Respektovat a být respektován. Líbí se vám tato kniha?

sarkabrezen
24. únor 2009

Většinu lidí, co znám, co se setkali s touto knihou nebo seminářem manželů Kopřivových, jejich principy nadchli. I pro mně bylo jejich objevení osvícením a přesně tím pravým... Jenže - přečíst knihu je jedna věc a každodenní realita věc druhá. 😒 Výchova je nesmírně těžká, zvláště když jsme sami vyrůstali v "typicky české výchově" a máme ji tak v sobě i podvědomě. Člověk se pořád přesvědčuje, že se bude chovat ke svým dětem jinak... a pak najednou s údivem a úděsem zjistí, že z něj vycházejí přesně ty samé věty, které slýchával jako malý... že jsou to jen pokyny, příkazy, rozkazy, křik... Nervy v kýblu a přitom dítě stále neposlouchá a co víc, je to čímdál horší... 😨

Převést principy RaR do praxe je těžké, hlavně ze začátku, je třeba toho v sobě hodně překopat... ale já věřím, že se to bohatě vyplatí, proto jsem rozhodnuta se s tím poprat. 😎 Vím, že RaR má i tady na Koníkovi spoustu příznivkyň, proto bych chtěla založit prostřednictvím téhle diskuse takový malý klubík 😵 , ve kterém si můžem pomáhat s různýma situacema, jak je řešit, povzbuzovat se, sdělovat si co pomáhá a co ne... a tak 🙂

reruna
31. srp 2012

@m.i.r.i vyzkoušej ještě místo toho, co nemá dělat, řekni mu, co má dělat - dej mi pusinku, pohlaď mě, uděláme tuli tuli atd.vždycky když tě bude chtít kousnout nebo bouchnout. z vlastní zkušenosti musím říct, že je to běh ne dlouhou trat, náš mladší taky hodně kouše a bije, ne mě, ale staršího bráchu, zkoušíme taky kde co a stejně jako ty se pořád ptám - odkud to má a nenacházím odpověď

blandik
1. zář 2012

@reruna - děkuji za ty pohádky, mrknu na ně:o)

blandik
1. zář 2012

@m.i.r.i - můžeš zkusit říct jen tu první půlku věty - rozumím ti, nepřeješ si, abych mluvila s tetou..(bez toho ALE - v Nenásilné komunikaci jsem vyčetla, že si máme dávat bacha na věty začínající ALE - vlastně ty mu dáš napůl porozumění a hned obhajuješ sebe a tím mu říkáš, že nejedná správně, takže nemá motivaci se zachovat jinak ..je to model - já tě chápu, ALE...možná pomůže mu dát jen to porozumění - jak píšeš, že ti to pak potvrdí, že nechce, aby sis povídala s někým jiným....uvidíš, co se dále dozvíš, když neřekneš dále to - ALE já potřebuji...a kdykoliv se mu podaří tě něchat třeba jen minutu v klidu si vyřídit telefon (i když se ti bude ta doba zdát příliš krátká), tak mu můžeš říct - děkuji, potřebovala jsem si to vyřídit (říct mu proč to bylo důležité), děkuji, že jsi mi na to dal klid..něco v tom duchu, poděkovat, že jsi na to měla klid a mohla sis to v klidu vyřídit...Pokud je to nutné, tak si vyřídit i přes protest to, co potřebuješ, a pak mu dát zpětně popis jeho emocí - viděla jsem, že jsi nechtěl, abych s tetou mluvila...a pak popsat svoje pocity...a taky mu můžeš dát návod jak na to, aby ti mohl říct to, co potřebuje - př. když budeš se mnou chtít příště mluvit, říct mi, abychom už šli, můžeš mě zatahat za rukáv, budu se ti věnovat...

