Respektovat a být respektován. Líbí se vám tato kniha?

sarkabrezen
24. únor 2009

Většinu lidí, co znám, co se setkali s touto knihou nebo seminářem manželů Kopřivových, jejich principy nadchli. I pro mně bylo jejich objevení osvícením a přesně tím pravým... Jenže - přečíst knihu je jedna věc a každodenní realita věc druhá. 😒 Výchova je nesmírně těžká, zvláště když jsme sami vyrůstali v "typicky české výchově" a máme ji tak v sobě i podvědomě. Člověk se pořád přesvědčuje, že se bude chovat ke svým dětem jinak... a pak najednou s údivem a úděsem zjistí, že z něj vycházejí přesně ty samé věty, které slýchával jako malý... že jsou to jen pokyny, příkazy, rozkazy, křik... Nervy v kýblu a přitom dítě stále neposlouchá a co víc, je to čímdál horší... 😨

Převést principy RaR do praxe je těžké, hlavně ze začátku, je třeba toho v sobě hodně překopat... ale já věřím, že se to bohatě vyplatí, proto jsem rozhodnuta se s tím poprat. 😎 Vím, že RaR má i tady na Koníkovi spoustu příznivkyň, proto bych chtěla založit prostřednictvím téhle diskuse takový malý klubík 😵 , ve kterém si můžem pomáhat s různýma situacema, jak je řešit, povzbuzovat se, sdělovat si co pomáhá a co ne... a tak 🙂

kubaka
20. led 2011

@prom tak to má holčička dobrý základ - vše chce sama objevit - to je velmi dobré. Já jsem kluky taky nijak "nebavila" -tedy nekedala jim do hraní. Vydrželi si už od kojence bavit sami svým způsobem - ne vždy a ne dlouho, tak přiměřeně věku a náladě, samozřejmě.
Já to tady tvrdím pořád v každých možných tématech : kojenec nepotřebuje zábavu, kroužky, druhé děti, kolektiv. Pro ně je lepší méně, hraní o samotě, zkoumání. Opak vede k zahlcení, roztěkanosti, vzteklosti. Tak nějak to tuším říkal Makarenko: když si batole nebude moct hrát samo, nezbaví se tím agresivity. V té sólo hře si ony nějak odžívají tu vnitřní agresivitu, vztek, své "problémy". Já to prostě u svých kluků vždycky cítila jak píšeš ty: moc je neobtěžovat svou racionální činností, protože na jejich fantazii fakt nemám. Co dokáží oni zkoumat a jak si dokážou hrát by mě už v mém dospělém mozku nenapadlo. Když se chce jemu, tak ráda přiskočím a pohraju si, ale rychle o mě přestanou stát. Marián třeba chce, abych se koukala, jak staví kolejty, "bourá" s vláčkama , v tom se vyžívá - ale jakmile mu třeba v dobré (přeci vidím, že ovál je křivý, nééé?) 😀 víře chci opravit poskládanou trať, už řve "nedělej mi to". Emoce ventiluje úplně stejně jako bereničin peťas - švihne milovanýma mašinkama - a vycvičený nebyl ani jeden. Ten malý navíc totálně sabotoval všechno učení - básničky, ukazovánky -nikdy nic , nezájem. Opice se nekonala.

Mezi batolata jsem téměř nechodili, jen ven na hřiště a tam to teda ničilo mě - jen pozorovat co řevu nadělají ty matky, jak pořád ty drobky krotí, vysvětlují, že druhý drobek se nemlátí po hlavě lopatkou, jak si mají hezky "hrát" "půjčovat si hračky" - nééé, mojéééé - řve sotva chodící mrně. Matka vyhrožuje - ty jsi lakomá holčička, XY si s tebou nebude hrát.... No, podle mého odhadu byla Holčička batolícímu se XY těžce ukradená a nic by neuvítal víc, než aby ho nechala být.

