Respektovat a být respektován. Líbí se vám tato kniha?

sarkabrezen
24. únor 2009

Většinu lidí, co znám, co se setkali s touto knihou nebo seminářem manželů Kopřivových, jejich principy nadchli. I pro mně bylo jejich objevení osvícením a přesně tím pravým... Jenže - přečíst knihu je jedna věc a každodenní realita věc druhá. 😒 Výchova je nesmírně těžká, zvláště když jsme sami vyrůstali v "typicky české výchově" a máme ji tak v sobě i podvědomě. Člověk se pořád přesvědčuje, že se bude chovat ke svým dětem jinak... a pak najednou s údivem a úděsem zjistí, že z něj vycházejí přesně ty samé věty, které slýchával jako malý... že jsou to jen pokyny, příkazy, rozkazy, křik... Nervy v kýblu a přitom dítě stále neposlouchá a co víc, je to čímdál horší... 😨

Převést principy RaR do praxe je těžké, hlavně ze začátku, je třeba toho v sobě hodně překopat... ale já věřím, že se to bohatě vyplatí, proto jsem rozhodnuta se s tím poprat. 😎 Vím, že RaR má i tady na Koníkovi spoustu příznivkyň, proto bych chtěla založit prostřednictvím téhle diskuse takový malý klubík 😵 , ve kterém si můžem pomáhat s různýma situacema, jak je řešit, povzbuzovat se, sdělovat si co pomáhá a co ne... a tak 🙂

fem
30. zář 2010

@blandik presne si to vystihla, tak "kasli" na to a tvar sa , ze ta to nezaujima a opytaj sa jeho, ci chce spinkat, povedz, ze vidis, ze je unaveny...vysvetli mu nejako strucne dovod, ze ak sa vyspinka tak bude mat viac sil na hru...a nechaj tak, skus, nech sam rozhodne o danej veci...mozno ho posili ten pocit vlastneho rozhodnutia a zodpovednosti...neviem...viac krat sa ho opytaj ..dajme tomu od tej 13 hod, skor nie...snad privoli...ak tak par dni nebude ziaden vysledok...tak to nechaj, a skus 3 dni uplne tak, ze ticho okolo spania a potom skus opat rezim a hranice...o 13 sa chodi spinkat a oddychovat, relaxovat ..aj maminka to potrebuje...povedz mu ze nemusi spinkat , staci ak bude relaxovat a pri relaxovani sa nehra...ze obidvaja potrebujete silu...ak sa dostane do relaxu..zaspinka...

fem
30. zář 2010

@blandik a este mu povedz, ze ak bude chciet ist spinkat, nech ti sam povie...ze budes cakat

blandik
30. zář 2010

@fem - to je odvážný plán...ale asi jediný možný v této situaci, protože ještě jeden den s takovými ciráty (ono se to rychle stupňuje ten jeho odpor k polednímu spaní) a mám obavu, aby se to nepřeneslo i na večerní usínání (ale to je zase tak hotový, že ani jednou nevolá a spí, jak lehne). Každopádně už i zjistil, že se dá vylézt z postýlky, a dneska vylezl 3x. Minimálně to pomůže uklidnit rozjitřenou situaci...možná bych pak měla i odjet k babičce, kdyby to nezabralo a nezačal chodit spát dobrovolně, protože tam spinkával a posledně se tam nastartoval na spaní i doma...

Mě už i napadlo, že mu koupím do pokojíčku hodiny a že mu povím, že je potřeba si odpočinout a že se bude odpočívat dokud nebude ručička tam a tam...Prostě ho nějak naučit v té posteli zůstat nějakou dobu a doufat, že se tam naučí opět spát...jenže on si tam chce brát hračky..Taky mě napadlo, že bych mu pořídila nějakou hračku, kterou by mohl jen na polední relax, že by ho to v té posteli udrželo (já vím, jitří to, stimuluje to a není to vůbec žádoucí, aby si v posteli hrál).. no uvidíme, co ta babička, když tak pak zkusím to pobízení event. mlčení o spaní a pak se bude řešit dál..

