Sliz na praní. Slyšely jste o tom?

novako
5. únor 2007

Ahoj holky, slyšely jste někdy o slizu na praní? A jestli ano, jaké s tím máte zkušenosti?

Kostku pracího mýdla (případně již nastrouhané mýdlové vločky):
Na trhu je jich několik druhů. Nejlevnější je Jádrové mýdlo - stojí do deseti korun. O něco málo dražší je Kokos Palma, Lanza a Marseilleské mýdlo. Posledně jmenované je podle složení na obalu opravdu čistě přírodní. Stát by mělo okolo třiceti korun.

Prací sodu:
Sehnat můžeme krystalickou nebo práškovou. Soda rozpouští tuk, změkčuje vodu, odstraňuje skvrny, desinfikuje. Je součástí mnoha běžných pracích prášků. Cena je zhruba do 25 korun za kilogram krystalické sody, 15 korun za 300g sody práškové.

A můžeme začít.
Mýdlo nastrouháme a nasypeme do kyblíku s trochou horké vody a necháme rozpustit. Přidáme sodu - zhruba 1/4 balení (platí pro oba druhy), také necháme rozpustit a celý kyblík za stálého míchání dolijeme na 10 litrů (horké) vody. Může být i víc, pak je sliz řidší a dávkujeme o něco více, pokud máme kyblík menší, sliz je hustší a dávkujeme méně.
Druhý den je sliz hotov a můžeme prát.

tictac
15. srp 2009

ja s tim myju i podlahu, mame vysoce leskle kachlicky na zemi, ktere se spatne myjou, vyzkousela jsem snad vsechno, sliz na to je nejlepsi. Casem planuju prejit pouze na sliz co se tyce cisticich prostredku, pouze sprej na odstraneni vodniho kamene nicim nahrazovat nebudu. Co se tyce vune slizu, vyresila jsem to nakapanim esencialnich oleju, pradlo pak nevoni mydlove, ale spis neutralne, ale prijemne.

katarina82
15. srp 2009

Hmm, tak dnešní várka prádla smrdí ☹ Nevím jak to. Prala jsem plínky. Že bych dala málo slizu? A jak to děláte když perete s předpírkou? To se přece ten sliz vyplaví hned ve vodě, kterou vypouští pračka po pár minutách předpírky, dolíváte pak nový?

tictac, dík 🙂

marecek4
25. srp 2009

Ahoj,tak koukám na co všecko sliz není dobrý,já mám teď práškový období,ale sliz mám přád udělanej v kyblu,práškový proto,že jsem měla dojem že mám to prádlo horší,ale jak doberem vracíme se.Holky volám sos,koupila jsem si pro malýho pár nových věciček a přehlídla jsem,že mi strčili do pračky fialový triko,tak teď na novým oblečení mám růžový fleky,je to děs,už vím proč fialovou nesnáším.

tiburcia
27. srp 2009

Holky technický dotaz.....jak dávkovat, když jsem dala 1 mýdlo, 1/2 sáčku sody a celkem to mám v 10l ne ve 12 l? dávat míň?

lowike
27. srp 2009

tiburcia
ak je sliz husty, das menej
ved sa pise 300-500ml / pracka, daj 400 a uvidis 🙂 ....
no a postupne zistis, ake mnozstvo je najlepsie ...

tiburcia
28. srp 2009

Ahojky...ještě jeden dotaz....jaká má být konzistence slizu? k čemu byste to přirovnali? díky....ten můj je ztuhlý jak rosol...

marecek4
29. srp 2009

tiburcio-já dostala recept stažený z netu a tam bylo do10l 2mýdla a půl žabky a konzistenci to má jako gumoví medvídci,a dávkuju podle potřeby,na montérky víc a na míň špinavý míň a než to dám do automatky tak to trochu rozmočím,v romovce to nechám tak,tam se to rozpustí samo-průměrně dávám 2-3 dvoudecový kelímky

tiburcia
29. srp 2009

díky za rady 😉

erinka83
1. zář 2009

Holky, mám pračku s předním plněním, takže nejdřív naliju sliz a na to dám prádlo? Dělala jsem ho ráno a pěkně houstne😀 Už mám vypranou první várku, nějak to nepoznám, přijde mi to normální, tak jsem zvědavá, jak to uschne a narvu to do skříně🙂 Jinak mám obyč jádrové mýdlo, tak to nijak nevoní, ale je mi to i tak příjemné...
A dávkuju míň, prádlo nemáme nijak špinavé, jen "nošené".

dorotka
22. zář 2009

kocky niekde som citala ze pracku treba raz za cas preprat na 90 s octom
aby sa netvorili usadeniny. ako casto to treba a kolko octu. tecie mi totiz pracka a myslim si ze to moze byt vodny kamen.

indy
22. zář 2009

dorotka
my mame v navode od vyrobcu napisane, ze raz za mesiac na 90 Pracku mame brandt A octu davam tak od oka, niekedy aj pol litra A este davam ocot aj ked periem plienky so slizom namiesto avivaze

kili
22. zář 2009

nám raz vytiekla pračka, ale stačilo prečistiť ten filter, či čo to je a potom už bola OK.
a prečistenie octom: naleješ tak celý ocot do bubna, zapneš program na 90st. To je všetko. Raz za čas. Môže byť každé tri mesiace, cca.

dorotka
22. zář 2009

dakujem moc ste mi pomohli. indy ono to neurobilo prvykrat takze filter cistime dost casto.

