Respektovat a být respektován. Líbí se vám tato kniha?

sarkabrezen
24. únor 2009

Většinu lidí, co znám, co se setkali s touto knihou nebo seminářem manželů Kopřivových, jejich principy nadchli. I pro mně bylo jejich objevení osvícením a přesně tím pravým... Jenže - přečíst knihu je jedna věc a každodenní realita věc druhá. 😒 Výchova je nesmírně těžká, zvláště když jsme sami vyrůstali v "typicky české výchově" a máme ji tak v sobě i podvědomě. Člověk se pořád přesvědčuje, že se bude chovat ke svým dětem jinak... a pak najednou s údivem a úděsem zjistí, že z něj vycházejí přesně ty samé věty, které slýchával jako malý... že jsou to jen pokyny, příkazy, rozkazy, křik... Nervy v kýblu a přitom dítě stále neposlouchá a co víc, je to čímdál horší... 😨

Převést principy RaR do praxe je těžké, hlavně ze začátku, je třeba toho v sobě hodně překopat... ale já věřím, že se to bohatě vyplatí, proto jsem rozhodnuta se s tím poprat. 😎 Vím, že RaR má i tady na Koníkovi spoustu příznivkyň, proto bych chtěla založit prostřednictvím téhle diskuse takový malý klubík 😵 , ve kterém si můžem pomáhat s různýma situacema, jak je řešit, povzbuzovat se, sdělovat si co pomáhá a co ne... a tak 🙂

reruna
23. lis 2011

@berenika39 uf, tak to máte za sebou, ale nezávidím... dnešek asi bude náročný, ale zítra už mu určitě bude líp...a zvládli jste to rychle, neteř byla v nemocnici 2 noci -před narkozou a po...

klementina
23. lis 2011

@berenika39 zelam skore uzdravenie.muselo to byt tazke pre vas oboch, hlavne, ze ste doma a nemuseli ste nocovat v nemocnici. takto to doliecovanie bude ovela prijemnejsie.

@blandik ja tomu tiez nerozumiem preco to tak je. som citala, ze tie rolove hry ficia u deti az tak okolo stvrteho, piateho veku. u nas uz od dvoch rokov, teraz je to uz lepsie, ale mali sme take obdobie, ze uz som bola z toho na prasky. vsetky deti stavali kocky, lego, pexeso,a my sme furt chodili po kolenach a hrali sa na psikov. teraz ju uz chyti obcas aj lego, plastelina, malovanie, v kuchyni pomahala rada vzdy. ale tie rolove hry su furt v prevahe. tiez rada cita, ze si uz aj sama precita (akoze obrazky) knizky, ktore citavame spolu.
ale ako pises, ked jej dam nieco ja, ako dnes, ideme skladat puzzle, tak chvilu sklada (mam pocit, ze len aby mi urobila radost) a potom donesie sedlo, ze ideme sa hrat na konika.
si hovorim, ci to neni u nas aj tym, ze mame len 2izbak, z polovice spalne ma sice svoju akoze izbu, kde ma akoze pripravene prostredie(otvorene policky s hrackami), svoj stolik, kutik na malovanie na stene, len asi to nie je ono, nie je to len jej izba. 😖

blandik
23. lis 2011

@berenika39 chuďátko malinké, moc s váma cítím...Ještě že to dokáží nakonec zaspat z toho vyčerpání...jak by to mělo dále vyvíjet? Má nějaká anestetika (nic o tom nevím...)? Moc držím palce, aby to proběhlo co nejlépe a nejklidněji...Jak jsi přišla na to, že má zvětšenou mandli? Byl nějak častěji nemocný?...M má zase trošku kašel,rýmu...chodí do školky, není to akutní..ale trápí mě to...

blandik
23. lis 2011

@klementina - no jako bych si četla o našem, a místo té kuchyně má péči o auta, vrtačky, a takové ty "chlapské" aktivity, což asi souvisí s identifikací s pohlavím...Někdy jsem měla výčitky, že jsem ho nějak moc nechala si hrát po svém, dala mu klid, že se naučit na jednu aktivtu a skutečně nečeká, co mě napadne a jeho že napadjí jen stejné věci...na určitou scénu si je schopný hrát xkrát za sebou, pořád dokola...jak jsem psala, už mi říká, co mám říkat já...věčně nějaká interakce mezi autíčky - že spadne a bolí ho to a jak ho něco vytáhne...nebo, že jede a potká jiné a chce se projet...nebo že se mravenec spálí o kapotu traktora...Poslení dva měsíce ho hodně baví lego, odvrhl duplo a staví z toho drobného...to ho baví hodně...baví ho i čtení, ale přes den se to většinou zvrhnne na to, že to začne hrát, mě zapojí a udělá nový příběh...ale že by jednou dělal to a jednou tamto - prostě vrací se jen k těm rolovým hrám, a když je něco nového, tak ho to baví chvilku...Nemyslím, že je to dané velikostí bytu...U nás puzzle občas je vytáhne, dříve míval období, kdy je třeba skládal několikrát za sebou, jako v transu (no hluboké soustředění)...pexeso chce tak jednou hrát, ani nedohraje...Je to zvláštní a náročné, protože když děláme pak něco jiného, tak si dost mentálně odpočinu...

