Sliz na praní. Slyšely jste o tom?

novako
5. únor 2007

Ahoj holky, slyšely jste někdy o slizu na praní? A jestli ano, jaké s tím máte zkušenosti?

Kostku pracího mýdla (případně již nastrouhané mýdlové vločky):
Na trhu je jich několik druhů. Nejlevnější je Jádrové mýdlo - stojí do deseti korun. O něco málo dražší je Kokos Palma, Lanza a Marseilleské mýdlo. Posledně jmenované je podle složení na obalu opravdu čistě přírodní. Stát by mělo okolo třiceti korun.

Prací sodu:
Sehnat můžeme krystalickou nebo práškovou. Soda rozpouští tuk, změkčuje vodu, odstraňuje skvrny, desinfikuje. Je součástí mnoha běžných pracích prášků. Cena je zhruba do 25 korun za kilogram krystalické sody, 15 korun za 300g sody práškové.

A můžeme začít.
Mýdlo nastrouháme a nasypeme do kyblíku s trochou horké vody a necháme rozpustit. Přidáme sodu - zhruba 1/4 balení (platí pro oba druhy), také necháme rozpustit a celý kyblík za stálého míchání dolijeme na 10 litrů (horké) vody. Může být i víc, pak je sliz řidší a dávkujeme o něco více, pokud máme kyblík menší, sliz je hustší a dávkujeme méně.
Druhý den je sliz hotov a můžeme prát.

johanda
27. říj 2007

miquel 😀 😀
nezaložíme nějakou manifaktúru na výrobu toho soda efektu? 😀

miquel
27. říj 2007

Johanda, no jasně 😀 😀 , pořídíme pár líbivých kanistříků, vytiskneme letáčky s názory nadšených uživatelek pracího prostředku (možná si je ani nebudeme muset vymýšlet 😉 ) a můžeme rozjet pěknej multilevel 😅
😀 😀

s tím soda efektem jsem si to nevymyslela, inspiraci jsem čerpala tady http://www.dtest.cz/index.php?action=2&pclanky=...
je to fakt usměvný jak se lidi nechaj zblbnout reklamou 😉

schnek
7. lis 2007

tak jsem si pročetla za čátek dikuze a protože začínám látkovat, tak jsem se rozhodla to zkusit na praní plenek, když jste s ním tak spokojený. Dneska si nakoupím a zkusím sliz uvařit. Tak snad nevybouchnem 😀

gedren
Autor odpověď smazal
Zobraz
schnek
14. lis 2007

gedren, taky se mi dostalo otázky, jestli to prej neni tvaroh z trenek 😀

nyky
20. lis 2007

Tak už jsem taky prala ve slizu 🙂 ořechy se osvedčili jen na letní mírně špinavý věci. Sliz dobrýýýýý 🙂

akorát mám dotaz, nasypala jsem do těch 10litrů polovinu pytlíku sody (celý 300g), nevyžere mě to z prádla barvu při dlouhodobém užívání???
jsem si totiž zapomněla lísteček s poměrama v práci a dělala to po paměti!

díky za odpověď 🙂

androna
20. lis 2007

nyky soda nezere barvu.soda zmekcuje vodu.

nyky
20. lis 2007

Uf 😅 díky 😉

gedren
Autor odpověď smazal
Zobraz
androna
20. lis 2007

ono to ale zalezi asi strasne moc na tom aka je voda.ci tvrda ci mekka.my mame teraz studnovu a ked som pridavala sodu iba tak do prania kvoli vodnemu kamenu tak som mala pradlo uplne jak nevymachane a slizke.

nyky
20. lis 2007

my máme vodu tvrdou, 1x za rok musím pračku přeprat na prázdno jen se sodou, abych pročistila trubky...sem právě myslela, že to je i na špínu, tak aby to nepralo po roce i barvu... příště to udělám ale přesně podle návodu 🙂

sue
20. lis 2007

Babulky, budem absolútne drzá... ale... nechce sa mi čítať celá diskusia... budeme používať Popolinky, takže zvažujem prostriedky na pranie... mohli by ste mi niektorá v skratke napísať čo, ako, kde a za koľko 😀 s týmto slizom?
Ďakujem...

listicka77
20. lis 2007

Sue, nebuď tak extrémně líná. Na první stránce je na sliz návod. Je to domácí prací gel ,který si vyrobíš sama z prací sody a pracího mýdla, což se dá koupit (velmi levně) v každé větší drogérii.
Nepere samozřejmě tak "skvěle a zářivě" jako nějaké ty Ariely a Persily, ale těmi stejně plínky prát nemůžeš. Já s plínkami zatím zkušenost nemám, ale skvrny od hovínek se někdy prý musí předeprat (např. žlučovým mýdlem nebo solí na skvrny).

