Respektovat a být respektován. Líbí se vám tato kniha?

sarkabrezen
24. únor 2009

Většinu lidí, co znám, co se setkali s touto knihou nebo seminářem manželů Kopřivových, jejich principy nadchli. I pro mně bylo jejich objevení osvícením a přesně tím pravým... Jenže - přečíst knihu je jedna věc a každodenní realita věc druhá. 😒 Výchova je nesmírně těžká, zvláště když jsme sami vyrůstali v "typicky české výchově" a máme ji tak v sobě i podvědomě. Člověk se pořád přesvědčuje, že se bude chovat ke svým dětem jinak... a pak najednou s údivem a úděsem zjistí, že z něj vycházejí přesně ty samé věty, které slýchával jako malý... že jsou to jen pokyny, příkazy, rozkazy, křik... Nervy v kýblu a přitom dítě stále neposlouchá a co víc, je to čímdál horší... 😨

Převést principy RaR do praxe je těžké, hlavně ze začátku, je třeba toho v sobě hodně překopat... ale já věřím, že se to bohatě vyplatí, proto jsem rozhodnuta se s tím poprat. 😎 Vím, že RaR má i tady na Koníkovi spoustu příznivkyň, proto bych chtěla založit prostřednictvím téhle diskuse takový malý klubík 😵 , ve kterém si můžem pomáhat s různýma situacema, jak je řešit, povzbuzovat se, sdělovat si co pomáhá a co ne... a tak 🙂

sheherazada
29. dub 2009

lentilka, joo a on mi někdo řekne, že vadí co?🙂)) a já nakonec budu muset vystoupit🙂))

lentilka11
29. dub 2009

no ale přece i kdyby to řekl (což nepředpokládám), tak na to má právo, přece respektujeme i lidi okolo, nejen své děti.. 😅

a pak by teda bylo na nás, jak se s tím vypořádáme...nemusí to být hned vystupování, i když domluva s takovým člověkem může být obtížná a ta interakce dost nepříjemná, ale nestýkáme se v životě jen se sympatickými a rozumnými lidmi, že..

slunicko552
29. dub 2009

Já si zase myslím,že u tak malého prcka je to normální.V tomhle věku to dělají snad všechny děti.A vysvětlit je to,tak aby to pochopyly je snad nemožné.Nebo alespoň já to nedokázala 😉

sheherazada
29. dub 2009

při mojím štěstí by mi to určo někdo řekl🙂) No, jak se zachovat, nevím, má právo na to, aby ho nikdo neotravoval, ale zase by mohl respektovat malé dítě🙂) Neee, já se snažím s kočárem parkovat tak, aby na nikoho nedosáhla, ale ne dycky se to zadaří🙂 Doufám, že mi ta kniha aspon trochu pomůže🙂

valka
29. dub 2009

sheherezada, tak tu by som ti odporucila par knih od prekopovej(maly tyran, neklidne dite, deti jsou hoste)...pretoze respekt je vec jedna a durha je rozmaznavanie...chapat respekt ako dosiahnutie toho, ze dieta so vsetkym musi vzdy suhlasit, podla mna je zvrhle...ty sama si musis stanovit, co dieta moze a nemoze...a respekt je len o tom, ako to dosiahnes...ak raz malej nieco zakazes, a potom to dovolis, tak mala bude zmetena...prekopova o tom pise vela, v RaBR je toho uz menej, ale nasla som na strane 194, to je jedna zo zasad...

petrunka01
5. kvě 2009

Ahoj holky.Knížku jsem stále nedočetla(nějak nemám moc času) a ani mi to moc nejde ☹ .Snažím se snažím,ale nevydržím dlouho a sjedu zpátky,kam nechci...Třeba nevím,co dělat v podobných situacích:říkám malýmu,že budeme jíst,pak půjdeme ven a je potřeba uklidit ty hračky.On nereaguje,zkouším to znova,nic.Pak řeknu už jen ŠImonku,hračky(stále ještě klidně,bez křiku a emocí).Jenže jemu to je úplně jedno,je hrozně tvrdohlavej-tak nevím,jak dál.Jak ho k tomu přimět,aniž bych vyhrožovala,trestala?

petrunka01
5. kvě 2009

Tak se mi stálem oc nedaří.Nejdřív se musím naučit ovládat svoje emoce-asi.Někdy to jde a jindy vůbec.A přitom tolik chci změnit přístup.. 😠 Ach jo,mám z toho trochu depku...