Tohle pozorovat a poslouchat 3 hodiny bylo nad mé nervy. zašili jsme se vždycky co nejdál od toho centra "kurníku" - pardon, kde se srocovaly kecající matky a děti rvoucí se o hračky. marián si vyhrál sám s bábovkama.
A žádné zvykání - naběhl ve třech letech do školky jako velký suverén, natěšený, unešený a bez jediné slzy. Tři dny jsme si po hodině zvykali na odluku, a vůbec mu to nevadilo. Prostě kontak, kolektiv přišel v době, kdy už byl úplně zralý.

mě vůbec fascinuje, jak matky málo důvěřují přirozenému vývoji a mají hrůzu, že když dítě nenaučí ... spát v noci, chodit na nočník, hrát si s dětmi, - že to nebudou umět. Jako kdyby pochybovali, že bez učení se nenaučí žít.

@fem to o tom bavení bys měla napsat do kojenců, kde zase je dotaz, jak má matka bavit šestiměsíční dítě, jaké aktivity, že už neví čím by děcko zabavila, všechno už vyzkoušela. 😝

kubaka
20. led 2011

@kubaka ty jsi ale čuně , takových hrubek , to máš z toho, že píšeš romány a nepřečteš si to - ale omlouvá tě, že jsi dnes po biopsii kostní dřeně a ještě máš v sobě anestetika a bolí tě celý zadek - zítra to teda bude holka horší. 😀 😀

prsky
20. led 2011

@kubaka wow...dakujem...ja som si doteraz pripadala divne, ze malu pri hrach skor sledujem a nechavam sa do nich zatiahnut iba ked ona chce

prom
20. led 2011

jej, ja som sa asi blbo vyjadrila.. ja som sa nehanbila za malu, ze odmieta predviest nadrilovane veci. Naopak, mna fascinuje pozorovat nasu malu, ze co si vymysla, mozem na nu divat miesto TV, ten jej ukazovacek jak ho vsade strka aj do najmensej dierky, vsetko skusa srubovat. By sme ju vtedy s manzelom zozrali. 😝 Mna vlastne zarazal ten fakt, ze aj my - maminy na materskych trapne furt bojujeme, ze ktora ma doma vacsieho sikovnicka.
@berenika39 tvoj maly je supr ... ze ako sa vola .. bagr 😀 skoda, ze si aj my dospeli nemozme dovolit taketo vtipky, ked nas niekto otravuje s kecami a my nemame zaujem 😎 😉
Heh, aj som si vlastne hned uvedomila, ved aj ja som tazka povaha, aj manzel.. manzel hoci ma 2 doktoraty, tak vzdycky kamaratil s najvacsimi grazlami a papuloval autorativnym ucitelom, hlavne ked bolo niekomu krivdene. Za to mal znizene znamky z chovania, hoci inak velka mozgovna. A ja sa divim, ze nase dieta je ake je 🙂

prom
20. led 2011

@kubaka coze?? ako zabavit 6-mesacne dieta? no jej starosti.. teda chcela som povedat, ze si ich len zbytocne privyraba. Ja som mala velke stastie, ze v tom veku, ked sa mala zacala pretacat lozit atd. tak akurat zacalo jar, som vytiahla deku von a sup .. boli sme tam vyvalene cely cas.. Mala mi dost odmietla prikrmy..ale kus hliny, tam travicka .. sup s tym do pusy..mnam mnam. Bola uplne vo vytrzeni ked pozorovala, co vsetko sa deje v trave.

divoska
20. led 2011

ja mam knihu sice len na ceste stale ale mam to teda chapat tak ze ho ma uz teraz nechat bavit sa sameho? 😀 bo ja mam tiez mierne mindraky z toho ze sa odo mna ocakava ze sa s nim budem cely den hrajkat a striedat pred nosom hracky. akoze nemienila som, ale nejak pozorujem ze je to bezne tak som usudila ze sa to tak asi ma 🙂 ale zase odmietam donho hustit nieco stale, vidim ze mu to nerobi dobre ked to nanho niekto skusa, sice zvlada zmeny stresy, aj cudzie prostredie, ale miluje nas klidecek. zle nedobre ked donho stale niekto tutuli mutuli hento a tamto... hned je cely nervny. tusim si dam za ulohu docitat diskusiu 😀

