Respektovat a být respektován. Líbí se vám tato kniha?

sarkabrezen
24. únor 2009

Většinu lidí, co znám, co se setkali s touto knihou nebo seminářem manželů Kopřivových, jejich principy nadchli. I pro mně bylo jejich objevení osvícením a přesně tím pravým... Jenže - přečíst knihu je jedna věc a každodenní realita věc druhá. 😒 Výchova je nesmírně těžká, zvláště když jsme sami vyrůstali v "typicky české výchově" a máme ji tak v sobě i podvědomě. Člověk se pořád přesvědčuje, že se bude chovat ke svým dětem jinak... a pak najednou s údivem a úděsem zjistí, že z něj vycházejí přesně ty samé věty, které slýchával jako malý... že jsou to jen pokyny, příkazy, rozkazy, křik... Nervy v kýblu a přitom dítě stále neposlouchá a co víc, je to čímdál horší... 😨

Převést principy RaR do praxe je těžké, hlavně ze začátku, je třeba toho v sobě hodně překopat... ale já věřím, že se to bohatě vyplatí, proto jsem rozhodnuta se s tím poprat. 😎 Vím, že RaR má i tady na Koníkovi spoustu příznivkyň, proto bych chtěla založit prostřednictvím téhle diskuse takový malý klubík 😵 , ve kterém si můžem pomáhat s různýma situacema, jak je řešit, povzbuzovat se, sdělovat si co pomáhá a co ne... a tak 🙂

blandik
14. únor 2014

@zelmirka1 - taky si myslím, že částečně si nechtějí nechat vzít svůj prostor na odpočinek..i když jsem přesvědčená, že děti, co potřebují jetšě spát usnou u pohádky - u které musí všechny děti být v posteli..a ty co neusnou při čtení, asi opravdu spát nemusí a mohly by tiše místnost opustit a hrát si tiše..tam pokdu by hlučely, tak si dovedu i představit, že by je učitelka nechala přemýšlet o soběc chvilku, protože tím ruší spící..ale mají nabídnutou činnost, není to už, že musí ležet a nehýbat se a nudit se...

apollo11
14. únor 2014

@lynks
@zelmirka1
@betelgeuzz
@blandik Děkuju za reakce, jsem ráda, že tu vždycky najdu souznění. Dnes jsem o tom přemýšlela víc a jednak si o tom chci s danou učitelkou ještě popovídat (je tam pár týdnů nová, tak se s dětmi ještě příliš nesžila) a taky jsem došla k názoru, že nesouhlasím s více věcmi, i čistě praktickými. Není to špatná školka, tvůrčí aspekt je super, ale je tu hrozně patrná snaha ušetřit si práci, je to velkokapacitní školka a je vidět, že se dost perou s rozložením pracovních sil. To je hrozně znát. Nemám to učitelkám za zlé, ty za to snad nemůžou, to celý ten systém mš, zvlášť ve velkých městech, kde není dostatek míst, je chybný. Loni jsme si nemohli vybírat, byla jsem ráda, že malou vůbec někam vzali, ale letos dávám přihlášku jinam. Nemám přehnané požadavky, ale když vidím, že jinde mají oddělené prostory na spaní a hraní a děti do spaní nenutí, tak je jasné, že to jde.
Snažím se to ale brát s nadhledem, ta ohraná škola života.. ale přijde mi, že ty děti ve školce (aspoň v téhle) moc vychovávají - tam, kde už je to pro mě v kompetenci rodiče. Samozřejmě v takové té dobré víře - ve stylu trestů, pokárání hezky před celou třídou.. ať všichni vidíme, jaké to je, se slušně chovat 😝
@reruna tuším, že máš pedagogické vzdělání a práci, tak prosím o radu, nebo i kohokoli - co přesně je v praxi daltonský plán? Ta mš (státní), do které chci zkusit dát přihlášku, tenhle koncept má, ale nejsem si jistá, co si pod tím přesně představit, jestli je to nějaký patrný rozdíl.. ale už jen to, že píšou, že děti nenutí spát, je pro mě přínos 🙂