fem
30. zář 2010

@blandik my mame usinacika od narodenia v postielke, maly si ho nasiel sam..a odvtedy je s nim...dostali sme ho nevyuziteho, kde nemal uspech, je neutralny, smotanovo-bezovy, s jednoduchom hlavickou macka, nic stimulujuce, ani prilis nafuknute, velmi jednoduchy (je z usa), periem ho bezne na 60, chvalabohu vela vydrzi..inak okrem toho bezne zaspavame s figurkou z dupla, s kockou, s loptickou malou, alebo s malou hrackou z vane po kupani...to mu neberiem...ale vzdy je to len ta jedna...tito usinacikovia alebo kamarati , to je skutocne velmi dolezite...detom pomaha pri roznych prechodoch, pri cestovani, zmenach, problemoch v rodine...atd. na tom nezvnika nejaka neziaduca zavislost, prave naopak...deti to mozu mat aj kedykolvek cez den , ak potrebuju ...ale neviem, ako u vas maly uz sa profiluje rodovo...neviem, ci si nieco vyberie...uz je starsi chlapcek, nemam skusenost

reruna
1. říj 2010

@blandik náš taky začal kolem dvou let bojkotovat odpolední spaní... nedonutíš ho nijak.... já ho pravidelně dávám odpočívat po obědě, řeknu mu, že nemusí spát, ale musí odpočívat v postýlce... hračku klidně, náš má medvídka od narození a sám si kolem těch dvou let našel takový malý poštářek a bez těch dvou věcí se nehne... a pouštím mu k tomu odpočívání hudbu, co si vybere, někdy spí, někdy nespí... občas zkouší z postele vylízat... jestli jako jsem si to nerozmyslela... je to náročné, ale třeba fak už to spaní nepotřebuje, bude chodit večer třeba dříve spát a ráno pospí déle... já na tom odpočinutí trvám, protože vím, že náš to do večera ještě nevydrží... má pak kolem páté krizi, že usne třeba v sedě a to pak nechce zase večer usnout, když spí až takhle pozdě, takže po obědě spánek nebo odpočinek ještě potřebuje.

blandik
1. říj 2010

@fem - malý spí s takovou textilní hračkou Vochomůrky už přes rok a pak s malým medvídkem...poslední cca 2-3 měsíce se na ně velmi navázal, mazlí se s něma (když nespí), hraje si s něma (ale to souvisí i s tím, že si te'd hraje hodně symbolicky a používá k tomu i ostatní panáčky a figurky, co má doma) - ale k těm z postýlky ma nejblíže (nejvíce se s něma mazlí)..Na noc si může vzít do postýlky i jedno z aut (jen jedno, to je novum od přechodu do velké postýlky, občas na to i zapomene..)..ale v poledne mu právě nepovoluji žádné autíčko, má tam jen Pištu a Báru (ty dvě textilní hračky)..A on právě si v to poledne chce vztí sebou nějaké autíčko, traktor, ale když mu řeknu, že auto jen večer, tak neprotestuje...taky jsem dumala, že kdyby to nešlo s tím relaxem, tak že bych mu povolila jedno autíčko, že by si tam aspo'n hrál sám delší dobu v postýlce a za nějaký čas by se možná naučil zase spát...nevím, jestli v tomto věku jsem schopná ho zpátky naučit usínat (snažím se tomu věřit, protože to ty čtyři dny šlo bez problému a měli jsme doma krásně vyhajané dítě...)..slyšela jsem od lidí, že jim děti přestaly spát kolem této doby, ale že je měli naučené, že v té době, že se je v postýlce, dovolili jim tam hračku - že si tam mohli hrát a po nějakém čase zase děti začaly spát a spí i ve čtyřech letech..Samozřejmě optim stav je, že se naučí relaxovat po obědě, bez hraček, v klidu...jen nevím, jak na to...jak trvat na tom, že se jde do postýlky, když se rozječí a "vzdoruje" a pak může jednoduše z postele utéct, což nepochybuji udělá, jakmile bych ho tam ječícího dala...já vím, nejprve zklidnit a klidného dát do postele...problém je v tom, že jak se mu nepovedlo usnout 4x po sobě, tak už je vidět, že z toho má frustraci, že už ta činnost dostala negativní náboj...

Malý nám taky od mala usínal v postýlce, měli jsme rituály, režim ... a pak stačilo, že manžel byl o prázninách v podstatě doma s námi, venku světlo...možná se narušil režim, možná to byl i přirozený vývoj (četla jsem tady i u více lidí, že děti jim na tři měsíce přestaly spát a pak zase začaly, vesměs zůstaly v postýlce, hrály si tam a nakonec zase začaly spát) + u nás se k tomu přidal ten přechod do velké postele, ze které se dá odejít a tři měsíce bez spánku doma...

