Sháním knihu Hiršal Josef: Enšpígl. Poraďte

mikulka
26. lis 2009

Holky,

sháním knížku ENŠPÍGL. Je to překlad z němčiny.
Knížka má černý obal a na něm nějaké postavičky.

Nevíte, kde by se dala knížka sehnat? Nová, a kdo vydává? Já to na netu nenašla, jen použitá vydání.

Chtěla bych to koupit synovci, já tu knihu četla kdysi "mým dětem" ve školce, předškolákům, a ty z ní byli nadšení. 😉

Díky

mikulka
autor
26. lis 2009

Já teda nevím, kdo to napsal, zase jsem ted našla, že Kolář..

madlenka29
26. lis 2009
mikulka
autor
26. lis 2009

madlenko, děkuji moc. Ale já si právě myslím, že to není ono. 😕
Tohle se jmenovalo vyloženě jen Enšpígl.

Tady je kus ukázky - dětem se moc líbily ty výrazy jako vychrtlá ženská a tak, moc se celou dobu smály 😅 :

Na opuštěné hostinské měl Enšpígl z pekla štěstí. Hned v druhé hospodě, kde zarazil, byl šenkýř na cestách a v šenku vládla jeho vychrtlá, hubatá polovička.
Po dobré večeři rozpředl Enšpígl s panímámou řeč a mezi jiným se jí zeptal, zda ví, kdo je to Enšpígl.
„Neznám ho a nikdy jsem ho neviděla, ale musí to být pořádný holomek.“
„Říkáte, že ho neznáte a že jste ho nikdy neviděla, jak můžete tedy tvrdit, že je to holomek?“ otázal se Enšpígl.
„Na tom nezáleží, že ho neznám, ale vím, že je to šibeničník, jemuž není na světě rovno!“
„Udělal vám něco?“
„Neudělal!“
„Tak proč mu tak nadáváte? Všechno, co o něm víte, jste slyšela od cizích lidí, ale sama jste se nepřesvědčila o ničem!“
Hostinská vycítila, že ji host přivedl do úzkých, ale než by mu dala za pravdu, raději odsekla: „To nic neznamená, je to jedním slovem všivák, a to mi nikdo nevymluví.“
Enšpígl už mlčel a druhého dne časně ráno, když ještě všechno spalo, rozhrabal v ohništi žhavý popel, vklouzl do světnice, kde spala hostinská, vzal ji jemně do náruče, odnesl do šenkovny a posadil do žhavého popela.
Jaký řev nešťastná šenkýřka spustila, může si každý domyslet... a tak dále a tak dále

konja
26. lis 2009

mikulka: sice jsem nenašla kde by se tahle kniha dala sehnat, ale máš pravdu u obou autorů, on toi totiž nenapsal sám ani jeden (Kolář a Hiršal), ale oba dva 😉 A vyšlo to v Albatrosu v roce 1992

jabber
26. lis 2009

Jak píše konja - autorem je Kolář a Hiršal spolu 🙂 vyšlo to nějak 1962 a 1968 v SNDK (Státní nakladatelství dětské knihy), od 1969 se toto nakladatelství jmenuje Albatros a ten to vydal znovu v r. 1992 - asi zatím naposled. Takže novou zřejmě neseženeš, jedině bazar nebo antikvariát anebo si zkus dát někam inzerát 😉