innes
28. zář 2009

Ahoj,chci se zeptat, asi týden peru ve slizu někde jsem se ale dočetla, že časem to mýdlo zanáší pračku a ty "cucky" ze zbytku mýdla, žmolků, špíny apod. se usazují v dírkách v bubnu a pak ,když se odloupnou se přichytí na prádle. Zatím se mi to nestalo, ale trochu se bojím. Používáte klasické automatky, nebo třeba ty "romovky" jak byly dřív v každé domácnosti?

jahodas01
28. zář 2009

tak baby aj mne ,,dnes,, -vcera vytiekla pracka, nie moc, ale bolo pod nou mokro, no pravda je, ze ju mam 2 roky a ziadny ocot ani nic som do nej nedavala,ani filter necistila... stale sa ligoce aj z vnutra, tak ma to ani nenapadlo, ze by ju vodny kamen upchaval... skusim ju teda precistit...

e.k.t
29. zář 2009

Tak já pračku nečistím octem ani ničím jiným, pravda filtr jednou za rok vyndám, ale není ani moc zanešený. Aviváž nepoužívám, jen pár kapek esenciálního oleje. po vyprání vše vonělo až intenzivně, ale po usušení venku voní jen decentně, je příjemné na dotek.

K připomínkám že po prvním vyprání pocit šedé barvy: v chemických prášcích jsou zjasňovače, zde řeším bílé namáčením v soli na skvrny + odměrku do praní

Na flekaté po zaprání se v drogerii nechá koupit přípravek na omylem obarvené prádlo a pak je zase jako nové 😉

lucie.krajcarova
4. říj 2009

ahoj holky, udělala jsem sliz, pěkně ztuhunul, ale zdá se mi, že v pračce skoro nepění.. je to normální?

miri.b
5. říj 2009

ahoj lucie, je to normalne, sliz nepeni 😉

lucie.krajcarova
5. říj 2009

Miri, fakt ne? teď jsem ho tedy dala 500 ml - dvě odměrky a už to trochu pěnilo, tak jsem zajásala 😀

lucie.krajcarova
7. říj 2009

jo a sliz lijete do bubnu a pak až dáváte prádlo??

wali
7. říj 2009

ja davam najprv pradlo a na to sliz v odmerke

lucie.krajcarova
8. říj 2009

wali, já už vyzkoušela obojí a prádlo je vyprané, to je hlavní 🙂 potřebovala bych si tak 2 l odlít s sebou na cestu k rodičům, jak na to? není to moc tekuté, tak to asi do petky nedám...

wali
8. říj 2009

no riesim podobny problem, ale rozhodla som sa, ze si to asi u nich vyrobim tiez. vezmem si len sodu so sebou a hotovo a vyrobim si 5l a co ostane, mama pomina.
inak ak by si to chcela previezt, tak ja to skladujem v kybliku od pracieho prasku a ten ma aj vrchnak, takze sa to nevyleje. asi by som to teda prevazala v takomto nejakom vedierku s vrchnakom.

lucie.krajcarova
8. říj 2009

jj asi si taky vezmu s sebou ty suroviny.

tiburcia
8. říj 2009

holky zkoušely jste jiné než jádrové mýdlo??? no já mám doma z řecka xxx kusů olivového mýdla třeba s levandulí....tak jsem si říkala, že bych při další várce dala půl jádrového a půl olivového...aby to vonělo... / a víceméně abych se ho i zbavila 😉 /

miri.b
8. říj 2009

sliz naozaj nepeni 😉 , iba pri vacsom mnozstve moze velmi malo, ale nie je to penenie ako pri praskoch, myslim, ze orechy penia viac ako sliz
s jadrovym mydlom sliz nezarabam skoro vobec, vacsinou kombinujem kokosove+zlcove, skusala som aj lanzu (kazdy si najde svoju naj kombinaciu) a este nasla som v obchode aj jadrove soft a to mi aj vonalo, ale viac som ho uz neobjavila a tiez pre podporu ekonomiky kupujem len Palmu 😀
inak mamina v tescu kupila mydlo na pranie a z toho zacala robit sliz, jedno mydlo tam stoji 0.15 Eur
a k tomu prenasaniu: zarobte si radsej na mieste novz sliz a sirte tak slizomaniu 😀
ja som uz presvedcila maminu a 3 kamaratky 😉
k tomu mydlu z grecka ja bz som vzskusala ak je to mydlo na pranie, ak je to len obycajne mydlo, myslim, ze nebude mat taku praciu schopnost 🙂

quika
14. říj 2009

aky najhustejsi sa da vyrobit sliz? mam 2l flasu, chcela by som ho spravit do nej... teoreticky cim menej vody tym menej ho potom davkujem, lenze uz aj ten normalny je dost husty, nechcem aby to z tej flase neslo von. nemate niekto skusenost s takymto koncentrovanejsim slizom? napr. davku mydla a sody na 5l vody dat len do 2l...

elitera
14. říj 2009

Já bych tam to olivový klidně frkla 😉 Já se klasickým jádrovým normálně myju, tak když se z něj dá slizovat, tak proč ne mycí rozstrouhat 🙂
Do 2l flašky s normálním úzkým hrdlem bych si teda netroufla, opravdu bych měla obacu, že to z toho nevydoluju. Myslím ale, že v rýzných hobymarketech kýble s deklem nejsou nějak drahý... 🙂

quika
14. říj 2009

kyblov mame plno, ale co ked je to najoblubenejsia hracka mojho maleho 😀 stale podnika utoky a kybel sa nam nezmesti nikde skryt alebo vylozit vysoko 😖

elitera
14. říj 2009

nemáte ani třeba sklep? Balkon? Že bys udělala normální dávku a jen si do tý flašky přelila určitý množství, který bys mohla uchovávat v bytě.