Santa Claus, ptají se vás děti, kdo to je? Vysvětlujete?

uztotakbude
13. lis 2013

Vznikla tu zajímavá diskuse na téma, zda dětem říkat o Ježíškovi, když je to vlastně "lež". Mne zajímá jiná věc. Jak vaše děti vnímají fůru vánočních filmů a pohádek se Santou Klausem? Neptají se vás kdo to je? Proč tam není Ježíšek a tak? A co jim na to odpovídáte? Že je to Ježíškův bratranec ze Severního Pólu, který nosí dárky dětem na druhé straně zeměkoule, protože by to Ježíšek sám nestihl?

terkaz
13. lis 2013

My rikame detem ze u nas nosi darky Jezisek, ve Francii Pere Noel, v Americe Santa Klaus apod.

uztotakbude
autor
13. lis 2013

@terkaz Ve Francii nosí dárky Per Noel jo? Tak to nevím ani já 🙂 Tvoje děti byly do dnešního dne chytřejší jak já. To je dobrej pocit, ne? 😀

terkaz
13. lis 2013
novynka
13. lis 2013

nás se to ještě netýká (teprv mimi čekáme), ale taky nad tím přemýšlím 🙂 mimochodem, to tvé vysvětlení s bratrancem se mi líbí :D každopádně je to ale zajímavé téma...

terkaz
13. lis 2013

@novynka
Ja si zase prave myslim, ze Santa Klaus je Santa Klaus a Jezisek je Jezisek. Podle mne by se to nemelo michat dohromady. Mne je treba jedno jestli ma nekdo doma Santu, nebo Jeziska. Ale co mi docela vadi je, kdyz se Santovi rika Jezisek. 🙂

uztotakbude
autor
13. lis 2013

@novynka Taky zatím nemám dítě. Ale až ho budu mít, tak Santa bude bohatší bratranec Ježíška z Ameriky, který je bohatší, protože má soby, ale zase je strašnej škudlil a dětem dává méně dárků, protože ho Soby stojej majlant 🙂 Takovej sob toho totiž strašně moc sní, takže musí Santa zaměstnávat strašně moc trpaslíků, aby zvládali po celém světě sbírat jablíčka a hrušky a posílat to Santovi na Severní Pól pro soby, protože na Severním Pólu je strašná zima a všude je jen sníh a led. Santa se sice Soby pokoušel naučit jíst ryby, ale to sobům moc nechutnalo, takže teď musí řešit jejich jídlo takhle a na dárky pro děti už mu nezbývá tolik času. Jenže díky sobům nemusí chodit pěšky, takže je tlustej a línej a to mu vyhovuje. Náš Ježíšek soby nemá, všechno obchází pěšky a nemá ani trpaslíky. Má jen paní Ježíškovou, která mu vaří na tu dlouhou cestu horký čaj. 🙂

uztotakbude
autor
13. lis 2013

@terkaz Ale to novynka neřekla. Bavíme se o tom, že Santa je bratranec od Ježíška. Ne že je to ta a samá osoba 🙂

uztotakbude
autor
13. lis 2013

Ještě bych do toho měla zakomponovat pana Per Noela a Mrazíka, kdyby se o něm taky dítě doslechlo, aby nebylo zmatené. No bude to taková kouzelná rodinka. Náš Ježíšek, skrblík nafoukanec Santa, strejda Per Noel co nosí hlavně parfémy a oblečení a bratranec Mrazík co všechno sněhem přikrývá 🙂

saminomimino
13. lis 2013

tak nemáme TV programy,takže dětem pouštíme co samy chceme,a jinak i santa clause,a říkáme že nosí dárky v americe,můj syn ví o americe jaksi víc než o ČR 😀 ale nejsme vlastenci,bohužel,ježíške se u nás taky nedrží, to je ještě větší slátanina jak santa claus,nám nosí dárky skřítci 🙂 A klidně mně kamenujte,nevím jak bych dítě ti vysvětlila kdo je ježíšek,syn se ptal a první jeho otázka po mé odpovědi byla,a jak to malé miminko může nosit dárky,takže asi tak 😀

mamkamarketa
13. lis 2013

Asi tak jelikoz pred vanoci syn byl nekolikrat v usa, a tam je santa claus na kazdem rohu a je ho plna televize, tak sme mu rekli,ze v usa nosi darky santa, protoze jezisek by to vsechno nezvladl. Uplne mu to stacilo, tady v cr vidi santu, treba na obrazku a hned mu rika mikulas 😉
Deti jsou chytrejsi nez si kolikrat myslime

blanches
13. lis 2013

@saminomimino u nás je to kouzelné miminko, tak to všechno zvládne 😀 a půjdeme se na něj podívat do Betléma 😉
@terkaz jojo také tak, jen jsem nevěděla o tom Pere Noelovi 😀

saminomimino
13. lis 2013

@blanches my na tokový extrém monátí hlavy dětem nejsme,ale každý si to dělá po svém 😉

llluckaaa
13. lis 2013

Já děti mám, ale Santu zatím neřešíme. Na americké (a ostatní západní) pohádky se děti moc nedívají, takže tam na něj ještě nenarazily. Vánoční papír kupujeme zásadně bez obrázku Santy, ani si s plastovým Santou nezdobíme dům a ani si nekupujeme Coca-colu 😀
Až na Santu u nás dojde, tak si nebudu vymýšlet žádné story o jejich příbuznosti nebo tak, prostě asi řekneme, že v Americe nosí dárky Santa a u nás Ježíšek. Jak už jsem psala, Ježíška u nás moc konkrétně nepopisujeme, jen mu píšeme dopisy a nosí nám dárky. Když se děti ptají, jak vypadá, říkáme, že nevíme, že jsme ho ještě neviděli 🙂