fem
20. led 2011

myslim, ze ten kolektivizmus u nas je zvlastne precenovany, na jednej strane su tu stare predstavy 😝 , na druhej strane su tu nove trendy...zial, zial na rannu socializaciu nema dieta vytvorene podmienky v nasich koncinach na 90 percent nema...adekvatne prostredie, neprestimulujuce...podmienky double hracky 🙂 , skupina deti nanajvys 4 (chcem vidiet take MC), pravidla, ktore respektuju vsetky maminky..skratene dohodneme sa na zakladnych jednoduchych nezatazujucich reakciach pri konfliktoch, ziadne opicenie, predbiehanie a komparovanie...respekt k telesnej integrite dietata...jednoducho povedane dieta ma socialnu pamat, ak by sme mu chceli eventualne servirovat simulaciu socialnych situacii..tak ono fakt nie je schopne..pozorovat zmatene inf. typu...matka krici na ine dieta, matka je nasilna k inemu dietatu, moja nie, jej je, moja znervoznie, hanbi sa...svedkom ponizovania, zosmiesnovania inych deti...atd., popr. mi zacne vychovat niekto dieta ... 😀
ak institucia, ano, ak je to preferencia matky aj dietata..jasne pravidla...kratky pobyt....
ak kamarata, pestovanie hlbsieho vztahu, ano..ale opat jasne pravidla pri navstevach...zakladne principy akejkolvek vychovy...
...
do roka myslim dieta v prvom rade s matkou...maju co robit, hlavne sa spoznavat pestovat vztah dovery, reagovat na potreby, citat signaly komunikacie, byt k dispozicii, citat signaly samostatnosti..nepretazovat dieta svojimi predstavami , nepestovat zbytocne zlozvyky...a podmienenia...kedze dieta v istom zmysle funguje na automatizme reflexov, schematizme myslenia ...a hlavne ziadna prestimulacia...a mat cas pre seba, pre svoje zaujmy...popravde my sme paradoxne riesili aktivitu, to boli stycne body dna, pretoze spanok a jedlo slo nejako prirodzene...kolika zazracne zmizla , ak sme dieta po 2 hodinach nosenia polozili do postielky a pokojne zaspalo...prvy poznatok prestimulacia..ziadna kolika nikdy nebola...po 2 tyzdnoch zrazu pokojne dieta, lebo sme pochopili, ze dieta nepotrebuje byt vkuse krmene, natriasane, nosene...ze ani v tej maternice donho nikto 24 hodin nestucha...atd... citat signaly...emocny stav dietata, jeho moznosti...su dolezitejsie ako neustale narabanie, manipuliacia...aj to je svojim sposobom o respekte..niekedy sa staci len divat, niekedy mame hlas, jemny dotyk...napr. jemny dotyk je nieco prenho uplne nove, je to akt, "objatie", prijatie uz socialneho sveta...doverneho vztahu medzi nami...

fem
20. led 2011

nondirektivna hra je velmi dolezita, pestuje samostatne myslenie, vlastne objavy, pomaha dosahovat kognitivne stupne vyvoja myslenia, nie mechanicku pamat, co posilnuje tuzbu po poznani...my vieme, ze kruh patri do kruhu...dietatu to netreba ani len ukazovat...
a vratim sa k tomu ze podavanie infa sa deje...emocionalne pokojnym hlasom, nondirektivnym spravanim, nezvysujucou agresivitou a inymi formami...nerespektujuceho spravania matky voci dietatu...
ak to tak nie je, infa, ucenie, vychova ako taka straca zmysel, stransparentnuje sa len agresivita, moc, hrozba, strach...atd... tak ako sa pise v rabr, kazde dieta je prvom rade zivy tvor, zivot sam je spojeny so sebazachovanim a slobodou (kazdy)...jednoducho ak dieta pri direkcii dekoduje ako prvy signal ohrozenie..riesi v prvom rade to..ziadne ine infa uz ho nezaujimaju...ani matky, ani nikto nie je schopny umlcat tento impulz zivota..ak sa o to snazime, ideme proti prirodzenosti, preto to nikdy nebude fungovat...aj ked to na prvy pohlad v kratkej dobe funguje...stracame vztah...ale to je o vybere, prezivat svoj vzajomny vztah s doverou, laskou, uprimnostou alebo si po rokoch rozpravat neuprimne reci o nicom , je toho ovela viac

kubaka
20. led 2011

@fem teda ten první odstavec je velice zajímavý. - Jak mají sociální paměť a vlastně jim v tom nevyhovujícím prostředí předvádíme, jak to nemá být ... no to mě podržte... pořád se to vrací k tomu faktu, že dítě okoukává po vzorech...