ofelieee
1. zář 2012

holky našla jsem sympatickej blog k tématu dětských knížek, tak se podělím http://maaristaan-detskakniha.blogspot.cz/ a taky http://rozinapavlaci.blogspot.cz/

m.i.r.i
2. zář 2012

@reruna
@blandik dakujem dievcata...budem tak skusat...pozitivne a bez ALE..to je dobra moznost..super.. 😉

bubelko
2. zář 2012

@reruna ahoj. mam na teba otazku, kedze mas deti v podobnom rozpati ako ja 😉 u nas sa v poslednom case vyskytuju problemove situacie s tym, ze jonas sa chce hrat s niecim, co je lukasove. co by nebol problem, keby - motoricky skratka tieto veci este nezvlada, takze to zakonite konci tym, ze to znici. ide vacsinou o z lega poskladane auto, lietadlo.... lukas je z toho nestastny a nechce aby sa s tym hral - co chapem. lenze - jonas sa s tym hrat chce, co tiez chapem, kedze su to zaujimave veci. a ked sa mu to nedovoli, tak reve, jaci a nervaci. nevie pochopit, ze sa tym hrat skratka nemoze. neexistuje ani nahrada, co by som mu dala. pretoze vsetko co je postavene - aj to najmensie auticko, dokaze za moment rozbit. ziadne opatrne, jemne nefunguje. chyti, hodi, posunie rychlo ako velke auto.
dnes som z toho uz pomaly na prasky - je to vecne. jonas nieee. pusti tooo. jonas spusti rev. a takto dookola, cele poobedie.
mate aj vy taketo situacie? ako to riesis? ja som ich dnes nakoniec rozdelila a dala kazdeho do svojej izby. pretoze jeden zuril, ze mu to ten druhy berie a druhy zuril, ze mu to ten prvy nedal. a vysvetlovanie, preco mu to nedovoli a preco to nejde nezaberalo. skratka klapky na ociach a len chcem a tam to koncilo.

majusa4444
2. zář 2012

@bubelko ahoj...mam podobny vekovy rozdiel a uplne tie iste situacie..no nervy pracuju statocne :D

reruna
2. zář 2012

@bubelko to víš, že to taky máme a řeším to různě - když to jde, tak domluvou, takové to klasické, že hračky se půjčují, že se mají střídat, poprosit, počkat atd. že si můžou hrát společně atd. ale někdy to nejde a tak to řeším jako ty, rozdělit, tak to i radí v knížce Sourozenci bez rivality. Tak teda radí asi toto - přijdeš do pokoje, kde se hádají o hračku, měla bys říct - vidím 2 kluky a 1 hračku, to je problém, věřím, že vás napadne, jak si můžete hrát oba dva bez křičení a odejít z pokoje a nechat je, pokud by se prali a hrozí násilí, tak zase, nejdřív říct - vidím jonáše, jak chce bouchnout Lukáše - to by ho mělo zastavit a pak zkusit hledat to řešení, když na nic nepřijdou, tak jim napovědět, a nechat jim vybrat z několika možných řešení a když se vůbec nedohodnou, tak hračku odebrat s tím, že až si to rozmyslí, jak si s tím budou hrát bez hádání, tak jim to vrátíš. Upřímně, nám tohle většinou moc nefunguje hlavně kvůli Lukimu, protože on vždycky šíleně ječí a nevnímá a musím hlavně zabránit, aby nekousl nebo nebouchl Míšu, takže je od sebe odtrhávám.
Můžeš taky zkusit svolat rodinnou poradu - oznámit, že třeba po večeři si u stolu v kuchyni promluvíte - pak jim říct, co ti vadí a jestli je napadá, jak to vyřešit - zapisovat všechna řešení, která je napadnou, i blbosti, pak to shrnout a rozebrat - co teda rozhodně ne a co by šlo a vybrat, udělat zápis, dát to třeba na ledničku a pak dodržovat - tohle je taky v Sourozencích a ještě jsme to nezkoušeli, možná by to pomohlo