valka
5. kvě 2009

petrunka, co tak este sa spytat, ci to urobite spolu alebo sam...a trvat na tom, ze nepojdete nikam, pokial nebude upratane...

petrunka01
5. kvě 2009

to taky zkouším,ale většinou začne brečet.....ale je mi jasný,že se musím víc snažit,vydržet dýl v klidu

vikinka27
5. kvě 2009

sheherezada: ja maleho necham osahavat cudzich v buse ;)
max. sa opytam dotycnych, ci im to nevadi (teda, samozrejme, ze povedia ze nie 😅 )
je to jeho kontakt - nech si to obhospodaruje....

vikinka27
5. kvě 2009

a okrem toho mi to pride mile 😵 tak ci tak ludia po takych malych detickach hadzu pohlady a rozpravaju s nimi... no, tak holt - niekedy nadviaze kontakt on 😵

kili
5. kvě 2009

naši sú strašne prítulný ku komukoľvek, proste prídu k sediacemu človeku, vojdu mu až medzi nohy, ruky dajú na stehná a pýtajú sa na ruky 😀 no a ja to nechám, nevadí mi to 🙂

j.a.n.u.s.
6. kvě 2009

Ja myslim, ze "zatrhnuti" takovych to autobusovych kontaktu by vedlo jenom k tomu, ze by deti brali svet jako cosi nebezpecneho, kde neni na miste navazovat vztahy.

To, ze se mame vyhybat pedofilum, myslim prijde na přetřes mnohem pozdeji...kdy uz to budou schopny chapat. 😉

lentilka11
6. kvě 2009

taky nemyslím, že je potřeba těmto kontaktům předcházet a primárně se jim vyhýbat, jenom mi nepřipadá úplně šťastné dělat, že to nevidím..

j.a.n.u.s.
6. kvě 2009

To ne, to neni hezke a pak stejne vypadas jak magor 😝
Pridat se, pokud se sama nevyhybas kontaktum 😀

nunacek
16. kvě 2009

Doporučuji:
Děti jsou hosté, kteří hledají cestu, Jiřina Prekopová, Christel Schweizerová, Portál 😉

zitaje
16. kvě 2009

Ahojte zeny,
nepoziciate alebo nepredate niekto za rozumnu cenu? Rada by som bola velmi. Dopredu dakujem, lebo podla toho co tu citam, to je presne to, co mi treba na zlepsenie vztahu s mojou starsou dcerou...
z

sarkabrezen
autor
21. kvě 2009

valka - tak jak bylo na kurzu, už jsi tam byla? já jdu v září, tak mně to moc zajímá...

zitaje - to je kniha, kterou nepřečteš jednou a neodložíš, pořád se k ní vracíš a pracuješ s ní pořád (pokud tě to chytne), takže se těžko půjčuje nebo prodává... počkej na nějakou příležitost a přej si ji jako dárek 😵

valka
21. kvě 2009

ahoj sarka,
kurz zacina zajtra - tak som zvedava..uvidime..
este raz davam do pozornosti - ak ma niekto nejake konkretne otazky, tak piste, nech sa mozem pytat 🙂

j.a.n.u.s.
21. kvě 2009

valka-ok, mam jednu konkretni:

Jak vysvetlit dvouletemu diteti, ze se nesmi koupat(byl ji zjisten atopicky ekzem), sprchovat ano, ale ne koupat....takze zadne hracky do vody, zadne bazeny-nic! A toto byla jeji nejoblibenejsi cinnost. Vodofil!

Jestli to teda neni blba otazka...nebo jestli mate nektera holky odpoved?!

sarkabrezen
autor
22. kvě 2009

janusko, těžká situace ☹ napadá mně snad jen - udělat ze sprchování ještě lepší záležitost než z koupání! já nevím, vymyslet u toho nějaké blbosti, ať se sprchuje sama nebo tak... fakt těžká situace ☹

já bych to zobecnila - jak vysvětlit COKOLIV dvouletému dítěti, o čem vím, že se mu nebude líbit... jak PŘEDEJÍT vztekacímu amoku... 😒

sarkabrezen
autor
22. kvě 2009

a snad ještě možná to uplácení u dvouletých dětí - já už uplácím i u jídla... 😒

co si o tom kopřiváčci myslí? o uplácení v případech, kdy dítě nechce něco udělat... nebo jak jinak motivovat?