berenika39
20. led 2011

grrrrrr 😝 😝 😝 takový dlouhý psaní jsem napsala, a máme málo signálu, neodeslalo se.... 😝
@prom pet neumí vtipkovat, sotva mluví (mimochodem, kdo čekáte, až se děti rozmluví - čekejte, přijde to, samo, přirozeně, jistě za předpokladu, že dítě rozumí, nestačím se ted den co den divit.. 😉 , ale on odpovědi volí podle toho, co je momentálně středobodem jeho světa - ted stavební stroje a spol., proto je teď BAGR.

@divoska, knížku si určitě přečti, jen nechci, abys byla zklamaná, není to návod, jak zacházet s kojencem, batoletem...je to o komunikaci mezi lidmi, obecně.....a čím dřív se s tou respektujícího přístupu ztotožníš, tím lépe. tak at se ti líbí.

@fem - nemám co dodat, kam ty na to chodíš.....prostě - méně je v tomto případě více. chce to zkusit, mín se snažit, mín mluvit, mín ironicky řečeno chrastit chrastítkem....dny jsou klidnější, prcek je klidnější, maminka je klidnější...fakt to funguje.

divoska
20. led 2011

@berenika39 jj dik poho, je mi jasne ze navod nenajdem nikde, a ani ho nehladam, ved mam nejake instinkty. kazdopadne sem tam nieco vycmucham a precitam a snazim si z toho vziat nejake mudrosti do zivota, pretoze mi lezu na nervy tie vzorce a stereotypy ktore sa tu posledne generacie opakuju a strasne mi to prekaza. jasne ze nie som prva matka ktora chce vsetko robit spravne, ale minimalne chcem veci robit uvedomele

berenika39
20. led 2011

@divoska to je fajn přístup. at se ti to daří🙂)))

fem
20. led 2011

@divoska super, podla mna je prirodzene trosku skritizovat tie vzorce , stereotypy...to je ta prva rovina...zmenit postoje, hoci aj na sebe badam, ze su zazrate hlboko, hlboko a tiez, ze nase postoje, este nie su zarukou nasho konania...ze niekedy konanie predbehne akekolvek myslenie...
my sme v silnom vzdore...a som v takom rozpolozeni zahodit vsetky prirucky do kosa, aj tuto...prehanam...je to rozporuplne rozpolezenie...je to aj o nasom zvladnuti role...
ale na co som po 2 dnoch tapania prisla: ze velka cast, skutocne velka cast vzdoroviteho spravania dietata, ktore s rastucim egom, nabera na sile...nutne, samozrejme...ale ide o to co po: je to dalej fajn, alebo sme si ublizili...pozname sa dalej...atd..to su dolezite veci...takze este raz velka cast prameni z 2 veci, prva...je vyrusovanie z cinnosti...napr. z hry a podobneho sustredenia...predstavte si , ze napr. malujete obraz, namiesali ste krasnu zelenu a uz uz nanasate na platno, uz viete kde a zrazu niekto: ideme sa obliekat...haha...tak dakujem pekne..to preziva vacsinou dieta...to zvacsa nie su zamerne veci z jeho strany, nie je schopne len tak prerusit celostne prezivanie sveta a seba...druha: z nedostatku pozornosti...pripravujeme sa , este to, este tamto, este tu nieco spravim...dieta vola,ja nikde, zrazu niekde vylezie..je dole...robi sa toto a toto nerobi sa toto...
pomaha skor citat signaly, komunikovat, najst spravny cas, nastavit sa, prezivat vztah, cloveka ...nie veci

