Rušní sousedé, mám se obrátit na sociálku?

verushe20
6. kvě 2014

Ahoj holky, vím, ze tohle téma nesouvisí s touhle stránkou ale třeba mi poradíte. Bydlím sama v byte a moje sousedka má 4 děti, z toho je jedno postižené a k tomu mají psa. Sousedka každé ráno odchází z bytu před 8 hodinou ranní a jejich pes zacne pokaždé velmi hlasitě štěkat, kňučet a škrábat na dvere, jde to slyšet pres cely barák a mě to každé ráno vzbudí. Presto ze jsem ji několikrát říkala nebo psala sms at s tím něco udělá ze mi to vadí, vůbec to nerespektuje. Potom, její děti , především to postižené jsou velmi hlučné, dupou, třískají ..hlavne večer... Člověk proste nemá žádný den klid a už nevím co s tím mam delat... Mam se obrátit na sociálku? Prosim poraďte...

zuzana_ka
7. kvě 2014

@verushe20
Já bych se nesmířila s tím "jsou to děti a s nima nic neuděláš" I děcka musí vědět, že si mají hrát tak, aby neobtěžovali okolí a pokud si musí hrát hlučně, tak at jdou na hřiště nebo na výlet.

Co se týče toho psa, tak bych to řešila taky s magistrátem, jak už to tu bylo psáno a pokud se line smrad z moči, tak bych neváhala a obrátila se i na hygienu....

erin5
7. kvě 2014

musim se taky pridat,nesouhlasim s nazorem " to je zivot v panelaku " ziju v pnelaku 37 let, ale jenom poslednich 5 let,co sme si s manzelem poridili byt, to je katastrofa, je to panelak plny senioru a jsou snad horsi nez deti, porad se hadaji,dupou jak slony, nevim co jim porad pada na podlahu ale jsou to rany jak kdyby cihly hazeli o zem, sama ted cekam dvojcata, od zacatku tehu jsme doma takze to posloucham od rana a je to fakt na palici. sousedy nad nama sme navstivili poprve kdyz se rozhodli ve 23.00 hod pokladat koberec, to uz mi praskli nervy protoze nejak zapomeli ze taky chodili do prace a spanek je dulezity, dostalo se manzelovi akurat par nadavek a bylo, byla sem za spravcem panelaku ale ten nic neudelal, tak nejak trpime ze nad nama,i pod nama zijou netolerantni hovada, co se tyce protihlukove bariery tak sem zistila ze by si ji musel dat udelat aj soused od ktereho de hluk,jinak to n ema cenu. a aby toho nebylo malo,tak posledni rok mame problemy ze sousedy z vedlejsiho panelaku,nase loznice sousedi z jejich obyvakem, je im neco mezi 50 a 60 let ale dokazou delat takove party 🙂 jako kdyby byli primo v nasi loznici a nejhorsi je ze se to ozyva v noci po celem nasem byte,dokonce sem je navstivila a upozornila nato co vsechno je slyset atd ale pani se dusovala ze to oni ne,to ze zavolam policii sem nekolikrat odlozila ale na novy rok ve 4 rano sem to uz nevydrzela a zavolala mestaky,sousede neotevreli 🙂 ale ich komentar " nekdo na nas zavolal policajati" byl slyset 🙂
a taky rada " kup si dum " je sice fajn ale ne kazdy na ten dum ma,taky by sme si ho poridili kdyby to bylo tak jednoduche