nyky
20. lis 2007

sue: mýdlo 11,- a soda 15,- ...za 10litrů pacího přípravku (který pere) to docela jde 🙂

sue
20. lis 2007

Ďakujem krásne 😵

kili
20. lis 2007

sue, no ale musíš to prerátať na Sk, to už je potom riadna pálka 😀
niektoré mydlá stoja 8-10,-, minule som si vyhodila s kopýtka a kúpila som Palma kokos, čo tu spomínali za 15, ale ešte som z neho nič nerobila.
Môžeš aj použiť Lanzu za dákych 37, tá perie lepšie, a prádlo krásne vonia, ale nie je asi tak ekologická, to presne neviem.
Mne 10l vydrží na 2 mesiace.

nyky
20. lis 2007

Kili, tak za 37 to už se nevyplatí 😀 😀 to už je moc drahý 😎

já to mám zatím bez plinek 😅 tak to budu mít min na půl roku. Teda po té co jsem rozeslala kamoškám info, tak budu o pár litrů chudší, ale co bych neudělala pro nábor dalších "slizoněk" 😅 😀

schnek
20. lis 2007

tak já to udělala z Lanzy, pečlivě jsem si přečetla složení a je to marseilleské mýdlo a ještě něco, nic neekologickýho mi tam nepřišlo. Stála 35Kč a pere to fajn, i posr... plenky. Ale když to fakt hodně koupí, tak je máchám v umyvadle, ale jenom v čistý vodě. Jsem maximálně spokojená a uvažuju, že v tom budu prát všechno i naše věci, až mi dojdou prášky 😉

xsipm04
20. lis 2007

Hele holky, já jsem taky nečetla celou diskuzy a už to tady určitě jelo. Chci se zeptat, prý se má nějak odkameňovávat,nebo jak to říct 🙂 pračka octem. Jak se to přesně dělá tj. kam přesně liju ten ocet a to pouštím pračku na prázdno a na kolik stupňů.

Druhá otázka je něco na provonění prádla. Dá se přidat něco do pračky když peru ve slizu aby to trochu vonělo? A nevíte co? Já zkoušela kápnout jednou aromaolej do přihrádky pro aviváž, vonělo to až moc, když jsem prádlo vytáhla, ale když uschlo, nevonělo už vůbec. Teď jsem ten olej přidávala aspoň do žehličky, to mi přišlo, že působí trošku líp, ale nemáte někdo náhodou nějaký typ 😝 ?

Děkuju moc za rady 🙂

listicka77
20. lis 2007

Normálně naliješ litr nebo dva octa do bubnu a pustíš program na 90 stupňů.

K provonění já používám aviváž od Ecoveru. Taky jsem zkoušela éterák z levandule a po uschnutí nebylo cítit nic.

gedren
Autor odpověď smazal
Zobraz
listicka77
20. lis 2007

Já teda na lanze neshledala nic divného, oproti jiným mýdlům.

mracik
20. lis 2007

no ja kupujem v našej drogerke jadrové mydlo za 4,70 SK 😅
na prevoňanie prádla je najlepšie vrecúško levandule v skrini 😉 keď už nevonia, stačí ho pokvapkať levanduľovým olejom

kili
20. lis 2007

skúšali ste niekto dať do slizu potravinársku arómu? či to nie je moc alternatívne 😀 . Neviem, či by to niečo spravilo, ale ja mám rada vôňu jabĺk a tú by som pchala všade.

chrobaak
21. lis 2007

😀 kili, potravinarsku urcite nie.
najlepsie su tie silice, ktore su cisto prirodne. ja pouzivam take. aj celkom dost dlho vonaju. hm, ale presne ako dlho, to neviem teraz povedat.ked budem na buduce prat, odpozorujem a potom napisem 🙂

herminka
21. lis 2007

Holky, a přidáváte ten éterák i do slizu nebo jen do posledního máchání?
Tak nějak si myslím, že pokud se dá do slizu (zkusila bych kápnout vždycky jen do té dávky, kterou dávám do pračky), třeba se v prádle ta vůně víc "zafixuje" (sliz se mi zdá navíc lepší nosič než jen čistá voda). Zatím jsem to nevyzkoušela, protože vždycky hrozně spěchám, když dávám prádlo do pračky 😀

nyky
21. lis 2007

hermi, já do toho slizu nic nedávám, stačí mi jak to (ne)voní přirozeně...ani když jsme prala v práškách a v ořeších jsem aviváž nedávala.
tak ani nevím, ale když, tak bych to přidávala asi rovnou do pračky.

chrobaak
21. lis 2007

hm, no to by ma nenapadlo - dat do bubnu pri prani. ale to asi preto, ze doteraz som prala v "normalnych" geloch 😅
ale nyslim, ze to nie je problem. len by si tu silicu nemala nakvapkat priamo na saty. ale to nehrozi, ked ju das do slizu.

papaya
21. lis 2007

holky já přidávám aroma olejíček do šuplíku kam se má lít aviváž. Voní to tak decentně. Zkoušela jsem přidávat i ten ocet,ale voní mi to nějak moc octově..zkoušela jste to některá? (jestli ano a je to o pár stránek dál,tak se omlouvám,že nedočítám 😅 )

nyky
21. lis 2007

pap, mě se představa octu v prádle příčí 😅 tento pokus přenechám jiným 😉