Respektovat a být respektován. Líbí se vám tato kniha?

sarkabrezen
24. únor 2009

Většinu lidí, co znám, co se setkali s touto knihou nebo seminářem manželů Kopřivových, jejich principy nadchli. I pro mně bylo jejich objevení osvícením a přesně tím pravým... Jenže - přečíst knihu je jedna věc a každodenní realita věc druhá. 😒 Výchova je nesmírně těžká, zvláště když jsme sami vyrůstali v "typicky české výchově" a máme ji tak v sobě i podvědomě. Člověk se pořád přesvědčuje, že se bude chovat ke svým dětem jinak... a pak najednou s údivem a úděsem zjistí, že z něj vycházejí přesně ty samé věty, které slýchával jako malý... že jsou to jen pokyny, příkazy, rozkazy, křik... Nervy v kýblu a přitom dítě stále neposlouchá a co víc, je to čímdál horší... 😨

Převést principy RaR do praxe je těžké, hlavně ze začátku, je třeba toho v sobě hodně překopat... ale já věřím, že se to bohatě vyplatí, proto jsem rozhodnuta se s tím poprat. 😎 Vím, že RaR má i tady na Koníkovi spoustu příznivkyň, proto bych chtěla založit prostřednictvím téhle diskuse takový malý klubík 😵 , ve kterém si můžem pomáhat s různýma situacema, jak je řešit, povzbuzovat se, sdělovat si co pomáhá a co ne... a tak 🙂

bubelko
21. říj 2010

hups, nejako som sa rozpisala 😀

atinka22
21. říj 2010

bubelko -teda tie pôrodnice ma dostali, super komfort a starostlivosť. Keď si spomeniem ako som rodila ja, v akých podmienkach, som z východu a to si vieš predstaviť, samé rómky...no humus. Ale mnohé veci by mi asi tiež vadili, najmä to ako sa pozerajú na turistov.

bubelko
21. říj 2010

@atinka22 na turistov sa pozeraju dobre, hlavne na tych bohatych 🙂 to su peniaze 😀 oni nemaju radi pristahovalcov - ale zase su aj vynimky 😉 a hlavne ja som dost tvrdohlava a ak ma niekto vyhodi dverami, vratim sa oknom 😀

zelmirka1
21. říj 2010

@bubelko celkom zaujimave co pises, ten pohlad na inu krajinu, celkove si tam spokojna a stastna alebo skor uvazujete ze sa raz vratite ? ste tam asi kvoli praci vsak ? zaujima ma to, ja som typ ktory by si tazko niekde zvykol prave kvoli inej mentalite, ked som bola v Londyne robila som aupair tak to bol super pobyt, naucila som sa jazyk ale keby som tam mala ostat zit len s muzom slovakom a aj tak neviem lebo mi vadila ta ich uzavretost a svojim sposobom chlad, tam sa nedalo ist na navstevu kedykolvek, vzdy ohlasit dopredu, clovek je tam tiez vzdy cudzincom, su velmi slusni a zdvorili ale chyba im vrelost ktora zatial este u nas je, aj ked sa uz trochu vytraca pod vplyvom sucasneho rychleho a materialneho zivota.

filipal
21. říj 2010

@bubelko zaujimave, este napisem... 🙂
kocky, este k tym cislam.....ja som si ani nevsimla, ze vcera bol taky zaujimavy datum: 20.10.2010 🙂 🙂 🙂

berenika39
21. říj 2010

@filipal jojo, ten můj milý konstatoval, že škoda, že včera jsme propásli dobrou šanci na sňatek (jsme zasnoubeni), tak nějak mi naznačoval, že taové datum už nikdy nebude 😀 😀 😀

@bubelko fajn postřehy, švýcarsko jsem jen navštívila jako turista a moje dojmy byly smíšené, něco nadstandard a něco totálně nepochopitelné...asi to tak bude....obdivuju lidi, kteří se odváží žít v jiné než rodné zemi, já vím, že je to dneska běžné, ale pro mě by to byl tvrdý oříšek, přiznávám.
jste tam natrvalo nebo plánujete návrat?