reruna
15. únor 2014

@apollo11 daltonsky plan klade duraz na volnost a samostatnost v uceni, zak a ucitel vytvori spolecne plan prace a kdyz je hotovo, tak zbyvajici cas si zak vyplni po svem...zakladatelka H.Parkhurstova je zakyni M.Montessori, takze vychazi z jejiho konceptu, urcite toho najdes spostu na netu. Jinak ve skolce mame taky oddeleny prostor na spani a starsi deti muzou vstat driv a kresli nebo vyplnuji nejake pracovni listy a tak, ale na tom, aby vsivhni byli na lehatku a byli aspon urcitou dobu v klidu se trva. Tresty posilani do kouta asi funguji,ale mel by to byt pouze pocet minut, kolik je diteti let, 3 roky3 minuty v koute...tak jsem aspon cetla, ale u nas to nedelaji

apollo11
16. únor 2014

@reruna Děkuju, vím, že na netu je toho hodně, spíš by mě zajímalo, jak to vypadá v praxi a jestli někdo s takovou mš/zš má bližší zkušenost, ale u státní školky pochybuji, že je to skutečně celý plán, spíš "prvky", jak píšou, což může být zavádějící. Možná na základce už to může mít větší smysl.
A s těmi tresty to je hodně zajímavé. Myslela jsem si naivně, že se to dnes už vůbec nepoužívá, ale vidím, že se přístup k tomu hodně liší. Fakt mě to překvapilo. V té naší třídě jsou k tomu všemu ještě skoro samí maloši (dodatečně přijatí, tj. jen 3-4letí), a někdy mám pocit, že je tím víc omezují či "formují", možná je to ale všude stejné.. Každopádně zkusím přestup jinam (a hlavně i blíž bydlišti) v naději, že to snad aspoň nebude z bláta do louže 🙂 Nejsem kverulant, za hodně věcí jsem školce fakt vděčná a nemám výhrady, i když bych si svůj ideál představovala dost jinak, ale to už je jiné téma.

reruna
16. únor 2014

@apollo11 já s daltonskou školkou ani školou zkušenosti nemám, ale pokud je to státní školka a mají program, kde to mají zmíněné, tak nějaké prvky tam budou...je otázka, jak to funguje v praxi. S těmi tresty - ono nechat dítě někde v klidu ("v koutě) chviličku přemýšlet může fungovat u některých dětí a u některých zase ne, pokud si to nepřeješ, tak si o tom s učitelkou promluv.
Jinak - my tady kolikrát píšeme, jak si nevíme rady s našimi dětmi, a to jich máme 1, 2, max 3....většinou, a teď si představ mít 3-4 letých dětí na starosti najednou 25, nedivím se, že učitelky zkoušejí možné i nemožné návody, jak zařídit, aby se děti dožily ve zdraví odpoledne, a to ještě je musí všechny nakrmit, obsloužit na wc, pomoct při oblíkání, hlídat na procházce a ještě je něco i naučit. Já učit v mateřské školce, tak bych zešedivěla za jediný den a rodiče by na mě asi psali hromadně udání.
V jedné knížce jsem četla a líbilo se mi to, že vychovávat znamená stále znovu a znovu nacházet klíč ke dveřím - když se nedaří dveře otevřít jedním klíčem, tak vytáhneme ze svazku klíčů jiný...a ten svazek klíčů pro pedagoga i pro rodiče jsou určité postupy, které má naštudované( ráda bych řekla vrozené, ale vychovávat děti se musíme učit - a od koho se učíme, od našich rodičů, učitelů, hmmm....), ale prostě někdy je těžké odhadnout, co na které dítě bude zabírat.

reruna
16. únor 2014

@blandik učitelky ale při spaní dětí neodpočívají, nedělám sice v mateřské školce, ale vím, že v tu dobu mají jedině šanci udělat spoustu papírování, které musí stihnout v pracovní době, je fakt že pokud mají oddělené místo pro spaní, tak je to výhoda a nespící děti můžou vstát dříve a dělat nějakou klidnou činnost a neruší ty, co spát potřebují, protože i takových dětí je spousta

blandik
17. únor 2014

@reruna - jj, asi jo, jak to ale pak dělají ve školkách, kde děti nemusí spát? Učitelek tam více mít nebudou..že někdo to jde, a jinde ne. děti by neměly "doplácet" na špatně nastavený systém, že učitelky nemají prostor pro papírování..

