Respektovat a být respektován. Líbí se vám tato kniha?

sarkabrezen
24. únor 2009

Většinu lidí, co znám, co se setkali s touto knihou nebo seminářem manželů Kopřivových, jejich principy nadchli. I pro mně bylo jejich objevení osvícením a přesně tím pravým... Jenže - přečíst knihu je jedna věc a každodenní realita věc druhá. 😒 Výchova je nesmírně těžká, zvláště když jsme sami vyrůstali v "typicky české výchově" a máme ji tak v sobě i podvědomě. Člověk se pořád přesvědčuje, že se bude chovat ke svým dětem jinak... a pak najednou s údivem a úděsem zjistí, že z něj vycházejí přesně ty samé věty, které slýchával jako malý... že jsou to jen pokyny, příkazy, rozkazy, křik... Nervy v kýblu a přitom dítě stále neposlouchá a co víc, je to čímdál horší... 😨

Převést principy RaR do praxe je těžké, hlavně ze začátku, je třeba toho v sobě hodně překopat... ale já věřím, že se to bohatě vyplatí, proto jsem rozhodnuta se s tím poprat. 😎 Vím, že RaR má i tady na Koníkovi spoustu příznivkyň, proto bych chtěla založit prostřednictvím téhle diskuse takový malý klubík 😵 , ve kterém si můžem pomáhat s různýma situacema, jak je řešit, povzbuzovat se, sdělovat si co pomáhá a co ne... a tak 🙂

berenika39
10. zář 2010

@andika10 😀 😀 těžko se to píše, ale víš kolik mi je???? ani se neptej 😀 😀 . hodně jsem se dozvěděla z knížky, o které je téma, ale hodně mi prostě během měsíců s petaskem docvaklo. snažím se uvažovat na jeho úrovni, snažím se přemýšlet, jak on přemýšlí. má omezené spektrum zkušeností, a do toho je dobrý se vžít....prostě začal z nuly, umí jen to, co stihnul za dva roky, nic víc.
a rozhodně tu prezentuju jen a jen sama sebe, ne citáty z knížek, neexistuje univerzální návod na výchovu 😉
mám ještě jednoho syna, a ted lituju, jak mi jeho batolecí věk utekl mezi prsty...škoda, už to nevrátím.

berenika39
10. zář 2010

@andika10 děti máme stejně staré....tedy ty mladší...🙂))))

andika10
10. zář 2010

@berenika39 budem to musieť skusiť, občas strácam už pri nich trpezlivosť, som na ne sama, manžela mam v zahraničí a niekedy mam už toho dosť, toho neustáleho hádania sa mädzi sebou, bitky o hračky, a to ešte ani rozprávať nevedia, maš pekne velký rozdiel medzi deťmi 🙂

berenika39
10. zář 2010

no zadařilo se🙂))).
popravdě neumím si dvojčátka představit, přeju hodně energie a trpělivosti. zkus přelouskat Respektovat a být respektován, pokud jsi to nečetla, je tam plno myšlenek,, které ti usnadní život. A fakt se mi s tím maminkuje mnohem klidněji.....

přeji hezký večer všem, jdu k prckovi, skákal dvě hodiny čistého času na trampolíně, byl zpocený a bylo chladno a prostě....má nudle🙂))). tak je u nás v pelechu, což je jen výjimečně🙂)).

andika10
10. zář 2010

@berenika39 našla somsi tú knihu na nete a fakt ma zaujala, že som sa ktomu nedostala skôr, asi si ju objednám aj keď deti sa podla knihy vychovávať nedá ale ukaže ako robiť určité veci iným spôsobom vhodnejším pre deti

berenika39
10. zář 2010

přesně. a pozdě není, protože je to o komunikaci obecně, i mezi dospělými, takže se to může hodit i v důchodu🙂))

zelmirka1
10. zář 2010

ahojte
cital niekto knizku Jak mluvit aby nam nase deti naslouchali a jak naslouchat aby nam deti duverovali ?
prave mi ju odporucila kamoska a mam pocit ze to bude podobne ako Rabr, vraj je tam vela konkretnych prikladov

andika10
10. zář 2010

@berenika39 len ako pozerám na nete všade je vypredaná ☹ snaď sa mi ju podarí niekde zohnať

berenika39
10. zář 2010

@andika10 ani v knikupectvích teď není, kamarádka má termín porodu zítra🙂))), sháním ji pro ni jako dárek už delší dobu, ale nic moc. nakonec ji objednám u nás v knihkupectví, nemají na skladě, ale objednají......