Nad tou jednou hračkou (auto u něj by byla jasná volba) jsem přemýšlela dost, že by se tak snázeji nechal přimět zůstat v postýlce...ale jestli u toho pak usne, to netuším...Zatím se bráním ježdění v kočárku..nechávám ho doma, nespí, tak nespí...

blandik
1. říj 2010

@reruna - je to náročné...takže občas ti spí? A jak dlouho zůstává v postýlce po obědě, předpokládám, že je v pokoji sám?

blandik
1. říj 2010

@reruna - on nám kolem páté i usnul v židličce jednou při večeři. Te'd už to zvládne i do sedmi, ale je podrážděný - takový soudek prachu odpoledne...A je vidět, že se mu lesknout oči, je přetažený...Nemůžem pořádně ven v kočárku nebo autem - to usne okamžitě - max kolem baráku. Chystáme se teˇ'd koupit na dva roky odrážedlo - kolo - tak budem asi odpol chodit ven..ale pořád doufám, že se to ještě vrátí..

reruna
1. říj 2010

@blandik ano přes týden většinou usne, a když ne, tak je v pokoji sám a poslouchá si tu hudbu, aspoň na půl hodince trvám, přes víkend, když je doma mm, tak je problém, protože to je samozřejmě vzácnost a nechce spát ani odpočívat...tak o víkednu to vzdáváme a nenutíme ho. Jdeme pak ven a k babičce a tak, tak to do večera nějak vydrží.

bubelko
1. říj 2010

@blandik no zial nepotesim ta ani ja - mne v tom veku lukas prestal spavat po obede uplne. a to som bola tehotna a ako by sa mi to zislo 🙂 aj som skusala, ze nech ide len relaxovat a nic. babka, ked bola u nas, skusala, ze ved ho utaha doobeda na prechadzke a bude spat - ani to nevyslo. akurat dosiahla to, ze bol vecer este horsi. jedine, co zabralo po viacerych dnoch nespania bolo nechat ho sameho v obyvacke s pustenou telkou - za 5 min bol tuhy. a to v roznych polohach. tak sme ho vzdy nechali nech spi. maximalne som ho zobudila o pol siedmej na veceru a kupanie a potom isiel spat vecer troska neskor (cca.30min) a spal az do rano. inak nezabralo ani plavanie v sobotu dopoludnia - manzel si s nim po obede lahol - on zaspal a lukas po 15min vysiel, ze uz je oddychnuty. teraz zacal chodit do "spielgruppe", je unavenejsi ale spat ani za svet. tak som to teraz vyriesila tak, ze chodi spavat nie o osmej ako doteraz, ale uz o siedmej je v posteli a o pol osmej spi. 😉

filipal
1. říj 2010

@zelmirka1
jeeej, aj ty mas Miska! 🙂

@blandik este mi napadla jedna vec k tomu zaspavaniu. moj syn maval problemy s vecernym zaspavanim...osvedcila sa mi relaxacna hudba s prirodnymi zvukmi. tie kazety boli velmi vydarene ale teraz ich uz nikto nevydava. tiez som ich zhanala na CD. (mozno sa daju niekde stiahnut)
vyslo to v Esovision - Nature recordings, napriklad: Whales&dolphins. su to zvuky mora plus delfiny a velryby, viem, ze existuje aj cisty zvuk mora. mojmu synovi sa najviac pacili zvuky pasienkov. blacali tam ovce a zvonili zvonce.
napriklad zvuky potoka(to uz hovorim o tretej kazete) sa mi uplne precistil mozog! 😅
vecer si vzdy vybral na ktoru ma naladu, skludnil sa a zaspinkal...druha strana bola vzdy podfarbena hudbou.
tieto nahravky sa mi osvedcili aj pri agresivnych detoch, vzdy sa pri relaxacii skludnili.

