Respektovat a být respektován. Líbí se vám tato kniha?

sarkabrezen
24. únor 2009

Většinu lidí, co znám, co se setkali s touto knihou nebo seminářem manželů Kopřivových, jejich principy nadchli. I pro mně bylo jejich objevení osvícením a přesně tím pravým... Jenže - přečíst knihu je jedna věc a každodenní realita věc druhá. 😒 Výchova je nesmírně těžká, zvláště když jsme sami vyrůstali v "typicky české výchově" a máme ji tak v sobě i podvědomě. Člověk se pořád přesvědčuje, že se bude chovat ke svým dětem jinak... a pak najednou s údivem a úděsem zjistí, že z něj vycházejí přesně ty samé věty, které slýchával jako malý... že jsou to jen pokyny, příkazy, rozkazy, křik... Nervy v kýblu a přitom dítě stále neposlouchá a co víc, je to čímdál horší... 😨

Převést principy RaR do praxe je těžké, hlavně ze začátku, je třeba toho v sobě hodně překopat... ale já věřím, že se to bohatě vyplatí, proto jsem rozhodnuta se s tím poprat. 😎 Vím, že RaR má i tady na Koníkovi spoustu příznivkyň, proto bych chtěla založit prostřednictvím téhle diskuse takový malý klubík 😵 , ve kterém si můžem pomáhat s různýma situacema, jak je řešit, povzbuzovat se, sdělovat si co pomáhá a co ne... a tak 🙂

prsky
20. říj 2010

@fem ddik za tip na knihu, uz som ju aj objednala...na gorila.sk ju maju teraz so zlavou za 8,97 (na martinuse je za cosi cez 11€)

filipal
20. říj 2010

@fem vsimla si si
tvoj prispevok ma poradove cislo 1500 na 50 strane.... velmi symbolicke. asi nas ma niekam posunut. 🙂
zaujimava a inspirativna kniha. ano, deti nas ucia byt rodicmi. ja si velmi vazim svojho syna, velmi som pri nom (alebo spolu s nim) dozrela. som rada, ze sa neboji byt sam sebou, ze ma viac odvahy ako som mala ja...
fandim mu a som velmi stastna, ze som sa mohla stat jeho matkou.

filipal
20. říj 2010

@prsky taka zlava??? asi sa velmi nepredava! 😀

fem
20. říj 2010

poviem to este viac sociologicky, ze kazda doba l. civilizacie si vytvarala instiucie na regulaciu ludskeho spoluzitia a spolu s nimi zakladala pravidla a normy ziaduceho spravania sa, ktore by pomohli danej situacii lepsieho ludskeho spoluzitia... niektore institucie sa preverovanim dejin ukazali ako lepsie ci horsie...stredoveke institucie dnes povazujeme za zvrhle a trestuhodne...preto sa pytam, ci sucasna podoba skolky, je vedena ako ta lepsia institucia...a preco skolka a preco nie skola...pretoze skolka pristupuje uplne k najkrehkejsiemu stadiu vyvoja ludskej psychiky, emocionality, sociality atd. ak v skolke je presadzovany nerespektujuci pristup a tradicne y vychovy trestania, negativizvania, ovladania deti...bez respektu...potom otazka, ze rpeco vyrastaju taki ludia v dnesnej dobe, ako vyrastaju..moze byt uz polozena na urovni utleho veku cloveka...stretla som nazormi , ze rabr nie je pre najmensie batolata...ja si to nemyslim..prave naopak, ak zacnete s rabrom uz pri prvych krocikoch svojej vlastnej vychovy...je to asi najlepsia cesta...mnohe problemy sa vytratia..
potom tradicna kritika volneho rodicovstva, ze deti su rozmaznane a drze je uplne scestna ak sa tieto nedostatky prikladaju prave respektujucej vychove....
ved skolky vznikli najma, preto aby sa matky , co najskor vratili do procesov produkcie spolocenskych hodnot, produkcie prace, ktore su pre spolocnost prospesne, a ktore zabezpecuju fungovanie statu na hospodarskej baze , a to je vlastne nielen socializmu, ale aj kapitalizmu...a dalej vznikli preto, aby dieta, co najskor zacal "regulovat" stat a ten vlastne co najkor budoval tzv. kolektivnu identitu u deti...atd..
ja nekritizujem uplne skolky ako take, ale v konecnom dosledku je vychova mimo skolok uplne v uzadi a v uponahlanej dobe stresujuca a vytazena matka "rada" prijme moznost, aby dieta bolo relativne dost dlhy cas v institucii a dieta je tak vela casu mimo prirodzeneho prostredia a mimo domova... a najhorsie na tom su prave pocity, ze dieta je vychovane uplne v rozpore s tym, ako bolo vedene doma...ine hodnoty, vzorce spravania a pod....a rodicia nevedia, co s tym maju robit..lebo skolka pevne stabilizuje v dietati urcite vzorce..kedze je v takom "prijimacom" veku
preto sa mi paci, aky systemfunguje vo svajciarsku, co uvadza bubelko, ze deti nie su "plny cas" mimo domova