andika10
10. zář 2010

@berenika39 asi tak spravím aj ja dik za radu

berenika39
10. zář 2010

kuk, tady ji mají skladem🙂

http://www.knihkupec.com/vypis.php?out=cart

fem
10. zář 2010

@andika10
www.martinus.sk ak zo SLovenska 🙂

zelmirka1
10. zář 2010

ja ju mam z martinusu

berenika39
10. zář 2010

@fem 1:0 pro tebe, mateřská mi asi hodně obrousila mozkové závity, nereagovala jsem správně na to, že andika10 je ze Slovenska......
na svoji obranu konstatuji, že spousta českých e-shopu zasílá i na Slovensko.

budu příště pozornější.

zelmirka1
10. zář 2010

a tu knizku co som spominala poznate ?

andika10
10. zář 2010

@fem diky pekne 😉

berenika39
10. zář 2010

nemůžu jít spát, protože petrové leží napříč celým letištěm a na mě nezbylo ani kousek místa....

berenika39
10. zář 2010

@zelmirka1 nene, já ne.

zelmirka1
10. zář 2010

@berenika39 detto maly lezi cez moju postel, muz na svojej a mne ostala detska postielka 😀

fem
10. zář 2010

@meleri prosim nepisnes mi nazvy tych knih montessori , 🙂 , dakujem snad kniznica to spravi

blandik
10. zář 2010

@zelmirka1 - ahoj, co vím, tak na ty knížky - Listen so that kids will talk a Talk so that kids will listen, u nás už v překladu jak jsi psala - odkazovali Kopřivovci v Rabru - takže předpokládám, že to bude slabší odvar vědomostní s více praktickýma příkladama. Já jsem dneska začala louskat Rodiče stanovují hranice - Uwe Rodge, koupila jsem ji tenkrát s Rabrem, je to celkem zajímavé, jen je tam až příliš příkladů a jak na to je spíše jen letem světem....

Jinak půjdem na ten seminář od Kopřívovců, tedy hlavně kůvli manžela. Nemá čas si to přečíst a líbí se mu princip, tak uvidíme. Pak se s váma podělím - začíná to začátkem října, moc se těším, že si užiju nějaké povídání, seminář. Souhlasím, že se nedá podle knížky vychovávat, ale je dobré se poučit a pak si to stejně člověk přizpůsobí sobě a vezme si z toho to, co mu nějak utkví v hlavě a co je v souladu s jeho přesvědčením, nalazením a určitě je mnohem horší se stresovat, že jsem nějakou situaci nezvládla než si říct, že člověk dělá chyby a třeba se z nich příště poučí.

U nás taky funguje, když mám strach, že by něčemu mohl něco svým nadšením provést - mu říct, je to křehké, je to sklo, může se to rozbít....A taky pozoruji, že děti mají moc rády, když jakože pochopí, kdy se nějaké věci dělají a pak o tom můžou samy rozhodovat - třeba malý občas chytl rapl a chtěl rozsvěcovat a zhasínat lampičky. Tak jsem mu vysvětlovala, že je den, sluníčko svítí, že vidíme dobře na hračky. Až bude šero (měsíček, hvězky na nebi), pak budeme potřebovat světýlko. A teď ráno, jak je tma, tak malý občas ráno běží rozsvítit nebo mu to nějak naznačím, jakože je tady šero a máma nevidí nebo jestli vidí dobře na hračky - tak je pak celý rád, že mu to docvaklo a letí rozsvítit.