bubelko
22. říj 2010

@zelmirka1 manzel dostal ponuku na svkelu pracu, tak si vtedy povedal, ze skusi a uvidi. skusil, uvidel a ostal. no a ja som dala vypoved a prisla za nim. zaciatky neboli jednoduche, ale nakoniec sa to poddalo. 1. som si nasla pracu ako aupair - ziaden sen, ale bola to vyzva - 3 deti vo veku 3,5 a 8 rokov, dobra placa a dobry pracovny cas. keby oni ako manzelia nemali problemy a neprenasali to aj na deti a na mna, tak tam zostanem. 2. vstupila som do "turnvereinu" a zaclenila sa medzi ludi - hravali sme volejbal. sranda je, ze uz siesty rok sefujem nasmu volejbalovemu oddeleniu 🙂 3. zacala som chodit na rozne kurzy - najskor to bola spanielcina, k tomu obchodna nadstavba (takze pravne a ekonomicke vyrazy ovladam len v nj 🙂 ), spanielcina a ked som ostala tehotna - tak tehotenska gymnastika. ta bola velmi dobra, tam som spoznala moje dalsie kamosky. jedna je teraz krstna mama jonasovi a moj muz je krstny jej synovi 🙂 cize, ked clovek chce, tak to ide.
ak tom mam teda zhodnotit - ano, som tu statna, ale pracovala som na tom. a paci sa mi tu. ale na druhej strane ma mrzi, ze deti vidia rodinu - starkych, moje starke, moju sestru zriedka ☹

@berenika39 @zelmirka1 no a co sa ostania tyka. zatial ostavame tu. mame tu byt a paci sa nam prostredie kde byvame - dedina, ale nie daleko od mesta. asi ako senec-bratislava 😀 ci budeme ziadat obcianstvo - zatial nie, ak niekedy, tak kvoli detom, aby to mali jednoduchsie. 😉

prsky
22. říj 2010

@berenika39 tak ale bude 11.11.2011 😉

zelmirka1
22. říj 2010

@bubelko tak som si aj myslela ze hlavny dovod bol praca, urcite zaciatky neboli jednoduche ale kedze si sa tak super snazila zaclenit a najst si kamaratov tak sa to podarilo,. Nakoniec pre deti je to urcite dobre ze sa naucia jazyk, slovencinu asi mate doma 😉 takze raz si vyberu kde budu chciet zit. Mne by rodina velmi chybala, som dost naviazana ale uprimne povedane tisko zavidim /v dobrom 😉/ ludom ktory dokazu zit v inej krajine prave preto ze ja by som to nedokazala, dufam ze moj maly bude viac kozmpolitny clovek ako ja 😀.

Ale vratme sa trochu k Rabr, posledni dni mam problem s malym ze ked ideme niekam do obchodu tak dost lieta, vsetko chyta a chce vyskusat....kedysi som to tak nevnimala, vela sme chodili s kocikom a ked bol mensi tak len obzeral ale teraz zacina byt desny, ked ho drzim za ruku tak sa brani a ked ho pustim tak okamzite lieta po celom obchode, vysvetlujem mu ze je dobre aby ostal pri maminke, aby sme sa nestratili, ze nemoze chytat veci ktore sme si nekupili ale nezabera, ked mu chcem nieco kupit na oblecenie idem s muzom ktory ho strazi kym ja vyberiem. Neviem ci to nie je moja chyba ze som ho nezvykla drzat stale za ruku a ked chcel bezkat tak som ho nechala, poradte ako to robite, vcera som mu kupovala paplon s oblieckami a predavacka sa tak na mna sucitne pozerala ze to mate tazke ked je maly taky zivy vsak ? ked videla ze ja nic tak dodala radsej zivy ale hlavne zdravy. ☹

ludmilabb
22. říj 2010

@zelmirka1 ja som minule vybrala dcerku z kocika v obchode s oblecenim a osudna chyba to bola 😝 zacala vsetko valat po zemi a to za par sekund esteze nas predavacky nevideli urcite by mali radost, rychlo som ju dala do kocika samozrejme s velkym hlasovym prejavom takze som len rychlo letela k pokladni zaplatit a ist von, na taketo situacie u nas platia jedine piskoty 😒
ja tiez pocuvam ako som naucila Sofiu nanasat, ze nevie sama zaspat atd, atd a samozrejme sa potom bojim, ze budem mat doma rozmaznane dieta ☹
a slovicko NIE pouzivam a neda sa inak, minule dcerka drzala psa za srst a tak ho hrozne tahala ze mu chlpy trhala, ja som jej hned vravela ze to nemoze robit, ze ju to boli ale nic, chytila som jej ruku a ona ju vobec nehcela pustit 😅 pes hotovy, ja tiez a krpana sa rehlila na cely byt, po celom byte zbieram vytrhane chlpy, pes by sa niekedy do mysacej dierky schoval