bubelko
2. zář 2012

@reruna ten napad s tou rodinnou radou sa mi paci - urcite raz vyskusam 🙂 ale pockam, az bude mat jonas viac rozumu 😉
oni sa ani tak nehadaju o nejaku hracku - to sa vacsinou rychlo dohodnu. alebo to riesim tak, ako si pisala,dohovorom, ze sa maju delit. to vacsinou zaberie.
ale s tym malym legom sa jonas skratka hrat este nevie, co chyti do ruky, to znici a nemozem to ani lukasovi zobrat, pretoze v podstate nic neurobil - len mu nedovolil sa hrat s niecim, co aj tak nezvlada. a zas chapem aj lukasa, ze mu to nechce dat, pretoze nieco postavil a pozerat sa na to, ze sa s niecim piplal hodinku a za 5 minut to niekto znici len preto, ze je tvrdohlavy a si to vyjaci - to by nastvalo aj mna. a toto ma trapi najviac - ako vysvetlit jonasovi, ze sa s tym hrat nemoze, pretoze to naozaj vzdy skonci tym (aspon v 90%), ze je lukas smutny a place. su dni, ked povie, ze nevadi, ved postavime zas. ale nemozem predsa stale od neho chciet, aby ustupoval a bol on ten rozumny. uz teraz sa voci nemu malokedy brani a konci s modrinami.
a po pravde fakt som uz niekedy z toho vecneho vysvetlovania riadne unavena, hlavne preto, ze nevidim na jonasovi ziadne vysledky. bude mat v decembri 3 a ja mam pocit, ze vsetko, co poviem, konci jednym uchom dnu, druhym von
😒
a to s tym zastavenim - to iste. kym nieco poviem, uz jonas utok vykonal. dnes pri upratovani hodil lukasovi do hlavy lego-psa - vyriesila som to nerabrovsky stopom vecernicka. 😖

blumka
3. zář 2012

@bubelko mne len napadlo..keby ste zopar tych dielikov oddelili pre Jonasa, nech si posklada, resp. zbura co chce. Alebo mu Lukas alebo ty postavte nieco z lega (tak aby ostali dieliky aj na Lukasove samostatne hranie) ale s tym vedomim, ze to zbura...
Ci on chce zasadne to co ma Lukas v ruke?
U nas byva taky problem medzi babami ze sa natahuju zasadne o jednu vec..a tiez napr. pri legu, mala rozbije velkej, ale nestava sa to az tak casto.

bubelko
3. zář 2012

@blumka ked on chce to co je postavene. ani nie to, co ma lukas v ruke. ako som pisala, to sa vacsinou dohodnu velmi rychlo. ak sa chce hrat s autickom ci bagrom, tak budiz. ale napr. kombajn ci pristav tam uz su fakt malinkate dieliky a on dava vsetko do ust. ale to by mi ani tak nevadilo, ze to zje - ako vojde, tak vyjde. ale to, ze to vsetko ponici len kvoli tomu, ze nieco chce a znici tak hodinovu robotu. 😖
http://shop.lego.com/de-CH/Hafen-4645
http://www.gameworld.ch/lego-city-maehdrescher-...
tu mas napr. ten pristav a kombajn. ako to uz su fakt veci pre vacsie deti a jonas to motoricky nezvlada mat v rukach - on to len chyti - a uz sa stalo. skusali sme s nim, ze opatrne, jemne - ale jeho fajna motorika nie je natolko rozvinuta, ako by bolo treba na tieto veci 😒 a ked mu vyclenime par dielikov, tak mu to nestaci, takze je krik aj tak.
stavala som minuly tyzden veci s lukasom a aj s jonasom - on ma svoje duplo - poskladali sme nemocnicu, poziarnikov, zoo a dali zvieratka. takze nebolo to ani tak, ze som len s jednym a jemu sa nevenujem.
tak isto su problem spolocenske hry - on este niektore nevie. domino, ovocnu zahradu, pexeso to hrava s nami, ale niektore nemoze, pretoze nema na ne vek - nevie pocitat, rozmyslat na tej urovni, aka je potrebna pre tu hru. a furt odbijat lukasa s tym, ze ked bude jonas spat sa neda, pretoze jonas uz po obede nespi. tak a furt sa prisposobovat len jednemu skratka nejde.
oni su obaja uplne protiklady - jonas je motor na nozickach, lukas sa bavi skor hlavou - spolocenske hry, lego, vlacik. jonas by najradsej lietal, behal a skakal. no a ja sa mozem rozdvojit komu prisposobit cas 😖
najhorsie je, ak sa obaja zobudia zadkom hore. to sa mozem aj rozkrajat a je vsetko zle...