romcovaklarka
13. lis 2013

@uztotakbude Zatím na to nekoukají, ale asi to budu taky vysvětlovat tak, že v různých částech světa nosí dárky různé "osoby" 🙂 My zas máme tatínka z Ruska, takže na Štědrý večer máme Ježíška a na Nový rok vždy donese ještě z Ruska pár dárečků Děda Mráz 😉

terkaz
13. lis 2013

Souhlasim s
@llluckaaa 🙂

blanches
13. lis 2013

@saminomimino JASNÉ RESPEKTUJI, Každý má svůj názor a pohled na věc, jinak my detem hlavu nemotáme nějakýma strašidlama nebo nějakýma bubákama..... Ale co se týče Vánoc, tak ty jsou kouzelnééé sami o sobě a já od dětství Vánoce miluji, manželovi je zničila komunistická učitelka ve školce, když jim řekla že žádný Ježíšek neexistuje a že si dárky dávají lidi. Na druhou když to chseš brát podle reality, tak skřítky také neexistují....tak jim rovnou jemně můžeš říct nějak jemně pravdu, ale co pak budou z těch vánoc mít?? toť názor můj... nekamenuji, jen reaguji 😉

saminomimino
13. lis 2013

@blanches nebereme to podle reality,ale nebudeme jim říkat že ježíšek je super miminko a donese jim dárky,Sam to sám zpochybňuje a směje se to mu že je to blbost,takže pochybuju že to pak má nějaké kouzlo,skřítky bere všema deseti,píše jim přání a tak,funguje to a kouzlo to má 🙂

helcenka
13. lis 2013

Tak nám dárky nosí Ježíšek, nikdy jsme neřešili, jestli je to malé miminko nebo není a jak to zvládá. Je kouzelný a má spoustu pomocníků andílků. Neřešíme jeho podobu, protože jsme ho ještě neviděli.
Televize u nás běží minimálně a pořady dětem vybíráme, ale letos jsme Santa Clause už také s nejstarším dítkem řešili. Děti jsou zvídavé a přijdou se všelijakými otázkami a ve školce se tomu asi nikdo nevyhne. Takže jsem to vysvětlila tak, že Santa Claus nosí dárky v jiné zemi, stejně tak jako existuje Děda Mráz nebo Pere Noel. Ježíšek je prostě nosí u nás a v jiných zemích je to třeba zase jinak. Příbuzní s Ježíškem nejsou, prostě je to úplně někdo jiný.
Žádné vánoční zvyky se Santou nebo jinými nedodržujeme, vánoční papír také bez Santy. Jelikož mi přijde, že je o Vánocích všude "přesantováno", takže děti ho opravdu někde zahlédnou a vždycky stejně říkají, že je to Mikuláš...

leni78
13. lis 2013

U nás chodí ježíšek, i santa claus a kdyz na to přijde, tak klidně i deda mráz a nebo nějaký skřítek ze švédska, ani nevim jak to tam maji.. proste podle toho, co deti zaujme v různých pohádkách, vypravenich. Normálně teda nerikame, ze prijde santa, ale říkáme ježíšek. Nakonec je mi to ale jedno. Kdyz se dítě pta na santu, reknu ze to je ten z ameriky. Kdyz se ptá na nějaké složitosti, reknu ze nevim, to dělám často, stimuluje se tím uvažování dítěte. Nemám na všechno odpověď, někdy se i divím...ohoo to jsem nevěděla ! A syn no jo prý chodí ráno. A ja no prosím te, tak uvidíme, jestli k nam prijde večer, nebo ráno...a tak.

lenkalenulka
13. lis 2013

Jak se kdysi neterinka divala na americke pohadky tak jsem ji rekla ze piseme jeziskovi a santa to rozvazi🙂 pac i me se libi ta predstava ze leti po obloze se sobikama, takze me to problem nedela i ty pohadky jsou hezke, tak takhle to rikam i dcerce ze piseme jeziskovi a santa mu pomaha ty darecky rozvest vsude po svete🙂

petrajurinova
13. lis 2013

U nás je Ježíšek, který na vánoce nosí dětem dárky a Santa Klaus je vlastně Svatý Mikuláš (Santa Nikolaus...), který u nás chodí s čertem a andělem za dětmi na svůj svátek a protože do Ameriky je to daleko, tak k americkým dětem dojde až na Vánoce, aby se dostal přes moře tak má létající soby. Ježíšek žádné létající soby nemá, tak chodí jenom u nás a americké děti mají smůlu, mají jenom toho Mikuláše.

jancip
13. lis 2013

Já bych ze Santy žádného bratránka Ježíška nedělala. Prostě u nás je Ježíšek a Santa je na jiném konci světa. Vůbec bych se do toho nezamotávala.

terkaz
13. lis 2013

@jancip Presne tak 🙂

benjik
13. lis 2013

Dceři jsme řekli,že každá země má svého Ježíška,že jeden by to nestihl.Takže Santa je americký Ježíšek a víc to neřeší.

copa
13. lis 2013

@petrajurinova dobrá story 🙂 tu si půjčím 😉
naše malá, když viděla loni kdesi obrázek Santa Clause, tak ho sama taky nazvala Mikulášem, my jí to nevyvracíme 😉