fem
20. říj 2010

@prsky super, tesim sa
@filipal no kto by uz dnes kupoval knihy 😀 , krasne si to vyjadrila..inak som nevedela, ze su prispevky ocislovane...
este som vo svojom svungu pridala jednu uvahu, ale ta je v inej ciselnej scheme 😀 ...a kde su tie cisla prispevkov ?..nevidim

berenika39
20. říj 2010

@fem taky díky, objednám si ji...

to, jak fungují školky je - alespoň v čechách jistě - dané poptávkou. ve svém okolí nemám nikoho, nikoho, kdo by s dítětem fungoval stejně nebo alespoň podobně jako my....jediná partička s podobným smýšlením o partnerském vztahu s dítětem jste vy🙂. naopak celý koník je o tom, jak způsobit, aby dítě poslechlo, aby neskákalo rodičům po hlavě, aby samo usnulo, spalo, jak vydržet jeho řvaní, aby mamči nebyly otrokem dítěte, aby....
V tom samém duchu se nesou i jejich požadavky na jesle, školky, nic víc se od nich nechce, než aby instituce dítě pohlídala, když matka pracuje, aby dostalo jídlo, aby bylo hodné a nezlobilo tam...je mi to líto, ale můj odhad je, že 90 maminek ze 100 vůbec neřeší jiný přístup ke svým dětem, než ten zavedený,starý,klasický - a to i přes to, že jim třeba nevyhovuje. Do školky děti dávají s tím, že jim někdo řekne - však oni ti ho tam srovnají, však on se tam rozjí, rozmluví, naučí se poslouchat. Děs. Skoro nikdo tu nečeká a neví, že by školka mohla být i jiná. Nemyslím si, že by rabr byl něco extra alternativního.
A dokud si někdo nepřečte třeba RaBR, netuší, že by to šlo jinak, pak jim naše školství přijde ok 😝 😝 😝

filipal
20. říj 2010

@fem na rozpise tem. 😉
teraz, Berenikin prispevok je 1506....

fem
20. říj 2010

@berenika39 mas presnu pravdu, vystihla si to, zial a nejako mi je az do placu z toho, 😢 , vies mne sa paci ten pristup v aldortovej, lebo skutocne si pamatam, na svoje prve reakcie, ked som pozerala na maleho, co robi...a ze zacal robit nieco, co nie je vhodne...vies a pamatam si na svoje pocity, ako som tam bezmocne stala...a vlastne vnutorne som vedela, ze nechcem na svoje dietatko kricat, ani ho nejako negativizovat..a toboz nie placat..ani po rucicke...to bolo vo mne, pre mna to stale bolo to babatko, proste nemohla by som na svoje babatko kricat...atd..to nie je nieco len vycitane z kniziek ale tak ako aj tato diskusia aj nejake dobre knizky pre mna sluzia na ustalenie si svojich myslienok, pocitov ..nejake realne rady...lebo ked som prvykrat stala voci svojim prvym vychovnym krokom bola som skutocne zmatena.. preto mi tie knihy, diskusie , nazory, pristupy, realizacie atd. tak pomohli...hoci sa tomu teraz smejem...tomu mojmu zmateniu....ale kedze je vychova neukonceny proces...tak sa tesim tomuto vzajomnemu zdielaniu, tym skutocnym rozhovorom s vami ale aj tym fiktivnym napr. s tymi autormi kniziek