bubelko
3. zář 2012

@majusa4444 no ja mam v poslednej dobe pocit, ze uz ani nervy nemam - len gumene spagaty 🙂

reruna
3. zář 2012

@bubelko přesně to samé řeším taky, od té doby, co Lukášek přestal spávat po obědě. Dokud spával, tak měl Míša třeba 2 hodiny po obědě klid, a mohli jsme dělat věci, na které je Luki ještě malý, přesně jak píšeš, některé věci se prostě s oběma naráz dělat nedají, chtěli bychom třeba hrát Člověče a Míša chce hrát podle pravidel, ale LUki to ještě nechápe a tak mu pořád bere figurky a jsou z toho jen hádky, Lego máme zatím jenom duplo, tak stavíme společně, ale mockrát se taky stane, že Luki Míšovi něco zbourá, no je to složité, řešení je asi více, tak nevím, co vám bude vyhovovat - můžou si hrát každý v jiné místnosti, Míša te´d často chodí na chvíli k babičce sám, nebo si můžeš hrát s oběma, nebo jim dát jen hračky, s kterými si můžou hrát oba. o těchto prázdninách už byla u nás docela krize, psala jsem to tu, někdy se celé dny jen hádali a Luki předváděl šílené vztekací scény, Míša zase lítostivě plakal, když mu něco zničil, no já jsem byla zralá fakt do blázince. Te´d doufám, že nám ta změna (škola, školka) naruší ten režim i v tomm, že těch hádek třeba mezi nima ubyde, budou si hrát ve školce i s jinými dětmi a nebude to taková ponorka.

reruna
3. zář 2012

@bubelko a vyzkoušej třeba si v klidu promluvit jen s Lukášem, že máte problém, že víš, že ho Jonáš někdy pěkně štve, že to musí být hrozné, když mu zboří věc, na které tak dlouho pracoval a jestli ho napadá něco, jak by se to dalo vyřešit - a zase si zapsat vše, co řekne a pak to nějak protřídit, co je reálné, možná ho napadne něco, co tebe by třeba nenapadlo

kaja73
3. zář 2012

@bubelko mladsiech synov mame rovnanko starych -aj moj bude mat v decembri 3 roky,len starsi ma uz za 11 dni 14 rokov,ale mame doma to iste 😝
Tiez mladas vsetko kazi starsiemu a on teda uz robi "veldiela" z lega-to su monumenty na ktorych robi aj mesiac v kuse s motorom,ovladnim atd-a mladas to je schopny za 10 sekund znicit. 😖
Tiez mu lezie do tabletu,mobilu,do skolskych veci-proste vsade kde nemoze a rev je u nas na dennodennom poriadku. 😢
Ja to riesim len tak, ze sa starsi proste zavrie v izbe a mladas tam vtedy nema pristup-ale neviem ci mozes takto nechat 5 rocna dieta same-mozno chvilu uz aj ano.
Ak neda mladas ani tak pokoj,tak to "riesim " tak ze mu zapnem TV,alebo You toube-zial to je jedine co v tychto chvilach zabera 🙄 a da starsiemu chvilu pokoj.
Je to ozaj o nervy,ale doteraz som sla v ustrety hlavne mladsiemu,no posledne tyzdne som to zmenila,uz to bolo neunosne,takze si mladas moze revat,aj hadzat sa o zem-nik si ho proste vtedy nevsima,teda poviem, ze ho lubim,ale nicit Petkove veci proste nebude.
Pomaly sa cas hysakov skracuje na 3-4 minutky z pol hodiny-hodiny co bolo doteraz.

