Respektovat a být respektován. Líbí se vám tato kniha?

sarkabrezen
24. únor 2009

Většinu lidí, co znám, co se setkali s touto knihou nebo seminářem manželů Kopřivových, jejich principy nadchli. I pro mně bylo jejich objevení osvícením a přesně tím pravým... Jenže - přečíst knihu je jedna věc a každodenní realita věc druhá. 😒 Výchova je nesmírně těžká, zvláště když jsme sami vyrůstali v "typicky české výchově" a máme ji tak v sobě i podvědomě. Člověk se pořád přesvědčuje, že se bude chovat ke svým dětem jinak... a pak najednou s údivem a úděsem zjistí, že z něj vycházejí přesně ty samé věty, které slýchával jako malý... že jsou to jen pokyny, příkazy, rozkazy, křik... Nervy v kýblu a přitom dítě stále neposlouchá a co víc, je to čímdál horší... 😨

Převést principy RaR do praxe je těžké, hlavně ze začátku, je třeba toho v sobě hodně překopat... ale já věřím, že se to bohatě vyplatí, proto jsem rozhodnuta se s tím poprat. 😎 Vím, že RaR má i tady na Koníkovi spoustu příznivkyň, proto bych chtěla založit prostřednictvím téhle diskuse takový malý klubík 😵 , ve kterém si můžem pomáhat s různýma situacema, jak je řešit, povzbuzovat se, sdělovat si co pomáhá a co ne... a tak 🙂

bubelko
28. lis 2011

@klementina u nas tiez nosi darceky jezisko. minuly rok jezo 🙂 ale lukas sa tesi - vie, ze vianoce su raz do roka, ked je zima a obcas aj sneh. pred vianocami dojde halda katalogov, tak si moze pozerat, obcas nieco vyberie, my si poznacime. minuly rok a aj tento pisal jeziskovi - s pomocou. a nieco jezisko prinesie a nieco nie. vsima si vyzdobu - boli sme aj tento rok pozriet zapalovanie vianocneho stromceka v dedine http://www.mammutchristbaum.ch/ (to je on). vybera farbu vyzdoby na adventnom venci - sviecky, stuhy a ine. tesi sa, ked nam svieti terasa. a vie, ze na vianoce pride babka 😉 vela robia v spielgruppe a je rad, ked vidi, ze som to doma niekde vystavila a pouzila.
adventny kalendar vzdy dostanu - aj ked vacsinou od dedka alebo tento rok od kamosky. ja si pamatam, ze som sa na to ako dieta vzdy tesila, ze mozem kazdy den otvorit to okienko. lukas ma taku hviezdu s vrecuskami a jonas dostane mikulasa na dvere s vreckami. maju v tom male cokoladky. ale kamosky napr. robili, ze tam dali casti lega a 24. si to mohli postavit.
jedine co nemam rada, chodit po obchdoch - od septembra je uz vianocna vyzdoba a to mi pride trhle. ale inak mi to mnozstvo ludi nevadi. trhy, osvetlenie, vona vareneho vina a skorice. ja to mam velmi rada. jedine na co si teda nepotrpim - slavnostne prezliekanie a velke upratovanie, to sme skrtli. ma byt pohoda, nie stres. a moj muz ma najradsej teplaky a nema rad vyzdobu. tak mame kompromis - ja mam vyzdobu, on teplaky 🙂

berenika39
28. lis 2011

@klementina určitě je fajn, když má maminka na to nějaký názor, užívá si to, i s tím ježíškem 😉 , já tomu rozumím - pak to má smysl, předat to dětem, oni to určitě rády přijmou a ty vzpomínky - to je jasné plus...u mě je spíš problém ve mě 😅 😅 . jsem nějak negativně nastavená na to období, ani nevím, kde to vzniklo, ale prostě všechno kolem toho vnitřně bojkotuji. už dlouho. myslela jsem si, že s malým to bude jiné, ale nic...takže - všem to přeju, at si to užívají podle chuti, podle svých zvyklostí, to je samozřejmé. možná bych měla trochu popřemýšlet, jestli by nebylo dobré se přemoct a trochu té nostalgické atmosfery vytvořit...mě na tom vadí ta materiální stránka, že všichni pořád: a co chceš k vánocům, já nic nechci, ale tak něco si přej, já nebudu lítat po krámech v prosinci, a co koupíme pepíčkovi a pepičce a není to málo......a kolik majonézy a cukroví objednáme a trochu upečeme a jestli nepozveme letos tchyni tak ji budeme muset mít na silvestra... 😝 😝 😝 😝 ( to byly jen příklady - přesně tohle já nemusím řešti, tím, že jsem ve stávce až do ledna).
Ale!!!! Díky tomuhle postoji máme petu, protože jsme s mm prchali vždycky před vánoci na hory, a roce 2007 jsme se vrátili z pobytu ve třech 😀
To si asi musí každá rodinka nastavit podle sebe, každý má jiné zvyky, jiné představy.

