Respektovat a být respektován. Líbí se vám tato kniha?

sarkabrezen
24. únor 2009

Většinu lidí, co znám, co se setkali s touto knihou nebo seminářem manželů Kopřivových, jejich principy nadchli. I pro mně bylo jejich objevení osvícením a přesně tím pravým... Jenže - přečíst knihu je jedna věc a každodenní realita věc druhá. 😒 Výchova je nesmírně těžká, zvláště když jsme sami vyrůstali v "typicky české výchově" a máme ji tak v sobě i podvědomě. Člověk se pořád přesvědčuje, že se bude chovat ke svým dětem jinak... a pak najednou s údivem a úděsem zjistí, že z něj vycházejí přesně ty samé věty, které slýchával jako malý... že jsou to jen pokyny, příkazy, rozkazy, křik... Nervy v kýblu a přitom dítě stále neposlouchá a co víc, je to čímdál horší... 😨

Převést principy RaR do praxe je těžké, hlavně ze začátku, je třeba toho v sobě hodně překopat... ale já věřím, že se to bohatě vyplatí, proto jsem rozhodnuta se s tím poprat. 😎 Vím, že RaR má i tady na Koníkovi spoustu příznivkyň, proto bych chtěla založit prostřednictvím téhle diskuse takový malý klubík 😵 , ve kterém si můžem pomáhat s různýma situacema, jak je řešit, povzbuzovat se, sdělovat si co pomáhá a co ne... a tak 🙂

blandik
24. črc 2011

@berenika39 - my máme te'd čtecí období, u oběda, snídaně povídám pohádky, ráno vstane a chce pohádky...Proč, co a jak zatím není u nás.

Ale chtěla jsme se zeptat, co tak s malými čtete? Já se přiznám, že to občas čtu jinak, než to tam je a hrozně mi vadí a nečtu cokoliv zaležené na principu - kocourek přikázal, aby kohoutek nešel ven, a on ho neposlechl, tak ho málem sežrala liška...

berenika39
24. črc 2011

@blandik však je míša s věkem v těsném závěsu, takže tázací období očekávej v nejbližších dnech 😀 .
Pohádky? Do cca května nic moc, pak skok - v autě z cd, doma v postýlce z knížek, pár favoritů a ty pořád dokola. A bez mučení přiznávám, že frčíme na klasice - hitem je Perníková chaloupka (byli jsme v Pardubicích a viděl ji v reálu🙂), pak O koblížkovi a třetí Budulínek ..on to podle mě ještě moc nechápe, jen chytá části, kdy ví, o co jde, a nutí ho to pořád poslouchat, aby pochopil.....zatím si s tím " dopadem" pohádek nedělám hlavu.
Jinak s Míšou si večer zásadně čtou takový ten obrázkový slovník - peta se na bráchu vythuje, že ví, co je to a to a že míša to neví 😉 .
A fajn jsou - pokud bys chtěla utéct klasice -Pohádky ze staré půdy, tu vozíme s sebou na výlety. Je o myškách, obyvatelích půdy, klidné, laskavé, podle mého gusta....

zelmirka1
24. črc 2011

ahojte, my sme prave prisli z dovolenky z Blanska, bolo super, maly ani nechcel domov 😉
idem po radu, zacina mat obdobie kedy sa velmi chce hrat s detmi, ale ked nie je hra po jeho hneva sa, ked deti musia odist s rodickmi rozplace, proste ked nejdu veci ako si predstavuje je z toho hotovy. Celkove aj ked hra so mnou napr. detsky golf tak mi urcuje ktorou palicou mam hrat a ked nechcem hned sa jeduje alebo ked netrafi to je veru frustracia riadna, niekedy ho necham nech sa ukludni sam, niekedy vysvetlujem ale je to narocne. Chapem ze musi prejst a pochopit ze veci v zivote nie su vzdy tak ako by chcel, ze treba nieco aj trenovat ale mali sme take kludne obdobie a teraz sa hneva za drobnosti, no pre neho asi podstatne veci. Ako reagujete ?

