Respektovat a být respektován. Líbí se vám tato kniha?

sarkabrezen
24. únor 2009

Většinu lidí, co znám, co se setkali s touto knihou nebo seminářem manželů Kopřivových, jejich principy nadchli. I pro mně bylo jejich objevení osvícením a přesně tím pravým... Jenže - přečíst knihu je jedna věc a každodenní realita věc druhá. 😒 Výchova je nesmírně těžká, zvláště když jsme sami vyrůstali v "typicky české výchově" a máme ji tak v sobě i podvědomě. Člověk se pořád přesvědčuje, že se bude chovat ke svým dětem jinak... a pak najednou s údivem a úděsem zjistí, že z něj vycházejí přesně ty samé věty, které slýchával jako malý... že jsou to jen pokyny, příkazy, rozkazy, křik... Nervy v kýblu a přitom dítě stále neposlouchá a co víc, je to čímdál horší... 😨

Převést principy RaR do praxe je těžké, hlavně ze začátku, je třeba toho v sobě hodně překopat... ale já věřím, že se to bohatě vyplatí, proto jsem rozhodnuta se s tím poprat. 😎 Vím, že RaR má i tady na Koníkovi spoustu příznivkyň, proto bych chtěla založit prostřednictvím téhle diskuse takový malý klubík 😵 , ve kterém si můžem pomáhat s různýma situacema, jak je řešit, povzbuzovat se, sdělovat si co pomáhá a co ne... a tak 🙂

hlavinka
5. pro 2011

Zdravim holky, tak jsem temer docetla knihu, ale radu na nas palcivy problem jsem nenasla.
Dcerka nechce usinat sama, vyzaduje, aby tam s ni nekdo lezel, dokud neusne. Nekdy je to 5 minut, nekdy ale hodina, nez usne. Kdyby byla sama v pokojiku, nebyl by zas takovy problem ji nechat chvili plakat a chodit za ni (ta metoda kontrolovaneho place nebo jak se to jmenuje), ale je tam s mladsi sestrou (5 mes).
Dost casto teda rve, utika z postele a chce byt proste s nama. Snazila jsem se ji vysvetlit, ze vecer uz je cas na odpocinek, ze ji mame radi, ze jsme tady s ni vy byte, ale ze maminka s tatinkem si potrebuji taky odpocinout a divaji se treba na sve dospelacke pohadky anebo uz jdou taky spat (vetsinou ja, nebot vstavam v 5 rano a na nocni kojeni dost casto). No, ale to nepomaha. Manzel potrebuje jeste vecer pracovat a proste neni cas na to, byt tam s ni hodinu a cekat, nez usne, kdyz u toho dela kraviny.
Ritual mame vetsinou stejny, vecere, pohadka (vecernicek), do vany, chvili klidneho hrani nebo povidani, zoubky a spat.
I kdyz ji treba uspime brzy, jak se po pul hodine vzbudi, chce zase za nama. vetsinou ji teda vezmeme do sve postele, ale to nas stve, protoze se moc nevyspime, roztahuje se, a navic, jak ja vstama, tak se budi a taky chceme svuj klid, ze...
Prosim poradte. Dekuju

blandik
5. pro 2011

@u2jana - no mě to příjde, že tím, že si s nimi den předtím hrála, tak další den měla šok z toho, že je otevřené...jako že jste ji zničili hračku...ale zase píšeš, že má ráda věci v párech...mě to taky příjde jako smysl pro určitý řád...

