Respektovat a být respektován. Líbí se vám tato kniha?

sarkabrezen
24. únor 2009

Většinu lidí, co znám, co se setkali s touto knihou nebo seminářem manželů Kopřivových, jejich principy nadchli. I pro mně bylo jejich objevení osvícením a přesně tím pravým... Jenže - přečíst knihu je jedna věc a každodenní realita věc druhá. 😒 Výchova je nesmírně těžká, zvláště když jsme sami vyrůstali v "typicky české výchově" a máme ji tak v sobě i podvědomě. Člověk se pořád přesvědčuje, že se bude chovat ke svým dětem jinak... a pak najednou s údivem a úděsem zjistí, že z něj vycházejí přesně ty samé věty, které slýchával jako malý... že jsou to jen pokyny, příkazy, rozkazy, křik... Nervy v kýblu a přitom dítě stále neposlouchá a co víc, je to čímdál horší... 😨

Převést principy RaR do praxe je těžké, hlavně ze začátku, je třeba toho v sobě hodně překopat... ale já věřím, že se to bohatě vyplatí, proto jsem rozhodnuta se s tím poprat. 😎 Vím, že RaR má i tady na Koníkovi spoustu příznivkyň, proto bych chtěla založit prostřednictvím téhle diskuse takový malý klubík 😵 , ve kterém si můžem pomáhat s různýma situacema, jak je řešit, povzbuzovat se, sdělovat si co pomáhá a co ne... a tak 🙂

meleri
3. říj 2010

já nevím jestli se mi to zdá ale přešel mi první trimestr těhotenství jaksi jsem se uklidnila, jsem v pohodě, a zdá se mi že přešly i ty scény..občas tak jednou za den udělá menší protest ale v obchodě atd žádný řev NIC! přijde mi že jsme se oba dva nějak naladili na stejnou vlnu a je jaksi dobře. jenže nevím jestli si to všechno jenom nepředstavuju, a doufám že to ted vydrží! jenže vím že začnou nějaké problémy někde já se začnu stresovat budu trochu nervní a zas se to na něho přenese...:( tak nevím máte to někdo taky tak....

berenika39
3. říj 2010

@meleri já určitě, petr občas se mnou sdílí premenstruační syndrom, chudák☹(((. já napružená dva tři dny, on ve střehu...ale zse je super to vědět, dá se s tím pracovat, alespon trochu zmírnit dopady🙂))).
mě není nic fyzicky, ale v hlavě, to je těch pár dnů hukot, toho si nejde nevšimnout, natož pak ta citlivá dětská duše....

bubelko
3. říj 2010

@meleri u nas to pocas tehu tiez bolo tak. ale az na zaciatku tretieho trimestra, ked som si plne uvedomila, ze nevladzem tolko, kolko by som chcela. ze mi wc robi skrt cez rozpocet a potom som nervozna, lebo mam tlaky (vyrok mojho manzela 😀 ). a posledny mesiac sme sa s lukasom nervovali navzajom - bola som ako na ihlach a vyletela snad pri kazdej malickosti - ale na vsetko a na vsetkych. vtedy sa ale snazil manzel aspon cez vikendy prevziat plne starostlivost o lukasa.
takze neboj, nie si jedina 😉

dagina
3. říj 2010

Ahojky maminy, opět spoustu zajímavých příspěvků, ani nestíhám pečlivě pročítat 😖...

