Respektovat a být respektován. Líbí se vám tato kniha?

sarkabrezen
24. únor 2009

Většinu lidí, co znám, co se setkali s touto knihou nebo seminářem manželů Kopřivových, jejich principy nadchli. I pro mně bylo jejich objevení osvícením a přesně tím pravým... Jenže - přečíst knihu je jedna věc a každodenní realita věc druhá. 😒 Výchova je nesmírně těžká, zvláště když jsme sami vyrůstali v "typicky české výchově" a máme ji tak v sobě i podvědomě. Člověk se pořád přesvědčuje, že se bude chovat ke svým dětem jinak... a pak najednou s údivem a úděsem zjistí, že z něj vycházejí přesně ty samé věty, které slýchával jako malý... že jsou to jen pokyny, příkazy, rozkazy, křik... Nervy v kýblu a přitom dítě stále neposlouchá a co víc, je to čímdál horší... 😨

Převést principy RaR do praxe je těžké, hlavně ze začátku, je třeba toho v sobě hodně překopat... ale já věřím, že se to bohatě vyplatí, proto jsem rozhodnuta se s tím poprat. 😎 Vím, že RaR má i tady na Koníkovi spoustu příznivkyň, proto bych chtěla založit prostřednictvím téhle diskuse takový malý klubík 😵 , ve kterém si můžem pomáhat s různýma situacema, jak je řešit, povzbuzovat se, sdělovat si co pomáhá a co ne... a tak 🙂

berenika39
31. říj 2010

@sussanah tak vidíš, jak moc ho ten mrazák zajímá🙂, jsi na dobré cestě, aby za chvíli o něj přestal jevit zájem🙂. ale víš co, rok je opravdu ještě málo, rozumí spíš věcem v ten daný okamžik, ale použít zkušenost třeba ještě neumí, prostě buď trpělivá, poporoste a zmoudří🙂, tyhle fígle jsou i do budoucna🙂.
znkováním mě vždycky petr dostal, když jsem se třeba mínila čertit a on mi ukázal něco, co mělo hlavu a patu, mělo to logiku....jak kdyby věděl, že mě to dostane a místo zamračení se usměju a dám mu pusu...mají nás omotané kolem prstu🙂

sussanah
31. říj 2010

@berenika39 to teda maji, jsou to male potvurky. S tim znakovanim, clovek najednou vidi, jak jim to v te hlave sroti. Chodime s malym krmit ovecky sousedu, vzdycky trha travu a dava jim zrat a ukazujeme si ze ovecky delaji ham ham. No a dneska jsme sli kolem psa a on hned ukazal pes a hamham a uz mu chudackovi cpal travu 😀 No ale horsi je, ze ten pejsek si tu kyticku vzal a sezral 😕 No a pak mu mam vysvetlit, ze ovecky papaji travu a pejsek maso 😀 😀
Kazdopadne diky za rozbor, je to u nas nekdy vesele. Holt maly je akcni a ja jsem trochu cholerik, coz je dohromady vybusna smes 😔
@samayka taky moznost odpoutani pozornosti 🙂

berenika39
31. říj 2010

@sussanah tak ať vám to klape.... 😉 😉

blandik
1. lis 2010

@sussanah - k té židličce mě ještě napadlo - u nás malý přišel na to, že se dá na židličce stát u jídla...tak jsem ho nechala, jednou jsem si podle jeho vzoru stoupla taka na židli a řekla mu, že takhle se ale nedá jíst, že na jídlo nedošáhnem...pak jsem si už nestoupala, ale říkala jsem mu, že je daleko, že mu nemůžu dát do pusy...a přešlo to bez větších problémů...občas to zkusil, ale odpově'd byla pokaždé stejná...kdybych na něj zatlačila, že si musí sednout, tak by to období stání na židli trvalo dlouho (a samo jsem si dala bacha,abych mu dala do pusy jen když na židli seděl, dávám si i bacha, abych mu nedala jídlo, když z té židle sleze a jen příjde ke stolu...)...takže pokud to není nebezpečné, tak bych dítě nechala sklouznout na židli, ale nedala jídlo....