zelmirka1
28. lis 2011

@berenika39,@blandik vdaka za reakcie, ale ono je to asi zlozitejsie lebo ked sa Misko hneva alebo ma negativne emocie a chce buchnut to mi pride normalne lebo este nevie inak zvladnut tie emocie, to si buchame do takej boxovacej kocky alebo mu poviem ze chapem ze sa hneva a pockam kym to prejde ale to co som pisala vznika ked sme uplne v pohode a pride babina, tatino....ktokolvek a on hned odmietavo reaguje a kazdeho posiela prec a ked sa k nemu niekto priblizi je schopny rukou alebo nohou ho akoze odohnat, veru ma napadlo co z neho rastie a pritom doma sa fakt k sebe spravame vsetci kludne a fajn. Uz sa dostavam do stavu ze kricim a to som nikdy nerobila. ☹

K vianociam tiez adventny kalendar zatial nekupujem lebo to vnimanie casu je este slabe, rozpravame sa o vianociach, vsade je vyzdoba...ja mam pekne spomienky ze som verila na jeziska takze asi skusim podobne doma ale kto vie lebo okolie ho asi rychlo vyvedie z omylu.
Inak ja tiez moc nie som za tie stresy okolo vianoc, nikdy som pred vianocami neumyvala okna a neupratovala ako o zivot, proste upratujem cely rok a mame cisto takze vianoce skor vnimam ako rodinnu pohodu, akurat som rada s maminou piekla, ale niake lietanie po obchodoch tiez nehrozi, darceky kupujem ale s mierou a vacsinou stiham uz na jesen takze decembrove sialenstvo ide mimo mna. Teraz ma hneva ze cele mesto je plne ludi, aut, kde sa vsetci zrazu zobrali to nechapem 😀
@berenika39 no vidis ake dobre veci niekedy vzniknu na pobyte 😀 😀 😀

berenika39
28. lis 2011

@zelmirka1 píšu, jak jsem já reagovala, nevím, jestli je to na medaili, ale : petr tohle dělal taky, na babičku. jen na ní. pro mě nepřijatelné, jí to dohánělo k slzám, že jí nemá rád a proč. okamžitě při akci jsem petra popadla, odnesla, hned někde vedle z očí do očí řekla, co se mi nelíbí, proč se mi to nelíbí, a jestli to zkusíme ještě jednou spolu a jinak. obvykle to nechtěl zkusit jinak, trucoval, ale ani nepodniknul pro tu chvíli nic jiného. časem už před tím, než se nadechnul a rozjel, vzpomněl na to, co bude následovat a jen se na mě kouk...sice nebyl jak sluníčko a pusinka sem pusinka tam, ale přešly ty "vítací útoky". Fakt vím, o čem píšeš, babča ještě neměla prst na zvonku a petr auf, nasupený, že néééé.
V tomhle případě asi nemá smysl to rozebírat "potom", druhý den, to je momentální reakce, která potřebuje jen usměrnit, blbé slovo, ale jinak to neumím, nasměrovat? Když už pak věděl, že to jde i jinak, v klidu, nedělal to.
A moje nesmělá doměnka - od malinka babička vítání doprovázela absolutně brutálním ňunáním... 😀 😀 , pocem ty moje žlato, tebe už sem neviděla...ty jsi vyrost (za týden), muchlujíc ho svým mohutným tělem a malý pavouk trpěl...já taky. tak když se naučil, že by toho mohl být ušetřen, prostě to zkusil...postavil se do útoku 😀 a ono to zafungovalo, ňunání utekl...