@blandik jsem nějak přesvědčena, že najdete vhodnou metodu, jak se k odpolednímu spánku zase vrátit. Jak sama říkáš - unavený je! Trochu mi to přijde, že to začal brát jako povinnost, proto ten vzdor. Nepříjemné je, že začíná vylézat z postýlky, to naše malá ještě neumí 😅.
Mě se osvědčilo to, za co jsem kamarádkama odsuzovaná - nikdy jsem nelpěla na režimu. Vše se odvíjelo od potřeb malé a né našich - neskutečně náročné - kolem roka měla cca 4měsíční období kdy usínala kolem 23 hodiny. Samozřejmě že jsme se snažili o to, aby šla spát mnohem dříve, ale jak to bývá, čím více jsme se snažili, tím to nemělo žádný efekt a nervovala se jak málá tak my. Kolem toho roku a čtvrt se to srovnalo samo.
Odpolední spaní - ještě tak dva měsíce zpátky jsem ji uspávala v kočáře na chodbě, přitom jí potichu zpívala, vyprávěla..., usnula během chvilky. Pokusy o usínání v postýlce horor, malá sice nebrečela, nevztekala se, jen prostě nechtěla spát v postýlce - kočár u nás jediné řešení. I to se nějak "samo" spravilo a od léta usíná nádherně sama - bez pohádky, bez zpívání, bez usínáčka - toho jsme mimochodem neměli nikdy. Usíná s tím, co si vybere (při odpol. i večerním spaní) - někdy to jsou 4 medvědi obřích rozměrů - ani do postýlky se nevejde 🙂, někdy chce jen dva, někdy jen panenku....., pokaždé jinak, tak ji to vyhovuje - možná proto se na každé usínání těší, těžko říct. Ani náhodou si nemyslím, že to je to všechno ideální řešení jak to u nás je, ale spíše jediná možnost, aby jsme byli všichni v pohodě - v rámci možností. Moc dobře chápu, že někdo bez režimu ani ránu.
A vůbec, jaký byl seminář????

Ale chtěla bych se s vámi také o něčem poradit, netýká se to komunikace s dcerou ale spíše s dospělými. Manža před pár měsíci udělal takovou blbinu, z důvěřivosti na to doplatil - rodiče mu tehdy říkali jak je blbej, že na to nemá přistoupit...., no prostě chytrý jak troky. Důsledky té záležitosti se projevují ještě dnes, ukázalo se, že manžovo rozhodnutí opravdu nebylo úplně ideální, já to nějak moc nekomentuji, bylo to jeho rozhodnutí, sama vím, jak ho to mrzí a rodiče na něj utočí - klasika z RAbr - my jsme ti to říkali, neposlechl jsi nás atd atd. Manža jim začíná oponovat že tomu nerozumějí.... a oni zase tu svou hatmatilku jak ho upozornovali... . Najednou jsem cítila, že bylo vhodné do toho rozhovoru něco vznést, ale vůbec mě nenapadlo nic, co by mělo efekt, tak jsem radši mlčela. A takových případu je povíce - jak reagovat při komunikaci s dospělým na takové ty řeči - "my jsme ti to říkali", jsi takový a takový", měl jsi nás poslechnout.......


meleri
3. říj 2010

bubelko,

já právě vůbec nevím jaký je třetí trimestr! u prvního jsem totiž ležela v nemocnici a fyzicky mi bylo moc dobře. Tak s ipořád říkám že ten třetí trimestr je stejný jako druhý? mám celkem obavy jak se budu pořád shýbat pro věci s tím břichem atd, a taky to tvrdnutí břicha mě dost trápilo ke konci, i když to nijak neboli tak přecejen má člověk strach že se stane něco zlého...ale jsi dobrá že jsi to zvládla a manžel je moc hodný že o víkendech pomáhal!
mě hlavně zajímá jak budu lítat po průlízkách a klouzačkách atd v 9 měsíci! 😀

dagina
3. říj 2010

@meleri po průlezkách... se leze ve 3. trim. velice špatně 😅. I každé shýbnutí je pro mě náročné... . Chodím s malou dvakrát ven, ale večer jsem na odvezení do porodnice. Navíc mě berou záda a kyčle, někdy si připadám jak pár dní před důchodem než porodem 🙂.
S první jsem také ležela v nemocnici, to byla pohoda. Nyní se nijak neomezuji, jen se snažím jí tak netahat, ale mnohdy se tomu nevyhnu...., dělám skoro všechno, jako bych těhu nebyla. Už při minulé kontrole jsem měla určité změny na čípku..., tak jsem zvědavá ve čtvrtek na gyndě, bych psychicky nepřežila ležet ve špitále, to raději budu lézt po těch průlezkách 😀 a být OK.