bubelko
3. zář 2012

@reruna no presne, jonas uz nespi. pred tym sme sa hravali ked spal. jonas chodi do spielgruppe zatial len 2x do tyzdna, takze po-ut su kludne dni, lebo obaja su dopoludnia z domu, po obede sa tesia, ze su spolu, tak to ide. v stredu su obaja doma, tak to byva narocnejsie, vo stvrtok je lukas cely den z domu (okrem obeda), tak to je v pohode, lebo jonas sa prebavi so mnou alebo sam. no a v piatok je to najhorsie - lukas je po stvrtku dost grogy, chce byt sam, jonas chce byt po samote s nim. tak to vacsinou konci krikom, zvadou, a niekedy aj udermi. vikend - zalezi od toho, ci je doma muz. vtedy je to lepsie, da sa viac podelit.
ale ten napad pohovorit si s lukasom sa mi paci, on je dost rozumny, da si vela veci vysvetlit, a vela veci riesi aj sam s chladnou hlavou. oni sa maju velmi radi, to skonstatuju vsetci co ich vidia, a hlavne aj to, ze lukas sa o jonasa velmi stara - je to taka nasa mamka postkova. ale aj na neho dopadne obcas frustracia a "spravodlivy hnev" a vtedy je to na prasky 😀 😀 😀

majusa4444
3. zář 2012

@bubelko som rada ze nie som sama :D ale od dnes skolka tak e vacsi klud konecne 🙂

bubelko
3. zář 2012

@kaja73 ale hej, mozem ho v pohode nechat sameho - dnes bol dokonca sam doma, kym som mladsieho odviezla do spielgruppe. v tom problem neni. skor v tych hysakoch. u nas sa neskracuju. jonas dokaze s mensimi prestavkami "preskriekat a prevrieskat" den. a musim priznat, ze mna to ubija - prosto je mi z toho niekedy az do placu, ako dlho dokaze hysakovat. oon ma bozsku trpezlivost. a je to presne o tom - doteraz sme furt vraveli, ze je maly, ze tomu nerozumie, ale uz bude mat 3 roky, tak nieco by uz mohol vediet pochopit. 😉
a veru - sice z lega nerobi este veldiela, ale stavia si to sa podla navodu, takze chapem jeho smutok, ked on sa s niecim piple a za 10sekund je z toho hrba kociek 😠

bubelko
3. zář 2012

@majusa4444 ako som pisala vyssie - u nas skolka je u starsieho 4x do tyzdna, u mladsieho 2x 2,5 hodky - tazke take vykupenie na 50% 🙂

majusa4444
3. zář 2012

@bubelko ale aspon volaco :D neviem ako u vas ale u nas maly opakuje komplet vsetko po starsom. a ak nieco nejde tak tak velky rev.. a dokonca opakuje aj vsetky vety ..ked dojde navsteva tak mathias klasika rozprava a edino presne to iste a tak je to vsade :D

majusa4444
3. zář 2012

@bubelko al zasa na druhej strane viac a castejsie reve starsi a jeduje sa..maly nie..je to skor tak opacne..

bubelko
3. zář 2012

@majusa4444 to hej 🙂 u nas sa mladsi od starsieho nastastie uci tie kludnejsie veci - ako sa sam prebavit. starsi zas opakuje po mladsom - kde vyliezt, co vymysliet. a opakovat slova a vety, tak to hej, to mladsi je ako ozvena 🙂

majusa4444
3. zář 2012

u nas je starsi narocne dieta a jedovate zurive uplakane od malicka.. mladsi to je zas pohodak.. avsak uci sa prave tie zle veci... ale kedze starsi sa pomaly ale isto kludni tak hadam to daleko nezajde... vzajomne opakovnie je niekedy sranda hlavne ked starsi opakuju po mladsich 🙂 poschodovu postel nahodou nemate vsak?

