Respektovat a být respektován. Líbí se vám tato kniha?

sarkabrezen
24. únor 2009

Většinu lidí, co znám, co se setkali s touto knihou nebo seminářem manželů Kopřivových, jejich principy nadchli. I pro mně bylo jejich objevení osvícením a přesně tím pravým... Jenže - přečíst knihu je jedna věc a každodenní realita věc druhá. 😒 Výchova je nesmírně těžká, zvláště když jsme sami vyrůstali v "typicky české výchově" a máme ji tak v sobě i podvědomě. Člověk se pořád přesvědčuje, že se bude chovat ke svým dětem jinak... a pak najednou s údivem a úděsem zjistí, že z něj vycházejí přesně ty samé věty, které slýchával jako malý... že jsou to jen pokyny, příkazy, rozkazy, křik... Nervy v kýblu a přitom dítě stále neposlouchá a co víc, je to čímdál horší... 😨

Převést principy RaR do praxe je těžké, hlavně ze začátku, je třeba toho v sobě hodně překopat... ale já věřím, že se to bohatě vyplatí, proto jsem rozhodnuta se s tím poprat. 😎 Vím, že RaR má i tady na Koníkovi spoustu příznivkyň, proto bych chtěla založit prostřednictvím téhle diskuse takový malý klubík 😵 , ve kterém si můžem pomáhat s různýma situacema, jak je řešit, povzbuzovat se, sdělovat si co pomáhá a co ne... a tak 🙂

blandik
20. bře 2013

@betelgeuzz - já mám představu, že v zimě a brzy na jaře budu jíst vařené kaše (málo vařené, dlouho namočené, nejlépe přímo z celého zrna) se sušeným ovocem a na jaře přejdu více na syrovou stravu ovocnou a zeleninovou..
@lynks - jsem pro založení nového tématu o zdravé stravě a co kdo ví a z čeho se inspiruje, včetně receptů..bez tak tady už něco je, ale brala bych takovou naši novou...tohle téma mě aktuálně dost zajímá, taky procházím přerodem..samo s narozením dítěte jsem hodně změnila stravování celé rodiny, ale teď osciluji mezi dělenou stravou, vegetariánstvím a vizí, že v teplých měsících ze mě bude vitarián...chceš se ujmout založení nového tématu? Já časově nestíhám...a ještě teď nevím, kde máme to psychosomatické okénko, ale lindi má ekzém jak pra.e...tak bych to potřebovala probrat tam:o) 😎

luthien.k
20. bře 2013

@blandik občas vám sem nakukuji a teď vidím, že to co jsem Ti poslala ohledně té stravy, se Ti asi nebude moc líbit 😅 😀 Ale moje doporučení ohledně stravy vychází z poznatků GAPS diety pro ozdravu zažívání a s tím spojených problémů a ze stravování dle W.A.Price, které respektuje tradiční způsob stravování a vychází z pozorování mnoha přírodních národů, jak se stravovali před příchodem průmyslově zpracovaných potravin (a samozřejmě z Věrčiny eliminační diety).

luthien.k
20. bře 2013

Jinak moc pěkné a inspirativní stránky, pokud neznáte stravu dle W.A.Price: http://vyzivujicitradice.cz/#&panel1-2

josefka
20. bře 2013

Tak nevim, proc jsem se sem proklikla, ale koukam, ze mluvite o zdrave strave 🙂. To je moje oblibene tema 🙂.
Ono tech smeru je spousty, zalezi, kam se kdo pohne a hlavne, co mu dela dobre. Ukazatelem, ze jde spravnym smerem, je jeho zdravi. Zadne anginy a nutnost antibiotik, max kratke chripajzny, zadne vyrazky, nadmuta bricha, prujmy nebo zacpy, dostatek energie, pekna plet, vlay, nehty, zadna nadvaha, zahleneni ... To vypovida o tom, ze je clovek zdravy. Je jedno, jestli toho kdo dosahne tim, ze bude jist maso nebo ne.

