Rušní sousedé, mám se obrátit na sociálku?

verushe20
6. kvě 2014

Ahoj holky, vím, ze tohle téma nesouvisí s touhle stránkou ale třeba mi poradíte. Bydlím sama v byte a moje sousedka má 4 děti, z toho je jedno postižené a k tomu mají psa. Sousedka každé ráno odchází z bytu před 8 hodinou ranní a jejich pes zacne pokaždé velmi hlasitě štěkat, kňučet a škrábat na dvere, jde to slyšet pres cely barák a mě to každé ráno vzbudí. Presto ze jsem ji několikrát říkala nebo psala sms at s tím něco udělá ze mi to vadí, vůbec to nerespektuje. Potom, její děti , především to postižené jsou velmi hlučné, dupou, třískají ..hlavne večer... Člověk proste nemá žádný den klid a už nevím co s tím mam delat... Mam se obrátit na sociálku? Prosim poraďte...

bajana
6. kvě 2014

bohuzial, nocny klud je 22:00-6:00, inak je to hlavne o vzajomnej susedskej tolerancii...inak si stastne zena, ked ta pes budi "uz" o 8:00 😅 ... a ked budes mat vlastne deti, nebodaj 4, uvidis, v akej tichosti ich budes vediet udrzat....
a inak co by si chcela nahlasit socialke? ze sa deti vecer hlucne hraju? a ze pes ta budi pred osmou rano? a co by si chcela dosiahnut? aby zaplatila pokutu? alebo aby jej vzali deti? 😨

dora13
6. kvě 2014

@verushe20 A co by podle tebe mela udelat? Psa utratit, deti dat do decaku a postizene do ustavu? Chapu, ze je pro tebe situace otravna a neprijemna, taky jsem mela roky hlucne sousedy, ale rekla bych, ze stezovat si muzes tak maximalne na lamparnu...

jarkalada
6. kvě 2014

řekla bych, že toto je celkem běžný život v paneláku, s tím těžko něco uděláš

kocicinka
6. kvě 2014

@verushe20 S dětma asi nic nenaděláš, ale ten pes, to je blbý. Mám podobný problém na chatě. Sousedka má chov dobrmanů a jakmile se po 5 ranní začnou lidi trousit na vlak, lítají po zahradě a hubu nezavřou. Tyhle potíže se řeší hodně špatně. Co se třeba spojit s ostatními sousedy a napsat jí dopis za všechny nájemníky? Já jsem ty čokly řešila s policií, ale ta udělala totální prd.
Težko se člověk může smířit s něčím, co mu znepříjemňuje život. Zvlášť, když třeba na byt šetřil celý život, nebo má hypotéku....to je potom na mašli. S dětma se nic neudělá, to je jasné, ale třeba moje děti vědí, že večer se prostě v bytě neřve. Je to věc ohleduplnosti, který by se měla vštěpovat od ranného dětství. Pokud ta paní nemá mimino, toto asi těžko pochopí, ale starší dítě už by mohlo. My jsme měli tento problém na dovolené v hotelu, tak syn prostě věděl , že tam nesmí večer řvát a bylo. A vůbec, štěkající plemena bych do paneláku zakázala.

missveru
6. kvě 2014

@verushe20 Zkus jí nabídnout, že jí psa vyvenčíš, děti pohlídáš. Musí to mít těžký... uvidíš, jak se sousedské vztahy rapidně zlepší 🙂

laurital
6. kvě 2014

@verushe20 Sama jsem se pred par lety prestehovala do bytu po stare pani a v dome, kde je prumerny vek cca 70 let.Moje deti nejsou nijak hlucne, ale proste v tom byte zijeme, deti si hraji a ne jen sedime u TV a cekame na listonose.Ver mi, ze ze zacatku jsem i ja tvrdak skoro denne brecela, ze si mi nekdo neustale stezuje...souhlasim s @dora13 .