blandik
5. pro 2011

@hlavinka
Ta knížka ti radu vlastně dává, jen není přímá – myslím si, že když se podaří nastavit doma respektující prostředí (kde hodně pomáhá přístup a komunikace dle rabru), kde láska plyne ve formě milé a přítomné pozornosti během dne (tedy př. dítě něco povídá, tak ho poslouchám, nechám domluvit, nedotýkám se ho, když si to nepřeje- tedy dám mu přítomnou a milou a láskyplnou pozornost během dne, když je to možné a pokud to zrovna není možné, př. dělám něco jiného, mám špinavé ruce / mám toho hodně – tak jen dítěti řeknu – nemůžu s tebou teď mluvit, potřebuji chvíli klid na …jak budu moci, příjdu za tebou…a pak mu člověk třeba i poděkuje za ten prostor, že počkalo…kde hranice se nastavují s respektem – tedy pokud dítě př. bouchá o zem hračkou, tak mu to nedovolím (zde optim rabr formulace – takto se může hračka rozbít, tedy bez zákazu, hodnocení dítěte jako kazisvěta..) a vymyslím alternativu s čím může bouchat (dá se rozlišovat mezi zbytnými a nezbytnými potřebami – př. dítě matlá s jídlem, kope do věcí, bouchá do předmětů silou – toto jsou nezbytné potřeby, ale stačí odstranit ta podstatná jména a zbyde – matlá, kope, bouchá..a je třeba dolnit to, s čím tyto aktivity může dělat – matlá prstovými barvami, kope do papírové kuličky, bouchá do hrnce, plastové misky a dřeva na koberci…- tím dítě dostává hranice, forma sdělení je taková, že nebouří jeho emoce a respektujeme přitom jeho nezbytné potřeby, ty co mu velí dělat jeho naprogramování v hlavě…= dítě je spokojené, respektované a je zachována důstojnost…a toto vede pak k tomu, že hranice při jejich nastavování jsou akceptovány dítětem bez protestů…Takže si myslím, že to všechno se vším souvisí – přístup přes den, komunikace, láska ve formě přítomné pozornosti ( ne pusinek nebo hlazení). Pro dítě je prioritní potřebou, před jídlem a pitím, láska – a potřebuje přítomnou pozornost, pokud se mu nedostává, tak si ji chce urvat jakýmkoliv způsobem, i negativní pozornost je pro něj pozorností ..a tak pak zlobí, dělají naschvály, nechtějí spát..
Omlouvám se, že píšu story opět..ale zdá se mi to, že není jen rada na to, jak Adélku udržet v posteli, aniž by se to nepropojilo na širší souvislosti…K té posteli tedy – zdá se mi, že tam jsou dva momenty – jeden samotné usínání, druhý –spaní s vámi posteli poté, co se probudí…A to její buzení po půl hodině svědčí o tom, že si hlídá,a by neusnula, a jak se to stane, tak se zase budí – nejste happy vy ani ona…Vidí prostor pro pozornost od vás…Ale silou se to bude těžko odstraňovat…proto to propojení na to, co jsem psala výše…Osobně bych zkusila odstranit jen jeden problém na začátku – a to spaní s vámi v posteli. Adélce bych to během dne řekla, a taky před spaním, že tohle je její postýlka a už není možné, aby s vámi spávala v posteli, poté, co se probudí v noci..že se pak pořádně nevyspíte a jste další den unavení…Ale že se zdá, že potřebuje, abys s ní zůstala u postýlky než usne momentálně, takže zůstaneš než usne a pak půjdeš....že už nebudeš povídat a budete potichu..Pomáhá si k ní lehnout, pak můžeš dělat, že spíš..pokud se v noci probudí, nevezemete ji do vaší postele, budete u ní u postýlky a počkáte až usne, pokud to bude potřeba. Jestli bude plakat, tak budete u ní, ale žádné výčitky, jen pochopení…Až tohle pořádně zvládne v noci, tak bych postupně přistoupila k tomu,že bude usínat sama večer, že může kdykoliv zavolat při usínání a že příjdete…možná můžete zkusit obojí najednou, ale obávám se, že pokud nebude Adélka mít pocit,že má pozornost a lásku během dne, a dokud bude mít pocit, že je tady možnost přesunu k vám do postele (protože touží po vaší přítomnosti i v noci), tak s ní moc nehnete a bude to jen o řevu a utíkání…Hlavně tyhle věci jsou pro děti pocitové, není to otázka vysvětlení… Takže za mě – dopřála bych ji přítomnost u usínání se slovy, že to asi poslední dobou potřebuje…a v noci ji odmítla mít ve své posteli, ale opět ji pomohla usnout…protože je to pro ni nové…následně až se večer naučí usínat sama, tak bych zkusila i v noci ji říct, že jsem unavená a že může kdykoliv zavolat, příjdeš…