@eveluska mleko je hodne kontroverzni tema. Kdyz vezmu v uvahu, ze se nebavime o mleku od krav krmenych ve velkochovu (tedy stravou pro ne neprirozenou, s primichanymi GM rostlinami, stravou, ktera je plna pesticidu a herbicidu.), o mleku, ktereje homogenisovane, pasterovane, tedy kompletne zmenene, ale o mleku od krav pasenych na trave z maleho bio chovu, tak na nem nic tak spatneho neni. Takove mleko obsahuje enzymy, ktere ho pomahaji travit, obsahuje probioticke bakteie atd. Existuji vyzkumy, ktere tvrdi, ze deti, ktere piji takove mleko, maji mene alergii. Maslo se dela z mleka, tedy pro nej plati to same.

blandik
20. bře 2013

@luthien.k .mě se bude líbit cokoliv, co odstraní to mokvající monstrum + ty červené fleky z lindiny tváře..tahle vize - čerstvé šťávičky po ránu hezky pro buňky - to je až na dobu, kdy dokojím :O)

lynks
20. bře 2013

napadá vás jak pojmennovat nové forum o jídle? je tady už nějaký makrobio, ale tam mrtvo...

martinka.pida
20. bře 2013

Po dlouhé době nakukuju a vidím, že se řeší zdravá strava 🙂. Ráda se přidám do skupiny 🙂

lynks
20. bře 2013

-----"Jídlo a zdraví? "---- líbilo by se vám to jako název fora, kde bychom mohly probírat vše co jsme změnily ve stravování a pohledu na jídlo?

luludi
20. bře 2013

@lynks pekny nazov temy 😵

blandik
20. bře 2013

@lynks - určitě - jídlo a zdraví je fajn název.
@josefka - já slyšela, že pasterované mléko obsahuje anorganický vápník, který tělo nedokáže využít a na jeho vyloučení musí čerpat organický vápník z kostí..takže paradoxně konzumace takového průmyslově upraveného mléka napomáhá osteoporóze..krom dalších atb, hormony..

ofelieee
20. bře 2013

@blandik to je zajímavý, ten směr toho Poláka (nepamatuju se na jméno... ehm) je pravda jak píše betegleuzz že naopak Strnadelová všechno hodně vaří, ale zase respektují individualitu - člověka, dobu dne, roku...v létě moc nevaří 🙂 Já mám za sebou v podstatě rok a půl vaření s jejich informacema a musím říct, že hodně věcí se mi velmi potvrdilo... že v létě má člověk chuť spíš na syrový a kukuřici, v zimě vařený a pohanku... no je to hodně protichůdný... líbí se mi co píše @josefka zkoušet na sobě co by mohlo bejt dobrý... já když jsem celkově taková naladěná, tedy i na sebe, tak mi to vážně funguje... oni dbají na dokonalý strávení, to je myslím hlavní myšlenka. A ne každej zvládne dobře strávit mlíko či maso či syrovou papriku.

ale co jsem ti chtěla hlavně napsat, moje kamarádka má syna (rok a půl) taky s těžkym exémem (i ona ho má) a ke strnadelový jezdí na terapii (je ve Zlíně) - ozdravení stravou. Při vyšetření jim zjistila problém ve střevech (zajímalo by mě jestli někdy zjistila něco jinýho 🙂 ) a tak jedou dokonalý uzdravení střev a skrz to vybudování imunity. Je hodně důsledná a musím říct, že někdy od toho listopadu se František hodně zlepšil. Jen je to záhul - prostě nejmíň 3x denně vaří, no...

nu ale to už je do novýho tématu 🙂

blandik
20. bře 2013

@ofelieee prosím tě, to dokonalý uzdravení střev - to je součástí její knížky - protože to zní jako název kapitoly...Jo imunita pochází ze střev...jinak ještě k tomu tombakovi - mě neskutečně vyhovovaly ty ranní čerstvé šŤávy na lačno - on tam tvrdí, že čerstvá šťáva zbavená těch zbytků, tedy jen ta voda - je tělem využitá do půl hodiny a přechází rovnou do krve - teď jak jsem vycucaná z kojení a toho, jak vyřauji jednu potravinu za druhou kvůli lindi a nejím prakticky žádné ovoce a zeleninu -tak jsem zkusila pár dní (naivně, že by nemuselo lindi vadit) si dát čerstvou mrkvovou šŤávu - ta má stejné složení jako lidská krev krom železa, že je v ní místo něho hořčík - a bylo mi tááááák krásně a dobře...ale jak pišeš, více v nové diskuzi, už se na ni těším.

ofelieee
20. bře 2013

@blandik i já se těším 🙂 ne není to přímo termínus technikus... oni o tom hodně píšou šíře... je to zajímavý. Jejich ideální snídaně je vodová miso polévka 🙂 a to já zatím neumím... takže kaše (nesladký)... neumím si představit, že by mi stačila ráno šťáva, ale nezkoušela jsem, tto je jasný...

josefka
20. bře 2013

@ofelieee kdyz ze strev proste pochazi vsechno. V dnesni dobe ma se strevy problemy kazdy druhy a kdyz streva nefunvuji jak maji, tak jimi pronikaji do kreve toxiny a alergeny. Ona alergie na potravinu by se nemela nikdy vyvinout, pokud mas zdrava streva.