fem
22. říj 2010

@zelmirka1 preco by nemohol chytat veci v obchode? ved aj my si veci obzerame...ak s nimi netlcie, alebo nerozbija...tak v tom ziaden problem nevidim...ak v tom budes zamedzovat bude to este horsie...
@ludmilabb zamedzovanim alebo pristupom k veciam...sa nic dietatko nenauci...musis ju ucit narabat s vecami..jemne, s citom a bez obmedzovania a nasilneho vytrhavania, ak das dietatu doveru, tak ono to vyciti...nam pomohlo, ze sa to naucil doma...tiez pomaly...o tom som uz pisala...vobec nelutujem, ze sme nechali otvoreny priestor k urcitym veciam, treba zachovat rozvahu a dieta sledovat..ak vec spadne len kvoli motorike na tom nie je nic strasne...vsimaj si ju ked s vecami naraba jemne a pomaly...ocenuj, opisuj, co robi, povzbudzuj...nikdy nebude ten spravny cas naucit ju to...uz teraz je ten spravny cas..ak budes manipulacii s vecami zamedzovat dieta si vytvori az "sakralny" vztah k nim,...bude sa chciet ich rychlo zmocnit, rychlo pouzit a vacsinou este pred tvojim upozornenim zahodit... veci netreba sakralizovat, robit z nich tabu ale naucit sa s nimi narabat ale to je postupny proces...trva to dlhsie...je to na nasom postoji veci su tu aj pre deti, pre ich objav, zaujem...prirodzenu spojitost s vonkajsim svetom..ktory si len velmi kratko buduju...cudzi ludia nech ta nezaujimaju , im na tvojom dietati vobec nezalezi 😉
a s tym psikom nas psik zavrci, ale ten je tak pysny, on vrci, aj ked ho hladka, ma velku mieru osobneho priestoru ale hraju sa spolu pekne...

zelmirka1
22. říj 2010

@fem ved prave ja som ho ked bol mensi nechala, nevadilo mi ked si chcel nieco pozriet, aj chytil do rucky, zase polozil ale je to fakt rozdiel teraz ked je vacsi tak uplne inak naraba s vecami, ver tomu ze to bude ja u vas ine,
napriklad naposledy ked som bola v detskej predajni tak najprv chytal vesiaky kde boli tricka a prehravabal ich tak ze dve-tri spadli na zem, potom zacal vytahovat zo skrinky zabalene vankuse a davat ich na zem, potom som ho mala pri sebe a pozhadzoval pancusky, mali tam aj dazdniky chcel hned niaky vystriet....fakt horor, nezvyknem mu nieco vytrhavat z ruky ani niako zamedzovat ale mam pocit ze toto nie je spravna cesta, tak ako ho ucim ked chce v potravinach niaky keks ze ho musime najprv zaplatit tak v inych obchodoch si moze pozriet veci ale nie sa s nimi hrat, otvarat, zatvarat, jeho vsetko strasne zaujima ale uplne prestalo fungovat jemne zaobchadzanie a zacina byt dost rozlietany co predtym nerobil.

ludmilabb
22. říj 2010

@fem ja Sofii vysvetlujem zakazdym ze to psika boli, ze ju ma pohladkat ak nie stokrat tak ani raz ale ona sa v tom vyziva, caka moju reakciu, bojim sa aby jej neublizila aby si Blazika nevytvorila k nej odpor a hlavne aby ju v afekte nepohryzla
doma ma dovolene s urcitymi nehrackami manipulovat, oblecenie niekedy vlaci po byte, doma si to niekedy ani nesvimnem, je mi jasne ked nieco nove zbada v obchode chce sa k tomu spravat rovnako ako doma, ona je ale strasne emocionalna, akonahle idem nieco vysvetlit s tym ze to ideme vratit namiesto ale ine, nechte to prijat a este dalsia vec, jej prenikavy hlas ma dohana do zufalstva, preto niekedy povolim vo veciach v ktorych by ina matka stala za svojim ☹
urcite sa dala situacia riesit v obchode inak a na viacero sposobov, v danej chvili som asi chcela mat svaty pokoj

fem
22. říj 2010

@zelmirka1 😀 verim ti, ale je to aj trosku o tom, ze maju este nevycvicenu motoriku na take mnozstva velkych veci...ale je to mile... 😀 neboj potom ti poviem , ako sa budem citit ja...ale ja sa tak tesim, ze tvoj maly je taky objavitel...to je take zlate