díky

karolinkar
22. kvě 2009

j.a.n.u.s. kúpili sme malej na sprchovanie farbičky, ktoré nezanechajú stopu a da sa s nimi kreslit po stenách sprchovacieho kúta aj po sebe 🙂 je to perfektná zábava pri sprchovaní...ked nájdem link, pošlem 🙂

petka80
22. kvě 2009

Ahoj holky, moc vás zdravím. Na RaBR mě v jedné diskuzi upozornila ladunka, knížku jsem si koupila a jsem z ní fakt nadšená. Dneska jsem narazila na tuhle diskuzi a skoro celou jsem ji přečetla, tak jsem si uvědomila, že kniha leží stále nedočtená, je to pro mě dost náročný čtivo, musím přiznat, nějak nemám sílu, ale musím to konečně dočíst. Tak trochu se snažím o RaBR v praxi, ale jsem zatím dost amatér, spíš se snažím neříkat takové ty klasické věci typu "Nechoď tam, spadneš" a pod., no a pořád všechno vysvětluju, někdy to zabírá, někdy ne. Taky se snažím o takové ty pozitivní pokyny jako "Zůstaň na trávě" místo obvyklého "Nechoď na silnici". Jinak v tom ale ještě dost plavu..... 😅
Byla bych ráda, kdyby napsala maminka menších dětí, jako mám já, tak mezi rokem a rokem a půl, co u nich funguje a tak.
Jinak RaBR zdar!

valka
22. kvě 2009

petka, hlasim sa 🙂 ale moc ti nepomozem, lebo ja stale riesim hryzenie mojej dcery a neviem si uz rady ...teraz uz mna moc teda nehryzie (nerabr metoda - uhryzla som ju spat) ale hryzie ine deti a nic zatial nezabera...☹

petka80
22. kvě 2009

valka, tak to je mi líto. Některé děti to holt dělají, nemyslí to zle, no třeba ti tu někdo něco ještě poradí...... 🙂

ladunka
22. kvě 2009

valko, Karolína v podobném věku jako je Tvoje Lucinka taky kousala, zřejmě to odkoukala ode mne, začala jsem jí z nudy při kojení ohryzávat prsty. Pomohlo jednak důsledně přestat kousat při tom kojení, opakovaně jsem jí řekla, že to byla chyba a už to dělat nebudu (ale myslím že mi v té době ještě moc nerozuměla) a potom důrazně trvat na tom, že lidi a děti se nekoušou, oddělit mého hryzače od postiženého dítěte a tomu dítěti se za moje dítě omluvit, opakovat důrazné ne, lidi se nekoušou a provázet to náležitě závažnou grimasou, jakože to fakt není sranda, pokud je to nutné, dítě odvést úplně pryč, pokud pravidlo o nekousání neakceptuje. Celé to trvalo dva, dva a půl měsíce?? Držím palce.

androna
22. kvě 2009

valka neboj je to iba vyvojova etapa,ktora prejde.Ladunka to pekne vysvetlila co robit.u tych 1-2rocnych deti vyzera,ze rabr nefunguje,ale to chce cas a trpezlivost.oni to este nechapu.Dany mal tiez obdobie ked strasne hryzol a tiez myslim ze tak 2-3mes a preslo to samo.teraz zase so vsetkym hadze.
u tych malych deti najlepsie funguje priklad a ukazat to.oni sa ucia napodobovanim,takze ked budeme nieco ine tvrdit a nieco ine robit sami,tak je jasne ze decko bude robit to co vidi u vas.
ja som sa zase do rabr zacitala az teraz,ked su malemu 2roky,pretoze vidim,ze teraz uz to ma fakt zmysel.ale je to velmi narocne zbavit sa tych fraz ako ty si sikulka. 😠

ladunka
22. kvě 2009

Já mám také jako androna dojem, že pro malé děti je rabr složité a člověk se s jeho pomocí nemusí dobrat k výsledkům. Hodně jsem v tom věku používala fyzické zamezení nedovolené činnosti - prostě čapnout a odnést pryč 🙂 Ale v tomhle věku je to super právě pro rodiče, kteří si fixují užitečné a respektující postupy a až dítko doroste do těch cca dvou let a výše, jako když je najdou.

valka
22. kvě 2009

androna, s tou sikulkou suhlasim 😉 aj ja sa snazim do svojho slovnika davat viac vyrazov, ktore ocenia, ale nejak mam slabu slovnu zasobu 🤐 ☹ no holt, musim sa ucit...
a s tym hryzenim...no lucku to uz drzi minimalne 4 mesiace, takze som zvedava, do kedy ...