zelmirka1
1. říj 2010

vidim ze riesite tie spanky,je to fakt zaujimave, ja tiez casto rozmyslam kolko spanku vlastne maly potrebuje, je to asi velmi individualne lebo moja mamina si presne spomina ze ja som v roku prestala cez den spavat / pri tej predstave mi je mierne zle 😝 😀/ tak ma nenutili a vecer o siedmej som zaspala a do rana krasne spala. Nastastie boli v tomto moji rodicia fajn a neskusali nasilu ma nutit.
Moj maly napriklad este spanok potrebuje cez den, kedze kazdy den vstaval inak tak som ho davala spat tiez podla toho ako sa mi zdal unaveny, niekedy o 11.30 a niekedy aj o 13 hodine, zvykla som s nim lezat kym nezaspal /len cez obed, vecer zaspava sam/, ale zacal velmi zle zaspavat, trvalo to pol hodinu, tristvrte hodinu tak som zacala spekulovat kde je problem. Prve co som zmenila pred asi mesiacom ze som mu zacala davat obed pred spankom, dovtedy jedol az ked sa vyspal lebo ako bol unaveny nic nechcel jest. Dalej som sa rozhodla ze predsa len skusim dodrziavat rovnaky cas bez ohladu na to kedy vstane. Takze vstava medzi 6.00 - 7.00 hod, obedujeme o 11.30 a o 12.00 ho dam spinkat, uz pri nom nezostavam a na moje prekvapenie zaspi krasne za chvilku a spi dve hodiny.
Ale zase vecer ho davam o 20.00 hod. a ma problem zaspat. Neplace, vylezie niekolkokrat z postielky, dam ho naspat a takto sa natahujeme aj tristvrtehodiny. Nechapem preco sa mu vecer neda zaspat, mame rovnaky ritual, osprchujeme sa, vyberie si knizku, precitame kratku rozpravku, zaspievam mu uspavanku a necham ho v postielke, ma este na spanie dudlik a oblubenu mini plienku ktoru nepusti z rucicky. Zvazovala som ze ked tak zle zaspava ci ho nenechat cez obed hore, ale je fakt velmi unaveny, zaspi za par minut a spi dve hodiny aj viac takze asi spanok potrebuje. Pisem svoju skusenost len preto ze citam co pisete ostatne, kazdy ma niaky sposob a kazdy riesi trosku nieco ine so spankom, fakt neexistuje niaky recept, proste sa snazit maximalne vycitit co dieta potrebuje a ked to urcity cas nejde, nechat to tak a po case skusit nieco nove.

basika
1. říj 2010

ahojte dievčatá, čítam vás pravidelne a chcem sa vás teraz spýtať, mám v pláne prečítať si knižku RABR, ale tie čo ju čítali čítali aj túto http://www.martinus.sk/?uItem=43336 a vraj je to o tom istom, len jednoduchšie napísané. nemáte ju prečítanú náhodou.
@blandik verím, že ťa štve zaspávanie resp. odpol spánok rád je tu veľa...ja som inak zvykla pri činnostiach, ktorá ona považuje za nutnosť ako je jedenie a potom sme to už vlasnte aplikovali aj na spanie, vždy jej poviem "napapáme sa resp. vybúvame sa a pôjdeme... a poviem čo budeme robiť napríklad pôjdeme do MC, pôjdeme za psíkom alebo budeme robiť niečo... vždy jej poviem čo ju baví" Teraz mi už sama hocikedy začne hovorť "napapámesa, vybúvamesa a pôjdeme?..... a nechá ma dokončiť 🙂

basika
1. říj 2010

@blandik my sme mali po chorobe takýto bojkot so spaním, tiež som jej dovolila hračky si zobrať nie zase veľa..ale viem, že raz mala paradajku (našťastie bola tvrdá) a išla spať aj s ňou 😝 , ja som si ku nej ľahla a robila sa , že spím a ona sa hrala až zaspala..teraz to už nepotrebuje. A tiež vyžadujem ak je manžel doma, že je mimo, nerozptyľuje ju buchotom v kuchyni a pod. detto večer je kľud.

samayka
1. říj 2010

zaspávanie pri hudbe? to nám asi nehrozí... naša sýkorka tancuje aj na pravidelný klopot susedovho kladiva alebo na ždímanie práčky. je to tanečnica ako vyšitá. akonáhle by začula hudbu, tak by začala vrtieť riťkou... 😉 zato ju vždy k spánku "ukecám". takým monotónnym hlasom jej rozprávam čo budeme robiť po hajaní a ona ma škrabká až zaspinká... ale my sme zatiaľ iná veková kategória. my spánok po obede určite potrebujeme a dlho ešte budeme. dúfam...
i keď.. ona od malička považovala spánok za zabíjanie času... ale režim, režim a zasa len režim nám strašne prospel a dúfam že to čo máme teraz nám dlho vydrží.