@ludmilabb ale prave nejake veci prosto nevysvetlujem, vysvetlovanie sa rychlo moze zmenit na komandovanie...nam stacilo opakovat jemne, je to krehke, moze sa to rozbit..jemne, je to nebezpecne, mozes si ublizit...to je vsetko..hlavne treba zachvovat..klud deticky vycitia, co len najmensiu nevolu..v hlase...a ani nemusime nic povedat a uz sa zacnu rychlo zmocnovat...a vobec mu to neberiem...potom ked si to dlhsie obzera, nejako manipuluje sa opytam, vratis mi to, ak to je fatk nieco pre mna dolezite...nastavim ruku...niekedy vaha, potom sa otocim a on ma zavola a sam mi vec podava... ale to je naozaj o nastaveni...
my sme "vyhrali" , ked sme obaja v klude sedeli na gauci a maly manipuloval s dost vzacnou vecou len sme mu povedali, ze je to krehke, aby daval pozor, obzrel si to a odisiel..a odvtedy je to uplne super..uz vobec tieto veci neriesime...mne mm velmi pomohol on vzal vecer tuto rolu za mna...

prsky
22. říj 2010

@ludmilabb ono treba davat pozor aj na to, ci iba vysvetlujes, alebo uz aj danu vec tahas a robis..ja som si vsimla, ze mala zacne emocionalne reagovat, ked zaroven s vysvetlovanim danu vec "zachranujem" (aj ked nie vzdy treba). takze sa od vtedy, co som si to uvedomila, snazim najprv vysvetlit a zvycajne to aj sama uzna a urobi tak, ako som jej vysvetlila sama - proste nechce, aby som manipulovala predmetom jej zaujmu
tiez mame psikov a schvalne im hadze napr. piskoty, aby ich potom mohla odhanat, alebo ked lezi Kexo na gauci, tak ide akoze zapnut/vypnut svetlo (on lezi zvycajne na mieste pod vypinacom) a tak po nom dupe. takze sa snazim tymto situaciam predchadzat..upozornim ju este predtym, ze pozor, je tam kexicek a ked budes po nom dupat, bude ho to boliet. a ked ich chce kmasat, tak jej hovorim, ze zvieratka hladkame jemne, ze im ma radsej spravit moj havinko (alebo moja cica, lebo mame aj macky).

fem
22. říj 2010

@ludmilabb mamicky sa mozu mylit, u deti nic nie je konstantne, podla mna je to aj o postoji..vies ak budes vnimat dietatko ako plnohodnotnu bytost, tak ti nebude nic cudne, a ono to vyciti...samozrejme ze noziky zamknem zastrcky zaslepim ale nemam dovod mu vo veciach branit...ved je to proti prirodzenosti...
vies ono je to aj o tom, ze deticky od nas cakaju nieco ine...a my sa niekedy spravame ako vychovavatelky, pouzivame nejake otrepane frazy, klise, konvencne vzorce...oni tieto veci nechapu..pre dieta si mama, ktora miluje, ako si tor robila, ked bolo este babo...ono nechape preco sa menime na kriciace "bestie"...a v tom je problem...je treba sa vzit do jej pocitov a zbavit sa tych nejakych mentorskych hlasov ...
toto je fakt najdolezitejsie obdobie pre dieta...do tych 3 rokov, ale to nie je obdobie naucit dieta "posluchat" ale naucit ho vnimat tento svet a naucit ho rozvijat vzajomny vztah k ludom, k veciam, plny lasky a dovery...my mamy nie sme na to , aby sme deti ucili "posluchat"...prosto my mame prirodzeny a najblizsi vztah k nemu a ucime ho postoju k zivotu a k hodnotam..ak budes nervozna, nahnevana, kriciacia, mentorska...ake hodnoty dietatko naucis...proste oslobod sa od verejnosti a ich moralizovaniu...to dieta je do tych cca 3 rkov len a len tvoje ...treba to vyuzit...nemyslim priamo vsetko na teba..len teoretizujem aj vseobecne...(ale az zivotne prilis konkretne)

filipal
22. říj 2010

@bubelko
tvoj zivot vyzera idealne...ale musela si na tom popracovat. vo vela veciach sa podoba Svedsku. tam je tiez v domoch spolocna pracovna (velmi dobre vybavena, aj susicky a mangel a zapisuje sa) v Stockholme sa v meste vobec nesmie von vesat pradlo (nielen v nedelu) vsetko susia neekologicky v susicke. ziadne zavesy, ludia si vidia do bytu a vobec im to nevadi, celu noc svitia v oknach lampicky.
deti maju ovela volnejsie hranice, su zakazane telesne tresty deti sa mi zdaju deti lepsie. su pokojnejsie.
ucitelia sa vraj na skolach tiez stazuju...ale podla mna neboli v nasich Petrzalskych skolach... 😝

ja v podstate som za hranice vo vychove, za rezim aj pravidelne povinnosti a pod. ale az od urciteho veku. myslim si, ze male deti maju mat velmi vela volnosti (asi do 3 rokov) postupne sa im ma stale viac vysvetlovat a maju sa ucit spravat v spolocnosti. 7 rok je prelomovy. dieta sa odputava od matky a malo by uz uz zvladat sebaovladanie. v tom veku sa uz mozu na neho nalozit aj nejake povinnosti. moj syn sa staral o morciatko a upratoval si izbu, hracky....
dieta ma byt schopne mysliet aj na druhych. netreba si pliest respektovanie osobnosti dietata s nevychovanostou.

