-jakoze se deti predem strasi,ze cert bere zlobive deti do pytle.uz to hodnoceni a deleni na zlobive a hodne.. .a ze deti za odmenu,ze na povel odrikaji basnicku nebo pisnicku a pak za to dostanou sladkosti..to je klasicke "neco za neco",tj.podminovani odmeny 😝
Tak jsme to zkusili vymyslet s respektem k detem ,takze P.coby Mikulas napred rekl neco o sobe,kdo je a o te legende jako takove,potom si povidali,jak jsou spokojeni ve skolce,s cim si radi hraji,co se jim v poslednim roce povedlo,v cem jsou na sebe pysni a v cem jeste chteji pridat..a pak mely deti pripravene sepsane/skolaci/ nebo namalovane svoje "neresti",sve negativni pocity,kterych se chteji u sebe zbavit a ty pak certovi odevzdaly do pytle a ten je odnesl pryc-coz myslim,ze tem detem muze neco dat,kdyz samy sebe zhodnoti a zamysli se ,pak tim,ze to napisou,tak si to jiste budou pamatovat a treba je to muze motivovat 😎
Tak mam z toho radost,ze se to takto povedlo 🙂 ,jeste pak Mikulas detem rikal,ze certi v zadnem pripade deti neodnaseji,proc by to taky delali,vzdyt deti patri maminkam a tatinkum a tem by prece bylo smutno a nikomu by je nedali No proste tak nejak pravdive a presto trochu pohadkove,ale bez tech manipulaci,ktere toto casto doprovazeji..a ty balicky dobrotek jim Mikulas rozdal proto,ze je ochrancem vsech deti a ´protoze vi,ze deti rady mlsaji,tak aby jim udelal radost Proste jen tak 🙂 ,ne jako odmenu za nejake jejich vystoupeni 😖
Hodnekrat jsem slysela,ze se po navsteve Mikulase doma ci ve skolce deti zmenily,ze se treba zacly pocuravat...nebo ze si to dlouho pamatovaly,jako neprijemny zazitek,spojeny se strachem a tak...a ono se to fakt muze stat,kdyz cert vyhrozuje a zastrasuje je pta se:ty jsi zlobil...atd atd... 😝

berenika39
10. pro 2012

@petruskaz já jsem na to už svůj názor tady párkát napsala - k fotce, kde bylo panicky plačící dítě - batole, hysterie a hrůza v očích, slzy jak hrachy, v náručí svojí tety! , která se tomu strašně smála a matka...si to fotila....čert stál před nimi. nepřej si slyšet, co jsem se dočetla. a to jsem samozřejmě jako vždycky psala svůj názor slušně, bez jakékoliv urážky, jen jsem řekla, co si myslím.
a k tomu jsem byla sama svědkem na naší mikulášské - ve vesnici, dělají tam každý rok pro děti z okolí - úplně to samé. panika, děs, hrůza, čerti byli fakt strašní.-), a maminky fotily, jak tatínci rvali do pytle dítě na pokraji kolapsu.
bylo mi z toho na nic, byli jsme tam poprvé, a naposled. balíček petr dostal bez přítomnosti čertů, které náš táta vtipně včas pozval na panáka. pak jsme odešli a už nikdy se tam nejdem ani podívat.
tradice ano, asi jo, možná se to dětem líbí, ale ne strašit, navíc - když je jasné, že to je lež jak věž.
Petrovi jsem řekla, že je to jen taková tradice, hra, lidé si hrají na mikuláše, čerta, anděla a nosí dětem dárky.

betelgeuzz
11. pro 2012

@petruskaz my jsem byli na Mikuláše v MC, říkali, že tam čerta nejspíš mít ani nebudou, že ty děti se často bojí i Mikuláše. Vzhledem k tomu, že asi týden dva dopředu tam měla přednášku psycholožka na téma jestli strašit děti čerty, tak jsem předpokládala, že to bude v pohodě. Nejdřív si děti zpívaly s tetou a povídaly si, jestli doba pomáhají, jestli chodí hezky spát a jestli to příští rok nezlepší. Pak přišel Mikuláš s andělem, čerta prý zavřeli. Jedna z tet vyndala paruku, a že bude dělat čerta ona, děti jí pak učily, jak se dělá blblbl, měly z toho srandu. Básničky a písničky říkaly ty, které chtěly a hned na začátku, pak dostaly všechny balíček. Moc se mi to líbilo. Ali se nejdřív trochu bála, jak uviděla Mikuláše, tak běžela hned k nám, ale když viděla, že za ním jiné děti chodí říkat básničky, tak už se nebála a pro balíček si šla sama.

