Respektovat a být respektován. Líbí se vám tato kniha?

sarkabrezen
24. únor 2009

Většinu lidí, co znám, co se setkali s touto knihou nebo seminářem manželů Kopřivových, jejich principy nadchli. I pro mně bylo jejich objevení osvícením a přesně tím pravým... Jenže - přečíst knihu je jedna věc a každodenní realita věc druhá. 😒 Výchova je nesmírně těžká, zvláště když jsme sami vyrůstali v "typicky české výchově" a máme ji tak v sobě i podvědomě. Člověk se pořád přesvědčuje, že se bude chovat ke svým dětem jinak... a pak najednou s údivem a úděsem zjistí, že z něj vycházejí přesně ty samé věty, které slýchával jako malý... že jsou to jen pokyny, příkazy, rozkazy, křik... Nervy v kýblu a přitom dítě stále neposlouchá a co víc, je to čímdál horší... 😨

Převést principy RaR do praxe je těžké, hlavně ze začátku, je třeba toho v sobě hodně překopat... ale já věřím, že se to bohatě vyplatí, proto jsem rozhodnuta se s tím poprat. 😎 Vím, že RaR má i tady na Koníkovi spoustu příznivkyň, proto bych chtěla založit prostřednictvím téhle diskuse takový malý klubík 😵 , ve kterém si můžem pomáhat s různýma situacema, jak je řešit, povzbuzovat se, sdělovat si co pomáhá a co ne... a tak 🙂

lusy82
28. únor 2012

@takyja Ne zatím jsme v malém, a šipky ještě neskáčem. To si ani nedokážu představit 🙂 A kolik je vám?

takyja
28. únor 2012

@lusy82 Rovné 2 roky, šipky se u nás skáčou už tak 3 měsíce... je to super 🙂 Pokaždé je teda nějaké dítě, které nemá náladu, ale řekla bych, že nadšení do plavání přímo úměrně roste s prováděnýma rošťárnama - šipky, skákání, tunely, atd.

lusy82
28. únor 2012

@takyja My chodíme pro 1,5 leté tak možná od dubna taky začneme. Akorát si pamatuju jednou že jsme něco takového dělali, ale normálně do malého. U nás se vlastně chodí do velkého asi až od 3let.

poibbvgghvv
28. únor 2012

jsem jitka hnilkova

berenika39
28. únor 2012
blandik
28. únor 2012

@lusy82 - k tomu jídlu - někde jsem četla, že u batolat je prostě jídlo jednou tak a jednou tak, jednou sní více, jednou nic, někdy jim stačí dvě lžičky za den...že se má člověk hlavně snažit, aby u stolu panovala pohodová atmosféra, aby to byla příjemná část dne, a nemá člověk sledovat, kolik toho dítě sní.. problém je v tom, že pokud ho takto lákáš na jídlo, tak on nemá šanci se řídit vlastním pocitem hladu...jakože chápu, že dospělí více méně odhadnou, kolik to dítě asi má sníst jídla, aby to bylo ok, jenže někdy dítě má větší a někdy menší hlad, a to dospělý nemůže vědět. Náš třeba, když na něj něco leze, tak nejí téměř nic, půl banánu za den není vyjímka...a není na něm jetšě nic vidět..tím, že mu důvěřuji, nenutím, tím mu dávám šanci si vybudovat normální vztah k jídlu.. Pro mě byla priorita, aby byla dobrá skladba jídla - tedy typově, aby jídla měla jasné složení a dávala jsem si pozor, aby vždy dostal na talíř něco, co skutečně sní - tedy měl období, kdy odmítl celou zeleninu, pak asi třičtvtě roku nejedl maso - cca do tří let jedl hlavně přílohy - suché nudle, suché brambory, rýži...omáčku nesnesl, a pak krom svého bezzeleninového asi dvouměsíčního období, pak jedl i zeleninu - takže na talíři měl vždy zvlášť přílohu, nepolitou, maso zvlášť a vařenou zeleninu...takže pokud říkal ,že maso nééé...jsem mu řekla - dobře, dávám všem stejně, pokud maso nechceš, nedáš si..a on dlabal jen brambory a zeleninu...pak se to najednou zlomilo a přestaly být věci problém, postupně, jedna věc za druhou procházela, bez potíží...takže osobně se mi vyplatilo na něj netlačit, nemít problém z toho, že nejí rajskou omáčku, že nejí maso, nejí rajčata..atd, ale ty potraviny mu předkládat, jen nemíchat dohromady...A sladkosti vymezit na svačiny...A pak k tomu - že to je prospěšné pro tělo...našemu jsem v tom věku o tom povídala, jen tak - dávala jsem si bacha, a%ť nemluvím o něčem, že to je zdravé a že proto to máme jíst..ale říkala jsem jen tak o jídla /ne jako nástroj k přinucení konzumace, ale právě když mu to jídlo chutnalo/ - že to je supr, dáváme si mrkvičku, ta pomáhá očím, aby dobře viděly, ostře...nebo že brokolice pomáhá hlavičce...a taky třeba, že čokoláda má hodně kakaa a pomáhá myslet...maso máme na sílu, potřebují ho svaly...myslím, že je to taková nenásilná forma edukace o tom, jak a k čemu potřebujeme jídlo, že tím se staráme o své tělo...pokud se to říká v době pohody, kdy to není použito jako argument k motivování ke snězení něčeho, co mu nechutná, tak je to vlastně jen taková komunikace u jídla... 😉

