Respektovat a být respektován. Líbí se vám tato kniha?

sarkabrezen
24. únor 2009

Většinu lidí, co znám, co se setkali s touto knihou nebo seminářem manželů Kopřivových, jejich principy nadchli. I pro mně bylo jejich objevení osvícením a přesně tím pravým... Jenže - přečíst knihu je jedna věc a každodenní realita věc druhá. 😒 Výchova je nesmírně těžká, zvláště když jsme sami vyrůstali v "typicky české výchově" a máme ji tak v sobě i podvědomě. Člověk se pořád přesvědčuje, že se bude chovat ke svým dětem jinak... a pak najednou s údivem a úděsem zjistí, že z něj vycházejí přesně ty samé věty, které slýchával jako malý... že jsou to jen pokyny, příkazy, rozkazy, křik... Nervy v kýblu a přitom dítě stále neposlouchá a co víc, je to čímdál horší... 😨

Převést principy RaR do praxe je těžké, hlavně ze začátku, je třeba toho v sobě hodně překopat... ale já věřím, že se to bohatě vyplatí, proto jsem rozhodnuta se s tím poprat. 😎 Vím, že RaR má i tady na Koníkovi spoustu příznivkyň, proto bych chtěla založit prostřednictvím téhle diskuse takový malý klubík 😵 , ve kterém si můžem pomáhat s různýma situacema, jak je řešit, povzbuzovat se, sdělovat si co pomáhá a co ne... a tak 🙂

reruna
7. únor 2011

@blandik no právě to mě odrazuje - nepromokavou podložku sice máme, ale ty mokrý peřiny, polštář, všechno poořád převlékat, už tak je té stereotypní práce v domácnosti až nad hlavu, tak proč si ji přidělávat a stresovat kluka... no asi fakt ještě budu muset počkat, Já to nikomu nějak nevykládám, dr. na tříleté prohlídce taky říkala, že ještě počkáme do těch 4 let aspoň.... a to buzení v noci - přesně jak píšeš -- já jsem moc ráda,, že se nám konečně podařilo, že se nebudí několikrát za noc.... po nástupu do školky byla taková celkem krize, kdy se budil často a chodil si pro nás do ložnice každou chvíli, do toho se budil ještě mladší, no fakt krize.....po asi 2 měsících si naštěstí zvykl a ted spí v noci dobře, ale přestal spát po obědě, něco za něco 😖

blandik
7. únor 2011

@reruna - a ve školce spí? U nás právě začal po obědě spát po třičtvrtě roce, tak ani nedýchám jen aby to trvalo co nejdéle...Já myslím, že není kam spěchat, až bude mít suchou plínku dlouhodoběji, tak zkusit vzít, ale zase už je dost velký, pak by si asi mohl už sám říct, jestli ji ještě chce na noc...

reruna
7. únor 2011

@blandik ze školky chodí po obědě, chtěla jsem, aby si zvykal postupně, když jsem stejně doma na RD a stejně je víc nemocný, než tam ☹ .... už pár měsíců po obědě nespí, jen si odpočívá, ale neusne. Už mě párkrát prosil, že by chtěl ve školce spát, tak to asi zkusíme, třeba 1-2X týdně, ale nevím jestli tam usne, kdyby jo, tak snad to zase nenaruší ty klidné noci, naštěstí je nechávají spát jen hodinu, tak snad by to bylo ok.... no a on si párvě říká, že tu plínku chce, protože je ještě malej a chce být malej - to zase žárlí na mladšího no...

zelmirka1
7. únor 2011

no ja neviem baby, vy ste v pohode a moj Misko si cika veselo do plienok 😀 😀 😀 manzel uz frle ze je to drahe 😀
inak aj opatrovatelka mi radi pockat na leto, ale mne to nepride moc prakticke, lebo aj ked mame zahradu tak bude behat hore dole a ked bude nahy tak bude cikat kade tade a to som zvedava ako to budem tepovat z kobercov. Teraz som skusala dat slipy a pancusky a stale prezliekala aby mu nebolo zima a susila na radiadore tak som to tocila dokola. Sice pracne ale hned prisiel ze je mokry a ze chce prezliect.
No asi ho necham, len ja mam pocit ze si to uvedomuje ale nechce ani nocnik ani na zachod, dava mi najavo ze ho tou zbytocnou otazkou o cikani vlastne otravujem. Nuz co uz, holt kazde dieta ma svoj cas, som zvedava kedy bude mat moj drobec.
Z ineho sudka....dnes strasne rozhadzoval hracky z krabice a zacal do nich kopat a zamerne ich doslova strielal po celej izbe. Upozornila som ho aby sa vytiahol len to s cim sa chce hrat a ze do hraciek sa nekope...nic nezabralo tak som povedala ze hracky teda zbalime a odnesieme ked sa s nimi nechce hrat a aj som to urobila. Skoncilo to tak ze okrem tej velkej krabice mi dal aj vsetky ostatne hracky ktore nasiel aby som ich odniesla prec 😀 😝. Mame krasny poriadok, som zvedava co bude zajtra ked nic nenajde. Ale ked mi tak ochotne podaval vsetko ku dveram som sa neubranila smiechu. Takze tak, nevybabrem s nim ja ale on so mnou. 😉