petruskaz
11. pro 2012

děkuju 😉
@berenika39 naprosto stejnou fotku mám - sebe coby dvouletý prtě - na klíně mámy, v očích děs, tisknu se k ní, brečím, pár cm od mý hlavy čert (můj strejda- ale fakt síla - s punčochou přes obličej, rohy nevím z čeho... i ted bych se bála))... ona se směje...
budiž omluvou, že tenkrát jí bylo málo přes 20, o respektu k dětem a možným vlivu strašení ani potuchy...
já tohle ale dělat nebudu... možná právě i díky tý fotce ☹

apollo11
11. pro 2012

Souhlasím s názorem, že zrovna bez této tradice (strašení čerty) a všeho, co obnáší, se děti obejdou. Ale co Ježíšek? 🙂 Jak k tomu přistupujete? Přijde mi škoda je o tu pohádku, že dárky nosí on, ochuzovat (sama jsem to v dětství nezažila, na Ježíška se u nás moc nevěřilo).. na druhou stranu jsem odpůrce toho, aby se dětem lhalo 😀 Takže přemýšlím o kompromisu - vlastně pravdě už od začátku, že dárky si dáváme my, protože je to "za" Ježíška a seznámit spíš s tím duchovním obsahem, který mi přijde důležitější, včetně dalších hezkých tradic, a říct, proč to tak je (úměrně věku) - vždyť přece Vánoce/Ježíšek nejsou jen o dárkách. Ale stejně mám letos cukání říct, že jsou od Ježíška 😅 jenže nepodceňuju malinu, ona si všechno pamatuje a o všem přemýšlí už teď, zná ho jako miminko z betléma i toho na křížku (ptala se co to je), takže by si to mohla pamatovat i příště a příště a byla bych s pravdou v koncích 😉

blumka
11. pro 2012

@apollo11 my jeziska a vianoce berieme z tej duchovnej stranky 😉 vzdy v adventnom case citame vela pribehov z detskej biblie, postavime si s detmi maly betlehem (teda zatial sme stavali len so starsou, toho roku uz bude asistovat aj mladsia). kedze sme veriaci, tak je to pre nas lahsie vysvetlit im to, kto to bol a preco sa slavia jeho narodeniny...primerane veku samozrejme. Hovorime ze Jezisko donesie darceky, na vianoce, lebo ma narodeniny a chce nas obdarovat...Az budu starsie a zistia ze darceky sa kupuju, tak verimm, ze prave kvoli tomu ze my sme veriaci dost hlboko, tak pochopia, ze z nasho hladiska, mame na tie darceky len vdaka Nemu a zas to bude o Jeziskovi...ale to je uz ina debata 😅
Neviem si predstavit zeby uz teraz v takomto veku deti vedeli ze darceky su od nas...pre mna dospelu by stratili vianoce svoje caro, nicim by sa mi asi nelisili od narodenin alebo menin, ked sa tiez obdaruvavame...

apollo11
11. pro 2012

@blumka My právě věřící nejsme (aspoň ne v tom oficiálním smyslu), takže je to pro mě trochu oříšek 😉 Někdo by řekl, že pak nemá smysl se nějakým Ježíškem vůbec zaobírat, ale to mi zas taky nesedí, patří to k tomu. Právě proto, že je v tom to "čaro" a to je podstata i všech pohádek, a taky u nich neřešíme "pravdivost"..

blumka
11. pro 2012

@apollo11 no neviem ako by som riesila vianoce ak by sme neboli veriaci, ale asi nejak ako pises...rozpravkovo.. 😅 Ja Vianoce aj tak vnimam ako jednu velku rozpravku...myslim ze aj pre nekrestanske rodiny maju take caro, uz len preto ze ja osobne nepoznam nikoho kto darceky da priamo do ruk ale kazdy ich da pod stromcek akoze sa tam zjavili...ta magia, to caro tam je stale...
Konkretne co sa tyka JEziska no neviem...v tom ti asi neporadim..ale myslim ze neurobis nic zle aj ked ako neveriaca oboznamis svoje dieta s historiou Vianoc a betlehema atd...v podstate je to legenda, nieco ako rozpravka....Ja si zas nemyslim, ze ak dieta vyrastie a bude dost rozumne na to aby samo zistilo ze darceky nosime vlastne my, tak nas zacne obvinovat z klamstva...myslim ze tak ako to rozpravkovo patri k detstvu tak patri aj k vianociam...nejak mi to jedno bez druheho nesedi 😉