Respektovat a být respektován. Líbí se vám tato kniha?

sarkabrezen
24. únor 2009

Většinu lidí, co znám, co se setkali s touto knihou nebo seminářem manželů Kopřivových, jejich principy nadchli. I pro mně bylo jejich objevení osvícením a přesně tím pravým... Jenže - přečíst knihu je jedna věc a každodenní realita věc druhá. 😒 Výchova je nesmírně těžká, zvláště když jsme sami vyrůstali v "typicky české výchově" a máme ji tak v sobě i podvědomě. Člověk se pořád přesvědčuje, že se bude chovat ke svým dětem jinak... a pak najednou s údivem a úděsem zjistí, že z něj vycházejí přesně ty samé věty, které slýchával jako malý... že jsou to jen pokyny, příkazy, rozkazy, křik... Nervy v kýblu a přitom dítě stále neposlouchá a co víc, je to čímdál horší... 😨

Převést principy RaR do praxe je těžké, hlavně ze začátku, je třeba toho v sobě hodně překopat... ale já věřím, že se to bohatě vyplatí, proto jsem rozhodnuta se s tím poprat. 😎 Vím, že RaR má i tady na Koníkovi spoustu příznivkyň, proto bych chtěla založit prostřednictvím téhle diskuse takový malý klubík 😵 , ve kterém si můžem pomáhat s různýma situacema, jak je řešit, povzbuzovat se, sdělovat si co pomáhá a co ne... a tak 🙂

reruna
13. čer 2012

@lusy82 nemyslím, že bys měla čekat, až ti to samo dítě řekne, že chce spát samo, pokud máš pocit, že je situace pro tebe neudržitelná, tak jednej, ale pokud ti to zas až tak nevadí, tak samozřejmě počkat můžeš.... já se v každé diskuzi oháním Matějčkem, ale podle něj se rodiče nemusí bát, že když dítě spí s nim v posteli, že už nikdy nebude spát samo, každé dojde k tomu, že už má tu sebedůvěru a zvládne to, a když rodič vycítí, že ta doba nastala, tak ho má k samostatnému spaní přimět. Prostě když ty budeš cítit, že doba nastala, kdy ty už to takhle nechceš, a budeš vědět, že dítě by to mělo zvládnout, tak to udělej, pokud ty tu jistotu mít nebudeš, tak to asi fungovat nebude a ještě vydrž a hlavně se domluvte i s manželem, jestli i jemu to tak vyhovuje, aby nenastala i nějaká partnerská krize.

reruna
13. čer 2012

@janca26 přesně jak píšeš by to mělo být a funguje to - režim a vytrvat, rozhodně ne zamknout do pokoje a nechat vyplakat. Přes den je to teď přechodné období, někdy usne, někdy ne... když spí, tak ho dej večer později spát, na hodině ani tak nezáleží jako na tom rituálu - umýt, pohádky v posteli - lepší je číst, než na cd, pak pohladit, pusinku, dobrou noc, zhasnout - pak můžeš pustit ještě cd či hudbu, nechat třeba jen malou lampičku a pootevřené dveře,

miranda77
13. čer 2012

tak jsem jen nakoukla - oddělila bych kojení a spaní samo. Nejdříve"dbourat" závislost na kojení ... pak cvičit samostatné spaní

schnucki
13. čer 2012

tak ted jsem lehce zmatena ... my mame stejne ritualy ... najist, vykoupat a spat ... ted chci zavest cteni pohadky ... mala ale jaksi neni v 8h jeste unavena a normalne kdyz ji ulozim pribehne zas do obyvaku, na zacatku jsem ji stale nosila zpatky do postylky ale to jsem byla nakonci vynervovana ... tak kdyz prijde necham ji s nama jeste v obyvaku a kdyz si mne ocka jdu s ni do pokojicku, polozim hlavu k ni na polstar a pak usne ....
je to spatne ze ji kdyz sama prijde necham jeste v obyvaku hrat??

romcovaklarka
13. čer 2012

@schnucki Podle mě ne, když to u vás funguje a vyhovuje 🙂 U nás to prostě bylo podle mého názoru ještě horší, když jsem to tak udělala - ale každý špuntík je jiný 🙂

petrunka01
13. čer 2012

@miranda77 ahoj🙂..já pořád kojím,ale Kačka závislačka není.Akorát nevím,co s tím samostatným usínáním...nějak se nedokážu odhodlat..