bubelko
7. únor 2011

@zelmirka1 no tiez som zvedava, ako to bude zajtra 😉
a kvoli tym plienkam, pockaj a uvidis. v lete si mozno v zahrade lepsie uvedomi, ze co robi. takto len mozno citi, ze je mokry a vadi mu to. manzelovi povedz, ze drahe by to bolo, keby ste mali dve 😉

blandik
8. únor 2011

@zelmirka1 - mě jen ještě padlo - že možná se ho ráno zeptat, jestli chce slipky nebo plenku. A tak se ho ptát ráno. Pak ho už nehlídat, jestli se mu chce čůrat, když si zvolí sliipy, nechat to na něm, a't si řekne...A jak hračky? Stále odnesené? U nás taky začíná házet hračkama, jak mu něco nejde..a nasadí u toho taky naštvaný výraz...a mě začal plácat, manžela ne...No sranda.

zelmirka1
9. únor 2011

@blandik áno hračky sú odnesené, vobec mu nechybaju takze som s nim nevybabrala, nasiel si iu hru, krabice od topanok sklada na seba stale dookola a dnes priviazal na spagat stolicku a tahal za sebou 😀 😀 😀
inak on si sam pyta plienku takze som neuspela s tym ze mu je bez nej lepsie, este mi ju donesie a nocnik odlozi prec.

blandik
9. únor 2011

@zelmirka1 - 😀 - já někdy přemýšlím, jestli vůbec ty hračky potřebují...U nás zase je tohle - venku jezdí jako auto, couvá, pípá...to dělá už snad co se naučil více chodit. Ale nově se chce i ode mě, abych jakože nastupovala do busu /což je Miško/, on pak zavírá dveře, jedeme pak za sebou jako kolona, ukazuje mi na fiktivní auto, že jede a že musíme uhnout na bok, najednou zavelí - červená ,stát...tak stojíme, pak mě začne organizovat, že tady nemám stát ale tamhle, občas je z toho cleý hotový...takže pro nezasvěceného díváka venku to musí být fakt show - do včerejška tohle po mě chtěl jen doma a venku byl samostatná jednotka...časy se mění...No nevím, kdo mu kdy vysvětlí, že není auto nebo autobus...A dneska tahal venku starou manželovu knížku z dětství, že to je volant... 😎

já myslím, že s těma plínkama si na to musí příjít sám...Co takhle mu dát úplný oddech od tématu plínka? Možná se zasek...

zelmirka1
9. únor 2011

no veru blandik, tiez mam pocit ze tie hracky su obcas o nicom, neda mi to a kupim mu sem tam nieco, ale je fakt ze casto si najde uplne nieco doma a hra sa tak ze ma prekvapuje. Tie dnesne dokonale hracky co blikaju, hraju, behaju....zaujmu na chvilu len.
Inak ja nemam pocit ze sa maly zasekol s tym nocnikom, ja som ho v podstate moc casto nedavala, vzdy obcas par dni a to tiez len 2-3 x za den a teraz som ho veru dobre dva mesiace nechala tak a skusila to az nedavno prvykrat bez plienky. On proste nechce, vyhovuje mu plienka aj ked velmi dobre rozumie co od neho chcem. Mam pocit ze je to aj moja chyba ze som to nechavala tak a dufala ze mozno si sam uvedomi a on berie plienku ako samozrejmost. Ale neva, raz to urcite bude vediet.

zelmirka1
14. únor 2011

no baby akosi nám to tu mrzne v tejto teme 😀 ja som si prave uvedomila ze maly uplne prestal robit take scenky, ze ked nieco nemohol tak sa hodil o zem a plakal. Trvalo to asi 3-4 mesiace a zrazu to vobec nerobi. Aspon vidím ze to netreba moc riesit, tie obdobia sa naozaj velmi menia a mozno je dobre si kazde vychutnat 😀 😀
Jedine s cim mame stale problem kopanie v aute. Keby okopaval len sedadlo pred nim ale on strasne okope bocne dvere, mam pocit ze proste sa nudi tak si kope ako mu to ide, mne to az tak nevadi v mojom aute ale muz je z toho hotovy lebo si lesti furt to svoje a maly mu vzdy riadne okope. Nezabera nic, ani ked si to nevsimam, ani ked poviem aby mal nozicky pekne pred sebou, lebo ak auticko pokazime tak budeme musiet chodit peso, čokolvek poviem tak mu je to jedno.