ladenka
7. kvě 2014

Mám pro tebe asi jedinou radu a to odstěhuj se! Kup si třeba vlastní dům, ale někde na samotě u lesa, protože štěkotu psa nebo dětí hrajících si na zahradě se v normální zástavbě stějně nezbavíš. Sice chápu, že jsi těhotná a unavená a ráda by ses vyspala. Ale stěžovat si na buzení v osm ráno? A že se ti nelíbí takovéto komentáře? Co jsi čekala, že tě tu každý jen polituje a podpoří tě v tom, abys to té paní dala sežrat? Také bydlím v paneláku, ano také nám tu hodiny štěká pes, soused si pouští techno na plné kecky, mám vajgly naházené na balkoně a popel na prádle, když soused nad námi předělával koupelnu, popraskaly nám zdi, ze čtvrtého patra je až k nám do přízemí slyšet hysterická paní co řve na manžela, často tu brečí miminka, dupají nebo se vztekají větší děti, je slyšet každé spláchnutí. Ale to je prostě panelák nebo bytovka. Toto samotné mi ani trochu nevadí, a proto by mě taky nenapadlo, jít to s někým řešit (až na ty vajgly a popel na balkoně, ale to jsem vyřešila domluvou a tím, že jsem byla sousedovi darovat popelník, světe div se zabralo to). Většina lidí tady je s chodem paneláku smířená, samy měli děti nebo psa, nebo když plánují mejdan nebo předělávky v bytě, tak sousedy obejdou nebo záměr vyvěsí na nástěnku a je vše v klidu. Ale pár jich tu je, co mají potřebu pořád něco řešit, čekají, že budou děti sedět na prdeli a chodit po špičkách, že se miminka dají v noci utišit mávnutím kouzelného proutku, že psovi zavážeš tlamu, aby neštěkal, že musí být chodba prostě uklizená v neděli, i když máš tři noční za sebou a běda jak to uklidíš v pondělí ráno. Snažím se hlavně dceru vychovávat k tomu, aby nedělala rachot a nekřičela, že nad námi také spí miminko, ale je to dítě, a ne vždy udělá to co chci. Při představě, že by si přišel někdo stěžovat, že mám hlučné dítě, nebo že bylo půl roku přes stoupačky slyšet mé těhotenské zvracení, bych toho dotyčného vynesla v zubech.

Takže abych to shrnula, podle mého je jedinou věcí k řešení ten zápach, ale za předpokladu, že máš jistotu, že vychází opravdu od nich z bytu. A to bych nejprve řešila na domovní schůzi, abys měla případnou podporu i od ostatních nájemníků či majitelů bytů.

@zuzana_ka až budeš mít svoji holčičku větší, sama pochopíš, že nelze dítě vždy usměrnit, jak ty si představuješ; poslat dítě vybít se na hřiště je sice hezká myšlenka, ale ne vždy to lze zrealizovat, např. v dešti, a pak by mohl u tazatelky také nastat problém, že by hřiště mohlo být pod jejími okny a rachotu od dětí by se zase nevyhnula 😉

pluba
7. kvě 2014

@verushe20 Pokud Váš vztah není na bodě mrazu, zkuste toto (i když to nemusí u každého fungovat, možná, že to půjde): Promluvte si s ní, ale bez pocitu, že musíte bojovat. Začněte s tí, jak to má asi náročné, jak to zvládá s postiženým dítětem... pokračujte třeba tím, že se pokusíte najít něco, co udělala, za co by si možná zasloužila pochválit (to zavazuje, že) - ale opravdu si s tím dejte chvíli práce - a zkuste ji za to opravdu pochválit. Potom jí řekněte, že čekáte miminko a že byste ráda, aby v bříšku rostlo v pohodě... a nakonec jí řekněte, že určitě přijdete na to, jak to udělat (nejlíp zdůrazněte nějak citlivě to, že na to přijde ona - není nad to, když zvýšíte důležitost někoho).

Buďte si jista, že to může být velký problém. Tu je historka z mého života před asi 22 lety:
Stará sousedka, která bydlela v paneláku začala vyvádět, bouchat do topení, stropu a vyřvávat - dost příšerné scény. Je možné, že tak reagovala na to, že jsem v té době psal něco na mechanickém psacím stroji. S tím jsem však skončil, nastalo období, kdy exmanželka DOSLOVA chodila po špičkách, já strávil hodiny nikam nevedoucích rozhovorů se sousedkou, s její dcerou, která oscilovala v důvěře nám a v důvěře její matce, rozhovory s domovním důvěrníkem, stížnostmi na družstvu... u exmanželky to vedlo k tomu, že se opíjela na anxiolytika, řvala na mne, že mám sousedku (která nevylézala z bytu) hodit ze schodů, děs, když vrzla parketa, scény, když vrzla pode mnou... posílal jsem ji k odborníkům (mluvil jsem o psycholozích, ne o psychiatrech) - to odmítala, trvalo to možná přes rok, než se nám podařilo v složité finanční situaci vyměnit byt. Byla to první vážná rána našemu vztahu. Teď se současnými znalostmi bych věděl, co udělat se svými pocity a kdyby chtěla (myslím, že ne, jestli odmítala pomoc externisty, "prorok není prorokem ve svém domě" a "lékař by neměl léčit vlastní rodinu" - to je svatá pravda), dokázal bych ji z toho dostat. Tehdy to byl problém. Nechtěla přijmout, že když se cítí blbě, musí primárně udělat něco se sebou.