divoska
21. led 2011

@berenika39 dik ved vas musim precitat este 🙂 okrem knihy ale najprv chcem tu nech viem co sa tu riesi potom @fem ja z toho dovodu neverim na pravidelny rezim. podla mna to je hovadina na ntu. ked som doteraz kupavala raz za 2-3 dni bol v pohode, ked vidim ze sme sa zacali sprchovat spolu a aku uzasnu radost mu to robi tak ho tam uz beriem kazdy den, ale v rozpati 2-3 hodin. nebudem predsa pozerat na hodiny ze tak a teraz musime aby som mu vytvorila navyk. sak aj tak do tej sprchy raz vecer pojdeme. rovnako prechadzky. kedy sa dostaneme vtedy sa dostaneme, je ine ked musim ist niekde k zubarovi na termin alebo na poradnu, ale nejak proste cele to s tym vytvaranim rezimu neschvalujem, ak to niekomu funguje fajn, ja odmietam. ved mame rezim. cez den sme hore a v noci spime 😀 medzito sa hrame, ideme von a okupeme sa. a ak sa nam nieco z toho nepodari tiez sa svet nezruti a tak. tie spominane basnicky detto, rozpravam nanho ako na dieta, jasne ze nanho nebudem odbornymi vyrazmi a seriozne, ale nejak mi je proti srsti omielat mu stale nejake rymovacky. /na to asi budeme mat babku ktoru to zas desne bavi az to je nezdrave 😀 / bude ich mat este dost v skolke a v skole. piesne mu tiez nespievam detske chuda moje. ked ho potrebujem upokojit alebo zaujat spievam mu hocico co pocuvavam - norah jones, alanis morrisette /tu ma velmi rad 🙂 / jednu kludnu od christiny a.... moje dieta bude proste oficialne chuda, beriem mu detstvo 🙂

berenika39
21. led 2011

dobré ráno🙂
tak zkusím téma dne 😀 😀 .
Jak mluvíte doma? Spisvovně? Úplně? Jen na děti, nebo i mezi sebou? Přiživuji se 😉 😉 prácí s textem, korekturami, úpravami textů a tak mám dost neustálého opravování a spisovné češtiny, o to víc si užvíám mluvení "jak mi zobák narost". Rozhodně žádná sprostá slova, ale ....běžně řeknu: tady nemůže bejt velký auto, kterýho krtka chceš pustit, půjdeme se umejt....mám tři chlapy v chalupě, tak prostě mluvíme hovorově. Navíc jsme všichni rodilí pražáci, takže ta "pražština", mmch nehezký jazyk 😝 je u nás zabydlená. No a ted začal peta mluvit jako my...logicky 😉 , nezná jinou variantu. Čeština je tak moc hezká, snažím se na to myslet a mluvit tak, jak je to správně, ale......
Zatím se mi povedlo petaska nenápadně převést na podmiňovací způsob - už nepiští chciiiiiiiii auto, ale řekne chtěl bych to a to...ale ty nespisovné tvary mi pořád jsou z úst 😝 .
Mluvíte úplně spisovně?

blandik
21. led 2011

@berenika39 - s tématem dne ti moc nepomůžu - jsem z kraje, kde se mluví relativně spisovně anebo polskoněmeckým nářečím; na mě naši mluvili česky výhradně, mezi sebou nářečím...takže krom rožnout světlo, dva piva...jsem moc neujížděla 😀

berenika39
21. led 2011

@blandik nevadí, to je taková ta moje terapie koněm 😀 , napíšu sem to, o čem přemýšlím, a hned je mi líp. nic zásadního...

bubelko
21. led 2011

ahojte

@kubaka @fem ja si myslim, ze materske centra boli vytvorene skor pre maminy ako pre deti a nie je mc ako mc. neviem ale presne ako to funguje na svk a v cechach. tu funguje "krabbelgruppe" od 1x tyzdenne po 1x mesacne. vacsinou je to v nejakej cirkevnej ci obecnej miestnosti, hraciek je tam par. u nas konkretne funguje 2x do mesiaca. je to naozaj skor pre maminky, vymenit si skusenosti, porozpravat sa (nielen o detoch) , dat si kavicku a pod. byva to vzdy v ten isty den a 2 hod. nie dlhsie. chodim tam rada, jednu skupinu dokonca vediem. deti si robia co chcu. tie starsie sa motaju niekedy spolu, niekedy kazde zvlast a tie mensie vacsinou je kazde pri svojej kopke. po olovrante sa ide domov.