berenika39
23. lis 2011

@blandik diagnozu jsem stanovila sama, starší syn měl taky...jednou mi mudry řekla, jestli by nemoh mít zvětšenou, já říkám - moh, tak mi dala doporučení na orl. ty příznaky jsou prostě jednoznačně identifikovatelný, ale nemusí být zdaleka všechny současně. mrkni do fotoblogu zavináč strapco13....je na SK verzi, má tam poradnu orl.
ženy, já to tu nechci kazit a zaplácávat marodem, tak moc děkuju za podporu 😉 , petr se pomalu dává dohromady, je to lepší, tak jsem ráda, přibylo mi pár šedivých vlasů.
hezký večer, jdu nabrat síly🙂.

jasminka7
23. lis 2011

@bubelko dakujem za odpoved a Tvoje skusenosti. U nas je problem napr. v tom, ze starsia sa nechce nechat prebalovat, ked nechcem byt nasilna, jedno prebalenie trva niekedy aj hodinu (medzitym robi samozrejme vselico ine). Toto si, kedze mame aj mladsiu, malokedy mozem dovolit, musim byt do istej miery nasilna, aby som urychlila prebalovanie. Keby som mala len starsiu, asi by som tomu nechala volny priebeh a ona by pochopila, ze kvoli tomu, ze robila vsetko ine len sa neprebalovala, sme trebars nestihli ist von a to by jej urcite bolo luto. Ale takto by som tym obrala o prechadzku aj mladsiu a to naozaj nechcem. Toto je jeden priklad na ilustraciu, takychto situacii je veeela.

Travit cas vylucne s jednou dcerou sa snazime, ale nie na takej pravidelnej baze ako vy. Povazujem to za dobry napad. Prihlasit sa na nejaky kruzok alebo co, ani nie tak kvoli kruzku samemu, ale kvoli tomu, ze to snanovuje akysi rezim, pravidelnost, kedy som ja, alebo moj muz s jednou z nich sami.

betelgeuzz
25. lis 2011

@jasminka7 dívám se, že máme obě děti skoro stejně staré 🙂
Tak já bych při tom přebalování násilí použila. S vysvětlením, že přebalit se musí, když nechodí na nočník a nemám na to hodinu čas. U nás je třeba hrozný problém vyjít domů po schodech po procházce. Bydlíme ve 3. patře bez výtahu, takže v autosedačce táhnu mladší a za ruku starší, která dost často nechce jít, začne se zastavovat, leze po čtyřech apod. Předevčírem to byl extrém, do toho se už vzbudila mladší a řvala, tak jsem jí doma jenom vyzula boty a řekla, že když takhle zdržovala, že nemám teď čas ji vyslíkat a věnovala jsem se mladší. Světe div se, zvládla se vyslíct, sundat si plenku i oblíct si věci na doma. Sice se vztekáním, ale povedlo se 😀

klementina
25. lis 2011

@blandik vycitky, ze si ho nechala hrat sa po svojom 🙂 prekopova raz hovorila, ze by sme nemali detom vstupovat do ich hry. ale to si zase tiez neviem predstavit.
ja by som kludne nechala malu hrat sa cely den ako chce ona, mam s tym len ten problem, ze mna to nebavi 😅 nemam pocit, ze by sa nerozvijala aj v inych veciach, len sa trosku obavam toho, ze u nej tie rolove hry uz taku dlhu dobu prevazuju. najradcsej by som mala vo vsetkom prehlad, a toto ma trochu metie, lebo nemam o tom nic nastudovane, ze preco to tak je, ci je to dobre pre jej vek alebo nie. nevies poradit nejaku literaturu o tomto obdobi? 😕

blandik
25. lis 2011

@klementina - nevím, taky by mě zajímal prostě psychologický rozbor vývoje dětí v předškolním věku (až do dospělosti). Mám jen Cestu životem od Říčana, a tam je toho dost málo o batolatech -jen to, že je to období fantazie, nejsou neběžní ani fiktivní kamarádi (/že dítě si kamaráda vymyslí a mluví se vzduchem..) a že je zde typický dětský egocentrismus - že děti si myslí, že všechno kolem se děje kvůli nim - že voda teče v potoce, protože na to koukají ony...a že jak tam nebudou, tak voda tam nepoteče...Malý se mě občas ptá na něco takového - že jestli to a to tam je i když jsme doma..atd...takže z toho si vysvětluji i jeho volání táty, když usíná, a jsem doma jen já - chce ho tam mít, tak volá, že se stane to, co si přeje...