sussanah
1. lis 2010

@blandik no ono prave to sklouznuti neni tak jednoduche, ma tam totiz i pultik (mame rostouci zidli jitro) a kdyz on se sveze nohama dolu, tak se jakoby sprajcne pod bradou a nejde to ani tak ani zpatky a navic je tak blbe prohnuty v zadech, posledne jsme ho s manzou dolovali oba dva a docela nam to dalo zabrat 😔 Ale uz jsme to vyresili, dali jsme tak mezi nozky pasek, takze ted to zkusil, zjistil, ze to nejde a po zbytek jidla zkoumal pasek. No a podruhe uz ani nezkousel 🙂 S tim stoupanim, to mi taky delaval, kdyz zacinal chodit, ale to mu proste rikat, ze ja krmim jen deti, ktere pekne sedi na zidli a necham ho na pokoji. Mu se nejde uplne postavit, jen tak jako na pul. No a on je fakt hodne velky zrout, takze jidlo vzdycky vyhraje a sedne si za chvili sam 🙂
Jinak jsem uz nainstalovala tu pojistku na tu jednu skrinku, kterou fakt nemuzeme otvirat porad. Maly koukl na pojistku, zkusil otevrit, neslo to, tak sel dal. Tak asi uspech no 😅

filipal
2. lis 2010

ahojte 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 dufam, ze dnes sa tu viacere ukazete, lebo chcem hodit jednu otazku do plena. 🙂

moj, takmer dospely syn ma u nas doma nejake pravidla. napriklad medzi ne patri, ze by mal rano(do 10 tej) vstat, naranajkovat sa, umyt.... mozno sa vam to zda samozrejme, ale ludia v tomto veku vobec nedbaju o nejaky rezim. je schopny vstat na obed, sadnut si rovno k pocitacu, v pyzame, nenajest sa a pod....

problem je, ze sa zacina tomuto pravidlu stale viac burit. ked ho pridem o pol jedenastej zobudit, spyta sa, ze preco ma vstat. moje kamaratky s podobne starymi detmi im to toleruju, my s manzelom sme toho nazoru, ze kedze byva s nami, nejake pravidla nasho chodu domacnosti by mal dodrziavat. potrebujeme napriklad, aby nam aj nieco v domacnosti pomohol, nie si zil len svoj vlastny zivot.
co si o tom myslite?
viem, ze vase deti su este male, ale mozno prave preto budete mat este nezatazene nazory.

zuzkat1
2. lis 2010

@filipal ahoj🙂 ja len ze ja som takto fungovala doma😀 teda sobota bola o tom ze som musela pomoct poupratovat a nieco porobit, popripade nakupit,ale nedela bola take ze som spala do obeda a z postele rovno za stol🙂 na obed... takze mne sa to nevidi divne🙂 mozno kompromis ako bol u nas ze jeden den nech si vyhradi na pomoc v domacnosti a druhy nech si spi dokedy chce... ale moja je este hrozne malinka tak pisem len to ako som fungovala u nasich ja kym som tam zila🙂

zuzkat1
2. lis 2010

@blandik moja sice este krpec (9 a pol mesiaca) tiez stoji na stolicke ked ma jest..teda jedno susto do pusy a potom ju musim posadit a tak dokola...a citam co radis @sussanah a vies u nas by to neslo☹ mojej je totizto uplne jedno ze ci bude jest alebo nie... dokonca je radsej ked jest nemusi... ona je kojena a ja mam pocit ze jej to staci...

takze baby ak mate nejake napady ako ju udrzat sediet tak budem rada🙂

filipal
2. lis 2010

@zuzkat1 dakujem za nazor....takze si myslis, ze je to jeho vec?
vies ide o to, ze to nie su len vikendy. robil to cele prazdniny a teraz ma skolu v podstate len 2 a pol dna....
takze rezim biedny.....
snad je to uz jeho zivot a mala by som to respektovat.....