filipal
22. říj 2010

dievcata, teraz ked pisete o tom nakupovani som si spomenula, ako prisla pred 2-3 rokmi sestra s dcerkami a isli sme nakupovat. obidve sa jej rozbehli po obuve. zrazu vidim ako si malicka neterka sadla, vyzula topanocky a skusala si zaradom ponozky! 😀 a sestra uz len mavla rukou- aaaa, ona si chce vsetko skusat, stale sa prezlieka....
boli ako vichor, nestihala som za nimi utekat! 😝 😀

dagina
23. říj 2010

Ahojky maminy,

@fem to je tak moc dobře napsané..., až se musím chvíli zamyslet, zda dceru respektuji dostatečně... . Někdy mě rupnou nervy a je to nahranici, to se snažím raději odejít a uklidnit se, ale někdy také selžu 😖. Tvé příspěvky na této straně mě zase trochu osvěžily 🙂.

bubelko
23. říj 2010

@filipal no je fakt, ze na moj zivot sa stazovat nemozem, hoci podla mna ma k idealu daleko 🙂
hej, vo svedsku som nebola, ale podla toho co pises, sa to podoba. ale keby si bola vcera isla so mnou vecer vlakom (bolo cosi po jedenastej), tak by sa ti tie deti pokojnesie nezdali. bola to skupina nieco medzi 15 a 18 rokov, nie viac. nalievali sa dzusom s ginom a vodkou. nezdali sa mi pokojne - skor mi dost pripominali tie petrzalske (a to som v petrzalke vyrastala) 😒 ale netusim podla coho boli tieto deti vychovavane...

a co sa veku tyka, odkedy mozno zacat s hranicami, podla mna vtedy, ked dieta zacne chapat jednoduche veci. ked mu napriklad povies, podas mi hracku a ono ti ju poda. ja som zacala prave v tom case. a niektore lahsie povinnosti zvladaju uz dvojrocne deti - napriklad upratat si hracky po sebe do krabic, odniest obal od cokoladky do smeti, ci plasotvu misku do drezu. lukas si vecer upratuje sam (od takych 18mesiacov) , pomaha mi nalozit susicku, beha po byte so swiferom (ked vysavam), vyklada pribor zo umyvacky, odnasa smeti po sebe a vie si odniest misku od olovrantu do drezu - tie dve posledne plus upratovanie, robi pravidelne, ostatne na baze dobrovolnosti - ak chce pomahat, moze, ak nie, nemusi. su to vsetko lahke ulohy a nemyslim, ze su nad pochopenie. mal obdobie, ked dokonca zbieral smeti po vonku a hadzal do kosa. nehovoriac o tom, ze ked hodim v meste papier od zuvacky na zem, tak ma to bude stat 50chf (nieco okolo 35eur pri dnesnom kurze - a policajti su na kazdom kroku), takze sa mu to urcite zide 🙂 nenutila som ho k tomu nasilim, ani krikom, ale tak nejako sme k tomu dospeli vysvetlovanim, ze hrackam bude smutno, ak sa budu povalovat vonku a ze im bude zima a pod. 🙂