meleri
3. říj 2010

dagino,

jo taky si říkám že asi budu muset zvolnit.. 😅
já právě z prvního těhotenství neznám žádné problémy ani bolesti, bylo mi skvěle, jen jsem krvácela, ale to bylo naprosto bezbolestné...
já ted nabrala plno energie, a fakt po tom prvním tr. zvládám věci líp, taky se právě moc neomezuju, protože to moc nejde...:(
jej s čípkem, to je blbé přeju ti at je vše v pořádku!
to ti věřím! já si poležela taky a je to na zbláznění a když si to představím ležet někde a dítě pláče u cizí ženské.... 😔
snad to zvládneme! 🙂

bubelko
3. říj 2010

@dagina drzim palce, nech je vsetko ok 😉

@meleri no na preliezky sa lezie dost tazko 🙂 ja som v tretom trimestri bola v poho, akurat mi bolo casto treba na wc (prihodu s ihriskom a nervami som opisovala o par stran dozadu) a od 8meho mesiaca som mala furt cvaknuty sedaci nerv, trpli mi nohy, lebo maly tlacil na chrbtici na nervy a chodila som ako kacica. zohnut na rozdiel od prveho tehu nebol problem, do 8meho mesiaca som chodila este do fitka na bicykel.
v tomto obdobi za mnou chodil syn casto s replikou: maminka ukludni sa 😀 a manzel sa fakt snazil. on sa staral o lukasa aj po porode. zacal s nim chodit na plavaren. 😉

meleri
3. říj 2010

bubelko,

já si to fakt nedokážu představit, jestli budu unavená jestli ne, jestli mě b ude něco bolet..právě jak jsem musela pořád ležet tak mi bylo až moc dobře! 😅

bubelko
3. říj 2010

@meleri tak si to nepredstavuj a uzivaj si co pride, to je najjednoduchsie. vsetko ostatne budes riesit za pochodu 😉

meleri
3. říj 2010

no máš pravdu! 🙂))ale tovíš mám strach no...

bubelko
3. říj 2010

@meleri aj ja som mala a obcas stale mam, hlavne ak planujeme nejaky vacsi vylet bez manzela. ako to pojde, ci to zvladnem, ci nebudue lukas vymyslat... ale ono je to normalne. strach udrzuje v bdelom stave, hoci moj muz vravi, ze nie strach, ale nahnevanost. tak neviem, ktore z toho je pravda 😀

meleri
3. říj 2010

bubelko,
jo to věřím! ale zase se mi zdá že přecejen ty děti chápou když máš třeba plné ruce práce atd.....anebo když je fakt nutné někam jít tak si nakonec dají říct...aspon se mi to zdá...třeba když vařím tak to chápe...ale jakmile sednu s knihou nebo časopisem na sedačku už je zle! chytrolín....takže odpočinek jedině jak spí!

bubelko
3. říj 2010

@meleri to hej, chapu. lukas ma nechal aj polezat, kedze sam uz nespal cez obed, ked som mu vysvetlila, ze som unavena. ale ked sme boli na ihrisku a povedala som, ze musime domov, lebo mi treba na wc, tak mam dodnes pocit, ze to neakceptoval ako vysvetlenie. 🙂 sice s krikom, ale aj to sme zvladli a doma som mu to vysvetlila este raz, ale v tom momente skratka na dlhe vysvetlovanie cas nebol. 😀

meleri
3. říj 2010

bubelko,
ajaj to ti řeknu že mě děsí ten moment kdy už nebude po obědě spát! to je totiž taková pohoda, něco jako pauza v práci! a kdy ti přestal spát? no utěšuju se že snad pak večer půjde dřív spát!
to věřím, ani ten můj nemá rád jak ho vyruším při hře já mám to štěstí že na průlízkách jsou i veřejné hazly tak nemusím domů ale i tak se občas stane že už chci zpátky a pak je řev.... 😅