prsky
2. lis 2010

@filipal ja by som spanok nechala nanho, ale stanovit skor nejake tie domace prace, ktore by mal ako plnohodnotny clen domacnosti spravit - nas mama tiez nechala spat, kolko sme chceli, ale museli sme mat "svoje" urobene. kedze som jej pomahala varit, tak som si vyspavat nemohla 😉

prsky
2. lis 2010

@zuzkat1 nedat susto, kym si nesadne - teda za predpokladu, ze jej na tom jedle zalezi, lebo ak je ako moja, tak sa vy...na cele jedlo 😠 ale teraz nam funguje, ked jej povieme, ze ani my pri jedle nestojime, nelezieme na stol. zas nam ale lozi do tanierov - mne to vobec nevadi, ale muz ju vcera ohriakol "to je moj tanier, ty mas vo svojom" a mne to prislo celkom smiesne, lebo este aj ton hlasu pouzil ako male vzdorovite decko 😀 takze jej asi idem vysvetlovat, ze ak chce z nasich tanierov, ma si vypytat - je pravda, ze je to tiez slusne, nerypat sa inym v tanieroch, ale v ramci rodiny mi to divne neprislo, aj ked sme si nikdy u nas do tanierov neliezli 🙂

sussanah
2. lis 2010

@filipal tak bohuzel ja jsem taky z tech, co mela presne takovy pristup ke spanku 😀 Hlavne o prazdninach, kdyz jsem byla doma sama, tak se vsechny povinosti delaly tesne pred nahlasenyn prichodem rodicu. A beda kdyz prisli o 30min driv 😅 Nasi to resili tak, ze se proste predem dohodlo, ze do cca 3h odpoledne, nez oni prijdou z prace, musi byt hotove to a to. No a pokud nebylo, resilo se to zkracenym kapesnym nebo podobne. A taky se poucili a nechodili driv nez byli nahlaseni 😀 O vikendech jsme to meli tak, ze v sobotu byl budicek a nejake povinosti, nedele (pokud nebyl vyjimecne nejaky plan) zalezel jen na nas. Jen teda na obed jsme museli i brachu budit. Za sebe rikam, ze syn je uz velky, kdyz nema hlad at neji 😉 A je to obdobi, u me to teda preslo jen pozvolne a jeste i v tehotensvi jsem si rada vegetila pres den v pyzamu a v posteli a u pocitace 😀

fem
2. lis 2010

@filipal ja som mala v tomto veku total slobodny zivot...mala som tolko vlastnych povinnosti a zaujmov...myslim aj vyssich potrieb, nasi to respektovali...ale ano podielala som sa na urcitych veciach v domacnosti...to ano, vlastny poriadok a pomoc pri domacich pracach...nie vzdy to bolo ruzove...
ked som citala, nemohla som varit a pod.
myslim, ze zo mna vyrastol zodpovedny clovek, dokonca systematicky a poriadkumilovny...
to dieta odkuka, v urcitom obdobi to v istom zmysle nemusi vykonavat...to ma z domaceho prostredia tak zazrate...ze to iste bude mat aj on vo svojom buducom domove...a bude vyzadovat od zeny... 😀
nechaj ho ...
clovek hned zisti, ak potrebuje robit skusku, ze treba skoro vstat, ze je treba si pripravit veci, pekne obliect...atd...povinnosti mu budu pribudat...najlepsie ak dieta si vytvori vlastny rezim povinnosti, v com sa realizuje...
napr. ja som na kazdy sviatok vydekorovala a designovala dom...a nikto ma do toho nenutil...nasi sa z toho tesili...vzdy som nieco nove pripravila...az teraz vidim kolko toho museli stihat...take vianoce ...moj plan varenia, dekoracie, upratovania mi do bodky nevyjde...nie vzdy sa to da ... ale naucila som sa jednu vec..netreba mat privysoke naroky ani na seba ani na inych 🙂