Ale co mě teď trápí - to je jeho spaní. V poledne stále spát nechce /už to ani nezkouším, máme jen odpolední klid a u toho si odmítá lehnout, sedí v postýlce a celý "živý" kouká do knížek se mnou i více než hodinu/ ale dlouhodoběji nezvládá v poledne nespat. Za dva, tři dny se to nasbírá a pak je už fakt přetažený. Večer pak jde kolem šesté spát a ráno začal vztávat před pátou, je mrzutý, spát už nechce. Občas ho vezmu ven po obědě a to pak usne do pár sekund. Moc se nám tímto omezily možnosti pro odpoledne, co by mohl dělat - když ho odpol vezmu ven do kočárku /třeba kolem třetí, čtvté) - tak okamžitě usne, ale to je na nic, když pak spí do páté, šesté (a my jsme vždycky ukládali do osmi (a to zase má pak potíže usnout), už tak mám pocit, že mu dělám guláš - když jde jednou v šest a pak v osm, z toho pak vztává v pět ráno i když večer šel spát po osmé...UF, UF, UF. Jinak večer krásně usíná sám, v tom jste mi tady holky velmi dobře poradily...

fem
10. zář 2010

@zelmirka1
poznam iba z opisov, vraj je dobra, ale maju ju vypredanu...tak dalsi plan na kupu 🙂 alebo kniznica ...inak ked sme pri tych knizkach, tak mam jednu zaujimavu v angl. , kto angl. moze, je teraz najcitanejsia top...
http://books.google.sk/books?id=QDzn8XR9BHwC&dq...

blandik
10. zář 2010

@meleri - taky by mě to zajímalo - ty knížky. Tedy neplánuji nákup - mám tady zástup nepřečtených knižek, na které se třesu nedočkavostí... 😵

blandik
10. zář 2010

@fem - on tam je obsah té knížky? 🙂 That sounds good, ale jen jsem to proskákala - v angličtině si to moc ráda přečtu.

blandik
10. zář 2010

@fem - aha, už jsem si našla, že tam je 46 stran - to bylo tedy silly of me 😖

fem
10. zář 2010

@blandik
skusat, skusat, skusat, hladat ten spravny cas....stanovit si limit na knizku...ako pri zaspavani v noci...odist...vratit sa ak treba, ak do 20 minut nezaspi nechat tak, tvarit sa, ze akoby nic a ist sa hrat, papat, cokolvek...vysvetlit, nechce sa ti spinkat...sledovat, sledovat, sledovat znaky unavy...opat skusat. chytnut ten spravny cas...u toddlerov je trosku divne to, ze oni hned pri prvych znakoch unavy cez den nezaspia, ako pri babatkach, tam je to ine...tam babatka, cim rychlejsia reakcia na znak unavy, skor zaspinkaju..u toddlerov tam akoby znak unavy...trosku ponatahovat a zistit ten spravny cas...urobit mlieko do sippy cupu, nieco teple, zacat zvolnovat tempo, vypnut stimulacne veci okolo, celkov zmenit raz , povahu aktivity...wc...prezliekanie...a tam trafit ten cas...a ked sa viackrat podari, trvat na tom case, ono si ten cas musi dietatko prisvojit a zautomatizovat...rezimovo ..inak sa neda...ak nie je ok bez denneho spanku tak hladat...viac ritualnych veci podporit, spolu zatemnovat zaluzie ...co naviac naskladat...pred zaspavanim toho isteho a to stale dokola...tam uz je boj vedomia ale telo potrebuje spanok...treba automatizovat vedomie a prepojit s telom...nejak tak , je to tazke ...spinkat max do 15 30...aby to nerusilo nocny spanok...zaspavanie

fem
10. zář 2010

@blandik
ja by som si ju objednala...ako celu...strasne ma laka...tak neviem skusim..ak budem mat ...urcite poziciam 🙂