emjee
15. únor 2011

baby, boli ste niektora na kurze RABR? oplati sa (lebo lacne to nie je 😅 )?

berenika39
15. únor 2011

@emjee jojo, blandik....
počkej, já ti ji sem přilákám nickem...... @blandik

berenika39
15. únor 2011

@zelmirka1 vyzuj mu boty a ono to přejde jako to vztekání🙂...to by nešlo?

blandik
15. únor 2011

berenika39 - už se sem ženu na tvé volání :-
@emjee - byli jsme s manželem. Mě se to líbilo, šla jsem hlavně proto, aby si to manžel osahal, protože čas číst to neměl...Je tam hodně diskuze, hodně skupinové práce...taky bylo fajn potkat dalších 30 lidí, co uvažují podobně a slyšet jejich zkušenosti...

blandik
15. únor 2011

jinak my máme opět období "táta" - jelikož táta je opět více doma a tak tátu musí foukat na bebi, táta musí v noci vstávat, táta a jen táta může ukládat ke spánku...když se přiblíží nechtěně máma, aby bebi pofoukala, tak ječí a odstrkává mě, že táááátáááá....

reruna
15. únor 2011

@blandik tak to ber tak, že si aspoň máma může na chvíli odpočinout 🙂

blandik
15. únor 2011

@reruna - ale jo...jenže ono to trvalo od jara přes léto až do září...pak byl klid (některé činnosti zůstaly tátovi - to ukládání, mlíčko..to ano, to bylo i na podzim...)...ale neječel, že ho chci utěšit já...a te'd je to tu zase...Ono je to i tak , že třeba příjdou domů jako dneska, já otevřu a řev, že táta....Ale večer manžel musel pryč, malý ani nehlesl, nechal se uložit, usnul si hezký sám v klídku...

klementina
15. únor 2011

ahojte, dnes som si objednala tuto knihu, tak dufam, ze urobi zazraky v nasej rodine. doteraz bola mala v pohode, ked bol problem riesila som ho pevnym objatim alebo radami od karpa(najstatnejsie batola-jeho rady zaberali perfektne doteraz) ale posledne dni je z mojho idealneho dietata, hotovy tyran. cely den sa jej musim venovat, sama sa odmieta hrat, potom varim a upratujem v noci, ked spi a ked sa jej nieco znepaci, pohadze vsetko co vidi naokolo - s oblubou temperove farby a misky s vodou z nich -na zem vratane seba a sceny ako z americkeho filmu. uz som jej vcera aj jednu supla na zadok ☹ co som si potom porevala, aka som neschopna matka. tak cakam do piatku postarku a dufam, ze bude zase vsetko idealne 🙂 inak som chcela aj maleho tyranu knihu, ale je vypredana.
pomohla vam tato kniha hned po precitani?

klementina
16. únor 2011

emjee a kde je prosim ta ten kurz, mozes mi dat nejaky link alebo kontakt? lebo moj muz takeho veci moc neberie, a uz aj teraz sa vytesuje, ze moje pokusy o alternativnu vychovu narazili na problemy, takze sa budeme drzat vychovnych postupov nasich rodicov, z coho ma ide slak trafit 😠

emjee
16. únor 2011

@blandik dik, ja by som najradsej aby siel hlavne manzel, no ale ... 😀 😝 neni cas, nie su prachy 😝

blandik
16. únor 2011

@klementina - nám pomohla už při čtení, pro mě i manžela bylo hodně zajímavé si promítat do toho čtení vlastní dětství...a to ani jeden z nás nepochází z žádného probl. prostředí...nenajdeš tam přímo rady jak na konkrétní situace s batoletem, spíše ty ukázky jsou na starší děti, co už umí povídat...takže to tě může na začátku trošku zklamat, ale co se týče komunikace a vysvětlení, proč to a to ne a co místo toho, je tato kniha geniální....a je ohromnou výhodou, pokud člověk na tu knížku narazí a může to doma začít zkoušet ještě v době, kdy dítě tak nějak sotva mluví a jelikož to na začátku může působit na člověka trošku nepřirozeně, protože dost překope svůj styl mluvení, tak je dobrý pocit, že si to člověk postupně trénuje a jakoby roste s dítětem od mala v tomto...Po čase se to všechno horzně zautomatizuje a člověk už ani moc nemůže zpátky, najednou ode všad slyší tu neef. komunikaci a vadí mu to...to, co mu předtím přišlo i v rámci mezí - třeba nějaká scéna v obchodě s cizím dítětem a cizími rodiči - nabírá dost jinou dimenzi.....Začaly jsme tady pak debatit cca od str. 25 tady - protože po přečtení mi některé informace chyběly a nevěděla jsem jak, tak jsem obnovila tuhle debatu ze zapomění...a radily jsme se tady jak na to...že například jak reagovat na ani ne douleté dítě, když něco nechce...jak se zachovat, když se vzteká...což v té knížce není...takže jestli máš chu't už začít číst něco dřív, tak tady v téhle diskuzi toho bylo hodně napsané...