fender
28. lis 2011

jsem byla dneska celý den v práci, malého hlídal děda.... a vrátil mi místo dítěte nějakého zlého trpaslíka 😅 😅 😅
mimoděk jsem si vzpomněla na kolegu, který vyprávěl o nějaké známé, která své děti, když se vrátily z pobytu od babičky, profackovala hned ve dveřích, aby se vzpamatovaly, že už jsou doma 😅 malý byl dneska aspoň na tři rány 😅 😀 bojkot všeho, spaní, čůrání, jezení, veškerých dobrých návyků.... ech 😅 doufám, že se zítra hodlá probudit jako mé dítě, ne ten trpajzlík 😝 😀

berenika39
28. lis 2011

@fender tak to je vtipné, petr dneska u babičky, já v práci, celý den.
za den 6 sms - co mám s ním dělat, když nechce to a to a to....normálně jsem plánovala, že tam přijedu, sbalím ho a odjedu. ale pak jsem to vydýchala, že mu hned za dveřmi promluvím do duše...pak jsem přijela, on se na mě usmál ve dveřích, vzal mě za ruku a proved po celým bytě, jak všude uklidil hračky, abych tam měla místo a mohli jsme tam spinkat. joooooo babičky....ty dokážou divy🙂)))))
Tak zítra další pokus,taky celý den, ale zbytek týdne mám volno, budem doma 😎

fender
28. lis 2011

@berenika39 to mně raději nikdo ani nevolal 😀 ale po návratu domů jsem ho fakt nepoznávala 😅 nezabíralo na něj nic, prostě nic, byl jako slepý, hluchý, totálně rozjívený, tož prostě nějaký cizí trapajzlik 😀 v posteli vyváděl takové vylomeniny, že jsem čekala, kdy ublíží sobě nebo té posteli, až jsem nakonec zcela nerabrovsky zařvala, aby mě byl schopen v tom rauši vůbec vnímat 😅 😅 😅 🤐 jsem zvědavá, co bude ráno, snad se vyspí do své podoby 😀

berenika39
29. lis 2011

@fender No já si myslím, že oni prostě protestují proti zacházení, na které nejsou zvyklí. Přitom třeba ve školce je petr v pohodě, u druhé babičky taky, tam ho nechávají dýchat a má to tam svoje pravidla, řád, což on rád. Ale mamča - to jejiná, a on stávkuje. Jinak už jsem tu psala, mamča je neslyšící, s dospělými se domluví úplně normálně - musíme jít k ní, oslovit jí a face to face jí říct, co chceme, to slyší, má naslouchátko plus odezírá, ale s petrem spousta těch problémů zatím pramení z toho, že on naní mluví všude možně a ona ho neslyší, a on se čertí, že se mu nedostane adekvátní odpovědi. takže to mě čeká ještě hodně práce, naučit ho komunikovat s babičkou🙂.

Tak všem přeji hezký den🙂.

blandik
29. lis 2011

@berenika39 - přesně to, co popisuješ dělá Míška zrovna teď hodně silně babi, jen jí..on dříve takto často reagoval na návštěvy, ale po chvíli ok...teď reaguje jen takto silně na tchýni...ta slzí, je dotčená, stáhla se...Nevím, jak z toho..protože on i říká při tom řevu - chci si hrát sám, nechci tě...on čeká, že ho bude rušit a pořád se ho ptát na něco..což on nechce...a já mám dilema - líbí se mi, že si řekne, nelíbí se mi, že křičí...
@fender

Jinak jsem včera četla knížku (svoboda, láska..) - je to docela dost zajímavé, na začátku se mi to zdálo těžké, teď už to jde líp, ale tuším, že tohle budu muset louskat 2x

blandik
29. lis 2011

SOS - co máte/kupujete dětem pod stromeček? nemám ideu, byla jsem v globusu, nic se mi nelíbí - krom skládácího auta pro děti od 8mi let...nemám jediný dárek, že by stres?

prsky
29. lis 2011

@blandik my lego, toho nikdy nie je dost, do kuchynky jej dokupim "jedlo", lebo to ju teraz velmi bavi a nejake knizky a oblecenie 😀

bubelko
29. lis 2011

@blandik spolocenske hry - ovocna zahrada z haby, krtkova zahrada, pexeso, dalej puzzle, lego - duplo alebo uz to klasicke, co je pre deti od 4.rokov, rozne auta - ma rad tie zo siku - bagre, traktory, cestarske masiny a pod., knihy, plastelina, klincekova hra (neviem ako sa to presne vola, ale je tam taka korkova podlozka, drevene kusky a klincekmi sa ti pritlka)
niezeby to vsetko dostal naraz, ale su to veci, ktore sme kupovali od minulych vianoc az po tieto, tak mozno ta nieco oslovi 😉

berenika39
29. lis 2011

@blandik 1 dárek - autodráha. babičky jsem zatím neřešila.