@divoska s hudbou a basnickami sme na tom podobne. maly pocuva to, co si vytiahne z regalu, a kedze vybera podla obalov nie podla obsahu, tak pocuva vsetko od country po klasicku hudbu. svokra naposledy krutila nosom, pretoze mal v prehravaci cajkovskeho, ale prezila to 🙂 akurat co sa rezimu tyka, na ten nedam dopustit. u lukasa som ho vytvorila velmi skoro - podla jeho potrieb a ako ma navadzal. u jonasa som sa nechala "pomylit" a povedala som si skusime bez. no vo veku tvojho maleho sme ho aj po porade s pediatrom zacali zavadzat a odvtedy mam doma ine dieta. kludnejsie, spokojnejsie a veselsie. dovtedy to bolo jedno velke mraucadlo. takze mne sa skutocne rezim osvedcil. nie kvoli mne, ale kvoli detom - dava im istotu, vedia co bude nasledovat, nie su nervozne a podrazdene, lebo sa im vsetko meni. nedodrzujeme ho na minuty, ale plus-minus polhodiny. osvedcil sa nam aj pri cestovani - deti vynikajuco zvladaju dlhe cesty autom, zmeny prostredia, pretoze ramec dna ostava, len podmienky sa menia. 😉

@berenika39 k tvojej teme dna. no kedze do mna od malicka starky hustil, ako sa ma spravne vyslovovat, tak sa mu podarilo (teda az na vyslovnost "r" ) vo mne zakorenit spisovnu vyslovnost. malokedy mi niekto spravne povie odkial pochadzam a vacsinou sa na mne vsetci smeju, pretoze pouzivam spravne makke l v slove kluce a pod. a tak isto rozpravam aj s detmi. a tato moja uchylka sa prejavuje hlavne po navrate z rodnej hrudy, ked lukas stravi vela casu s babkou, tak to je u nas furt, nehovori sa ne, ale nie a pod. 😉 obcas pouzijem slang, ale malo a tiez nenadavam. ked ja nadavam, tak kamarati sa smeju, pretoze si neviem ani poriadne ulavit 😀 😀 😀 vacsinou to skonci pri "do pitvora","krucifix", "do kelu"... ale sem tam zbehnem k vam susedom a potom je to "do prd...". na to si musim davat pozor, lebo tieto slova s oblubou potom opakuje lukas 😀 😀 😀

kubaka
21. led 2011

@berenika39 mluvím jako ty, jak nám zobák narost, jen já se nevyžívám ve vulgaritách - MM musím krotit, pač to malej chytá.
Ale pražštinu prostě používáme. Které auto prostě moc nejde z pusy. Ale musím říct, že jsou děti fakt chytlavé, protože ve školce mají od září učitelku původem Slovensku, která sice mluví česky, ale nepřirozeně spisovně - na Prahu. A malý to opakuje - to je dobré, umyjeme si ručičky. atd. Jsem zvědavá, zda mu to vydrží a který vliv převládá.

inkinka
21. led 2011

@kubaka @berenika39 dakujem 😉
v suvislosti so spominanym problemom ako zabavit 6 mesacne dieta chcem spomenut moj prvy den v jasliach, ako mi ho opisala moja mama. Poobede prisla pe mna, deti sa prave prebudzali zo spanku, takze ju zaviedli priamo k postielke jej 8 mesacnej dcerky a museli si pretriet oci, ci ich neklame zrak: dieta sedelo uprostred kopy z nitiek , spokojne a plne zabrane do parania dupaciek ustrikovanych z bavlnenej priadze, zacalo parat niekde pri prstoch a uspesne sa preparalo az nad koleno.. 😕 😀
cize nedirektivna hra, pestujuca samostatne myslenie, vlastne objavy, tuzba po poznani bola zejme velmi silna, co bude za kazdym dalsim kuskom odmotanej nitky 😀 😀 ...hlavne ze mi dali pokoj a cely cas na mna nepozreli ani jednym okom, lebo by mi to neboli byvali dovolili 😝 😀