K tomu, že tě dcera teďkom nepustí na krok a děláš věci v noci...malý tohle mívá ve vlnách...většinou mám dost prostoru, a někdy má období, že kvůli všemu kňučí, pořád se nás dožaduje a je to na palici...ale zatím to vždy po čase přešlo do ještě větší samostatnosti...Ještě nedávno na nás visel, neustále pusinkoval a pořád chtěl společnost při hraní...a te'd se nechce nechat pomazlit, hraje si hodně sám...jak říkám, je to dost ve vlnách, příjde a odejde...takže v tomhle je dobtré dítěti tu péči a čas věnovat , pokud možno hned z rána se ji věnovat naplno, neodbíhat...hned jít, jak potřebuje a jakoby naplnit tu jeji potřebu tvojí blízkosti...pak během dne tě snázeji pustí si něco udělat..u nás tohle fungovalo.

blandik
16. únor 2011

@emjee - tak třeba manžel půjde příště...bylo tam takhle dost chlapů samotných - že manželka byla před časem a že doma jim to báječně funguje a manželce to jde...tak že dorazili taky na seminář...Ale doporučuji si tu knížku přečíst...Kopřivovi jedou podle toho, jaká je skupina - když toho jako celek hodně ví, tak dávají i věci navíc, více se diskutuje...u nás to tak aspo'n bylo, ale je fakt, že jsme prý byli nestandardní skupina - většina toho dost věděla, a bylo tam hodně lidí opakovaně nebo to už doma jeden rodič už praktikoval déle....

divoska
16. únor 2011

@emjee detto, ja sa ho snazim tu dokopat aby aspon knihy po mne cital, obcas aj par stran precita ale nepamata si a tvari sa ze vsetko je absolutne samozrejme... 😀 inak na kurz by som aj sla keby ho tu zas spravili od zaciatku

blandik
16. únor 2011

@divoska - většinou ty kurzy organizují mateřská centra, že zkusí objednat termín a pak záleží, jestli bude zájem a přihlásí se dost lidí - tak jestli někam chodíte, můžeš vznést dotaz..

divoska
16. únor 2011

@blandik dik za tip nechodime, ale skusim nejak zaposobit az by sme niekedy isli 🙂

blandik
16. únor 2011

@divoska - tyhle věci bývají dost dlouho předem plánované - vím, že u nás na podzim bude montessori i rabr...už teď od začátku roku, tak možná to někdo kolem vás plánují a nevíš...ten seminář je pro chlapa, který nechce číst a nemá až tak čas, chuť, náladu se tím zabývat - ideální...je to pro chlapy dost těžké, ženská to přečte, celý den doma s dítětem si hledá nové cesty a chlap pak jen říká a říká a ženská to slyší a slyší (a mě to dost vadilo, protože jsem viděla, že to jde jinak...)

emjee
16. únor 2011

@divoska v maji bude v a-centre v BA, kuk na link co som dala vyssie, tam sa k tomu preklikas 😉

divoska
16. únor 2011

@emjee jej no vyborne, lebo ked som kukala naposledy tak mali na bratislavu naplanovane len nieco pokrocile uz, ale to uz vidim jak tam chlapa dostanem. ale ja bych sla...

klementina
17. únor 2011

dakujem za odpovede aj za link, je to teda dost drahe pre oboch rodicov, za tie prachy tam muza nedostanem, tak zatial skusime spolu citat/si to furt tak romanticky predstavujem, ze si to budeme spolu predcitat a nakoniec skoncim pri tom sama ☹
baby a ako to u vas funguje, ked to praktizujete len vy a nie muz. ja som bola na seminari prekopovej o pevnom objati a povedala, ze v podstate to nema vyznam, ak tym stylom nezije cela rodina/napr.ked sa pohadaju rodicia, maju sa tiez uzmierit pevnym objatim| a rozmyslam, ci to RABR nie je v podstate tiez podobne, ze by tak mali komunikovat aj rodicia medzi sebou 😒
a citam, ze spominate montesori,aj rozmyslate niekto nad skolkou v ba<