bubelko
3. říj 2010

@meleri uplne spat prestal niekedy v lete. uz na jar to bojkotoval, ale napriek tomu este obcas zaspal. no a od toho leta nespava. sem tam zalomi na gauci v obyvke, ale to uz je uplne hotovy. spat skor nechodil, to az teraz. zacala mu "spielgruppe" a ta mu dala zabrat, tak sme ho zacali ukladat skor. ale len posledny tyzden, tak som zvedava, ako bude fungovat toto skorsie davanie spat, ci sa nezacne rano skoro budit. 🙂
aj tu sa na verejnych ihriskach wc, ale na nasom pri domoch nie su. nemam to daleko, len asi 50 schodov k baraku alebo strmym kopcom. a teda v tehu to bol dobry telocvik vyslapat to hore. a este s plnym mechurom 😀 😀 😀

lopka
3. říj 2010

Ahoj holky
uz par tydnu Vas ctu,ale nezbyva mi kapacita neco napsat.
Takze v kratkosti,nase dcera bude mit 17 mesicu a nastal u nas vcera den D.Vse je ne,ne, ne,stoji u dveri a chce jit ven,kdyz ji hci obleci,tak utika a nechce a vzteka se.Na piskovisti si zacala branit svoje veci a dokonce se i o ne pretahovat,kdyz ji nekdo chce neco vzit a i bez duvodu startovat po ostatnich.Dite se priblizi a jenom naznakove ,ze by chtelo tu lopatku co ma ona a ona uz uhodi.Potrebovala bych poradit ,jak spravne zareagovat,kdyz uhodi druhe dite ,jak dat najevo,ze to neni v poradku.Stejne situace se opakuji i doma smerem k nam,kdyz se ji neco nelibi,hned startuje.
Knihu RABR ctu ,knihu Jak mluvit s ...mam prectenou ,hodne se zajimam o Montessori,chodime i do herny a zrovna zitra mam celodenni seminar a dalsi dva tydny zase.
Dekuji

meleri
4. říj 2010

bubelko,

fíha tak to teda brzo přestal spát no já jsem zvědavá co mě čeká! 😅 já bych pak od tří let ho chtěla dát do školky jen na rána, tak právě jsem zvědavá jak dlouho tam vydrží, ale právě i v té školce oni spí, ale já si ho budu brát domů na oběd. teda doufám že nás přijmou...
to věřím do kopce s plným močákem to je mazec 😅

bubelko
4. říj 2010

@meleri hej prestal. a ja som to vtedy tak potrebovala, aby spal 😀 ale neboj sa, kazde dieta je ine a niektore spavaju este aj ako 5rocne 😉 tak mysli pozitivne, ze prave to tvoje bude z tych spacich 🙂

inak aj ja by som ho dala do skolky, ale ta je az od 5 rokov 😒 takze ostavaju jasle (drahe ako slak), alebo spielgruppe, ktora je ale len na 2,5 hodniny do dna. tak sme sa rozhodli pre zaciatok pre nu. aj kvoli jazyku a aj kvoli kolektivu. je ich tam 9 na 1 veducu. do nicoho ich nenutia, takze mu to vyhovuje. zo zaciatku sice pri nasom odchode plakal, ale to trvalo kratko a vzdy sa dokazal ukludnit v priebehu par minut. teraz uz mi vzdy kyva z okna, ked odchadzam 😀

meleri
4. říj 2010

je to náročné! ale krásně to zvládá s jesličkama!
já právě nevím nejradši bych si ho nechala tak do čtyř let doma, ale zase vidím jak moc má rád jiné děti atd, a to já mu nemůžu dát. mám jen jednu kamarádku která má dítě, a to je ještě kt omu úplně malé miminko, které ho bohužel vůbec nezajímá...

berenika39
4. říj 2010

ahoj, jen mě napadlo trochu inspirace, co jsme dělali s petasem teď v těch podzimních dnech...