uztotakbude
7. kvě 2014

Hele, kdyby mne sousedi budili "už v osm" byla bych nejšťastnější. V týdnu musím být v osm už v práci a o víkendu mne stejně vzbudí mnohem dříve pes...můj pes...páč mám taky své fyziologické potřeby. Psa lze štěkání odnaučit, ovšem je to práce na dlouhou dobu s důsledností a myslím si, že pro matku čtyř dětí z nichž jedno je postižené skoro nereálná věc. A děcka že dělají borčus? Zase o výchově. Když je maminka neschopná naučit své děti nějakým zásadám, můžeš se střídavě stavět na obě uši a nic s tím nenaděláš. Ale buď v pohodě....naši sousedi jsou Slováci, ona tedy spíš už Maďara. Denně tři promile, ráno vstávají do práce před pátou a řvou po sobě na celou bytovku, v noci se vrací z hospody pod obraz a řvou do dvou do rána zase na celou bytovku. Sousedku pod sebou už dvakrát vytopili a dupou tak, že mi poskakují hrnečky v kredenci a sousedce co bydlí pod nima normálně křupe ve stropech. Krásný bytovkový klid.... 😀 😝

petrajurinova
7. kvě 2014

@verushe20 no tak s nesnášenlivostí hluku v paneláku se dají udělat jenom 3 věci - 1) nech si udělat zvukovou izolaci stěn a dveří ať ti hluk z domu nejde do bytu, 2) pořiď si sluchátka nebo ucpávky do uší ať zvuky z domu neslyšíš, 3) odstěhuj se na samotu u lesa, tam je ticho skoro pořád. Noční klid je od 22:00 do 6:00 ráno. Mi si přijít sousedka stěžovat, že ji vadí, že přes den děti dělají hluk, tak ji bez obalu pošlu do míst kde záda ztrácejí slušný název.
Vítej v realitě panelákového světa, psi štěkají, děti se baví nahlas, skáčou, výskají a hádají se, sousedi používají vrtačky, mixéry a další hlučné věci a dokonce se občas na chodbě někdo porve, puberťáci si dají pár šluků trávy a ožrala, který to nevydrží domů, hodí ke vchodu lidský trus.

ivular
7. kvě 2014

@verushe20 Já bych nebyla tak radikální jako předcházející diskutující, jelikož tu situaci chápu i ze tvé strany. I když je fakt, že to co popisuješ mi ještě jako nějaký extrém nepřipadá😉
Na tvém místě bych se zkusila informovat o možnostech té zvukové izolace stěn a dveří - jak už tu bylo zmíněno.
Co se týče té "sociálky", na místě by bylo spíš asi správní řízení - zkus se taktéž informovat na příslušném obecním úřadu. Osobně ale soudím, že se jim do tohoto nebude chtít, ale třeba by Ti poradili jiné možnosti. Pak samozřejmě můžeš sousedce tímto řízením pohrozit, což by samo o sobě mohlo pomoct. Nabízí se ještě mediační řízení, jenže k tomu by musela být sousedka svolná, což není pravděpodobné i kvůli nemalé ceně takového řízení 😖

luciebx
7. kvě 2014

jako mala sem bydlela v byte s bracama.. mamka byla sama.. a pod nama sama zenska.. neustale n nas sboucala ze dupeme atd... a to sme treba meli navstevu a sel nekdo na zacod ned byl ukot.. kdyz sem byla starsi uz sem to nevydrzel a fakt sem ji neco rekla.. kdyz si zatupadla na topeni.. zatukala sem na ni zpert.. a byl klid.. ono v bytovkac je to jine... proste kazdy krk jde sliyset.. ted ma byt braca.. maji 2 male deti.. nad nima soudei s detma.. a pani ucitelka na klavir.. coz je taky zuuziicko 😅 jenze fakt bouzel... pes je bouzel pes... mame doma dva.. a vim ze kdyz stekaji bouzel kdyz nejsem doma s tim nic udelat nejde..

pavlapl
7. kvě 2014

S dětma nic neuděláš to poznáš až budeš mít sama děti. Pokud ti vadí štěkání psa tak to můžeš jít nahlásit na magistrát je to přestupek vůči sousedskému soužití. Oni si sousedku pozvou a budou to s ní řešit ale jestli něco vyřeší to je jiná.