janula28
5. pro 2011

@u2jana můj syn má něco podobného, prostě jí to vykolejilo z toho jejího řádu si myslím, pro Filipa musí být všechno na stejném místě jinak to vrací na původní, naposled ho rozčílilo, když jsem takové ty protiskluzové ťapky do vany přilepila jinak než je měl minule, no slzy tekly proudem, ale pro něj to byl konec světa, tak si je přelepil a bylo to, nebála bych se, že se jedná o nějakou poruchu

janula28
5. pro 2011

@hlavinka u nás to bylo podobné, naučili jsme si velkého syna usínat tak, že nás držel za ruku, dlouhou dobu trvalo než se naučil usínat bez ruky ale v naší přítomnosti, to ještě spával v malé postýlce, po jeho 2 narozeninách jsme ho přestěhovali do pokojíčku a opět usínal týden držením za ruku, potom jsme postupně tu ruku oddalovali, potom jsme seděli u postýlky, potom kousek dál od postýlky, nakonec hned vedle dveří a nakonec na nafukovacím míči na chodbě, a potom jsme zkoušeli se chvilku jakoby vzdálit z jeho zorného pole, když nás zavolal, opět jsme se vrátili na míč a čekali tak dlouho než usnul, přiznám se, že to pár měsíců trvalo, ale stálo to zato a Filip teď už usíná naprosto v pohodě, a když se v noci probudí, přijde si k nám, také se nevyspíme, ale nechceme ho vyhánět, protože máme v naší ložnici Davídkovu postýlku a nechceme, aby měl pocit, že je odstrkovaný, to budeme řešit, až budou oba kluci spát spolu v pokojíčku 😉 , to postupné vzdalování je také nějaká metoda, mně osobně to přijde míň násilné než to vyplakání, na to je si myslím už Adélka moc stará a přišlo by jí to šíleně nefér

hlavinka
5. pro 2011

@blandik Diky za radu, to zni logicky. Ja se snazim rabr dodrzovat samozrejme behem dne, myslim, ze Adelka ma dost pozornosti, ale jak je videt, z jejiho pohledu asi ne. Ale ucim se, cili ne vzdy se mi to povede vsechno rict spravne a nekdy jeste ujedu a taky rvu, i kdyz uz je to o neco lepsi, co jsem zacla s lecbou...tak jeste jednou moc dekuju. zkusim to. 😵

hlavinka
5. pro 2011

@janula28 Tak to jste to zvladli dobre. Nicmene to muselo byt dost narocne na cas, co?
Ne, vyplakat by nemelo smysl, to ne. To jsme nedelali ani za mala, vzdycky jsme tam prisli po chvilce, takze nervala dlouho...jen ted je to proste tezky na cas, zvlast, kdyz jsem sama doma a v osm bych sla sama nejradsi spat....a dekuju

prom
5. pro 2011

@u2jana aoj, moja dcerka ma tiez podobne ritualy. Kolkokrat ja dospela nechapem, ze co ju tak vytocilo, potom porozmyslam a je mi to jasne.. Blandik aj druhe kocky to tu spominali - deti maju radi svoje ritualy, "poriadky" hoci inokedy u nas lietaju hracky rad za radom... v urcitom veku maju pocit, ze vesmir funguje tak ako si oni zmyslia, ktosi tu spominal priklad, ze dieta hadze konar do potoku a preto tecie a ked odide, potok prestane tiect... proste maju take svoje fantazie a na tie haklive. To sa tyka aj zdravych deti, nie iba u autistov. Inak aj ja sa priznam, ze ma to vystrasilo, ked to zacala dcera robit, tie sceny, u dcerky sa to spajalo aj s agresivitou voci sebe samej..to boli pre mna ine soky ... samozrejme, pokial mate aj ine autipriznaky, a hlavne pre klud svojej duse, tak sa chodte poradit za odbornikmi.
inak kamoskina dcera je od babenka neuveritelne poriadkumilovna, dba na system, nedajboze jej maminka dala na hlavu inu capicu, lebo tu co nosila najviac bola oprata, tak chodila jak nervozny vlk po byte, ani odist von nemohli.. tak strasne to prezivala ... a je to zdrave dievcatko, iba ma taku obscesiu proste.. Ked sme boli spolu vonku v zime, tak nasa mala sa hodila do snehu, valala sa v nom, ona k nej dosla a zacala ju oprasovat jak dospely clovek. Moja to zaregistrovala, ze aha.. bude sranda.. tak zacala im davat sneh na kocik, kamoskina dcera si ho hned zacala cistit.. vsetko bez kriku, kazda sa naplnovala svoje tuzby, moja dcera - punkac 😎 😀 kamoskina dcera - poriadkumilovkyna 😀 To boli stare tak cez rok.