luthien.k
17. únor 2014

@reruna líbí se mi, co píšeš - uřčitě neexistuje jeden univerzální přístup ke všem dětem, i když by to bylo fajn 😀

reruna
17. únor 2014

@blandik tak ve vetsine skolek, aspon tedy statnich, ten cas na spani po obede je v programu, mozna v soukromych, ale tam bych rekla, ze opravdu maji vic personalu a taky si to nechaji zaplatit a pokud ve statni skolce neusne nebo opravdu nevydrzi klidne lezet nekolik malo deti, tak ty si kresli nekde ve vedlejsi mistnosti a ucitelka muze si delat, co potrebuje. System je tady takhle nastaveny proto, ze skolky primarne byly u nas zavadeny jako hlidarny deti, aby matky mohly chodit do zamestnani, teprve pozdeji zacaly mit i vzdelavaci ambice. Ale podle me se to vseobecne hodne meni k lepsimu, ucitelky v ms ted nove maji mit vyssi vzdelani, takze se to pomalu ale jiste zlepsuje

adkasmolka
18. únor 2014

ahojte mamičky, usporiaduvame v BB wkndovy kurz RESPEKTOVAT+BYT RESPEKTOVANY. Blizsie info o priebehu kurzu najdete na stranke http://www.respektovanie.sk/index.php?obsah=4 a v ponuke kurzov kliknut na BB kraj.

apollo11
19. únor 2014

@reruna Ano, souhlastím s tím, že to není v silách učitelek, proto jsem psala, že je to potíž celého systému, jim bych až tak nic nevytýkala - ačkoli ten přístup k trestům a vůbec přístup k výchově je spíše věcí konkrétního člověka, který učí, i když se lze oprávněně domnívat, že kdyby měla sama učitelka lepší podmínky, neuplatňovala by na děti to, co musí uplatňovat, když je tam na ně v počtu kolem 25 sama. Taky asi já se svým požadavkem na větší respekt jsem exot, to uznávám, většina rodičů vyžaduje spíš pevnou ruku a aby učitelka vyšla vstříc většině, musí to dělat takhle 😉 Nicméně ve vedlejší třídě, kde je zas naopak většina předškoláků, to mají zavedené "normálně", prostor je oddělený a spí jen ti, co chtějí. Takže věřím, že to z principu není až takový problém. A ráda věřím i tomu, že se to obecně zlepšuje, určitě v mnoha ohledech ano 🙂

weri1
22. únor 2014

ahoj holky,

jen k tomu spaní ve školkách.
začala jsem dělat ve státní školce, jen jako uklízečka, ale tak vidím i do tříd.
Nemyslím si, že je dobré, že některé děti spí a některé nespí. Ptž i ti co by spali, tak se "svezou" s nespícími a nebudou spát. Můj syn by taky nespal, i když by byl unavenej. Doma taky nebude spát, ale jen jak ho položím, tak usne. Ať nespí, ale ať všichni leží a odpočívají
Vidím to i u jídla v práci. První ve frontě řekne ...nechci salát a pak to řeknou už všichni za ním i když ho třeba jedí.

reruna
22. únor 2014

@weri1 přesně proto si myslím, že by po tom obědě měly fakt všechny děti si jít lehnout, být potichu, když učitelka čte pohádku a pak vydržet chvíli klidně ležet a odpočívat, kdo pak opravdu neusne, tak je ale dobré, hlavně u těch předškoláků, aby měli možnost vstát dříve a odejít do vedlejší místnosti, aby nerušili a tam si v klidu kreslili nebo vvyplňovali nějaké pracovní listy pro předškoláky. Já jsem prostě pro určitý řád, v tom množství dětí to ani jinak nejde, aby to fungovalo. S tím jídlem si to dokážu úplně představit 😅

weri1
22. únor 2014

@reruna na to ale musí být prostory a to taky každá školka nemá .....

krystalka
23. únor 2014

@weri1 - no právě, u nás má každé oddělení jen jednu poměrně malou třídu, takže lehnout si jdou všichni, nejdřív paní učitelky čtou pohádku, pak děti poslouchají pohádku z CD a pak už buď spí a nebo ti, co neusnou, tak si potichu hrají třeba s plyšákem, nebo si můžou vzít do postýlky knížku...ale musí být potichu...a ke konci odpočívání ty nespící děti už pak jdou třeba ke stolečku něco dělat, ale ze začátku prostě odpočívají taky, já si myslím, že to těm dětem rozhodně neuškodí, když se na chvíli zastaví a odpočinou si, i když vím, že třeba pro mého syna je to dost těžké, zůstat hodinu na jednom místě a potichu 😉, ale zvládá to celkem dobře, kolikrát mi i říká, že to odpočívání dneska rychle uteklo - když se čte nějaké zajímavá knížka.... Ale dost často ho bereme po obědě, takže tam neodpočívá každý den...