lusy82
28. únor 2012

@blandik Tak takhle to s jídlem dělám taky ( to s tím nandaváním na talíř všeho a nemýchat už mě taky napadlo a občas jsem to vyzkoušela - taky úspěšně ), mám stejný přístup jako ty. Tenhle přemlouvací efekt používám opravdu zřídka když chci, aby opravdu něco ze zeleniny v sobě měl. Teď hrozně často marodil tak mám prostě strach. Zatim to řeším Marťánkama. Sladký se opravdu ale snažím redukovat, ptotože kdyby si viděla co všechno sní na těch návštěvách ( docela častých ) Pak večeře vůbec nepřichází v úvahu. Jinak to s tím popisováním zeleniny je dobrý, to zkusím. Já mu občas říkávala že je to dobře, že mu chutná, že je to zdraví ale takhle ne 🙂

erinka83
28. únor 2012

snažím se vás číst a nasávat, no jde to u nás trochu ztuha, ale snažím se 🙂

to jídlo, je problém, když trvám na dodržování času jídel? Jako že teďka jdeme snídat, teďk bude oběd.... chci, abysme jedli všichni zaráz, říkám jí, aby aspoň seděla s náma, že si budem povídat.... snídaně problém není, dělám kaše a ty má ráda, svačinku tu řešíme tak všelijak, ale dělám malou, aby obědvala... no a někdy rovnou řekne, že jíst nechce, nebo že rovnou druhý jídlo, že polívku jíst nebude... já netrvám na tom, aby dojídala, ale chtěla bych, aby aspoň ochutnala... když tvrdí, že nechce, tak pak řeknu, že nic jiného není, tak někdy začne jíst, někdy ne...

sussanah
28. únor 2012

@erinka83 my taky vcelku trvame na spolecnych obedech, vecerich. Ale je to spis tak, ze proste ho usadim, on bud ji nebo se v tom nimra. No a pak prohlasi, ze nechce jist 🙂 Takze pouze upozornim, ze tohle je obed a ze nic jineho nebude. Kdy ma treba za hodinu hlad, tak nabidnu znovu obed, kdyz nic, tak dostane potom az svacinu v obvyklou dobu. Ale ja vcelku verim v nezkazenou detskou intuici, ze si proste obcas sami naordinuji pusst, protoze to treba zrovna potrebuji. Takze kdy nechce, at neji, ale nic jineho proste nedostane (vyjimky jsou, ale primerene)

bubelko
29. únor 2012

@erinka83 u nas sa tiez je naraz. a druhy uz aj prikrmy jedol tak, ze starsi obedoval, mladsieho som jednou rukou krmila a popri tom obedovala aj ja. a tiez varim len jedno jedlo pre vsetkych. nemusia zjest vsetko, co maju na tanieri - niekedy sa netrafim a dam viac. ked vidim, ze jedol, ale povie, ze stacilo, tak nenutim. a tiez, aj ked nic nezje a povie, ze stacilo, necham ho tak. ale nic ine nie je - ked pride o pol hodinu, ze hlad - tak dostane ten svoj nenacaty obed. obcas dojedaju dokonca na veceru. pripadne ranajky na desiatu - hlavne mladsi. a tiez obedujeme plus-minus 15min okolo 12.00, pretoze ak obedujeme neskor, tak sa potom nahaname do poobednej spielgruppe. 😉 takze ja na tom nevidim nic zle 🙂

blandik
29. únor 2012

@lusy82 - já někde vyčetla, že se nemá používat to, že zelenina je zdravá, ovoce je zdravé, protože nikdy nepoužiješ zdravé o sladkostech, dítě si brzy spojí, že to, co je zdravé není tak dobré jako sladkosti, které jsou nezdravé...