@blandik to s tim mlekem mas pravdu, ze se rika. Nevim nakolik jento pravda. Rada vedcu to popira, nicmene to nic neznamena, ze 😅. pravda je, ze v dnesni dobe je konzumace mleka a mlecnych vyrobku hrozne vysoka a taktez osteoporoza. Ma-li to primou souvislost, nevim. Rekla bych, ze tech faktoru je vic.
Jak pise @luthien.k o te GAPS metode, mozna bych o ni zauvazovala driv, nez se vrhnes na vitarianstvi. Nechci te z toho odrazovat, ja si to take zkusila 😅. kazdopadne, GAPS metoda se soustredi na uzdraveni strev a pokud ma tvoje dcera takove problemy pri kojeni, asi by nebylo marny na tu GAPS metodu najet. Muzes i pri kojeni. Pokud chces zkusit vitarianstvi, doporucuji maximalne pripravit traveni. Je to pro streva hodne narocne a mohla bys na to dojet (jako ja). 🤐

josefka
20. bře 2013

Kdyz uz jsem tady u odborniku, od kdy ma vyznam resit RaBR? Dneska mi moje rocni dcera poprve predvedla vztekani, kdyz jsem ji neco nedovolila, ale ted ji jeste prd vysvetlim, co?

ofelieee
20. bře 2013

@josefka já si myslím, že to není o používání nějakých konkrétních vět, nebo ne, ale o celkovym vlastním nastavení, a to si buduješ od početí 🙂 jakože když se dcera vzteká, tak něco určitě cítíš, něco říkáš. Nu a tak buď cítíš rozladění, že je nepokoj a způsobuje ho ona a nebo jsi od toho odříznutá, sleduješ a maximálně nabídneš empatii... a buďto říkáš "buď zticha nebo ti naplácám" nebo "to jsi ale ošklivá holčička když se takhle mračíš" nebo řekneš "naštvalo tě že ti nešly rozdělat kostky" ...

josefka
20. bře 2013

@ofelieee aha, no ja ji prave rekla, ze nemuze mit v ruce klic spickou nahoru a asi 3x jsem ji ho dala do ruky jinak. Ona si ho vzdycky obratila zpatky, stala a nebezpecne se u toho kyvala. Tak jsem ho zabavila a byl rev. Jedine jsem ji rekla, ze ji nenecham, aby si vypichla oko a vzala ji do naruce. Druhy rev byl, kdyz jsem ji nedovolila vykramarit polici v obchode a odesla ji pryc 😅. to jsem moc neresila, za chvili prestala, jen jsem ji rekla, ze musime jit. No, mam se na co tesit 😅 nastesti jsem celkem klidna, tak ty negativni pocity vuci ni nemam (zatim).

premca
20. bře 2013

Já se celkem držím Strnadelové + dávám čerstvé ovoce, zeleninu, jogurt; s kamarádkou - maminkou na RD píšeme web o zdravém vaření - jsou tam zatím spíše recepty - tak pokud by vás to zajímalo tak jukněte: http://www.kucharkabezhranic.cz/

právě ta kámoška se kterou ten web píšeme, je nyní dost rozčarovaná ze školek, kam hlásí prvního synka - že všude dětem cpou sladkosti ...

luthien.k
21. bře 2013

@ofelieee ono s ekzémem je více cest, nejen ta makrobiotická... Například GAPS a makrobiotika jsou téměř protipóly, já ale vnímám GAPS jako daleko účinnější formu pro ozdravu zažívání, ačkoli zase u atopiků se musí upravit na míru podle toho, na co je alergie (než alergie vymizí). Prvky z něj používám už delší dobu a narozdíl od makrobiotiky nepochází z tak kulturně a historicky vzdáleného prostředí Asie, kde jsou lidé úplně jinak vybaveni například k trávení obilovin a luštěnin. Pokud ale samozřejmě s paní Strnadelovou vyřadili mléko, vejce a pšenici ze stravy, musel se kluk zlepšit, protože to jsou nejčastější spouštěče atopického ekzému u dětí.