blandik
5. pro 2011

@hlavinka - to jsem moc ráda, že je ti lépe...Já to vidím na našem, že když jsem podrážděná, nebo ho hodněkrát odeženu, že nemůžu a nebudu, tak je to problém...podle mě oni postupně v čase, jak stárnou, vydrží déle a déle čekat, ale v každém věku - jak to přesáhne určitou mírou (dle věku různou), tak dítě začíná přitahovat pozornost tím negativním chováním, protože tím si ji přitáhne...A oni cítí i takový ten podton, jsou jako baromtetry, takže jestli ti poslední dobou nebývalo dobře, tak to chce čas a bude zase líp...

prom
5. pro 2011

s uspavanim su problemy aj u nas. Ja uz si ani nepamatam na spolocne straveny vecer iba s muzom, ze kuknut nejaky film. Nasa duracelka spi s nami, spat pre 8 hodinou isla naposledy tak v jednom roku.. odvtedy tak o 21.30.. a to ju vyslovene my tahame do spalne, ona by inak fungovala jak rybicka aj do polnoci.. tak vam zavidim niektorym, ze vam chodia deti spat pre osmou. Obedny spanok este myslim potrebuje, aj ked ho uz parkrat vynechala, ked nedajboze zaspala niekde v kociku na 5 minut... Takze zaspava s nami, spinka s nami v posteli, teraz je na mna nenormalne fixovana, ci ju nejak ovplyvnuje moje tehotenstvo neviem, stale by sa iba mazlila, ocuchava ma jak zvieratko.. no neviem, jak to bude az tu bude nove miminko 😕 A tiez mame "zle" reakcie na starych rodicov, ako minule zacala s tymto problemom Blandik.. vyhana ich, jej teda aj vystartuje ruka .. moj otec ju este provokuje, a to je hned ohen na streche... a potom to musim riesit ja..des 😠

blandik
5. pro 2011

@prom - náš je taky takový pořádkumilovný...dostal nové lego teďkom - novou krabici s kostakama a já měla představu, že takové ty "spešl" dílky dáme zvlášť, a budeme na ně více dávat pozor, ale ty běžné kostky sesypeme dohromady se sadou, co už doma měl - tedy ne dvě krabice na lego (a v nich pár kostek), ale jen jedna ---- no neprošlo to tři dny, prostě ne - on to vede v hlavě jako starou a novou krabici, každá pak byla vysypaná zvlášť na polštář...
a jinak náš zase často komentuje chování jiných - že někdo zakřičí - a malý - to ale nemůže křičet...dítě ve školce běží - to ale nemůže běhat...Někdy mě až mrazí z té účinnosti rabru...a když mu někdo řekne - že tu máš , to si sněz tajně, aby máma neviděla - tak na něj civí jako puk..že jako proč... 😀 😀

reruna
5. pro 2011

@blandik konečně jsme našli dárek pro Lukiho, je to sice až od 3 let, ale myslím, že si s tím pohrajou oba kluci http://www.mikrohracky.cz/i-book-zviratka-naucn... dělá se ještě jeden typ - abeceda, tvary, barvy, ale to bude mít Míša ještě na tom notebooku, ten jsme už sehnali. Takže máme megabloks, pro Míšu notebook, pro Lukiho tuhle i-book a drobnosti typu omalovánky, autíčka, domino

berenika39
5. pro 2011

@reruna dík, objednala jsem to pro babičku🙂. ale tu druhou - kde jsou roční období, abeceda, čísla, páč petr je maniak na zvířata a už je má děsně zmáknutý, podrobně , celou takovou zvířecí encyklopedii, tak to se mi zdálo zbytečný, ale tahle druhá je fajn. ptá se mě ted na nápisy, na písmenka, tak snad se to bude hodit - i později.
http://www.mikrohracky.cz/i-book-poznavejte-s-n...
DĚKUJI!