apollo11
24. únor 2014

Holky, já jsem neprotestovala ani tak proti spaní/nespaní ve školce, taky si myslím, že by měly děti odpočívat. Dcera si dokonce pospí odpo ráda, doma nebo v autě, jen ve školce jí to nejde. Vadilo mi spíš to trestání, vyhrožování. Jako proč by měly jít o sobě přemýšlet do kouta za to, že neusnou? To nějak nemůžu zkousnout a myslím, že to ani do školky nepatří. Doma přece taky dítě netrestáme za to, že nejde spát, když my chcem, i když už toho máme plný kecky 😉 To oddělení by byl opravdu efektivnější způsob, jak dosáhnout kýženého klidu pro všechny, ale vím, že ne všude to jde.

weri1
24. únor 2014

@apollo11 to trestání by mi hodně vadilo. U syna ve školce nemusí spát, jen ležet a odpočívat.

pamal
4. bře 2014

@blandik Musím Ti říct, že jsem se přes svoji prvotní skepsi dokopala k přečtení knížky "Vychováváme děti a rosteme s nimi" od Naomi a rozhodně je pro mě velmi přínosná. Některé pasáže úplně tak nevidím, ale jinak takové SALVE je pro mě osvobozující. Třeba dneska, jsem narazila na velmi "milou"mladou paní dr. na ORL, která mě de facto sdělila, že dokud nepřestanu kojit tak mě nemůže léčit. Přitom jiní, starší, lékaři to brali jako fakt, s kterým musí v léčbě počítat. Bylo mě do breku, ale hlavou se mi honilo SALVE a úplně jsem se nad to povznesla. A stejně tak, když vypěním kvůli synovi, tak si to řeknu v duchu a k synovi promluvím, snad, racionálně. Takže díky za doporučování této knihy.

blandik
4. bře 2014

@pamal - mě jsou její názory hodně blízké, manžel si vzal "rabr" přes čtyři dohody a rabr vůbec nečetl, a aldort je takové propojení čtyř dohod a výchovy dětí...takže nám to sedí, druhá věc je, že ne vždy to člověk dokáže takto řešit /neřešit/...je to dlouhá cesta..

daisyr
4. bře 2014

Holky, Naomi bude v Praze http://www.naomialdort.cz/ , já se tam bohužel asi nedostanu, ale třeba někdo využije uvidět a uslyšet ji naživo 😉

eaka
7. bře 2014

Ahoj kočky, nemáte náhodou niektorá tú knižku v pdf? Dík 🙂

luthien.k
10. bře 2014

@eaka z respektu k autorovi by bylo vhodnější si ji koupit 😉 😀

Omlouvám se za rýpnutí, ale to byla nahrávka na smeč v tomto tématu 😀

eaka
12. bře 2014

Ach no, konečne som sa dosmiala, ešte že ste tu taká vtipná kopa, veľmi pekne ďakujem za pomoc 🙂

melyy
25. bře 2014

Kniha je super,ale určitě doporučuji kurs !!
Bohužel mám kolem mnoho lidí,co o tom moc neví,nebo se doslechli kdovíco a jsou proti,ačkoli ani pořádně nevědí oč jde.. to mě dost mrzí,protože jsem přesvědčena o tom,že je to fakt supr.
Sama jsem kurzem Jany Nováčkové prošla dvakrát a jen si přeji,aby se mi víc dařilo uplatňovat to v praxi 🙂

luthien.k
25. bře 2014

@eaka netřeba se urážet 😉 Až se mi kniha vrátí od kamarádky, nemám problém se zapůjčením 😉

amelia78
26. bře 2014

ahojte zienky, chystate sa niekto 1. maja na celodenny seminar s naomi aldort v bratislave? alebo na velkonocny pobyt v cechach ? 🙂
https://www.facebook.com/events/208910695979666/