Já mám u našeho pocit, že je dost konzrevativní a není otevřený novotám - trvá mu i dlouho než si zvykne na nové prostředí (tedy př. MC nebo školka...- zejména tedy v interakci s dětmi). když příjdem mezi dospělé, tak je ok hned...tak někdy mám takové divné pocity, že jsem mu dostatečně nenabízela jiné možnosti hraní...jinak do hry malému nevstupuji (paní prekopová by měla radost)...ale zase jsem ho viděla v montessori prostředí, kde nebyla auta a krásně a spokojeně si hrát s tácky...někdy jsem i docela namíchnutá na to množství hraček (a to jich opravdu nemá moc ve srovnání s ost.), ale i tak si myslím, že třeba nějakých 5 autíček by stačilo...

Čtu teďkom zajímavou knížku na doporučení - Svoboda a láska, hranice a respekt...je to pro mě docela složíté čtení, nedaří se mi to zatím úplně pojmout...ale je to tam dost zajímavé...Doplňuje to rabr, ale je to mnohem komplexnější...

klementina
25. lis 2011

@blandik kto je autor tej knihy? som hladala a nenasla som

klementina
25. lis 2011

dievcata, ak mate typy na nejake dobre knihy,mozte odporucit?

berenika39
25. lis 2011

@klementina kuk, to je ono, jsem váhala, jestli objednat, ale když @blandik říká, tak si ji budu přát. mamča mě straší nějakým kuchyňským spotřebičem k ježíšku, tak ji zaskočím a objednám si knížky. 😀
http://www.kosmas.cz/knihy/152945/svoboda-a-hra...

berenika39
25. lis 2011

Jinak dneska je na ct1 Třináctá komnata Jiřiny Priekopové....ve 20:55.

reruna
25. lis 2011

@blandik http://www.kosmas.cz/knihy/139253/prvnich-6-let... není to sice až do dospělosti, ale je od našeho snad nejuznávanějšího vývojového psychologa....

reruna
25. lis 2011

@berenika39 ta knížka taky vypadá zajímavě -ta Svoboda a hranice

berenika39
25. lis 2011

@reruna zkusím objednám si jí, @balndik ví, co čte...žádný brak. tu tvojí taky nemám..

fender
25. lis 2011

@berenika39 jsem tu nebyla tak jsem hned šla kukat a dočítat jak jste na tom..... velká nerabr pochvala vám oběma, že jste to zvládli 😉 snad už bude dobře 😵

berenika39
25. lis 2011

@fender no nic moc, petr je nemocný, pořád teploty, zahleněný, bere atb, z kterých je mu blbě od žaludku a má průjem, no stojí to za dvě věci. dneska mu dělali crp, a prej už to je dobrý, nízký, ale dobrat to musí. tři noci jsme nespali, má po té mandli ještě trochu všechno oteklé, ale na kontrole prý je to jak má být. snad už se to bude lepšit.
a to mi dneska přišlo od soudu, že mého syna žaluje firma xy - dluží někde 60,-kč, kuk na článek. jsem z toho jelen, na to rabr nestačí 😀 😀 😀

fender
25. lis 2011

@berenika39 bobek malej 😒
článek jsem četla, kocourkov hadra 🙄

blandik
25. lis 2011

@reruna - děkuji za odkaz - půjčím v knihovně:o)

janula28
25. lis 2011

ahoj holky,
jdu se pochlubit 😉 s jednou úsměvnou historkou...
včera jsem se snažila našeho mladšího, Davídka, naučit, že na vajíčka se musí "jemně a s citem", že jsou křehká 🙂 , nesla jsem si je v mističce a on byl strašně nadšený, tak jsem mu jedno půjčila do ručičky, malou chvilku ho způsobně držel a já jsem jen opakovala s citem, je křehké, mohlo by se rozbít a jak myslíte, že to dopadlo? Ano, přesně tak, najednou ho zmáčknul a už bylo po vajíčku 😀 a manžel mě jen tak sledovat a říkal mi, jj, příště mu dej samopal a řekni mu, hlavně s citem 😝
a s Filipem slavíme první úspěchy, dnes mi trošku ujely nervy a zvýšila jsem na něj hlas a on mi říká "Mamko, mě vadí, když na mě křičíš." a já se ho ptám a jak mám na Tebe mluvit? "No, prostě nějak normálně." to mi přijde naprosto úžasné, že mi umí říct, co mu vadí 😉