romcovaklarka
13. čer 2012

@reruna Od jakého věku jsi četla / povídala dětem pohádky? Přijde mi, že to malýho zatím moc nezajímá - ještě tak, když ho mám na klíně, ale to spíš je asi rád, že se chová. Když ho dám do postýlky a snažím se mu něco povídat, tak na mě totálně hází bobek 😅

romcovaklarka
13. čer 2012

@miranda77 To bylo na koho? 😅 Jestli na nás, tak my ještě kojení "odbourávat" nehodláme 😀

reruna
13. čer 2012

@schnucki možná by spíš pomohlo jí dávat spát později, když není ještě v 8 unavená, nebo zkrátit denní spánek nejdéle do 14 h
@miranda77 u nás ale kojení a spaní fungovalo vždy odděleně, kluci usínali vždy samostatně, jeden ve svém pokojíku a druhý v ložnici, problém začal teprve, když jsme dali do pokojíku i druhého - to nechtěl ležet, pořád lezl za bráchou, navzájem se rozesmávali atd., tak jsme tak začali zůstávat s nimi, ale po pár měsících, když to nevyhovovalo, tak jsme zkusili opět samostatné usínání.

reruna
13. čer 2012

@romcovaklarka u staršího tak kolem těch 2 let jsme začali, když jsme ho dali do pokojíčku do velké postele, tak jsme začli s tím rituálem a s mladším taky tak, ale můžeš to zkusit i dříve. Jinak on měl od narození tu hvězdičku projektor na zeď od FP a to jsme mu pouštěli, ale u prvního problém většinou s usínáním nebyl, spával v ložnicic v postýlce, kojila jsem v obýváku, pak teprve šel do ložnice spinkat, tam jsem s ním chvíli byla, zpívala a tak, dala do postýlky, zapla ten projektor a odešla, on se chvíli pošmrdolil a spal, ale v některých obdobích to bylo horší, nemohl třeba dlouho usnout, stál v postýlce - ale nikdy neplakal, já jsem za ním pořád chodila a znovu ho ukládala, přešlo to vždy tak nějak samo.

romcovaklarka
13. čer 2012

@reruna Dík. Hm tak Sam teď, pokud ho nedám do postýlky už natolik ospalého, že ihned usne, tak začne brečet sotva vidí, že odcházím z pokojíčku. Asi už se na to tak naučil. Zkusím posílit ten rituál a uvidím.

reruna
13. čer 2012

@romcovaklarka no tak to je blbé, že brečí, jen ho dáš do postýlky... někdy se to stalo i nám, já jsem ho vždycky vzala, ještě pochovala, uklidnila, zazpívala a dala do postýlky znovu, počkala, hladila, zpívala, aby nebrečel, někdy to trvalo delší dobu, ale vyplatilo se to a pak zase pěkně usínal

schnucki
13. čer 2012

dekuju moc za reakce, ja jsem si myslela ze je dulezita i ta hodina kdy se ty ritualy odehravaji, prijde mi ze ma takove nejake vnitrni hodiny ... napadlo me ji zkratit poledni spanek, nekdy se stane ze vubec neusne, pak je ale skoro nemozne ji udrzet do sedme hodiny ... no uvidime 🙂

romcovaklarka
13. čer 2012

@reruna Jo, to zkusím. On teda zabrečí, když ho tam dám, ale jak vidí, že neodcházím, tak přestane a hraje si. Ale když vidí, že beru za kliku a jdu, tak spustí 😅

reruna
13. čer 2012

@romcovaklarka tak možná zkus nejdřív, aby si zvykl usínat v té postýlce sám, a ty budeš sedět vedle a držet ho za ruku, až si na to zvykne, tak třeba potom zkus zase, že bys zkusila odejít

miranda77
13. čer 2012

@romcovaklarka 😀 myslela jsem to noční, popř. večerní ...

miranda77
13. čer 2012

@reruna samostatné usínání - každý zvlášť v jiné místnosti?

miranda77
13. čer 2012

@petrunka01 blbě jsem to napsala ...myslela jsem večerní, popř. noční kojení ...

reruna
13. čer 2012

@miranda77 ne, te´d už oba dohromady v pokojíku, ale sami - bez nás, asi jsem to špatně napsala.

miranda77
13. čer 2012

a jak dlouho vám děti spí po obědě / odpolední spánek? Budíte?

@reruna ... takže ve společném pokojíku spolu usnou bez rodičů ... necháváte tomu volný průběh, i když se rozesmívají atd.?

bubelko
13. čer 2012

@reruna u vas je to fakt ako u nas 🙂 akurat, ze ja ich uz idem teraz rozdelit, pretoze lukas chce spat, jonas sa mu sackuje do postele a tomu vadi. nakoniec to konci tak, ze jonas drichme v spalni a musim ho prenasat.