Pokud byste chtěla, můžete se mrknout na můj blog. V příspěvku z 1.5. jsou komentáře několika z lidí z tohoto webu, se kterými jsem něco dělal - jejich hodnocení. A možná, že Vás zaujme i příspěvek ze 14.4. ve kterém je ještě jedno volné místo v iniciativě "Pošli to dál" - poslední volné místo na 2 hodiny skype práce zdarma.

erin5
7. kvě 2014

@verushe20 ja to nedopsala a odeslala 🙂
co se tyce sousedky asi si nepomuzes,maximlane s tym psem,musis je prudit na magistrate, muj nazor je ze je to od ni nezodpovedne poridit si pri 4 detech, z toho jedno postizene, jeste aj psa, evidentne ho nevychovala, a da se to jenom si to vyzaduje cas a trpelivost,,

ladenka
7. kvě 2014

@erin5 nenapadlo tě, že paní pořídila pejska dětem? pro radost nebo aby třeba rozvíjel pohybově to postižené? a jak bys vychovala psa, aby neštěkal, když je v bytě sám? naši jsou v rodinném domku, mají dva psy, oba vychováváni spolu a dle mého názoru stejně, když odchází, nechají jim spoustu hraček, aby se zabavili, ale stejně, jeden je v klidu, a druhý štěká a vyje. Měli už možná desítku psů a tento jediný to dělá.

erin5
7. kvě 2014

pes se da vychovat,sama sem mela dva v panelaku a nestekali 24 hodin denne ale chce to trpelivost a hlavne cas,a taky vybrat spravnou rasu psa,ale to je na jinou debatu,mozna ze ho poridila detem a mozna taky ne,to nikdo z nas nevi, a taky nevime co se v jejich domacnosti deje,, ale prispevkem sem chtela jenom rict ze protoze zijeme v panelaku tak by sme si to vsichni meli uvedomovat a chovat se tak aby sme co nejmin obtezovali sousedy vim ze ne vzdy je to mozny, toleruji rekonstrukce a prerabky v byte,je to normalni, taky deti, dokazou byt v klidu 5 min a pak nanovo zacne behani atd, jsou to deti,to chapu

verushe20
autor
7. kvě 2014

@ladenka.. asi na to máme jiný názor, já to prostě snášet nebudu... že děcka jsou trochu živější to chápu, ale že dupo jak sloni, třískají a že pes je zavřený celý den v jednom pokoji, není ani vyvenčený a smrad se táhne od nich tak to prostě trpět nebudu ... a mimochodem, žádné politování tady nehledám jak píšeš... je to všechno jen o trošce sousedské solidarity...

verushe20
autor
7. kvě 2014

No nic, asi ukončím diskuzi, nemá to cenu, někdo je toho názoru jak já, že se spousta věcí dá udělat tak aby sousedé neobtěžovali druhé sousedy a naopak někdo si zase myslí, že je to uplně normální jev, a asi, že si na to mám zvyknout.. každopádně, asi to nejřív pořeším na schůzi nebo s domovníkem, pokud to nepomůže tak přes nějaký úřad... 😔

dora13
7. kvě 2014

@verushe20 Dej vedet, jak jsi to resila, fakt by me to zajimalo. Zvlast co ti na socialce reknou na to, ze deti jsou hlucne a ty kvuli tomu v osm nemuzes spat...