filipal
1. říj 2010

@samayka to nie je hudba 🙂 len prirodne zvuky, blacia ovce beeee, beee, bzucanie vciel, stebot vtakov... detom sa to paci, zaujmu ich tie zvuky a zrejme ich to skludni... 🙂 🙂 kazde dieta ma oblubene nieco ine. skus vyskusat. 😉
na druhej strane su vzdy tie iste zvuky podfarbene velmi pokojnou hudbou, ktora urcite nezvadza k tancovaniu....ale nezarucujem!! 😀 😀

samayka
1. říj 2010

@filipal - určite niečo podobné vyskúšame. boli časy, keď som jej spievala, ale teraz dokáže dupkať nôžkou aj pri uspávanke. fakt - vrtinoha z nej je a parádna 🙂 dnes večer tancovala s rukami nad hlavou pri zvučke z nejakej reklamy.

lienka43
1. říj 2010

Ahojte, ako tu tak citam som rada ze nie som sama, ktoreho dieta bojkotuje spanie.
Nasa mala prestala spat s jedneho dna na druhy. Este pred mesiacom spavala cez obed 2 az 3 hodinky a jedneho pekneho dna prestala a do postele ju cez obed nedostanem 😒 . Skusala som to vselijak ale bez vysledku.
Chodi spinkat vecer okolo 19tej ale ja padam vecer na hubu...Teraz je to uz lepsie, zvykla si ale zaciatky boli tazke...

fem
1. říj 2010

@filipal s tou hudbou je to super, tiez sme v istom case zaspavali pri vodicke z kolotoca...ale naozaj to moze byt dobre pre starsie deticky..no mne, ked poobedny spanok nevysiel, to bolo vtedy, ked vstaval o pol 9 rano namiesto 7 hod..no hroza...lebo som mu nestihala servirovat 🙂 ...ale tiez som ho tradicne dala relaxovat..on je v pohode zvykne byt ticho aj polhodinku a potom sa zacne rozpravat a pomaly sa aktivizuje...
podla mna je to dobre riesenie, pretoze aj relax je dolezity...inak je tiez fajn, co mi napadlo v suvislosti s prirodou, ist do prirody, niekedy maly ani extra v tych chvilach nepotrebuje komunikovat, len tak oddychuje a nie je velmi aktivny..moze to byt fajn riesenie

ludmilabb
1. říj 2010

@filipal ja mam kamaratku co ma dcerku v rovnakom veku ako je moja dcerka a ta jej zaspava presne pri hudbe so zvukmi bubnov a fakt jej to velmi pomohlo a dokonca ked sused vrtal alebo bol nejaky hluk tak sa nezobudila lebo tam mala tento podmaz
my spavama od osmeho mesiaca len raz denne a stylom bud na prsniku ale to len vynimocne alebo v Manduce ci satke, moje dieta inak zaspat cez den nevie, tiez sa snazim cez den absolvovat nejaku prechadzku aby si mala pobehala este kym sa da a vybila energiu pred spanim uz sme mali aj dni bez denneho spania, teda ona spala minutu, dve prebrala sa a asi si myslela ze spala hodinu a pol lebo sa tvarila svieza ako rybicka z coho som bola mierne v soku, jasne ze vecer isla spat o hodinu skor co uz nevladala
@fem aj ja som rozmyslala nad nejakou hrackou latkovou, niektorym detom vyhovuje plienocka ze sa s nou hraju a tak zaspia mne by sa to velmi pacilo, kebyze mame taku hracku ktoru ma rada a bola by aj na spanie zatial potrebuje moju ruku ako nahradu, vecer ju dam do postielky a drzim ju za ruku tak ma pocit istoty ze som pri nej a nad ranom si ju prekladam k sebe do postele