@miranda77 starsi od 2 rokov po obede nespava, mladsi este hej. nebudim ho. ale ak spi dlhsie ako hodinku a pol, tak ma fakt problem vecer ist spat. to iste ak zaspi neskor. takze ak nezaspi do takej poldruhej-druhej, uz ho spavat nedavam. a budit obcas budim - skratka otvorim dvere a ono to pride samo 😉

reruna
13. čer 2012

@miranda77 dali jsme mladšího do pokojíčku ke staršímu, když měl asi 21 m (ten mladší), no a protože to byl zároveň pro něj přechod z postýlky do velké postele, tak jsme zůstávali s ním - nejdřív já, po pár týdnech to zkusil i mm, než usnuli. Ale bylo to náročné, dělali blbosti, jen ne spát, my jsme pak většinou usnuli dříve, než oni - večery tedy společné žádné a ještě v noci se neustále budili, já ráno rozlámaná, někdy jsem tam zůstala celou noc, jindy jsem se snažila vyplížit do ložnice, ale vždy si pro mě zase přišel....po pár měsících jsme řekli dost a nechali je v tom pokojíku samy, zatím to funguje super, každý leží ve své postýlce, já na ně občas kouknu, chvilku se sice rozesmívají, někdy vylezou, ale není to taková hrůza, jak jsem čekala, je to v pohodě, 15 minut a spí..a spí většinou celou noc klidně, sice ráno teda vstávají brzo 😝 ale proti tomu, co bylo, je to teď paráda

miranda77
13. čer 2012

@bubelko jo, jo ... u nas je to podobne ... jen kdyz mi po oběde usne, tak proste spi ...treba i tri hodiny ... tězko se probouzi ... někdy ani budik nepomuze 😝

reruna
13. čer 2012

@bubelko no Luki už totiž po obědě přestal spát, takže on většinou teď večer usne první, tak s tím problém není

reruna
13. čer 2012

@miranda77 Luki taky spával třeba i 3 hodiny, ale pak byl problém večer i v noci, dávala jsem ho později večer, protože dřív neusnul a v noci se budil. Já jsem ho budila, když takhle dlouho spal, nechala jsem ho spát tak do 14 h, my jsme pak museli jít do školky, takže jsem ho ani déle spát nemohla nechat a on byl pak nevrlý, nedospaný...asi mu to tak nevyhovovalo a tak te´d už spát nechce vůbec

bubelko
13. čer 2012

@reruna no u nas jonas zaspi prvy, len ak cely den nespi. momentalne je fakt vo fazi - spanok cez obed este potrebuje, ale potom vecer nevie zaspat. uvidim, co bude, ked ich rozdelime. caka nas to buduci tyzden. no a co bude v auguste, ked jonas nastupi do spielgruppe. 🙂 ci sa to nevrati do normalu. teraz je to miestami horor - este o jedenastej kikirika - svieti lukasovi do tvare a tomu podobne cinnosti 😀

romcovaklarka
13. čer 2012

@miranda77 Tak já to kojení zatím omezovat nechci, po deseti měsících jsem trochu omezila - zvýšila příkrmy a výsledek byl, že jsme o kojo skoro přišli 🤐 takže hodlám dál kojit na požádání i v noci, dokud mi to bude připadat únosné. Tzn. nejméně asi dokud, tak jako je to teď, se malej v noci nakojí a hned zase zaspí. Pokud bych ho měla třikrát za noc hodinu uspávat, jako to dělám večer, tak to asi zvážím.
Jinak po obědě spí - to zatím usíná hezky a spí mezi 1,5 a 3 hodinama. Pomer mezi délkou odpol. spánku a ochotou večer usnout jsem nevysledovala.

miranda77
13. čer 2012

no u nás to také bude jinak po prázdninách ... bude školka ... my teď jen řešíme, že když neusnou po o, tak jsou večer ani ne unavení jako přetažení ... a to se jim pak nechce nic 😖 ...

miranda77
13. čer 2012

@romcovaklarka já myslím, že v tomhle věku je to Ok a hlavně, když to vyhovuje oboum - není nic lepšího ... 😀

reruna
13. čer 2012

taky jsem zvědavá, co ve školce, Míša tam skoro nikdy neusne, Lukášek kdo ví, jestli tam usne, když doma nespí