reruna
24. črc 2011

@bonaquaba Míša taky na žádný kroužek nechodí, myslím, že má dost podnětů už jenom tím, že chodil první rok do školky, naučil se tam toho hodně, i když tam byl jen dopoledne.

reruna
24. črc 2011

@zelmirka1 no je právě v období, kdy si kolem těch 3 let chce hrát s dětmi a ne vedle nich, jaio doposud, ale zatím neví ještě jak to funguje, ale to chce prostě praxi, aby se naučil v tom kolektivu pohybovat a chápal svoji roli v něm... to chce čas

berenika39
24. črc 2011

@reruna trefa do černého..petr vidí děti, zeptá se mě, jestli si může jít s nima hrát, jde tam, a .....kuk jak puk..zatím neví, jak navázat kontakt, jak se zapojit...ale zatím to je tak, že iniciativa vyjde od opačné strany a petr se chytá. naštěstí je takovej klídek smíšek, tak ho i starší děti vezmou a on je tááák spokojenej. ale sám si ještě neví rady...jeho čas teprve přijde.. 🙂 🙂

klementina
24. črc 2011

no tak vam o bude asi smiesne, ale my chodime na kruzky asi od pol roka, zacali sme s cvicenim na rozvijanie motoriky, potom znakovu rec, tancovanie, hudobnu a skoncili sme cvicenim, ale boli to tie klasicke kurzy organizovane materskym centrom {ziadne drahe helendoron a pod.} a bolo to podla mna super, mala nema doteraz ziaden problem vclenit sa do kolektivu, ja som si tiez pokvakala s mamickami. ako pise berenika, ze maly zatial nevie ako sa zapojit, tak mala pride k dietatu, najprv ho chvilu okukava a potom hned nadviaze komunikaciu, snazi sa dost dirigovat ostatne deti, preto si aj vybera mensie s ktorymi to ide, ale to je asi normalne u vsetkych deti.
@blandik my tiez vela citame, ta WS s tym rozvijanim fantazie, tak by sa nasa mala vyblaznila, urcite viacej ako v montessori, kde teda asi moc s fantaziou nepracuju, aspon co ja viem.

klementina
24. črc 2011

@blandik a my si objednavame knihy odtialto http://www.mrkvicka.sk/,ma to jeden pan, co je spisovatela bol na materskej s malou a zistil, ze vela knih v knihkupectvach je nekvalitnych, tak si urobil toto a najdes tam odporucania ake knihy citat od psychologov aj spisovatelov. tedaneviem, ci budu splnat podmienky podla RABRu. mne sa zatial pacili tie co mame odial. a vela tych knih je aj ceskych, takze ich urcite zozenies aj u vas.

berenika39
24. črc 2011

@klementina ani trochu to není směšné..jde o to, že velká řada maminek (a tipuju, že ty k nim nepatříš) chodí s dětmi na všechno možné jen proto, že je to ted in...když vám to něco dá, když v tom vidíš smysl, když jste tam obě spkojené, pak není co řešit. navíc - je to opravdu každého věc, já jsem stará škola 😀 , tak mi to přijde zvláštní, ale to neznamená, že je to špatné 😉 .
znakovala jsem s petrem hodně dlouho, i jsme chvíli chodili do herny se znakováním, ale mě tam ty děti přišly ztracené, jen batolata max do 18ti měsíců každé si dělalo co uznalo za vhodné..ale je fakt, že já jsem se tam dost věcí naučila🙂.