fem
20. říj 2010

@filipal aha, ty si teraz taky statista Rabr temy, ale nie vela sme toho popisali veru 😀 ..ty si zazila tu alternativnu skolku...muselo to byt hrozne fajn a bolo to tak davno, nejako sa to velmi nepohlo dalej, vsetko okolo sa zrychluje len tie dobre myslienky sa tak tazko presadzuju a tie skostnatele struktury a institucie odporuju a odporuju

filipal
20. říj 2010

@berenika39 ano ja sa o tom co pises presviedcam, ked obcas prispievam do tem v sekci Matka, otec, rodina: som tam vecny rebelant. och, ale kto ma deti chranit, ked ani matky nemaju potrebu sa ich zastat pred krivdami sveta, okolia, dospelych?

berenika39
20. říj 2010

@filipal jojo, a to je ta duševní stránka...když k tomu přidáš ještě vyřvání, aby spaly, bitvy v období vzdoru, tělesné tresty, cepování, drezuru...v rabr to píšou přesně - dítě, jakmile vyletí z hnízda a ztratí autoritu, která ho do ted ve všem hrnula dopředu si najde okamžitě náhradu - jinou autoritu - partu......

filipal
20. říj 2010

@fem mam pocit, ze ak nenastal posun spat, tak aspon akasi stagnacia.... mozno za to moze konzumny sposob zivota. po revolucii bola v spolocnosti akasi euforia, popustene hranice, vsetko akosi lahsie slo...aj ludia boli ustretovejsi...
badat to aj v umeleckej tvorbe okolo 68 roku. po diktature sa uvolni tvorcia energia, chut menit, obrodit.
mne sa zda, ze prave teraz je to ovela tazsie. v spolocnosti je akasi divna klima! ludia sa sustreduju na "mat" a nie na "byt"....
zaujimavy sociologicky problem....

berenika39
20. říj 2010

@fem poměr státních a soukromých zařízení je šílený, a i některé soukromé jsou stejné jako státní, možná materiálně mají navrch, ale systém ? hlídací služba.
není tu zřejmě dobrá půda pro podnikání v oboru ...nevím.

fem
20. říj 2010

@filipal mas pravdu, vystihla si to..vies, ale ja som taky idealista...hoci nad tym takto uvazujem tak vychadzam aj reality...ved aj tu su ludia, ktori na veci nazeraju podobne, vy ste ti ludia, dufam, ze ste realni , 😀 ale nie...ale aj tak mas pravdu a je mi smutno
@berenika39 😢

fem
20. říj 2010

@berenika39
sukromny sektor tuto problematiku vobec neriesi...praveze to moze byt horsie horsie, vlada moci s peniazmi...aspon u nas sa presadzuje s tym krasnym pozlatkom...ktory laka...ale verim, ze v zahranici je to inak, ze to sukromne ma dlhsiu tradiciu, ze je to inak

berenika39
20. říj 2010

@fem no mě se jenom zdálo, že ten státní sektor je tak zaseknutý, že tam nic změnit dlouho nepůjde, když to všem vyhovuje 😝 😝 😝 😝 . že by nově vzniklé soukromé školky mohly fungovat i jinak - že by je mohly založit jinak smýšlející maminky, prostě jako opozice x vláda🙂)).
utopie.

filipal
20. říj 2010

@berenika39 ta problematika potreby partie ma zaujima...mas o tom nejaku literaturu?

@fem som realna, skutocna osoba.... 🙂
aj ked moj muz mi casto hovori, ked sa nad nejakym problemom z konika trapim...."to su len virtualne osoby, virtualne problemy".... 😅
ja som rada, ze tu ste, aj ked ste virtualne 🙂 🙂 🙂

filipal
20. říj 2010

@berenika39
sukromny sektor sa prisposobuje dopytu na trhu. a je tu este jeden problem...chybaju nam tradicie (vo vsetkych sferach) od zahradnej architektury, cez sluzby az po kvalitne vzdelavanie respektujuce osobnost dietata