kikimaruska
7. kvě 2014

Souhlasím s @bajana a @dora13. Nebudu rozepisovat co tu sousedi okolo mě dělají, od dupání, vrzání postelí a dveří i v noci, vrtání a bouchání, sousedi vedle se skoro denně a pravidelně kolem 00-02 hod.ráno hodně sprostě a hlučně hádají, od vajglů házených do oken z horních pater, přes to, že nemůžeš vyvětrat a vyjít na balkon, protože sousedé pod tebou kouří jak továrny a nás jako nekuřáky toto dost omezuje a vadí až po ty škrábající, vyjící a hlučné psy (a kolikrát počuraný výtah nebo schodiště, kdy si páníček po psovi neuklidí)...To je panelák. Já jako odrostenec na vesnici sem byla zprvu dost rozčarovaná, ale neuděláš skoro nic.Ale proč píšu, až budeš mít děti a víc než jedno, pochopíš, že zavřít je do škatulky a zalepit pusu prostě nebudeš moct kdykoliv se ti namane a nedej bože, abys jednou postižené dítě měla! Je to opravdu velká zátěž na psychiku rodičů, natož když je matka sama. Mám známé s postiženými dětmi a když je dítěti třeba 8 let, rozumově je na úrovni stěží dvouleťáka, těžký autista atp.tak prostě tady to není o nějaké nevýchově a že má mít paní děcka srovnané v lati, aby náhodou někoho nebudily. Já takové rodiče a hlavně maminy, co si postižené dítko nechají a 24 hod. se o něj starají obdivuji za to, že je prostě nešouply do ústavu. Tvá věta: Potom, její děti , především to postižené jsou velmi hlučné, dupou, třískají ..hlavne večer... Člověk proste nemá žádný den klid a už nevím co s tím mam delat... Mam se obrátit na sociálku? - mě doslova zvedla ze židle, ale dokud nepoznáš to, co musí zvládat ona a nebudeš ve stejné nebo podobné situaci, nikdy ji nepochopíš a budeš myslet stále jen na sebe a své pohodlí a nemysli si, že to musí být paní příjemné, když si třeba někdo stěžuje.

ninive211
7. kvě 2014

Bohužel takový je život v paneláku. Pokud tě pes nebudí v pět ráno, tak bych to vlastně neřešila, buď si instalovat nějakou tu protihlukovou stěnu, pořídit si špunty do uší anebo se odstěhovat z paneláku. Jediná rada. Mximálně ještě, pokud máte v baráku nějaké domovní schůze, nadhodit toto téma na té schůzi, třeba se najde více lidí,kterým tohle vadí a začne se to řešit, očividně paní má z mladé holky "dobrý den".

Jako nám sousedi nad námi dělali hluk v jednu ráno (nad naší ložnicí mají bohužel obývák a v celém pokoji plovoučku), tak jsme jim klepali na topení a pak jsem tam poslala i muže, jestli by se mohli zklidnit. K tomu jejich dva kluci (už větší, asi 10 a 15 let) když se honí po bytě, tak pěkně dupou a to je taky síla. Druhý den pak u nás byl soused to "urovnat", s mužem dali štamrdli a ám zrovna slyšel, když se kluci honili nebo co dělali, tak se sám podivil, jestli je to fakt tak slyšet? No a od té doby je relativně klid, asi to přetlumočil doma, když to slyšel na vlastní uši, a snaží se být víc v klidu.

petrajurinova
7. kvě 2014

@ninive211 no plovoučky v paneláku jsou vynález na exkrement, ten kdo si je do paneláku pořídí by si zasloužil jako "odměnu" zkušebnu metalové kapely v místnosti vedle ložnice - aby si taky trošku užil "luxusu", který zprostředkovává sousedům pod sebou.

laurital
7. kvě 2014

Holky nejenom v panelacich 😉 .My bydlime ve stare zastavbe a parkety v kombinaci s vysokym stropem...to je taky dilo.Dokonce mam casto pocit, ze i v tom panelaku, kdyz pomineme umakartove jadro, to nebylo tak strasne.

verushe20
autor
7. kvě 2014

Jenže když ten podvraťák štěká a kňučí třeba od 8 do 13.00 a člověk se chce doipoledne v klidu třeba podívat na televizi nebo ležet tak to vážně leze dost na nervy, a ještě k tomu když má možnost psa zavřít na balkon, který je daleko od mojeho bytu a ona ho schválně nechává aby šel slyšet až dolů na schody tak to už celkem pije krev... a to není všechno, od sousedky se táhne kolikrát neskutečný smrad (ze chcánků toho postiženého kluka a ze psa , kterého ani pořádně nedá venčit) tak to už chce silné nervy !

ninive211
7. kvě 2014

@petrajurinova Souhlasím, jedině snad do přízemí!