bonaquaba
25. črc 2011

@berenika39 moje deti zase chodili na anglinu, od 3 rokov, bol to jeden projekt poriadany ministersvtom skolstva a velmi sa im tam pacilo, kazdy den sa pytali, mami, kedy pojdeme na naglinu?, to sme chodili jeden rok a dalsi rok uz anglina nebola,tak im to normalne chybalo a stale sa pytaju, ze kedy uz pojdeme na anglinu, nic sme za to neplatili, lebo to bolo financovane ministerstvom
a nemyslim si, ze kruzky su az take zle pre male deti, myslim si,ze je to dobra vec pre nich na socializaciu a tiez aj si pomaly zvykat na ine prostredie nielen domace, kedze chodime aj my do roboty a nemozeme byt do 6 tich rokov s nimi doma, tak je to dobra alternativa na zaclenovanie sa do spolocnosti a zvykanie si na nieco ine.Take male deti su vacsinou s mamami na tych kruzkoch, tak aspon mamicky mozu vidiet, ako sa ich deti spravaju v kolektive, ja som si napriklad o mojich detoch myslela, ze nebudu mat problem sa zaclenit do kolektivu, kedze su akcne 😀 a komunikativne , ale opak je pravdou v kolektive su utiahnute a tiche a maju problem sa zaclenit, a hocikto si s nimi moze robit co chce a to sa mi samozrejme nepaci, tak sa snazim s nimi chodit medzi deti, aby si zvykli, ze existuju aj druhe deti a ze su take iste ako oni, len to sa im teraz neda nijako vysvetlit, jednoducho si musia prejst svojim obdobim utiahnutosti a ked budu vacsie, tak ziskaju sebavedomie,
blandik to montesori sa mi velmi vidi, mate dobre, ze to u vas mate u nas nic take nefunguje a myslim si, ze aj skolstvo ako take by mohlo podporovat alternativne sposoby vyucby nielen v skolkach, ale aj na skolach, pretoze udrzat 6 rocne deti na stolicke 45 minut 4 or 5 hodin denne nie je najvhodnejsi sposob, kedze predtym boli v skolke a mali tam pohyb a nesedeli prikovane ku stolicke 45 minut bez slova, tak aj toto sa mi zda nenormalny skok a hlavne sok pre ne, zrazu kdesi sediet dlho ticho a pocuvat iba ucitelku a rozpravat len vtedy, ked ich ona vyzve, ale nechcem tu zachadzat do takych veci a hlavne kritizovat, lebo to je asi najednoduchsie
a este sa chcem opytat ci nahodou neviete, ked by clovek chcel mat taku nejaku skolku Montesori, tak od nich musi mat licenciu a take podobne veci, ze a a si by to satalo aj majland 🙂 a cas rozbehnut to vsetko

bonaquaba
25. črc 2011

@reruna deti sa velmi rychlo ucia vsetko co do nich clovek nasava, moja mala zacala chodit minuly rok do skolky, ale tie basnicky a pesnicky co sa tam ona naucila, by som ju ja asi tazko naucila a je velmi sikovna a to som si myslela,z e ona nebude taka sikovnica, lebo starsi syn on je uplne vo vsetkom popredu a ked ich oboch sledujem od malicka, tak ona je taka pokojnejsia co sa tyka objavovania aj vsetkeho a hlavne sebestacna, nikoho nepotrebuje na hranie ona sa sama vyhra
myslim si,ze kruzky su dobra vec aj pre male deti, ale tiez treba vsetko s mierou a hlavne ich nepretazovat a nenutit ich nasilu do niecoho co nechcu a nepaci sa im,
a este aj k tej angline, myslim, ze je dobre zacat ucit male dieta kludne aj cudzi jazyk,pretoze vtedy sa deti rychlo ucia, tak rychlo, ze ja normalne pozeram {podla mojich deti}ako je to mozne, ale oni ten mozog maju uplne inac vyvinuty a vsetko inac vnimaju ako my dospeli,ale tiez sposob komunikacie musi byt prezentovany bud v rodine alebo potom na kruzku v originali, tym mam na mysli native speaker