janula28
5. pro 2011

@hlavinka já bych také ráda chodila spát v 8 večer, ale mladší usíná kolem 20:30 teď teda po nabytí svobody i ve 22:30 a starší usíná kolem 22h a to může být v posteli klidně od 8h večer, ale neusne dřív, je vyspinkaný ze školky a potřebuje zase 6h aktivity než je unavený
máš pravdu, bylo to šíleně časově náročné...

reruna
5. pro 2011

@berenika39 mě se líbí obě, dlouho jsme sháněli pro Míšu ten notebook, nikde ho neměli a on si ho přál, pak jsme ho teda sehnali a te´d jsem našla tuhle i-book a musím říct, že se mi líbí více, než ten notebook, a trochu mě mrzí, že už ho máme, mohli kluci dostat každý jednu tu knihu, je to mnohem přehlednější, než ten notebook...tam je abeceda, čísla, tvary, angličtina i nějaké hry, tak jsem vzala knihu o zvířátkách 🙂

berenika39
5. pro 2011

@reruna já jsem trochu odpůrce notebooku, zatím...jako že stejně dojde na pc časem, tak ho nechci k tomu ještě ponoukat 😀 , ale prostě babičky něco potřebují vybrat - a tohle je alespoň k něčemu🙂.

u2jana
5. pro 2011

diky baby, tak som kludnejsia, ked viem, ze aj ine deti maju podobne stavy 😉
mne to take divne nepride som s nou cele dni, len manzel je s nou menej, tak bol z toho v soku.
ona ma rada serie, zbierky, ale zial nie je poriadkumilovna, takze je vzdy nieco chyba a tak to stale dookola hladame. Minule som jej par zbierok zrusila - 3 cukrikove obaly, 3 zuvackove ... a zaklad je znicit vsetko, lebo ako nahle jeden najde je zle - inak si na ani nespomenie.

@prom
od kedy sa nrodil maly, tak dcera cez den obcas nespava, ona bola zvyknuta, ze som pri nej lezala, kym nezaspala, lenze ked sa narodil syn, uz som na to nemala cas, tak ju proste vzdy poobede, ulozim spat a idem uspavat maleho. Ked zaspi, zaspi, ked nie, tak si aspon ticho polezi v posteli, zahra sa tam. Ked maly zaspi, tak idem k nej a lezime na posteli a citame si. A potom zas fici az do vecera a je fakt, ze ju o 19,30 osprchujeme a do hodinky zaspi. Ona uz zaspava sama, chvilu pri nej spavala manzel, ale toho zacala vyhanat, lebo tatinko "krape" 😉

klementina
6. pro 2011

@blandik uz si vybrala darceky? ja som tiez zistila, ze mame asi vsetko co potrebuje, a kedze mame teraz take pohybove obdobie, nasla som toto:
http://lemonsport.sk/index.php?pid=8&cid=53&PHP... v tej fotogalerii to vyzera realnejsie
alebo rozmyslam este nad tymto http://www.slimacik.sk/hojdacie-siete-a-kresla/...
neviem, co by sa jej viacej pacilo. inak, keby ste videli zoznam jej zelani, tak je to na zaplakanie 🙂

berenika39
6. pro 2011

ve školce bylo focení. dneska jsem si s velkou slávou převzala za 250 káčé fotky. už ten den jim petr nahlásil, že se nebude fotit. nemá rád , když se musí na povel stavět do nějaké štastné pozy. taky jsem jim říkala, že se fotit nebude. a oni že prý uvidím, jak to bude krásné. výsledek? mám kalendář , čtyři malé, čtyři velké fotky a kýčovité rámečky s vánočním motivem z kartonu. na nich nasraný péťa, jinak to napsat neumím.🙂))))

blovitc120
6. pro 2011

@berenika39 môj zlatý, úplne na ňom vidno, ako si to "užíva" 😀. Ale inak krásny chlapček, len zjavne nadšený z pózovania 🙂

berenika39
6. pro 2011

@blovitc120 dík, musela bys vidět, jaký je sluníčko. od rána do večera samá sranda, blbina, pusa se mu nezastaví. ale klasika vzdor - když oni chtějí, já se tedy přetvařovat nebudu - má svůj názor, no. 😀 😀 . To ani nemůžu dát babičkám 😝