berenika39
29. lis 2011

@bubelko zatloukací hra - varování - dej pozor, od jakého výrobce to je - ne jako já 😀 😀 😀 - minulý týden jsem ji koupila petovi jen tak z lásky, u nás v klasickém hračkářství, byl to polský výrobek a mě to prostě netrklo - velká krabice - dobře to vypadalo. uvnitř - korková podložka, dílky plastové a tak miniaturní, že když jsem je oddělila od toho slisu (byly jakoby spojené), tak jsem je nemohla po deseti munutách najít. hřebíčky tam byly 1cm dlouhé a bez hlavičky téměř, takže je petr nevezme do ruky, jak jsou titerné, navíc když to zatlučeš přes ten tvar, nejde to vytáhnout. ani mě gelovým nehtem🙂. kladivo dřevěné, které netluče. leží nám to ve skřínce. a ty hřebíčky,když se někde vysypou, tak pochytat jedině magnetem, jinak bez šance.
polskou variantu ne, stála asi 179,- kč.

foogy
29. lis 2011

@berenika39 Tý jo, to musí být jak pro babi, tak i pro synka dost těžká vzájemná komunikace.... Normálně je těžké s dítětem komunikovat, natož ve stavu tvojí mamky.

foogy
29. lis 2011

@blandik Tak my máme Olíčka mladšího, ale kupujem mu puzzle, knížku, dřevěnou tabuli z Ikey a chci ještě dřevěné nářadí, pak jsme objednali dřevěného tahače, na které se naskládá 8 dřevěných autíček, u tchánů má stoleček a židličky, u našich boby, batůžek a nádobí.

foogy
29. lis 2011

@fender Hele a co malej dělal, když jsi na něj včera zakřičela? Co dělal?

bubelko
29. lis 2011

@berenika39 my mame martello. tiez tam boli take tenke klinceky, ale dokupila som este take s hlavickou. ale dieliky su drevene - stvorce, kruzky, palicky. dokupila som este u nas oblaciky, zvieratka, panacikov. lukas sa s tym hra rad. u nas je skor problem, aby sa k tomu nedostal jonas 😀 😀 😀

fender
29. lis 2011

@blandik malý dostane dřevěné kostky http://www.modroocko.cz/zbozi/4904/Kostky-obraz... , dvě samolepkové knížky a pak takový sedací vak je podobný jak tento jen jiná barva http://www.kancelarskezidle.com/sedaci-vaky-a-m...
od tchýně duplo a co mají nachystané naši, to nevím, vím o jedné samolepkové knížce, jinak ne.

@foogy já jsem nezakřičela, ale přímo zařvala, takže se lekl 😅 byl z toho takový vykulený, tak pak už si lehl a tulil a byl relativně v klidu. ráno už se naštěstí probudil jako mé dítě 😀

@berenika39 u nás bude problém hlavně asi v tom, že děda mu vše dovolí.... takže on pak neví coby, samozřejmě 🙂

reruna
29. lis 2011

@blandik my dáváme megabloks mini, doma už mají základní sadu lego duplo, tohle je kompatibilní a o polovinu levnější, to bude jako společný dárek, potom jsme chtěli Míšovi dát dětský notebook Cars, ale nemůžem ho sehnat, tak asi nějaký jiný a Lukáškovi hlavní dárek zatím nevím... no a k tomu dostanou ještě pár menších - samolepkové knížky, omalovánky, plastové jídlo do kuchyńky, domino

blandik
29. lis 2011

@reruna - a jsou ty minibloks dobře kompatibilní? Tedy jen na duplo lego nebo i na lego? To mě zajímá, koukla jsem na to jednou v shopu a byly tam tuším docela dobré "součástky"...