verushe20
autor
7. kvě 2014

dora13 ... jo jasně budeš první, které dám vědět 😉

erin5
7. kvě 2014

@verushe20 taky si proste myslim ze je to o toleranci mezi sousedy ale dnes je nejaka divna doba,kazdy kouka jenom na sebe,ja si za 18 let bydleni v panelaku s rodici nepamatuji ze by neco podobneho resili, a to tam bydleli rodiny s detma a taky tam byly psy

verushe20
autor
7. kvě 2014

Jojo je to o toleranci, a o výchově... jenže když si paní dá prášek na depresi tak je jí uplně jedno co se kolem ní děje, však taky nejsem ale první kdo s ní má problémy, už u ní sociálka jednou byla... prostě pes je kříženec, není vůbec vychovaný a děti také ne :(

giovanna2012
7. kvě 2014

Samozřejmě, že děti jsou hlučné, ale od rána do večera to musí být šílený. Ale je fakt, že s dětmi který dělají randál asi fakt nic nenaděláš. Jana ted třeba taky pláče. Má bolesti zubů a řve i v noci. Sousedka si stěžovala a vůbec nepochodila.

ladenka
7. kvě 2014

@verushe20 píšeš, že u ní sociálka už jednou byla ... a s jakým výsledkem? Zřejmě neshledali nic špatně, tudíž tvá iniciativa ti bude nejspíš stejně k ničemu. A ohledně výchovy dětí, než jsem měla vlastní, taky mi vzteklé nebo křičící a lítající děti všude kolem přišly jako nevychované, ale teď vím, co to mít děti obnáší, a že to nejsou policejní psi, aby poslechly na povel a zůstaly na místě.
Jak se budeš tvářit, až ti bude tvoje vlastní holčička po nocích brečet, protože bude mít prdíky nebo jí polezou zoubky, nebo si bude chtít hrát a třeba se ti schovávat po bytě (dupat), nebo občas chrastítky bouchne o podlahu, prostě dělat to, co děti běžně dělají a co k životu s dítětem patří, a nějaká sousedka si ti přijde stěžovat, ať si s ní proboha něco uděláš, že ji budí a ruší? To je dle mého právě ta tolerance.

verushe20
autor
7. kvě 2014

@ladenka ježiši s tebou vážně nemá cenu se o tomhle bavit.ahoj

ladenka
7. kvě 2014

@verushe20 založila jsi diskuzi, tak diskutuji ... ale tvá reakce mě jen utvrzuje v tom, že sis sem přišla postěžovat a čekala jsi, že budou všichni říkat jaká jsi chudinka a když nejsou reakce jaké očekáváš tak je to špatně ... no nic, řekla jsem vše co jsem k danému tématu říci chtěla, víc nemá opravdu smysl

verushe20
autor
7. kvě 2014

@ladenka 😀 ne to opravdu nemá, protože já se tady nebavím o malých dětech ale o velkých děckách, které už snad ví jak se mají chovat ( věk dětí, nejstarší 16, postižený 14, 12 a 7)... takže mi netvrd ze se s tím nemuze nic udelat

ladenka
7. kvě 2014

@verushe20 ano, může, u takto velkých dětí, už se s tím opravdu může něco dělat, i když u toho postiženého nevím, ... ale v tom případě si pročti své příspěvky a zjistíš, že jsi tu nikde jejich věk neuvedla, tudíž jsem nemohla tušit o jakých dětech mluvíš

verushe20
autor
7. kvě 2014

@ladenka jo máš pravdu, to jsem měla uvést už hned na začátku, protože jasně u malých dětí je to pochopitelné, že jsou živější..

jarkalada
7. kvě 2014

jenže i takto "velký" děti jenom nesedí tiše u pc. Snad 🙂)) Můžou si hrát na schovku, vysypat stavebnici na zem, tancovat u písniček nebo prostě chvíli blbnout, to je přirozený - a samozřejmě se ten hlluk nese k sousedům dolu, no.. Nevím, o jaký přesně rušení se jedná..