jasminka7
27. lis 2011

@betelgeuzz Je, no to je super, ze mas rovnako stare deti, zijeme mozno podobnymi problemami a budeme si vediet poradit, alebo aspon povedat, ako kto co robi. Nezavidim Ti tie schody. S dvomi takymi detmi to musi byt hrozne. Nerozmysla si nad nejakym nosicom? To by sa Ti mladsia lahsie nosila.

Sikovna je Tvoja dcera, moja by sa este mozno zvladla vyzliect, obliect asi nie.

zelmirka1
27. lis 2011

ahojte, baby skuste mi poradit ako reagovat na maleho spravanie, zacal byt fakt zly, akceptuje len mna, posiela prec tatina, babinu...vsetkych, to by som este nebrala tragicky lebo obdobia su rozne, ale zacal kopat do ludi, babinu uz par krat kopol ked k nemu prisla a prihovorila sa mu, ublizuje aj psikovi (zobrali sme si z utulku noveho psika lebo ten predtym uz bol stary a zomrel - toho mal rad), vobec neviem kde sa to naucil lebo aj na ine deti reaguje odmietavo a bucha rukou, nohou...som uplne v soku lebo nechodi este do skolky a doma sa nikto takto nesprava tak kde to zobral ??? mna to tak vytoci zeby som ho najradsej zbila co asi nie je moc dobry napad ale vysvetlovanie akosi zatial nezabera, co si o tom myslite ?

fender
27. lis 2011

nepomohlo by nějaké vybití bokem? kopání do balónu, mlácení rukou do gauče nebo něčeho takového (v rámci "kopeme do balónu" - ne mu "zatrhnout" kopání jako takové, ale přesměrovat ho jinam....) .... blandik kdysi myslím něco psala o boxovacím pytli, možná to pro ty chlapy není úplně špatný nápad.

malý když má tenzi a vidím na něm, že by do nečeho praštil popřípadě někoho přizabil, tak ho směruju rovnou na gauč, postel, matračku.... ať si bouchne tam. a pořádně a opakovaně, většinou ho to hned přejde. v případě, že na to máš nervy, je ještě dobré mlácení vařečkou do hrnce, to dost uklidňuje - teda to dítě, matku asi moc ne 😀 a kope do balónu nebo si lehne a nohama do vzduchu 😅

berenika39
27. lis 2011

@fender souhlas🙂
@zelmirka zaprvé přeji klid a pevné nervy tobě. jak to přišlo, tak to odejde. to není "systémová chyba" 😉 , to je období, kdy zkouší, jak to funguje, co to udělá, když bude takový, jaký je. v jádru takový není, je to nevědomá poza. jediné, co mi pomohlo, když na petra něco takového přišlo (i když musím říct, že on tohle měl jen v takové lehké formě, chvíli, a dobrý, ale snažím se tě pochopit), že jsem mu vůbec neodporovala a jen mu vyjádřila pochopení. vím, fráze, ale funguje. řekni mu: já vím, že jsi naštvaný. můžeš být. ale místo kopání, bití, můžeš .....cokoliv, co je pro vás přijatelné a možné...říct něco. udělat něco...jiného než bití a kopání. aby se naučil jiný způsob zvládání těch svých negativních emocí. cokoliv "proti němu" je kontraproduktivní. Nevymlouvej mu to. Teď, v tomhle čase a věku na to má právo, jde o to, aby si to nezafixoval jako jedinou možnost řešení. Zkus být trpělivá, neoponovat mu, jeho to ještě víc povzbudí k podobným aktivitám. Ať si to odžije. Bude to dobrý, vůbec o tom nepochybuju. Tvůj Míša nebude prevít, co ubližuje ostatním, to je jasná věc.
Myslím na vás🙂

blandik
28. lis 2011

@zelmirka1 - náš měl něco podobného, ale spíše jen slovního - že na děti, které po něm nic nechtěly, zaječel, že je to jeho auto, nepůjčí, fakt dost agresivně...zmizlo to. A na babi nám ječí poslední dobou, taky mi je z toho smutno, nevím, jak na to...on se brání její "invazivnosti!" " - máš nějaký pocit, proč to dělá? Chce se bránit? Jinak moc souhlasím s tím, co píše @berenika39 (to si vytisknu pro horší časy)...