blovitc120
6. pro 2011

@berenika39 no trošku je "nafučaný" na tej fotke, ale vidno, že to nie je jeho bežný výraz tváričky, ale že ho hnevá to fotenie. Moja dcéra zase nahodí strašnú vrásku na čele, teda nad nosom, keď ju niekto nasilu fotí, vyzerá na nej ako 80-ročná žena 😀

fender
6. pro 2011

@berenika39 je úžasný i když je nasraný 😀 😀 😀 😵 😵 😵
náš malý má opak - jak se na něj zamíří foťák, tak udělá "hahahahahaha", otevře pusu tak že mu jde vidět až do žaludku, takže většinou je ta fotka beztak nepoužitelná 😝 😀

bubelko
6. pro 2011

@berenika39 to mi pripomenulo fotografie mojej sestry - ona sa nehnevala, ona priam vrieskala a plakala k tomu. dokonca mala taku uplakanu foto aj na pase, ked isla so starkymi do juhoslavie. pretoze to robila nielen v skolke, ale aj u fotografa na dokumenty 😀 mama sa divila, ze ju vtedy s tym pasom aj pustili. a tu urevanu pasovku mala v penazenke snad do smrti 🙂

prom
6. pro 2011

@u2jana hehe, aj nasa ma rada serie, ale je aj destrukcny typ, najprv vsetko rozmontovat.. tiez stale nieco hlada 😀 a s tym spankom to bude asi podobne... akoze nehodlam sa nejak stresovat, lebo ona je tiez zvykla ze pri nej lezim, ona sa ku mne tuli, ocuchava mi vlasy atd. a potom si sama lahne a zaspi.. kedysi zaspavala u prsniku, tak asi aj preto je tak fixovana na moju pritomnost.. ked tu bude babo, tak uvidime.. bude to asi ako u vas, bud zaspi alebo nie, bude to na nej, uz bude aj vacsia.. ked nebudem riesit babenko kludne si s nou lahnem, aj s babenkom.. za podmienky ze nebude rusit babo, keby nahodou spinkalo alebo tak.. aby sa necitila odstrcena.. cas vsetko ukaze 😉 Len ma vzdycky vystresuju kecy napr. mojej matky, ze som si ju zle naucila 😠 .. ze ona s nami ziadny cavyky nerobila.. dala nas do postele a museli sme spat. Neberie fakt, ze kazde mimi/clovek je iny, mna prestala hned kojit, narvala do mna na noc sunar a mala klud do rana

prom
6. pro 2011

tak baby a teraz sa pochvalte, co "krasne" akoze hracky dostali vase deti na mikulasa 😉
Nasa dostala asi kilo roznych cokolad, hoci im furt zdoraznujem, ze jej take sladkosti nedavam moc rada, aby sa jej nepovzbudzovala hyperaktivita .. akokeby som hrach na stenu hadzala 😠 a potom dostala priserny, ale fakt priserny upratovaci vozik, ktory ani neni nejak ergonomicky dorieseny k potrebam detom.. ze ten vysavac ma hadicu jak pre 2mesacne babo.. no nejaky lacny shit, ktory sa dufam, co najskor rozbije a dam ho plastoveho odpadu. Proste dalsia obludnost, ktora nam bude oxidovat v baraku.

prom
6. pro 2011

@klementina supr linky, napady 😉

bubelko
6. pro 2011

@klementina neboj, tie jej zelania nemozu byt horsie, ako to, co som mala za ulohu zohnat vcera ja pre kamoskinu dceru. http://www.hasbro.com/littlestpetshop/de_DE/ to si zelala. alebo nieco s konmi. nakoniec som sa rozhodla pre bieleho kona k barbie, s modrymi vlasmi a nejakou celenkou. no som rada, ze mam chalanov, pricom starsieho zelanie - pirati playmobil sa nam podarilo elegantne obist - pirati budu, ale nie playmobil, lebo tieto ruzove siki-miki-cuda by ma asi zabili 😀 😀 😀

berenika39
6. pro 2011

@bubelko takymám neteř, která je závislá na podobných věcech, a je jí už 10, nepustilo jí to. tam už funguje asi televizní reklama, jinak si to nedovedu představit.

fender
6. pro 2011

my jsme v klidu, letos mikuláš ještě nebyl 😀