dala jsem mu barevný papíry, natrhal malinký kousky, nejdřív mu to nešlo, ale pak na to přišel. vzali jsme lepidlo, každej ten trhaneček napatlali a lepili na čistej bílej arch. piplačka, ale vydržel u toho, celej papír jsme měli krásně barevnej. a pak jsem mu dala fixy, jednu po druhý, a on tou barvou počmáral ta papírky- červenou červený, modrou modrý...a pak s tím celej večer lítal mezi tátou a bráchou a pořád ukazoval a ukazoval... 😉
a dneska jsem našla takový aršíky s malejma samolepkama - bývá to v časopisech - vánoce, velikonoce, smajlíci, měla jsem to schovaný. dala jsem mu velkej bílej papír a on tam ty malinký samolepky lepil, řekla jsem mu, že je má dávat vedle sebe, aby se nepřekrývaly, tak se trefoval, vyplazenej jazyk u toho, ale je z toho zase hezkej obrázek.
tak jen kdybyste nevěděli, co vytvářet s mrňouskama🙂)))))

bubelko
4. říj 2010

@berenika39 super tip 🙂

bubelko
4. říj 2010

@meleri hej zvlada to s tou spielgruppe dobre. najskor sme mali trocha obavy kvoli jazyku, ale vysvitlo, ze ten kulifaj rozumie viacej, ako dava najavo. vie povedat (niekedy aj rukami a noahmi) co chce, alebo co potrebuje 😀

zelmirka1
4. říj 2010

@berenika39 to je fajn cinnost, skusali sme aj my lepit farebne papieriky a aj ked maly nevydrzal velmi dlho pacilo sa mu to a vecer to stale ukazoval tatinovi tiez 😀 najviac sa mu pacilo ked som vystrihovala rozne tvary a lepil tie a nakoniec som vystrihla akoze pismena jeho meno a to ked nalepil tak bol stastim bez seba.
Dnes som kupila prstove farby tak som zvedava ci sa mu to bude pacit...a mne tiez, dufam ze ostane aspon nieco nezafarbene doma. 😉

berenika39
4. říj 2010

@zelmirka1 taky jsem na ty barvy koukala, ale nějaký pud sebezáchovy mi zatím velí - počkej 😀 😀 .

blandik
4. říj 2010

@filipal - děkuji za tip na relax hudbu, to se mi moc zalíbilo - zvuky zvířat, přírody..min při tom zrelaxuji já 😅

@berenika39 @zelmirka1 - pud sebezáchovy po dnešku docela chápu - malovali jsme dneska s něma v MC - supr, děti se vyřádily, dostaly zástěrky od krku ke kolenům..nazývala bych to celoruční barvy..

meleri
6. říj 2010

bubelko,
ty si v cizině? já taky...

bubelko
6. říj 2010

@meleri ano, som vo svajciarsku. a ty si kde?

bezaz
6. říj 2010

hojte
u nas trochu polavila snaha ist opacnym smerom, ale zasa sa mozeme pridat k nespavcom cez den 😝 a to som mala trapnu predstavu, ze ju pekne pomalicky naucim cez den spat v izbicke, lebo inak spi s nami v spalni, sice v postielke 😖 a teraz uz vyse 2 tyzdnov nic, cez den mi zaspi maximalne v aute, pripadne obcas zalomi pre telkou 😝 neviem, ci ju mam nechavat spat na gauci a nehovoriac, ze uz vobec neviem, ako ju naucit spat samu v izbicke 😒

poletucha
6. říj 2010

tak a uz jsem tu pro radu 😀 ctu ted tu doporucenou knizku Jak mluvit aby nas deti poslouchaly...ale vsechno je to urceny starsim detem. Jak mam treba reagovat (kdyz ne zakazama) kdyz nas ted malej porad placa,taha vlasy,kouse...fakt neustale a ja uz jsem dost zoufala,protoze mu to porad opakuju dokola,ze se to nedela,ze to maminku boli atd...ale trva to uz mesic a zadnej efekt 🙄 Nekdy mi to i ujelo a placla jsem ho pres ruku,vim ze to neni dobre,ale v tu chvili to bylo proste rychlejsi 😒