@verushe20 Jak říkám, jedině se zmínit na schůzi baráku, kde nby se mohlo probrat, jak by se to dalo řešit, pokud osobní domluva nepomáhá, třeba je více lidí, kterým to vadí, ale sociálku bych do toho fakt netahala, co ti to pomůže? Akorát ti začne dělat ještě větší naschvály, znáš lidi. Ovšem s tím "postiženým" nevím, zda se dá něco dělat, ono mít 4 děti jako tak musí být samo o sobě záhul, a do toho ještě jedno z toho postižené, které svým chováním prostě je nevyzpytatelné a často nevychovatelné. Prostě mu to nevysvětlíš, že má být ticho, že to ruší ostatní, oni mají často takový způsob komunikace, že jsou hluční.

kocka5
7. kvě 2014

Jedem kámoš sní o tom, že si vážně pořídí dům na samotě......ale bacha..... 5 min pěšky do práce a max. 10 min LESEM😀 do Kauflandu.

Já bydlím v domě a slyším taky sousedy...... a to mám největšího souseda řeku😀

petrajurinova
7. kvě 2014

@verushe20 pokud pes kňučí a vyvádí v bytě, tak na balkoně by to bylo ještě horší - a i když je balkon na opačné straně domu, rozléhalo by se to takovým způsobem, že by ti to 100% vadilo ještě více.
Co se týká hygieny a zápachu z bytu to je jiná kategorie než hluk. S tím by se celkem trošku něco asi dělat dalo. Pokud přes opakované upozonění se paní zápach nesnaží odstranit, tak je na místě řešení přes majitele bytu (pokud není byt v osobním vlastnictví) - město, družstvo.... nebo přes hygienickou stanici. Zápachem a odpadky nikdo sousedy obtěžovat nesmí.

veruska007
7. kvě 2014

@verushe20 U nás v paneláku taky kňučí psi (nechápu, proč je skoro v každém bytě pes, když je od rána do večera sám doma ☹ ), a právě musí být v bytě, protože když byli na balkóně, tak to bylo mnohem horší (štěkali na sebe a bylo to slyšet mnohem více než z bytu).

On skoro každý nějak vyrušuje - v paneláku je všechno slyšet a každý má jiné biorytmy. Nás napřed v noci budil soused nad námi, byl nemocný se srdcem, co 2h chodil v noci čůrat a bylo to přes jádro hrozně slyšet, vždycky nás to vzbudilo, jak vstává, bouchá s dveřma, čůrá... Teď nad námi mají tři starší děti, hrají na klavír, pod námi mají dva divochy, my máme taky děti... je fakt, že prostě každý vstáváme a usínáme jinak a je to dost slyšet, ale to je prostě specifikum paneláků. S tím se moc nenadělá, leda pokud by to bylo v nočním klidu, to pak ano.

lenka5731
7. kvě 2014

@verushe20 mám spolehlivé řešení - kup si dům 🙂 To co popisuješ, je běžné panelákové soužití, nic zvláštního. Neumím si představit míru toho smradu, ale v kontextu tvého příspěvku mi to nepřijde nějak závažné. Stěžovat si, že tě někdo vzdudí v 8, no nevím 😀 Trochu soudnosti.

verushe20
autor
7. kvě 2014

Jo jasně.. trochu soudnosti by měla mít ta ženská a né já...

lenka5731
7. kvě 2014

@verushe20 když myslíš. 😉 Představ si situaci, že za pár let budeš mít několik dětí, některé nedejbože postižené a nějaká slečna z paneláku si k tobě bude chodit stěžovat, že jí tvoje děti budí v 8 ráno. Taky poklepeš na čelo. Děti jsou děti a dělají hluk, i když se je dospělí snaží usměrnovat, tak je prostě sousedi uslyší a nic s tím neuděláš. Píšeš, že dělají hluk i večer, večer znamená co?

Ale celkem tě chápu, taky jsem se v rizikovém těhotenství nudila, ležela a vymýšlela, zatímco mi nad hlavou běhat a štěkal sousedovic pes a když šli jeho majitelé na záchod, měla jsem pocit, že tam chodí slon. Neboj - až budeš mít mimino, tvoje pozornost už se nasměřuje jinam a vadit ti to bude podstatně mín 😀

verushe20
autor
7. kvě 2014

No šak až se mi malá narodí tak jí to dám pěkně sežrat 😀

verushe20
autor
7. kvě 2014

A když na to nemám uhlídat 4 děti a ještě se starat o psa tak si tolik dětí nepořizuju a psa taky ne...