berenika39
1. říj 2010

mě se víc osvědčilo dávat petra spát vždy ve stejnou dobu, at vstával ráno kdykoliv, v půl jedné si šel do pelíšku....má rád řád, když je všechno pořád stejně, denní i večerní spánek. nevím, jestli je to možné, ale ovlivnil nás snad už pobyt v porodnici. Bohužel, díky mému úrazu jsme byli spolu na oddělení šestinedělí celých 21 dní, a nic jiného jsme neměli na práci, než se "sžít". domů jsme šli s tím, že si o kojení říkal skutečně plus mínus po třech hodinách a pokud jsem jeho potřeby respektovala, všechno fungovalo a vydrželo mu to. Je jak časovaná bomba, přijde jeho hodina a spí, vstává....
@blandik - já bych zkusila to vaše spinkání zkusit "neřešit, nepřikládat tomu význam, pokud to půjde. On ví, že je to problém, že je to příležitost, jak tě zaujmout, kdyby neměl důvod, třeba by usnul jen tak, únavou. Nebo ho nech týden,dva "nespat", a pak to zkus znovu, denně ve stejnou dobu ho uložit.
A nebo léčba šokem 😉 😉 , nemohl by mít svoje odpočívací místo dočasně někde jinde? Ve vaší ložnici, na dekách na zemi, nebo v obýváku na gauči, postav mu bunkr 😀 😀 ....aby ho ta změna zaujala a zapomněl na to, že nebude spát.....

fem
1. říj 2010

@ludmilabb ved uvidis, snad si nieco vyberie, ten usinacik "funguje" skor cez noc, nemusi pri samotnom uspavani, ale moze pomoct v poslednej faze...dieta akoby ma istotu, chyti, privinie si a nezobudi sa pokial to nie je "vazne", neboj ono si to neprotireci s emocionalnou potrebou teba ako mamicky, deticky sa stavaju nezavislejsimi a separacia tak, ci tak prebieha...a je to dobre aj cez den, napr. ak dietatko preziva nieco tazsie, nie vzdy prijima objatie mamicky, ked tam nastal konflikt...je to prirodzene, preto si starsie deticky tahaju hracky do postele...je to nieco len ich, co ich uspokojuje, dodava nezavislost, maju k tomu emocionalny vztah, je to ich svet....ono ked ta dietatko potrebuje, ziaden usinacik to nespravi, garantujem 😉

reruna
2. říj 2010

@basika ahoj, Rabr je psán podle té knížky Jak mluvit, aby... v době, kdy autoři Rabr psali svoji knihu, nebyla ještě přeložená do češtiny, oni z ní vycházeli, nemohli ji tehdy přeložit kvůli nějakým právů či co, je to v předmluvě... v podstatě Rabr vychází z této knihy, jen je z českého prostředí a asi je psaný více odborně. Tu knihu Jak mluvit, aby... jsem zatím nečetla, takže porovnat nemůžu, prý je více čtivá, kupovat si ji asi nebudu, mám Rabr, ale jestli ji seženu v knihovně, tak si ji určitě pro porovnání přečtu.

basika
2. říj 2010

@reruna díky za reakciu...ja budem čítať asi tú "jak mluvit, aby...."
ale idem k vám teraz po radu ja...s dcérkou (2,5roka) riešim kakanie. Cikanie máme už poriešené pýta sa cikať aj v noci, takže plienky už nepoužívame vôbec, to je v pohode. Ale stolicu mala dlhodobo tvrdú a očividne je jej nepríjemné kakanie. Schová sa, posiela ma preč a vykaká sa "súkromí" do gatiek. Snažím sa zvoliť prístup, aby nemala pocit, že je to niečo zlé, že kaká do gatiek, ale že ak sa vykaká do záchodíka to je super. Nechcem docieliť, aby začala stolicu zadržiavať, lebo stačil by nejaký chybný moment a môže sa stať aj to. 😖 Takže akceptujem, že chce mať súkromie..čakám robím si čo potrebujem a poviem jej, že dobre nech mi potom príde povedať. Tak sa vykaká do gatiek a príde mi povedať, "idem sa vykakať do záchodíka", ale samozrejme už má brmbolec pod gaťkami. Tak jej potom hovorím ako fajn, že sa vykakala, že hovienko musí ísť von, však všetci kakajú a do ZÁCHODÍKA kaká aj Mickey maous, macko Pooh, aj kamaráti, aj ocko aj maminka. Snažím sa riešiť konzistenciu stolice ako len môžem, aby bola mäkká a aby to ľahšie išlo von ale niekedy aj tak žasnem, že pri kakaní každý deň aká hrúbka hovienka z nej vylezie. Jej sa aj podarilo do záchodíka párkrát vykakať, aj sme sa tešili radovali..ale potom zasa dlho takto do gatiek. Už som skúšala, že teda som odišla do záchodíka a nechala som ju sama, že tak možno to príde, má svoju plienočku..tak som jej navrhla, že sa môže schovať pod ňu a nič zatiaľ nezabralo. Teraz ale sa to trošku zhoršilo, lebo pred dvoma dňami sa takto do gatiek vykakala, lenže ja som bola v pivnici a mama išla s ňou do záchoda. Ja som mame vysvetlila, že ako to robím, ale ja som počula až dole do pivnice ako sa mama smeje zrejme na okolnostiach toho vykakania do gatiek. (ono to aj vyzerá komicky, ako taký brmbolec má na riťke aj mne je to niekedy smiešne, ale ja sa v tomto viem ustrážiť a dávam si pozor na chybné momenty) Potom na druhý deň nekakala a včera večer teda chodila aj 45min potom sa vykakala prišla mi povedať, že "ide sa vykakať" a keď sme už mali ísť do Wcka..tak takýýý hysák chytila..som nechápala, či ju riťka bolí či čo. Dneska detto, ale už som bola pripravená..ale povedala mi, že sa bojí hovienka. Tak som zasa nejak spestrila situácia.."spievali sme pesničku o hovienku" tak to nemalo taký hrozný plačlivý priebeh ako včera, ale aj tak dumám rozmýšľam..čo robiť...aby z toho nemala strach..že je to. Mami sa chcem ešte spýtať čo jej hovorila, lebo mi to príde také okatá, že od vtedy má ešte aj tento hysák a strach. normálne...chcem nájsť nejakú rozprávku alebo nejakú nahrávku na youtoobe o hovienku alebo ako sa niekto vykakal, niečo vtipné vhodné pre dieťa..neviem či sa podarí...viete niečo poradiť?