bubelko
23. říj 2010

@zelmrika1 na nakupy oblecenia a hraciek som chodila vzdy s kocikom, aj ked uz vedel chodit. a ked som isla bez kocika, tak s dlhym salom. ked sa mi schovaval medzi regale, tak som povedala: este raz a priviazem ta o sal. no a veru par krat na tom sale skoncil a potom to uz nerobil 🙂
tiez vedel, ze vylet do mesta skonci cerstvou zemlickou na veceru . maju tu take srandovne zemle, z vianockoveho cesta (ale nie sladkeho) v tvare zvieratiek. 🙂 takze sa aj tesil a potom aj posluchal, lebo vedel, ze inak zemla nebude. mozno to nie je spravne, ale kedze som na nakupy musela a on musel so mnou, tak som nejaku tu cestu najst musela. teraz vacsinou stoji pri kociku a "strazi" jonasa, aby nam ho nikto nevzal.
v potravinach sedel v nakupnom voziku a podavala som mu veci a on ich daval do kosika. vzdy sme este potom skocili pozriet regal s hrackami - pozrel si traktory, poziarnikov a potom im zamaval a isli sme. istu dobu jedol zemlu, alebo banan. tu sa to da - skratka som vzdy pokladnicke povedala, co zjedol a ona to nablokovala. banan bol samozrejme odvazeny a teta nablokovala len supu, ktoru automaticky hodila do smeti 🙂 teraz, ked idem s oboma do potravin, tak jonas je v sedacke na voziku a lukas si tlaci svoj maly nakupny vozik, a kedze mu ho plnim, tak ma svoju ulohu a je hrdy, ze mi moze pomahat, lebo uz je velky 😉
najtazsi oriesok je hrackarstvo, ale to riesim tak, ze maju taky detsky kutik, kde sa mozu deti pohrat s vystavenymi hrackami. tak sa pohra a potom este pozrieme nejake masinky - bagre, zeriavy a ine lakadla pre chlapcov. zamava im a ide sa. takze zatial sa mi uspesne dari odchadzat bez hraciek navyse.
jedine, kde neodolam, je knihkupectvo a tam si vacsinou vzdy nieco vyberie a ideme domov s neplanovanym nakupom 😀

filipal
23. říj 2010

@bubelko tak taketo malicke deticky pomahaju velmi rady a aj si po sebe vcelku chcu upratovat. chapu to ako hru.
tazsie je to dosiahnut u starsich deti, pre ktore su to uz povinnosti.
to ano, vsade sa najdu besne decka.... a su aj rozdiely. intelektuali su zvcajne ini ako deti z ucnoviek.
ale myslela som skor deti vseobecne, ze v kultivovovanejsich krajinach nie su vedene k poslusnosti strachom ako u nas. maju viac sebavedomia. ja si myslim, ze nic nie je horsie ako pretvarka. ked su deti doma poslusne, lebo sa boja rodicovskeho vyprasku, ale nestotoznili sa z danymi hodnotami a ledva vyjdu do ulic demoluju telefonne budky a biju slabsich. radsej nech su rebeli, ale taki priznani....nech bojkotuju hodnoty rodicov, ale stoja si za svojim nazorom, neboja sa ho prezentovat. vtedy sa s tym da nieco robit....

bubelko
23. říj 2010

@filipal urcite, ze to ma ako hru - teda tie domace prace, ale myslim, ze upratovanie hraciek uz ako hru neberie, lebo kolkokrat povie, ze sa mu nechce, ale vie, ze musi, tak si uprace.
podla mna, pri mnohych veciach, vela zalezi aj od celkoveho charakteru dietata - on uz ako babo bol velmi kludny, dokazal sa dlho zabavit s jednou vecou, ci doma alebo mimo domu. niezeby bol taky, ze kam ho posadis, tam bude sediet, ale ked mu vysvetlim, ze tam chodia auta a potial moze, tak zatial sa mi naozaj nestalo, zeby za tu urcenu hranicu isiel. samozrejme mu obcas treba aj pohrozit, ze jeho konanie bude mat dosledky a tie potom aj plnim. raz sa svokra stazovala, ze sme na neho s muzom prisni a ze to nie je dobre. a potom s nim ostala sama, nechala mu volne pole posobenia a vecer muzovi hovorila, ze uz chape, preco sme na neho prisni. on to potrebuje, skratka uz vtedy mal svoju hlavu a ked mu povolila viac, tak si zobral to viac a isiel este dalej. 😉
a je uzasne, ze uz v takomto veku, dokazes sledovat, od koho co prevzal - je netrpezlivy po mne - ak mu nieco nejde hned, tak uz krici - mamaaa, mne to nejdeee... a neskusa. ja som bola taka ista. mama sa vzdy zato na mna stazovala 🙂 a nema rad nove veci a vela ludi okolo seba - to ma po dedkovi z muzovej strany. mimiku ma po mojom otcovi - ked ich vidi clovek stat vedla seba - ako cez kopirak 😀 a to ho nevidi casto, lebo moj otec byva na svk. cize to ani nemal kde odpozorovat.
som zvedava, aky bude jonas, lebo ten uz teraz je daleko aktivnejsi ako lukas. niezeby bol nespokojne placlive dieta, len je zivsi. stvornozkuje po celom byte, raz je tu, potom tam. ale dokaze aj hodinu sediet v kociku a pozerat, ako s lukasom ukladame hlinu...