lynks
21. bře 2013

@blandik ta psychosom stránka je tady : https://www.modrykonik.cz/diskuse/volne-diskuze...

ale nemůžu najít jak se zakládá nová diskuse! nevidím kde to je, poradte prosím...

jenovefa
24. bře 2013

@blandik pardon, využívám "opravy překlepů" a píšu do IP, jak jsem původně chtěla, je to off topic...

premca
25. bře 2013

Holky můžu se zeptat, jak fungujete, když děti nemají právě svůj den? Věrka to má obvykle před úplňkem, není v podstatě zlobivá, ale velmi nepříjemná - dneska se vzbudila už v pět ráno, tatínek na ní nesměl ani šáhnout, do sedmi kňourala, mezitím jsem na chvíli klimbla - a najednou koukám - celá nahatá a zkouší si mojí podprsenku ze sušáku 🙂
spíš jsem jí nechala volný prostor, to jí obvykle vyhovuje - hraje si sama, ví, že jsem po ruce, kdykoliv potřebuje - tak to jsme zvládli, stihla se ale mezitím 4 x počůrat a 1 x pokakat - na nočník teprve trénujeme; snažím se nekřičet, nevyhrožovat, pouze klidně vysvětluji, převlékám, myji, uklízím a peru ... a modlím se, ať už je večer a ať to zvládnu, neb manžel přijde pozdě domů, až už bude spát .... jak fungujete vy v náročných dnech?

ofelieee
25. bře 2013

@premca ahoj, asi tak jak píšeš, nechat prostor, vyhovět, nejčastějc udělám to, že pokud už já nemůžu psychicky či fyzicky, tak se mu dám k dospozici, třeba si hraje s mejma nohama jako mostem, patlá mě krémem, staví mi věže na břichu... nu a jinak si říkám - nebojujeme, nebojujeme, chápu ho 🙂 a někdy to pomáhá. Napadá mě ale že pokud u vás "trénování na nočník" vyvolává u tebe pocity "snažím se nekřičet a vysvětluju", tak bych se na to (já asi napořád, ale určitě v náročných dnech) vybodla a prostě mu dala plínu, protože když je potenciálně konfliktní a náročnej den, proč nějakou mojí snahou vnášet ještě další "zbytečný" problémy...

premca
25. bře 2013

@ofelieee Děkuju, odpoledne už jsem dala plínu a nic neřešila. Díky za připomenutí, že je to o mých pocitech, na to já zapomínám. Stává se mi, že Věrka reaguje na to, co se ve mě odehrává a ani nemusím nic říkat...

lynks
27. bře 2013

ahojky, jsem zpátky na netu na chvíli a chci napsat, co řešíme momentálně s Vikem. Jednak je poslední dobou strašný maminčin ocásek, beze mě ani na vteřinu, a to i u našich, jsem si myslela, že si orazím a prd...jen jsem překročila práh místnosti směrem do chodby a už jsem slyšela "kde je maminka?" i když byl zaujatý hrou. Pak si začal komplikovat co se dá, jako že si zavře krabici a stoupne na ní a nemůže jí pak otevřít a pak na mě volá "mama pomoct" tak já lítám jako hadr a už jsem ho pár krát nechala tak, že at si pomůže sám, že to zvládne. Napadá vás rada, kde je hranice dělání poskoka dítěti? Kdy to je ještě zájem o něj a kdy to začíná být už to nezdravé -zneužívání jeho moci- a jak ho hezky pěkně uzemnit a at si pomůže sám.

jak jsem chodila na ty kurzy Rabr tak jsem v tom žila a uměla o tom líp přemýšlet, ted to jde zase do kopru.. .-)

maximka33
29. bře 2013

ahoj holky, právě jsem se dodatečně přihlásila na RABR v ćAkovicích, budete tam některá?

wrtulka
29. bře 2013

Ahoj holky docela poctivě vás čtu poprosím o radu. Malá je 10 měsíců a začala dětat to že docela cíleně strká prstíky do zásuvek příjde mi i že schválně abych to viděla aby získala moji pozornost. Nemlátím jí po ruce ale řvu ne, nebo au a odnesu jí případně jí nalákám na nějakou hračku. Máte někdo nápad jak to řešit líp a ještě v rámci RABR?

hamma
29. bře 2013

@wrtulka Zaslepit zásuvky 🙂