betelgeuzz
29. lis 2011

@jasminka7 já doma nosítko i šátek mám, už u první dcery jsem si říkala, že bych ji v tom mohla nosit po schodech, ale přijde mi nepraktický, že buĎ bych si ji musela na sebe dát a pak nazouvat boty, to nevím, jak by se mi povedlo, nebo nejdřív obout a pak si ji vzít, ale to bych musela v botách šlapat po bytě, nebo bych ji měla položenou někde v chodbě. V létě by to bylo jednodušší, to se nazujou jen sandále, ale s těma zimníma botama nicmoc. A když bych měla na sobě mladší, tak bych stejně nemohla nýst tu větší. Takhle, když je nejhůř, můžu vynýst autosedačku, položit ji a vynýst starší. Je to boj, ale doufám, že se to bude zlepšovat 🙂

Já mám Vánoce ráda. Žádný velký úklid nedělám, prostě uklidím jak normálně, okna v zimě nemyju, 15 druhů cukroví taky nepeču 🙂 Upeču perníky, chci zapojit i starší, na to jsem strašně zvědavá 🙂 MOžná chytnu po 10 minutách nerva a vyhodím ji do obyváku 😀
A na Vánoce dostane odrážecí kolo a malou vláčkodráhu z tesca. Od prarodičů nevím, moje mamka nakupuje průběžně, má toho doma spoustu, což se mi moc nelíbí, ale nevím, jak by přijala nápad, že má dát jen jednu hračku. 😒

reruna
29. lis 2011

@blandik megabloks dělá velikosti maxi, mini a mikro, všechny pasujou na sebe, stejně jako lego. Ta velikost megabloks mini je stejná jako lego duplo. Velikost megabloks mikro je stejná jako normální lego. Lego duplo můžeš skládat dohromady s normálním legem i s těmi megabloks...

betelgeuzz
29. lis 2011

Jak fungují ty samolepkové knížky, dají se ty samolepky lepit stále dokola? Já jsem k narozkám malé koupila takový sešit, ale zvířátka se nalepila jenom jednou, to mě trochu zklamalo. Ale malé se to nalepování líbilo.

reruna
29. lis 2011

@betelgeuzz některé se dají lepit jenom jednou, ale některé se dají odlepovat - mají hladké listy....
@blandik http://www.btk.cz/index.php?option=com_content&... pak klikni na stranu 9 toho katalogu - jsou tam rozměry kostek megabloks

berenika39
29. lis 2011

@betelgeuzz petr má samolepkovou knížku s dinnosaurama a ta je opakovaně přelepovací, firmu nevím, ale prodávají to všude, tak se chce jen mrknout, píšou to na každé, to trefíš 😉 . petra to taky baví.

janula28
29. lis 2011

ahoj holky,
jdu pro radu, nevím, co dělat...
Davídek se naučil vylézt z postýlky a nejde to vymyslet tak, aby mu to nešlo, má teda absolutní volnost a každé uspávání jak poobědové nebo večerní je utrpení, minimálně 50x ho tam vracím se slovy, že je čas spinkat, ale přiznám se, že po 47. mi už většinou tečou nervy, jak na to rabrovsky? nechci ho tam nutit zůstat násilím, ale nechci, aby přestal po obědě spát, ještě ten spánek potřebuje si myslím, nebo se mýlím? 😉
a F nás teď začal mlátit, ve školce mají jednu holčičku, která prý nejde pro ránu daleko, a když třeba na F zvýšíme hlas, tak nám řekne: A teď Tě musím praštit a jde bouchne nás." Co s tím? nikdy to opravdu nedělal, nebil nás, ale co teď?
díky všem za rady 😵

zelmirka1
30. lis 2011

ahojte, vidim ze riesite vianocne darceky....Ja mam pre maleho lego duplo, uz nieco doma ma a pekne si to kombinuje a stavia tak teraz doplnime 😉 . Na klasicke lego nedam dopustit lebo babicka mu kupila lacnejsiu stavebnicu polsku, velkost presne ako lego duplo a strasne ma to rozculuje lebo kocky nedrzia dobre spolu takze nieco postavit je nemozne. Bolo to obrovske balenie za vyhodnu cenu, ved to poznate. 😝 😝 😝