a to s tebou suhlasim - teda aspon svajciarske deti maju sebavedomie obrovske 😉 inak tu vacsina deti ide na nieco ako ucnovka, len sa ucia u malych firiem a popri tom maju este skolu. malo deti tu chodi na gymnazium. aj vysoke skoly a univerzity okupuju cudzinci. posledna statistika ukazala, ze vyse 50%. co je podla mna dost vela.

filipal
23. říj 2010

@bubelko moja neterka (5 rocna) ked ma nieco upratat, zacne horekovat, ze je strasne unavena....(cloveku je az smiesne, lebo je to take priezracne 😅 😅 ) ale musime to zvladnut a povedat. nevadi Adelka oddychni si, polezkaj si, my pojdeme zatial pozriet zajaciky....je mi trochu luto, ze ju musime takto okabatit, ale nechce si upratat hracky, ani splnit ine drobne povinnosti....

ludmilabb
23. říj 2010

@prsky presne to iste hovorim aj ja Sofii, ze to Blaziku bude boliet ze ju moze radsej pohladkat, ona ju aj pohladka, ja ju pochvalim ale potom ju aj tak musi potiahnut a vytrhnut srst, piskoty a celkovo jej ponuka jedlo to tiez riesim neviem ako u vas ale my mame este jeden problem ze ona chyti Blaziku za chvost ta zacne chodit a Sofiu tahat, jej sa to strasne paci a chce to robit stale, berie to ako hru len nas pes to samozrejme vobec tak nevnima
@fem nerada by som bola kriciaca "bestia" snazim sa aby nebola velmi obmedzovana ale niekedy si pripadam ako opicka co skace z miestnosti do miestnosti pretoze si to Sofia tak zela a ked to tak nie je spusti hysak, po byte chodime spolu bud za ruku alebo ju nosim, ona chce urcovat kde a co budeme robit a ked sa tak nedeje zacne jacat, ked idem na zachod tak je problem, musi byt so mnou, drzi ma a place, vsade spolu, v noci spi v tom lesom pripade vedla mna ale kolkokrat spi tak ze lezi na mne, cely cas sme spolu, vo dne v noci, niekedy mam pocit ze sa len snazim zminimalizovat jej vreskot a tak robim co chce ona a ked sa "vzopriem" tak aj pavian vrieska menej ako ona, uvedomujem si ze to takto dalej nejde, asi aj prilisna snaha moze byt kontraproduktivna, doteraz som brala na nu maximalny ohlad a vysledkom je ze akonahle sa jej nevenujem tak sa vesia po mne a jaci, vybavit telefonat je o zabaveni Sofii aby som vobec nieco pocula a ked sa nepodari musim zlozit, zachod, varenie, vyvesenie pradla ma stoji maximum usilia ako popritom zaujat Sofiu stipcami, cistenim zemiakov atd, len aby mi nepistala do ucha
viem ze robim chyby, snazim sa aby sme mali pekne vztah
rada citam prispevky v tejto diskusii a bohuzial si pri nich velakrat uvedomim ze ako robim veci nahovno ☹

bubelko
23. říj 2010

@filipal 🙂 ja som zastanca toho, ze skutocne v urcitych situaciach a momentoch plati: ucel svati prostriedky 🙂 mne sa to zatial vyplatilo. mozno si raz za to budem trieskat hlavu o stenu 😀

blandik
23. říj 2010

ahojte, jsem si početla moc zajímavé příspěvky...
@berenika39 - zamrazilo mě při tvém příspěvku, je mi to líto...jak tady @filipal vzpomínala magické datum 20.10.2010, tak ten den jsme smutili roční výročí od tátovy smrti...jsou to momenty, kdy si plně uvědomí drsnou realitu našeho světa...

@ludmilabb - u nás to možná v tom věku bylo podobné, malý se dožadoval pozornost a nebyl ještě schopný pochopit, že teď nemůžu..ale časem se to zlepšuje, děti začnou mít lepší představu o čase....taky jsem měla podobné pocity, že se snažím malého pozorovat a sledovat, a zabránit každému zbytečnému pláči, že mě to stálo hodně úsilí a občas mě přepadaly pocity, jestli pak malý nebude rozmazlený, když mu hodně dovolím...ale ono to všechno tak nějak jde postupně...já mám někdy pocit, že rodič většinou tak nějak předem cítí, že dítě by se teď mělo naučit to a to (že v určitém věku by už pomalu mělo chápat, že rodič nemůže pořád být k dispozici) - ale ten pocit rodiče se vyskytne tak nějak dřív než je dítě schopno to uchopit a "splnit" představu rodiče...ale rodič z nějaké přirozené intuice dítě pomalu zkouší, jestli už to nebo ono zvládne...občas to nevychází vůbec, občas se povede...a dítě třeba chvilku počká než si maminka dojde na záchod...nebo minimálně nespustí jekot, že jde na záchod..a tak se dítě postupně "učí" respektovat rodiče....