bonaquaba
25. črc 2011

kocky idem si este po jednu radu ku vam, moja mala ma 3 roky, ale vsetkeho sa boji, do dvoch rokov bola uplne ok,len s tym, ze komunikovat zacala az od tych dvoch rokov, ale potom nastal zlom u nej boli sme chvilu v zahranici a ked sme prisli domov, tak zrazu ku nikomu nechcela ist, predtym v pohode s detmi sa vyhrala isla ku babke a odvtedy akoby utal, len chce byt pri mne ahlavne doma a kazdeho dietata sa boji a nexe sa s detmi hrat,ked sme von a o dva kroky som popredu tak zacne jacat, aby som ju pockala alebo ked pocuje hucat sanitku, policajne auto tak zzacne sa az triast o burke ani nevravim to chyta amok, tak neviem co mam robit, aby sa prestala bat

reruna
25. črc 2011

@bonaquaba přesně tak, všeho s mírou, pro některé děti je kroužek radostí, pro některé trest... to je na každém a ad angličtina - děti nasávají mateřský jazyk už od prenatálnho období a pak v prvním roce života, je zjištěné, že dítě do 9 m dokáže ještě rozlišovat zvuky cizích jazyků, ale pak začne preferovat hlavně mateřský jazyk, který slyší všude kolem sebe, takže např. dítě v 9. měsících rozezná ještě znělé a neznělé th v AJ jako dva rozdílné zvuky, ale později už dítě, které vyrůstá v české rodině tyto zvuky už nerozezná jako odlišné. Pak je do 6 let velice senzitivní období pro učení se jazyků, takže děti v bilingvních rodinách se snadno naučí mluvit dvěma i třemi jazyky, děti se učí přirozeně, v jazyce myslí, no ale později ve škole už se dítě jazyk učí stejně jako dospělí - překladem z mateřskéhojazyka...
Takže mě z toho vychází to - pokud moje dítě vyrůstalo v českém prostředí, te´d taky žije v českém prostředí a angličtinu by slyšelo jednou týdně 45 minut v kroužku od českého učitele - to je opravdu o ničem... a budu o tom uvažovat možná až bude předškolák... Učila jsem takto děti ve školce a vím, že si zapamatovaly pár slovíček, básniček a písniček, získaly k AJ celkem hezký vztah, a ve škole, když pak ve 3. třídě začínaly se učit aj, tak začaly od začátku stejně jako ostatní děti a nedá se říct, že by byly nějak ve výhodě oproti dětem, které ve školce do kroužku nechodily. Jiná situace je, pokud dítě chodí do anglické školky, kde se každodenně potkává s rodilými mluvčími, to má obrovský význam a je to vlastně něco jako by dítě žilo v zahraničí.
já mám AJ vystudovaný a zatím jsem kluky nic speciálního neučila, znám rodiny, kde oba rodiče jsou češi, ale jeden mluví na děti pouze anglicky, to mi přijde prostě nepřirozené...
Ale máme doma CD s anglickými písničkami, pexesa atd. a nenásilně formou hry je budu s Aj seznamovat.

berenika39
25. črc 2011

@bonaquaba úplně nejvíc ze všeho bych ti poradila, jesstli bys nechtěla přelouskat knížku, o které je téma...tam se dá najít rada. Je to o přístupu k dítěti.
Nevím, co mám dělat, aby to přestala dělat - to právě nefunguje. Půjdeš proti ní....Ona se ted prostě potřebuje bát 😉 , a moc jí pomůže, když jí pochopíš, budeš s ní, ale nebudeš se snažit to změnit. Přejde to, ale patří to k vývoji její osobnosti, měla by si tím s tvojí pomocí projít.
jediné, co můžeš udělat je nebránit jí v tom bání se 😉 a být u ní, aby si byl jistá.