verushe20
autor
7. kvě 2014

Jo a ještě k tomu večer znamená celý večer třeba až do 11 hodin

anetka1701
7. kvě 2014

V paneláku jsem žila asi 3 roky. Nejdřív jsme bydleli v bytovce s hodně staršíma lidma... Soused vedle nám nám furt koukal do bytu kdykoliv jsme otevřeli dveře (a štoural se v popelnicích a otevíral pytle s odpadem), nad náma byl onkologickej pacient, takže každý ráno (dost nechutně) zvracel... Přímo nad ložnicí zase byl člověk, kterej si pouštěl kolem poledne na plný koule českej hip-hop že nebylo slyšet vlastního slova (to jsem nesla nejhůř) a co mi vadilo nejvíc - služby na úklid chodby a pak prudění když to člověk uklidil (podle nich) špatně nebo pozdě... No, po roce jsme se stěhovali (z jiných důvodů) a dostali jsme se do domu, kde se pod náma hádali sousedi pravidelně kolem půlnoci a řvali tak, že to bylo jako by byli vedle nás - rozumět každý slovo... Mlátili dveřma, no hrůza... Do toho kouřili na balkoně, takže nešlo větrat, ale když jsem třeba já přelila kytky, tak už bylo halo, že jí to kape na balkon... Hrozný :o( Do toho jinej soused každou sobotu ráno pouštěl nahlas hudbu a vedle zase furt mlátili, vrtali, klepali... Bylo to hrozný, ale nepomohlo nic :o( Stěžovat si bylo na prd, u těch hádek jsem i uvažovala o policajtech - ale to by zase zkazilo sousedský vztahy... tak jsme nakonec koupili dům :oD Ale ono na tý vsi to ve finále není o moc lepší, no... si člověk nevybere...

kim
7. kvě 2014

@lenka5731 no jako běžné panelákové soužití bych tohle teda nenazývala.Bydlela jsem, kromě sedmi let s manželem v baráčku, od malička po bytech- panelák, cihlák a teď opět panelák...nikdy jsme neřešili, že by někdo v domě dělal bugr, ani zvířata ani děti - byla asi jiná doba a děti byly víc vychované, rodiče se jim věnovali a nenechávali je dělat si, co chtějí..sama mám šesti letého kluka, znám, jak dovede být hlučný a divoký, ale od malička je vedený k tomu, že v domě nebydlí sám a musí brát ohledy na jiné.Chce to jen s ním být hodně venku, aby se vyběhal a pak si energii nevybíjel doma, běháním a demolováním bytu....

@verushe20 úplně Tě chápu, taky by mě tohle neskutečně štvalo!!!S tím postiženým asi těžko někdo něco nadělá, už to tu někdo psal, že je těžko vychovatelný...ale zápach, štěkání psa a hlučné děti i večer, bych také řešila na schůzi nebo s předsedou družstva, když tvoje domluvy přímo té paní, nepomáhají
Držím pěsti, aby se to zlepšilo!!!!!!!!

verushe20
autor
7. kvě 2014

@kim ...děkuju za pochopení, né jak tady některé tvrdí, že je to uplně normální 🙂

kacikaci
7. kvě 2014

@verushe20 Úplně Tě chápu, taky mě vždycky štvalo, když jsem třeba potřebovala spát po noční, apod. když mě někdo budil už v osm, apod..u nás v domě je fenomén vrtání - tady se jednou vrtalo i na Boží hod..což teda už bylo příliš, celý první těhotenství jsem poslouchala, jak soused přímo pod námi předělává celý byt, a to už po 10. bez nadsázky..šílený..a kňučícího psa jsme tu taky měli, už byl starý a samotu snášel špatně, všichni, co byli přes den doma si na něj stěžovali, bohužel majitelé to nijak neuměli vyřešit, až když chudák umřel, taktu bylklid..nechápu, jak si někdo může do paneláku pořídit psa a nechávat ho tam zavřenýho celý den o samotě..

mám tři děti, mimča ještě tolik neovlivním, ale snažím se, aby neplakala, ani přes den, tím spíš ne v noci, a dceru, které jsou necelé tři roky, tu prostě vedeme k ohleduplnosti vzhledem k tomu, že bydlíme v paneláku, tak se učí nedupat, křičíme a řádíme venku na hřišti, apod..a jde to..

takže já bych se s ní snažila nějak rozumným způsobem domluvit, vysvětlit jí, co Ti vadí, navrhnout nějaká řešení, a pokud by to nepomohlo, zavedla bych na toto téma řeč během domovní schůze, aby se to řešilo veřejně..

hodně štěstí a přeju mnoho klidu, ať si můžeš před nastávajícím životním obdobím odpočinout.. 😉

PS i dítě s postižením je vychovatelné! 😠