bubelko
3. zář 2012

@majusa4444 nie nemame. z jednoducheho dovodu - kamoska mala (a ma) pre dceru, a ked dcera dostala crevnu virozu (so vsetkym, co k tomu patri), tak mi rozpravala, ako a co musela cistit a najvacsi zazitok - cistenie steny za postelou, zvliekanie a obliekanie postele v noci okolo tretej, ked ledva vidis 🙂 takze ma to na dobro odradilo od tohoto planu. 😀

majusa4444
3. zář 2012

@bubelko :D :D no tak ja mam..ale horna cast este nevyuzivana a maly spi v postielke este radsej.. rebrik sme tam nedali.. jednoduchy dovod.. pri dvoch divochoch co po sebe opakuju sa bojim urazu.. tak pockam az bude mat mladsi viac rozumu a potom ude dole a starsi hore...starsi uz teraz chce hore spavat ale zial nemoze..maly by opakoval a nedopadlo by to dobre.. viez ze viac ludi ma poschodovu a vyuzivanu aj pri takychto malych detoch..ale zial bojim sa..poznam moje deti a to sa proste neda..

bubelko
3. zář 2012

@majusa4444 s tym urazom nie si daleko od pravdy. poznam viacero deti, co maju od 3 rokov taku postel - ze dole miesto na hranie, hore spia - cize nie je uplne vysoka, ale asi 120cm nad zemou. a jednej kamoske, ktora ju ma pre dceru, syn uz odtial zletel. ani nevie ako, nasla ho na zemi. nastatie sa nic nestalo. 😉

blumka
3. zář 2012

@bubelko aha chapem..ja mam sice baby, a nemam doma az take hysaky ako opisuje, ale tiez niekedy neviem ako riesit podobne situacie...bud ich len rozdelim, alebo rozdelim lego na polovice a kazda si robi svoje...ale my mame len duplo takze to sa da...Lenze moje baby sa aj tak o chvilu prikmotria k sebe a hraju sa spolu. Terezka castokrat radsej ustupi, resp. pride s nejakym riesenim, len aby sa nemusela hrat sama...

majusa4444
3. zář 2012

@bubelko sak tohoto sa velmi bojim 🙂 takeho urazu..

bubelko
3. zář 2012

@blumka no tak to mas dobre. lukas sa vzdy rad hral sam a teraz by sa tiez rad hral niekedy sam a nejde to tak casto, akoby si zelal. dnes ma pribil vetou, ked som sa ho pytala, ze ci sa mu pacilo byt samemu doma, ci sa nebal, tak mi odpovedal: nie, nebal som sa. konecne som mal klud 🙂
skusim to riesenie, co navrhla @reruna . skusim sa porozpravat s lukasom, kedze je chytry, mohli by sme k niecomu dospiet 😉

blumka
4. zář 2012

@bubelko nam tak raz povedala Terezka, este tak pred pol rokom. Mali sme ist vsetci do ZOO ale nakoniec sme museli Juli nechat u babky, tak sme sa pytali Terezky ci ideme aj bez nej alebo pojdeme inokedy...tak sa skoro v aute rozplakala, ze ona chce ist bez nej, ze aspon ju nebude Julinka chvilu bit 😅 Ja obcas deti rozdelim, jedna je doma, druha ide k babke a potom sa aj k sebe navzajom spravaju inak...len nie vzdy sa to da. uz teraz ku koncu prazdnin, to bol miestami masaker...takmer 2 cele mesiace vydrzali pekne spolu, hadok bolo malo, ale ten posledny tyzden, uz bolo citit, ze uz maju "ponorkovu" chorobu obidve 😀