Rodina versus kariéra. Zodpovíte prosím pár otázek?

pepibubu
11. únor 2011

Zdravím, podařilo se mi získat brigádu, psát články na jeden web. Můj první článek má být na téma Skloubení rodiny a kariéry, a logicky si nechci údaje cucat z prstu - ono také proč, když jsem registrovaná zde a tady je "studijního materiálu" 🙂 až dost.

Proto bych vás, které budete mít chuť a chviličku času, ráda poprosila o zodpovězení těchto otázek. Odpovídejte jak chcete, jestli jednoslovně nebo jestli to pojmete jako úvahu a rozepíšete se, nechám čistě na vás, budu ráda za jakékoliv informace.

1) Kolik máte dětí (a v jakém věku)?
2) jak dlouhou rodičovskou dovolenou jste zvolila a proč?
3)Byla byste ochotná (a samozřejmě i Váš partner) přistoupit na prohození rolí a jít do práce, zatímco na rodičovské by byl muž?
4) Vrátila jste se do práce ještě před uplynutím RD? Z jakého důvodu? (ryze finanční, potřeba seberealizace atd) Co na to vaše okolí?
5)Co vám na skloubení rodiny a kariéry připadá nejtěžší?

Všem, které mi věnují chvilku svého času tím, že odpoví, moc děkuju.
Veronika

veruska007
12. únor 2011

1. jedno dítě, skoro 2 roky, v srpnu 2011 čekáme miminko, v srpnu 2010 se předčasně narodil a zemřel chlapeček
2. dvouletou - kvůli výši příspěvku plus jsme chtěli brzy další dítě
3. ráda, tak od roku věku dítěte, provokuju s tím pořád, ale manžel nechce 😠
4. pracuji na dohodu cca od 5 měs. věku dítěte. Důvody: seberealizace, finance, krátký oddych od mateřských povinností
5. zajisti hlídání dítěte, nejistota - co když hlídání nedorazí včas, dítě onemocní, nedostatek jeslí, školek a soukromých školek za přijatelnou cenu (práce při mateřské neznamená, že člověk měsíčně vydělává desetitisíce, že jo 😀 )

kubaka
12. únor 2011

1 - 2 děti - 15 a 4
2. Tříletou, do tří let - jsem toho názoru, že dítě potřebuje být tři roky hlavně s mámou.
3. Nebyla - chci si to užít, chlap miminku intuitivně nerozuměl, dlouho jsem kojila. Od 2 let by se o tom dalo ze závažných důvodů uvažovat (např. ztráta manželovy práce a jiné praktické důvody.

4. 1 roce věku mě napadl přivýdělek z domova a rozrostl se velmi rychle v byznys, který si už žije vlastním životem 4. sezonu. Byla to potřeba lehce si přivydělat a rozptýlit jednotvrárnost, uplatnit nápad a našla jsem se v tom vrchovatě. Řídila jsem si příliv práce ale tak, abych to zvládla i s malým dítětem obhospodařovat. Po nástupu do MŠ jsem to ale rozjela bez ostychu. 🙂

5. nejhorší je vysvětlit chlapovi, že i když dělám z domova, i přestože chodím do suterénu do dílny, pořád mám práci na plný úvazek, která je náročná, vrstevnatá, stejně jako ta jeho a neflákám se doma 😝 . Navíc chlap trochu nelibě nese, že někdy vydělám víc než on - někdy zase nevydělám nic 😉 - nejtěžší je tedy v mém případě vysvětlit MM "zaměstnanci" že je něco jiného být živnostník závislý na objednávkách a s nejistými a nepravidelnými příjmy.

sayast
12. únor 2011

1. 1 dite, 2 roky

2. triletou, chtela jsem se dceri venovat, prijde mi to optimalni,kdyz jsem neplanovala druhe

3. ne, citila bych se ochuzena

4. do prace jsem se vratila v dceri 16. mesicich na castecny uvazek- cca 60 hodin mesicne. duvod ciste financni,zustaly jsme samy a ne v nejlepsi financni situaci 😔 . ale i kdyby to tak nebylo, asi bych se po 2. roce na par sluzeb vratila, abych z toho nevypadla-zdr. sestra. okoli me podporuje,vi jaka je situace

5. nejtezsi, asi to psychicke a fyzicke vycerpani. delam dvanactky, jen vikendy, denni,nocni. takze pendluju ty vikendy mezi praci a mamkou abych byla s malou, v tydnu resty doma, venovani se male, je temperamentni a nespava,usina dlouho, nemam chvili pro sebe, hlidani si cerpam jen na praci, jsme samy. tata si ji bere cca na 1 odpo v mesici. je to narocne.

vojtisek2007
14. únor 2011

1) 3 děti - 12, 4 , 2

2) u druhého dítěte dvouletou, protože jsme chtěli brzy další a u třetího dítěte taktéž dvouletou, protože mi vyhovovala částka RD - nějak jsem si na ní zvykla 🙂

3) ANO i to tak praktikujeme - své práce se nemůžu vzdát (jsem účetní na volné noze) a přijít o klienty, rozvázat s nimi smlouvy,to prostě nejde a za dva,tři roky by se mi horko těžko vracelo do oboru bez klientů....takže když potřebuju pracovat, být v kanceláři, tak je doma s dětma manžel

4) pracovat jsem vlastně vůbec nepřestala....mám výhodu, že 80% práce můžu dělat doma při dětech, ale zase být v kanceláři bez nich je bezva relax 🙂

5) tak mě zrovna nic nenapadá....nejtěžší pro mě asi bylo odjet od 6ti -týdenního miminka vyřizovat pracovní věci na celý den....obava jestli manžel zvládne tak malé miminko....ale dobrý a pak už to šlo "samo", musíme skloubit manželovu práci a mojí, ale to stojí vždy na domluvě těch dvou, takže u nás dobrý....

editah222
14. únor 2011

1) 2 děti (17měsiců, 1 týden)
2) u prvního jsem zvolila 2 letou variantu RD, protože jsem věděla, že chceme mít děti rychle za sebou. U druhého budu volit 3 letou variantu RD
3) plánujeme, že v roce druhého dítěte se s manželem na RD prohodíme, i proto jsem zvolila 3letou variantu, aby si rodičák pořádně užil 🙂
4) do práce jsem se vrátila skoro okamžitě po porodu a ani ted to nebude jinak. Důvodů je několik, hlavní je ten, že mě práce baví a nechci vypadnout z tempa. No a peníze navíc se nám taky hodí.
5) nejtěžší je vymyslet to tak, aby se děti necitily poškozené a ochuzené o maminku, doufám, že se mi to daří.

Každá matka to má jinak, já být 3 a více let doma bez práce, tak budu vyhořelá troska. Takhle se v práci suprově odreaguju a doma funguju zase funguju na 100%.