blandik
23. říj 2010

Ještě k těm školkám - velká pravda s tou společností - taky se mi zdá zvláštně zaseknutá, až ustrašená poslední dobou - možná i vliv krize a obecná mírná ostražitost mezi lidmi...jakoby společnost od té revoluce už ztratila křídla a pocit, že chcem, aby to tady nějak fungovalo, bylo v pořádku...velikou zásluhu na tom mají média a jejich negativistický pohled na svět - je to plejáda katastrof, podfuků a korupce - někdy mám pocit, že zůstat optimistou po shlédnutí večerních zpráv je nemožné - navíc média pouze ukazují a často hodně zveličují a nesprávným výběrem zpráv deformují do značné míry skutečnost a vůbec nenabízejí konstruktivní informace - opravdu rostu v křesle, když novinářský šot o nějakém např. novém zákoně obsahuje sestříhaný a pouze "strašící" názor odborníka (cca pár vteřin) a pak obšírný pohled obyčejného občana na věc - většinou v zastoupení důchodce, sociálně slabší -tedy nic proti těmto skupinám občanů - běžného občana ve svém fotelu doma před TV musí jímat panika, kam se naše republika řítí...

K té poptávce po školkách - já myslím, že se formuje a že je i dost silná, a že i docela dost lidí to zajímá - jenže je většinou dosti velké zpoždění mezi poptávkou a nabídkou...a't již v soukromé sféře - ve smyslu nových alternativních školek, tak i například v reakci úřadů na zvýšenou porodnost posledních let - neslyšla jsem o tom, že by se stát chystal otevřít nové školky, přitom někde se do školek dostávají děti až do posledního předškolního "ročníku"...pak je opravdu dost těžké ještě klást ve školce nějaké podmínky...je mi z toho dost smutno...A pak si představím učitelky ve školce, které X let jedou svým zajetým, osvědčeným způsobem - zvylké na to, že dítě ma poslouchat a přidat se ke stádu a že děti, co tam mají jsou bu'd poslušné nebo nepuslušné...a ty neposlušné nebo individualisty je potřeba "nástoji" přimět, aby začaly poslouchat...nedovedu si předtavit, co by u některých učitelek vyvolalo onu potřebu po vlastní přeměně.

prsky
23. říj 2010

@ludmilabb nasa netaha za chvosty, len hadze jedlo na zem a ked si to samozrejme idu zobrat, tak na nich krici "nie" a bije ich.
mozno by u vas bolo riesenie na cas psika odpratat do inej miestnosti, ked jej Sofia zacne robit zle - v style "zide z oci, zide z mysle" a tiez, ked sa s havkom nevhodne hram, tak havko odide (mozno jej to tak aj podat, ze havka to boli, je smutny, tak odisiel) - mozno by bolo fajn, ak nahodou havo nema vlastny pelech, tak keby taky mal a bolo by to miesto, kde by mala nemohla ist (vysvetlit jej, ze je to havkove sukromie, tam mu ani tatino ani mamina nelezu). a jednoznacne je vhodne, ak si neprajes, aby havina krmila, havina zavriet inam, ked jej davas jest.
nasa mala so mnou tiez chodi vsade, tiez nevedela pochopit, ze mama potrebuje ist na zachod a nemoze sa prave hrat, ale vzdy som jej povedala, ze potrebujem ist a isla som. ked spustila rev, tak som ju nechala vyjadrit svoj pocit - vacsinou ma nasledovala na zachod/do kupelky, aby mi bolo dostatocne jasne, ze sa jej to nepaci 😀 samozrejme, ze mi to bolo neprijemne a potrebu som spravila tak rychlo, ako to len slo. a ked sa ukludnila, tak som jej to znova vysvetlila, ze proste ked maminka musi, tak musi. casom sa to zacalo upravovat a teraz uz s tym problem nemam, ani jej neoznamujem, ze idem, uz sa vie pohrat aj sama.

dagina
24. říj 2010

@fem prosím tě, ještě jedna věc ohledně té knížky Vychováváme děti a rosteme s nimi..., včem je jiná než RAbr, jsou tam zase jiné postřehy atd??? Už jsem na ní koukala na netu, a dle popisu mi přijde hodně podobná jako Rabr.., ale nevím.., každopádně nestojí moc 😅. Díky za info
Jestli jsi to popisovala více na předchozích stránkách tak se omlouvám, ale nedočítala jsem ☹.