klementina
28. lis 2011

@zelmirka1 nasa mala tiez zacala minuly tyzden vsetkych okolo mlatit, ked sa na nieco nahneva. doma to riesim porozumenim a dohovaranim, ze ma to boli, a ze si moze udriet radcsej do vankusa (ale moc s tym nesuhlasim, neviem, ci je to moc spravne, aby vobec do niecoho buchala) skusam jej hovorit, ze chapem, ze sa hneva, ale nie vzdy sa vsetko deje, tak ako by si ona zelala. v knizke najstastnejsie batola je to riesene tym sposobom, ze ked je dieta kludne trenovat s nim hlboke dychanie do pluc a do brucha podla jogy. a potom to v tych zachvatoch vyuzivat. mne sa to skor pozdava, ale zatial sme to neskusali. kedze sa mi zdalo, ze to obdobie je za nami, nechapem, ze sa znova vratilo. inak sestra ju naucila pozdrav slnku z jogy, a krasne to vie zacvicit, tak jej mozno pojde aj to dychanie 😅
dievcata ako riesite vianoce?? a predvianocne obdobie? prave rozmyslam nad adventnym kalendarom, len neviem, ci tomu dokaze porozumiet, bolo by krasne, ze si najde vo vrecusku kazdy den darcek a potom pridu vianoce, ale dokaze to pochopit, ze je to preto, ze sa caka na vianoce? ze tie darceky uz potom nebudu? a co duchovny rozmer vianoc? rozpravate sa o tom doma s krpacami, ci je to este skoro?

blandik
28. lis 2011

@klementina - já jsem zavrhla adventní kalendáře, kde je všechno na místě - takové ty čokoládové (krom toho, že je to takové umělé a neosobní) je mi jastné, že náš by to chtěl sníst první den s tím, že mu je jedno, jestli zítra bude...spíše to, co píšeš, že balíčky po jednom..ale mě to taky příjde brzy a taky, co bych tam měla dávat...sladkosti dostává dva krát denně trošku na svačinku...příjde mi to takové trošku z doby, kdy nebylo a děti tam našly křížaly a oříšky..Asi nebudu zavádět...

berenika39
28. lis 2011

@klementina já jsem přesvědčená otom že jen my si přejem a myslíme, že děti vánoce chápou komplexně, ale není to tak. Oni žijí (alespon ty do cca do 4 let) okamžikem, petr vidí výzdobu v obchodě, a křičí, že jsou Vánoce, jestli pod tím stromkem bud mít dárek 😉 . Konec. mě to trochu vadí, ten nátlak....nevím jak vaše děti, ale petr se v čase orientuje jen velmi okrajově a zhruba - včera, dnes, zítra, možná víkend - jedem k babičce, nejdeme do školky...ale týdny? to určitě ne. ještě letos to nebudu hroti, kalendář jsem si jistá, že mu někdo koupí, ale já ne. Říkám mu, že až bude sníh (co když nebude 😀 ), bude takový slavnostní den, kdy si dáme dárky, jeden druhému, protože se máme rádi a chceme si udělat radost. Ale fakt jsem si jistá, že v tom má zmatek. okolí, školka, děti do něj hučí, jakbude chodit ježíšek. A on je v pasti...Většinou jsou ty přípravy jen přání maminek, děti na to koukají svýma očima, se snažím pochopit, jak to petr bere, ale nic moc🙂.

klementina
28. lis 2011

@berenika39 mna to napadlo pri tom, ako bola vcera nadcsena, ze u nas na namesti je stromcek a vsetko svieti, ale tiez neviem. urcite mate pravdu v tom, ze nechapu pojem tomu casu a cakania.
u nas je jezisko, uz sme sa o tom rozpravali a chcem ju v tom nechat, lebo je to podla mna tajomne a deti to pritahuje. aspon ja mam z detstva na to velmi pekne spomienky. fakt som verila, ze tie darceky nosi jezisko.
tak aj teraz ked ideme do hrackarstva, vyberame darceky, ze napiseme jeziskovi. len neviem ako celkovo zladit tu celu vianocnu atmosferu cakania. urcite je to aj moje nadcsenie, som posledny rok doma, takze mam na to priestor, a nad tym adventnym rozmyslam, ze ked sa mi bude chciet mozno urobim nieco na tento sposob http://detskahracka.sk/adventny-kalendar-s-anje...
ale v zasade suhlasim s vami, ze je to prestava mamiciek a krpci su fakt asi este maly krpci. takze budem rozmyslat