fem
10. zář 2010

@blandik
ja ked som riesila tranziciu z 2 na 1 spanok cez den , to znamena, ze maly mal take aj take dni..tak som prisla na dva zakladne fakty..ze tato nesurodost je normalna a prirodzena a treba byt trpezlivy, u toddlerov je to zvlastne...a dalsia vec ze early bedtime is king....takze ja som bola skor za dat skor spinkat na noc...ako neskory denny spanok...ano dietatko sa budi velmi skoro, ale na to ty mozes nadviazat tym , ze v ten den, ked sa zobudi skor, je vacsia pravdepodobnost, ze ten denny spanok bude pre neho skutocne potrebny...a pomaly kazdym dnom ten denny spanok presuvat, modifikovat...tak , aby siel spinkat na tu 7 cca pol 8...bez toho , aby bol unaveny a frustrovany...je to proces..ale ako si hovorila je lepsie ak spi od 6 do 5 ako od 8 do 5 lebo tam je uz denna frustracia a to sa cez den ten chybajuci nocny spanok naozaj nijako neda nahradit, tak aby ta psychika, energia nebola ovplyvnena nedostatkom nocneho spanku..t.j.adekvatneho suvisleho spanku
a inak je dobre tu prvu cast dna pred tym dennym spankom mat viac ustalenu

lalus
11. zář 2010

@zelmirka1 ja knihu Jak mluvit aby.... mám, prečítala som keď bol malý mimi a teraz som sa do nej pustila znova. Je to pre deti 2 - 18 rokov, takže už je to aktuálne, tak preto oprašujem vedomosti. Ako písala blandik, je to kniha na ktorú sa Rabr odvoláva, ak si dobre pamätám, tak vlastne Rabr bolo napísané ako česká obmena tejto knihy, kým ešte nebol český preklad z AJ...Jak mluvit získalo copyright niekedy v 1980 😅 - princípy sú tam teda tie isté (s malými obmenami). No oveľa, oveľa lepšie sa číta, je prehľadnejšia a zapamätateľnejšia...môžem porovnávať, prečítala som obe. Rabr je veľa informácií nahustených v jednotlivých kapitolách veľmi teoreticky, kým Jak mluvit je praktickejšie.
Nič extra nové by som teda od knihy neočakávala, číta sa to však dobre, takže zo záujmu určite odporúčam.

blandik - spanie, nespanie. Náš malý sa tiež v 20 mesiacoch rozhodol štrajkovať s denným spánkom. 1 spánok máme od 13 mesiacov a v tých 20 to vyzeralo všelijako. ale stále ten spánok potreboval, bol už večer unavený a pod. Takže jeden spánok miestami veľa, žiaden spánok málo 😝 Na upokojenie - bolo to len obdobie možno 3 mesiace a za ten čas som na ňom odpozorovala kedy spať cez deň bude a kedy nie. Priemerne 2x do týždna nespal, do postele som ho však takmer stále dala, aby si aspoň oddýchol. Ak za 1 - 1,5 hod. v postieľke nezaspal, vyberala som ho...on si tam celý čas kecal, vyspevoval, hral sa s maznákom a pod. Za posledný mesiac sa mu (s mojou pomocou 😀 ) upravil režim a k spaniu sme sa vrátili. Už spí síce kratšie ako predtým...z dvoch hodín sa to skrátilo na 1,5 hod... ale spí. možno 1x do týždňa do dvoch sa stane, že nezaspí, ale vždy to má objektívnu príčinu o ktorej viem (výnimočne neskoré vstávanie, mm sa ho nepodarí spacifikovať ak nie som doma, cestovanie a pod.)

meleri
11. zář 2010

fem
dík za rady, bublifuk zkusím, a s tím kousáním máš pravdu, někdy je lepší nereagovat a fakt to funguje. příště to tak udělám...

s tou knihou MOntessori, ony jsou v originále, teda ve francouzštině. není to žádná obdorná fr. ale prostě popisy těch aktivit, je k tomu spousta fotek, obrázků....v říjnu budu v česku, pokud byste měly zájem, tak můžu zaslat...