fem
2. lis 2010

@filipal
ked sa nad tym zamyslim, keby boli vyzadovali odo mna vtedy tie veci, pre mna formalne a bezduchove...v tomto obdobi vlastneho zrenia sa na to tak clovek pozera...tak ktovie, co by zo mna bolo 🙂 ...podla mna clovek si ma sam vytvarat system rezimu, povinnosti...planov v spojeni s hodnotami, ktore preferuje...a s vlastnou sebarealizaciou...jednoducho take obdobie je dolezite vzopriet sa danym institucionalnym veciam... a kriticky ich preverit....sam

filipal
2. lis 2010

@prsky
@sussanah
@fem
dakujem vam za nazory 🙂 🙂
su pre mna, inspirativne..... vidim, ze si budem musiet dospievanie svojho syna este spracovat....

zuzkat1
2. lis 2010

@filipal nemyslim si ze je to jeho vec... len by som asi hladala nejaky kompromis... podelit ten tyzden aby sa robilo aj to co chces ty, aj to co chce on...aby mal nejaky ten den len pre seba... sice byva stale u vas a teda musi respektovat pravidla (to je ta cast tyzdna podla tvojich predstav) uz ma vek na to aby niekedy bolo aj to co chce on... to bude ten den kedy bude vyspavat... proste nech dava nielen dostava,a to plati aj naopak🙂 dufam ze som to napisala zrorumitelne🙂

zuzkat1
2. lis 2010

@prsky no ved to...mojej je uplne jedno ci bude jest alebo nie 😒 a to je ten problem,lebo ju neviem na to sedenie namotivovat jedlom...inak som sa zasmiala na tom tvojom muzovi (ale nie v zlom🙂) oni ti chlapi su niekedy fakt ako deti v pieskovisku🙂

filipal
2. lis 2010

@zuzkat1 ano Zuzka 🙂 uplne zrozumitelne. 🙂
v podstate sa snazim ist tou cestou....ale je to strasne tazke.
je tazke prijat aj to, ze vase dieta, ktore ste zdravo stravovali, cvicili s nim, dbali na zivotospravu, rozvijali ho.....
zrazu ponocuje, dospava cez den, sedi stale pri pocitaci, neje co mu navarite, nesportuje.
viem, ze je to jeho zivot, a nasledky si bude niest sam...ale aj tak ma to ako matku trapi....
akokeby vysla vsetka moja namaha navnivoc.
aj ked ako Fem pise, snad sa to tam niekde ulozillo 😅

zuzkat1
2. lis 2010

@filipal ja to chapem, aj moja mama bola zo mna chora (a stale je 😅 ) ze jem malo zeleniny, a vela spim (teraz uz nie lebo pri malej sa neda) ale este kym som ju cakala tak som nemala problem ostat lenosit celu sobotu... (najma prve mesiace) a ja sa uz teraz bojim toho co bude ked bude hanka velka..ale zial (chvalabohu 😕) deti rastu a osamostatnuju sa a sama viem ze ked mi mama kazala ze to mam jest a hento mam robit a tak podobne tak to malo v tom veku uplne opacny efekt...

sussanah
2. lis 2010

@filipal ja myslim, ze se mu to urcite nekam ulozilo 😉 Zrovna vcera jsem mela docela vasnivou diskuzi s moji mamkou na teba, jak jsem hrozny bordelar a ze mam v byte neporadek. Ja si treba myslim, ze zas takove hrozne to neni, jen proste bezny pracovni bordel jako u rocnho akcniho ditete. No a prisla jsem na to, ze vlastne jeden z duvodu, proc mam tendence po sobe veci neuklizet hned na misto je to, ze kdyz jsem bydlela doma, tak mamka byla (a stale je) siiiiiileny pedant na poradek. Nesmela jsem mit na stole vuuuubec nic, byl tam jen pocitac a lampa. V zelem pokojiku nebyla jedina otevrena policka, vsechno muselo byt neustale zavreno ve skrinkach, jinak to byl neporadek. Takze jeji dusledne vyzadovani poradku se u me vyvinulo tak, ze si uzivam toho, ze muzu mit veci bezne odlozene na pultu v kuchyni nebo na stole a nikomu to nevadi 😀 Tim jen chci rict, ze prahnane trvani na necem muze mit presne opacny dopad 😉