kubaka
21. led 2011

@inkinka 😀 😀 😀 😀 😀 😅 😅 😅 😅 😅 😅 😅 😅 😅 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀

berenika39
21. led 2011

takže úspěch na druhou - tety v jeslích tě nechaly tvému vlastnímu vývoji a tys toho využila....dobrý příběh🙂))
@inkinka

filipal
21. led 2011

@inkinka dobra sranda!!! 😀 😀 😀
a krasny priklad toho, ako aj lenivost a nedoslednost moze vyprodukovat nieco pozitivne. 🙂

fem
21. led 2011

@bubelko ja som tiez zasadne rezimova, neviem, asi by som nedokazala venovat tolko casu, vnutornej sily vychove a tiez sebe..pekne si to vystihla s tym, ze deti maju vnutorny rytmus, ten sa samozrejme meni...a treba ho vycitat, je mozne si pomoct aj vyskumami...a potrebu bezpecia skutocne dava, ja vravim, deti nemaju hodinky alebo vseobecnu rpedstavu fungovania sveta, ako sa maju orientovat..ja to volam tiez zautomatizovany background, to, co sa deje vpredu je nechane na volnost, tvorivosti sa medze nekladu - je to v mnohom lepsie...ale aj v rezime moze byt semtam anarchia..na rezime je najcitlivejsie to, ze sa meni..a to treba vybadat...a inak je bezpredmetny...
@inkinka 😀

filipal
21. led 2011

k tomu rezimu: moj syn ho zboznuje. neviem preco, ale je to tak. sam si ziada urcite stereotypy a ked ich nema, citi sa neisty. trochu ako Monk. 😅 vsetko musi byt na svojom mieste. strasne nerad ma akekolvek novinky.
v skole mal rad ucitelov, ktory si vedeli zjednat disciplinu a mali na hodine poriadok.

ja som clovek, zboznujuci improvizaciu, preto som mala zase problemy prisposobit sa jeho poziadavkam....
neviem, preco sa narodime do tej- ktorej rodiny.....

divoska
21. led 2011

@filipal @bubelko zaujimave. my zvladame aj bez stereotypu, alebo mu staci ten pseudo co mame, ale mozno to je len otazka casu ked ho zacne vyzadovat

reruna
21. led 2011

@inkinka super příběh 🙂
@berenika39 já mluvím doma hovorovou moravštinou, která je ve své podstatě spisovnější, než pražská čeština, ale zase má spoustu specifických výrazů od rožnout světlo, šufánek, skřidla atd.
jinak režim - no nějaký máme, ale zase ne úplně striktní, zachovávám přibližné doby jídla a spaní, večerní rituály taky jakési jsou, ale třebe jednou čte pohádku mm, jindy já

fem
21. led 2011

😢 , co je dnes vyplakavaci den na MK, najnovsia metoda vyplakavat bez navratu..prekonany estvill..ja odpadnem...sak to je strasne...tyranie

berenika39
21. led 2011

@fem poprvé tě vidím v emocích....co jsi četla? lepší ani nečíst tahle témata, zbytečně se rozčílíš...

fem
21. led 2011

@berenika39 asi tak, parkrat som sa pokusala...ale asi kto chce kam, cestu si najde...tieto veci sa fakt asi nedaju presvedcit, tisice matiek to dokazu prosto bez toho, pomalicky ucit, odburavat zlozvyky, pestovat doveru, respektovat separaciu...toto sa uz asi nikde nerobi..najhorsie na tom, ze som si uz davno citala pribehy matiek vyplakavanych deti, ako sa im to "vratilo", ako je tazke si spatne tuto doveru vybudovat, ake je to tazke, kolko sily a obety je potrebne...ked chceli nastupit cestu aspon ako takej vychovy...chapes...