Inak nedavno som kupila maleho uplne obycajne kocky - z takeho tvrdeho molitanu su rozne dieliky (kocky, kvadre, mosty, valce, polkruhy a zapadaju aj do seba), uzasne stavby z toho stavia, vyborne drzia na sebe lebo ten povrch je sice hladky ale nesmyklavy, neda sa to znicit ani s nimi nic rozbit lebo aj ked ich doslova hadze su lahucke - fakt nema to chybu.
A este jeden darcek dostal, dufam ze ma neukamenujete lebo to je presne hracka aku som odmietala kupit, ale poradila mi to logopedicka kvoli reci lebo maly zatial velmi slabo rozprava - je to detsky pocitac a neskutocne dobra pomocka, mame uplne ten najobycajnejsi stal len 9 EUR a su tam rozne programy na abecedu, slova, cisla, melodie (solmizacna stupnica) a samozrejme hry. Maly sa uzasne chytil a zacal opakovat celu abecedu a celkove vidim co vsetko sa naucil a vzdy ked ideme niekam kde budeme cakat si ho berie zo sebou a tvari sa ako inžinier 😀 😀
http://www.utricertiku.cz/detail.php?zbozi=3469984

ako tip este mame doma drevene pexeso - strasne ho ma rad lebo vzdy ked dohrame este z toho staviame rozne veze alebo ho staviame ako domino a padajuci efekt je super.

reruna
30. lis 2011

@zelmirka1 Megabloks je kanadská firma, výroba je samozřejmě v Číně, ale co se tam nevyrábí, že? V USA má megabloks daleko větší podíl na trhu než lego, opravdu to není žádná polská napodobenina lega, je to kvalitní výrobek. Každopádně po Vánocích dám vědět, jak jsme s tím spokojení 🙂

blandik
30. lis 2011

tak vás zdravím...děkuji za tipy na dárky...pořád nevím co, příjde mi, že všechno má...
Jinak tak knížka je tedy dost dobrá...píše se tam kupříkladu (viž naše napadající děti stran babiček...) - že žijeme v prostředí nedostatečném respektu, které poškozuje hlavně děti, které jsou po celou dobu vývoje značně podřízeny přírodním zákonům. jsou tedy zvlášť citlivé n a to, když s nimi místo jako se subjekty někdo zachází jako s objekty. Současně ale ještě mají sílu se takové urážce bránit a dát najevo, že s naší náklonností není něco v pořádku. Smutné, znuděné, vlezlé, úzkostlivé, hyperaktivní, agresivní a napjaté děti vysílají varovné signály, že s nimi není něco v pořádku...Nemáme zasahovat do jeho vlastního vnímání, nevláčet ho fyzicky tam i onam, nemanipulovat s ním jako s objektem, nebýt myšlenkami napůl s ním a napůl u jiné osoby nebo jiného problému, nepřemlouvat, nevyslýchat, nepřerušovat, nepředbíhat a neřešit jeho problémy, které patří v rámci vývojové fáze k jeho úkolům....
Živý organismus utváří sám sebe. Každé spontánní jednání neiniciované zvenčí aktivuje latentní genetický program...Dítě zažívá interakci mezi vnitřním a vnějším a když se dospělí naučí zevnitř řízené interakce vnímat, respektovat je a spolupracovat s nimi, místo aby je měnili, blokovali nebo pracovali proti nim, budou odměněni různými způsoby - ušetří si zbytečnou energii, kterou plýtvají na prosazování své vůle proti vůli dítěte, kterému jeho vnitřní program propůjčuje podivuhodné síly, organismus, jehož okolí respektuje, září radostí ze života, je plný zájmu, koncentrovaný, harmonický a připravený se vypořádat s hranicemi konstruktivním způsobem . Cítí se kompetentní a plný důvěry, že překoná všechny překážky, s podporu z venčí požaduje jen tehdy, pokud už opravdu nemůže sám...Veškerá spontánní, důvěryplná a silná interakce je poháněna zevnitř, je z principu impulzivní, a tedy mocná a téměř neunavitelná. Respektovat tuto energii, připravit ji vhodné prostředí, být ji pozorně a se zájmem přítomní, vážit si jí jako kreativní síly - to jsou přepoklady pro to, aby vnitřní motivace nezeslábla a nemuseli jsme ji pak nahrazovat stimulací z venčí. Organismus se pak formuje a strukturuje sám zevnitř, nemusí být "tvořen" ani "vychováván" z venčí...
Součástí vnitřního programu je ale také plán postupné proměny impulzivního jednání v takovou činnost, ze které plnye reflexe a později sebereflexe....

ale jinak je pro jasné a pevné hranice, které se mění podle vývoje dítěte...takže dost důvodů k zamyšlení...