martula02
7. kvě 2014

Tyto problémy nejsou jenom v bytě, ale i v domečku. Sousedi mají pod našimi okny (cca 3 metry od nich) slepice - V létě smrad, že ani nevětrám a když už, tak mám doma samou masařku. Nakonci mají hnojník - samo že u našeho plotu. Sousedi pod námi (zezadu sousedíme zahradou) totéž - slepice i hnojník, takže posezení na zahradě nepřipadá v úvahu. Ještě mají psa, takovýho voříška co štěká třeba 2 hodiny v kuse tím jejich písklákem a budí mi malého. Stěžovat si není kam, budeme se stěhovat 😀

hadroslava
7. kvě 2014

Pes nemá co blafat vkuse několik hodin, od toho je majitel, aby si ho vychoval. Jinak si ho nemá pořizovat. Nejmladší děti taky má paní dobrovolně. Pokud je postižené tak problémové, neměla jít do dvou nejmladších. Pokud to bylo, že "v pohodě", tak asi není postižené natolik, aby se nedokázalo usměrnit. Pojem štěkající plemeno mě pobavil, zřejmě kynologická novinka. Na hlučného psa můžeš volat policii, ohledně smradu dát podnět pro týrání. Děti sociálka. Bude se sice stejně ve skutečnosti prd dít, ale aspoň to paní nakopne, aby si členy domácnosti trochu srovnala.

zuzana_ka
7. kvě 2014

@verushe20

Nenech se vynervovat nějakýma názorama typu "s dětma nic nenaděláš" Když jsem byla malá, tak mě naši taky napomínali at nedupu, že je to slyšet. Kdo jiný by naučil děcka ohleduplosti, než rodiče?

mitote
1. čer 2014

@verushe20 a co podle tebe ma udelat? ma to postizene dite zabit? Nebo strcit do ustavu? Nestacim zirat. A psa ma na cely den zavrit na balkon? Co kdyby nekdo zavrel tebe na cely den na 4m ctverecni? To by bylo super, ze? Mam zkusenost, mam rocni dite a od vanoc na nas sousedka neustale mlatila, ze delame hluk. Mlatila na nas i odpoledne o pul treti ve vsedni den kvuli tomu, ze vysavam. Pak mlatila kdykoliv si mala hrala, kdyz ja jsem treba skladala knizky v knihovne... dokonde i kdyz manzel varil a ja vesela pradlo. A to ze jeji synator delal vikendove mejdany bylo v poradku. Docela me v tomhle pripominas onu sousedku. My jsme se ve finale odstehovali a pujdeme do baraku, takovou sikanu nepotrebuji. Ale jsem strasne zvedava jak ty zvladnes sve dite, aby nedupadlo, nekricelo a zpusobne sedelo a potichoucku si neco povidalo. 😅

mitote
1. čer 2014

@kacikaci i dite s postizenim je vychovatelne? a o jakem postizeni se tu bavime? zajimalo by me jak vychovas nekoho s mentalni retardaci a podobne. Jestli jo, tak bys zaslouzila teda nobelovku 😅

kacikaci
2. čer 2014

@mitote kdybych přispěla do psychopedie něčím tak velikým, že bych si za to zasloužila nobelovku, byla bych velice šťastná, ale bohužel, ani Komenský za myšlenku vychovatelnosti všech nobelovku nezískal..a víc se k tomu vyjadřovat nebudu, je to odbočení od tématu..

verushe20
autor
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
verushe20
autor
4. čer 2014

@mitote mě se hrozně líbí jak se všeci zastávají takovýchto žen, och bože jake to sou chuděrky !! Nikdo tady doprdele nemluví o tom at postižence strčí do ústavu, ale trošku sousedské solidarity a slušnosti na tom je něco špatného? Hele kdyby tobě pes přes stěnu štěkal od rána do večera, děcka dupaly, třískaly s dveřama, mělas přededveřma boty od chlupů a táhl se od vedle smrad ze chcanců byla bys jako v pohodě jo? a navíc já bydlím v bytě 1+kk takže nemám možnost se přemístit do jiného pokoje abych měla klid...

ajinka22
4. čer 2014

@verushe20 a co tak zavolat tam hygienu, když je tam takový smrad. A oni můžou změřit i úroveň hluku, jestli nepřesahuje normu.