lusy82
29. únor 2012

@blandik Aha, no je to hrozný slovíčkaření viď, když to chceš dělat správně.

bubelko
29. únor 2012

@blandik toto som citala aj ja, ze sa nema pred dietatom spominat spojenie, toto je zdrave 🙂 bolo to u nas vo sui, v casopise pre rodicov. tiez tam pisali, ze ak si dieta kazdy den pyta, dajme tomu, cestoviny, treba mu ich dat. ze za normalnych okolnosti, sa ich preje a bude jest potom aj nieco ine. od tohto ma vsak odradza to, ze kamoskina dcera uz 3 roky neje nic ine, len cestoviny a nieco k tomu 🙂

blandik
29. únor 2012

@bubelko - jo jo, zejména jako argument - tohle jez, je to zdravé, když to dítěti nechutná...tak raději používám slova jako prospěšné pro tělo, nedávno byl fascinovaný obrázek zažívacího traktu, chtěl to povídat snad stokrát..tak jsem mu říkala, že z toho tenkého střeva jdou živiny všude do těla i do palce u nohy..tak pak u jídla povídal, že si na té mrkvni zrovna pochutnává palec...U

lusy82
1. bře 2012

Tak dneska na plavču zase histerák jako blázen, už fakt nevím co mám dělat. Jak mu vysvětlit, že okolo bazénu nemůže běhat sám, že je to nebezpečný. A v těch sprchách už jsem myslela, že ho ne plácnu ale seřežu ☹ 😒 A to opravdu nemám ve zvyku. Prostě do sprchy nepůjde ( i když chápu zase se bál, že budeme mýt hlavičku a v tom vzteku vysvětlování, že jí mýt dneska nebudem , nevnímal ) a pak když jsem byla svlečená z plavek tak mi zdrhne zpátky na bazén. Samozřejmě sebou seknul. No a to vše provází brutální řev a vzpírání se a já se snažím zachovat klid. Ale jak ho můžu nechat jít se někam vyvztekat a pak mu to vysvětlit? Tam to prostě nejde a odvézt se taky nenechá, protože ho odvedu kam nechce a to je řev. Už fakt nevím. 😝

bubelko
1. bře 2012

@blandik ja pouzivam spojenie - pozri aku to ma peknu farbu 🙂 je to zelene, cervene... atd. aj ked na jonasa to nejako nezabera - brokolicu neje a kedze prestal jest aj spenat, tipujem, ze je to prave kvoli tej peknej zelenej 😀

berenika39
1. bře 2012

@lusy82 tak to plavčo vynechte, na nějakou dobu, to by nešlo? nemá to pro něj ted žádný přínos, zbytečně se dostanete do kolotoče stresu a nervů. Je v období vzdoru, někde to musí ventilovat, a vybral si plavání, no. Určitě to nejde přeprat, jakmile ho budeš přesvědčovat, co všechno tam nesmí, bude to dělat o to víc, to nezměníš, to tak je. můžete chodit plavat spolu, bez režimu, spěchu?

blandik
1. bře 2012

@bubelko 😀 je třeba ještě otipovat hrášek...ale u nás hodně věcí, které nešly, nechtěl, tak najednou třeba po roce jdou..někdy zahlásí, že to nejí, že mu to nechutná...ale po tom třetím roce docela funguje říct - ok, když jsi to neochutnal, nevíš, jestli ti to chutná nebo ne..pokud ti to nebude chutnat, můžeš to vyplivnout..ale pokud to ochutnat nechce, tak dál nenutím...

bubelko
1. bře 2012

@blandik hrasok zatial je 🙂 ale ten je svetlejsi 😀 😀 😀

lusy82
1. bře 2012

@berenika39 Jasně že jsem o tom uvažovala, hlavně zrovna v tý chvíli vztekání. Ale pak je mi to líto. A zase si řeknu, že to snad přejde. Je to těžký. Já ho nechávám dělat si co chce, ale to lítání po dlaždě je špatný i kdyby jsme tam byli sami a ta sprcha je taky nezbytná, ale tam je to spojený se strachem s mití hlavy. . Což taky nechápu, a nevím co s tím.

blandik
1. bře 2012

@lusy82 - náš se bál si mýt hlavu cca do tří let, to běhání kolem bazénu - dělá ti to natruc nebo se při tom baví, že ty ho honíš?