fem
2. lis 2010

@filipal neboj ulozilo...podla mna je najdolezitejsie aby ti vravel pravdu...dieta, ktore doma nerespektuju, popr. ma strach, aj strach z toho, ze nebude pochopene ...klame...to je najhorsie...tam sa nici vzajomna dovera...
je dobre, ak mu mozes uplne doverovat...fakt... a dalej zvacsa ak citi tlak, tak ma nevedomku tendenciu robit veci napriek...aj nebezpecne...samozrejme na vsetko mozes povedat svoj nazor...ale snaz sa mu rozumiet s laskou...vidiet na tom aj nieco dobre...

berenika39
2. lis 2010

@filipal, už leetím s povzbuzením🙂)). Míšu tohle postihlo taky. Před osmnáctkou. Pokoj jedna velká hromada,včetně nádobí od svačin a obalů od jídla, pc, oblečení komplet mimo skříně, mezitím ležák s mírně se kulatícím bříškem a tupým výrazem. Můj Míša. Rostla jsem. Zkusila jsem jak hudrat, tak respektovat, nic. Nula. Když jsem hodně prudila, dělal to skutečně najust. Vstával přesně jak píšeš k obědu a co měl udělat, slíbil, že udělá POTOM. Nevím po čem, ale je fakt, že nakonec to bylo.
Trvalo to nevím - rok? Pak se objevila ONA. Krásná,štíhlá, inteligentní, říkejme jí třeba Julie. A náš Romeo? Pokoj vycídil až málem i maloval, sebe zušlechtil, ráno chodil o šesté běhat a za vodu jsme platili šestkrát víc než sousedi, jak se pořád mydlil a koupal. Julie u nás strávila x víkendů a byli jak hrdličky. Od té doby se Míša už nikdy nevrátil k poustevničení. A pohádky je konec.

Klid, pevný nervy a jediné, co bych možná zkusila - nabídnout mu nějakou aktivitu, třeba společnou? Mě se osvědčilo strašně tu jednu kritickou zimu lyžování, oba milujem, jezdili jsme spolu na víkendy nebo jen soboty.....nebo bazén pravidelně...

filipal
2. lis 2010

@berenika39 😀 😀 😀 😀 😀
och narehotala som sa 😝 !
ja uz tiez cakam, ci si nenajde konecne nejaku babu! je ich len 6 chalanov a 20 bab v kruzku...tak snad si ho nejaka klofne a mozno ho vezme do lesa, na vzduch....
aktivity s nami uz odmieta, nechce ist tento rok ani s nami na lyzovacku......jedine sme boli spolu v lete v Prahe. 😉

@fem to zase nas neklame...kludne povedal muzovi v sobotu, ked sme od neho chceli aby zlozit komposter, ze sa chce teraz hrat na pocitaci 😝 😅 .... muz- hrdina to ustal a povedal mi, ze ocenil jeho uprimnost a dohodli sa, ze ho zlozi, ked sa dohra.... 😅

@sussanah tak to syn je vacsi pedant ako ja, tiez moja mama nas nutila upratovat! ja som zasa cvok na zdravy zivotny styl! 😀

fem
2. lis 2010

@filipal ved ja viem...preto som ti to napisala..ze je to dolezitejsie...ale ak budes velmi tlacit....tak moze zacat...chapes...