bubelko
20. říj 2010

@filipal to iste hovori muz mne 🙂

@berenika39 ja az teraz zistujem, co sa mi na svk paci a co nie. volakedy som bola presvedcena, ze vsetko je super. ale teraz, ked porovnavam, ako funguje skolka tu a ako na svk, mam z toho zmiesane pocity. nechcem tym povedat, ze je tu vsetko super, ale je tu rozdielny pristup - ci uz k detom, ci k rodicom. ten je skvely - nemas pocit, ze ti niekto chce diktovat, co mas robit a ako.
co je na nic, ze deti su v skolke len do obeda a bez stravy. na tu chodia domov. cize zase musis hladat alternativy ako pracujuci rodic, kto dietatu navari - cize z tohto pohladu skolka navrat do prace neriesi. a skola to iste. (tam musim este preskumat osnovy). co je tiez super - deti idu do skolky az od 5 rokov a do skoly od 7. cize su dlhsie detmi, alebo akoby som to nazvala.

@fem co sa vychovy tyka, podla mna ziaden presny navod neexistuje - ci je to rabr, ci tradicna vychova, ci metoda xyz... ono vzdy sa objavi situacia, ktora ta podla mna vyvedie z miery, nejako zareagujes a potom si povies, toto som nechcela. teda mne sa take stavaju momentalne, ked ma lukas toto vzdorove obdobie, pomerne casto. hoci nechcem vybuchnut - sup a je to. skratka mam niekedy viac temperamentu ako rozumu 😀 snazim sa to potom v klude s lukasom komunikovat, preco som sa nahnevala a preco som reagovala tak ako som reagovala. ja osobne som rabr necitala - cerpala som hlavne z vasich prispevkov a zistila som, ze cosi pouzivam a cosi nie. ale tiez musim priznat, ze pouzivam aj prvky tradicnej vychovy - nehovorim sice zakazdym nie. ale vacsinou stop, nono, alebo pod odtial. ale nechavam im volny priestor, moznost volby - lukas, jonas este nie je tak daleko, aby si mohol nieco volit. ten ma zatial povolene loziy kade-tade a my s lukasom na neho davame pozor, aby nesiel, kam nema. najlepsi je v tomto lukas, ktory len krici - jonas, stop. tam su kable. to nie je pre teba. alebo ; mamiiii, jonas je pri kvetooooooch 😀

zelmirka1
20. říj 2010

fiha pekne ste popisali 😉 ja som so svojimi nazormi na vychovu a precitanim Rabr dost osamotena, muz respektuje co chcem dosiahnut a vela veci chape a robi, ale nevydrzi precitat celu knizku a premyslat o tom ako ja uz vobec nie.
Cele okolie stale pocuvam ze dieta musi posluchat a musi mat respekt /to ze my mame mat respekt k nemu im znie ako blbost/ a v momente ked maly vystraja tak mi hned povedia ze to je preto ze mu vsetko dovolim. Takze je narocne pre mna nielen vychova ako taka ale aj udrzat si svoj sposob.

A co sa tyka skolok z toho som aj ja smutna, lebo u nas je situacia taka ze rodic je rad ze vobec dostane dieta do skolky a vyberat si o tom moze len snivat. Pristup len klasicky, treba naucit poslusnosti a musi sa prisposobit kolektivu a hotovo. Tiez som ostala prekvapena pri tom sposobe ako si zvyknut v skolke ze je to uplne ale uplne pomylene, oni chcu deti zlomit, proste to beru tak ze si musi zvyknut a hotovo, dokonca ked som volala do sukromnej skolky tak mi povedali ze nechcu aby som tam ostavala ze oni su zvyknuti a zvladnu to, aj tak si poplace, uz som to tu pisala....za 7000 by mi ho mali nosit na rukach a kazdu slzicku pofukat a hlavne uistit ma ako matku ze urobia vsetko pre to aby sme to zvladli dobre.
Som z toho taka rozcarovana lebo sa bojim ze moja snaha bude zbytocna ked pojde maly do skolky, alternativne v mojom okoli nie su a byt doma do 6 rokov si fakt nemozem dovolit. Je zaujimave ze ked sa rozpravam s maminami tak malokto sa nad tym vsetkym viac zamysla, Rabr nepoznaju, casto pocujem ze ved vzdy to tak fungovalo a najvacsi argument je ked mi povie niekto ja som bola v jasliach, mna rodicia bili a pod. a som v pohode tak co.
@fem diky za tip na knizku, rada si precitam aj ine Rabr je uz dost obchytkana 😀

prsky
20. říj 2010

@filipal a to kde vidis, ze kolkaty prispevok je to? asi som slepa 😀

prsky
20. říj 2010

@filipal a az teraz som si precitala tvoju odpoved fem, tak uz viem, kde to magicke cislo hladat 😀

berenika39
21. říj 2010

@prsky v seznamu témat, nahoře je název tématu, pod ním poslední příspěvek a úplně vpravo jsou čísla🙂

prsky
21. říj 2010

@berenika39 dakujem, vysvetlenie filipal som si vsimla par minut po tom, co som poslala prispevok 😉 😀 .