reruna
25. črc 2011

@bonaquaba a ještě o těch školách, není to všude tak, že by v první třídě děti seděly 4 hodiny bez pohnutí, to ani nejde.... v první třídě ve škole v nqšm městě není zvonění, přestávky se dělají podle potřeby, činnosti se střídají každých asi 15 minut - klidné s pohybovými, hry s výuou atd. a to je obyčejná základka... samozřejmě s věkem děti vydrží více a tak na 2 stupni se většinou už dovedou koncentrovat

berenika39
25. črc 2011

@reruna mohla bych poprosit o nějaké tipy na cd s anglickými písničkami pro děti? auto je náš denní chléb 😀 , ráda bych trošku obměnila repertoár Budulínek-Pacholíček-Ježibaba 😉 .Děkuju.

reruna
25. črc 2011

@berenika39 http://www.dobre-knihy.cz/detail/76849/anglicke... tohle máme, starší už celkem umí podle toho abecedu a zpívá si i další písničky
a ještě chci pořídit toto http://www.ceskeskolstvi.cz/produkt/cookie-and-...

reruna
25. črc 2011

@blandik, čteme různé knížky, hodně se mi líbí tahle http://www.arara.cz/product/186977, nebo klasický Špalíček veršů a pohádek, tam je všechno, pak je oblíbený i Ferda Mravenec, O Puclíkovi(I .Březinová), klasické pohádky

berenika39
25. črc 2011

@reruna děkuji, to první jsem našla na jiném eshopu (tady bylo vyprodané) a už je na cestě, k tomu jsem zkusila tohle
http://www.ceskeskolstvi.cz/produkt/anglictina-...
Petr bude mít narozky, tak alespon inspirace pro babičky. mám radost.

reruna
25. črc 2011

@berenika39 to vypadá taky dobře 🙂

evena
25. črc 2011

ahoj
musím vám jít poděkovat za doporučení knihy Jak mluvit s dětmi, aby nás poslouchaly, je to pro mě čitelnější jak rabr a už si dělám poznámky, které si dám na lednici abych je měla pořád na očích 🙂
@bonaquaba ahoj, moje dcera měla taky takové období, bála se naprosto všeho hluku, panikařila, třásla se ... vždy sme jí objali a řekli něco podle té konkrétní situce, třeba to jede po dědině motorka, až projede okolo, přestane i ten hluk, nebo třeba jen to soused seká zahradu, nastartoval auto ... postupně se to zlepšilo a už nebrečela, třeba se k nám jen utíkala schovat, asi po dvou měsících to bylo ok, takže to chce čas 🙂 u nás tuhle situaci zavinil soused, malá si byla prohlížet traktor a on ho nastartoval těsně vedle ní, to co pak následovalo bylo hrozné .. dětí se taky jeden čas bála, nepřiblížila se k nim na dva metry, utíkala před nimi, taky to odeznělo 😉

evena
25. črc 2011

jsem ten název knihy pěkně zkomolila teda 😕

zelmirka1
25. črc 2011

inak aj moj maly nema rad hlasne zvuky, bal sa ak napr. sused kosil travu, alebo vrtali nieco blizko, motorka...dokonca nema rad ziadne slavnosti v meste ked je podium a hra kapela, hned ukazuje ze sa mu to nepaci 😒 ale postupne sa to zlepsilo uz sa tolko neboji, len da najavo ze mu to nie je prijemne. Strach z hluku je zrejme uplne normalny v urcitom obdobi.

bonaquaba
26. črc 2011

@evena moja mala sa zase boji uz velmi dlho, trva to asi tak rok a nevieme sa toho zbavit, asi ked bude starsia, lebo ako pises aj ja ju vzdy objimem a idem prec od niecoho coho sa boji, ale aj tak jej to neprechadza

bonaquaba
26. črc 2011

@reruna k tej angline urcite je to velmi malo 45 minut do tyzdna ta anglina,ale moje deti sa velmi na nu tesili, ked tam chodilil a potom to mna inspirovalo a ja som im zacala doma pustat anglicke piesne a hlavne Nelka uz tancuje a spieva si vsetky tie pesnicky, a hlavne sa usmejem, ked Andrej si v autobuse zacne spievat nejaku piesen, tak to je sranda,
a co sa tyka tej vyucby na skolach,t ak u nas funguje klasicky tradicny sposob vyucovania, deti sedia ako pat penazi a ucitel rozprava a dieta tak akurat, ked mu to dovoli ucitel apohnut sa so stolicky tak to je potom kriku