blandik
1. bře 2012

@bubelko - u nás jí žlutou a červenou papriku, zelenou nemá rád - nikdy ji neochutnal...a fakt mě baví v obchodě, když chce koupit pastiňák, že má na něj chuť, já téměř do dospělosti odmítala jakoukoliv vařenou kořenovou zeleninu...Nevím, jakou máš zkušenost, ale mě zatím vychází to moc neřešit, když něco nechce jíst, protože to za půl roku je pak úplně jinak...tak se snažím mu neříkat - že maso ti nechutná, tohle ti nechutná..ať si to v hlavě nezafixuje, že mu tohle nechutná a tamto nejí...jakoby pak měl v hlavě už blok, že to nejí a ani to nechtěl zkoušet..možná to funguje jako nálepkování..nedávno mě dostal, že po půl roce začal jíst rajčata, před tím mi povídal, že červená rajčata nejí, že jí jen ta žlutá...

reruna
1. bře 2012

@lusy82 vyzkoušej ještě, že ho budeš mít pořád v náručí - ve sprše i když půjdete do bazénu a pustíš ho, až půjdete do vody, udělej to tak, abys ho nemusela pouštět - převleč se klidně do plavek už v šatně a ne až ve sprchách, ze šatny ti snad neuteče...jinak už fakt nevím, určitě ho nemůžeš nechat tam lítat a utíkat ti, nemyslím si, že by ho to brzo přešlo, tvoje prudká reakce na to jeho utíkání ho utvrzuje buď ve vzdoru nebo v legraci a rozhodně to bude opakovat, možná není špatné i uvažovat na chvíli o přerušení toho plavání, jestli to jde, chápu, že asi máte nějaké zaplacené lekce...

takyja
1. bře 2012

@lusy82 Mně pomáhá si k ní dřepnout, koukat do očí a vysvětlit, že po sprchách se utřeme, máma si dá kafe v restauraci a malá že může jít jezdit na autíčka, která tam jsou na hraní... Prostě namotivovat s tím, že sprcha je potřebný mezistupeň. Mně teď pro změnu nechtěla z bazénu, na podzim to bylo samé "domů domů". Vyber si. 😀 Plavčo bych osobně nepřerušovala, ztratí dovednosti, pokud nějaké má... u nás je to šipka do vody, atd. Myslím si, že nám plavčo hodně pomohlo v osmělování, sebedůvěře, atd. Od roku a půl taky umí sama plavat, pokud má "rybičku" nebo kruh. Byla by škoda to zahodit kvůli období vzdoru... začně si zlobit na písku a pak nepůjdete ani na pískoviště???

bubelko
1. bře 2012

@blandik no ja varenu zeleninu v podstate nejem dodnes 🙂 jedine vtedy zjem, ak ju robim detom ako prilohu a vtedy si nalozim a idem vzorom.
a mam rovnaku skusenost - skratka nenutim, ale zakazdym ponukam. a neponukam nic ine. skratka bud sa na obed zje to, co je navarene, alebo nie. ale ine nevarim. 🙂 u nas celkovo nie je problem s jedlom, skor teraz mali crevnu virozu a nemohli jest, tak bol problem, ze chceli a nemohli. jonas chodil cely den po byte a len plakal, ze mama papat banan. ale ked jeho prehanaju a nezapekaju, tak ich zrovna pri hnacke nemohol ☹

lusy82
2. bře 2012

@blandik Do tří let? To mi ani neříkej 😝 A jak kste to řešili? On mi vylézá spíš proto že ho to baví, že sám chce. A pak samozřejmě řev že nemůže běhat sám, pokud ho pustím. Většinou ho tahám násilím zpátky do bazénu.

lusy82
2. bře 2012

@reruna Takhle v té náruči to děláme když jdeme do bazénu, když odcházíme tak nás meju sprcháčem a to mi z náručí klouže. No a někdy mu meju i tu hlavu a to je kámen úrazu. Jenže bez toho to prostě nejde.

lusy82
2. bře 2012

@takyja No já si taky myslím, že je to škoda přerušovat. A jak říkáš, je spousta míst kde se zlobí, to bysme musely být doma a i tam se najdou chvilky. I když ten bazén je pravda nejhorší. No ještě to zkusíme nějak vypilovat a snad to nějak zvládneme.

geliva
2. bře 2012

@lusy82 a nešlo by ho na tom bazéně po koupání nemýt a vykoupat ho doma?

takyja
4. bře 2012

Dámy, dnes jsem si přečetla, že chtějí zakázat bití dětí do 5 let. Ze zvědavosti jsem nakoukla do diskuze pod článkem a normálně se mi zvedl kufr. Většina lidí tam píše ve stylu, že bít děti právě od těch 2 do 5 let je zásadní, neboť později to na ně už nezabírá. 😝 To jsme fakt tak divná společnost? 😖