ofelieee
1. dub 2014

ahoj holky, jdu sem pro radu... mám za sebou tak emočně intenzivní zážitek, že se mi nedaří o něm rozumně přemýšlet... byli jsme na výletě s lesním klubem, asi 10 mamek a 20 dětí co se tak víceméně známe, celej den byl dost akční, únava dětí rostla, ale bylo to celý prima... Kuba je spíš takovej sóloš, celou dobu se nijak moc nedružil... a na konci jsme zašli na zmrzku, a tam se najednou (hodně lidí už odešlo) 3 děcka - 2 bráchové 3 a 5 roků a k nim Kubův dobrej kamarád (vídáme se aspoň 1x týdně, stejně starej jako Kuba) dali dohromady a začali Kubu (podle mě) šikanovat, křičeli na něj "ty seš mimino a smáli se mu, pak se zavřeli v takovym altánku a nechtěli ho pustit mezi sebe, křičeli na něj "ty seš vězeň"... Kubovi to bylo hodně líto, začal natahovat... já to sledovala, uplně na mě šel vztek, ale ze všeho se mi nejvíc chtělo taky brečet, nezvládla jsem nijak reagovat jen jsem vzala Kubu do náruče... jenže jsem si furt řikala "to ho vlastně shazuju, když ho chovám mezi "kamarádama"... no asi je to blbost...
Co myslíte, jak nejlíp reagovat? Mám se Kuby zastávat a jít za ním s "empatií" dokud si o to neřekne? Mám něco říkat těm klukům? Mám něco říkat těm maminkám? (Viděly to) Uplně mě děsí, co to vlastně znamená, že mě to tak sebralo, pátrám ve svym vlastni dětství... a taky si říkám, jestli "vychovávám" Kubu v dost bezpečnym prostředí, aby se mohl a dokázal cítit silnej a takovýhle zážitky ho nemusely lámat...
Uf. Napadá vás něco?

reruna
1. dub 2014

@ofelieee hm, zažila jsem něco podobného, bratranci dva se takhle nějak chovali k Míšovi, odháněli ho, pokřikovali na něho, že je divnej - a to jsme byli spolu na chatě na dovolené, no řešili jsme to tak, že jsme jim domluvili se ségrou a pak jsme jim vymysleli nějakou činnost klidnou společně s dospělýma. Jako tohle je těžký, oni se musí naučit nějak fungovat v kolektivu, ale chce to mluvit s ním o tom, jak se cítil, jak by se mohl zachovat, hrát si třeba modelový situace, aby pak věděl, jak reagovat, na cizí děti se nějak působit moc nedá, pokud se nevídáte nějak často. Te´d třeba jsi u toho byla, ale ve školce tohle může nastat a ty u toho nebudeš - tak potom je dobrý si zvyknout si povykládat každý den, co se dělo, abys měla přehled, nejdřív ti toho asi moc neřekne, ale postupně to bude lepší.

zelmirka1
3. dub 2014

@ofelieee úplne ťa chápem, že ti to bolo ľúto..ja by som sa snažila najprv môjmu drobcovi poradiť ako má reagovať, nech im povie, vy ste v altánku takže vlastne uväznení ste vy a ja som voľný, môžeme sa hrať na policajtov a zlodejov a potom sa vymeníme...alebo nech povie, že sa s nimi hrať nemusí...proste ho naučiť reagovať, že môže niečo povedať alebo aj odísť.
A keby som cítila, že to nevie tak by som mu proste pomohla a zareagovala ja tých chlapcov. Možno to nie je úplne správne zachraňovať situáciu za neho, ale niekedy to treba aby sa naučil ako sa dá zareagovať. Môj Miško sa tiež moc nedruží a často nepovie ani to aby ho nerušili pri hre 🙂 ale v škôlke si vraj poradí keď som sa pýtala. Ono každé dieťa je iné, vidno to už od malička, že niektoré sa presadia viac a niektoré sa skôr nechajú ovplyvniť, dôležité je hlavne učiť ich poradiť si a nedať sa aby dieťa neskôr nešikanovali. V predškolskom veku to ešte ako problém nevidím, práve to je čas kedy sa otrkávajú.

betelgeuzz
3. dub 2014

@ofelieee já bych za ním nechodila, nic klukům neříkala, ani to neřešila s maminkama. POkud by za mnou přišel, tak bych s ním mluvila o jeho pocitech, že mu to asi bylo líto, že si chtěl s klukama hrát, ale ne takové hry, které se mu nelíbí. Nenavrhovala bych mu svoje řešení, ony často děti vymyslí svoje a pro nás někdy překvapivé. A taky tu situaci můžem prožívat víc, než to dítě.
Já tak řeším situace mezi holkama, třeba starší si něco staví a mladší příjde a rozkope jí to. Samozřejmě následuje pláč, tak pak utěšuju mladší, že je jí to líto, že to se přece nedělá zničit někomu, co si postavil, že si mohla postavit něco svojeho apod. Mladší to samozřejmě slyší a příjde mi, že i na ni to má vliv.