berenika39
21. říj 2010

@prsky ok, tak teď do 2000 příspěvků máme čas, nemusíme to hlídat... 😀 .
Mějte všechny hezký den, lepší než já. Jen stručně - naši známí čekali miminko 15.října, nikdo jsme neměli žádné zprávy, tak jsem dneska volala mamině, jak jsou na tom. Ozvala se jen tichým hlasem, že nemůže mluvit, že jsou oba s manželem v nemocnici, že malý není, že je to špatné a víc nic. Omluvila jsem se, nabídla jí, aby se sama ozvala a vůbec nevěděla, co říct. Netušíme, co se stalo, ona i muž jsou v nemocnici jako pacienti, jestli měli dopravní nehodu....netuším. Jsem z toho vykolejená, nemůžem jim pomoct, jen čekáme, až se sami ozvou.
To píšu jen proto, že i když se nám nekdy zdá něco složité, neřešitelné, když si stěžujeme - je to prostě jen život, pak může přijít blbej okamžik, a je po všem....jsme tu jen na návštěvě.
Mimo téma, já vím, ale i tak - respekt k životu, to se taky počítá, ne? ☹

bubelko
21. říj 2010

@berenika39 ☹ podla mna pocita ...

filipal
21. říj 2010

@bubelko ja som si az teraz vsimla, ze zijes vo Svajciarsku. och, vsak tam sa musi zit ovela lespie, nie? velmi vyspela krajina. pocula som to tych obedoch, ze deti, ktorych matky pracuju maju tkz. Tagesmutter.
ako dlho tam byvate? mas muza svajciara?

@berenika39 och veru! ☹ ☹ ☹ clovek si az vtedy uvedomi relativnost svojho problemu, ked sa stretne s takouto smutnou udalostou. okamzite prehodnoti svoje problemy. ...

bubelko
21. říj 2010

@filipal zije sa tu dobre, ale nic nie je take ruzove zvnutra ako zvonku 🙂 manzel je slovak ako ja. on je tu od 2001 ja od 2003 🙂

filipal
21. říj 2010

@bubelko ja som bola vo Svajciarsku 2 x. prvy krat 3 tyzdne, hned po revolucii, bola som tam s detmi ludi,ktori sa angazovali vo VPN. vtedy som len oci otvarala. 😝 😔 druhy krat sme boli vlani v lete s manzelom na turistike a uz som nebola az taka ocarena, lebo sme sa trosicku priblizili.
a ake najvacsie problemy ta tam kvaria?

bubelko
21. říj 2010

@filipal najvacsi problem pre mna predstavovali ludia - kym som si nasla prvu kamosku (nie slovenku) trvalo to takmer 3 roky. ich uzatvorenost, neschopnost alebo lepsie povedane neochota prevziat zodpovednost za nieco. tiez mi vadi, ze nevedia povedat pravdu do oci - ich kritika vyznieva takto : je to dobre, ale... a to je naozaj frustrujuce, teda aspon pre mna 🙂 dalej, kym sa k nejakemu rozhodnutiu dopracuju, potrebuju o tom 100x diskutovat. skratka byrokracia je tu neuveritelna, na vsetko potrebujes papier - pomaly aj na to, ze vies pouzivat toaletu. 😀
striktne dodrziavanie volnej nedele - nesmies prat, vyvesit pradlo na balkon, ci vysvat a vrtat. bo ak mas dobrych susedov, tak ta navstivi aj mila policia 🙂 zavrete obchody v nedelu - na to som si uz zvykla, ale zo zaciatku velky problem pre mna. a to iste spolocna pracka pre cely dom - cize sa pises, ked mas prat, alebo mas prideleny den, kedy mozes prat a vtedy peries. inak mas smolu. tiez som si na to musela zvyknut. teraz mame uz pracku v byte (sme sa prestahovali do vlastneho), ale ked sa lukas narodil, tak sme mali este jednu pre cely dom. a nie v kazdom byte mozes mat pracku 😒