berenika39
2. říj 2010

@basika ahoj, nechceš na přechodnou dobu použít tohle? není to návykové, nezleniví při tom střeva, nemusíš se bát, jen to právě změkčí stolici, kdykoliv to vysadíš. jen kvůli tomu, aby ona z toho neměla stres, je už velká a přijde na to, že kakání není nepříjemné, že to jde hladce. naučila by se kakat normálka v klidu na wc, třeba ji u toho bolí bříško, jak to nejde. spíš si myslím, že než ji trápit s nepříjemným kakáním, nějak bych jí to na čas ulehčila. opravdu to není projímadlo v klasickém slova smyslu, jen upraví obsah střev. petr to dostal někdy na jaře v nemocnici, když měl bakterii ve střevě, nejdřív průjmy a pak opak, a začal se bát kakání, že to bude bolet. do tří týdnů se vše upravilo. přelouskej příbalový leták, jen mě to tak napadlo....
http://www.docsimon.cz/zbozi/duphalac-sirup-200ml

basika
2. říj 2010

@berenika39 dík za radu... 🙂 užívame to už s malými prestávkami 6 mesiacov... v tomto smere sa snažím robiť maximum všetko papáme na zmäkčenie stolice, som si vedomá, že musí byť stolica dlhodobo mäkka a potom možno príde aj zmena... len chcem to nejak ešte aj po tej psychickej stránke ustriehnuť...

berenika39
2. říj 2010

aha, tak se nezlob, mě to jen tak napadlo.je to nepříjemný, at najdeš nějakou cestu.

basika
2. říj 2010

@berenika39 ale prečo by som sa mala hnevať...už som našla rozprávku o hovienku 🙂 ale budem hľadať ďalej

ludmilabb
2. říj 2010

@berenika39 ja sa snazim tiez ukladat malu v presne rovnaky cas vecer mi ale chodi spat az o deviatej teda ukladanie zacne cca cosi po osmej a trva nam to aj tristvrte hodinu, ked mala osem mesiacov a spavala 2x denne tak som si stanovila casy o 10:00 a o 15:00 a ona mi fakt v tom case velmi rychlo odkvecla v satke ak som to nahodou presvihla uz bolo uspavanie zdlhavejsie

berenika39
2. říj 2010

@ludmilabb tohle samozřejmě záleží na každém prckovi, ale fakt je, že jim nějaký ten rytmus dne přináší klid a jistotu, že to mají děti rády....nějak to všechno souvisí se vším, začarovaný kruh, prostě když dobře spí, pak je i přes den v poho, tím pádem nejsou často vztekací zchvaty, má čas na bláznění,hraní, tím pádem má pak hlad, jak se nají, tak padne a spí....pořád dokola 😀