bonaquaba
26. črc 2011

@zelmirka1 asi ano tym strachom si dieta asi musi prejst, ale tiez zavisi od kazdeho individualne, a je to asi aj od povahy, take citlivejsie deti to prezivaju asi tazsie ako ostatne deti, respektive ostrielanejsie deti sa neboja nicoho, ked ich tak sledujem na ihrisku

berenika39
26. črc 2011

Já: peto, mám chut na ty bonbony. můžu si jeden prosím tě vzít? petr: ne! měl bych tam málo!

Logicky má pravdu, jasná, stručná odpověď. Nechce se mi do mentorování o tom, jak se má rozdělit s ostatními, protože se to dělá....zkusila jsem mu nabídnout něco, co jsem měla já, s tím, že budu mít málo, ale s ním se ráda rozdělím. Ale nepobral to, za pět minut : nedám ti to a to, protože tam bude mín a nebudu nic mít.....
Nechávám ho u toho, ale ....
Dík.

zelmirka1
26. črc 2011

@berenika39 ale to je uzasne, ved ma pravdu mal by tam malo a chce mat vela 😀 krasna logika.
Ja si myslim ze od nich moc skoro chceme aby sa delili, poziciavali a ani my dospely sa vzdy nedelime a nepoziciame veci len tak, tazko sa im to chape. Podla mna to neskor pochopia viac a tiez pochopia ze sa mozu rozhodnut podla seba.
Ja som dnes tiez sledovala v materskom centre ako mamina nuti dieta pozicat hracku inemu lebo ju chceli obaja a v podstate som to dieta chapala, malo svoju hracku a chcelo sa s nou hrat a nechapalo preco ju ma zrazu pozicat inemu. Ten svet je obcas dost komplikovaný....

berenika39
26. črc 2011

@zelmirka1 přesně! nechtělo se mi jít proti jeho názoru, popírat ho, když byl správný a pravdivý, logický. on jinak normálně když má něco, donese tátovi, bráchovi, má rád, když někoho potěší, ale prostě si to ted začal uvědomovat....děsí mě takové to "když se nerozdělíš, nebudou tě mít děti rády", to je děs. Dík za odpověď, nechám to na něm... 😉 😉

prsky
26. črc 2011

@zelmirka1
@berenika39 vzdy ked ideme na velke ihrisko, stretavame tam rodinku s asi 4rocnym chlapcekom..mamina aj tatino neustale chlapceka napominaju (a k tomu maju hrozne neprijemne hlasy obaja)...az mne na nervy lezu..H., pozicaj auticko, ty mas dve...H. pozicaj auticko, chlapcek place a je mensi ako ty...H. ked nepozicias lopatku, chlapci sa s tebou nebudu hrat (pritom im tu lopatku chvilu predtym pozical, oni si vyhrabali tunel a jemu nedovolili hrabat tiez ani potom tunelom prehanat auticka, tak im lopatku vytrhol) ... je mi z toho smutno.
na druhej strane - tiez ma nasa mala take obdobie, ze prvu pol hodku na ihrisku len jaci, ze to je jej - minule dokonca aj smyklavku pasovala za svoju...o pol hodku sa nejak sama "napravi" a vodi mensie deticky hore schodmi, ak o to stoja..i ked svoje formicky nerada poziciava i ked sa s nimi malo hra...problem mavam ja, niekedy mi je blbe, ked moje dieta krici na ine, ze nepozicia 😅 alebo dokonca, ked si ona sama pozicia a potom nechce vratit majitelovi hracky a maminka alebo druhe dieta nemaju moc trpezlivosti, kym ja malej vysvetlim a ona sa rozhodne hracku sama od seba odovzdat..co robite vtedy?