filipal
2. lis 2010

@fem jasne 😉

sussanah
2. lis 2010

@filipal jo holt kazdy mame svoji uchylku 😀 U me se taky nechut uklizet rozvinula do relativne zdraveho stravovani 😉

prsky
2. lis 2010

@filipal no u mna je tazke ist prikladom, lebo ja som nocny vtacik, rada ponocujem a potom sa mi rano nechce vstavat a cez den kolkokrat v pyzame vysavam, umyvam riad atd - a pritom je moja mama uplny hygienik, neviem, kde sa stala chyba, ze som si to z domu nevzala 😅 - preto aj s Lalou mame nestandardny rezim oproti inym ludom. nas mama nenutila nejak krikom alebo co dodomacich prac, proste sme mali "stanovene", ze mame kazdy den povysavat (ked sme mali koberce) alebo umyt podlahu /ked sa preslo na parkety/ a utriet prach, ked sme dojedli, neexistovalo, ze odlozit riad do drezu, ze ho niekto umyje, alebo ze sa bude zbierat - kazdy si hned po sebe umyl. fakt by som bola rada ako moja mama vo vychove - nikdy nas nebila, nezvysovala po nas hlas, nebali sme sa jej a napriek tomu sme "posluchali", proste sme sa neodvazili nerespektovat jej pravidla, ale zas neprislo nam to zatazko. a my sme s braxom odjakziva domasedi, takze na nas sa nedalo pouzit ani nejake zaracha 😀
@sussanah mame rovnake maminy? u mojej je vzdy vsetko na svojom mieste, ale aj ked viem, ze z mojho bytu jej musi byt hrozne, lebo tiez mame taky prevadzkovy neporiadok a ja mam na stole knihy (co by doma neexistovalo, lebo vsetko ma svoje miesto), tak mi nic nehovori, ale kedze ju poznam, vidim to na nej. Ale zas co ma minule sokovalo bolo, ze dala nasim psom vylizat tanier bez mihnutia oka - my to robime bezne, ved sa to hygienicky umyje v umyvacke, ale pre navstevu mame speci taniere, ktore psom nedavame a ani psom nedavame pred navstevou taniere vylizovat. A myslim si, ze mam aj preto velky zverinec (2 psy, 4 macky, muz a o chvilu 2 deti 😀 ) - my sme nemohli mat ani muchu alebo pavuka

sussanah
2. lis 2010

@prsky tak to mas fajn, ze ti to alespon nekomentuje v tvem dome. Ja mam z mych rodicu neustaly pocit, ze jsem male neschopne dite, ktere nic neumi a proto je musi poslouchat 😔 Pokazde, kdyz s mamkou mluvim, tak se dozvim minimalne 2-3 veci, ktere nedelam dobre a mela bych delat jinak. Uz to doslo tak daleko, ze odmitam jezdit sama s malym k nim na navstevu (bydli 200km od nas), protoze to proste nedavam. Takze kdyz navsteva u rodicu, tak jedine s mm po boku, pred nim si na me nedovoli 😅

prsky
2. lis 2010

@sussanah ☹ to nezavidim...nam sa nastastie ani svokrovci do nicoho nestaraju, lebo k nam nechodia a to byvaju kusok od nas - ale tam je to uz zas o inych vztahoch. ja som rada, ze mam mamcu, ktora nieco ako RaBR praktizovala akosi intuitivne a robi tak dodnes - len preco ja musim citat knizky a nejde mi to len tak samej od seba? 😀

zuzkat1
2. lis 2010

@sussanah to ako keby som o mojej mame citala🙂 ona aj teraz ked ku mne dojde a ja predtym drhnem byt a ukladam vsetko na miesto tak pride a najde milion veci ktore robia bordel v byte a to mame aj s manzelom pocit ze sa byt ligoce🙂 a presne to ze som doma musela vsetko dat minutu pred ukoncenim cinnosti na miesto na mne zanechalo stopy "mierneho" bordelara, ktory si ten "neporiadok" teraz uziva🙂 aj s malou ked sme tam tak mala to nesmie a hento nesmie a ja sa len smejem ze u nas doma to moze a mama je na nervy ze z nej vyrastie neporiadnik ktory si bude robit co chce😀
ale zas ja ju uz beriem z rezervou a dost jej aj vadi ze jednym uchom pustam dnu a druhym von🙂