co ma prekvapilo, bola velka diskutovana tema, kto vsetko potrebuje potvrdenie o schopnosti starat sa o dieta, ak rodicia chodia do prace. normalne navrhovali zakon, ze aj stari rodicia/krstni/pribuzni potrebuju potvrdenie, ze su v stave sa starat o dieta, ak je u nich pravidelne. 🙄

ak niekto tvrdi, ze nemaju radi cudzincov - je to fakt. nemaju. aj ked sa tu narodia cudzincom deti, ktore maju neskor obcianstvo, tak su to stale deti cudzincov, nie su to svajciari.

potom je to strasna benevolencia vo vychove, s ktorou maju teraz problemy na skolach - skola posuva zodpovednost na rodicov - rodicia na skolu. maju nezvladatelne triedy, ktore nikto nechce ucit. preto som opatrna aj co sa rabr tyka, a snazim sa kombinovat aj tradiciu aj rabr. pretoze som videla deti, ktore boli vychovavane stylom - nenutim ta do nicoho, nechavam ti volny priestor. a po pravde, vysledok ma velmi nenadchol. nie vsetko bolo zle - to by som krivdila, ale skratka podla mna, niektore veci deti nie su v stave rozhodnut a ak maju velky vyber, tak maju z toho chaos. vidim to aj u nas - napriklad ak ma lukas na vyber z viac ako 2 veci na jedenie - zrazu nevie ci to, ci ono alebo tamto. to iste postupnost akcii - vie povedat, ze najskor upratat potom jest, ale ak k tomu pridam este kupanie - cize 3kombinaciu, zrazu nevie, co skor a zacne sa v tom stracat. takze som to teraz utla a ma napriklad vecer na vyber - upratat a potom jest, alebo opacne 🙂
a tiez, deti v tej rodine, kde som robila, mali problem so slovom nie - nepoznali ho. a nevedeli to potom prekusnut, ak im niekto povedal, nie, dnes to nepojde. mali vtedy 3,5 a 8 rokov. cize ja si myslim, ze "nie" by deti mali poznat. samozrejme tiez nekricim vkuse na deti, nie, nesmies. ale pouzijem ho, ak je to nutne 🙂

ale aby som sa len nestazovala, je tu vela veci, ktore robia zivot prijemnym a lahsim - presna, cista a pohodlna mhd, ktora ma integrovane vlaky, lode, eletkricky, autobusy a trolejbusy. ked ma predavacka v potravinach pozdravi, zadakuje, ze som nakupila a popraje mi pekne popoludnie. zdravotnictvo - rodila som bez zazmluvneneho lekara, pri komplikaciach automaticky prisla primarka, bez ohladu na sposob poistenia. manzel bol pri porode od nastupu do nemocky az kym ma neodviezli na izbu, navstevoval ma kazdy den na izbe aj s mojou sestrou - prisli rano o 10,00 a odlisli vecer o 18,00, ak nie neskor. pri druhom dietati, to ze lukas mohol jonasa vidiet este v nemocke a tlacit ho vo vozicku, byt skratka tam. standardna izba je tu to, za co si u nas mamicky platia nadstandard. to, ze si v nemocke mozes vybrat obed z 5tich jedal - a je to chutne, jedle, servirovane na porcelane s nerezovym priborom. mas dezert. sestricka po obede pride s otazkou, ci si nedas kavu. to su len veci, ktore som zazila a to som zakladne poisteny pacient, ziaden privat. 😉
to iste pristup ucitelky v spielgruppe k lukasovi - ak by som chcela, mohla som tam cely rok ostavat s nim. to, ze sme s muzom nechceli kvoli jazyku, bola nasa volba, nie jej. lukas plakal, ked sme odchadzali, ale len chvilku. ucitelka povedla, ze sa chcel ukludnit vzdy sam, ze ju nechcel, tak ho nechala. tiez ho nenuti podielat sa na spolocnych aktivitach. 😉